llieuiue Criïtscljr (jTmtrmil Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VAGANTE-ADRESSEN BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEEENT: Per kwartaal (B''sc!iikkingskf3ten 0 15.) Bij dagelijksrhe «Miring m 7 Alles bi] vroruithetaling Losse numners 5 cent mei Zonlajsblad 7Vi cenl Zondagsblad nielafontlerlijk verkrijgba No. 3391 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Poslbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 30 JUNI 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels-.1.17V» Elke regel meer0.22','a Ingez. Mededcelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan "t bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr D;t nummsr besaat uit DRIE bladen Nu de vacaitiet\jd is aangebroken er velen onzer kzers de krant aan hun vacantie-adre: willen ontvangen, ver zoeken wü deen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefsl S dagen van te voren, aan de admini stratie schriieljjk op te geven, met dui delijke vermlding van het vaste adres en het vucavip-adres, de data van begin er» einde de vacantie. Komen d aanvragen op het laatste oogenblik, dn is het niet zeker, dat men aan z'n nieiwe adres direct den eersten dag de kra.t ontvangt, terwijl dit toch zeker döorde lezers, evenals door ons op hoogen irjjs zal worden gesteld. EEJ WONDERLIJKE GEVOLG- TIEKKING. Een en aidermaal hebben wij betoogd, hoe de thans afeloopen verkiezingen voor de ge- meenteradn heenwezen naar het feit, dat de politieke pxtijen in ons land zich zijn gaan „zetten". Ir moge bij links een kleine op schuivingzijn verder links aan, de recht- sche groepn behielden hun positie ten volle. Natuurlik spreken bij raadsverkiezingen plaatselijk belangen en persoonlijke voor keur ster.er mede, dan wanneer het gaat om Kame. of Staten. Dan valt de principieele lijn veel chèrper op. Alle partijen weten mee te speken van de splinterige belangen kwesties. In Limburg, waar de roomsch- katholielen -heer en meester zijn. was het misgchiei.qrger, dan in het midden en het noorden van het land, maar overal deed zich dat euve voor en men doet goed, het te wil len begijpen. Het „gtten" der partijen kwam vooral dui delijk raar voren in de groote bevolkings centra. Mén iezje bijvoorbeeld de vier groote ste den. In totaal gingen de drie groote recht sche pa-tijen hier in sterkte één zetel voor uit. Die was voor de anti-revolutionairen. In titaal gingen de liberalen één zetel achteriit en de sociaal-democraten één voor uit. Verliasd stonden wij daarom, toen wij in de iVaasbode het volgend artikeltje móestn lezen: Ni de raadsverkiezingen, op de nako- mes van heden na, achter den rug zijn. mfg wel als algemeen resultaat worden vatgesteld een da capo van de Staten- stmlnis. üet deze variatie nochtans, dat mper nc? dan bij de verkiezingen in April j.l. devooruitgang van het katholieke stem- mmcijfer zich in zetelwinst uitdrukte. Ecnals toen is de electorale buit in hofdzaak voor de katholieken en de saiaa'-democraten, een heenwijzing naar d( in dc toekomst te verwachten situatie, w.arbij Roomsch en Rood om de overwin- "nng 7u!l'»n worstelen. Terwijl de officieele sociaal-democraten iitusschen haar gevaarlijken concurrent (n veel opzichten ook geestverwant), den ommunist, almeer ziet opdringen voor d in de groote steden groeit de zuig kacht van Moskou bedenkelijk blijft te Katholieke Staatspartij schier overal jezonde teekenen van groei zij het hier m daar te langzamen groei geven. Wat tusschen Katholiek en uiterst links n ligt, mag blij zijn er het politieke leven