Jliniwr $rihsdjr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken VAGANTIE-ADRESSEN BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.21 (Beschikkfngskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending a 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Allee bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3385 DINSDAG 23 JUNI 1931 A ód TIEN; Van 1 tot 5 regels1.17Va Elke regel meerB 0-22Va Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels m 2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr Dit nummer bestaat uit DRIE blader EERSTE BLAD. Nu de vacantietijd is aangebroken er velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijdelijk» adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de admini stratie schriftelijk op te geven, met dui delijke vermelding van het vaste adres en het vacantie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. LICHTGLORING. Beeds de vorige week merkte onze finan- cieele medewerker op, dat er waarschijnlijk op Chequers, waar de Duitsche leiders bij Mac Donald te gast waren, meer is gebeurd, dan vermoed werd. En het moratorium, dat Hoover aanbeveelt, wijst zeker in die rich ting. Duitschland stond met zijn financieel kun nen voor een blinde muur. Met de uitdruk king hopeloos was de toestand niet te zwart geteekend. Het einde scheen nabij. Natuurlijk zag Hoover, Amerika's president, nauwkeurig op de hoogte gehouden, dat in. En stelde hij zich de vraag, wat er zou ge- beüren, wanneer Duitschland ten onder ging Welke gevolgen dat zou hebben voor heel de wereld, doch óók voor Amerika zelf? Im mers, er komen wel scheepsladingen goud naar Amerika, maar het bedrijfslevon daar ligt stil en de beurs reageert nauw!ijk* op financieele manipulaties. Een ongekende malaise legde zich ook over Amerika. Toen Hoover tot de overtuiging was geko men, dat verandering noodzakelijk is deed hij het op zijn Amerikaansch: onverwijld cn radicaal. En de kern van zijn voorstel komt hierop neer: ik geef de Geallieerden in Euro pa een jaar uitstel van betaling der oorlogs leeningen, als zij Duitschland een jaar tijd geven om op verhaal te komen. Ziedaar de lichtgloring aan de kim van ons economisch leven. Dat het reeds jubelen de stralen zijn, durven we nog niet zeggen; want aan «leze zaak zit natuurlijk ook een door België nagezegd. De anderen landen hebben geen „maar". En dat van Frankrijk is te begrijpen. Want het moet van Duitsch land veel meer ontvangen, dan aan Amerika betalen. En heeft dus een strop aan dit mo ratorium. Toch mag verwacht, dat de regeling tot stand komt. Omdat het 't laatste redmiddel is voor Duitschland. En omdat Amerika na drukkelijk te verstaan geeft: nu niet confe- reeren en delibereeren, maar handelen; krachtig en onverwijld; een daad! De eenig juiste houding. Gepraat is er ge noeg; er moet gehandeld worden. De beurs reageerde reeds gunstig óp Hoo vers voorstel. Bewijs van wassend vertrou wen; bewijs, dat het moratorium ongetwij feld aan het economisch leven ten goede zal komen. Daarom is 'er verheuging. Natuurlijk, het zou dwaas zijn te meenen, dat deze daad alles als met één slag ten goede keert Voor optimisme is plaats; niet voor ongebonden fantasie. Reeds het feit, dat het moratorium slechts voor één jaar zal gelden, waarschuwt voor overdreven verwachtingen. Maar een jaar verademing zegt reeds zoo- Veel. En bovendien: nu is de ban gebroken; Amerika wil met Europa samenwerken aan de wederopbouw van het economisch leven En de bal, eenmaal aan 't rollen, blijft na een jaar niet weer onbewegelijk liggen. Wij zien de lichtgloring; wij hopen op en bidden om stralende zonneschijn. DE ROEPING DER PERS Men kent het verhaal van den man, die een overlijdensbericht over zich zelf liet rondstrooien en daarna al de goede woor den, welke men aan hem gewijd had, ver zamelde