BOUWCREDIETEN NIETWAAR GASBETÓN ALCONI Statische Berekeningen VEGTER'S WONINGBUREAU Hl Architecten Rotterdamsche Boaz-Bank N.V. AEROCRETE GASBETON siert de woning BOUWBLAD No. 108 (Verschijnt eiken Maandag) MAANDAG 22 JUNI 1931 loèètwceïotex Ons woonhuis in zijn ontwikkeling door JAC. RiJKSE Leeraar en Conservator aan de Academie van Beeldende Kunsten te Den Haag Egypte en Babylonië De vóór-historische vondsten hebben ons feen blik doen slaan op de langzame ont wikkeling en verbetering van de woningen gereedschappen en werktuigen, wijzigingen, die nauw verband hielden met de verander de levensomstandigheden. Als inleiding van het hierop volgende, z.g. historische tijdvak, komen we in aan raking met twee oeroude beschavingen, n.l. die van de Egyptenaren en van de Babyloniërs. Zij vormen de basis waarop la ter de klassische kunst der Grieken is op gebouwd. Om de waarde van de Egyptische kunst naar waarde te kunnen schatten is het rioodig een eenigszins oppervlakkig over zicht van land en volk, zeden en gewoon ten te laten voorafgaan. Wanneer we hier bij eens even het pad, waarlangs ons onde>* werp zich beweegt, verlaten, is dit slechts om het onverbreekbare verband tusschen gebeurtenissen en resultaten te bewaren. Egypte is, wat natuurlijke gesteldheid bo Ireft, een zeer eigenaardig land- Het heeft zijn bewoonbaarheid te danken aan ie rivier de Nijl. De landstrook door deze stroom besproeid, wordt aan beide zijden begrensd door gebieden die slechts uit zand en rotsen bestaan en waar een verzengende hitte alle leven practisch onmogelijk maakt De Nijl ontspringt uit het Victoria-Nyan- sameer, een watervlakte die ongeveer 2^4 maal de oppervlakte van Nederland heelt en 1110 Meter boven de zee gelegen is. De machtige stroom, van/een breedte van 301 meter, loopt in N.W. richting en neemt ver schillende zijrivieren op. Bij Chartoem vereenigt hij zich met den blauwen Nijl en kronkelt zich daarna door de Nubische woestijn. Hij komt tusschen Philea en Assoean op Egyptisch gebied en 6troomt als een kalmen breeden stroom, al weldaden daarbrengend, over een lengte van 710 mijlen noordwaarts. Het vrucht bare dal is ten oosten begrensd door Dsje- bel Mohattan (steile rotswand), een gebied dat zich uitstrekt tot aan de Roode Zee, er ten Westen door de Libysche woestijn. In Opper Egypte (bij Thebe) is het dal het smalst, terwijl het in midden Egypte 22 mijlen breed is. Beneden Cairo vormen zich uit de rivier twee hoofdarmen die te Da- miate en te Rosette in de Middellandsche zee uitmonden* De groote verdiensten van den Nijl vojr zijn stroomgebied bestaat uit het regelma tig wassen en dalen. Door de regens, die geregeld in Midden-Afrika vallen, wordt de waterstand in Augustus zoodanig verhoogd dat het land overstroomt en een rood slib achterblijft. Dit slib nu geeft aan het land een telkens wederkeerende vruchtbaarheid die zoo groot is, dat, trots het geringe oppervlai:, een dichte bevolktheid geen bezwaar ople yerde. De hier beschreven eigenaardige ligging de nieuwe, duurzame wand» en plafond- bekleeding, in div. kleuren verkrijgbaar, geeft een artistiek idee aan Uw salons, winkels, enz. Bemonsterde offerte op aanvraag verkrijgbaar: A.HELMSTRIJD.Waginstraat 9, Maassluis Architecten-Bureau in Den Haag VERBOUW van alle voorkomende Bouwwerken; alsmede het modorniseeren van bestaande Ge bouwen. OokWoningbouw-ontwerpen voor Bouwers en Vereenigingen. Geelt advlceen. Werkt vlug, accuraat en tegen billijk honorarium. Brieven No. 3358,Bureau van dit Blad, Afdeeling Baitis wonen. In Schlcbrock. MOOIE HEERENHUIZEN rU£L' tuin. Bovatt. 2 kamers en suite, keuken, serre. 1ste Verdiep. 