MORATORIUM-AANBOD DER VER. STATEN MAANDAG 22 JUNI 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 VOOR EEN JAAR, INGAANDE 1 JULI VOORWAARDE. DAT DE EUROPEESCHE CREDITEUR- STATEN HETZELFDE DOEN HOE ZAL FRANKRIJK REAGEEREN? De eerste stap is gedaan om de ban van de wereldcrisis te breken. En het moedge vende van dien stap is daarin vooral gele gen, dat ze niet bestaat in een bede van de zwakste schuldenaar, Duitschland, maar in een aanbod door den sterkstcn schuld eiseher Amerika van uitstel van betaling. Er was iets van zeer groot gewicht op internationaal financieel gebied tegemoet te zien, zooals we dezer dagen schreven. Dat hoogst belangrijke is thans bekend: President Hoover dei' Vereeuigde Staten van Noord-Amerika heeft Zaterdagavond een ver klaring inzake de oorlogs- en herstelschul den laten publiceeren, van welke verklaring hij don tekst aan de diplomatieke vertegen woordigers der betrokken landen heeft laten overhandigen. Deze verklaring luidt als volgt: De Amerikaansche regeering stelt voor, voor den dunr van een jaar de betaling van alle schulden, zoowel renteschulden als oor- logs- en herstelschulden van regeeringen aan andere regeeringen op te schorten. Ver plichtingen van regeeringen tegenover parti culieren zijn hierbij natuurlijk niet inbe grepen. De toestemming van het Amerikaansche Congres voorbehouden, zal de Amerikaan sche regeering aan alle buitenlandsche re geeringen een uitstel geven op de betalin gen van alle schulden aan de Amerikaan sche regeering, die gedurende het op 1 Juli a.s. beginnende begrootingsjaar betaalbaar zijn, echter slechts op voorwaarde, dat een dergelijk moratorium door de betrokken regeeringen wordt verleend voor de tusschen hen onderling bestaande schulden en aan hun voornaamste schuldenaars. De verklaring bevat de namen van 21 senatoren, waaronder Ashurst, Bingham, Borah, Morrow, Moses, Davis en Reed, en van IS leden van het Huis van Afgevaar- dienden. alsmede Generaal Dawes en van Owen Young, die zich met het optreden van President Hoover accoord hebben ver klaard. liet doel van dit besluit is aldus de verklaring om het komende jaar te wijden aan het economisch herstel van de wereld en er toe bij te dragen, dat de kracli ten voor den wederopbouw, die in Amerika reeds weer merkbaar en in beweging zijn, bevrijd worden -van den ongunstig en invloed die zij uit het buitenland ondervinden. De werelddepressie heeft de Europeesche landen sterker getroffen dan ons eigen land. Benige landen voelen in zeer ernstige mate den invloed van deze depressie. Door tal van oorzaken, die alle uit de depressie voort vloeien, zooals de waardedaling van de bui tenlandsche producten en bet gebrek aan economisch vertrouwen en politieke stabili teit in het buitenland heeft er een abnor male goudtoevloed naar de Vereenigde Sta len plaats gehad, waardoor de credietstabi- litcit van vele buitenlandsche staten vermin cferd is. Deze en andere moeilijkheden in het bui tenland verminderen de koopkracht voor onzen export en zijn in zekeren zin oorzaak van onze lang durige werkloosheid en de voortdurende prijsdaling van onze landbouwproducten. Verstandig en juist optreden kan er tce bijdragen, den druk in het buitenland van deze ongunstig werkende krachten te ver minderen en bet vertrouwen in de wereld herstellen, Hef kernpunt van al deze voorstellen ligt hierin, dat de regeeringen, die gebukt gaan onder hun schuldenlast, den tijd gegeven wordt om weer tot welstand te geraken. Ik stel daarom aan het Amerikaansche volk voor, dat het in zijn 'eigen belang zal zijn. Ik wcnsch deze gelegenheid te gebruiken om openlijk mijn meenirjg over onze