VPOM Handwerken Baby-voeding [l"I N o L/v[ VRIJDAG 26 JUNI 1931 Dikwijls blijkt nog, dat bij vele moeders soms wonderlijke ideeën bestaan over de voeding van de zeer jonge kinderen, vooral in den tijd, dat het uitsluitend-melk-en-pap moet ophouden en het menu een beetje uit gebreid mag worden. Er zijn er wel, die sohijnen te denken, dat men de gezondheidskraoht maar in den vorm van de een of andere spijze of medi cijn maar met lepels in te gieten heeft. Zoo heb ik wel gehoord van moeders, die op eigen gelegenheid zonder dokters voor schrift kleine kinderen staaklranken ga ven, of levertraan, een ander gaf een kind je van nog geen jaar eiken dag eei) ge klopt heel ei. En als een andere moeder haar zei dat dit toch ?eker veel te zwaar zou zijn voor zoo'n jong kind, antwoordde ze, dat het al zoo'n flink kind was en dat ze het nu ook graag gezond hield; de dokter vragen? Wat kon die dokter daarvan beter weten, dan zij als de eigen moeder; en zag duidelijk dat het kind het lekker vond en het dus ook verdragen kon, enz. Plet resultaat was echter dat het kindje allesbehalve gezond werd door al zulke dwaasheden. (Want moeder had er meer van die soort). En nu geldt dit alles nog maar alleen de menschen die zoo heel erg haar best doen om het haar kind vooral bijzonder goed te geven. Zijn er ook niet die. een beetje uit gemakzucht, een kind venvennen en uit sluitend maar geven wat er het best ingaat? Ik herinner me een heusch niet meer zoc erg jonge moeder ze had best beter kun nen weten die een kindje van een eind over het jaar eiken dag voor middagmaal een klein beetje maggisoep gaf een half bouillonblokje, met wat vermicelli in water gekookt Verdere maaltijden: melk, beschuit en brood. Toen ik eens opperde, dat dit toch een veel te schraal en te scherp (zout het kindje had niet eens gezonde nieren!) voedsel zou zijn, vertelde ze: het kind wilde nu eenmaal niets anders eten. Worteltjes, bloemkool, enz., alles sloeg het van den lepel af, en de dokter had haar zelf de maggiblokjes aanbevolen voor het kind Nu. het eerste geloofde ik: Een kind, dat men "eiken dag dunne zoute soep geeft, en verder maar melk- en broodkost, zal heusch niet opeens aan wortelpuree, aardappelen, enz. zijn te wennen. Maar waarom kan moeder dan niet eens voor soep wat spinazieaftreksel geven of ander groentennat, en wat heel weinig wortelpuree in een mel'k-en-meel sausje ge ven ,om zoo den overgang te bewerken? Nu was het telkens een probeeren om het kind een „prakje" te laten eten van wat het menu van den dag schafte, en lukte dit weer niet werkelijk sloeg liet kind steeds hardnekkig alle hapjes terug, en keerde zijn zielig-bleeke kopje boos of huilend afdan nam moeder maar weer opnieuw haar toevlucht tot de soep, die er dan weer vlot inging. Het lijkt erg hard, maar ik geloof toch, •dat eens goed doorzetten en desnoods één maaltijd die hij weigerde, maar geheel over slaan, tenslotte nog het best (en dus wel dadigst) voor het kind zou zijn, Wat ook later wel gebleken is. Al wil ik dus direct aannemen, dat het kind niets liever dan die hartige soep wilde eten (dat het daar zóó aan gewend was, leek me al een grooto fout en een wantoestand op zichzelf het andere: dat de dokter maggi-bouillon als geregelde voeding voor een kind van nog geen anderhalf jaar zou hebben aanbevolenja, dat zijn van die beweringen waar menschen „met onder vinding" steeds alle theorieën opzij schui ven en je redeneering kunnen doodslaan, ook al ben je in je ziel overtuigd, dat zij het mis móéten hebben, dat het eenvoudig niet waar kan zijn, zooals zij natuurlijk in hun onverstand te goeder trouw het hebben begrepen. Wellicht en