|liruiur ^riïtsdjr (Courant AidA VACANTIE-ADRESSEN ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Bij dagelijksche zending7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Yt cent Zondaeshlad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend N ieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Poslbox 20 Postgiro 58936 NO. 3390 MAANDAG 29 JUNI 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels1.1" i Elke regel meer...*......m 0.22' 3 Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels n 2.30 Elke regel meer»...,,.»...»» m 0.(5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang EERSTE BLAD. Nu de vacantietijd is aangebroken en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de admini stratie schriftelijk op te geven, met dui delijke vermelding van het vaste adres en het vacantie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. 3 EEN LEERZAAM STAATJE. Dezer dagen gaf mr. J. H. van Zanten in De Opbouw eenige vergelijkende cijfers over de staatsuitgaven van enkele spre kende jaren. Hieronder volgt een overzicht in mil lioenen guldens van uitgaven, in 1900, 1913 en 1927 gedaan voor verschillende belangrijke posten: 1900 1913 1927 1.4 2.1 23.6 25.1 57.6 Algemeen Bestuur Binnenlandsche Zaken blunt, Post, Statistiek 12.3 3.6 10.6 22.8 32.6 41.9 65.0 0.2 0.8 14.0 0.1 2.2 54.1 0.5 1.4 2.9 11.8 35.2 122.4 Buitenlandsche Zaken Landsverdediging Gezondh. en Volkshuisv. Arbeiderszorg Armenzorg Onderwijs Landb., handel, nijverh. Waterst., Scheepv., Spoorw, 12.3 16.1 35.9 Schuld 34.7 3S.1 169.0 Overige (hoofdz. pens.) 10.0 14.5 75.6 Totaal 149.0 219.3 638.9 "Wie dit staatje even bestudeert, zal aan stonds toegeven, dat het hoogst leerzaam is. Men lette b.v. op de klim, welke vooral On derwijs, Arbeiderszorg en pensioenen maak ten. Het is een ongekende verveelvoudiging. Ook Schuld klom en vooral dit is onrust barend. Hoe schriel steekt hiertegenover af b.v. Binnenlandsche Zaken, dat ruim verdubbel de en hoe sober werd voor de landsverdedi ging gezorgd: nog iets minder dan verdub beling. Duidelijker spreekt di| alles nog, wanneer percentsgewijze wordt aangegeven op welk deel van de totale staatsuitgaven de voor naamste diensten beslag legden. Daarvan geeft mr. Van Zanten het yol- gende*staatje: 1900 1913 1927 Binnenlandsche Zaken 15.9 11.4 9.0 Onderwijs 7.9 16.1 19.1 Landsverdediging 12.9 19.1 10.2 Spoorw., Scheepv., Waterst. 8.2 7.3 5.6 Arbeiderszorg 0.1 1.0 8.5 Gezondh. en Volkshuisv.... 0.3 0.3 2.2 Landb., Handel, Nijverheid 0.7 2.4 0.9 Justitio 4.2 4.9 3.6 Schuld 23.3 17.4 26.5 Overige (in hoofdzaak pen sioenen) 17.5 20.1 14.4 Totaal 100.- 100.- 100.- Terwijl Onderwijs klom van bijna 8 tot ruim 19 procent en Arbeiderszorg van één tiende tot ruim 8 procent; daalde de Lands verdediging van 22 tot 10 pet.; dus met meer dan de helft. We hopen van ganscher harte dat dit per centage voldoende is; hoe minder uitgaven op deze post, hoe liever; als de R,egeering de verantwoordelijkheid maar durft dragen. Doch dit staatje werpt alle overdrijving van de eenzijdige ontwapenaars omver als ze beweren, dat maar weer steeds nieuwe en meer miilioenen geofferd worden op het al taar van het militairisme. De bezuiniging is juist hier zeer sterk. Ge volg ook van het nuchtere feit, dat in Ne derland geen militairisten wonen. BINNENLAND. AMSTERDAM In "het Paviljoen Vondelpark is Zaterdag middag de architect Joseph Cuy pers, die 10 Juni j.l. den 70-jarigen leeftijd be reikte, door een groote schare vrienden, kunstbroeders en bewonderaars op harte lijke wijze gehuldigd. Het initiatief tot deze liujdiging was genomen door den Kunstkring „De Violier de Algemcene R.