if f I I| I K RÉ HEBTU OP TE GEVEN? MAANDAG 22 JUNI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 DE REIS NAAR GENUA Door Prof. Dr. A. VAN VELDHUIZEN Meestal begint men Italië te zien Genua. Thans ging het andersom. Reeds heel wat van Italië en van het Middellandsohe Zeegebied had ik bereisd en nog immer v er een gaping inzake Genua. Dit moest de afgeloopen paasohvakantie worden veref fend en het is ook na al het voorafgaande niet op een teleurstelling uitgeloopen. De klimax kon bewaard blijven. Eerst willen we met het oog op plannen van lezers voor de «zomervakantie iets de reis er heen bespreken. Die gaat langs vele wegen, geheel naar verkiezing. Ieder reisbureau beijvert zich gaarne om alles voor een klant keurig in elkaar te zetten; de A.N.W.B. is al even gedienstig en boven dien zeggen onze groote stoom vaartlij: die slappe tijden doormaken: Laat u door ons bedienen. Zij willen ook wel weer voor de noodige kombinaties zorgen in aanslui ting aan spoor- of andere lijnen. Het meest voor de hand ligt, de reis over zee met. de Stoomvaartmaatschappij Neder land, die u er heen brengt langs de Engel- sche kust met het krijteiland Wight en langs Spanje, maar juist op dep afstand om er iets van te zien, maar niet in de herrie daar te belanden. Vervolgens gaat de tocht de Middellandsohe Zee in, recht op Algiers aan, waar ge evenals te Southampton een uit stapje van boord kunt maken, waarvoor men op de boo1" wel tegen betaling zorgen wil. Ondanks dit alles zijt ge toch reeds 'binnen tien dagen na de inscheping te Am sterdam in Genua. De groote mailstoomers zijn alle boven de 6000 ton, maar de nieuw ste dubbelschroef-stoomsohepen komen er aanmerkelijk boven uit en de allernieuwste dubbelschroef-motorsahepen als Hooft en Huygens hebben reeds twee-en-een-halye maal die tonnenmaat. Zulke zeekasteelen zijn wel saevis tranquillae in undis, rustig te midden van de woeste baren, al zal de Golf van Biskaye nog wat hobbelachtig blijven. Hard had ik er over gedacht om van die lijn gebruik te maken, maar de noodige tijd ertoe ontbrak en de gewenschte gelegenheid om tot een slanker lijn terug te keeren maakte die reis wat bedenkelijk. Men wordt vergast op ruime menu's en kan aan boord geen groote voetreizen maken, die der ijs beren uit de Diergaarde uitgezonderd. Vrien den echter, tot wie Spurgeon zou gezegd hebben: You must eat more butter, vinden bier een welkome gelegenheid om er goed uit te gaan zien. Wiq dus van mageitheid wil afkomen, boude de reis tooi- den zomer in gedachten. Prospect! geven de maatschappijen mildelijk aan ieder, die er naar vraagt. De bovenge noemde zorgt voor haar passagiers, ook als ze te Genua aankomen, en de agenturr op Italiaansche bodem kan een vertrouwde vraagbaak zijn, ook voor andere reizen op den terugweg. Men kan ook gaan per Rotterdamsche Lloyd langs Southampton, Taauger en Mar seille, maar moet dan van Marseille per spoor langs de Riviera di Levamte naar Genua gaan. Feitelijk is de Llovd meer aan gewezen op het trajokt MarseilleRotter dam door een specialen 'dienst, die bij de terugkeerende booten uit Indië aansluit. I nfonmeeren bij een reisbureau verschafte me althans geen voldoende animo om de Lloycl gebruik te maken voor Genua, te meer, daar ik vroeger lang genoeg in Mar seille geweest was en dit niet behoefde te herhalen, al is dit ook een zeer interessante Wel kan men van Tamger aan de straat van Gibraltar een prachtige spoor- en auto- 1 réis door Noord-Afrika maken naar Algiers om vandaar