BINNENLAND. HET KONINKLIJK BEZOEK Kerknieuws. Schoolnieuws. VRIJDAG 19 JUNI 1931 .JE BLAD PAG. 5 0FF1C1EELE BERICHTEN UITVOERING ZIEKTEWET. Voor den tijd van zes jaren is benoemd tot lid tevens voorzitter van het bestuur, be doeld in art. 123, derde lid der Ziektewet, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Was senaar; tot leden van dat bestuur zijn be noemd mr. H. W. Groeneveld, hoofd afd. arb. verzekering van het dep. van Ar beid, H. en N. (plaatsvervangster mej. G.J. Stemberg, referendaris bij dat departe ment); dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Gezondheidsraad te 's-Gravenhage mr. P. W. J. H. Cort van der Linden te 's-Gravenhage (plaatsvervanger F. L. der Bom te Amsterdam); ,J. T. Nijkamp te Utrecht (plaatsverv. C. Wolff, te Amster dam); H. A. Robaard te Hoogeveen (plaats verv. ir. S. H. Stoffel te Delft)G. Baas Kzn. te Amsterdam (plaatsverv. C. van der Hulst, Utrecht); mr. L. G. Kortenhorst, te 's-Gra venhage (plaatsverv. mr. B. J. M. van Spaen donck, Tilburg)S. de la Bella te Amsterdam (plaatsv. E. Kupers te Amsterdam). Ambtshalve is van genoemd bestuur lid mr. L. Lietaert PeerboHe, directeur-generaal, hoofd van afd. Volksgezondheid van het dep. van Arbeid, H. en N. RIJKS ZEE-INSTRUMENTEN. Bij Kon. besluit is de tijdelijke verificateur van 's Rijks zee-instrumenten te Leiden, dr. N. W. Doorn, met ingang van 1 Juli 1931 benoemd tot verificateur van 's Rijks zee instrumenten. ROODE KRUIS. Bij Kon. besluit is aan den heer G. J. P. A. Thomson, gep. kolonel-tit der Kon. maré chaussee, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als commissaris van het NecL Roode Kruis bij de etappen-directie; is benoemd voor den tijd van vijf jaren tot commissaris van het Ned. Roode Kruis bij de etappen- directie de heer F. J. B. Sanders, eervol ontslagen res.-kolonel van den generalen staf. STATIONS-COMMANDANT. Bij Kon. besluit is aangewezen voor de functie van stations-commandant, bestemd voor het door den Minister van Defensie te bepalen station, de reserve-majoor J. Berg mans, van het regiment wielrijders. COMMISSARIS VAN POLITIE. Bij Kon. besluit is benoemd tot commis saris van politie te Ede H. P. J. Hulsman, inspecteur van politie aldaar. RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot kanton- rechter-plaatsverv. in het kanton: Middel burg mr. A. J. van d e r W e e 1, advocaat en procureur te Middelburg; Eist: S. H.oek- s t r a, ontvanger der dir. bel., inv. en acc. te Eist; Schiedam: mr. J. G. Wi'ttkampf, secretaris van de Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas, te Schiedam; Utrecht mr. S. M. S. F u r n e, advocaat en procu reur te Utrecht, mr. H. N. J. Bink, advo caat en procureur te Utrecht, en mr. A. J. Moll, advocaat en procureur te Utrecht; Woerden: J. M. v.Doorninck, burgemees ter der gemeente Oudewater; Kampen: mr. J. A. H. J. van derDussen, advocaat en procureur te Kampen, H. Bakker, ontvan ger der registratie en domeinen te Kampen, en jhr. F. G. Blois van Treslong, no taris te Kampen; Amsterdam: mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello, advo caat en procureur te Loosdrecht en mr. G. F. 1-Iaas e, advocaat en procureur te Am sterdam. LEGER EN VLOOT. Bij Kon. besluit is benoemd tot res.-kapi- tein voor speciale diensten de res.-kapitein mr. H. K. Versteeg; is aan de res.-le-luits. P. J. H. Brou wers en mr.. W. baron Róell eervol ontslag verleend; is eervol ontslag verleend aan den res.- luit.-kol. V. F. J. Boumeester en aan den res.