-K. Kunstenaarsvereeniging en het St. Bernulphus-Gilde. De officieele spreker van den middag was iiv P. G. Bus kens, uit Rotterdam* dlc namens het huldigingscomité den jubilaris gedacht als mensch en als kunstenaar. Vervolgens spraken ir. A. S i e b e r s, die namens de Alg. R.-K. Kunstenaarsvereni ging den heer Cuypers het eerevoorzitter schap dezer vereeniging aanbood, en ver scheidene anderen. Voorlezing werd gedaan van verschillen de ingekomen telegrammen, o.m. van het gemeentebestuur van Roermond, van Dr. Bcrlage en van buitenlandsche architecten- organisaties. De heer Cuypers heeft daarna op wanne wijze dank gebracht voor de vele ondervon den waardeering en vriendschap; hij vond daarbij aanleiding zijn vader en diens werk te herdenken. „MORIA" GEOPEND. Zaterdagmiddag had onder groote belang stelling de opening plaats van het rusthuis „Moria", Olympiakade 12, tehuis voor dames en heeren op leeftijd, van gegoeden stand. Tegenwoordig waren o.a. leden van de kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente. ARNHEM DE GEMEENTERAADSVERKIEZING De antirev. partij behaalde een schitte rend cijfer, nog bijna 300 stemmen meer dan bij de Statenstembus. Toch bezorgde het hooge stemmencijfer niei een vierden zetel, hoewel de antirevol. partij het hoogste overschot had van alle partijen. Zij heeft haar zetels dus wel duur betaald. De ver sterking van het communistisch element zal het werken in den gemeenteraad niet ge makkelijker maken. De communistische vooruitgang zou een crisiswinst genoemd kunnen worden. Somber is het cijfer van de Chr.-Histori- sc-hen, die achteruitgingen in bedenkelijke mate, te verklaren, hieruit, dat bij de Chr.- Hist. candidaten geen uitgesproken positief beginsel te vinden is. Ook onthoude men zich van afbrekende verkiezingspolitiek te gen de antirev. en met name tegen den heer Smeenk. DE „PRESIKHAAF". De „Presikhaaf" wordt 11 Aug. als Espe- ranto-instituut geopend. Van dien datum tot 22 Aug. zal de heer Andreo Cseh, uit Roe menië, op uitnoodiging van het gemeente bestuur oen internationalen Esperanto-cursus voor ondenvijzers geven, onder rectoraat van Prof. R. Casimir. VEREEN -VAN CHR. ONDERWIJZERS. De af deeling Arnhem van de Vereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen houdt Zaterdag 4 Juli een feestelijke verga dering in het Gebouw voor Chr. belangen, aanvangende kwart voor acht. De bijeenkomst wordt afgewisseld door lezingen, voordrach ten en muziek. NATIONALE WONINGRAAD JAARVERGADERING TE ENSCHEDE. Te Enschedé heeft dezer dagen de twee- daagsche jaarvergadering plaats gehad van den Nationalen Woningraad. De voorzitter, Mr. Dr. G. v. d. Bergh, deelde mede, dat in het afgeloopen jaar in ons land 52.588 woningen waren gesticht, vaarvan 14 door gemeenten en bouw- ■ereenigingen en 83.7 door particulieren, m dat er 8065 woningen waren afgebroken, en netto-winst van woningen dus van 44523. Kegel is particuliere bouw, de gemeente en bouwvereenigingen treden aanvullend op. De voorzitter zegt niet erg tevreden te zijn met de toegezegde voorschotten ad. 14 mil- lioen door de regeering. Z.i. moest in deze lechte tijden worden gezorg<l voor de toe komst en dienden grootere voorschotten beschikbaar gesteld te worden. Hij vreest echter, dat die in de eerste jaren wel niet te verwachten zullen zijn. Met voldoening, zegt spr., kan worden teruggezien op alles, wat de vereeniging met 342 leden en bijna "i.OOO woningen, in het afgeloopen jaar heeft tot stand gebracht. In het bestuur werden herkozen de heeren W. J. Bossenbroek, J. Douwes Jr., H. Keeg- •tra, Iv. R, van Staal en Prof. Dr. J. A. Veraart. 