per boot naar Genua of naar Marseille te gaan. Het aandoen van Algiers moet ik ieder aanraden, want men krijgt er een indruk als van bijbelsche landen en wie daar beide oogen goed benut, ontvangt een nieuwen kijk op menig woord der Schrift. Zelf heb ik indertijd om niet te veel dagen te verliezen de de reis erheen afzonderlijk gemaakt met het spoor via Marseille en vandaar met een Franeche boot. De tocht been was schitterend, maar op den terug weg in een kleinere boot bij gebrek aan veel passagiers, heeft een geweldige storm me geleerd, wat het voor Paul us moet geweest zijn in een ranker vaartuig etmalen op de holle zee door te brengen en daar meer dan eens schipbreuk te lijden. Men heeft dn Algiers sightseeing cars Overvloed om evenveel van Afrika te iz als wensch en beurs reiken. Niet eens be hoeft men ver te gaan om wilde apen, meer katten, langs een bergstroom te ontmoeten. Ilun kadi of sjeik kan ik u in hoogst persoon voorstellen. Hij toonde groote be- langstelling voor mijn fototoestel. Genoeg over de zeereis. Wie haast heeft gaat over land. Ons groote spoorboekje bevat alles wat men voor de reis behoeft te weten, de prijzen inbegrepen. En de reisbureaux zijn gedienstig genoeg om meer gegevens te verschaffen. Omdat de Rijnreis al zoo dikwijls was ge maakt, wilde ik bij afwisseling nog eens via België, Luxemburg en Elzas-Lotharingen gaan. Wie niet veel reist, zal -o Rijnroute mooier vinden. Van Amsterdam tot Bazel kan men voor een klein bedrag zich een ■plaats doen reserveeren, bijvoorbeeld: non- fumeure, coin-fenêtre, dan zit men verruk kelijk. Treft men den Edelweiss, dam kan men zelfs in zijn fauteuil dimeeren en.als men in België een thé simple bestelt, geniet men er van in verschillende lauden. Ik liad echter ditmaal een gewonen snel- trein met eetwagen, waar men buiten onze grenzen niet in zijn coupé bediend mag wor den. Men zorgt vooruit voor een volgnum mer bij een der series van de maaltijden Het diner leverde een aangename verrassing op. Prof. Jhr. van Eysinga van het inter nationale gerechtshof izat aan met zijn gezin en zoo konden we genoegelijk met zijn zoons uit het coupévenster de planten van de Ardennen monsteren. Dit was van belang, omdat ik eenigc dagen later precies dezelfde HET VACANTIE-OORD DER KONINGIN Een kijkje op Les trois épisde badplaats in de Vogezen, waar H.M. de Koningin een •deel van haar vacantie zal doorbrengen. Het plaatsje is gelegen op 100 M. hoogte, in een prachtige boschrijkc omgeving met schitterende wandelwegen. zuidelijke ligging dus dit jaar geen voor sprong gaf boven het gure Belgische berg- In den trein spreekt men Nederlandscb tot aan het Vlaamsche deel van België. In Luxemburg wordt het meerendeels Duitsch, in den Elzas Framsoh, gelijk in het Waal- sche land. Met het geld wisselt de taal, be halve, dat Luxemburg en Belgie ook met de muntstukken samendoen. Toch zij tot troost van vreesachtigen voor vreemde talen medegedeeld, dat vlak bij de Zwitsersche grenzen de hofmeester me in gemoedelijk Vlaanisoli vroeg, of hij me dienen kon met wat Zwitsersch geld, dat hij gaarne tegen onze specie wilde inwisselen. De terugtocht op dit trajekt was minder aangenaam. Vooreerst vergat men in het Bazelsche hotel het verschil van den spoor gat een uur te vroeg deed opstaan. Bij 1: m WÊ De aanvoerder van wilde apen. Kerknieuws. Be GEREF. KERKEN, roepen: Te Raamsdonk en Drimme- hlanten in bloei trof op de Apennijnen, de bespreking van een plaats hebben Zwitsers de gewoonte dit buiten, op