Jltrttuir (iïrtmuil Oagelijks verschijnend N ieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VAGANTIE-ADRESSEN I 1 1 ABONNEMENT: Per kwartaal 3.2k (Bsschikkingskosten f 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- tijksche zending 6. Bij dagelijksche zending 7. Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3388 VRIJDAG 26 JUNI 1931 A O V E d 1 ENT'EN: Van 1 tot 5 regels-LI?1/ Elke regel meer.........B 0.22 Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels m 2.30 Elke regel meer.......0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang Oil nummer bestaat uit VIER bladen Nu de vacantietijd is aangebroken en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de admini stratie schriftelijk op te geven, met dui delijke vermelding van het vaste adres en het vacantie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. VAN PROVOCATIE GESPROKEN. We moeten, nu de verkiëzirigen achter den rug zijn, nog even terugkomen op een zaak, welke dezer dagen nog al beroering gaf in de pers. Gelijk men weet, vertoeven drie leiders van het N.V.V., de moderne vakbeweging- in Indië. Ze zijn door de wol heen rood ge verfd. Hun republikeinsche gevoelens liggen er om zoo tè zeggen, dik boven op. Tegenover deze drie hoogen heeft het voor treffelijke persbureau „Aneta", gansch onbe doeld natuurlijk, een fout gemaakt. De roode heeren uit Nederland woonden dezer dagen op uitnoodiging van den G. G. de opening van de Volksraad bij. Toen ech ter bij het binnentreden van den Landvoogd Eet Wilhelmus gespeeld werd, bleven de hee ren als standbeelden stokstijf op hun stoel zitten. Aldus deelde Aneta mee. Nauwelijks was dat in Nederland bekend, of Het Volk prees de moed der oprecht heid van zijn partijgenooten. Flink zoo, jon gens. dat is nog eens goed sociaal-democra tisch optreden. Laat Indië maar goed weten, dat sociaal-democraten maling hebben aan 't Wilhelmus.' Bovendien- dit vers te spelen, terwijl gij aanwezig waart, dat was op zijn minst provocatie. Dat was, om het anders te zeggen, een beleediging voor de delegatie. Jammer voor Het Volk, dat nu een i guur sloeg als modder, kwamen de drie wij zen in het Oosten gauw verzekeren, dat „Aneta" niet scherp genoeg gekeken had: ze waren uit beleefdheid wel degelijk opge staan en van een tegendemonstratie wilden ze ook niets weten. Dat er provocatie in school hadden ze niet gemerkt. Natuurlijk zat Het Volk heelemaal niet met zijn blunder verlegen. Hier een trap en daar een duw, en het blad verklaarde met de grootste vrijmoedigheid, dat het heele maal geen blunder gemaakt had. 't Laat ons koud; de eenvoudigen van hart zullen het wel beter begrijpen; zelfs al lezen ze alleen Het Volk. Waar we echter tegen op willen komen, dat is tegen de hooghartige taal- dat het pro vocatie is wanneer bij het binnenkomen van den Landvoogd, die een vergadering in naam van de Koningin opent, het Wilhelmus ge speeld wordt Waar ter wereld zouden de sociaal-demo craten dergelijke dwaze dingen zeggen? Heb ben ze dan alle zin voor de werkelijkheid verloren? Zijn zij het volksdeel, dat beslist; en zijn alle anderen, die vasthouden aan de nationale waarheid, slechts vreemden en bijwoners? Van provocatie gesproken; indien de hee ren zoo grove manieren hadden getoond ats waarvoor H e t V o 1 k hen prijs, dan zouden zij zich aan erger dingen dan provocatie hebben schuldig gemaakt EEN WOORD OP ZIJN PAS? De voorzitter van de Ned. Maatschappij voor Handel en Nijverheid, welke heden tc Deventer jaarvergadering hield, heeft in zijn openingswoord breede allures aangenomen. Hij beperkte zich niet angstvallig tot eigen, voor de voet liggend terrein, maar sprak over internationaal vertrouwen