jngedeerd af te brengen. Meestal echter sien we hier aan alle kanten afbrokke ling, zoowel de Protestantsch-christelijke partijen als vooral de beide niet-socialis- tische vrijzinnige groepen laten schier foveral veeren. Ongeacht plaatselijke suc cessen, die aan locale omstandigheden zijn toe te schrijven, als van de liberalen in Rotterdam of de vrijzinnig-democraten in Groningen en Haarlem. Zoo domineeren katholiek en socialist weer deze stembus, al is bij den laatste de kentering naar nog extremer richting reeds duidelijk zichtbaar. Voor ons, katholieken, reden te over, om met don afbouw onzer politieke orga nisatie vollen ernst te maken. Wij weten, dat men aan de Maasbode z«o goed als altijd den schijn van het vezen weet te onderscheiden. Wij weten cqk, dat onze gewaardeerde collega, welke caar de redactioneele leiding in handen leeft, behoort tot de gebenedijden, welke de jiistorie van het partijwezen in Nederland kent uit eigen onderzoek. Hoe komt nu de Maasbode op grond nota bene van deze raadsverkiezingen tot <le profetie, dat, dit mag er toch uit gelezen wor den, de groote protestantsche partijen hun weerstand hebben verloren cn steeds meer zullen verliezen? Is de redactie aan het profeteeren gesla gen. alléén denkende aan den tegenslag der anti-revolutionairen te Rotterdam? Wij zei den reeds eerder, dat hiervoor oorzaken zijn akn te wijze» elk ook wel geschieden zal. waar het rt. Omdat de katholieken in Den Haag een zetel verloren, zeggen wij toch ook niet, dat het nu met hen op een eind gaat loopen in Nederland? Tegenover de stelling van de Maas bode durven wij een andere zettendat de positief protestanten minstens evenveel weer stand toonen te kunnen bieden aan de revo lutionaire stroomingen, als de roomsch- katholieken. En nog een andere: dat de sterke positie der roomsch-katholieken in ons land mede zijn oorzaak hierin vindt, dat zulk een groot deel onzer bevolking van harte de protes tantsch-christelijke beginselen is toegedaan. Aan de wisselwerking hiervan zijn de geest verwanten van de Maasbode niet ont komen. De Maasbode is één der getrouwe or ganen van een partij, waarmede anti-revolu tionairen en christelijk-historischen jaren lang in wapenbroederschap optrokken. Thans uit dezen mond te moeten hooien, dat het nu op een eind loopt met de protestantsch-chris telijke groepen, doe' wat vreemd aan. Of diende dit voorspell .1 hoofdzakelijk om den eigèn menschen een behaaglijke stemming te bezorgen? Met belangstelling zien wij nadere uiteen zetting tegemoet. Beter begrip aan beide zijden kan er zeker uit geboren worden. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD NABETRACHTING. Het is ongetwijfeld een van de voordeelcn van het steisel van Evenredige vertegen woordiging, dat het eenige stabiliteit brengt in de gemeentebesturen. Wio er aan denkt dat op den 2ien Jur.i aan onze dOS stembureaux plm. 344.0UU kie zers zich hebben uitgesproken, dat daarvoor noodig was op elk bureau een bezetting van minstens 3 man, en nog een oppasser, die de kwajongens moest wegjagen, dat boven dien nog een drietal groepen tot aan de deur van het stemlokaal hun propaganda materiaal uitreikten, en dat honderden per auto naar de bus werden gebracht, die ziet zoon klein legertje op den stemmingsdag in actie. En wat is dat nu in vergelijking met wat er aan voorafging? Daar zijn de eenvoudige „kalkers", die de namen van hun uitver korenen plaatsen op het asphalt, op de klinkers en op de keien, In zwermen trol men ze in de nachtelijke uren aan. Daar zijn de minder artistieke, maar