liet coupévenster aan te kondigen, waardoor men door sommiger misverstand het rijk alleen krijgt. Toen eindelijk een heer was ingestapt en een dame en de heer wilde irooken, verzocht ik hem dit na te laten, tot een vriendelijk onderhoud leidde, even afgewisseld door de verschijning van een hop, den zeldzamen vogel in een boscli bij Co knar, wat me zeer verblijdde. Hoe vaak ik vroeger zijn roep had gehoord, in levende lijve had ik hem nog nooit aanschouwd. Prachtig stak boven het bonte bruin van lichaam de fiere kuif af. De dame, die mijn verzoek om niet te rooken had gehoord, was zoo vrij een sigaar aan te steken, nadat ze alle beschikbare plaatsen met haar bagage had volgelegd. Nu wil men tegenover een onbeleefde dame zelfs niet een debat beginnen, waarom ik me vol verbazing tot berusten dwong. Toen ik ech ter was gaan eten en terug kwam, had ze om gemakkelijk te rusten nog mijn plaats met haar voeten in beslag genomen. Toen heb ik alleen gezegd: „Pardon Madame!" en mijn plaats ostentatief schoon gemaakt van haar voetsporen, meteen peinzend, hoe het aan te leggen haar een korrekt lesje in korrektheid te geven. Het lot was me gun stig, want spoedig werd de trein vol en zag ik drie korpulente oude dames zenuwachtig een plaats zoeken. Haastig opende ik het portier en deelde hun de blijde tijding mede, dat er in onze coupé juist nog drie plaatsen beschikbaar waren. Ze kwamen binnen en de zure reisgenoote moest wel, toen ik de vrije plaatsen aanwees, al haar bagage bij eenrapen en in het net trachten te bergen. Hierbij was haar niemand behulpzaam, maar haar booze blik hielp geen zier. Ik hoop. dat ze door de zusteren, die de ledige plaatsen goed vulden, een weinigje heeft ge leerd. Te Brussel stapte ze uit. Natuurlijk ovemaoht men te Bazel, als men naar Italië gaat of terugkeert. Daar had ik vlak bij het station, diet groote, een ka mer besproken in het eenvoudige hotel Sint Gotthard, vlak bij den uitgang, wel aan te bevelen! Den volgenden morgen vilde ik ter afwis- ;eling nu eens niet door de Sint Gotthard gaau ondanks het. komen van liet hotel Voor plaatsbespreking was geen tijd. Dit had via het hotel schriftelijk vooruit moe ten gebeuren. Maar de Zwitsersche treinen zijn prachtig en alles is er in orde. Juist vond ik bij een net gezelschap nog een plaatsje open, nadat ik in bet Italiaansch gevraagd had en antwoord had gekregen dat de plaats vrij was. Toen werd het gesprek het Duitsch. voortgezet, totdat vader tot t van zijn zoons wat in onze taal zeide. Natuurlijk volgde hierop een aangename kennismaking met een direkteur der incasso- bank, die met zijn gezin op weg was naar do Italiaansche meren. De reis ging nu over Bern en door de Simiplontunnel, vat niet. minder schoone perspektieven opende dan de Gotthardbahn. De Alpen zaten nog erg vol sneeuw. Het ver haaltje luidt, dat, zoodra men de tunnels door is, liet zonnige zuiden ons verlustigt. Heel wat uitzonderingen héb ik op dien regel reeds gezien, ook nu. Noordelijk scheen het zonnetje (helder en zuidelijk zaten we in de nevels te midden van regenbuien. Het overstappen eischte eenige omzichtig heid teneinde niet den veikeerden wagen te krijgen, maar het viel mede en tegen den avond was ik in Genua. De grensforamliteiten gingen heel wat letter dan bij vroegere reizen en de fascis ten, die den trein begeleidden, hielden zich meer op den achtergrond dan vroeger. De andere grensmilitairen de Bersaglieri, zijn heel kalm en de keurig met een steek prij kende Carabinieri lijkende goedaardigheid J. Zwart, cand. te Leeuwarden. Te Vrijhoeve-Capelle, J. W. de Jager, cand. te Futten (Gld.). Aangenomen: Naar Rotterdam-Zuid, Katendrecht (vac.