en het sla gen der „Ontwapeningsconferentie", als za ken, welke volop recht op onze belangstel ling hebben. Dit is te prijzen en ook de bestrijding „van het standpunt om de crisis te beschouwen als van uitsluitend beteekenis voor één groep en daarmee het belang van de geheele gemeenschap te ontkennen", is in elke kring Maar wij vragen ons af, of het wel was „een woord op zijn pas" gesproken, toen de Voorzitter gewaagde van 't seperatisme, en betoogde, dat het voortdurend leven in eigen kring argwaan en achterdocht kweekt. Het is nu eenmaal zoo, dat het spraakge bruik aan het woord „seperatisme" een on aangename bijsmaak heeft gegeven. Men- schen van vrijzinnige levensovertuiging be zigen gaarne dit woord om het uiteengaan op politiek en sociaal gebied wegens gods dienstige tegenstellingen, te veroordeelen. Het heet dan, dat men neutraal moet zijn, en dat ons godsdienstig levensbeginsel geen beslissende kracht heeft bij maatschappelijke vragen. Mocht de Voorzitter van Nijverheid en Handel het alzoo bedoeld hebben, dan mee- nen wij, dat het hier niet was een woord op zijn pas, doch een ongepaste critiek op het standpunt van hen, die met erkenning van het verschil in levensovertuiging tocli gaarne royaal met Andersdenkenden samen werken in 't belang van handel en nijver heid. BINNENLAND. DEN HAAG DE RAADSVERKIEZING Er is aanleiding om aan de nu wel als definitef te beschouwen uitkomsten j.l. Woensdag gehouden Raadsverkiezing nog enkele beschouwingen te wijden. Er is Woensdag niet druk gestemd. Uit gebracht werden 196.679 geldige stemmen, tegen 197.592 op 22 April j.l. voor de Staten. Kiesgerechtigden waren er toen 223.195 en voor den Raad waren het er 228.66 Thuisblijvers, blanco en ongeldige stem men waren er op 22 Apri 25.603 en eergis teren 32.130 of resp. 11.47 en ruim 14 pet der kieZers. Bij den jongsten electoralen veldslag wer den alle snippergroepen aan den kant ge zet. Zij kunnen zien op enkele duizenden stemmen, die als verloren kunnen worden beschouwd. Het zijn Chr. Democratische Unie, Democratische Partij, R.-K. Volks partij. Revolutionair Socialistische Partij en voorts lijsten Brandt en Simonis. Totaal 3524 stemmen. Zooals we gisteren reeds opmerkten brach ten de Staatkundig Gereformeerden het nog niet tot 1000 stemmen (precies 989), tegen 3432 op 22 April bij de Statenverkiezingen. Waar deze bijna 2500 stemmen gebleven zijn, is niet. te zeggen. Naar de anti-rev. of Chr.-hist. gingen ze niet; ook de achteruit gegane H.G.S. profiteerde er niet van. Waar zijn ze dan? Thuisgebleven, blanco gestemd of... naar de liberalen? Deze toch wonnen een dikke !000 stemmen. Wat zouden deze kiezers toch verstandig doen, evenals die der H.G.S. welke partij sedert de vorige Raadsverkiezing, toen er 20.000 kiezers minder stemden, haar stern- mental met bijna 40 pot. zag afnemen indien zij aan ongemotiveerde verbrokkeling en onvruchtbaar politiek streven een einde maakten en meehielpen om de beteekenis der grootere Protestantsch Christelijke groe pen in den Raad te versterken. Daar is reden toe. Want ook bij deze verkiezing is het zuiver revolutionaire element weer versterkt en oveneens zijn de andere groepen ter linker zijde versterkt uit den strijd gekomen. Daartegenover past geen verbrokkeling, maar is het sluiten der gelederen eisch onzer beginselen en is mede in het belang van de geestelijke vrijheid des volks. In September a.s. zal de Raad het moe ten doen zonder den Amusementsman Vls- koper. Zijn instrument speelde slechts één deun uit den treure: verlaging der Verma kelijkheidsbelasting. Het is niet zeer on waarschijnlijk, dat de Vrijheidsbond den heer Viskoper een deel zijner stemmen af- gekaapt heeft en mogelijk is ook de heer Joëls er niet vreemd aan. We komen thans tot de groepen van meer aste formatie in den Raad. Van die allen zijn de eenige die in stern- mental vooruitgingeon de S.D.A.P. en de Liberalen. De soc.