betrek kingen tot de Duitsche schulden en herstel betalingen en de geallieerde oorlogsschulden kenbaar te maken. Onze regeering heeft geen deel gehad aan (ie vaststelling van de herstel verplichtingen en heoft daarbij geen gebruik gemaakt van haar stem. Wij hebben met opzet niet mee gedaan aan de algemeene herstelbesprekin- gen, noch aan de verdeeling van koloniën en eigendommen. De betaling der schulden, die de geallieer den bij ons maakten voor het leveren van oorlogsmateriaal of voor den wederopbouw na den oorlog, is geregeld op een basis, die in geen cnlcel opzicht verband houdt met de Duitsche herstelbetalingen. Daarom is de terugbetaling van deze schulden een zuiver Europeeesch probleem, waarmee wij niets te maken hebben. Ik ben dan ook in de verste verte gcu. Het. vertrouwen zou in de wereld door een dergelijke schrapping, die dan ook door nie mand is voorgesteld, niet vergroot worden. ^laar aangezien de grondslag van de schul denregeling de betalingscapaciteit van de schuldenaars onder normale omstandighe den was, is het slechts in overeenstemming met onze politiek en met, onzen oorspronke- 1 ijken grondslag, wanneer wij rekening hou den met de abnormale omstandigheden, die thans in de wereld heerschen. Ik ben ervan overtuigd, dat bet Amerikaan sche volk niet den wcnsch koestert, te trach ten ecnig bedrag te verkrijgen dat boven de betalingsmogelijkheid van eenigen schul denaar uitgaat en het is onze meening, dat het optreden van onze regeering eischt, dat- men zich rekenschap geeft van den toestand, zooals deze werkelijk is. De aard van ons optreden is volledig in overeenstemming met de politiek, die wij tot nog toe gevolgd hebben. Wij begeven ons niet in de oplossing van een zuiver Euro- pcesch probleem, waarvan de betaling der Duitsche herstelschulden slechts een onder deel is. Wij toonen ons bereid, bij te dragen tot een spoedig herstel van den voorspoed in de wereld, waarbij ons volk zeer groot be lang heeft. Al heeft deze daad in directen zin niets te maken met die in Februari a.s. zal worden gehouden, ik durf niettemin te beweren, dat de last der met elkaar wedijverende bewapeningen lieb ben bijgedragen tot cle depressie, zoodat wij tevens mogen hopen, dat dit bewijs van on zen wil om te helpen moge bijdragen tot den goeden wil, die voor de oplossing van dit nog belangrijker probleem zoo dringend noodzakelijk is. De indruk in Amerika. Uit New-York wordt gemeld: Voor zoover men tot dusverre den toestand kan overzien, heeft de verklaring van Hoo ver bij alle Amerikaansche politici en eco nomen algemeen bijval gewekt. Van niet to onderschatten beteekenis is liej, feit, dat be halve de 21 leidende senatoren en de 18 le den van het Representantenliuis thans ook zoowel Dawes. als Owen Young zich achter de regeeringsverklaring hebben gesteld. Met nadruk wordt er op gewezen, dat men verwacht, dat de tegemoetkomendheid van Amerika zal worden beantwoord met een Europeesch toegeven op het gebied der beWa peningen, ofschoon president Hoover met na druk heeft verklaard, dat zijn plannen niet in verband staan met de ontwapeningscon ferentie van bet volgende jaar. Opmerkelijk is ook de verklaring van senator Borali, dat dit alles volkomen vruchteloos zal blijken, wanneer niet de Europeesche regeeringen alle bewapeningen ook practisch verminde ren en wanneer niet de Duitsche reparatie betalingen in overeenstemming gebracht wor den met de betalingscapaciteit van het Duit sche Rijk. De invloedrijke senator Kien verklaarde, dat Men ziet thans in, dat bet lot van Duitsch land onverbrekelijk verbonden is met de economische en politieke belangen van alle volkeren. Er