-C. B. Schoemakers)H. W. H. van Andel te Oudshoom (gem. Alphen a. d. Rijn). Naar Vinkeveen, J. Sijbesma, cand. te Dedemsvaart. Bedankt: Voor Ierseke, A. Scheele te Kapelle-Biezelinge. Voor Meppel, W. v. d. Heide te Zoutkamp. Voor Kooten (Fr.), J. Sijbesma, cand. te Dedemsvaart. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Zevenbergen, A. Dönszel- rnann te Almkerk. Te 's-Gravemoer (toëz.) J. van Rootselaar, cand. te Poortvliet. Te 's-Graveland, B. Tuinstra te Soesterberg. Bedankt: Voor Slijk-Ewrjk, J. Ronge te Hoog-Blokland. Voor Wijngaarden (toez.), J. van Rootselaar, cand. te Poortvliet. Voor Roermond, Dr. P. Blaauw te Eerbeek. CHR. GEREF. KERK. il: Te Apeldoorn, A. H. Hilbers te Enschedé en W. Kremer te Komhom. Beroepen: Te Amsterdam-West, K, G- van Smeden te Haarlem-Noord. NIEUWE PREDIKANTSPLAATSEN. Te D en Haag ontving de Kerkeraad dér Ned. Hervormde Gemeente van de Kerk voogdij aldaar bericht, dat zij bereid is me de te werken aan de stichting van een lSdo predikantsplaats. De Kerkeraad stond aan Ds. L. J. Leeuwen toe zijn benoeming tot geestelijk verzorger mn het Diaconessenhuis „Brono- vo" te aanvaarden, onder voorwaarde dat er een 19e predikantsplaats zal worden gek. sticht. Te Bussum heeft de Vereen, tol Evangelisatie, die in de Spiegelkerk eerii eigen kerkgebouw bezit, waarin op uitnoo- diging van het Bestuur meest ethische pre dikanten optreden, aich tot Kerkvoogden Notabelen der Ned. Herv. Gemeente ge wend, met het verzoek medewerking te wil len verleenen tot het verkrijgen van een derde predikantsplaats. Naar de „Stand." meldt, is in de laatst gehouden vergadering van Kerkvoogden en Notabelen besloten dif verzoek in welwi'l lenden zin te beantwoord den. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. A. Dercksen, overgekomen van. Klundert, werd gistermorgen bij de Gerei". Kerk te Feijenoord tot zijn arbeid ingeleid door zijn broer, Ds. K. W. Dercksen, van Maastricht, met een predikatie over Joh. 16, 'waarbij deze achtereenvolgens sprak over: 1. de eigen verkiezing van Chris tus tot het ambt, 2. het doel van deze ver kiezing en 3. de weg die tot dit doel leidt. Toegezongen werd Ps. 134 3ADes avonds deed de nieuwe predikant zijn intrede, daar bij het Woord bedienend uit 1 Joh. 4 5 waarin wordt gesproken over de te genstelling van de bediening des Woords en bet woord dat gesproken wordt door de wereld. Na de predikatie werden toespra ken gehouden tot de aanwezige leden van de Geref. Kerk te Klundert, tot den beves tiger, tot den consulent en vertegenwoordi ger cler classis Ds. F. C. Meijster, van Rot terdam, tot den kerkeraad, tot de catechi santen en tenslotte 'tot de gemeente. Na mens kerkeraad, gemeente en classis heeft Ds. F. C. Meijster den nieuwen predikant toegesproken. Gezongen werd Ps. 134 3 11. Beide malen, vooral des avonds, was het kerkgebouw geheel bezet. Ds. H. Veltlkamp, van Kraling- scheveer, beeft gisteravond in het óverge- vulde kerkgebouw afscheid genomen van de Geref. Kerk aldaar, welke hij gedurende &/o jaar heeft gediend en welke hij nu gaat verlaten wegens zijn vertrek naar Sneek. Ds. VeldkamiTliad als tekst gekozen Hand. 20 32 en wees in zijn predikatie op het Woord der Genade: 1. als de groote vast heid in het leven der Gemeente*. 