-majoor K. F. L. Bosch, van het reg. grenadiers; is aan den officier van den marine-stoom vaartdienst le kl. L. C. Kooien eervol ont slag verleend; zijn bevorderd tot luit. ter ze'e 2e kl. bij de Kon. marine-reserve de luits. ter zee 3e kl. bij die reserve L. N. H. Jungschlager, H. J. Sc heffer, J. J. S. van Alphen, G. P. J. Lorang, J. Nieuwenhuyzen, T. Smits, E. v. Haften; is aan den luit. ter zee 3e kl. bij de Kon. marine-reserve M. D. Senator, eervol ontslag uit den reserve- dienst verleend; is benoemd bij het res.-p'ersoncel der land macht, bij het wapen der artillerie, tot res- ll-luit., bij het le reg. onber. art., de res.-2e- luit. A. Knol, van dat korps; is aan den res.-le-luit. L. Tan is eervol ontslag verleend uit den militairen dienst; is benoemd bij het res.-personeel der land macht, bij het personeel van den geneeskun digen dienst, tot res.-off. van gez. der 2e kl. de heer A. M,Benders, arts. OP HET GRAF VAN DEN ONBEKENDEN SOLDAAT BEZOEK AAN HET NEDEHL. PAVILJOEN Donderdagmorgen heeft de Koningin een krans gelegd op het graf van den Onbeken den Soldaat. Toen de Koningin de krans op het graf had neergelegd, bleef zij eenige oogenblik- ken eerbiedig staan en wandelde daarna naar haar auto terug. Hoewel het niet bekend was, dat onze Koningin reeds in de ochtenduren zich naar het Graf vaji den Onbekenden Soldaat zou DE INDIE-POSTVLUCHTEN Het 20e postvliegtuig Is gisteren te Akijab gebleven in verband met de ongunstige weersgesteldheid. Het 18e retourvliegtuig vertrok uit Jask en bereikte Bagdad. begeven, was er bij deze plechtigheid veel publiek aanwezig, dat deze daad van H. M. de Koningin op zeer hoogen prijs stelde. Van de Place d'Etoile werd naar de ten toonstelling in het Bois de Vincennes gere den. Behalve aan de reeds gemelde pavil joens brachten de hooge gasten een bezoek aan de paviljoens van Marokko, Tunis en Al giers. Langs de Belgische afdeeling begaven de gasten zich naar het Italiaansche pavil joen, waar zij ook eenige oogenblikken ver toefden. Op de trap van het hoofdgebouw van het Nederlandsoh Paviljoen waren de Balinee- sche danseressen opgesteld. Toen H. M. de Koningin arriveerde werden haar door me vrouw Moojen bloemen aangeboden, echtgenoote van het Volksraadslid Soeka- watti bood bloemen aan de Prinses aan. In het Nederlandsche paviljoen waren op verschillende plaatsen groote coreilles met irissen van de Nederlandsche Irissenvereeni- ging, in totaal 15000 irissen opgesteld. Deze waren gearrangeerd door den heer Bekker uit Haarlem. Na afloop van het bezoek werden de bloe men naar de Parijsche ziekenhuizen gezon- Het bezoek aan het Nederlandsche Pavil- oen duurde een kwartier. Voor het Pavil- oen bevond zioh weer veel publiek, dat H. M. de Koningin enthousiast toejuichte. On der hen bevonden zich vele Hollanders, die bij de aankomst van de Koninklijke Fami lie het Wilhelmus aanhieven en nog eenige andere Vaderlandsche liederen zongen. Toegejuicht door de gToote menigte ver liet de Koninklijke familie het tentoonstel lingsterrein en keerde naar Ghevreuse terug. Onderscheidingen. Naar wij vernemen, heeft H. M. Koningin Wilhelmina aan den Franschen gezant te 's-Gravenhage, den heer F. A. K a m m e r e r, het Grootkruis der Orde van Oranje Nassau verleend; aan Maarschalk Lyautey het Grootkruis van de Orde van den Nederland sehen Leeuw; en aan den Franschen Mi nister van Koloniën, Paul Reynaud, het Grootkruis der Oranje Nassau Orde. Het verblijf te Chevreuse. Gistermorgen, juist voor het vertrek naar Parijs, heeft H. M. de Koningijl den Burge meester van Le Molière, een der plaatsen in het Chevreuse-dal ontvangen. De Burgemees ter was vergezeld van den pastoor van Le Molière Vorare, een Nederlander, in Lim burg geboren, die reeds zestien jaren hier vertoeft en die