daar leek het verhaal m.i. ook het meest op heeft die dokter in een tijd, dat het kind een totaal-gebrek aan lust vertoonde, aan de moeder gezegd, dat zij wel eens een heel klein beetje bouillon, desnoods van een blokje (geen héél!) zou kunnen geven om het kind weer aan liet eten te krijgen. Maar dit dan maanden achtereen hoofdvoedsel te gevenhet schaapje zag er uit, om het zóó op te pakken en te bren gen, ergens, waar het een betere verzorging kreeg, dan bij deze innig-liefhebbende, maar alleen een beetje onverstandige moeder. Onlangs las ik in een buitenlandsche tijd schrift een schetsje van een moeder, die op een broeiend heeten zomerdag opeens plan maakte, met haar twee kleuters uit te gaan. Ze maakte gauw de melk warm voor het flesohje van broertje een zuigeling van een half jaar legde dat toen in de kinder wagen onder het dekentje aan zijn voetjes; het andere kind van twee jaar, werd daar bovenop gezeten toen ze na een uurtje loopen aan haar bestemming kwam, voelde ze dat het fleschje „gelukkig" nog warm ge noeg gebleven was. Ze gaf het aan broertje, die het echter Voor het eerst in zijn heele baby-leven weigerde. Moeder proefde even, maai merkte er niets vreemds aan. Dan maar wat suiker er in, zeide iemand, dan slikt hij .wel. En waarlijk al ging het niet zoo gretig hls de heerlijke kerngezonde baby het tot dusver altijd gedaan had hij slikte het nu wel 's Avonds thuis moeder had zich op den terugweg moeten Ijaastep en was toen nog maar net op tijd thuisgekomen vóór dot een vreeselijke onweersbui losbrak was broertje lastig en huilde. Maar een der buren die op bezoek was en verklaarde dat zij „dolwas op kinderen, nam broertje op den schoot en solde hert den avond met hem, kneep 't reeds hard zieke kind goed-bedoelend af en toe in zijn buikje om hem eens te laten lachen maar broertje was en bleef dien avond vervelend en ging telkens huilen in plaats van lachen. Toen de drukke bezoekster weg was, zag d-s moeder toch wel dat het kind hard ziek was en de halve nacht had zij op te trekken met ventje, wiens heele gezichtje was ge zwollen van de koorts. Nog een dag later ging de moeder met het kind naar het ziekenhuis. Dadelijk zei de dokter: s „Je bent wat zorgeloos geweest he moeder? Ue melk niet gekookt? IN HET TWEEDE JAAR Ja zeker! zei ze eerst met overtui ging maar dacht dan opeens aan dien wannen middag vóór het onweer, toen ze zoo'n haast gemaakt had om uit te gaan. „Wèl gekookt" zei ze, „maar" ze aar zelde even „niet gewacht tot 'r bellen en bobbels bovenop kwamen" ze had gedacht dat het zóó wel warm genoeg zou wezen De dokter probeerde niet eens om haar aan het verstand te brengen dat zij op die manier de melk net juist had gebracht op de temperatuur die het gunstigst was voor de bacterienvorming. En dat zij toen in dat wanne weer ze nog zoo lang mogelijk op die temperatuur had gehouden in de broeie rig heete kinderwagen. „Laat het kind maar hier moeder dan zullen we doen wat we nog kunnen, het is een sterk kind." Maar nee nee! krampachtig greep ze het ziekte kind beet, ze zouden het niet van haar afnemen Met een: „Dan voor je eigen verantwoo rding" liet hij haar gaan terwijl de moeder zich vast voornam, hier niet Aveer terug te komen. Als ze weg is, valt de dokter in het wilde uit: „Jullie vrouwen, je bent je eigen kinde ren nog niet waard, ze moeten je afgenomen worden, dadelijk na de geboorte". Maar omdat hij een knappe jonge dokter is met een innemend gezicht, mag hij alles zeggen, en lacht de verpleegster, die den uitval opvangt, alleen maar bewonderend En dan is het aandoenlijk, verder te lezen, langs welk een smartelijke lijdensweg het kleine wezentje