2 flinke frlssche slaap kamers. groote zijkamer en badkamer. Bal kon. Over het geheele huds een vliering. Lase belasting. Vlugge en geregelde ver binding met «Rotterdam. Maatschappij tot Exploitatie van On roerende Goederen „Scheepenwijck" N.V. Achterweg 81 Schiebroek en detaill. van alle IJZERCONSTRUCTIES Bur. A. H. VAN WIJNGAARDEN Leede179 - ROTTERDAM -Tel. 56380 van Egypte, ingesloten Boor natuurlijke grenzen, beschermde het land tegen inv il- len van vijandelijke volkeren, doch was te vens oorzaak dat de bevolking zich door dit natuurlijk isolement, in een bepaalde rich ting ontwikkelde. Wetenschap, Kunst en handwerk staan in de oudste perioden vr j van vreemde invloeden en hierdoor ont staan tradities die zigh door de eeuwen heen handhaven. Het karakter van den Egyptenaar is ener* giek en practisch en zijn aanleg godsdiens tig en vredelievend. Het geheele leven stond onder invloed van den godendienst en het leven hiernamaals speelde een belangrijke rol. Voor de koningen en hunne familie, alsook voor de hooggeplaatste personen des lands was één der voornaamste zorgen zich een waardig en onverwoestbaar grafmonu ment te doen vervaardigen. Het meest bekend zijn in dit verband de pyramiden, geweldig groote steenen gevaar ten waarin zeer vernuftig een grafkamer was verborgen. Ook kleinere monumenten in dezen geest zijn zeer goed bewaard ge bleven en een vondst van zeer recenten da turn, die van het graf van Tut-Anch-Amon ligt nog versch in het geheugen. We komen op deze, voor ons onderwerp zoo belangrijke opgraving, later uitvoeriger terug- Wat de houwkunst betreft, geeft de Egyp tische kunst ons voorbeelden van een grooc sche monumentaliteit die zich op een on overtroffen wijze bij het landschap aansluit Opvallend is hierbij in hoogc mate het con trast tusschen de grootheid van het bouw werk en de afmeting van de menschelijke figuur. Oorspronkelijk was Egypte verdeeld in vele kleine staatjes doch reeds bij het ba gin van de z.g. historische periode was het onder één koning Menes vcreenigd. Volgens de opteekeningen van een pries ter Manetho, die 300 jaar v. Chr. leefde, hec- ben na Menes 31 Vorstenhuizen of Dynas tiën geregeerd. In het jaar 27 v. Chr. 'werd Egypte tenslotte bij het Romeinsche Rijk in gelijfd* De geschiedkundige indeeling leert ons drie hoofdtijdperken kennen n.l. Het eerste tijdperk: Het oude rijk, van de le tot de 10e dynastie. De hoofdstad was Memphis en het hoogtepunt van bloei viel tijdens den bouw der pyramiden (2800- 2600 v. Chr.). Het tweede tijdperk: Van de 11e tot de 20e Dynastie. Hoofdstad van Midden- en Opper Egypte was Thebe. Dit tijdperk wordt onderverdeeld in drie perioden: a. het mid den rijk, b* de inval en overheersching der Hyksos (begonnen 1700 v. Chr), c. hn nieuwe rijk. De 12e Dynastie (2000 v. Chr.) is het hoogtepunt van het middenrijk ter wijl tijdens de regeeringen van de 18e en 19e Dynastiën groote veroveringsoorlogen werden gevoerd. s Het derde tijdperk. Dit tijdperk begint met de 21e Dynastie en zijn monumenten worden hoofdzakelijk in de Deltalanden ge vonden. De hoofdsteden zijn achtereenvol gens Tanis, Sais en Alexandrië. Een opbloei der oude glans heeft 663525 plaats onder de 26e Dynastie- Ten slotte is een laatste bloeiperiode :e constateeren onder de Grieksche vorsten, de Ptolemenërs (332 v. Chr.). Onze kennis om trent godsdienst, levenswijze en gebruiken der Egyptenaren hebben we vofrnamelijk te danken aan het beke.nd worden van de op schriften die hij de meeste afbeeldingen op hunne monumenten voorkomen. De ontcijfering van het. oogenschijnlijk uit allerlei onsamenhangende figuurtjes en teekens bestaande, schrift was eerst moge- lijijk, nadat een zeer belangrijke ontdek king gedaan was. De moeilijkheid bij de ontcijfering was tweeledig. In de eerste plaats gaven de teekens aan leiding om te veronderstellen dat zij, ieder voor zich, een bepaald begrip moesten voor stellen. Dit werd dan ook vroeger aangeno men tot later bleek dat zij het grootendeels phonetische of klankteekens waren. Ten tweede gebr.uikten de Egyptenaren drie verschillende soorten schrift die we onderscheiden als: le. hiëroglyphisch schrift, dat voorname lijk op monumenten voorkomt- 2e. hiëratisch schrift, een afkorting van het voorgaande, dat voor papyrusrollen, Je boeken der Egyptenaren, werd gebruikt. 