BINNENLAND. VRIJDAG 3 JULI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 NAAR DE „ONSTERFELIJKE STAD" XVII. Weer stuift onze vliegende wagen niet ons voort over den gladden weg. 't Is de weg van Nazareth naar de Zee, naar het Meer van Genesareth. Dit is de weg, dien de Hcero ging toen Hij het huisje zijner moeder ver liet om straks zijn stem te verheffen en uit te roepen: Bekeert u, want het Koninkrijk der hemelen is nabij gekomen. Langs dezen weg liep Hij, toen Hij terugging tot Zijn eigen stad om haar te geven den voorrang van Zijn prediking. Zij wordt dan de eerste, die Hem uitwerpt tot buiten de poort en straks zal Jeruzalem de tweede zijn. En steeds gaat dat voort door steden en landen, door geslachten en zielen, dat schrikkelijk werk der verwerping. Maar Hij, de Getrou we, Hij gaat voort, tot een ander volk, tot een andere stad, tot andere geslachten, tot andere zielen. Totdat de volheid der heide nen ingaat en Gods verkorenen zullen zijn binnengebracht. Dezen weg ging Hij, ook op en af. Langs Kana en Magdala, tot Kapernaüm. Ook wij komen te Kana, de plaats, waai- Nathanaël vandaan was, waar de Heere het eerst Zijn heerlijkheid loonde in het wonder op de bruiloft. Ook daar weer hetzelfde drukke om en bij de bron, vrouwen met kruiken, en kud den, die komen. Een boer gaat langs ons heen met zijn ploeg, de gewone, lichte, hou ten ploeg op de schouders. Wij rijden lang zaam voort Daar naderen ons een tweetal ruiters. Wij weten niet, wat wij meer bew on deren moeten, de schoone paarden of de twee mannen. Hoog en trotsch en slank, in hun zacht wapperende kleeding met afhan gende hoofddoek en golvend kleed, dat neer valt op den rug van hun witte paard. -n, zoo rijden ze daar heen als goede gezoll n sa rnen op weg. Hun smalle, gebruinde, als XVI stond in ons blad van 24 Juni. gepolijste gezichten zijn ter weerszij afge zet door het blanke linnen; hun oogen zien in overmoed op ons neer. En die paarden. Zij tippelen en springen cp hun fijne, dunne pootjes, vlug als veeren. trillend van kracht; hoog heffen zij don kop op. Dat is het paard, zooals het boek Job het ons beschrijft, vroolijk in zijn kracht, be- lachend de vreeze. Een hoofdstuk der wer ken Gods. Onze gids en voerman vertelt ons, dat zoo'n paard 120 150 pond sterling kost, en de prijs der allerbeste loopt in de duizenden guldens. Voor een paar piasters hadden wij hier nog het huis kunnen zien van de brui loft en eenige oude watervaten, maar nog overbevredigd door ons huizenboek te Joppe en te Betlhanië, rijden wij nu maar door. Weer klimt en daalt de weg en biedt ons het schoon gezicht der afwisselende tinten pn kleuren van het landschap. Wij passee- ren Qurun-Hattun, de heuvelrij, waar Sala din den 2den Juli 1187 de kruisvaarders sloeg. Do lezers kennen het verhaal: 1096. Begin der kruistochten. Dan begint een hoogvloed van vrome kracht. Ja, ik weet, er waren nog andere invloeden, die de kruis tochten deden opkomen. Maar ongetwijfeld is in de beste jaren het kinderlijk eenvou dig, schoon dwalend, geloof de groote be weegkracht geweest dier honderdduizenden die met de leus: God wil het, uitgingen om het Heilige Graf te ontrukken aan den Sara- ceen. Hun eerste aanvoerder is de vrome (Zuid-)Nederlander, Godfried van Bouillon, die weigert een koningskroon te dragen op de plaats, waar zijn Heiland een doornen kroon droeg; 100.000 ridders en edelknapen, 900.000 voetknechten telt zijn heir. Na 50 jaar (tegen 1150) is het hoogtepunt van macht bereikt, 't Heilige land zelf en de lan den noordwaarts zijn in handen des kruis- vaarders. Dan ontwaakt de Islam. In 1187, hier, w aar wij nu langs rijden, valt de ver pletterende nederlaag. Tegen wat vijanden 7.ij zich hadden te weren, toont