is daarom geen plaats meer voor de theorieën van diegenen die voorstan ders zijn van volkomen isoleering van Ame rika van de overige landen van de wereld. Senator Walsh verklaarde, na een lang durig onderhoud met Hoover, dat het eigen lijke doel der Hoover-plannen is Duitschland te ontlasten. Dat is Nog steeds wordt het voorstel tot een al gemeen schrappen van schulden afgewezen, cle gevaarlijke wereldtoestand maakt echter een voorbijgaande maatregel als deze drin gend noodzakelijk. De voormalige secretaris van financiën, die een belangrijke rol gespeeld heeft bij de behandeling der intergeallieerde schulden, sprak zich uit ten gunste van een algemeene verlaging van alle politieke schulden. Alleen door een daad kan de wereldchaos vermeden worden. Alleen senator Black verklaarde zich tegen de voorstellen van Hoover. Het plan loopt, aldus Black, uit op een ge schenk aan Europa en draagt er niet in hei minst toe bij de catastrophale Werkloosheid in Amerika te verminderen. Men moet er aan denken den landbouw te helpen. Te Berlijn wordt officieel meegedeeld, dal de Rijksregeering door bemiddeling van haar vertegenwoordiger te Washington de Ameri kaansche rege'ering haar instemming heeft doen betuigen met het voorstel van Presi dent Hoover. Gemeld wordt, dat President Von Hinden burg enkele dagen geleden aan President Hoover een boodschap had gericht, waarin Dc heele wereld spreekt op hel oogenblik over President Hoover van de Ver. Staten van Noord-Amerika, die in de wereldcrisis heeft ingegrepen door uitstel van betaling van alle oorlogs- en herstel schul den voor te stellen. Zijn portret en het Witte Huis te Wash ington, dc woning van de Amerikaanse lie presidenten, waar dc belangrijke onderhande lingen voor het voorstel plaals vonden' op den ernstigen noodtoestand van het Duit sche volk gewezen werd. Waarschijnlijk zal die boodschap van Hindenburg nog in Washington gepubliceerd worden. De meening in Duitschland. Zooals reeds uit de verklaring van- instem ming van de Rijksregeering blijkt, wordt het voorstel van President Hoover in Duitsch land levendig begroet. Men verwacht niet slechts een verbetering van den toestand in Duitschland doch ook een algemeen gunsti ger! invloed op den wereldtoestand. Niettemin is men van meening, dat alle ge volgen van het Amerikaansche optreden nog niet zijn te overzien. Het belangrijkste voor Duitschland acht men de stopzetting van alle betalingen \oor den duur van een jaar en het feit, dat I-Ioover hieraan de voorwaar de verbonden heeft, dat alle credrteuren- staten cle hun toekomende schuldbetalingen voor een jaar moeten opschorten. Naar Duitsche opvatting beteekent het aan vaarden van Hoovers voorstel, dat niet al leen de transfer-betalingen, maar voor een jaar opgeschort kan worden. Rekening houdend met het feit, dat Duitschland ondanks het plan van Hoover toch nog verschillende rentebetalingen zal hebben te doen, beteekent de aanvaarding ervan voor Duitschland in de periode van 1 Juli 1931 tot 30 Juni 1932 een verlichting van de schuldenlast met 1500 millioen mark waarvan ongeveer S00 millioen de Rijksbe- grooting ten goede komt en 6G0 millioen de Rijksspoorwegen. Te Berlijn wordt, waarschijnlijk terecht, aangenomen, dat niet alleen het Amerikaan sche parlement maar ook Engeland en Italië met het plan van President Hoover accoord zullen gaan. Aan de houding van Frankrijk wordt, ver moedelijk evenzeer terecht, echter getwijfeld. Reeds thans maken de Parijsche bladen moeilijkheden door de opvatting te verdedi gen, dat Duitschland in elk geval het be schermde deel der Young-annuitciten zai moeten doorbetalen, ofschoon Hoover