2. als het middel tot de geestelijke opbouw der Ge meente en 3. als waarborg voor de eeuwige heerlijkheid van die Gemeente. Na afloop van de predikatie richtte de scheidende her der en leeraar zich in 't hijzonder tot den kerkeraad, tot Ds. J. v. d. Berg van Capelle a. d. IJsel, tot den Burgemeester van Ca pelle a. d. IJsel en tot de Gemeente zelve. Daarna werd nog gesproken dóór Ds. J. v. v. Berg, die heden juist een jaar geleden door Ds. II. Veldkamp te Capelle a. d. IJsel werd bevestigd, en namens den ker keraad door ouderling II. v. Veen. Staande werd tenslotte de zegenbede uit Ps. 1214 toegezongen. Ds. H. Visser. Chr. Geref. predikAnt te Leeuwarden, hoopt. Zondag 2 Aug. af scheid te nemen van zijn tegenwoordige ge meente, om Dinsdag 1 Sept. door Ds. L. H. v. d. Meiden, te Den Haag, bevestigd te worden bij de Chr. Geref. Kerk te Dor drecht, terwijl hij Donderdag 3 Sept. aldaar zijn intrede denkt te doen. Ds II. II. van Kapel, overgekomen van Kooten, werd gistermorgen bevestigd aUs predikant der Geref Kerk van Rhoon door den consulent Ds. J. Wijminga, van Charlois. met een predikatie over Judas vs. 20 en 21. Des avonds deed Ds. van Kapel zijn intrede sprekende over Ef. 6 19. Toe gesproken werden de bevestiger, kerkeraad, jeugdvereenigingen, catechisanten, gemeen te en het College van B. en W., dat geheel tegenwoordig was. Ds. van Kapel werd toe gesproken door Ds. Wijminga namens ker keraad en gemeente, classis en genabuurdc kerken. Tenslotte werd gezongen Ps. 10.~» vs. 24. In beide diensten was de kerk geheel KERKGEBOUWEN. Te Apeldoorn is in een vergadering voor den bouw van een vierde Ned. Herv. Kerk, naar aanleiding van het bedanken van Ds. J. J. C. Karres aldaar voor het be roep naar Amsterdam als blijk van bijzon dere waardeering voor de toewijding waar mee de predikant tot dusver het werk der nieuwbomv-commissie geleid heeft, een be langrijke som gelds aangeboden. Ds. Karres stelde dit bedrag ter beschikking yan het fonds voor de vierde kerk. Te D e n H aag zal de Bethlehemskerk, de 10de kerk der Ned. Herv. Gemeente, Dinsdag 14 Juni a.s. in gebruik worden ge nomen. Te Harkstede wil men komen tot restauratie van het kerkgebouw. Bij de Prov. Staten van Groningen is een voor dracht van Gedep. Staten ingekomen tot toekenning van een bijdrage in de herstel lingskosten. Te Utrecht werd in de vergadering van manslidmaten der Ned. Herv. Gemeente het .voorstel van de Kerkvoogdij tot verkooping van de oucle Vaartkerk goedgekeurd met 491 tegen 117 stemmen en dat tot verkooping van de Geertekerk verworpen met 441 tegen Ü72 stemmen. KERKORGELS. Te Enschedé is het orgel der Herv. Lasonderkerk na een verbouwing weder gebruik genomen. Hoewel nog geen 4 jaar was wegens ondeugdelijke constructie een restauratie zeer noodzakelijk. Dit is nu ook grondig geschied. Alleen het pijpwerk is behouden. Verder is alles vernieuwd, terwijl het met het oog op gelijktijdige uitbreiding ook noodzakelijk was de speeltafel van ver schillende nieuwe en betere apparaten te voor zien. Met alles is gerekend op een eventueele nog latere uitbreiding. Door de verbouwing van de zwefkast om het tweede manuaal dit in uitwerking gelijk geworden aan t__. ,fem"_ of echowerk. Door het bijplaatsen an verschillende registers heeft liet orgel ian volheid gewonnen. Het geheele orgel, ook het pijpwerk dat vroeger zeer hard en leelijk was, heeft door de goede zorgen van de thans uitvoerende firma een waardigen, beschaaf- ;n nobelen toon gekregen, terwijl' ook de verdere uitvoering keurig verzorgd is. De restauratie^ is uitgevoerd door de firma