meer sportie ve plakkers/die weten dat ze werk doen dat in liet algemeen 'verboden is en die daarom wellicht op de meest in het oog- loopende plaatsen hun reclames bevestigen. Daar zijn de honderden, jongen, ouden, die avond aan avond niet verkiez-lngscöuran ten en strooibiljetten de straat opgaan en getrouw hun blok én wijk bewerken. Daar zijn de huisbezoekers, die de zwak' ken en weifelenden nog eens extra aan de tand voelen. En achter die allen staan de besturen, die moeten zorgen voor de beschikbare lectuur, die vergaderingen bijeen moeten roepen en voor sprekers zorgen. En tenslotte de candidaten en sprekers zelf, die de stad doorkruisen, en nu hier dan daar, voor volle of half bezette zalen, hun woord spreken en hun program ontvouwen. Daar is de autotocht en de fietsdemon- stratie, het schuttingdebat de bioscoop-, schutting- en honden reclame, dag achter dag, week achter week, heel Amsterdam is in opschudding gebracht, op kookhitte ge komen, op stelten gezet. Wat een arbeid, wat een kapitaal steekt er in zulk een verkiezing, met al haar aancleve. En nu de resultaten? Een verschuiving, zoo gering, dat men geneigd is zich af te vragen of hiervoor al die drukte noodig was. Twee wijzigingen, die eigenlijk nog heel weinig beteekeneri. De Vrijheidsbond verliest een zetel aan een wilde, maar die feitelijk ook een Vrijheidsbonder is, al gaan er ge ruchten, dat hij nu van plan is Vrijzinnig democraat te worden. De Vrijzinnig-democraten staan een zetel af aan de sociaal-democraten, omdat hun overschot iets geringer was dan 4 jaren ge leden. Dat is dan ook alles. Al de andere groepen komen op de oude sterkte in den Raad terug en van de dwerg partijtjes, hoe mooi ze ook smoesden, viel .er niet één bij de kiezers in de gunst Men had zonder verkiezing practise!» hetzelfde gekregen, als nu na al het gedaver dat onze stad heelt doortrild. Wij zeiden reeds, daar zit iets goeds in. Maar het nadeel is toch wel, dat men onder dit systeem bijna nimmer komt tot een sa menstelling van den Raad, die een krach tige regeering mogelijk maakt, en gelegen heid geeft een nieuwe koers in te slaan. Wij meenen dat het in September 1931 nog moeilijker zal blijken, dan het enkele jaren terug reeds was, om een sterk college te formeeren. Daar vallen al direct af 4 Communisten. 1 Rev. Soc., 3 Middenstanders en 1 Wilde. Blijven over 36 raadsleden, verdeeld over 6 groepen van zeer uiteenloopende sterkte onderscheidén in beginsel. Met de groote groepen is men spoedig gereed. Niemand zal thans denken aan uit sluiting der sociaal-democraten en ieder weet dat de R.K. in elke combinatie een zetel kunnen krijgen. Thans hebben S.D.A.P en R.K. samen precies de meerderheid. Dan blijven over 2 linksche groepen met 6 of 7 leden en 2 groenen van de rechterzijde, die eveneens 7 leden tellen. Men kan zirh wel op het standpunt stellen dat deze kleine rechtsche groepen maar huiten het college moeten blijven, doch dit heeft ook zijn bezwaren omdat zij in don Raad toch mee moeten besturen, en waarlük een college bestaande uit 5 wethouders van de linkerzijde en 1 uit de R.K.-fractie weinig bekoring heeft. Men moet imimers niet uit het oog ver hezen. dat de ontwikkeling van ons gemeen telijk leven gaat in de richtine van meer en mcpr overlaten aan de dngelijksohe leiding. Er dan bij te zitten heeft zeker vele bezwa ren vooral uit prooagandistische overwe gingen. maar hot beeft ook de goede kant. dat mon tijdig invloed kan oefenen als het notr niet te laat is. I Maar het is niet onze het cilcge samen te stellen, wij willen ons er dus niet al te bezmgd over maken. Ove. do eigen groepen nog een enkele opmerking. Er was vrees bij sommigen dat in verbant met de oplossing der wethcu- derscrkis in 1929, de Christ. Hist, ditmaal de wind »r. de zeilen zouden hebben. Maar wij hebben gezien, dat de warmte in dc A.R.