en zwart op wit vastlegde, om er later gebruik van te maken. Indien het niet zoo tragisch was, dat één der allerbeste roomsche dagbladen gevaar loopt opgeheven te worden; en indien het niet geheel onopzettelijk geschied ware; dan zou men van De Tijd iets leigelijks kun nen zeggen. Want dit blad gaf dn vorige week een breed persoverzicht, waaniii bleek hoe groote waardeering heel de Nederland sche pers heeft voor het degelijke Amstcr- damsche blad en hoezeer men behoefte ge voelde om dit bij het verwachte verschei den te zeggen. Het moet voor de redactie van De Tij d die nog dapper doorschrijft, een voldoemnj zijn om te kunnen lezen en terecht! zon der commentaar te publiceeren, hoe gun stig het oordeel luidt van collega's en concurrenten. Ook De Maasbode, die heel nauw bij 't geval betrokken was, brengt gaarne grif en gul hulde aan het journalistiek kunnen van De Tijd; doch de hoofdredac teur, Dr. Witlox, neemt in een ondertee kend hoofdartikel stelling tegen een kwali ficatie, welke in een ander roomsch blad voorkwam, n.l. dat het verschil tusschen Tijd en Maasbode het best geteekend kan worden door een patriciër tegenover een beursman te stellen; een beursman, die overigens ook wel ontwikkeld is en over alle dingen meepraat Deze tegenstelling, zoo betoogt de Maas ode is ten eenenmale onjuist. Het blad wil beide doen: streven naar een goed» zorging, zoowel van het strikt-cultureele als van de handelsrubrieken: „het geheele ter rein van de menschelijke activiteit zal onze belangstelling houden". In een onderlinge vergelijking van T ij i en Maasbode treden wij niet; beide bla den geven voortreffelijke journalistiek, al zien wij natuurlijk wel dat er verschil nuanceering is. Doch de stelling van de Maasbode, dat het dagblad geen enkel terrein van men- chelijke arbeid en denken mag verwaar loozen, onderschrijven wij ten volle. Dat is. als we het zoo eens mogen zeggen, zuiver Calvinistisch gedacht: op alle gebied des levens de eere Gods zoeken. Het is ook echt Christelijk: het geestelijke over het stoffelijke te laten heerschen, doch in 't maatschappelijk leven met trouw en ijver bezig zijn: in levenswandel en koop- manshandel steeds het goede na te jagen. De Christelijke pers streeft ook dat ideaal na. Men mocht het haar niet kwalijk nemen al gebeurde het dikwijls, dat zij aanvanke lijk in de Sturm-und-Drang periode bijkans niets anders was dan propaganda-blad beginselorgaan. Doch daarbij mocht het niet blijven. De krant behoort elk terrein te bestrijken. Vandaar de leuze: het Christelijk dagblad zóó sterk maken, dat ons Christelijk volks deel geheel onafhankelijk wordt van de vrij zinnige pers. Vandaar het streven om van het Christe lijk dagblad gezinskrant in de volle zin ïs woords te maken en blad voor alle stan- m en alle rangen. Vandaar onze pretentie,, dat "het Christe lijk dagblad recht heeft op critiek maar ook op belangstelling en meeleven, in niet mindere mate dan deze geschonken wordt aan organisaties, welke hoofdzakelijk een enkel levensterrein betreden. DE EINDPAAL Morgen wordt in vele gemeenten, wat de verkiezingsactie betreft, de eindpaal bereikt Morgenmiddag om 5 uur ligt de propagan da stil en begint aan de stembureaux de telling door de leden en de contróle door de propagandisten, die niets van de verkie zingsfilm willen missen. Vóór en tot 5 uur is er echter nog wat anders te doen. Men behoeft niet meer te plakken of te kalken, (onder ons gezegd: het stedeschoon is er niet door verhoogd!), in optochten mee te fietsen of biljetten rond te deelen: de bewerking der massa is afge- loopen; het komt er nu maar op aan, om wie lauw en traag is, op te porren en wio slecht ter been is, naar het stemlokaal te brengen. De cijferaars onder ons zijn bezig geweest Direct nadat de Statenstembus gesproken had, is berekend, hoe de raadszetels