Valkcx en Van Kouteren en Co. te Rotterdam, onder toezicht van den organist en deskundi ge, den heer K. hl. Luyten. Bij de ingebruik neming werd het orgeï bespeeld door dezen or* ganist der Lasonderkerk. VOORLEZERS. BEGRAFENIS VAN SLACHTOFFERS een met name genoemde Kerk het instituut van voorlezer niet behouden doch afgeschaft werd, vipden we door den redac teur van de „Wachter", het orgaan der Chr. Geref. Iverk in Noord-Amerika, in. dit blad de opmerking gemaakt: „Ik geloof niet, ZENDING ONDER DE JODEN. -Té S è'mHAa^g-t>-os*t ■-heeft' 'dé'ïverfeeraad' oer Geref. Kerk, gehoord de nadere toelich ting yan den miss. predikant voor de Joden- zending der Geref. Kerken, Ds. Jac. van Nes Czn., besloten aan deputaten voor de Joden- zendirig vanwege de Generale Synode, het verzoek, te richten mede te willen werken fot het benoemen van een hulpprediker voor dit werk, in verband met de uitbreiding Ry ss en (u.l.o., hoofd Jac. Jonker), A. Wildeman te Zelhem; voor tijdelijk. Nieuwerkerk a. d. IJssel (hoofd P. Boer), J. C. Pauw te Alphen a. d. Rijn. Har de n berg (hoofd J. Firet Jzn.), C. C. Wamelink, onderw. te Iieemse. Leidschendam (hoofd B. Kuperus)J. H. Mossel te Gameren. Mede op tal stonden W. Kalmijn te Leiinuiden en F. L. H. C. Munnik te Klaaswaal. Nieuw-Vennep (Herv. School, hoofdW. Faber), H. Kroon te Haarlemmermeer; voor tijdelijk. Amsterdam-Oost (Gr. v. Prinsterer- scliool, Duivendrechtschelaan, hoofd H. F. du Ton), J, C. Hamel, onderw. te Diemen. SCHOOLARTSEN. Te Groenlo heeft heit Gemeentebestuur de medewerking ingeroepen van Aalten, Ruurlo, Borculo, Eibergen en Lichtenvoorde om een district te vormen, waarin tegen be trekkelijk geringe kosten voor gezamenlijke rekening een schoolarts zal kunnen worden benoemd. ROFFEL-RIJMEN 'T GEVAL VAN MOORD Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERAM. Dr. J. W. A. van Kol, te Eindhoven, is toegelaten als privaat-docent in de verwant- - - - schaipsmeetkunde aan de Gem. Universiteit Dat Is niet gemakkelijk, omdat van dien van Amsterdam. kant niet alleen elke waardeering ontbreekt maar ten eenenmale gemist wordt het be- SCHOOLSTRIJD Uit Amsterdam schrijft men ons: Een Christelijke school vereeeniging heeft en aanvrage gedaan om te mogen stichten een school in de omgeving van tic Maas- en Scheldestraat. De aanvrage berustte op het hegeeren van de ouders van een 116-tal kinderen. Het on derzoek door de gemeente ingesteld, had tot resultaat, dat men meende dit aantal te moe ten verminderen met 13, zoodat er 103 over bleven. Toen is het beruchte Comité voor de Open bare School,, dat practisch veel lijkt op een Comité tegen de Bijzondere School, gekomen en heeft het werk van de gemeente nog eens ver gedaan. Deze heeren komen nu tot de conclusie, it er maar 50 kinderen overblijven, en dat m deel yan de geplaatste handteekeningen afkomstig- ssfjn van menschen die volstrekt geen voorkeur geven aan het Bijzonder On derwijs. Ze dringen, nl. de Comité-heeren, in een adres, er dus bij den Raad op aan, de aan vrage af te wijzen. Elke dag opnieuw blijkt hoezeer waak zaamheid geboden is. Men kan met het ver zamelen van handteekeningen niet te voor zichtig zijn. Liever een paar maanden ge wacht dan te spoedig de lijst ingeleverd. Naar ons oordeel is er in deze groote stads wijk voordeze school plaats en behoeft men niet te vreezen, dat ze geen voldoend aantal leerlingen zal trekken. Maar ook formeel zij men angstvallig voorzichtig. Uit het onderzoek van de gemeente blijkt wel, dat de zaak „safe" is. Maar men moet trachten deze strijders tegen het Bijzonder Onderwijs geen enkel haakje te geven. LAGER ONDERWIJS HOOFDBENOEMINGEN. Bodegraven Groen van Prïnsterer- school), D. Kruijmer, hoofd te Nijkerk (G.). Aang. Ing. 1 Oct. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. tterdam-Delf shaven (Dr. J. Woltjerschool, hoofd E. Bersnia), niej. A. Strookïnan, aldaar. Voor tijdelijk. Rotterdam-Zuid (Joh. Bogerman- school, hoofd C. Vermaas), L. Klootwijk, van het Openbaar Onderwijs te Rotterdam, tegen 15 Sept.; C. P. Kijkuit te Ridderkerk tegen 1 Sept., mej. G. Biesmejjer te Delft tegen 1 Sept. en mej. I. Nieuwland te Ridderkerk tegen 1 Oct. Allen aang. Berkel en Rodenrijs (Herv. School, hoofd F. Burg-er), C. Waardenburg, onderw. te St. Annaland. grip van wat er door de Christen-oudere wordt begeerd,, en hoe zij ook na de pacifi catie nog dikwijls worden getempteerd. Uit het Sociale Leven* NED. CHR. BOND VAN PERSONEEL IN PUBLIEREN DIENST Te Genemuiden is oen afdoellng opgericht van den Nederlandsohen Chriatelijkcn Eend van Personeel in PubUkeen Dic-nst. DREIGEND CONFLICT IN DE CARTON NAGEINDUSTRIE? In de te Hoogezand gehouden vergadering van arbeiders in de cartonnageindustrie, is met algemeene stemmen besloten zich accoord te verklaren met het zenden van een ultimatum. te Moordrecht voorgedaan V. d. voor'j van1 den kie-sdeèier'""/,* stem te ^kort.^Eerst il'ij do 3-: verdeellng houder ,t. \V. R. Termorshuiaen IA.IÏ.) heeft zijn zetel moeten af staan aan den Kerstiaan. Er is in „Moord" een moord gebeurd Een politieke moord De dader ligt op 't kerkhof dus Hij wordt niet opgespoord. 't Was bij de Moordsche stemmerij Voor de Gemeenteraad, Daar pleegde een absent persoon De gruwelijke daad. Daar werd een A.R. wethouder Onwaardig afgeslacht, Doordat één onzer kiezers niet Z'n roeping heeft betracht. Daar heeft de lakschheid van één Ons bitter leed gedaan; mensch Daar is één onzer zetels naar De Kerstengroep gegaan. 't Schreeuwt moord en branddat in ons Zulk moord-rccht nog bestaat, [land Dat door een stukje van een stem Een plaats verloren gaat! Het is den moriaan geschuurd Om in het Moord-gcval Nog na te pleiten, maar ik hoop Dat men gevoelen zal De groote waarde van één stem, En 't onherstelbaar kwaad Dat door den kiezer wordt gesticht Die niet z'n plicht verstaat (Nadruk verboden) LEO LENS Luchtvaart Het luchtschip „Graf Zeppelin" heeft Vrij dag te 16.12 uur op de Bodeusee voor den eereten keer een daling verricht. Nadat eerst lier, wateranker was uitgewor pen. had te 16.12 uur op ongeveer vier Ki lometer van Friedrichshafen de daling vlot plaats. Binnen enkele minuten lag 't lucht schip stil op liet water. Te l(j.l9 uur werd stuurboordzijde een sloep uitgezet, •in twee leden der bemanning rondom de boeg van het luchtschip voeren. Daarna en vier motoren aangezet en voer de „Zeppelin' ge mimen tijd over de Bodensee. Sedert 1909 is dit de eerste keer dat een luchtschip op het water daalde. Directie en hoofdingenieurs van de Zeppelimverf woon den het experiment Dij. Even voor zeven uur daalde de „Graf Zeppelin op de werf. U ZELF AL GEHOLPEN DOOR ONS EEN NIEUWE ABONNE witte handschoenen, toch als het noodig was, flink zouden kunnen aanpakken. De terugtocht werd op de meest gebruike lijke wijze door de Gotthardtunnel gedaan, - die hier stellig niet 'behoeft te worden in persoon, al geloof ik, dat ze met hun beschreven. UITWERKING VAN EEN WINDHOOS een beschadigd italic

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5