ons het vol gende: Een der laatst voor Saladin gebrach te gevangenen is de dappere Guy de Lusig- nan, koning van Cyprus. Saladin wcnscht zijn edelen vijand te sparen, hij noodt he;n in zijn tent en biedt hem een sorbet aan, be wijs, dat hij 's konings gast is en dus niets meer heeft te vreezen. De goede koning proeft van den drank en reikt dan den be ker aan zijn trouwen vriend en wapenbroe der Renaud de Chatillon. Maar daar springt Saladin op, trekt zijn zwaard en slaat den ridder het hoofd af. Dan zegt hij: Had ik dat toegelaten, dat hij ook dronk, dan was ook hij mijn gast geweest, dan had ik hem niet mogen dooden. En dat wilde ik juist Kort daarop valt ook Jeruzalem weer in de handen der Saracenen. Dan is er telkens nog wel opleving, o. a. In 1212, de schrikkelijke kruistocht der kinde ren. Meer dan 100.000 zeer jonge menschen trekken uit, allen komen om of worden als slaven verkocht. In 1250 kan de krachtigo en machtige Paus Innocentius III geen kruis tocht meer bijeenkrijgen; 150 jaar heeft dus de groote geestdrift, vrucht allereerst van nog zuivere religieuse eenheid geduurd. 1291 valt Akko; dat was het laatste. De nonnen van het groote klooster hadden zich met scheermessen den neus afgesneden, teneinde niet ten prooi te vallen aan de harems harer overweldigers; in het klooster der Karmelie ten liggen de monniken geknield, zij zingen het Salve Regina. Daar stormen de soldaten naar binnen en slaan de broeders neer. Al zachter klinkt het lied: dan zwijgt het. Die dagen waren in Acco 30.000 Christenc i ver moord. Dat was het einde der kruistochten: 1291. Intusschen was begonnen een andere kruis lorht, niet met het zwaard, maar met het brevier, onder de leiding van den vromen Franciskus van Assisi. Diens zegeteekenen zien wij nog in allerlei stichtingen. Hoewel, 't was ook een werk vaak van bloed en tra- ren; de Islam is een meedoogcnlooze strij der. Maar daar kan ik hier niet van ver tellen. Weer gaat de weg omhoog; dan zien wij naar beneden. Voor ons ligt plotseling, als een stil, blauw vlak, de zee. Daar ginds heeft de Heere gewandeld, daar heeft Hij den storm gestild, daar aan haar randen heeft Hij gepredikt, wonderen gedaan. Het getal der gedachten is te veel. de indrukken te sterk; wij rijden maar stil voort. Do weg kfonkelt steeds benedenwaarts; Tiberias aan de Zee van Calilea. wij bereiken Tiberias. Uit onze kamer zien wij het meer in zijn stille bewogenheid. Het water is vlak en toch is er geen stilte. In het meer ligt een grijze vijver met blauwe waterranden en die randen gaan heen cd weer, al spelend in licht en tinten. Wat verder ligt er een breede donker blauwe waterstreep, net een rivier van wa ter in oevers van lichtblauw. Hier en daar liggen witte plekjes, 'k vermoed, onderzee- sche wellen. En geen ongenhlik is dat kleu- renveld stil, het speelt en wisselt maar. Aan de overzij rijzen de kale roodbruine rotsen van het land der Gadarenen; daar stortten de zwijnen van de hoogte in de zee. Als wij een uur later weer buiten komen, is het tafereel geheel veranderd; over de zee zijn mnc' ten losgebroken, die wij niet ge zien hadden; het is een en al golving, overal ziet men witte, schuimende koppen. Dat zij*.