-dem. danken een goede 4000 stemmen aan een intensieve, grootsch opgezette, kostbare propaganda. Zeker een millioen stuks drukwerk zijn over de stad verspreid. Deze „nieuwe rij ken" "kunnen het breeder laten hangen dan welke andere partij ook. Ze boekten het succes, dat htm niet al te stevig staande veertiende zetel behouden bleef, zulks ten koste van de R.K., die mei een betrekkelijk klein aantal stemmen voor een restzetel achterbleven en het in Sep tember, zonder Mej. Loeff, met negen hee- x-en zullen moeten doen. De Vrijheidsbond zal met het verkregen resultaat buitengewoon ingenomen zijn. Hij heeft een geweldigen stormaanval van soc- dem. en vrijz.-dem. moeten doorstaan ten aanzien van zijn in de laatste jaren gewij zigde houding ten aanzien van het err- pachtstelsel. Zij waren in dit opzicht vol- ars. Bezien we den uitslag uit dezen gezichts hoek, dan moeten we zeggen, dat die gecon centreerde actie niet als geslaagd is te be schouwen, ook al keeren de vrijz.-dem. met 3 leden terug en al is die derde de heer Joëls. Zijn verkiezing stond op 22 April reeds vast, indien de vrijz.-dem. niet al te zeer daalden in stemmen. Dit laatste ge schiedde slechts met enkele honderden. Men zal toegeven, dat der vrijz.-dem. poli tiek succes niet hangt aan hun optreden in onizen Raad; ze speelden daar steeds een bescheiden rolletje. Het meest kenmerkten ze zich door hun wannen steun aan den wethouder van Financiën. De stemmen- groei der vrijz.-dem. in de laatste jaren hangt echter ongetwijfeld samen met hun ontwapeninigspropaganda. Van dien aanwas hebben de vrijz.-dem. ook bij deze raads- stembus geprofiteerd en zoo valt te verkla ren het feit, dat ze hun derden zetel in den Raad veroverden. Met hun geprononceerde pro-erfpachtpropaganda heeft het, naar wij meenen, niets of weinig uitstaande. Tot de groepen van rechts wenscht de H.G.S. niet te behooren; soms bleek daar meer een neiging tot het liberalisme dan tot degenen, die uit principieel oogpunt als hun naasten zijn te beschouwen. Deze poli tieke kortzichtigheid, gevoegd bij de poli tieke negativiteit en principieele inactivi teit, die steeds ook in hun optreden in den Raad viel waar te nemen en niet alleen daar gaat deze partij noodlottig worden. Zij houdt er poli'iek onjuiste en onbruik bare „beginselen" op na en staat in de prac- tiik des politieken levens te vaak aan de zijde van hen, voor wie de beginselen der H. Schrift als richtsnoer ook voor het po litieke leven, niet alleen geen waarde hen hen. maar door wie ze in den regel ook fel orden bestreden, wanneer het .er op aan komt: we noemen Zondagsrust, dans, schouwburg cn Christelijk onderwijs. Toch vergist hij zich, wie meent, dat we ons zonder meer verheugen over dezen vir- loren geganen zetel. Gaarne hadden we ge zien, dat deze dwalende Protestantsche broe ders gezorgd hadden voor nog een Protes- tansch-christelijk raadszetel boven dien, welke nu, niet geheel onverwacht, aan de anti-rev. ten deel viel. De R.-K. fractie boette een plaats in. Mej. Loeff keert niet weer. Meer dan het gemis van haar vriendelijke persoonlijkheid spijt ons het verloren gaan van den zetel. Het ligt niet in de eerste plaats op onzen weg om dc oorzaken daarvan na te speuren. Dat de Chr.