1 een uiteenzetting van den heer J. Bom- secretaris van den Bond, werd een motie aangenomen, waarin de hoop werd uitgesproken, dat de Regeering de rente voor nieuw te verleenen rijksvoorschotten inge volge de Woningwet weer onafhankelijk zal stellen van den koers der 3 obligaties Nationale Schuld. HET VLOEKEN Men schrijft ons: In de laatste maanden ontwikkelt zich to Utrecht een actie tot uitbreiding van liet aantal contribuanten, welke actie met een clan wordt gevoerd, die bewondering moot afdwingen. Was het voorheen alleen de cor respondent die ijverig arbeidde, thans heeft hij de hulp van een aantal knapen die alles doen wait maar even mogelijk is om tot het gestelde doel te geraken. Deze week weraen de jongelui bijeengeroepen in een vergade ring. om den stand van zaken eens met el kaar te bespreken. Van de 27 waren cr 20 aanwezig. Deze jonge menschen, knapen nog, hebben kans gezien in de wintermaanden meer dan 200 nieuwe contribuanten aan te nren gen, en dat ze nog steeds voortgaan moge blijken uit het feit, dat op de vergadering niet minder dan 49 nieuwe leden werden 'opgegeven, waarnaast nog komt een mooi bedrag aan vrije giften. De propagandist van den Bond (Zuidelijk gedeelte), de heer KI. Rijper Pzn., van Bil'hoven, was even ter vergadering aanwezig en sprak dank uit namens het bestuur van den Bont? ns besprak hij den arbeid van den Bond, opdat de knapen daarmede hun inst zou:len kunnen doen. Deze actie is een onderdeel van die, wel ke in het geheele land wordt opgezet. Utrecht staat wel aan den spits en wc inee- nen te gelooven dat ze niet in te halen is. Deze werkers geven een mooi voorbeeld vele anderen, ook de ouderen. CULTUURFILM-CENTRALE Een vereeniging gesticht. Dezer dagen is te Amsterdam een vereen ging gesticht voor cultureele films. Het Bestuur werd als volgt samengesteld: Voorziter: D. van Staveren, Voorzitter va de Centrale Commissie voor de filmkeuring, 's-Gravenhage. Secretaris: J. H. van Zwijn- dregt, van de Wateringelaan 140, Voorburg. Penningmeester: D. H. van Dam, Koningslaan 64, Amsterdam. Leden: iMr. P. Tideman, ad vocaat en procureur. Duinwijkweg 3 te Bloe- mendaal; A. W. J. Natzijl, Hoofd eener School te 's-Gravenhage; J. J. van der Meulen, Hoofd eener School te Rotterdam; Prof. Dr. A. H. M. J. van Rooy te Amsterdam. Wat de plannen der vereeniging betreft, kan o.m. worden medegedeeld, dat zij zal samenwerken met eigenaren en verhuurders van films, om scholen en instellingen van on derwijs en aan goede films te helpen tegen billijke huurprijzen. Leger en Vloot. BUITENLANDSCHE OORLOGSBODEMS NAAR ONS LAND De Britsche Kruiser „York" zal van 29 Juni tot 8 Juli een bezoek brengen aan Amster- Yerder zal de Noorsche kruiser „Tor- denskjold" met 3 onderzeebooten de B 1, de B 5 en de B 6 van 3 tot 7 Juli te Amsterdam vertoeven. Bovendien is toestemming voor een bezoek aan Amsterdam van 22 tot 26 Augustus aangevraagd voor de Fransche Avitos: „Somme",, Meuse", „Oise" en „Vanquois", opleidinigschool van de „Ecole Navale". Uit Oost-lndie DE VERLOFSSALARISSEN Men verzoekt Aneta, naar aanleiding van de telegrafische berichten omtrent de beraad slagingen in den Volksraad er aan te her inneren dat in de oi-donnantie, waarbij de verlofssalarissen met 5 zijn beperkt, welke in werking treedt op 28 Juni a.s. der is bepaald, conform het door den Volks raad aangenomen amendement van den heer Fruin, dat deze slariskorting tevens ingaat voor de verlofssalarissen van personen, wier verlenging van verlof ingaat op of na den dag van afkondiging van bedoelde ordon nantie. CHRISTELIJKE RADIO-OMROEP Het comité ter bevordering van een Chris- telijken radio-omroep in Ned.