onge twijfeld ook staking van dit deel der beta lingen wenscht. Het is nog altijd de vrees voor Duitsch land die de Franschen bezielt, is het geen vrees van militairen dan is liet vrees vaD economischen aard. Dit blijkt heel duidelijk uit wat de „Figa ro" schrijft. Dit blad verwondert zich erover dat Hoover nog niet begrepen heeft, dat het streven van Duitschland is zijn buitenland sche schulden evenzoo gekwijt te krijgen als de binnenlandsclie door de inflatie te niet werden gedaan. Men zal het nog beleven, dat het arme Duitschland zijn bedrijven op gang brengt om met zijn eigen producten de buitenlandsche waren te beconcurreeren. De „Ere Nouvelle" schrijft, doelende op het onbeschermde deel van de Youngbetalin gen, dat Frankrijk liet Duitsche Rijk niet meer kon bieden dan wat door de Vereenig de Staten wordt geboden. En Pertinax stelt het in de „Echo de Pa ris" nog scherper als hij schrijft, dat Frank rijk zijn eischen categorisch moet formulee ren en niet alleen het positieve overschot dat gebruikt is voor den eersten opbouw van het verwoeste gebied, moet "eischen maar ook de door Amerika theoretisch althans geweigerde strikte verbinding van de Fran- sche schulden aan Amerika met de in het Youngplan vastgestelde beschermde betalin gen. We zien alzoo reeds weer aankomen, dat h l Frankrijk opnieuw zal zijn, dat de goedei voornemens van andere staten remt of tegen houdt, uit slechtbegrepen eigenbelang. Maar laten we hopen, dat we ons ditmaal in deze reeds bijna spreekwoordelijk wordem de houding van Frankrijk bedriegen. Volgens berichten uit Washington zijn de onderhandelingen over de realisatie van de voorstellen van Hoover reeds in vollen gang. Het schijnt vast te staan, dat Hoover ener giek alle tegenvoorstellen van betrokken regeeringen van de hand zal wijzen. In politieke kringen spreekt men vrees uit voor de houding van Frankrijk, daar men gelooft, dat de Parijsche regeering zal pogen een zeker deel van de Duitsche betalingen uit te zonderen. Aan den anderen kant echter zijn toonaangevende politici van meening, dat Frankrijk onder den druk der wereldopinie zal zijn gedwongen om de voor stellen van Hoover onvoorwaardelijk aan te nemen. De geruchten volgens welke de Federal Reserve bank een bedrag van 300 millioen dollar ter besohikking van Duitschland zal stellen, blijven nog steeds de ronde doen. Algemeen is men te Berlijn van meening, dat President Hoover bij het bekend maken van zijn plan tot opschorting van de schuld betalingen zeker geïnspireerd is door de verscherping van de economische crisis. Vooral cle Amerikaansche ambassadeur te Berlijn. Sackett, zou President Hoover op merkzaam hebben gemaakt op de groote ge varen van de crisis in Duitschland, zoodat het voorm „.elijk aan hem te danken zou zijn, dat in de Vereenigde Staten zich het begrip van den waren toestand in Duitsch land heeft baan gebroken. De laatste stoot is echter ongetwijfeld ge geven door de besprekingen on Chequeurs, aangezien door deze besprekingen ook Mac Donald, Henderson en Montaque Norman in staat waren, den Am'erikaanschen secretaris van de Schatkist Mellon te overtuigen van de noodzakelijkheid van een onerikaansche actie. NEW-YORK, 22 Juni. Js'aar aanleiding van het bericht, dat Rijkspresident Von Hinden burg zich persoonlijk zou hebben gewend tot President Hoover, deelde de Amerikaan sche staatssecretaris 'Stime-on gisteravond mede, dat Hoover, toen de eerste berichten binnenkwamen, inzake den catastrophalen financieelen toestand van Duitschland, de Duitsche Rijksregeering verzocht om een verslag over den toestand in het Rijk. President Hoover voegde eraan toe, dat