-historischen zich handhaaf den op hun oude getal verheugt ons bij zonder, terwijl ten slotte niemand het ons kwalijk zal nemen, dat ons in 't bijzonder genoegen doet de zetelwinst, welke door de anti-rev. kon worden gehoekt. Twee nieuwe leden zullen deel gaan uitmaken van de frac tie. Hoezeer we ook het heengaan van Mr. de Wilde een groot verlies achten heel de Raad is daarvan overtuigd toch is het gelukkig, dat ter compensatie daarvan twee nieuwe mannen hun intrede zullen doen, waarvan veel mag worden venvacht. Van den Raad wordt 1/5 geheel vernieuwd. Niet minder dan 9 nieuwe leden zullen in September deel uitmaken van het gemeen tebestuur; daarvan alleen een vijftal in de fractie der S.D.A.P. Van de negen scheidenden noemen we inzonderheid de wethouders Dr. W. W. v. d. Meulen en Mr. J. A. de Wilde. Dr. v. d. Meulen heeft getracht een goed, liberaal verzorger van het onderwijs te zijn. Er valt van hem, die niet bepaald den in druk maakte een sterke bewindsman te zijn, veel goeds te zeggen, Ook door de voor standers van het bijzonder ondervjjs, al kunnen deze nog steeds wijzen op de on billijke bejegening van het bijzonder bë- waarschoolonderwijs, welke hij naliet op te heffen. Wethouder De Wilde gaat heen na een wethouderschap van 12 jaren. Zeker mag hij een der voortreffelijkste wethouders worden genoemd, die Den Haag in de laat ste tientallen jaren heeft gehad: Hij heelt zich door zijn beleid voor onze stad buiten gewoon verdienstelijk gemaakt Da.t Den Haag in financieel opzicht is wat het is, is, naast de bijzondere positie der Residentie, voor een niet gering deel aan zijn krachtig, maar tevens voorzichtig beleid te danken. Met buitengewoon groot leedwezen ziet de Raad hem gaan. Gaarne werd steeds zijn leiding gevolgd; in zijn beleid werd een vrijwel onbeperkt vertrouwen gesteld. delyk Museum of het Koloniaal Instituut brach Na de lunch een deel van de congressisten was hierbij de gast van Amsterdamsche ver- eenigingen en van enkele bekende familie's bood het gemeentebestuur den gasten een auto tocht aan door de voornaamste gedeelten van oud- en nieuw Amsterdam. i UTRECHT DE RAADSVERKIEZING k k l SS >3 £2 -3 ha 1 ia to E - Kn K8 W N M Antirev. Partij 9647 8513 8093 9086 C. H. Unie 5807 5878 6736 6684 R. K. Staatspartij 18668 16470 17993 18591 St. Geref. Partij 591 508 1324 760 H. G. S. 454 923 862 598 S. D. A. P. 19822 17719 20476 18592 Vrijheidsbond 6942 7454 5867 7919 Vrijz.-Dem. Bond 3355 3789 4216 4030 R. K. Volkspartij 864 1254 909 851 Rev. Socialisten 44 119 Utr. Midd. Ver. 855 Communisten 1028 850 749 1126 Raad. Gekozen zijn: 6 (5) A.R., 4 (4) C.H.) 11 (10) R.K., 4 (5) V.B., 2 (3) V.D., 12 (11) S.D.A.P. Vrijheidsbond en Vrijz.-Democraten verlie zen elk een zetel. De R. K. Volkspartij ver liest liaar eenige zetel. De A.R. partij, de R.K. Staatspartij en de S.D.A.P. winnen elk een zetel. De Chr. Dem. Unie die in 1927 258 stern en verkreeg en de Onafhankelijke Partij, die toen 551 stemmen verwierf, hadden thans geen lijst ingediend. De verhouding in den ouden raad was 20 rechts tegen 19 links en wordt nu 21 rechts tegen IS links. De gekozenen. De Raad zal zijn samengesteld uit de na volgende leden: Anti-Rev. Partij: H. Botterweg, M. h P. Vermooten, J .M. van Nierop, J. S. Rup- pert, C. de Haan, S. Wouda. Chr. Hist. Unie: P. J. Nahuizen, M. E. v. d. Veen, C. G. Paap, G. M. J. de Ruyter. R.-K. S t a a t s p a r t ijA. H Smulders, A. J. B. Oomen, H. A. Bekker, Jhr. Mr. C. A. L. van Sasse van Ysselt, A H. Bredero, F. W. Swane, mej. A. A .M. Hutten, Mr. R. J. M. L. van Zinnicq Bergmann, Mr. J. H. v. Maars- seveen, M v. d. Broek, B. Spelbos. S. D. A. P.: J. J. Reynders, G. L. de Haaa O. de Weerd, H. Ploeg Jr., mevr. A. J. Wol- thers—Arnolli, D. v. d. Laan, L. Sparenburg, N. M. H. Lousberg, G. Veldhuysen, Th. Ai- noldussen, J. C. de Haas, H. B. J. Waslander. V r ij h ei d sb o n d: Mr. M. H. de Boer, G. Sertoli, D. C. Zuidam, Ir. J. D. M. Bardet. V r ij z .