-Indië, het Le ger des Heils in Ned.-Indië en do Bond van Evangelisatie hebben onlangs verzocht om benoeming van een radio-commissie, welke van advies zou hebben te dienen over de voorwaarden, waaronder van gouverne- mentswege financieele steun zou worden verleend aan de N.-ï. Radio Omroep Mij. en aan de N.V. Philips Omroep Holland—Indië. Het A.I.D. weet thans te melden, dat daar op van de regeering een afwijzende be schikking werd ontvangen. DE INDÏE-POSTVLUCHTEN VAN DIJK IN DEN WEST-MOESSON BATAVIA, 26 Juni (Aneta). De piloot van het 20ste postvliegtuig van de K.L.M., de heer E. van Dijk, verklaarde in een pers- gesprek met een vertegenwoordiger van de Java-Bode, dat de West-moesson in Ned.- Indië slechts kinderspel is bij die welke de Golf van Bengalen en op de omliggen de kusten voorkomt. De heer Van Dijk noemde het traject Cal- cutta-Akvab-Rangoon het allerzwaarste dat hij ooit had bevlogen. Zelfs hetgeen bij een transatlantische vlucht van den piloot wordt geëischt, is niets vergeleken bij hetgeen bij 't bevliegen van dit traject in dezen tijd van het jaar va nden bestuurder wordt gevergd. De regen was zoo dik en de buien waren zoo zwaar, dat men er haast niet doorheen kon komen. Te Akyab vingen de moeilijk heden aan welke tot vertraging leidden. Wij probeerden daar twee dagen achtereen te vertrekken. Het was echter onmogelijk om uit de geweldige zware buien te komen. Op den derden dag was het weer beter, doch toen waren de magnaten nat geworden, het geen nog nooit is voorgekomen. Wij zullen de moeilijkheden te boven komen en voor zichtig en beraden zal deze drie maanden van den Britsch-Indischen West-moesson moeten worden gevlogen. Na wat wij we ten, zullen we ze, zij het met een enkelen dag vertraging, doorkomen. Het 19e retourvliegtuig vertrok uit Bang kok en kwam te Calcutta aan. Het 21e postvliegtuig vertrok uit Athene en kwam te Cairo aan. Gemengd Nieuws. AAN DE VERWONDINGEN OVERLEDEN De 8-jarigen Willem V te Ny verdal die Donderdag aldaar onder een auto is geraakt :er ernstig verwond werd, is in het Zie kenhuis te Almelo overleden. ARME OUDE Juist op de grens der gemeente Ede te Wal derveen onder Lunteren, is onder een struikje gevonden het lijk van een zekeren S. uit Lunteren. De man, die den 73-jarigen leeftijd bereikt had, was den laatsten tijd ziekelijk. Het lijk is vervoerd naar het baar huis te Barnevcld. Misdaad wordt uitgeslo ten geacht. Het geld, dat op het lijk gevon den werd, is door dc politie in beslag ge nomen. VERKIEZINGSVARIA Te Sliedrecht had een kiezer zijn biljet erknoeid door hij lijst vier te schrijven „Jeremia vers 8 en 9". Voorts was er een aanwijzing waaruit bleek, dat deze kiezer nummer 1 van genoemde lijst be doelde. Tc Vlagtweddc (Gr.) kwam de 94-jarige A.R. lieer Huiting nog stemmen.. ERNSTIGE MOTORONGELUKKEN Een doode, een zwaar gewonde Zondagmiddag om half vier vond bij ho tel „Oud-Leusden" te Amersfoort een ern stig motorongeluk plaats. De motorrijder J. v. d. V. uit Naarden en zijn duorijder J. M. M. uit Bussum vloog vermoedelijk ten gevolge van het slippen van hun motor te gen een boom met het gevolg, dat de duo passagier op slag gedood werd. De motor rijder, die zwaar gewond werd, is naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is hope loos. De heer M. was 25 jaar oud en ongehuwd. De heer v. d. V. is 39 jaar oud en vader van vier kinderen. Te Zuidlaren heeft Zondagavond te onge veer 7 uur op de brug over de Drentsche Aa een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Met groote vaart reden een auto en een mo torrijder uit tegengestelde richting op elkaar in. De voertuigen