* de gevreesde stormen, die plotseling neer vallen, die wij ook kennen uit de Evange liën. Een uur later is het alles weer stil. De zon kijkt onverstoord neer op stille lucht en op stormen; en zet heel deze wereld in haar rijkste licht. Men weet, de zee is 'n 20 K.M. lang (Noord-Zuid) en pl.m. 10 K.M. breed. Wij rijden naar de wanne bronnen, wier geneeskracht Tiberas van ouds beroemd maakte. Daarom bouwde Herodes Antipas, de moordenaar van Johannes den Dooper. hier ook zijn paleis; hij noemde de plaats naar zijn machtigen beschermer, keizer Ti berius. De badplaats zelf is een slordige inrich ting, men denkt er over, haar te modemi- seeron. Wie weet, wat er clan nog uit dat v .k groeit; het water blijkt ook een won dere genezing te oefenen op rheumatismo. Een 30-tal baden van 5 tot 10 minuten pet dag zijn voldoende om iemand van zijn kwaal af te helpen, zegt men. Wij staan voor een der sprengen, een Re- douien zit voor een kleine holte, waarin het gloeiende water opborrelt en waar do dam pen uitslaan; bij zit zich lekkertjes te koes teren. Hij denkt er niet over op zij te gaan, ook niet als onze chauffeur liet vraagt lk heb nog even gelegenheid mijn vingers aan het wegvloeiende water te branden; het heeft een hitte van 70 graden Celsius. Als het afgekoeld is tot 40 graden, wordt liet ge bruikt, daar, in dat vervallen badhuisje. Nog een 25 mannekes, in hun witte, vuile klee ren, zitten tegen een rond bassin, waar het heete water door stroomt. Een en ander, ook de vorm der bergtoppen aan den overkant is bewijs, dat wij staan op vulkanischen bodem. Als wij in ons hotel, een mooi, flink ge bouw, terugkomen, wacht ons de maaltijd. Het menu is Syrisch ditmaal; men gelooft het maar en eet. Toch behoeft niemand on?, ook bij al die rarigheid, te beklagen; wij hebben nergens gebrek geleden, het haasi overal goed gehad. Het oude paleis van Herodes, nu de vlooienburcht, hebben wij voor alle zeker heid maar niet bezocht. Professor en mevr. Xoordtzij hebben dat eens, door wetonschap- pelijken speurzin gedreven. geprobeerd. Maar die beestjes hebben dat heeiemaal niet begrepen on dien onderzoekszin gans. helijk niet gewaardeerd: zoodoende zijn ze heel ge woon tot de gewone verdediging overgegaan, met dat gevolg, dat de ijverige verkenners aldra zijn afgedeinsd en bont cn bluuw zijn thuisgekomen. En aangezien wij slechts van die gewone reizigers zijn. hebben wij dat bezoek maar verder aan de gele.nleu overgelaten. Wel verbaasd: daar komt iemand op bet terras van het hotel op ons aan en spreekt ons in goed gewoon Ilollandscb toe. Hij kent mijn waarden reisgezel en is werkzaam aan de havenwerken van Haifa en vandaag voor zaken in Tiberias. Men moet het maar treffen. Zoo n gewone Hollands- he jongen. Nu rest ons nog 'n bezoek aan Kapernnuin. H. J. VAN WIJLEN DE ECONOMISCHE TOEKOMST VAN EUROPA IS HET YOUNGPLAN VOOR DUITSCHLAND ZOO BEZWAREND? Vele deskundigen beweren, dat het Young- plan niet zoo bezwarend voor Duitschland is. Immers door de waarde-daling van den ouden Mark, toen een billioen mark slechts een goudwaarde van zestig Nederlandsche centen had, werd de geheele binnen- en bui- tenlandsche Duitsche schuld zoo goed als ge annuleerd. binnenlandsehe serieuze beleg gers tot den bedelstaf gebracht en aan bui tenlanders zware verliezen berokkend. We willen hier geen oude koeien uit de sloot halen cn slechts volstaan met liet aangeven der feiten. Het nieuwe Duitschland begon een luxueuze politiek te voeren; zoowel het Rijk, de Provinciën als de gemeente begon- non een ui tb rei dings- en verfraaiingsactie, I waarvoor millioenen marken werden ge leend en waardoor de verschillende budget ten tot het uiterste werden gespannen. Men handelde alsof men zich in het Luilekkcr- land bevond en men had geen oog meer voor de realiteit, die niet zoo rooskleurig was j als onverantwoordelijke overheidspersonen aannamen. Het is de verdienste van Dr. Schacht geweest, die op deze rampspoedige tactiek heeft gewezen; hij werd echter voor: zijn wijzen raad gehoond en belasterd en hij j had te eindigen om zijn mandaat als presi dent van de Reichsbank ter beschikking te stellen, vooral toen hij niet accoord ging met de lijnen, die in Den Haag ten opzichte van de herstelbetalingen weiden aangenomen. Dit