3e. demotisch schrift, dat zich in de 8 eeuw v. Chr. uit het hiëratisch schrift ontwik kelde. De belangrijke ontdekking die de ontcij fering mogelijk maakte was het vinden van den sleutel tot dit geheim door den Franschen Egyptoloog J. T. Champollion met behulp van den z.g. „steen van Rozette" Deze steen bevatte een opschrift, betrek king hebbende op de priesterschap in hiëro glyphisch en demotisch schrift en in H U wilt wonen te Voorburg? |H Wendt U tot Laan van Rustenburg 2, Voorburg |j Telet. 778168 H Het geeft belanghebbenden inlich- tingen omtrent alle te Voorburg §H beschikbare huizen. m Bemiddeling kosteloos. Grieksch- In 1819 wist de Engelsche geleer de Th. Young eenige teekens te verklaren. Afzonderlijk van hero werkte Champollion en deed de verrassende ontdekking van het phonetische karakter van de teekens. Door middel van de Grieksche tekst ge lukte het hem het geheel te vertalen. Aan dezen eminentcn geleerde danken wij een zeer groot deel van onze juistere kennis van de Egyptische cultuur in het algemeen on van monumenten in het bijzonder. Invloed van het verkeer op de gebouwen langs de wegen Voor de beoordeeling van verkeerstrillin- gen met betrekking tot den schadelijken in vloed, die dezen kunnen hebben op de langs een weg aanwezige bebouwing, bevatte het tijdschrift „Verkehrstechnik" een belangrijk artikel. De Hamburgsche bouwpolitie heeft op dit gebied bijzondere activiteit aan den dag ge legd. Bij het steeds toenemend aantal klachten over den nadeeligen invloed vau verkeerstril lingen op bestaande gebouwen is de dringen de behoefte gevoeld aan een objectieven maatstaf voor de beoordeeling van elk bijzon der geval op zdoh zelf. Bovendien is het in het algemeen zeer wenschelijk geoordeeld, een beter inzicht te verkrijgen in de maatre gelen, welke eventueel genomen kunnen wor den ter verbetering van een bestaanden on- bevredigenden toestand, m-a.w. vast te stel len, in hoeverre eenerzijds door de bijzonde re constructie of verbetering van het we*r- licliaam een verminderde trillingswerking kan worden verkregen, en anderzijds, hoe de bouwwerken zelf tegen dergelijke werkingen meer bestand kunnen worden gemaakt of wel daaraan een grooter trilling-dempend vermogen kan worden gegeven. De sterkte van door het verkeer in gebou wen veroorzaakte trillingen hangt af van: le. door stootkracht der voertuigen, waar op invloed wordt geoefend door bouwwijze, belasting, bandage en rijsnelheid; 2e. de effenheid van het rijvlak: 3e. de constructie der gebouwen; •ie. de eigenschappen van den grondslag der betrokken wegverharding en den funda* tiebodem der gebouwen; en 5e. den afstand van gebouw tot trillings centrum (den weg). De door het rijdende voertuig voortge brachte trillingsenergie wordt in arbeidsver mogen van verharding en grondslag omgezet voor een deel opgenomen als inwendige wriivingsarbeid en voor het resteerende deel in de grondmassa voortgeplant, bij welke voortplanting (zooals gebleken is) de afzon derlijke gronddeeltjes meest elliptische ba nen beschrijven. De mate, waarin een ge bouwonderdeel aan deze beweging deel neemt, hangt in hoofdzaak af van de grootte der belasting, welke het door zijn fundatie op den grondslag overbrengt en de daarmede samenhangende massa-otmvang van het druk verspreidende grondlichaam. Is dit laatste groot, dan zal het een belangrijk deel der voortgeplante trillings-energie in zich opne men en zal het gebouwonderdeel zelf betrek kelijk in rust blijven. De zwaarst belaste mu ren staan daarom het veiligst, terwijl voorts bij het in trilling komen van een gebouw de grootste materiaaLspanningen zijn te ver wachten op die plaatsen, waar ongelijk be laste deelen (b.v. binnen- en buitenmuren) op elkaar aansluiten, aangezien