ver deeld zullen worden, indien de stemmenver- verhoudingen zich handhaven. Voorzoover er reeds iets valt te overzien, mag geconstateerd, dat de rechterzijde min stens verkrijgt, wat haar op grond van de April-verkiezing toekomt Niet zelden zijn A.R. en C.IJ. aan de winnende hand, al ge beurt het ook zoo nu en dan, dat ze eikaar een zetol afsnuepen. Hoe het zij, Uet verloop is gunstig. De liberalen zien opnieuw in vervulling gaan, wat Van Salland profeteeide: men spicekl van een reveil, doch de stembus s'elt te leur. Zelfs clandestiene radio-uitzending vertellen dat de S.D.A.P. niet bracht, wat zij beloofde, doch juist hetgeen niemand wenscht (overigens een waarheid als een roode koe zonder vlekje!) kan daarin geen verandering brengen. Ook de vrijzinnig-democraten ervaren weer tot hun groote verbazing, dat ons volk hen niet willoos wenscht te volgen op het gevaarlijke pad der eenzijdige ontwapening: wanneer gij onder de verkiezingsuitslagen bestaat: dan blijkt daaruit al weer hoe de verhoudingen zich toespitsen en de midden partijen in 't gedrang raken. Hoezeer hot dus waar is, dat ook bij de raadsverkiezin gen het beginsel meespreekt en meebeslist Als ieder onzer zijn plicht verstaat, dan zullen we morgen van de eindpaal een meiboom kunnen maken en zal er vreugde en dank in onze harten zijnl „GOD ZIET U." Deze waarschuwing hield Prof. Haitjema te Groningen de kiezers voor en wij hebben deze vermaning tegenover de Avondpos verdedigd. Hierop terugkomend herinnert dit blad ons aan Kuypers woord: „Vooral bij de stembus past het ons met den naam izes Heiligen Gods voorzichtig te zijn." Dit citaatje was ons niet vreemd. En we zijn het er roerend mee eens. Maar dit belet ons niet af te -wijzen de gevolgtrekking van df Avondpost: Een zóódanig onmiddellijk betrekken van God in het uitbrengen van een stem, lijkt ons verkeerd. God is geen propagan dist voor een bepaalde partij en zelfs als de geloovige kiezer meent op een anderen candidaat te moeten stemmen dan prol. Haitjema wilde, moet hij daarin vrij blij ven, zonder de vrees te koesteren, dat hij nu zijn geloof heeft verraden en God: gunst zal verliezen. Doch zoo mag de kwestie niet gesteld wor den. Noch prof. Haitjema, noch wij willen oordeelen over eens anders consciëntie. Eo met Kuypers vermaning komen we niet in Nochtans, we willen ook zijn „de partij van den levenden God". Dat wil zeggen: in gehoorzaamheid aan Hem vervullen wij onze stemplicht Wij welen, dat Hij ons daar ziet Avondpost sluit God feitelijk bul ten het stembureau, wij houden vol, (fiat Hi> ook daar binnen gediend wil worden. Het blad keert het om. Het meent, dat wij God betrekken in onze strijd en voor ons doel. Maar het is juist andersom. Wij houden onze medebelijders voor: God ziet u, ook in het stemhokje. Gij moet ook daar voor Hem partij kiezen. Dat geldt altijd, maar ook als gij ter stem bus gaat En met prof. Haitjema herhalen wij met het oog op morgen: „Gij moet naar het front: in het stem bureau. En als gij daar staan zult straks, i het' stemhokje, dat naar boven pen is (God ziet UI), vergeet dan geen oogenblik, dat ook gij geroepen wordt om getrouw te zijn." BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD EENIGE RUIMTE I-Iet christelijk voorbereidend onderwijs was in vroeger jaren in Amsterdam hel eenige. Later is de gemeente begonnen met openhaar voorbereidend onderwijs en 'werd de positie van het bijzonder onderwijs niet cmakkelijk. Men heelt het toen billijk gevonden, aan de bijzondere voorbereidende scholen eenige subsidie te geven. Maar als vanzelf waren aan die subsidie voorwaarden verbonden. Misschien zelfs overdreven voorwaarden, wijl men het voorbereidend onderwijs, al hooger ging aanslaan, en het karakter van de oude bewaarscholen zich geheel wijzigde. De antirevolutionairen stellen zich op het