laatste was slechts de aanleiding tot re traite, de werkelijke oorzaak lag, zooals ge zegd, dieper en schuilde in de binnenland sehe verkwisting. Is het dan zoo ongerijmd, dat Frankrijk noode haar sanctie kan hech ten aan maatregelen, die haar benadeelen en die noodig zouden zijn om de foutieve geste der Duitschers te herstellen. Om Frankrijks houding in een duidelijker licht te stellen en om Marianne billijkheids halve de volle maat te geven wij zijn over j het algemeen geen voorstanders van hetj Fransche optreden in de achter ons liggendej jaren zullen wij enkele gegevens ver- strekken over het Young-plan en wij gaan daarbij uit van een waardevol artikel, dat in een der laatste nummers van Wallstreet- Magazine is opgenomen. Wij geven hieron der verder een aanschouwelijke voorstelling van de oorlogsschuld-verhoudingen tusschen de voornaamste Staten. De totale oorlogsschuld van Duitschland ad 26.377.243.740 dollar is over 59 jaar te be talen, in jaarliiksche annuïteiten van circa 437 millioen dollar of ongeveer 1.8 milliard tnark, welke annuïteiten verdeeld worden in zoogenaamde onvoorwaardelijke betalingen (ten bedrage van ongeveer een derde) en in voorwaardelijke verplichtingen. De onvoor waardelijke betalingen zijn ingevolge het Young-plan niet tot een eventueel morato rium toegelaten, m.a.w. deze moeten onder alle omstandigheden worden voldaan. Over de voorwaardelijke verplichtingen daarente gen is te praten. Men kan deze in 59 jaar te betalen oorlogs schuld ad 26.4 milliard dollar tot een con tante waarde van circa 9 milliard dollar her leiden, hetgeen beteekent, dat een bedrag van 9 milliard dollar n u betaald, tegen 3% I stond in ons blad van 2 Juli. rente per jaar in 59 jaar tot de noemde totaal som zal oploopen. De totale Duitsche schuld, de contante waarde van het Young-plan medegerekend, komt niet hooger dan 10.5 milliard dol ar tegen die van Engeland au 37 millia-J. Frankrijk ad 14 milliard, V'ereenigde Staten ad 16 milliard en Italië ad 6.5 milliard, zoo- dat Duitschland daar -i een niet tc <<igun- stig figuur maakt. Wanneer de andere groo te rijken hunne verplichtingen kunnen na komen, dan kan Duitschland dit in alle ge valle. Waarom zou men Duitschland dan een faci.i'en seven, die de andeie naties niet genieten integendeel, die aan de anderen zware ogLiferingen oplegt? Hier betreden wij weer het terrein der psychologie. Tegenover het Fransche stand punt van: „Duitschland betaai zooais ook wij betalen" staat de gloeiende onwil van 't Duitsche volk in zijn geheel om met den af stand van tal van rijke mductiieele gebie den en van al haar vroegere Koloniën nog gedurende enkele generaties bedragen te vol doen, waartegenover geen tegenprestatie staat en dus een last beteekent, die ter wille van de fouten van vroegere geslachten haar wordt opgelegd. Deze onwil spieekt te meer in tijden van acute depressie, die door aller lei factoren is ontketend eïi waaraan niet het minst de vei\snippering van Europa met de daardoor ontstane talrijke tolmuren, de hegemonie-gedachte van Frankrijk en de pe riodieke crisis schuld zijn. Men kan staan op de stipte uitvoering van do eens gesloten verdragen, maar wat geeft dit .als de massa, die hoe langer hoe meer in kracht wint en wat Duitschland betreft, belichaamd is in de nationaal-socialist-m, aanleunende tegen de communistische par tijen, niet langer betalen wil en op revolu tie aanstuurt, daarbij in de kaart van Mos- cou spelende! Met deze feilen voor oogen is Hoover's daad een buitengewoon gelukkige en wij zouden het betreuren, wanneer Frankrijk door onhandig diplomatiek gemanoeuvreer deze mooie kans om Europa op een hooger economisch peil te stellen zou verspelen. Begrijpen wij den gedachte-gang