-D e m. Mr. G. A. E. B. Meyer, H. B. Berghuys. In den Raad zijn nieuw gekozen leden de heeren S. Wouda (A.R.), G. Veldhuysen, H. B. J. Waslander (s.d.), B. Spelbos (r.k.), G. M. J. de Ruyter (c.h.), Ir. J. D. M. Bardet (li beraal). In den Raad keeren niet terug de heeren: Jhr. Dr. A. Quarles van Ufford (c.h.), J. Frij- da Lzn. en Mr. A. J. van Vessem (lib.), W. K. D. Lustig (v.d.), W. Chr Setteur (r.k volksp.) en C. J. Jiigers (s.d.). ROTTERDAM GEMEENTERAAD ALS EEN NACHTKAARS Do tram en de haven. Het tramdebat, waar de vonken af vlogen, dat ratelde en knarste door de raadzaal; dat alle verkiezingshartstochten wakker riep, zoolang 24 Juni nog niet was verschenen, is als een nachtkaars uitgegaan. In de raads vergadering, welke vlak na de verkiezingen gehouden werd, flikkerde het even als een slechtgedraaid Verkade's kaarsje, doch zuchtje deed het uitjvaaien. Zelfs Van Burink, die er na zijn weder waardigheden tusschen de communistische spitsroeden weer heelemaal door opgekik kerd was, bleek een lam in de grjote schaapskooi geworden te zijn. hartstochten hadden zich gelegd; het leek wel een politieke Godsvrede na het oorlogs- geroffel bij bittere kamp. De roode heeren, die er onlangs niet van konden slapen, als het tramdebat niet de verkiezingen werd afgedaan, volstoiyfjn nu met te zwijgen en plichtmatig te stem men voor de continu-bijsla'g, welke reeds tan te voren verworpen was. En toen met 25 te gen 16 stemmen dit „verraad aan het tram personeel" gepleegd was, bleef zelfs elke uit barsting van afschuw en ergernis achter wege. De hand op het hart: indien we vooruit ge weten hadden, dat de inzinking na de stem bushoogspanning zóó groot geweest zou zijn. dan waren we bloempjes gaan plukken op de zonnige wei. Op publieke colleges is toch nooit staat te maken: 't gaat telkens bij ver rassing, ook voor hen, die reeds jaren traind zijn in dezo dingen. Evenwel, liever zóó dan anders. Ook ons was de rust aangenaam. Intusschen zorgde mr. Dutilh nog voor een klein heibeltje. Hij vroeg naar de voorstel len betreffende de haventarieven. Do V.B. heeft dit orgeltje met succes bespeeld en nu wil mr. Dutilh de toon aanhouden tot een volgende verkiezing. En wanneer komen de door wethouder de Zeeuw tegen MeiJuni toegezegde voorstel len nu, vroeg hij. Dit was, om 't leelijka woord te gebruiken, feitelijk een verkapte interpellatie en mr. de Jong zei er 't zijne, d.w.z. iets raaks van. Wat Van Burink niet mag, mag Dutilh ook ;jet Doch mr. Dutilh kreeg anttvoord van weth. de Zeeuw. Met veel omhaal van woorden, ja, maar als slotzin: de voorstellen zijn de com missie voor de financien gepasseerd; zijn nu bij B. en W. en kunnen dus spoedig in den Raad komen. Volgende week 2 Juli, vroeg mr. Baars eenigszins „doldriftig overhaast", volgens de terminologie van mr. v. d. Hoeven. Daar zullen B. en W. wel eens over ken, antwoordde de Burgemeester: voorstel len, welke er nog niet zijn kunnen niet op de agenda geplaatst worden. Dat sluit als een bus. Doch 9 Juli zal er vergadering zijn; dat is reeds aangekondigd. Wie weet? Het wordt lijd, hoog tijd. Want het tij verloopt zienderoogen? Men sla dan taph de hand aan de bakens! AANBESTEDING Woensdagmorgen heeft 't Gemeentebestuur aanbesteed het maken van collecteur-riolen en een kademuur in het stratenplan Blijdorp met bijbehoorende werken, tweede gedeelte. Men had als volgt ingeschreven: fa. Boetser te Den Haag 149.946; Gebrs. Dura 155.850; Rotterdamsche Aanneming Mij. 156.210; G. Elfferich te Overschie 157.887; Th. Smeulers 160.4S0; N.V. v.h. Overtoom Zonen te Hijlegersberg 161.440; Gebr. H. en P. Voormolen 162.500; fa. F. G. Sterkenburg te Gorinchem 