waren niet tijdig tot stil stand te brengen zoodat een botsing plaats had, waarbij de motorrijder S. v. d. II. te Harderwijk zoodanig werd gewond dat hij ter verpleging in het Academisch Zieken huis te Groningen moest worden opgenomen De duorijdster bleef ongedeerd, terwijl de inzittenden van de auto cr met de schrik afkwamen. DOODELIJKE AANRIJDING Te Noord wij k-B innen is Zondagmorgen de 32-jarige mevrouw P. H. Lindbout- Balkenende op den Goorweg bij de buiten plaats „Caplorama" aangereden door een auto en op slag gedood. Mevr. L. kwam uit de kerk en liep op den rijweg met nog eenige personen, toen een auto een andere voor deze rijdende auto wilde voorbijrijden. De achterop rijden de auto reed mevr. L. aan met het gevolg, dat zij een schedelbreuk bekwam. Per bran card werd de getroffene naar haar woning vervoerd, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. Mevr. L. was moeder van twee jonge kin deren en was slechts enkele jaren gehuwd. Men meldt ons uit Woerden: Omtrent het ongeluk dat bij Nieuwebrug heeft plaats ge had kan nader worden gemeld, dat de auto bus uit Den Haag afkomstig was en de luxe auto uit Rotterdam. Beide wagens zijn in brand gevlogen. In totaal werden 5 per sonen vrij ernstig doch niet levensgevaar lijk gewond. AUTOBUS EN AUTO IN DE SLOOT Een zestal gewonden. Zondagavond omstreeks half negen heeft te Nieuwebrug nabij Woerden een botsing plaats gehad tusschen een autobus en een luxe auto. Beide voertuigen reden dienten gevolge in de langs den weg loopende sloot. Voorzoover bekend werden uit de luxe auto vier personen en uit de autobus twee personen gewond. Zij zijn allen naar het Al gemeen Ziekenhuis te Woerden overgebracht De toestand van een der gewonden is ernstig DOODELIJK AUTO-ONGELUK In de gemeente Vries (Dr.) is Zondag nacht een auto, die met een vaart van 60 K.M. reed in een bocht tegen een boom, met het gevolg, dat de inzittende 27-jarige J. S. V. zulke ernstige verwondingen opliep dat hij, na te zijn overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen, is overleden. De beide andere inzittenden de bestuurder H. M. en H Y bekwamen niet noemensw: dige verwondingen. EEN BURGERVADER-LUCHTREIZIGER Men meldt ons: Te Benschop brachten de gemeenteraads leden met den burgemeester een bezoek aan den dorpstoren, die noodzakelijke herstel lingen ondergaat Al klimmende bereikte men den toren, doch eenmaal boverf zijnde durfde de burgemeester niet meer naai neden. Met takel en touwen werd het hoofd der gemeente echter weer op den bcganen grond gebracht JUWEELEN GESTOLEN Do recherche te Maastricht heeft in sa menwerking met de politie te Aken gear resteerd den Duitscher R., die ten nadcele van een patissier te Maastricht enkele ju- weelen, waaronder ringen en sierspelden, had gestolen ter waarde van 600. De sieraden zijn te Aken op een bank van leening teruggevonden. BRANDEN Te Eist (Gld.) is de groote hofstede, eigen dom en bewoond door J.. staande langs den Rijksweg Arnhem—Nijmegen, geheel in vlammen opgegaan. Van den inboedel kon niets worden gered. Het vee kon bijtijds worden geborgen. De schade wordt door ver zekering gedekt De ooi-zaak van den brand is onbekend. Zondagmorgen te half elf heeft te Haal- deren, gem. Bemmel, een felle brand ge woed. De brand brak uit in do boerenhof stede van den heer Brendse en sloeg over naar het winkelhuis van Roelofs. Beide hui zen zijn totaal afgebrand. Te Someren (N.