hij er prijs op stelde, de meening te hooren uit de hoogste bron. Stimson deedde verder mede dat Rijks president Von Hindenburg daarop antwoord de met een langen vertrouwelijken brief aan President Hoover, De inhoud van de zen brief wordt geheim gehouden, doch be vestigt volkomen de eerste berichten over den ernst van den toestand. Naar verluidt, zou Hoover na de bijeen komst op Chequers aanvankelijk van plan zijn geweest, in omgekeerden zin te reagee- ren op de propaganda voor herziening dei- bestaande verdragen. Een belangrijke fac tor, die heeft medegewerkt tot een volsla gen wijziging van Hoovers/standpunt, was de terugkeer uit Europa van senator Dwite Morrow, die den President eveneens inlich tingen gaf omtrent den toestand in Duitsch land en hem verzekerde, dat do Rijksregee ring, wanneer er geen verbetering in den NIEUW KABINET IN OOSTENRIJK. Dr. Buresch bondskanselier. Nadat dr. Seipel de opdracht tot vorm van een kabinet had teruggegeven, daar Groot-Duitschers weigerden in het kabinet zitting te nemen, heeft de Chr. sociale leider Landeshauptman Dr. Buresch de kabinets formatie op zich genomen. Zijn pogingen 0111 uit de huidige meerder heidspartijen een regeering te vormen heb ben Zaterdagavond succes geliad. Het vol gende kabinet is gevormd: Bondskanselier: Dr. Buresch. Vice-Kanselier en Buitenlandsche Zaken: Dr. Schober. Binncnlandsche Zaken: Dr. Winkler. Sociale Zaken: Dr. Resell. Verdediging: Vaugoin. Landbouw: Dolfuss. Onderwijs: fezermak. Financiën: Dr. Redlich. Handel: Haindl. Justitie: Dr. Schürff. De Bondspresident heeft reeds zijn goed keuring aan de Ministerlijst gehecht, HET EGYPTISCH PARLEMENT GEOPEND. De troonrede. Zondag had te Cairo, in tegenwoordig heid van den koning de opening plaats van het nieuwgelcozen parlement. In de troon rede werd er den nadruk op gelegd, dat het Egyptische volk uitdrukking heeft gegeven aan zijn voldoening over dc weldaden van de nieuwe grondwet door de verkiezing van de nieuwe volksvertegenwoordiging. Do regeering zal er steeds naar streven de tus schen de buitenlanders en de Egyptenaren bestaande banden van sympathie en c eenstemmig te versterken. 11 zwaargewonden. Zondagmiddag is het in het centrum van Dantzig tot een hevige botsing gekomen tus schen leden van de Arhei'terschutzhund en nat. soc. De leden van de Arbeiterschutz- bund trokken in gesloten formatie wat in Dantzig verboden is door de straten van de oude stad. In de Schmiedegasse ont stond oneenigheid met twee nat. soc., die danig in liet nauw werden gedreven. Tal rijke nat. soc. schoten hierop van uit hun partijlokaal in de Schmiedegasse hun be dreigden kameraden te hulp. Zij werden met revolverschoten ontvangen. De nat. soc. beantwoordden het vuur. Drie perso nen van 21 tot. 25 jaar werden zwaar ge wond, zoodat zij naar het ziekenhuis moes ten worden vervoerd. De vechtpartij breidde zich later steeds meer uit, zooda-t het ten slotte een geregelde veldslag werd in de straten. In totaal werden nog 8 zwaar ge wonden in het ziekenhuis afgeleverd. De onmiddellijk gealarmeerde politie werd eveneens met schoten ontvangen. Talrijke personen werden gearresteerd. Het 50ste Duitsche* artsencongres te Keu len heeft een resolutie aangenomen inzake de aanwending van gifgassen voor militaire -doeleinden en waarin verklaard wordt, dat, aangezien de toepassing van gifgassen in een eventueelen komenden oorlog de be schaving zal vernietigen en een chaotischen toestand zal te weeg brengen; htt congres eischt, dat de Rijksregeering op de a.s. Ont wapeningsconferentie de internationale over eenkomsten inzake de toepassing van gif gassen en ziekteverwekkende