van Washington goed, dan komen wij tot de vol gende redenecring: „Het gaat Duitschland economisch- en politiek-slecht; de slechte gang van zaken in de politieke verhoudingen is grootendeels het gevolg van economische misstanden welke weer voortspruiten, ten minste voor een deel uit het feit, dat de te ring niet naar de nering gezet is. Geven wij Duitschland de gelegenheid er economisch bovenop te komen en de vroegere financieo'e uitspattingen (te duur opgezette publiek rechtelijke huishouding) te nivelleeren, dan zal tevens de tegenstand tegen de Youug- betalingen afnemen. Het een is een gevolg van het andere. Schort men niet alle beta lingen voor één jaar- of desnoods voor lange- ren tijd, dan overwint men niet volkomen de gevaarlijke oppositie". Er blijft natuurlijk een gevaar, dat men toch zal moeten komen tot een herziening van het Young-plan en dit gevaar ziet Frankrijk ter dege in. Ook Amerika is er zich van bewust, doch sust het publiek door té ostentatief den nadruk te leggen, dat dis cussies over oorlogs- en herstelschulden niet zullen worden toegelaten. Men heeft echter tusschen twee alternatieven te kiezen: óf Europa's ondergang en voortschrijding van de Bolsjewistische ontbindingóf het brengen van de na-oorlogsproblemen op een billijk niveau, waarmede ook de uiterst link- sche partijen genoegen zullen kunnen nemen. Het is van wereld-naties niet juist om elkanders opofferingen op een goudschaaltje te leggen; doet men dit, dan versterkt men RIOLEERING TE DEVENTER DE KWESTIE-AENGWIRDEN De heer B. de Jong. voorzitter der antirev. kiesvereen. in de Friesche gemeente Engwir- den schrijft ons: ;'t Is dezer dagen te Deventer een heele drukte. Zoo wordt, vlak bi't station, op de Gedempte Gracht een nieuwe riolcering gelegd. Tevens benut men deze gelegenheid om de telefoonleiding in den grond te leggen. Op de Gedempte Gracht is men op twintig plaatsen tegelijk aan 't werk. het onderlinge wantrouwen in stede van toe nadering te betrachten. Hoeveel Amerika, Frankrijk en België zullen opofferen, is een kwestie van secundair belang, dat zich Ia- ter. in rustiger sfeer, gemakkelijk regelen laat. Op het eerste gezicht zou Frankrijk en België de grootste veer laten, Amerika is „nachster im Bunde" en Engeland zou er weinig belang bij hebben, tenminste de evcn- tueele generositeit ten opzichte der Domi nions er buiten gelaten. Doch ook hier j wordt de situatie niet zuiver bezien. Frank- rijk en België hebben door hunne valuta- valoriseering op een véél lager peil d-m waarop hunne munteenheid destijds was ge- j baseerd, ook tal van beleggers, zoowel in binnen- als buitenland gedupeerd. Wat doet het er tenslotte toe, of men een valuta waar- deloos laat worden (zooals destijds Duitsch- land) of dat men 80 pet. 90 pet. laat val- len? Engeland daarentegen heeft het Pond I met alle kracht op het vóór-oorlogsche peil gebracht, waarvoor het tientallen millioenen i ponden heeft opgeofferd en de industrie on- I gekende moeilijkheden heeft opgelegd. Zio i Frankrijk dit argument als bezwaar tegen Hoovers initiatief aanhaalt, dan zouden ex- perts hebben uit te rekenen, wat de ver schillende naties per saldo hebben verdiend dan wel prijs gegeven. Simpele uitlatingen, i zooals in het Fransche parlement hoogtij hebben gevierd en waar gewezen werd op hetgeen Frankrijk heeft gedaan ter wille van j het materieele geluk van de wereld, zijn j praatjes voor de galerij, die rethorisch mooi l klinken, doch die geen diepte hebben. I Niemand zal willen beweren, dat Amerika uit altruïsme handelt. Doch evenmin zal racn mogen zeggen, dat Amerika slechts eigen I voordeel op het oog heeft. Washingtons be doeling is om het algemeen belang en in dat van de Vereenigde Staten klaarheid te bren gen in den wereld-warwinkel om daarna pas DUITSCHLAMDS REPARATIE 26,377. 