-kringen zeker een stuk grooter is geweest dan bij de Christ, Hist. En terwijl de populaire heer ter Haar nog 1300 stem men bleef beneden het stemmental door de Jong Schouwenburg bij de Statenverkiezing behaald, en 1800 stemmen beneden zijn cijfer in 1927, klommen de A.R. ruim 800 stetrim'pn vergeleken bij de Staten en kwamen stemmen over hun cijfer van 1927. Natuurlijk is dit een te geringe stijging. Men houde er echter rekening mede, dat in 1927 de christendemocraten, die bij de Sta- tenstembus 1555 stemmen hadden gehaald niet meededen, en dat deze in 1931 wel weer een eigen lijst hadden. Zoo is de geringe vooruitgang wel ver klaard. Het kerkelijk conflict heeft zeker ook op politiek terrein kwaad gedaan. Slechts een stelselmatige propaganda zal ons vooruit kunnen brengen. Dan is er zeker een-goede kans. En de laatste verkiezing heeft het vuur er in gebracht. Moge deze politieke periode onze kracht doen toenemen. AREND VAN AMSTRL. DE RAADSAGENDA. De Rand )s tepren Woensdag btjeengeroepen voor een drietal dagen. Op de agenda komen voor. de nieuwe rege ling vgor de subsldleering van het brlzonder voorbereidend onderwijs: de PaleisRaadhuis- kwestie en de voortzetting der beraadslaging over Stadsontwikkeling en verkeer De Paleis—Raadhuiskwestie is de grootste moot DaarbU komen ter sprake de adressen van Amstelodanum. om in geen geval het oude Raadhuis af te staan en het adres va.i enkele lieeren uit de burgert) om toch het voorstel van de Regeering te aanvaarden. -af ga) het nieuw rstel i inderzoek. v vier- i' Raadsleden i 'er wkt reeds schreven. Dat kan een oreeo debat opleveren en niemand weet hoe de stemming hierover zal afloopen. Wordt het verworpen dan zullen wij zeker tot Vrijdagavond laat aan dit agendapunt be zit.' blijven. 't Is een hoogst helangxfike kwestie natuur- ltjk en bijna elke fractie heeft voor- en tegen stander- onder haar leden. Er is dus een lange ril van sprekers te wachten en debatten die zeker niet minder hartstochtelük zullen zon als Indertijd de discussie over het Rokin. DURE EN GOEDKOOPE ZETELS. Bö de verdeoling der j plek op het Prin: —....derden de klesdeeler de Rt omsch-Katholieken. die 7667 3/7 stemmen per zetel hebben gegeven. De kiesdeeler was 7fBoven/4dê klesdeeler liggen de Vrtizinnlg de mocraten met 8177,/A stem per zetel, de Vrij heidsbond die 7087 stemmen per zetel rekenen en de sociaal dei stem per zetel hebben 7767% betalen. iden de kiesdeeler kwamen de Antirevolu WETHOUDERS-WEDUWNAARS In 1929 besloot de Raad over te gaan tot wij ziging van de verordening die de Drie Vrijheidsbonders dienden toen een v stel In. om te bepalen dat voor vrouwelijke houders een zelfde regeling zou.gelden, en t welijke ouder ook pv. Wij hebben de ratio van dit voorstel nooit be grepen. Een wethouder moet dikwijls zijn po sitie en zaak in den steek laten, om de functie behoorlijk te vervullen. Er is dus reden om zijn weduwe eventueel eenige schadevergoeding te Bejlaa'r de man wiens vrouw wethouder is. be hoeft niets op te geven. Hij blijft zijn betrek king uitoelenen. zijn zaak drijven, en krijgt er alleen via vrouwlief een klein inkomentje bij. Sterft de vrouw, dan verandert er noch in zijn betrekking, noch in zijn zaken iets en waar schijnlijk zelfs niet iets in