de relatieve beweging daar ter plaatse het sterkst zal zijn. Van het grootste gewicht met betrek king tot de storende werking van verkeer» trillingen is verder de eigen trillingstijd der vloerconstructies (balklagen), wegens moge lijke resonantie-verschijnselen, welke, indien zij zich voordoen, buitengewoon hinderlijk cn bovendien gevaarlijk kunnen zijn. De voortplanting der trillings-energie hangt verder samen met den aard van den ondergrond. Gebleken is reeds, dat de meest ongestoorde voortplanting plaats heeft in moerassigen (hoogen grondwaterstand), als ook in bevroren grond. Een exacte maatstaf voor de gedragingen van den grondslag in dit opzicht vindt men, door trillingsmetin gen uit te voeren op verschillenden afstand van het trillingscentrum. Uit de waargeno men amplituden en trillingstijden (of fre quenties) kan alsdan een z.g. coëfficiënt van voortplantdngsweerstand voor de be treffende grondsoort worden afgeleid. Omtrent de meer of minder trillingdem- pende eigenschappen van de verhardings- coustructie zelve krijgt men voorts inzicht door gelijksoortige trillingsmetingen te doen aan den kant van den weg. De verhou ding van amplitude tot slingertijd der opge nomen beving is daarbij meer in het bijzon der een maat voor de hoeveelheid trillings energie, welke de betreffende verharding on der bepaalden impuls oplevert. Vanzelfspre kend zijn alleen opnamen in dit verhand van eenig belang. Waar het hier, zooals gezegd, in het bij zonder te doen is om de eigenschappen van verharding en grondslag met betrekking tot liet ontstaan van trillingen te leeren ken nen ,is dan ook vooreerst de trillingsbron constant gehouden. Bij alle opnamen is met een zelfden 5-tons-vrachtauto met constante snelheid over den weg gereden. Trilling» metingen zijn alsdan verricht op bepaalde afstanden van de kantsteenen van den weg en verder op nauwkeurig omschreven pun ten naast en in het te onderzoeken gebouw. Uit deze metingen zijn vervolgens de boven bedoelde coëfficiënten afgeleid. Op derge lijke wijze kan worden uitgemaakt, welke verhardingsconstructies op bepaalden onder grond reletief het grootste trillingdempend Houth. v/h N.V. J. VAN SCHIJNDEL Co Hoofdkantoor: Oost-Adroiralileitskade 47 Rotterdam Opslagplaatsen, Zagerij en Schaverij: m 1853 Nassauhaven—Boerengat vermogen hebben, en verder, welke grond soorten in dit opzicht de meest gewenschte eigenschappen bezitten. Om ook de opper vlakte-geaardheid van elke bijzondere ver harding tot uiting tc brengen, kunnen te vens metingen met een profilograaf worden uitgevoerd, welke dan echter niet al te ge voelig mag zijn. Wanneer in zoon geval b.v. blijkt, dat de effenheid van het rijvlak niets te wenschen laat, bij de trillingsmetin- gen echter toch een sterke beving wordt ge constateerd, dan ligt de fou bij de verhaf- dingsconstructie of in den ondergrond. Blij ken in een ander geval de bevingen in de onmiddellijke nabijheid van een gebouw zeer gering, in het gebouw zelf echter vrij sterk te zijn, dan is daarmede de ondoelmatigheid van de gebouwconstructie aangetoond. In vele gevallen zal dan bij nader onderzoek aan het licht komen, dat öf de fundeerin gen te weinig diep liggen (een fout, welke meestentijds zeer nadeelige gevolgen heeft, aangezi ende verkeerstriHingen zich het sterkst aan de oppervlakte voortplanten) óf een vloerconstructie in resoneerende tril ling komt, hetgeen verholpen kan worden door het aanbrengen van zwaardere balk lagen. Voor het geval zich dergelijke ver schijnselen voordoen bij als normaal aan te nemen verkeerstoestanden, zal de bouw- politie gerechtigd zijn dwangmaatregelen te nemen in het belang van de veiligheid dei- bewoners of gebruikers van het betreffende perceel. Paleis - Raadhuisgedachten In de te Amsterdam gehouden algemeene jaarvergadering van de Vereeniging van Letterkundigen is de volgende motie voorge steld: „De Vereeniging van