243. 7^0 elkanders belangen op billijke wijze te trach ten te regelen. De hand, die Brüning Pa rijs heeft geboden door een Fransche Che quers, is o.i. een bewijs, dat men beter doet in dit stadium het onderling wantrouwen te laten varen. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. B(j Kon. besl. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan S. A. Tieleman en A. Tieleman, te Amsterdam. DIRECTE BELASTINGEN EN ACCIJNZEN. Bjj Kon. besl. zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen: te Doesburg W. P. Bos, adj.-inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen ter inspectie Deventer; te Brielle J. G. van Shalkwijk, surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen ter directie te Utrecht. ONTEIGENING. Bij Kon. besluit is goedgekeurd een besluit van den raad der gemeente Zwijndrecht tot onteigening van perceelen in die gemeente. >22.188.*18*1.878.- GEDEP. STATEN VAN N.-H0LLAND Woensdag nam de heer Jhr. Mr. F. van Rijckevorsel voor het laatst dee' aan de ver gadering van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. De voorzitter van het college, mr. dr. A. van Rijckevorsel, Commissaris der Koningin, heeft aan het einde der vergadering het scheidende lid hartelijk toegesproken en hem bedankt voor de toewijding, waarmede nij gedurende zestien jaren in dit college de belangen der provincie op voortreffelijke wijze behartigd heeft. In SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN ENSCHEDE EN LONNEKER. verband met het door Gedeputeerde Staten van Overijssel ingediende vooront werp van wet tot vereeniging van de ge meenten Enschede en Lonneker had in bei de gemeenten de verkiezing plaats van de Commissie uit de Ingezetenen. In Enschedé zijn. op den Vrijzinnig-Democratischen can- didaat na, uitsluitend lijsten ingediend met voorstanders van samenvoeging. Van de 27 leden werden 26 voorstanders en 1 tegen stander gekozen. Te Lonneker was vooraf een felle strijd gevoerd. Het resultaat was, dat er werden gekozen 9 voorstanders, 9 te genstanders en 1 communist. Daar deze laatste ook tot de voorstanders behoort, is er dus een meerderheid voor de samen voeging. VERKEERSWEG DELFT-WESTLAND Het gemeentebestuur van De Lier had reeds peruimen tijd geleden een verzoek tot Gedep. Staten gericht om den nieuwen provincialen weg den Hoorn—Oranjesluis, verbinding vormend tusschen Delft en het Westland bij De Lier buiten de kom dier gemeente aan te ieggen, teneinde het snel verkeer te bevorderen, het verkeersgevaar ln de smalle hoofdstraat te beperken en De Lier in de gelegenheid te stellen een het/v re uitbreiding der gemeente te verkrijgen. Gedep. Staten hadden tegen deze wijziging geen bezwaar mits De Lier aan de volgen de voorwaarden wilde voldoen. Ie. op kosten der gemeente langs den om- gelegden weg parallelwegen te doen aan leggen ter breedte van 4.50 M., benevens trottoirs en rioleeringen cn voor de daar toe benoodigde terreinstrooken aan de Provincie te vergoeden den gemiddelden koopprijs per M2„ die laatstgenoemde zelf neeft moeten betalen. Ter nadere toelichting zij meegedeeld, dat het de bedoeling dpr Provincie is voor den aanleg van dit nieu we wegvik een terreinstrook aan te koopen van gemiddeld ongeveer 30 M. breed. Wor den parallelwegen aangelegd, dan behoudt de provincie de middelste 17 M., zoodat de gemeente de beschikking krijgt over reinstrooken aan weerszijden van den weg, elk breed 6.50 M. een aan de provincie zal moeten vergoeden 13/30 van den door deze betaalde prijs voor den totalen aankoop. 