zijn gezin. Hoe men dan een rechtsgrond vinden kan om pensioen to verleenen. lijkt ons moeilijk te doorgronden. Vermoedelijk heeft hier een dwaas feminisme, de voorstellers parten.gespeeld. Maar in elk ge val het voorstel was er en ging naar B. en W. om praendvies. Wij hebben zoo het gevoel, dat h< HL Vrljheldsbondsche plan voelde Maar beleefd als het college dient te zijn, zeker als het toekomstige wethouderessen be treft. zegt het dit niet. Onder verwijzing naar art. 101 le lid van do Gemeentewet betoogt het college dat de be voegdheid om weduwnaars van toekomstige ilijke wethouders te pensionneeren niet schter geen heksen- tten. dat de Gem een te- DEN HAAG GEMEENTERAAD. Do Raadsvergadering van gisteren ken merkte zich door matheid. Uit en ter na is gesproken over betrekkelijk ondergeschikte onderwerpen, maar over enkele zeer be langrijke vooreteilen werd geen kik gege- Voor beschouwingen is dan ook weinig plaats; slechts valt er te recapi tuleeren. Een soc.-dem. motie om meer geld uit do gemeentekas beschikbaar te stellen voor schooi feest i es en schoolreisjes werd verwor pen met 23 tegen 13 stemmen van de soc.- dem. en den communist. Ik heb aan meer geld geen behoefte, betoogde wethouder v. de Meulen; het leerlingental van de open bare scholen daalt en dus geven de beschik bare f 6500 telkens meer vrijheid van he weging, tenzij men de klassen, die op reis gaan wil uitbreiden of de reisjes wil ver lengen. Maar om dit laats'e had niemand gevraagd en daarom was de Raad zoo ver standig om niet maar in het wilde weg meer geld heschikh?ar te stellen. Over het voorstel tot aankoon van het hadhotel te Kijkduin en van nabij gelegen gronden, waarmee ongeveer 1 milüoen gul- ONTSPORING TE DORDRECHT Te Dordrecht had gistermiddag een ontsporing plaats. Hoewel dit ongeval zonder ern stige gevolgen bleefvereischte het heel wat moeite, alvorens de wagons verwijderd en de lijn weer in orde was gebracht. Een blik op het opruimingswerk. den gemoeid, ls, dreigde bijna een grond- politiek debat te ontketenen. Niemand zou er zich tegen verzetten. De heer v. Steenbergen constateerde dit feien knoopte er de opmerking aan vast, dat ce soc.-dem. geen recht hebben om dit te bren gen op de bekende verkiezingsrekening mei het hoofd: wij. wij, wij. Er is tegen gemo tiveerde grondaankoopen in den Raad nim mer verzet, zelfs niet al is die grond ge lijk in dit geval wat duur. Wel 'werd.er op aangedrongen het nipuwe grondbe'tt zoo spoedig mogelijk bouwrijp te maken en voor. woningbouw beschikbaar te sle'Ien. Daaraan is groote behoefte en liet is ook van belang opdat de erfpach'canons niet onnoodig hoog oplnopen en voorts om het houwen van woningen in den prijs van *5 6 gulden te bevorderen. Mede door de ge volgde grondpolitiek kan dat te weinig ge elheden. Wel is en wordt er in erfparhts- gronden gespeculeerd en ziet men het ver schijnsel, dat de bouwnijverheid er op uit is, om zoo weinig mogelijk kapi'aal in den bouw op erfpachtsgrond vast te leggen, nu er onvoldoende grond aan de markt komt. Het voorstel kwam zoo te staan in vir- banc} met de algemeene. grondpolitiek. Het werd. gelukkig geen breed débat, Dat wacht ons in den a.s. winter. We hopen met hét resultaat, dat men elkaar op dit ijelatigrijke punt weer gaat verstaan en we gespaard blijven voor permanent geharre war. Eeri door den heer v. S'eenbergen in de zen geest geuiten wensoh scheen met name bij den heer Vliegen wel weerklank te vin- Voor de uitzending van kinderen naaf- buiten werd een ruimer regeling vastge steld, terwijl hot subsidie voor het Vncantie- feest van 5 op f 6000 werd gébracht Met nadruk constateeren we ten slpt'c. dat het uitbreidingsplan Visschershaven zon der debat en zonder stemming wérd goed gekeurd, evenals het onteigeningsplan Kc!