standpunt, dat de billijkheid hier gelijk stelling voidert. Hoe meer de nadruk valt op onderwijs hoe meer dit ook klemt. Maar ze staan in dat verlangen alleen, met de andere rechtsche groepen. Van de linkerzijde komt in dit opzicht gen steun Ten deele uit tegenzin in het karakter van dit onderwijs, ten deele uit de overweging, dat wanneer men de schoolbesturen met te eel geeft, deze wel bij de Regeering zullen aandringen op regeling van het voorberei dend onderwijs door de landsregeering. Men hoopt dan op een verlichting van lasten voor de gemeenten, en offert aan deze poli tiek de kleine menschen, klein hier in den zin van weinig draagkrachtig, op. Bij de laatste wethouderscrisis is deze zaak opnieuw ter sprake gekomen en is d<>or de rechtsche groepen op gelijkstelling aange drongen. Men heeft daaraan niet gewild, doch wel toegestemd, dat herziening van de subsidieregeling noodig was, ten einde ver schillende onbillijkheden uit het bestaande systeem weg te nemen. De betreffende voordracht is thans bij den Raad ingediend. Zo brengt de gelijkstelling niet zooals was te verwachten, ze laat ruimte over voor verschillende wenschon. maar ze stelt niet teleur. Werd tot heden toe alleen het salaris ven goed voor hef vaste personeel en moest iet bestuur bij ziekte van een der onderwijze ressen zelf voor de kosten van een even- tueele plaatsvervangster zorgen, bij de nieu we regeling zal de gemeente de kosten van vervang bij ziekte voor haar rekening nv men. Bij de vervanging van het hoofd d»r school door een onderwijzeres zal deze laat ste eveneens vergoeding ontvangen uit Ie de gemeentekas, op dezelfde wijze als dit bij het openbaar voorbereidend onderwijs Voor de ontwikkeling van het onderwijs is het van beteeken is, dat men in 'n groeien de wijk ook subsidie krijgen kan als de school nog maar klein is en dus niet vol doet aan de bepalingen omtrent leerling aantal en ten aanzien van het aantal lo kalen. Dat is ook voor de tuindorpen van beteekenis, wijl men eenzelfde regel wil toe passen als een wijk volgebouwd is er aantal bewoners dat bijzonder onderwijs be geert, gering. Van beteekenis is evenzeer dat de ge meente voortaan de kosten van rente en aflossing der leeningen voor het bouwen en aankoopen geheel voor haar rekening nemen wil. "Natuurlijk wil men dan waarborgen zoe ken dat er niet te duur, en dat er niet on noodig gebouwd worden zal. Men denki dat te bereiken door allereerst de plannen van den bouw te doen goedkeuren door de ge meente en door aan de schoolbesturen de verplichting op te leggen zelf een offer te brengen en alzoo te zorgen voor de inrich ting van hel gebouw. Dit is weer een van die dingen die ons hinderen. De geipeente betaalt met ons geld het voorbereidend openbaar onderwijs. Zij wil voor het bijzonder voorbereidend onder wijs ook iets doen, belangrijk veel doen zelfs, maar acht het billijk, dat haar bur gers naar tweeërlei maatstaf worden ge meten. De eerste klasse burgers krijgen alles vrij, de tweede klasse burgers mogen als er wat overschiet zeker ook iets ontvangen doch ze moeten door hun eigen offer eerst toonen, dat ze het waard zijn. Overigens, het zij herhaald, brengt dit nieuwe reglement veel goeds en vergeleken bij de bestaande bepalingen meer ruimte voor de ontwikkeling van onze scholen. Dat is vrucht van de politieke actie der A. R. en R. K. groepen in den Raad. Een goedu vrucht, die gezien mag worden. Maar de volle vrijheid brengt het niet en in den eisch van recht wordt ook nu niet geheel voldaan. Bij de erkenning van de verbeteringen, die nu worden aangebracht, blijve de strijd gaan voor de algeheele ge lijkstelling. t is niet een kwestie van iets meer of minder geld, maar van recht En voor dit recht heeft men zich bij de ic.