2e. aan de provincie in de door haar te maken kosten van aanleg van het nieuwe wegvak te vergoeden een bedrag van f 5000 De Gemeenteraad van De Lier heeft deze voorwaarden in een Woensdagavond gehou den gemeenteraadsvergadering goedgekeurd. HILVERSUM's NIEUWE RAADHUIS OPENING 14 JULI. Naar wy vernemen is de officieele opening van het nieuwe raadhuis in Hilversum door den Commissaris der Koningin in Noord-Hol land bepaald op Dinsdag 14 Juli des middags half drie. ROFFEL-RIJMEN WERELDVLUCHT Het is een kranige prestatie, Het is een zeer sportieve d *id Wanneer je in een vliegtuig vluchtend De vlugste wereld vliegers slaat. De wereldvliegers Post en Gatty Ze vlogen in gespannen vlucht De wereld rond in negen dagen, In groote sprongen door de lucht. We slaan de handen in elkander, We staan versteld van zooveel moed We lezen gretig in de bladen Hoe men zé met gejuich begroet, We kijken in de wereldatlas, Wé meten de etappes na, We zeggen jachtjes in ons eigen We lappen jullie dat niet na; We zeggen hardop met de wereld, Omdat ive er verstomd van staan: Wat er ook vliegend wordt geslagen, Dit vliegrecord is niet te slaan. De zon, die stralend staat tc lachen, Zegt met een knipoog naar de maan: Ik heb m'n leven lang dat ritje In vier en twintig uur gedaan! (Nadruk verboden) LEO LENS VERSLAG STAATSCOMMISSIE- RUTGERS Kort na het verschijnen van het rapport der Staatscommissie-Rutgers is door het be stuur van de Vereen, van Nederl. Gemeen ten een commissie samengesteld onder voor zitterschap van den heer J. van der Molen Tzn., burgemeester van Renkum, belast met een onderzoek van bovenbedoeld rapport. Deze commissie heeft een rapport samen gesteld waarmede ook de vaste commissie voor onderw ijsaangelegeriheden der \err.- niging haar instemming heeft betuigd, welk rapport adr. tot grondslag heeft gestrekt voor haar beschouwingen. In het adres wordt allereerst stilgestaau bij de wijze waarop de financie-de lasten van het lager onderwijs over de publieke kassen zijn verdeeld. Daarna volgen enkele bedenkingen, welke adr. heeft tegen de door de Staatscommissie voorgestelde beperkingen van de gemeente lijke vrijheid in zake het onderwijs er. voorts tegen de door haar voorgestelde berechting van geschillen. Vervolgens staat adr. stil bij de voorge stelde wijzigingen in de leerlingenschaal. om daarna enkele richtlijnen aan tc geven, welke naar haar inzien bij de stichting en de distributie van scholen zouden moeten worden gevolgd. In een verder deel wordt een critische beschouwing gegeven ten aanzien van do vooi gestelde bepalingen in zake dn vergoe ding van kapitaals- en exploitatie-uitgaven der bijzondere scholen en in zake het onder wijs in de lichamelijke oefening. Ten slotte volgen bij de betrekkelijke ar tikelen door adr. gewenschte veranderingen of aanvullingen. BRUG OVER HET HOLLANDSCH DIEP De Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland, heeft tot d'-n Raad van Ministers een brief gericht, waarin adhaesie wordt be tuigd met het adres door verschillende Ka mers van Koophandel gezonden, teneindo aan te dringen op een spoedigen bouw van pen brug over het Hollandsch Diep bij Moor- dijk. HOOFDINGELAND RIJNLAND Tot hoofd-ingeland van Rijn'and werd eenige weken geleden gekozen do heer K. van der Torren te Waddinxvecn. In tal van bladen kon men een paar da gen na de gehouden stemming lezen, dat bij deze stemming ergerlijke onregelmatig heden zouden zijn gepleegd en wel een nieuwe verkiezing zou worden uitgesrhre- ven. Verschillende insiders vonden dit be richt al zeer tendendieus en doorzichtig. Thans deelt men ons van he voeg ie zijde mede, dat van onregelmatigheden niets ge bleken is en dat dan ook de neer Van dei- Torren is toegelaten tot hoofd-ingelund van Rijnland. 1 Wie 't laatste lacht....!

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5