na een paar dagen worste lend tegen de gevaarlijke, pijnlijke ziekte, kindercholera den dood vindt. Als de moeder van het ziekenhuis thuis komt, gaat zij om raad naar een vrouw in de buurt die „zooveel verstand van zieke kin keren" heeft. Die raadt haarwat cognac in te geven, een flinke lepel in ieder fleschje melk, en zoo krijgt het kind, nog alcohol in de hevig ont stoken ingewanden. Nog een dag later hebben andere buren weer andere raad maar dan kan de moeder haar kind niet verder vergiftigen. Niets is er meer binnen te krijgen en het dik gezwollen mondje dat evenals de keel overdekt is met blazen, alles wat moeder er nog met een lepeltje wil ingieten loopt er langs heen Nu huilt hij niet mee, nu is hij wel zoet... En dan is het eind er efer zij het weet. Het is een aandoenlijk verhaal en al geloof ik natuurlijk geen moment dat er ook maar iemand onder onze lezeressen zal zijn, die zulke domheden zou kunnen begaan, het laat u duidelijk zien, op hoe vele ma nieren men in onwetendheid ernstige fouten kan maken. Het is daarom, dat we hier, wanneer we al eens schrijven over kinderverzorging, baby-voeding enz. niet willen komen met leekepraatjes van menschen die alles „uit eigen ervaring" meenen te weten, „baker- klets" gewoonlijk terecht genoemd, doch steeds uitsluitend als voorschriften en raad gevingen opnemen, wat door exkende des kundigen kinderdokters wordt ge schreven. Over de voeding in den eersten tijd namen we een poos geleden reeds wat op. Nu lezen we over de voeding op den leeftijd van IS maanden tot '2 jaar bij Dr. v. d. Stempel het volgende: Van 18 maanden tot 2 jaar en ouder: lste maaltijd 7.30. Een glas melk, 1 of 2 sneetjes brood met boter. Het brood liefst van den vorigen dag. 2de maaltijd. Een glas melk of 1 kop chocolade. 3de maaltijd. Een glas melk met 1 a 2 sneetjes brood *n boter. Daarbij mag men het kind nog een gekookt ei geven. 4de maaltijd, om 5 uur. 2 a 3 goed fijnge maakte aardappeles met vleeschnat, daarbij een klein stukje gebraden vleesch of hetzelf de vleesch geschaafd- Een weinig gestoofd fruit of zachte groenten, zooals worteltjes of spinazie. Indien het kind nog niet kauwen kan, is het beter, de groenten en het vleesch achterwege te laten en daarvoor een bordje rijst te geven en als drank melk met water. Men kan ook maaltijd 3 en 4 verwisselen al naar de plaatselijke gewoonten, en bijv. om 1 uur het gekookte eten laten gebruiken Een gezond kind boven de 18 maanden moet slapen van 's avonds 6 uur tot 's gens 6 uur, zonder wakker te worden, en heeft behalve het bovenstaande niets noodig Ter afwisseling met bovenstaand diëet hel volgende: lste maaltijd, om 7-30. Een glas melk, een zacht gekookt ei, een sneetje brood boter. 2de maaltijd 11 uur. Een glas melk. 3de maaltijd 1 uur Een glas melk met twee sneetjes brood en boter. 4de maaltijd 5 uur. Een kop bouillon mei een weinig gestoofde bloemkool of vermicelli Daarna een bordje met vla van melk en eieren, of wat pudding van de een of an dere meelsoort. Tusschen het 2de en 3de jaar kunnen deze voedingsvoorschriften onveranderd ge geven worden, daarna mag men de hoeveel heden wat vergrootcn en ook meer afwis seling aanbrengen. Men mag wat meer vleesch geven; of gekookte vruchten, mar melades enz. bij het voedsel toedienen. De bchtend- en avondmaaltijden moeten voor namelijk uit melk bestaan. Thee en koffie deugen niet voor kinderen en het is het beste daarmede te wachten tot na het 13de of 15de levensjaar. Cacao is, indien ze goed bereid is, een drank, die in iedere levensperiode na den zuigelingenleeftijd gegeven kan en mag worden. Een ander deskundige, Dr. Krasemann antwoordt op de vraag: Hoe moet de voeding zijn in den klein- kinder-leeftijd? het volgende: De in den zugelingenleeftijd hoofdzakelijk vloeibare voeding maakt plaats voor ge mengde kost- De drinkhoeveelheid wordt langzaamaan kleiner, en wordt vervangen door vastere spijzen. Daarna wordt de voeding meer en meer die der volwassenen, echter mogen de spijzen niet te gekruid zijn. Men kan ook vanaf hei derde levensjaar reeds beginnen met het aantal maaltijden op 4 te stellen, later op drie. Vooral geen overvoeding! Geen tus- schenmaaltijden: (chocolade, bonbons!) let ten op goed kauwen! Eieren en vbeescb, maar in zeer geringe hoveelheid. Melk niet meer als y2 Liter. Geen alcohol- ook niet in pudding! geen koffie of sterke thee! MODERN ONTBIJTSTEU Deze keer nu maar weer eens zoo'n echt gezellig, fijn en toch praktisch handwerkje, dat jonge meisjes in de vacantie mes uit logeeren kunnen nemen (dan maakt men bijv. alleen de losse tulpen en cle kleine vin dus geheel in 't rond gefestonneerd uitvoe ren. Dan toch zal men een heel aardig geheel krijgen. We geven dit werkje nu weer eens ter afwisseling van de artikelen over klee ding, omdat de meeste menschen er niet voor voelen om 's zomers wollen truien of Het allergezelligst ontbijtstel bestaat uit een vierkant laken en zes vingerdoekjes. Op elke punt van het laken bevindt zich een tulp, waarin een vingerdoekje gestoken kan worden. We knippen eerst het vierkante la ken en maken langs den omtrek een open zoompje, waarvan we onder, een paar duide lijke voorbeelden laten zien. De tulp is in een contrasteerende kleur met het laken. De tulp, die op ons voorbeeld op ware grootte is ge- teekend, trekken we uit dit blad over op een stukje gekleurd linnen met behulp van car bonpapier. De inktlaag ven het carbon leg- I Water bederft I mooie stoffen I gaat er af, kleuren kunnen doorloopen en «eestal krimpt hel goed of wordt slap. Van dit alles heeft IJ geen last Indien Llnola gebruikt. Llnola vervangt ..che misch laten wasschen-' het gaat veel vluggei en daar U het zeil doet ls het veel goed- VERMETTEN Co SCHIEDAM. LANGE HAVEN 9E rest van het gekleurde linnen weg. Vervolgens zetten we den stengel en de bladen over, direct op het laken, weer met behulp van carbonpapier, deze worden met zij gewerkt in eenvoudig borduurwerk (zie teekening). Als we het blad omkeeren kan dit ook voor den anderen kant dienst doen, want ze zijn beide gelijk. Bij een wit laken is het aardig de bloem in rose linnen te kiezen en te festonneeren met een donkerder tint rose. Fijn is, ook voor de stengel en het blad aezelfde rose zij te gebruiken inplaats van groen. We kunnen verschillend combineeren zoo- aJs lila-wit, wit-lila, licht lila-mauve-bloem, wit kleed met blauwe bloem. Wit kleed met gele bloem. De vingerdoekjes krijgen eveneens een opengewerkt randje rondom, doch zij kun nen volstaan met één tulp in een der hoe ken. Deze wordt geheel geborduurd, onze tee kening bovenaan geeft liet patroontje op wa re grootte. Het tafellaken krijgt op iedere hoek een tulp. Het kleed kan ook langwerpig worden, doch een vierkant kleed puntig over tafel gelegd staat het aardigst. Dit kleed kunt u ook 's middags als theekieed gebruiken, het zal daarvoor ook zeer voldoen. Wat anderen weer beter te pas zal komen: men zou op deze wijze ook een zeer goed koop tafelkleed kunnen maken van wollen stof of van peau de peche bijv. en dan de tulpen borduren langs de randen met wol of kunstzijde. Het wordt dan een goed wasch- baar tafelkleed. gerdoekjes en laat het tafellaken thuis)', maar dat ook dan door menige moeder van een druk gezin in de stille avonduren, of 's zomers wanneer zij met haar heele troep