Letterkundigen, in al gemeene vergadering hijeen, enz., gezien de tusschen de Nederlandsche Re geert ngen het dag. bestuur der gemeente Amsterdam gevoerde briefwisseling over het voormalig Raadhuis op den Dam, en het voorstel der meerderheid van laatstgenoemd college aan den Gemeenteraad aldaar, protesteert met grooten ernst tegen hel feit, dat de historische rechten van Amster dam op Jacob van Campens monumentaal gebouw tot voorwerp zouden worden van een handelstransactie, ontkent, dat het Nederlandsche volk door dezen koop eenig ideëel voordeel zou ver krijgen, dringt er, zoowel bij den gemeenteraad van Amsterdam als eventueel bij de Tweede Kamer op aan, dat zij hierin niet zullen toe stemmen, en gaat over tot de orde van den dag". Deze motie werd met één stem tegen en één blanco aangenomen. Mr. J. Kruseman komt in het Hibld. nog eens terug op de zware beslissing die de •Amsterdamsche Raad m deze kwestie zal Lebben te nemen. Aan het betoog van Mr. IKruseman ontleenen we het volgende: Uit het antwoord van den Minister van Fi nanciën blijkt, dat de Gemeente, als zij bukt voor diens eisch, zich met handen en voeten gebonden moet overgeven en het moet aan zien. of opvolgende Regeeringen het oude Stadhuis zullen behandelen als een monu ment van kunst, dat groote piëteit vereischt, ook voor het inwendige van het gebouw, dan wel het eenvoudig zullen laten administree- ren door den Rijksgebouwendienst, die hier voor niet is ingericht, en dan als woon-Pa- leis, waardoor het gevaar ontstaat, dat de geest van Lodewijk Napoleon zal blijven heerschen en de inrichting steeds meer zal veranderen in strijd met de historische be stemming. Als de Gemeente hare reohten prijsgeeft, is het gevaar voor diit laatste ln de toekomst zeer groot. Het rapport van onzen geachten Directeur der P.W. heeft mij al zal niemand willen twijfelen aan de bekwaamheid en de goede trouw van dezen hoofdambtenaar niet (jebouw N.V. UNILEVER Aan de beschrijving, die wij de vorige week gaven van hel LTnilevcr-gebouw, willen wij nog liet volgende toevoegen. De NA'. Rotterdamsche Steen houwerij te Hillegersberg ver zorgde de wandbekleeding van Aur Kalksteen. Ook le verde deze firma de Hard steen. Hierbij zij opgemerkt, dat deze Hollandscbe onder neming dit alles zelf vervaar digde uit voorraad in concur rentie met het Buitenland. Inlichlivgen betreffende Öindencets- aangelegenheden Bureau van Ingen Vlietstraat 8b, - Rotterdam Telefoon 11748 UW ADRES .oor Uw DRUKWERKEN Drukkerij LIBERTAS GOUDSCHE SINBEt 105 - ROTTERDAM Teleloon 22490 (4 lijnen) ^PICÜSI TRIPLEX! Telefoon 1385-1386 Pompenburgsingel 13 ROTTERDAM VRAAGT INLICHTINGEN EN CONDITIËN. WANNEER U GELD TE BELEGGEN HEEFT WENDT U ZICH TOCH A A zij brengen u besparing Bredero Bouwt Beter Bredero Bouwt Billijk TE UTRECHT DE BILT ZEIST NIJMEGEN EINDHOVEN TILBURG KANTOOR: UTRECHT ACHTER ST. PIETER 25 kunnen overtuigen. Het is immers niet meer dan menschelijk, dat een dienst, die een groote belangrijke opdracht in uitzicht heeft op het stichten van een modern Stadhuis aan het Frederiksplein, niettegelijkertijd be zield kan zijn met de onmisbare geestdrift voor het behouden en restaureeren van het oude Raadhuis op den Dam. Het rapport be vat een opeenstapeling van bezwaren, waar bij ten onrechte het zoeken naar een Raad zaal op den voorgrond wordt geschoven, nu het Prinsenhof een zoodanige zaal bevat, die aan alle redelijke eischen voldoet. Nu B .en W. eenmaal den weg van een technisch onderzoek zijn opgegaan, moet men m.i. rekening houden met de talrijke voor het behoud van het oude Stadhuis op kunsthistorische gronden veel gevoelende personen, die zich in de laatste maanden op zóó nadrukkelijke wijze hebben uitgespro ken, en aan de oppositie de laatste kans bie den, vóór men der Regeering gewonnen spel geeft, nl. door het onderzoek naar de moge lijke restauratie en höt praotlscli gebruik in den tegenwoordigen