-dem.. noch bij de vrijzinnigen van al lerlei schakeering oog. Tot eigen schade en tot schade van het onderwijs. AREND VAN AMSTEL. OFFICIEELE BERICHTEN AUDIËNTIE De gewone audiëntie van den minister HOFBERICHTEN EEN GIFT VAII DE KONINGIN MOSDER Naar wij vernemen, heeft H. M. de Ko ningin-Moeder aan Jhr. Mr. J. Hora Feith, directeur van de Incasso-Bank te Gronin gen, een gift doen toekomen voor het hulde blijk, dat bij het tienjarig bestaan van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart aan 't bestuur van dit fonds zal worden aangebn- voor bet aan den wal plaatsen van schipperskinderen en den bouw van het nieuwe instructievaartuig „Prinses Juliana" Uit Warschau meldt men aan de Poolsche legatie te Den Haag dat de president deir republiek Polen het besluit toekende van enoemiing van den heer Waclaw Ba- binski, gezant van Polen te Belgrado, tot gezant van Polen te Den Haag. bij toeval leest, dat de V.D. een zetel wón, dan kunt gij uw oogen nauwelijks gelooven. I het geval is. En bij de S.D.A.P. is het tot heden ook al -1 Dat is voor de besturen een belangrijke veel geschreeuw en weinig wol. yerbetor-ing. die ook voor het personeel be - -r teekems heeft. Men kan de wrnstcijters wel met koeien Een tweede verbetering, die bijzonder tn letters zetten en de verliesposten in voor het personeel waarde heeft is. dat men nonpareil: doch dat verandert aan de zaak PPrsonee' van de bijzondere voorbereidende niets. Voor uitbundige lof is niet de minste?cholcn. klMelfde pensioenaanspraken Wanneer echter mocht blijken, dat het eindresultaat winst voor rood en rechts gebracht heeft, waarop geen geringe kans geven als hun openbare collega's. Dat neemt heel wat zorgen weg en voor enkelen onk zware lasten. Het ligt in de bedoeling in deze regeling ook te betrekken de oudere onderwijzeressen en enkelen die nu meds hun betrekking hebben neergelegd. ANTWOORDEN VAN MINISTERS In antwoord op d-e desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid v. d. S 1 u i 6, deelt minister Ruys de Beerenbrouck mede, dat het hem bekend is, dat aan personeel, in d.ien6t bij importeurs van en groothande laren in Amerikaansch meel, ontslag is ge geven en aangezegd. Hoewel een eri ander niet ten volle mag worden geweten aan de omstandigheid, dat binnenkort de Tanve- wet 1931 in werking zaJ treden, is dit onge twijfeld een gewiohtgie factor ten deze ge- De aangelegenheid heeft een onderwerp van ernstige bespreking uitgemaakt in de laatstgehouden vergadering van de com missie van advies, bedoeld in artikel 4 van d T „rwewet 1931. Overeenkomstig het advies van die com missie zal een regeling worden getroffen, waardoor het mogelijk zal zijn, diengenen van de bij den import van Amerikaansch meel betrokkener n hun personeel, die van de uitvoering van de Tarwewet nadeel on dervinden, tegemoet te komen. DE REGGE EN T\v OVERIJSSELSCHE VECHT Op vragen van het Tweede Kamerlid W e i t k a m p aangaande waterschade door landbouwers geleden aan bovengenoemde *ivieren is door den minister van Water staat geantwoord, dat met de stelselmatige verbetering van de Regge door het water schap reeds in 1926 een aanvang werd ge- akt en deze verbetering wordt voortge zet; voor de verbetering van de Overijssel- sche Vecht door het Riik werd het eerste bestek op 5 Juni j.l. aanbesteed, znodat de uitvoering van het werk weldra zal kunnen i an vangen. DE AFSLUITING DER ZUTDERZZE Op vragen van het Tweedè Kamerlid Li neb eek. inzake de afsluiting «van de Zuiderzee, heeft de minister van Water staat o.m geantwoord: De commiseie-Lorentz, welke in 1919 haar werkzaamheden aanving, heeft niet minder den ongeveer acht jaar noodig ge had om haar verslag uit te brengen, hetwelk Ln 1926 is verschenen. Men zal bezwaarlijk kunnen volhouden, dat in dit zeer uitvoe rige en gedocumenteerde verslag de zaak niet van alle zijden is behandeld en dat, wat menschelijkervvijze gedaan kon worden om een zoo juist mogelijke voorstelling te krijgen van hetgeen ten aanzien van de verhooging der waterstanden te wachten stond, niet gedaan zou zijn. Er is geen enkele reden om het onder zoek der commissie te herhalen of om te verwachten, dat men tot andere resultaten zou komen. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat de wijziging van de waterbeweging tengevolge van de uitgevoerde werken geregeld nauw keurig wordt nagegaan. Tot nu toe is hier bij geen enkel feit waargenomen, dat niet in behoorlijke overeenstemming was met de verwachtingen omtrent de stormvloed- standen gegrond op het rapport der Staats commissie. Ook hierin ligt dus gereede aan- HET KON. BEZOEK AAN PARIJS HET VERTBEK UIT CHEVREÜSE Havas meldt: Maandagochtend om 10 uur heeft Koningin Wilhelmina Chevreuse verlaten. De heeren Bon nefoy Sibaur, prefect van Seine-et-Oise, en dr. Rigal, burgemeester van Chevreuse, hadden tevoren hun opwachting by H.M. gemaaakt. De Koningin verklaarde verrukt te zyn over haar verblijf in Chevreuse en onderhield zich ongeveer tien minuten vriendschappelijk met de beide heeren. VORSTELIJKE GIFT Naar wij vernemen heeft H.M. de Konin gin-Moeder aan den heer Mr J. Hora Feith directeur van de Incasscbank te Groningen een gift doen toekomen voor het huldeblijk dat bij het 10 jarig bestaan van het onder wijsfonds voor de Scheepvaart aan het be stuur van dit fonds zal worden aangeboden voor het aan den wal plaatsen van schippers kinderen en den opbouw van het nieuwe in structievaartuig „Prinses Juliana". DE LEGERPLAATS BIJ HARSKAMP UITBREIDING OVERWOGEN. Naar wij vernemen wordt overwogen aan de legerplaats by Harskamp eenige uitbreiding te geven, met het oog op de schietoefeningen, welke aldaar geregeld plaats hebben. Een be slissing is echter nog niet genomen. MISLUKTE HANDELS OVEREENKOMST DE CONFERENTIE TE GENEVE. Het Mei-Juninummer van het orgaan der Vereeniging voor Actieve Handelspolitiek teekent de handelsovereenkomst van Ge nève als totaal mislukt. Nederland ging wel over tot ratificatie; doch om de weinige be teekenis hiervan te demonstreeren, citeert de schrijver een gedeelte van de rede, welke Prof- Diepenhorst in de Eerste Kamer hield. „Zeer karig" was naar het woord van Dr. Col ij n ook het resultaat van de No vembersamenkomst. Twee resoluties werdei: aangenomen; in de eerste plaats de termijn van ratificatie, welke vóór 15 Novembet had moeten geschieden, werd verlengd en in de tweede plaats verklaarde men zich bereid over verlaging van de tarieven te praten, een bereidwilligheid tot spreken, waaraan tot dusverre niet getwijfeld werd Doch waar weinig baat bij te vinden is, want ondertusschen gaat men door de tol muren te verhoogen. De schrijver besluit met de opmerking, dat de Nederlandsche Regeering uit de Ge neefsche tragedie inderdaad de vereischte konsckwentie zal trekken. Voornaamste Nieuws. (Blz. 2) De ontvangst van Hoovers moratorium- voorstel. Stimson verklaart de zaak te drin gend om er lang over te discussieeren. Spoe dige en hartelijke aanvaarding noodzakelijk. Hoe zal officieel Frankrijk reageeren? Groote brand te New Brunswick. (bldz. 8). Vergadering der NederL Federatie van Zangersbonden. (blz. 9). Het Communisme in de Practijk. .NEDERLANDSCH FABRIKAAT" De Juni-aflevering van het maandblad „Nederlandsch Fabrikaat", dat langzamer hand een zeer lijvig boekwerk is geworden geeft in de allereerste plaats de noodige in lichtingen omtrent de algemeene ledenver gadering der Vereeniging, die op 14 Juli a.s. te Tilburg zal plaats vinden en waarvan de agenda ongetwijfeld voor velen aanleiding zal zijn aan deze belangwekkende samen komst deel te nemen. ,Wat de Vereeniging de laatste maand deed geeft als naar gewoonte een kort be langwekkend overzicht van hetgeen het be stuur in de afgeloopen maand tot stand heeft gebracht