tijdens den Wereldoorlog be langrijke missies naar Engeland en Neder land heeft vervuld, waarvoor hij indertijd het ridderkruis van het Legioen van Eer ontving. Pastoor Voorare was zeer opgeto gen over het feit, dat Hare Majesteit hem hier wilde ontvangen. Een klein meisje uit Le Molière bood de Koningin bloemen aan. Tevredenheid van de Koningin. Naar wij vernemen heeft de Koningin haar buitengewone ingenomenheid betuigd over haar verblijf te Chevreuse en over de hartelijke ontvangst die de Koninklijke fa milie overal werd bereid. Hare Majesteit maakt herhaaldelijk, slechls vergezeld van H. M. de Koningin op het terrein der Koloniale Tentoonstelling, DE OUDE LEUNSTOEL Z'N EENIG IDEAAL Maar zijn vrouw wist raad Nu weer zoo frisch als een hoentje Hij was een half-zieke, energielooze man zonder werklust en zonder ambitie. Geluk kig greep zijn vrouw in. Zij deed hem het middel aan de hand, waardoor reeds dui zenden de kracht der jeugd terugkregen en het leven weer licht en zonnig werd. Maar laat hem zijn geschiedenis zelf ver tellen: „Ik voel me ver; licht Kruschen Salts een bekentenis te doen. Vroeger lachte ik om die handige lh uschen-adv tenties! Hoewel ik vrij zwaar ben, stond ik 's morgens op zonder eetlust en had den geheelen dag geen ander verlangen, dan mijn oude leunstoel te mogen zitten en slapen. Maar op een goeden dag zag mijn vrouw Kruschen Salts en haalde mij over, het ook te gebruiken. Het resultaat was een open baring voor me! Ik gebruik Kruschen Salts nu geregeld en ben er een ander mensch door geworden, lichamelijk zoowel als gees telijk en voel me den heelen dag zoo frisch als een hoentje. Sinds drie maanden gebruik ik 't nu en moet bekennen, dat ik zonder Kruschen Salts het drukke zakenleven niet zou kun nen volhouden. Ik heb het alleen te dan ken aan de kleine dagelijksclie dosis". L.W. Als U nog nooit deze volmaakte samenstel ling van zes minerale zouten geprobeerd hebt, die Uw lever, ingewanden en nieren in gezonden staat houdt, mist U een der grootste verrassingen van Uw leven. Kru schen Salts verschilt van alle andere zouten. Het geeft half-zieke, afgetobde vrouwen en mannen dat heerlijke gevoel van stralende jeugd en gezondheid. lederen morgen een kwart theelepel in warm water behoedt U voor hardlijvigheid, hoofdpijn, maagzuur en rheumatiek. Millioenen menschen over de geheele wereld nemen 't iederen morgen en blijven daardoor in blakende gezondheid. Het is de kleine dagelijksche dosis die 't hem doet! Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) een hofdame, wandelingen in de omgeving van het dorp. Ten zeerste stelt Hare Majes teit het op prijs, dat de bevolking van Che vreuse haar zoo hartelijk bejegent en toch haar niet in haar persoonlijke vrijheid be lemmert. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik zullen Maandag a.s. te ongeveer elf uur Chevreuse verlaten om per auto naar den Elzas te gaan. Prinses Juliana blijft nog een week te Parijs, doch zal haar intrek blijven houden te Chevreuse. M. VAN DER LELY t De gemeenteraad van Maasland heeft Don derdag in een spoedeischende openbare raadsvergadering liet plotseling verscheiden van burgemeester v. d. Lely plechtig her- Op verzoek van den voorzitter wethou der Vreugdenhil hebben de raadsleden zich van hun zetels verheven, daarmede de nagedachtenis van den overledene eerende Wethouder Vreugdenhil heeft vervolgens in een herdenkingsrede het werken van bur gemeester v. d. Lely herdacht en gewag ge maakt van de prettige samenwerking, welke er steeds tusschen de leden van 't college van i. en W. is geweest Het verlies is voor de ge meente zeer groot en het zal dan ook voor de wethouders een zeer moeilijke taak zijn om de belangen der gemeente te behartigen; zooals de overledene dit steeds heeft gedaan. Een betuiging van rouwbeklag werd na mens den raad aan de familie van den over ledene gezonden. De heer Oosterlee heeft nog gesproken na mens de C.