tijd van het gebouw, op te dragen aan een onpartijdige commissie, bestaande uit eenige met het restaureeren van oude gebouwen vertrouwds deskundi gen, gelijk er tegenwoordig in ons land ver scheidene van onbetwistbare autoriteit zijn te vanden. Er bestaat trouwens nog een rapport van de heeren Berlage c.s„ waarvan men thans niets meer verneemt .Als directeur D e Graaf gelijk heeft,dan moet zijn rapport ook den toets eener dergelijke Commissie, Het nieuwe geluiddempende bouwmateriaal VRAAGT INLICHTINGEN EN REFERENTIES AAN HET VERKOOPKANTOOR 5GRAVENHAGE STATIONSWEG 91 waarin men hem desnoods zelf zitting kan geven, kunnen doorstaan, en doet het dit niet, dan komt de zaak in een ander licht te staan. Ik hoop, dan ook, dat er nog een voorstel van deze strekking zal worden ge daan, want het uitsluitend afgaan op het eenzijdig door P.W. uitgebrachte rapport zal nimmer algemeene bevredigingg schenken. Men weet trouwens hoe wisselvallig derge lijke ambtelijke rapporten zijn. Vroeger heet te het bouwen op niet-opgehoogden grond te Amsterdam niet toelaatbaar; thans wordt het aanbevolen. Vx-oeger beweerde P.W*., dat de barakken op het terrein van het Wilhelmlna Gasthuis een tweede verdieping niet konden dragen, zoodat er overgegaan moest worden tot den bouw van een geheel nieuw Acade misch Ziekenhuis; later ontdekte dezelfde dienst, dat een tweede verdieping wèl op de barakken gezet kan worden en veranderde de gasthuis-quaestie van karakter, althans zoo hebben mijn inlichtingen altijd geluid. Voorheen wist men geen raad met de oude Agnieten-kapel en verknoeide men dit merk waardige gebouw tot een school; thans is zij gerestaureerd on doet weder dienst voor de Universiteit. Ln dit licht gezien dwalen is menschelijk, ook bij P.W. is er geen vol doende reden het rapport van dezen diens* zonder meer als een evangelie te aanvaarden ye Lustrum Nederlandsche Aannemersbond Jaarvergadering te Zwolle, De Ned. Aannemersbond heeft zijn 35ste vergadering te Zwolle gehouden. Als 7de lustrum was dit tevens een lierdenkings- samenkonxst. Het hoofdbestuur en bestuur def plaatse lijke afdeeling zijn jl. Maandag door het ge meentebestuur van Zwolle in de historische trouwzaal van het stadhuis officieel ont vangen. Den daarop volgenden dag werd het con gres geopend 4 Tot bondsvoorzitter werd herkozen Ir. W. T h ij s s e n In het bijzonder zijn besproken de maat regelen, die genomen zouden kunnen wor den tegen de uitschakeling of beperking van de z.g. schade-paragrafen in de be stekken. De afdeeling Rotterdam diende de vol gende motie in namens de afdeelingen in Zuid-Holland: „De algemeene vergadering, van oordeel dat de in de verschillende algemeene voor schriften voor de uitvoering van werken op genomen „Schade-paragrafen" en het daar aan ten grondslag liggende rechtsbeginsel onbeperkt moeten worden gehandhaafd en dat poging enom de desbetreffende bepalin gen in de bestekken te beperken, krachte loos te maken of buit enwerking te stellen, ten krachtigste dienen worden tegen to gaan en bestreden, noodigt het hoofdbestuur uit krachtig stelling te nemen tegen pogingen welke in die richting worden gedaan of zullen worden gedaan". De Voorzitter achtte het thans niet de tijd om maar dadelijk te komen met maat- regelen en meent dat meer bereikt zal wor den met sterken aandrang en overreding. De periodiek aftredende leden van de re dactie-commissie zijn herkozen. Qeen wolkenkrabbers te Parijs De Parijsrhe gemeenteraad heeft vóór eenigen tijd een verzoek tot het mogen bbuwen van een wolkenkrabber geweigerd. Als redenen werden aangeroerd, dat de Parijsche bodem niet geschikt is voor derge lijke gebouwen, zoodat er gevaar voor in storting bestaat. Bovendien heeft Parus voldoende ruimte voor woningen en kanto ren of winkels. De Raad achtte het der halve. onverantwoordelijk, liet verzoek to# te staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11