bacterieën on mogelijk zal maken, en in verband met de door vele landen getroffen voorbereidingen voor de toenassing der genoemde gassen, het absoluut noodzakelijk is, reeds tlians garan ties te eischen, dat ook de voorbereiding van dergelijke onmenschelijke methodes zal uit geschakeld worden. TREVIRANUS' AUTO GEPLUNDERD. Zaterdagmorgen vroeg werd op den boek van de Marienfelderstrasse de tot dc Rijkskanselarij behoorende automobiel vai: Rijksminister Treviranus zwaar bescha digd aangetroffen. De wielen en tal andere onderdeelen waren door de dieven ontvreemd. ZEDENSCHANDAAL TE ANTWERPEN ONTDEKT. Te Antwerpen is een ernstig zedenschan- daal ontdekt, waarbij een Engelsch mulli- mil ionair betrokken is. Deze hacl aan de Cogelslaan een groot huis gehuurd, dat hij weelderig had ipgericht en waar geregeld feesten werden gegeven. Na een huiszoc king zijn drie jeugdige Duitscliers en een Rus in hechtenis genomen. De millionair heeft een volledige bekentenis afgelegd. Een padvindersleider, die zich uitgaf voor een Russisch Grootvorst en die geregeld de wo ning bezocht, is eveneens in verhand mei deze affaire gearresteerd. NOODWEER IN OBER-BAYERN. Zaterdagmiddag heeft hoven de stad Ro senheim in Ober-Bayern een ontzaglijke hagelbui gewoed, gelijk men deze sedert tientallen van jaren niét gezien had. Bege leid door een tot een orkaan aanzwellenden _yind en wolkbreukachtige regens, kletter de de hagel neer. Na het noodweer zag de stad er wintersch uit. Boomen waren vol komen ontbladerd, daken verwoest. Op het kerkhof werd het dak van het lijkenhuis 100 M. ver over de grafsteenen geslingerd. Nog heftiger dan in de stad Rosenheim hield het noodweer in de omgeving huis. Hier is de oogst volkomen verwoest. KRONFELD NOGMAALS PER ZWEEF VLIEGTUIG OVER HET KANAAL De Oostenrijksche zeilvlieger Kronfeld, die Zaterdag met een motorloos vliegtuig van Frankrijk over het Kanaal naar Engeland vloog, startte Zaterdagavond tegen half tien wieer uit Dover en daalde te tien minuten voor elf te Calais. Daardoor heeft cle Oosten rijker de vlucht per zweefvliegtuig heen en weer over het Kanaal volbracht en den hier 'oor uitgeloofden prijs van 20.000 mark ge wonnen. DE RIJKSTE MAN VAN CHINA OVERLEDEN. Te Sjanghai is op 84-jarigcn leeftijd over leden Isaac Hardoon, Indiër van geboorte en de rijkste vreemdeling in Ghina. Driekwart van de huizen en magazijnen langs de Nan king Road, de hoofdboulevard van Sjanghai, was zijn eigendom. Zijn nalatenschap wordt geschat op vijftigmillioen dollar. toestand kwam, een revolutionaire situatie nauwelijks zou kunnen tegenhouden. De catastrophe van dc Oostenrijksche Kre- ditanstalt en de berichten'van Mellon ver grootten de vrees van I-Ioover en de brief an Von Hindenburg was een der laatste stooten, die noodig waren om hem tot zijn oorstel te doen overgaan. In het algemeen schijnt de Amerikaan sche pers met Hoovers actie in te stemman. De democratische bladen betreuren zelfs, dat hij er zoo lang mee gewacht heeft. GOEDGESLAAGDE PROEFTOCHT DE „SCHIENENZEPPELIN". Zondagmorgen te 3.27 uur is de propeller- wagen van Ir. Krukenherg, vanwege den vorm van den wagon bijgenaamd de „Schie- nenzeppelin", uit Bergeclorf naar Spandau vertrokken, waar het voertuig na een rit van 1 uur en 38 minuten te 5.05 uur aan kwam. Ondanks het vroege uur had zicli op liet station te Bergeclorf een groot aantal be langstellenden verzameld, om hij het vertrek aanwezig te zijn. Ook op de tusschenstations bevonden zich vele belangstellenden. 