Verder is opgenomen een verslag van de Nederlandsch fabrikaat tentoonstelling, die bij de firma Vroom en Dreesmann te Rotter dam heeft plaats gehad. Tenslotte zij nog vermeld verschillende vlot geschreven fabrieksbeschrijvingen, waarbij tal van afbeeldingen zijn opgeno men. AMSTERDAM IVin die sleepende zaken i S°s e^n P?af hebbel,. -«««i nei P»?»i=d ,de.Reeeer'nJ bekend was inzake het Paleis, is door een deel van den baad aange- onderzoek ln de afdeeltngen. •hlllende groepen in den Raad oodzakeltJk vonden. Is Stllzv lingsonderzoek gehoudi J-.arbü i gendo condi- de openbare P.E.N. Gistermorgen is te Den Haag het inter- ternationale P. E. N.-congres in de met vlaggen van alle deelnemende naties versierde Ridderzaal geopend met het zingen van het Wilhelmus door hel volkszangkoor onder leiding van Arnold öpoel. Daarna hield de Minister-President. Minister van Binnenlqndsche Zaken en Landbouw, Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck een rede, waarin hij eerst in het Neder landsch, daarna in het Fransch, de garten namens de regeering welkom heette, daarbij Ijn het bijzonder den nadruk leggende op de taak die de P. E. N.-clubs zich hebben ge eid, n.l. de bevordering der internationale goede verstandhouding en den vrede, waar toe het werk van schrijvers en dichters een machtig middel kan zijn. Dr. P. C. Bputens voorzitter van de Ned. P. E. N.-clulTsprak de gasten in het Duitsch toe en de eere- yoorzitter John Galsworthy, hield een korte toespraak in het F.ngelsch. Tusschen de redevoeringen en daarna bracht het knor van Arnold Spoel Nederlandsche liederen ten ee hoore. 6 HERV. JONGELINGSBOND LANDDAG TE WADDINXVEEN Zaterdag 27 Juni zal er te Waddingsveen bij de brug een landdag gehouden worden uitgaande van de Provinciale Afdeehng ,7. Holland" van de Ned. Herv. Rond var Jon- gelingsvereenigingen op Geref. Grond-lae Sprekers de heer Z. H. de Groot van Rot terdam, openingswoord: „Stnjd en Zege praal", en Ds. Knjishoop van Borlc: raven Ds. Steen beek van Oudewater, Ds. de Geus' van de Bilt. Ds. Rijnsburger van Pols broek. terwijl de heer M. Noteboom van Gouderak vermoedelijk een slotwoord zal spreken. De lan^ ig begint om 2 sjut. behandeling niet belangrfck zou *'"t den meesten spoed hebben de rappor verslag uitgebracht. Vlot is de Mei onderzoek te 'nleis-Raadhuls stel niet i ujkt u.. NBR logeliikheden van het gebruik al -apporteerd. Ieder emdige mogelijkheden hier zfli mogeltjkhden of lie ver de Regeering denis. dat men zich •huift-"1 m""Vf ,.Raad de. l?ak wil behand', eet. dat enkele mdat Paleis In elk geval ztfn „eL wordt aangenomen licht voor een paar de kwestie af. En hoe dan het standp" do Regeering zal zUn, valt nu moeilök t Uit Oost-lndie LOONSVERLAGING. BATAVIA. 22 Juni (Aneta). De federatie ran drukkenspatroons besloot tot invoering ran een algemeene loonsverlaging van 10 voor het Aziatisch personeel. SOERABAYA, 22 Juni (Aneta). De zuster maatschappijen verlaagden allen de salaris- n"» wÜr lft?1 mel 5 r'rocent por 1 October 1931 nog eens met 5 procent, terwijl ae periodieke verhoogingen van 1 Juli 1931 niet worden toegekend en de standplaats- toelagen worden gehalveerd. GRONDBEZIT VOOR INDO-EUROPEANEJf t> E'n staa,scirami«,ie ingesteld. BAiAVïA, 20 Juni (ANETA). Klaarblij- kehjk naar aanleiding van den door he* Indo- Europeesch Verbond uitgeoefende,, aandrang voor het verleenen van grondrechten is inge. steld een commissie voor het Grondbezit voor Indo-Europeanen. Benoemd tot lid-voorzitter mr. H. J. Spit, tot leden de heeren; J. W, Meyer Ranneft. Prof. Mr. Dr. R. H. Kollewyn. en inspecteur van Agrarische zaken en het van Hndh lanfdbouw aan hpt departement Hasselt secretaris Mr. C. J. van helpt allen mee ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN waae het behoort

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1