-Br.) is de boerderij van Hurkmans afgebrand. Zestien varkens kwa men in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Te Bergh (Gld.) is de boerdery van Brug man afgebrand door kortsluiting. Verzeke ring dekt de schade. Te Minnertsga (Fr.) is de boerdery van Sijbesma afgebrand door het spelen met luci fers door kinderen. Een paard kon nog gered DRUIVENKRENTEN IN HET WESTLAND Als dc stedeling en ook menig plattelan der buiten de druiveustreek het Westland de heerlijke Westlandsche tafeldruif ziet verschijnen, als men deze meest gewilde vrucht op tafel ziet opgedischt, dan zal men weinig kunnen denken hoeveel arbeid aan het plukken is voorafgegaan. Vooral het z.g. krenten der druiven welke arbeid thans in vollen omvang wordt uitgevoerd vormt een massale arbeid, waarin henderdei vrouwen en meisjes ar beid vinden. Het krenten is een werk van geweldigen omvang. De druivenboom bloeit nl. in den vorm van den welbekenden tros. Die tros vormt zich al spoedig na het uitloo- pen van de bladeren en bloeit in de koude kas in Mei. Talloozc zeer fijne bloempjes verspreiden da.i een heerlijke resedageur door de kas, die dan herschapen is in een lustwarande. Na den bloei is de vrucht ge zet als een tros, waarvan elke korrel een klein groen druifje is. Deze korrels zwellen en al de kweeker niet tusschenbeide kwam, zouden zij op den duur een dichtgesloten tros vormen, waarvan geen enkele korrel een flinke grootte kon krijgen. Zoo gaat het met de wijndruiven en ook vel met de gevel druiven in ons la..d, die men nog wel vindt tegen oude gebouwen. De tuinder moet echter een tafeldruif leveren, een flinke tros. liefst met crooto bessen of korrels. Dit be reikt hij door uit den gevormden tros de minder goede korrels weg te nemen, zoodat de goede korrels gelegenheid krijgen tot de gewenschte grootte te zwellen. Het laat zich begrijpen, dat deze arbeid die met de hand geschiedt, een langdurige bezigheid is en niet intijds gereed zou zijn als niet ieder er toe bedroeg om alles binnen den tijd klaar te hebben. Huil rouwen, dochters, meisjes en jongens, alles biedt de helpende hand. Bij jon0j gezinnen krijgt de zuigeling een plaatsje in de kas, opdat ook de huisvrouw kan meedoen aan den grooten arbeid, die geen uur van den daglichten tijd mag stil staan, opdat ook de laatste trossen op den boom nog tijdig kunnen behandeld worden. Het werk is 1111 in vollen gang en door dc warmte van de laatste twee, drie dagen wordt met temeer kracht gewerkt, omdat de druiven 11a een koele periode van lang- zamen groei thans zeer snel aanrijpen. Alles wat werken kan trekt des morgens voor dag en daiKV uit de Westlandsche dor pen met het groote werkleger m<ede naar de kassen, waar de arbeid, onder de grootste hitte soms uitgevoerd moet worden. Hoezeer deze arbeid echter gewaardeerd wordt, blijkt uit het feit, dat de meest gecchikste krent- sters een daeloon lan S tot 10 kunnen behalen. Het krenten vereischt groote routine zoodat uitsluitend Westlanders dezen arbeid kunnen verrichten. I11 het buitenland kent men dezen arbeid niet, hetgeen in de kwali teit goed tot uitdrukking komt. ■«HP m f/cfit/oo/Denct H E V C A Voornaamste Nieuws. (blz. 1.) Brand bij de toevlucht voor onbehuisden te Amsterdam. (Blz. 2) Bij Mellons besprekingen te Parijs zijn de Fransche voorwaarden voor den dag geko men. Stimson is onderweg naar Europa. Er is ook sprake van een Duitsch-ltaliaansck „Chequers". Bij de verkiezingen in Spanje heeft do re- publikeinsch-socialistische coalitie dc over winning behaald. Een poging van het vlïeg- corps onder leiding van Franco om de ver kiezingen te saboteei-en is verhinderd. Franco is ontslagen als chef van de luchtvaart. De regeeringsvorming in Bulgarije. (blz. 5) Nederland is door een ramp getroffen. Het Nederlandsch paviljoen op de tentoonstelling te Parijs is in vlammen opgegaan. Een uit