1-Iet traject, dat de wagen in 1 uur en 38 n ten heeft afgelegd bedroeg 257 K.M., waarbij slechts op een betrekkelijk klein gedeelte de maximum-snelheid gereden kon worden. Tusschen Wittenbergo cn Bad Wilsnack mocht bijv. op last van dc Directie der Rijks spoorwegen slechts met een snelheid van GO K.M. gereden worden. Daarentegen werd tus schen Wittenberge en Karstadt een snelheid van 230K.M. per'uur bereikt. Gedurende de geheele rit werd de wagen vergezeld door een vliegtuig, dat gecharterd was door het „Hamburger Fremdenblatt". Toen de wagen echter met zijn maximum-snelheid van 230 K.M. per uur reed, bleef het vliegtuig aan zienlijk achter, DE NAUTILUS-ZEPPELIN-EXPEDITIE Uitstel Dr. Eckener heeft verklaard,dat de duik boot „Nautilus" niet tijdig hersteld kon zijn om de Noordpool in den meest gunstigen tijd te bereiken. De eigenlijke Noordpool tocht van de „Graf Zeppelin" vervalt daar: mede ook. DE DO X TE RIO DE JANEIRO De DO X is Zaterdag te 12.55 uur plaatse- lijken tijd te Rio de Janeiro aangekomen. Te 11.45 uur was het vlicgsohjp van Cabo Trio gestart. VIER MENSCHEN VERBRAND BIJ DORPSBRAND Zondagnacht is in het dorpje Luczice bij Kowel (Polen) een groote hrancl uitgebro ken, waardoor een aantal huizen in de asch werd gelegd. De bewoners uit een der huizen konden zich niet tijdig redden, waardoor vrouw en drie kinderen in de vlammen om kwamen. De lijken werden na blussching van den brand geheel verkoold van onder de puinhoopen vandaan gehaald. FRANKRIJK LEENT AAN SPANJE De Bank van Frankrijk heeft thans offi cieel de leening aan Spanje ten bedrage van driehonderd millioen franc goedgekeurd. De leening wordt op korten termijn verstrekt en als waarborgen dienen de gouddeposito': van Spanje te Londen. BLOEDIGE VECHTPARTIJ TE OVIEDO Een doode, veertien gewonden In een vengaidenioig te Oviedo (Spanije) werd het woord gevoerd door een reolits- republïkeiai en door den oud-miiniister Mol- qu'ieides Alvanaez, die scherpe critiek oefen den op het be/leiid vam den huldigen minnister van. financiën, die zij verantwoordeilij k stel den voor de daling van de peseta. Plotseling ontplofte in de zaal een bom, waarop van de straat een groot aantal communisten en socialisten de zaal binnendiromig. Er ont stond een Moedige veohtpartij, waarbij één persoon werd gedood en veertien personen ernstige verwondingen opliepen. DE VERKIEZINGEN IN BULGARIJE SOFIA, 22 Juni. Voor zoover uit de tot nog toe ingekomen uitslagen van de ver kiezingen voor de Sobranja valt op te ma ken, lijdt de regeeringspartij der Eeki E-go- \yor versterkt door een vleugel van de tionaal liberalen een onverwachte en vrij sterke nederlaag. De in den loop van den naoht binnengekomen stemmen zijn voor het grootste deel uitgebracht op de burger lijke en boeren coalitie van demooraten ei agrariërs, terwijl ook het aiantad commu nistische stemmen beQianigrijk is gestegen. Uit Oost-lndie EEN GEZIN VERGIFTIGD. Om een schuld van 45 cent. BATAVIA. 20 Juni (Aneta). De 45-jarige Djoechri, wonende in de omgeving van Tjipetir Nadi in het Soekaboemsche, vergif tigde een geheel gezin, bestaande uit man, vrouw en twee dochters, door wie hij jaren lang als huisvriend was behandeld, omdat de huisvader hem aanmaande een oude schuld van 45 cent te vereffenen, waardoor hij „maloe" werd. De onmensch werd g< resteerd en is in volle confessie. GEÏNTERNEERDEN VRIJGELATEN. BUITENZORG, 20 Juni. Aan 1S6 in Digoel geïnterneerde personen uit de B-groep is vergund naar hun geboorteplaatsen, dan wel hun vroegere woonplaatsen terug te keeren. TOENAME VAN ONGELUKKEN OP SPOOR. EN TRAMWEGEN SEMARANG, 19 Juni. (Aneta). De „Loco motief" constateert een sterke toename van het aantal ongelukken op spoor- en. tramwegen op Java. Voorloopig blijft het gelukkig beperkt tot alleen materieele