- aers' raat-West. Ook deze beide feiten logenstraffen de misleidende soc-dem. verkiezingspropa ganda. De Raad is in deze zaken zeer eenstem mig. Er behoeft niet voor te worden gevoch ten door wethouders en raadsleden en zin loos is het geroep der soc.-dem. over deze dingen: wij. wij, wij brengen dat alles tot stand Het is andere: de Haagsche Raad »»i zijn geheel volgt een gezonde, gematigde poitiek ook in sociaal opzicht. Was deze raad» vergadering dus niet over matig belangrijk wat de debatten betreft, zeer leerzaam was 'zij in hetgeen waarover niet gesproken werd. Bij den aanvang der vergadering heeft he>t soc.-dem. raadslid Voordewind zijn in trede gedaan. De Raad is thans weer cotu- UTRECHT LUSTRUMVIERING Afhalen der rennisten. Gistermorgen zijn de eigenlijke Lustrum feesten aangevangen, toen tegen half elf op het Janskerkhof de stoet van studenten zich ging opstellen om de reünisten van den trein te halen. Onder groote belangs'eliing de zijde van het publiek vond de opstelling van de leden van het U. S. C plaats en ge marcheerd werd naar het Centraal Station, waar de reünisten in grooten getale zouden aankomen om de Lustrumfeesten mee te vieren. Nadat de stoet van corpsleden en reunis- ten de Studentensociëteit had bereikt vond daar plaats de ontvangst van de reünisten door liet Corps. De rector van het Corps, Jhr. L. E. de Geer van .'t Gein en Oudegein, sprak een rede uit, waarin hij, na allen te hebben welkom geheeten, erop wees, dat 295 jaren de Utrechtsche Hoogeschool nu bestaat en haar zegeningen uitstrooit In breeden kring. Vervolgens wijdde Spr. er aandacht aan. dat het Studentencorps niet gelijk blijft, maar een levende instelling is, welke voortgroeit op de. oude, door de reu- nisten gelegde fundamenten. Een der ver schijnselen van dezen tijd is, dat de zoozeer geroemde en veel bezongen „onbezorgde jeugd" steeds korter wordt, maar ondanks deze verschijnselen heeft het woord „feest vreugde" voor de leden van het Utrecht sche Studentencorps nog een goede en be kende klank, waarvan de feestelijke herden king van thans het overtuigend bewijs zal geven. Na besproken te hehhen dat het openluchtspel „Cortez" uit het rorps tevoor schijn is gekomen en d ror krachten uit het corps zal worden vertolkt, wees Spr. op de wederzijdsche wanrdeerine en de voortrof felijko samenwerking, welke er in de stad Utrecht is tusschen de studenten en d burgerij. Spr. eia&gde met den wensch dat HULP AAN LICHAMELIJK GEBREKKIGEN TWEEDE WERELDCONGRES TE DEN HAAG In de Ridderzaal te 's-Gravenhage is gis teren het tweede Wereldcongres geope-.id voor Hulp aan Lichamelijk gebrekkigen. De opening geschiedde door Rotarian Paul H. King, eerste vice-president van de Inter national Society for crippled children, ter wijl door Minister Verse li uur de ope ningsrede werd uitgesproken, welke ten deele in het Nederlandsch, len deele in het Engelsch plaats had. De Minister besloot zijn toespraak, waarin hij op karakter en doel van dit Congres had gewezen, met de woorden: In de middeleeuwen hielden dc ridders van het Gulden Vttes in deze zelfde zaal hun 'eestelijke bijeenkomsten. Wij vertrouwen dat thans óók hier gij ridders in dienst van de verlichting van nienschelijk lijden, de vreugde van een welgedaan werk moogt Meerdere begroetingstoespraken volgden. Ze werden gehouden door den