je, halve dagen naar buiten trekt, zal wor den onder handen genomen. Natuurlijk, al nemen we nu hier de be schrijving op van het stel, zooals het is, zoo hoeft toch niet iedereen het letterlijk op te Wie het bijv. niet practisch vindt om de tulpen half los, bij wijze van •schjes of en velop, (zoodat er een vingerdoekje in te schuiven is) op te werken, die kan ze, óf al leen borduren of als gewone applicatie jurkjes te gaan zitten haken of fireien, dus moeten diegenen, die voor een handwerkje als dit toch geen tijd hebben maar even haar ziel in lijdzaamheid bezitten: straks komen zij weer eens aan de beurt. Boven dien hebben we of in ditzelfde nummer (of in het e.v.) een zoo eenvoudig en goed koop handwerk aan het vloerkleedje, dat niemand zal kunnen bewezen daar geen geld voor te hebben. Men kan het knipwerk, (ree pen uit kousenbeenen knippen), dan wel door kinderen laten doen. Zelfs ook het ha ken, als het maar s t ij f gebeurt. En nu de beschrijijving van het keurige handwerkje op bijgaande afbeelding. gen we op het gekleurde linnen en daar bovenop, dus op de achterkant van het car bon, leggen we de teekening, en zoo trekken we de lijnen na. Vervolgens festonneeren we de lijnen van de bloem met zijde, de stippel lijn geeft aan hoe breed de steken worden. De zijkanten en de onderkant der tulp wor den echter nog niet gefestonneerd. Zijn we met festonneeren klaar, dan knippen we het linnen rondom het feston weg. Nu rijgen %ve de bloem precies in 't midden op één der punten van het laken. Dan worden cle zij- en onderkanten gefestonneerd en wel, doorliet laken heen zoodnt de bloem er op vast komt te zitten. Is dit klaar dan knippen we de huiselijk leven en de opvoeding hunner kin deren. En weet u ,wat ik het ongelukkigst daar in vind? dat is mijn ervaring en heb ik honderden malen al ondervonden: dat de stakkerds die nooit zelf weten wat ze willen het meest je aan je lioofd mieren met hun moeilijkheden en het meest uitvoerig onafgebroken en telkens herhaald je oordeel je raad vragen ook over de opvoeding der kinderen, zich het heftigst verontwaa»- digd toonen als je eens op een dag een raad durft te geven die hen niet aanstaat, omdat die te veel zelfoverwinning van hen vraagt. Dan kunnen zij in vollen ernst niet begrij pen waar je je mee bemoeit. Er zijn massa's lamlendigen of zorgelooze Jan Pleziertjes, die met alle gemak aan Jan en Alleman om geldelijke en andere hulp vragen. Maar als zoo'n ander die het wel eens beu wordt om bij al zijn hard werken en zuinig leven, steeds te moeten bijvallen in een gezin waar wordt verkwist, eindelijk durft te vragen waar het geld toch blijft en of dit en dat niet een beetje anders kan worden aangelegd, danis dat een „eigen zaak" vaji Mijnheer of Mevrouw zelf, waar geen buitenstaander zich mee heeft te be moeien. Alsof niet juist het hulp-vragen een erken ning inhield van eigen onmacht en van het recht tot inmenging van den ander. Dit is niet zoo heel precies op uw geval toepasselijk, maar slechts in liet algemeen gezegd, want ik weet niet of die moeder onze krant leest en u daar mee tusschen zou kunnen komen. Wellicht schrijf ik latei- wel eens over dat onzinnig drijven. Eén ding nog: Ik wil alles gelooven wat u daar schrijft, alleen niet: dat die moeder een ontwikkelde vrouw zou zijn. Want dan moest ze wijzer doen. Maar ik stop, want haast zou mijn brief even lang worden als de uwe. Ook saluut en tot een volgende keer. Aan Mw. J. U kunt probeeren te kleuren met koffie of thee. Is het dan te licht dan. na het droog worden, nog eens overkleu- ren in donkerder aftreksel. Dit is ten eene- male het goedkoopste. Maar er is in den handel