gebreide verzameling onvervangbare kunst schatten is verloren gegaan. Prinses Juliana op de plaats van de ramp. Deelneming van Fransche zijde. (blz. 9). Duitsehlands bevrijder. Van onze* Duit- schen correspondent. Het rumoer over de Tarwewet. BRAND TE AMSTERDAM Bij de Toevlucht voor Onbehuisden. Ongeveer halfacht Zaterdagavond ontdek te de heer J. C Gestman, directeur van de Mannenafdeeling van de Toevlucht voor Onbehuisden in de 2de ConsUuttijn Iluij- gensstraat te Amsterdam, dat er brand was uitgebroken, in een loods gelegen achter de kinderafdeeling. Die loods deed tijdelijk dienst als timmerwinkel. Dus vond 'f vuur gretig voedsel in het opgeslagen hout. Wel dra hadden de vlammen zich ook medege deeld aan de voorliegende loods, die tijde- minder dan geen lijd had de brand reeds een ernstig aanzien gekregen, temeer, daar de vlammen den achtergevel van hel oudo Pesthuis bedreigden, waarin op die plaais 240 kinderen gehuisvest waren. De meeste van deze kinderen, van 3 tot 6 jaar, waren, bezig naar bed te gaan. De grootere onder hen liet men onmiddellijk aankleeden en zij werden onder geleide naar het Vondel park gezonden. De kleinsten werden onder gebracht in het Vrouwennachtasyl. Inmid dels iwas de eeue motorspui.t na de andera op het terrein van den brand gekomen, zelfs werd de Jan van der Ileijdo naar den brand gedirigeerd. Met kracht werden do vlammen aangegrepen. Een oogenblik he)., ben nog eenige vensters van het kinder- asyl Vlam gevat. Vijf slangen werden uitge rold, waarvan twee gekoppeld werden op een motorspuit en drie op de waterleiding van het Wilhelminagnsthuis. De heido loodsjes brandden schoon op. de inhoud ging tota-al verloren. Dit beteekent voor d?- ze instelling een groote schadepost, daar niets was verzekerd. DE DOODELIJKE DAMP In tien nacht van Zaterdag op Zondag bemerkte ceji der bewoners van een perceel in de Zeestraat te Monster bewoond door de familie de BI. een sterke gaslucht. Hij al armeerde direct dc verdere familie-lcdn, waarbij bleek, dat reeds enkele personen min of meer bedwelmd waren. De Inwoners hebben onmiddellijk de ramen opengezet, waardoor het gas, dat uit een gesprongen gasslang stroomde, zich een uitweg naar buiten kon banen. De bewoners zijn daar door aan een groot gevaar ontsnapt. Een tweetal kinderen van de fam. «Ie B.. moes ten echter door Dr. den Hollander in behan deling worden genomen, daar zich hij deze kinderen reeds de eerste teekenen van er- stikking voordeden. DOOR DE TRAM GEGREPEN. Aan de bekomen verwondingen overleden. Men meldt one uit Rottendam: Vrijdagmorgen heeft op den Rottenlamschcn Dijk tusschen Schiedam en Rotterdam, t.-r hoogte van het Groenewegje, een ernstig on geluk plaats gehad. De 17-jarige smidsjon gen H. Iluysman, gewoond hebbend in de Overijsselschestraat te Rotterdam, kwam met de fiets aan de hand het pad op. dat van het Groenewegje naar den Dijk loopt. Bovengekomen wilde hij de trambaan over steken. Op 't zelfde oogenblik naderde uit ri* richting Schiedam een tram met vrij groote snelheid. Op de tramhaan gekomen aarzelde de jongen even. Een botsing werd daardoor onvermijdelijk. De jongen word door de tram opzij geworpen, kreeg een klap van do haan- schuiver en viel met het achterhoofd op btraat. Hij bleef bewusteloos liggen. Per auto van den Geneeskundigen Dienst is hij naar het ziekenhuis aan de Coolsingel vervoord, waar de jongen, die een ernstige schedel breuk had hekomen, in den loop van den nacht aan dc bekomen verwondingen is nee. leden. 3 HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN WAAR HET BEHOORT ======12

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1