bur gemeester van Den Ilaag, door Jhr. Mr H. Smissaert, voorzitter van de Centrale Vereeniging voor lichamelijk gebrekkigen en door Mr. A. C. Joseph usJitt a, voorzit ter van de Haagsche Rotaryclub. Daarna hield de Amerikaan Edgar F. Al len uit Ohio een rede over: de ontwikkeling van de wereldbeweging. De ochtendbijeenkomst werd vervolgens gesloten. De president van de Int Vereeniging voor hulp aan lichamelijk gebrekkige kinderen, de heer Edgar F. Allen, die den bijnaam draagt van „Daddy" Allen en die met ap plaus werd begroet, gaf vervolgens een zicht van de ontwikkeling der wereldbewe ging voor lichamelijk gebrekkigen. Spr. wees op het Amerikaaneche program ma, en las de resolutie voor, welke op Ie tiende jaarvergadering van de „Internatio nal Society for Crippled children" in April to Cleveland (Ohio) is genomen en welke in tier punten de rechten der gebrekkigen vast legt Deze worden in de resolutie samen gevat in dezen vorm, dat, niet alleen in zijn eigen belang, maar ook in het belang der mcnechelijke samenleving, ieder gebrekkig kind het recht heeft op de beste physiscne condities, die de moderne wetenschap kan verschaffen, op de beste Lntellectueele voor waarden, die de moderne paedagogie het geven kan; op de beste vakbekwaamheid, die het door de moderne vakopleiding kan krijgen; op de beste maatschappelijke posi tie. overeenkomstig zijn lichamelijke gesteld heid; het recht om geplaatst te worden fn de voor zijn milieu gunstigste omstandig heden voor zijn intellectueele ontwikkeling. Spr. ging na welk werk door het inter nationale bureau is verricht en wees daarbij in het bijzonder op het vraagstuk van de maatregelen ter voorkoming van gebrekkig heid, een vraagstuk, dat boven alle andere belangrijk is. De middagvergadering Des namiddags is het tweede internatio naal congres voor de hulp aan lichamelijk gebrekkigen voortgezet. Dr. Norman Carver, lid van den Centra- len Raad voor de hulp aan lichamelijk ce brekkigen te Londen, hield een inleiding over de conferentie van Genève, welke z jaar geleden gehouden is. Na een overzicht te hebben gegeven de te Genève genomen besluiten merkte spr. op, dat de resultaten van de actie, in gevolge deze besluiten gevoerd nog slechts weinig voortgang hadden gemaakt. Spr. s'elde daarom voor te besluiten, dat de meest vruchtbare gedachtenwisseling over dit rapport zou zijn te overwegen dooi welke praotische maatregelen in de top komst effect zou kunnen worden verleend aan resoluties, door internationale congres sen genomen. De heer Frederich Watson uit Llanfe chain (Wales) las een praeadvies voor over in de komende dagen op hel fundament van diepgevoelde wanrdeering van de Alma Mater een gphouw zal opgetrokken worden van uitbundige vreugde en intens genot. Bij de plechtigheid waren vein autoritei ten uit s'ad en land tegenwoordig. De .•ec- tor-magnificus der Universiteit voerde o. m. na de rede van Jhr. de Geer het woord. Voornaamste Nieuws, (hu. i.) Tweede Wereldcongres voor hulp aan lichamelijk gebrekkigen te Den Haag. Brüning en Curtius naar Rome genoodigd. Belangrijke verklaring van Mac Donald over Engeland's wapeningsvermindering in verband met de komende Ontwapeningscon ferentie. De verkiezingsuitslag in Spanje. Cblz. 3) Amerikaansche Brief. Nederland na Twin tig Jaar. (bli 5) De brand in het Nederlandsche paviljoen. Indrukken van een specialen verslaggever Algemeene Vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond. blz. 9). Het Communisme in de Practijk. Wetenschappelijke Samenkomst der Ver- een. voor Hooger Onderwijs