164.700; A. J. en C. van der Have 165.390; fa. van Splun- der te Ridderkerk 167.200; P. M. Blanken 168.497; A. A. Buys 168.870; D. T. Blan ken 169.582; Kapiteins 172.490; G. Key 174.800; fa. Ommen de Groot 176.000; fa. Nederhorst te Gouda 176.743; Tubantia te Enschedé 178.000; P. A. Visser 179.49S; Monoliet te Amsterdam f 181.250; T. en H. P. van der Vorm 182.000; H. Klein f 183.950; Gebrs. Uyterlinden 184.125; N.V. Expeditie en Aannemingbedrijf Houtgraaf Bolsenbroek te Bloemendaal f 194.445; J. van Dorp 19S.923. Voor zoover niet anders vermeld, zijn de inschrijvers te Rotterdam gevestigd. AMSTERDAM DE P.E.N.-CONGRESSISTEN. Na de Residentie heeft de hoofdstad aan de bezoekers van het P.E.N.-congres een waardi ge ontvangst bereid. Gistermorgen arriveerden dezen met een spe- cialen trein aan het Centraal Station, waar bij den uitgang een aantal toerauto's gereed stond welke de gasten naar het Rijksmuseum, het Ste^ HAARLEM DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Behoudens een kleine schermutseling in het linksche kamp, is de uitslag van den strijd gelijk gebleven aan die van 1927: Rechts i7 t Links 22 zetels. De Vrijheidsbond en de z.g.n. „neutrale" par tij van den heer Van der Kamp hebben ver liezen geleden, die echter ten goede kwamen ui de Vrijzinnig Democraten. Deze laatsten kwamen van 3 op 5 zetels. Him lijst-aanvoerder was mr. M. Siingenberg wethouder van financiën, die om zijn finan cieel beleid vooral in de verkiezingsdagen door de socialisten fel bestookt is. De -wethou der antwoordde hierop en verdedigde zich in een „Open brief aan de kiezere" per Radio rede en in de plaatselijke Pers. Deze verkie zingsactie is dus met een voor hen gelukkigen uitslag bekroond; dat dus zuiver plaatselijke toestanden hieraan niet vreemd zijn, bijjkt ook wel uit hun achteruitgang over 't alge meen in andere plaatsen. De candidaat der zg. „neutrale" Vrije Lijst de heer Van der Kamp is zyn zetel kwijt. Sedert 1899 onafgebroken Raadslid, daalde in 1923, 1927 en thans in stemmenaantal achtereenvolgens van 1901 op 1776 en nu behaalde hjj slechts 983 stemmen Hij is gevallen als slachtoffer van zijn eigen „politeke neutraliteit". Overigens is de verhouding dezelfde geble- A.R. 3. Communisten 2. Socialisten 12, Katholieken 11 en C.H. 3 zetels. Van de kleine BEZOEKT ERMELO BOSCH. HEI en ZEE INLICHTINGEN: BUR. V. V. V belangenpartijtjes, die geen van allen ook maar een schijn van kans hadden, noemen we de Chr. Dem. Partij, die in stemmenaantal kfom van 281 op 37S en de S.G.P., die van 191 op 195 kwam en dus een „winst" boekte van 4 stemmen. De Vrijheidsbond, die een zetel verloor, slonk van 4630 op 3786 stemmen, de. Commu nisten daarentegen klommen van 966 op 2702 Nieuwe Raadsleden zijn: Vrijz. Democraten mr L. G. van Dam en mevr. M. E. Elzinga Berlijn. Socialisten: D. .T. A. Westerveld en A. Mars (voor H. de Vos en E. .T. Stam). Chr. Hist.: mr W. de Rijke (voor J. Miezerus) Katholieken: G. H. Weustink cn P. J. M. van Tetering (voor Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen en H. J. M. Battels). Vrijheidsbond: Mevr. Mr. E. A. J. ScheltemaConradi (voor Mej. M. C. Berdenis van Berlekom). De Antirevolutionairen ziin behouden uit den strijd teruggekeerdonze Raadsleden Wol zak, De Braai en Baas werden herkozen. Per centsgewijze boeken we een winst van onge veer 90 stemmen (Het totaal aantal men was in 1927 3213 en thans 3S39). Ons Raadslid De Braai is nu, na het verdwijnen van den heer Van der Kamp, nestor van den Raad. Voornaamste Nieuws. (blz. 1.) De raadsverkiezingen in Utrecht: a.