vraag er eens naar bij drogisten een koudwaterverf voor kleedingstuk- ken en die moet ook gemakkelijk zijn in het gebruik. Als u aan één pakje soms teveel hebt voor één paar kunt u het later na ver schieten nog eens over doen met hetzelfde, of u gebruikt het voor andere die te licht zijn geworden. HUISHOUDING EN KEUKEN OVER INMAAK Het^great heel lastig, om - bepaalde kwes- flesschen. bedei CORRESPONDENTIE Algemeene. Ik geloof te mogen zeggen, dat we nu op enkele na, die ook nog par ticulier afgedaan worden, nu wel zoowat door de oude correspondentie heen zijn. Voor '<t vervolg zullen we, te beginnen vol gende maand, dan voor deze rubriek een eenigszins andere regeling treffen, die een geregelden gang van zaken bevorderen kan In een des e.v. nummers vinden we hier over meer. Nu nog wat brieven van de laatste weken Aan Mw. V. Wat te doen tegen het door stuiven van de kapok van een oud divan kussen vraagt U, en wil liet binnensloop]e prepareeren. Het beste zal wel etijn, het kussen leeg te halen en met nieuiwe kapok te vullen, liefst ook van betere kwaliteit. Slechte of te oude kapok schijnt steeds door alles heen te willen stuiven, j Wilt U edhter bepaald liever het.b! sloopje op een eenvoudige manier prepa- reeren, wel, dat doet men wel door het ge- i heel te bestrijken met kaarsvet. Natuurlijk dunkt: bij alle manieren van prepareeren blijft er groote kans, dat men met het uit kloppen der kussens, of ook in het gewone gebruik, barsten en scheuren in de vetlaag maakt die dan na korter of langer tijd toch weer laten doorstuiven. Ik voor mij, zou dus veel liever de kapok vernieuwen, als ik toch eenmaal het meJwerk van het uithalen was begonnen. U kunt dan nog heter een nieuw over trek je maken van oud katoen, dat prepa reeren en over ihet oude nog eens heen- schuiven. Aan Mw. v. W. De vorige week toen ik de verschillende brieven niet bij de hand had en de vragen in 't algemeen bestu deerde, schreef ik al, dat men peau de peche gewoon kan wasschen. Wat regenjas sen betreft, men wascht gewoon en ze ver liezen dan wel hun waterdichtheid, maar gaan daarna in een apart epoelbad om weer waterdicht te worden. We behandelen dit onder de rubriek: „Wenken voor Wasschen". U wilt daar wel zien. Een manier Aan Avasscben. Avaar- bij de waterdichtheid niet lijdt, bestaat voorzoover ik weet niet. Aan Annie". Ik weet het heusch ook niet, Avaér in den Haag je stramtcnpapier zal kunnen koopen. Maar omdat ik je daar heb je je niet in vergist hoor graag helpen Avil, en hot toch maar een betrek kelijke kleinigheid is, waarvoor we niet kunnen venvachten, dat de zaken zullen adverteeren. Avil ik hier wel eens naar een adres vragen. Want het is wel meelijwek- kend, eóó als je hebt moeten loopen en tob ben om het artikel te krijgen. Het zal een beetje uit den 'tijd zijn. Zou je anders maar niet zoo'n speel-lmndwerkdoosje koopen, voor een' of ander klein nichtje en daar dan een stukje van gebruiken? En ben je Avel in een winkel in raffia en Den ni son artike len geweest? Zooiets als je in Rotterdam in de Passage hebt? Avanit als ik je goed be grijp 'ben je alleen in papierzaken en ïidnd werkwinkels geAvecst. Probeer dan nog eens zulke zaken, waar raffia-artikelen. crêpe-papier (voor hoeden enz.) of fröbel, sloid en ander knutselartikelen worden ver kocht. Weet een lezeres in den Haag misschien stramienpapier te koop? Aan Mw. M. M. Hartelijk dank voor uw gezellige lange brief en voor het pat Lontje Ik denk Avel het hier op te nemen en zal het daarvoor eerst natcekenen in het klein. Wat een verhaal van dat kind! Ja. ik begrijp, dat 11 met uw half dozijn (ik neem 't getal niet al te precies om u