op Geref. grond slag. ..propaganda and an international clearing house". Wat betreft de internationale propaganda ontwikkelde spr. breedvoerig de gedachte van een stichting van een internationaal bureau voor de uitwisseling van nieuws over dit onderwerp. Om half vijf werd in de Gotische zaal de tentoonstelling, verbonden aan het concrrps voor de hulp aan lichamelijk gebrekkieen geopend in tegenwoordigheid o.a. van rleu Minis'er van Arbeid, Handel en Nijverluid Mr. T. J. Verschuur en leden van het corps diplomatique. De heer Dr. J. van Assen Jzn geneesheer directeur van de Adrianastichting te Hillo- gereberg hield daarbij een rede, .vaarin spr. o.a. dank bracht aan allen, die op eenigrr- lei wijze aan.de totstandkoming van de tentoonstelling hebben meegewerkt. PETROLEUMAUTO TE WATER De chaolleuz gestikt Men meldt ons uit Muiden: Maandagmor gen ongeveer half tien ontdekten voorbij gangers op den ouden straatweg tusscbvii de Naarderpoort en de Hakkelaansbrug een tankauto van de A.P.C., die in een bocht in het water lag. Onmiddellijk werd onder zocht of zich nog personen in de auto be vonden. Na korten tijd slaagde men erin den chauffeur, den 40-jarigen Heemskerk uit Weeep, op het droge te brongen. De le vensgeesten waren reeds geweken. Do chauffeur was gehuwd en vader van eenige kinderen. Men weet nog niet zeker of nog meer personen zich in den wagen bevon den. Hoe het ongeval geschiedde heeft men nog niet kunnen vaststellen. Men vermoedt clot de chauffeur op een gegeven oogenblik zijn stuur niet meer meester was. waardoor de wagen een slag ommankte en in het water terecht kwam. Het onderzoek wordt voortggzet. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Almelo is op den hoek Holtjesstraat— Grooteetraat de 32-jarige H. Schoppert on der een zwaar geladen vrachtauto geraakt en zeer ernstig gewond. Overgebracht naar het Alg. Ziekenhuis is Sch. in den loop van den middag tengevolge van inwendige scheuringen en bloedingen overleden. GROOTE BRAND TE LITH. Zes boerderijen afgebrand. Men meldt ons uit Lith (N.-Br.): Maandagmiddag tegen twee uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan, wel ke spoedig een grooten omvang aannam. De boerderijen van J. van Schyndel, wed. De Jong, W van D\jk, J. de Jong en Van Nunen en P. Jansen werden een prooi der vlammen. De plaatselijke brandweer kon tegenover deze vuurzee niets uitrichten, zoodat hulp werd ge- requireerd uit Oss. De brandweer van deze ge meente was spoedig ter plaatse, doch kon even min verhoeden dat de boerderijen tot den grond toe afbrandden. De verzekering dekt de schade slechts ge deeltelijk. TREINONTSPORING TE DORDRECHT Maandagmorgen moest te Dordrecht do trein naar Venlo eenigen tijd wachten tot. de trein naar Antwerpen, die met vertraging was. het station had verlaten. Toen do trein kon opetoomen, ontspoorden echter twee passagierswaeens bij het passeeivn van een wissel bij den overweg naar lipt Krispijn-kwartier. Eenige passagiers he pen schrammen op Het tweede perron kon alleen vanuit de richting Lage Zwaluw o bereikt worden, zoodot de trein uit Rotter dnm rangeeren moest. Een nieuwe trein werd sameneetdell en met een half uur vertraging werd de reis naar Wnlo voort gezet. De andere tremen hebben 's avonds nog eenige vertraging gefoad. VAN BRANDSTICHTING VERDACHT. Men rmddt or* nit Amsterdam: De ?fMariro t'^r"»rjnan. -r van wordt verdacht oozettdiik brand -hhen gest'rht in het gebouw der vereenitn „Hulp aan On« behuisden", is door de politie aangehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1