schade. Het blad acht het echter niet uitgesloten, dat hierbij sabotage het spel is. VRIJGESPROKEN BATAVIA, 19 Juni. (Aneta). Karim, die wegens een moordaanslag op mej. Poppie Bek kering door den Landraad tot een gevangis- straf van 15 jaar werd veroordeeld, is heden in Hooger Beroep door den Raad van Justitie vrijgesproken. UITSLAG GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN BURGH (Z.) Gekozen 3 A.R. en C.H. 134 (in 1927: 123) 3 V.B. en V.D. 140 (137) en 1 S.D. A.P. 35 (39). COLIJNSPLAAT (Z.) Gekozen 2 A.R. met 225 t.. 1 C.H. 157. 3 V.B. 314 en 1 vrife lüst 65 st. I)o A.R. verliezen 1 zetel aan de C.H. DINTELOORD (N.Br,) Gekozen 2 A.R., 3 C.H. 4 R.K.. 1 V.B. en 1 S.D.A.P. De A.R. en da S.D.A.P. winnen ieder een zetel ten koste van C.H. en R.IC DOCKUM (Fr.) Had bU de gemeenteraadsver kiezing de lUst van den wilden S.D.A.P. er zes stemmen meer gehad, dan was deze lüst e~ zetel toegew. 1i- Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand aan I-Ioogste stand te Valencia 76S.6. Laagste stand te Nordöyan 742.8. Stand vanmorgen halftwaalf 764.2. WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Meest matige W. tot N.W. wind; gedeelte lijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets koeler. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 18.2. 23 JUNI Zonsopgang 4.39 u.; Zonsondergang 9.24 u. Maansopgang 1.43 u.; Maansonderg. 1.03 u. Eerste kwartier 23 Juni i 43 u. voorin. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 9.54 u. tot 's morgens 4.10 u. WATERSTANDEN RIVIEREN CobFenz' Keulen Duisburg» i i i Rnhrort Maastricht Venlo 1.03 m, 0,02 m, HOOGWATER NED. ZEEHAVENS i(Oude j irdamsche tüd). 23 Juni Delfzijl i i 4.-13 17.51 Hellevoetsl. Terschelling 1,56 14.10 Willemstad Harlingen 2.35 14.56 Brouwersh. Helder le y.35 21.21 Zierikzee Idem 2e 22,07 1.28 Wemeleinge IJmuiden8 38 21.07 Vlissingen H. v. Holland 7.38 20.14 Terneuzen Rotterdam 10.00 22.05 Hansweert 3 21.48 2 20.11 2 20.26 7 20.56 1 10.07 1 19.43 20.21 DWINGELOO (Dr.) Gekozen 2 A.R.. 1 C.H. GIETEN (Dr.) Uitgebr. A.R. 79 st. (in 1927: 100), C.H. 209 (230): V.B. 420 (708); V.D. 285 S.D.A.P. 419 (392). Gekozen 2 C.H., 4 V.B. 2 V.D. en 3 S.D.A.P. De V.D. winnen twee ze- tels ten koste van A.R. cn V.B. HAVELTE (Dr.) Gekozen 1 A.R. en 10 V.B. De A.R. winnen hun zetel van de C.H. HENGELO (Geld.) Gekozen 2 A.R. en 2 C.H. op gecombineerde lijst, met 604 st., 4 R.K. 737 st.. 2 V.B. 378 en 1 lijst Volksonderwijs Bulten 274 st. De C.H. wonnen 2 zetels van den V.B. MOERKAPELLE (Z.H.) A.R. 127, 3 zetels (P. "rd, C. Oudük, G. Knop); S.G.P. 61, 1 42, 1 zetel: Gemeentebelang 37, 1 1 .(341) 3. De A.R. wint 1 zetel NIEUW-LEKKERLAND (Z.H.) Uitgebr. 1531 geld. st. Gekozen 3 A.R. met 345 st., 3 Hcrv. A.R. 385, 2 S.G.P. 228 st.. 2 V.B. 327 en 2 S.D. A.P. 228 st. De „wilde" S.D.A.P.-er kreeg 82 st. en geen zetel. De S.G.P. wint twee zetels van de Herv. A.R. NIEUWVEEN (Z.H.) Uitgebr. A.R. 158 C.H. 80. R.K. 273, OOSTERLAND (Z.) Gekozen 2 A.R. 1 1 C.H. 90 -*■ olksklesvei den V.B. _TAD- C.H.. 1 R.K. ,3 vint 1 de C.H. Ingezonden Stukken. irdelijkheid dor Redactie) SAMENWERKEN BIJ DE STEMBUS De heer F. v. d. Eerg te ZwUndrecht. d tegen heeft enige hulpdiensten aan een Roomsche lüst te erleenen. indien zulks met het oog op de cven- uschlede gecombineerde WU onderstrepen die meening. Wat blüft er p deze wijze van onze prlnclpieele strijd bij .e stembus over. wanneer we dergelijke „Pro- estant8che" lüsten gaan maken? We weten aellükheden zijn bit deze methode leidt .„j? HrTiC sflF?„°°aj58rtoo?tmSS erkenning van de prineipieele scheidingslijn,

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2