-r. wint een zetel. (Blz. 2) Mellon is te Parijs aangekomen; Stimson vertrekt Zaterdag naar Europa. Duitsch- Fransche besprekingen zouden reeds verze kerd zijn. De Deensche oceaanvliegers zijn na een dwaaltocht te Krefeld aangekomen en van daal- te Bremen. De wereldvlicgers Post en Gatty zijn te Moskou en gaan vandaag door naar Irkoetsk. (bldz. 3)'. Uitslagen van Gemeenteraadsverkiezingen. Ernstig auto-ongeval te Den Bosch. Twee dames te Dordrecht verdronken, (blz. 9). Persgesprek met Dr. J. H. Gunning J.Hzn. Vergadering van de Vereen, van Calvinisti- VEREENIGING VAN NEDERL. GEMEENTEN JAARVERGADERING TE ROTTERDAM. Ontvangst ten Stadhulze. De Vereeniging van Nederlandsche G' meenten houdt 25, 26 en 27 Juni haar jaar- lijksche algemeene vergadering en congres ditmaal te Rotterdam. Gisteravond zijn de talrijke deelnemers op het Raadhuis door het gemeentebestuur van Rotterdam ontvangen. Met den Burge meester, Mr. P. DroQgleever For- tuyu, waren ter begroeting aanwezig de wethouders Mr. A. d c Jong. F. L. D. N i- vard en L de Groot, alsook een zeer groot aantal Gemeenteraadsleden. De Bur gemeester heeft den congressisten een har telijk welkom toegeroepen en herinnerd aan de belangrijke taak, waarvoor de Vereeni ging zich in het afgeloopen jaar zag ge steld, n.l. ten aanzien van de nieuwe wet regelende de financieele verhouding tus schen Rijk en Gemeenten en de wijziging der Gemeentewet. Spr. acht hot zich een voorrecht de vereeniging in Rotterdam ti mogen ontvangen on zoodoende eens uit drukking te geven aan de waardeering voor den arbeid dér Vereeniging, door ook iets van Rotterdam te laten zien. Rotterdam, aldus Spr., hoprt toch immers ook bij u. De beteekenis van Rotterdam is van beteekenis voor geheel Nederland. Zeker zullen dan ook door u gezien worden do gevolgen van de huidige economische omstandigheden in de haven. Spr. uit de hoop dait ook dit congres weer naar welslagen mocht gelukken, en dat, men ten aanzien van het. vraagstuk dei- harmonische ontwikkeling der Gemeenten een flinke .stap in dc goede richting mocht doen. Nogmaals roept Spr. allen een harte lijk welkom toe en sprak de verwachting uit, dat straks bij het verlaiten van Rotter dam velen een aangename herinnering aan haar zullen bewaren. Mr. W. C. Wendelaar, Burgemeester van Alkmaar, heeft voor deze begroeting hartelijke woorden van dank namens de Vereeniging overgebracht. Spr. uitte de hoop en verwachting, dat wanneer straks, n^ verloop van een aantal jaren, de Veree niging weer in Rotterdam zal vergaderen, de bekende Rotterdamsche energie ook de huidige moeilijkheden zal blijken te heb ben overwonnen en dat men een nieuw tijd perk van grooten bloei is ingegaan. Spr. brengt grooten dank voor de genoten gast vrijheid en uitte zijn beste wenschen voor den groei en bloei van Rotterdam. Daarna bleef men nog eenigen tijd gezel lig bijeen, na afloop waarvan gelegenheid bestond tot samenzijn op de terrassen van de roei- en zeilvereeniging „De Maas" aan de Veerdam. Hedenmorgen is de algemeene vergade ring in Tivoli aangevangen. Deze bijeen komst droeg een huishoudelijk karakter. Wij komen hierop nog nader terug. ANETA BIJ HET DERTIEN JARIG JUBILEUM Het tijdvak van dertien jaar wordt ge woonlijk niet gekozen voor jubileum-viering Doch voor het Persbureau „Aneta" was er een goede gelegenheid om het wel te doen. Immers, juist nu verscheen het Rapport der Aneta-commissie, waarin wel detail-critiek op de handelingen van de Aneta-directie ordt geoefend, doch waarin ook gezegd eu erkend wordt: „Ondanks menige bedenking tegen haar werkwijze cn strijdwijze erkent ommissic, dat de directie van Aneta met ongewone werkkracht en organisato rische talenten in Ned.