niet te doen herkennen) jongens uw lianden wel eens voeli jeuken, om daar eens frisscher begrip pen ingang te doen vinden. Want het is een feit dat menschen die het zoo uitsluitend in het uiterlijke zoeken, vaak zoo weinig kun nen doen en uitwerken om oen Avaarlijk sterk, gezond C h r i s t e 1 ij k leven op te wekken. Toch vind ik het ook maar het verstan digst dat u denkt: je kuilt niet veel zeggen, je zegt zoo gauw te colWant er njn wei nig dingen die de menschen zóó slecht kun nen verdragen als inmenging in hun eigen rubrieken wagen »ich daar dai zeggen. dat goed en Ja. dan kan met staat bedoel ik.w voor, dat niet meer >ch" wordt verkocht. :org de inmaak ;og mislukken. AVant inmaak kan op zijn best beteekenen: de dingen wat langer bewaren voor boderf, 2e een tijdlang 100 versch houden als ze zijn. maar nooit kan men ze verscher maken dan ze zijn. Dat schijnen sommige hui* vrouwen wel eens te vergeten, en meenen bijv. dat men melk. door ze telkens weer op te ko ken. ook iedere keer weer veracli maakt. Dit wordt vaak zelfa e-en noodlottige vergis sing. Zoolang er nog geen bederf i de duurzaamheid verlen- wel bederf, zullen herstellen, dan giftlgt men zijn gezin eer men het wee al gaat men er niet dadelijk van dood. niet bepaald ziek worden, dan kan het toch veel kwaad doen aan de ingewanden, vooral bij kln- Ik voor mij vindt daarom altijd de veiligst* manier om melk nooit meer dan eenmaal te ko ken en verder in den kelder te bewaren. Gaat ze dan minder frisch ruiken dan moet ze ook direct weggedaan worden of dadelijk gebruikt als dat nog kan. Maar niet eerst weer koken of. (het groot ste gevaar!) zulke melk gebruiken voor eeit vla of puddinkje, omdat men het dan niet proe ven zal. Daar komen dikwijls ongelukken van. Wat nu het eigenlijke verduurzamen het 1 n- maken betreft. In 't algemeen valt dit ef aanmerking. Ie. Het doodei door toevoeging ker). Het ligt ker en zout ls gebaseerd op de eouserveerend» werking van deze 3 stoffen. Daarbij komt ech- nog dat door het voedingsstof fei groenten gebruiken heeft men echt- eetwaren geheel verandert. Iets wat juist wenscht en lekker de smaak der -siandlg speciale sterke «gijn. d.i. inmaak&zijn te gebruiken. Wijnazijn, mït* goed sterk, is ook le gebruiken. dooden. Dnn af te laten koelen en eerst daar- a over de Inmaak gieten, ervoor zorgend, dat eze heel ruim onderstaat. Het ls ten slotte nog an te raden, de Inmaak eerst met zout te be- trooien en een poosje te laten staan. Door het out wordt olie overtollige vooht aan d<» ->odat de azijn daar >rdt. Vooraf goed laten uit- RECEPTEN AARDAPPEL.KOEK« gekookte anrdappelen worden fljn- noodlg bloi gebruikt kan Een fijn gesnipperde ui wordt bi een in 30 gr. boior of half boter en vot. en ■ervolgens voorzichtig uit de pon verwijderd., In het vet wordt nu de puróe uitgespreid en rladgeatreken. De koek wordt aan Mn kant. ruin gebakken, bovenop met bloem bestrooid. Ion op een beboterd deksel gekeerd en de tw>- le kant bruin gebakken, zoo noodig wordt liervoor nog een Ietsje boter toegevoegd. De Intuseohen warm gehoud. n gebakken lien worden over den koek uitgestrooid. EIEREN MET KAAS In een platten vuurvasten schotel wordt 2« pram boter heet gemaakt, doch zdó dat «O i'-t bruin wordt. Hierin worden voorzichtig vtec eieren re- ■roken, zoodat ze op het wit komen te drlj- -en. de dooiers zooveel mogelijk In het mld- geplaatst. tot en zijn. STHOTKI.T.TE.S VAN VEEESCHRE8TR.N MET KERRY Het overgebleven vleesch van gen in vlerkante stukjes snijder bruin bradeu In een stukje botei 0-; jus. W.u melk, fijn gesneden d rooggekooktc rijst. P

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11