-Indiü een centraal persbureau heeft gesticht, dat aan de ge meenschap goede diensten heeft he re z e n en li e w ij s t. Dit rapport is liet dertiende moment, dat de heer D. WT Beretty in een prachtband het dertienjarig bestaan bespreekt. Van de andere noemen we: de oprichting, be zoek van de Koningin, het Aneta-huis, Ane- ta-den Haag, Aneta-radio en Radiotelefonie. Men behoeft nog geen bewondering te heb- ">en voor alles wat de ondernemende cn cel-wagende directeur van Aneta in den loop der jaren heeft gedaan bij het orgoni- seeren van zijn voortreffelijke persdienst, om toch vol verwachting de ongeëvenaarde groei van deze instelling gade te slaan, cn het gedenkboek als een pronkstuk op typo grafisch gebied te eeren. De uitvoering, de foto's, de opzet; het is alles van sublieme schoonheid en getuigt can groote ondernemingsdurf. Eieenlijk vindt men alles gesymboliseerd n de vlagkeuze. Aneta s lmi>vlag is een lubbelvlag: de bovenste heeft drie banen: blauw, wit, blauw: de onderste heeft een groot geel kruis niet ier mode hoeken. He' zijn de letters J. R. uit het Intematkhj nale Seinboek: „Wij hebben belangrijke be richten voor U". Dat is de persdienst Aneta: belangrijke berichten en deze zoo vlug mogelijk: vlug ger dan anderen. Aneta lijkt wel een wonderboom in 't Th- diselic sprookjesland. NATIONAAL GEUZENGESTICHT „WILHELMUS VAN NASSAUEN" Het Nationaal Geuzengesticht „Wilhelmus van Nassauen", gevestigd te Brielle, met een Tehuis tc Utrecht, het bekende Gesticht voor weezen en halfweezen, üi de eerste plaats van zeevarenden, hield zijn jaarver gadering in een der lokalen bij de Geref. Kerk, Hoveniersstraat, Rotterdam, onder leiding van zijn president-regent Ds. G. Yerzij van Hardenberg. Het verslag van den secretaris vermeldde de ingebruikname van het Nieuwe Tehuis te Utrecht, waarmee op uitnemende wijze in een behoefte is voorzien. I)c penning, meester gewaagde van blijvende en groei ende genegenheid voor de Brielsche stich ting, zoodat trots meerdere lasten de exploi tatierekening kon sluiten met een betrekke lijk klein te kort. Moge dit tekort spoedig gedekt zijn cn bij den voortduur hot Geu zengesticht, dat zijn 59ste jaar inging, zich verheugen in de warme liefde van velo Geuzenvrienden. Leger en Vloot. BRIEVENMALEN VOOR Hr. Ms. AREND. Volledig gefrankeerde en van de daarvoor vastgestelde aanwij'zingen voorziene correspon dentie voor Hr. Ms. flottielje-vaartuig Arend dat op 11 Juli a.s. van Curasao op terugreis naar Nederland vertrekt, zal worden opgeno men in brievenmalen voor Bermuda, welke op 3, 7 en 9 Juli a.s. met de boot VlissingenHar wich verzonden worden. Kunst en Letteren. DE NIEUWE KERK TE DELFT Beeldhouwwerk. Bij de restauratiewerken aan de Nieuwe Kerk te Delft is in den Zuidelijken muur onder een dikke kaïklaag sterk beschadigd beeldhouwwerk gevonden, gehouwen uit twee blokken zandsteen. Uit de fragmenten, die onbeschadigd zijn. mag worden afgeleid, dat het oorspronkelijk stuk bijzonder artistiek is geweest. Het zou niet in de bedoeling liggen het ge vonden beeldhouwwerk weer te bepleisteren, doch dit te laten zooals het nu ia. Techniek. STOP -SHIMMY. Tot do meest gebruikelijke inrichtingen wel- e ten doel hebben het tegengaan vtjii Jliim- y en andere ongemakken m .1.. besturing ui auto's, behooren de frictie-apparaten. Een dergelijk toestel, de Moller-Stnbilis.*t©r. nu in ons land vertegenwoordigd door de fa. vau_ Beek en Co. tc Kotterdum. Kortcuaer- Dea stabilisator verhindert bestaat i tie-soharnieren, die do onderling.- beweging mil stuiirkoppelstang en tiooraa t.o.v, elkander Schokken van lici Vit bet spoor gaan in biedt u do Volgen. Groote besparing op de t<j>aratf«lio#t*a «n xeorden ®'Ie «chokken 'oorko- t Groote besparing van de banden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1