-H. raadsfractie, waarna het oud ste lid van den raad de heer Staalduine uitvoerig de loopbaan van burgemeester d. Lely heeft gememoreerd. De heer Vink heeft ten slotte namens de gemeente-ambte aren gevoelvolle woorden gesproken. De zetel van den overleden voorzitter was met rouwdoek behangen, terwijl de raads zaal in het halfduister was gehouden. ANTI-DUMPINGSWET IN VOORBEREIDING Naar de „MSb." verneemt, heeft de Re geering een anti-dumpingswet in gereed heid gebracht. Het ontwerp, dat de Regee ring de bevoegdheid geeft in evidente ge vallen van dumping afweermaatregelen te treffen, zou zich reeds voor het vereischte onderzoek bij den Raad van State be vinden. Naar de „Msb." verder ter oore kwam, heeft de commissie voor economische politiek zich op drie stemmen na tegen het wetsontwerp verklaard. Niettegenstaande dit votum heeft Minis ter Verschuur toch doorgezet en wil hij zijn voorstel aan het oordeel der Volksver tegenwoordiging onderwerpen. Dr. H. MOLHUYSEN EN DE A.V.R.O. Naar aanleiding van het feit, dat dr. H. Molhuysen zich genoodzaakt heeft ge zien om eerlang zijn voorzittersplaats van de A.V.R.O., wegens drukke werkzaamhe den als secretaris van het Kon. Ned. Land- bouw-Comité, aan een anderen functionaris af te staan, njeldt de Radio-Bode: Ten slotte is de heer Molhuysen op aan drang van zijn medebestuurders bereid ge vonden om aan te blijven tot aan de ge wone jaarlijksche algemeene vergadering in Juli. Na besprekingen in het Dagelijksch Bestuur van de A.V.R.O. werd aan den algemeenen secretaris der vereeniging op gedragen zekere démarches te doen ten aanzien van de vervanging van dr. Mol huysen. Als een uitvloeisel van dien op dracht werd de heer Ter Haar geraad pleegd. Tot ons leedwezen hebben de pogingen met betrekking tot den heer Ter Haar niet tot een gewenscht resultaat geleid. NEDERL. BURGEMEESTERS NAAR DUITSCHLAND Uif Emden wordt ons gemeld, dat een aantal Nederlandsche burgemeesters, voor namelijk uit de provincie Groningen, bin nenkort een reis naar Duitschland maken ter bezichtiging van verschillende gemeen telijke inrichtingen in Duitsche steden. De reis, die van Groningen uitgaat, zal in Augustus gemaakt worden en zal gaan naar Emden, Wilhelmshaven-B üstringen en Hamburg. De reis staat onder leiding van den heer Kothe uit Emden, den directeur van Duit sche studiereizen naar het buitenland. Verder wordt ons uit Emden gemeld dat aldaar in 1932 een vliegveld zal worden ge opend,, waardoor ook een betere verbinding met Nederland kan tot stand komen. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Hoogersmilde, cand. W. Scheele te Schoondijke (Z.). Bedankt: Voor Watergraafsmeer (Am sterdam-Oost; 2de pred.pl.), P. Ch. van der Vliet te Utrecht. Voor Smilde, H. J. Jager te Jutrijp-Hommerts. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Puttershoek, cand. W. Vroegindewey te Middel harnis. Te Wou- brugge, J. van Kuiken te Exmorra. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE D s. L. M. J. H e r f k e n s hoopt Zondag 26 Juli afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente te Delfzijl, om Zondag 2 Augustus d.a.v. intrede te doen te Assen, als predikant bij de Ned. Herv. Evangelisatie aldaar. Als bevestiger zal optreden Ds. M. J. A. Bouwers, van Wagenborgen. SYNODALE VERGADERINGEN Te Dordrecht in de Wilhelminakerk had Woensdag jl. de Particuliere Synode der Geref. Kerken van Zuid-Holland (Zuid) plaats. Na opening napaens de roepende Kerk van Gorinohem, door Ds. S. O. Los van Giessendam, werd na verkiezing het mode- ramen als volgt saamgesteld: Ds. C. W. .T. van Lummel, van Zuidland, praeses; Ds. W W. Meijnen, van Dordrecht, assessor; Ds. A. Rolloos, van Zwijndrecht, le scriba; en Ds. F. C. Meijster, van Rotterdam, 2de scriba. Blijkens het rapport van de Commissie tot nazien van de boeken en bescheiden be treffende het Geref. Weeshuis te Middel- hamis.was hier alles in orde bevonden. Aan 't Bestuur werd décharge verleend met bij zonderen dank aan den penningmeester voor zijn omvangrijken administratiev arbeid. Aanvaard werden de voorstellen van de Deputaten der Generale Synode voor den arbeid der Evangelisatie in België inzake eventueele emeriteering van Evangelisatie dienaren, zulks naar aanleiding van de beslissing dienaangaande door de Gen. Sy node te Arnhem gehouden. Ds. W. J. J. Velders, van Rotterdam, rap porteerde aangaande de Zending op het terrein der Kerken in Banjoemas. Dit rap port zal gedrukt worden en aan de be trokken Kerken worden toegezonden. Naar aanleiding van een rapport van Deputaten voor het Prov. Weeshuis te Mid delham is werd bijzondere dank gebracht den afgetreden Voorzitter, Ds. G. W. Akkerhuis van Maassluis, voor allen arbeid ten behoeve van het Weeshuis verricht Ds. R. Zijlstra, van Delfshaven, rappor teerde over den arbeid in Argentinië. Een voorstel van de Classis Rotterdam, inzake de vaststelling der bedragen die de resp. Kerken hebben op te brengen voor Art. 13 K.O., werd naar de Deputaten om advies doorgezonden. Verschillende deputaten werden geconti nueerd. Tot curator vanyle Theol. School werd be noemd Ds. F. C. Meijster. als secundus Ds. W. M. Meijnen. Voor Art. 13 werd aange wezen Ds J. Oosterveen, van Barendrecht, met Ds. D. Pol, van Rijsoord, als secundus, en Ds. R. Zijlstra, van Delfshaven, met Ds. J. Schoonhoven, Delfshaven, als secundus. Voor Art. 49 werd benoemd Ds. F. C. Meij ster, met Ds. D. Pol, als secundus. Besloten werd aan Ds. C. Goote, em.-predi- kant- van Oud-Beyerland, den bijzonderen dank der Synode over te brengen voor allen arbeid door hem verricht als deputaat Art, 11 en 13. De volgende Synode zal gehouden worden te Schiedam. Roepende Kerk is dan I-Ielle- voatsluis. WIJLEN G. J. A. BUYS Omtrent wijlen den heer G. J. A. Ruys, te Amersfoort, in leven secretaris der Federatie van Diaconieën in de Ned. Hervormde Kerk, wordt nog gemeld, dat hy Woensdag jl. juist te Amsterdam in de consistorie der Nieuwe Kerk met een der diaconale subcommissies ver en toen plotseling onwel werd, waar op hij kort daarna overleed. KERKVOOGDIJ Te S t r y e n zijn in de Ned. Herv. Gemeente door het Collega van Notabelen, na een ge combineerde vergadering met Kerkvoogdij er Kerkeraad, de vier ontslagen Kerkvoogden herkozen, van wie drie de herbenoeming aan vaard hebben. OM DE KERKEGOEDEREN. Te Leeuwarden heeft de Rechtbank nis gewezen in de procedure over het recht van beheer der pastoriegoederen van de Ned. Herv. Gemeente aldaar tusschen de predikan ten dier Gemeente als eischers en het Gem.- bestuur van Leeuwarden als gedaagde. Geëischt werd, dat het Gem.-bestuur binnen n door de rechtbank te bepalen termijn ten overstaan van een door de rechtbank te benoe men rechter-comm. verantwoording zal doen over de goederen en gelden, vroeger het eigen dom van de pastorieën te Oldehove, Nyehove en Hoek, die vanaf de Reformatie werden beheerd door een geestelijk kantoor, doch tijdens de Fransche revolutie door het stadsbestuur zich in rechtstreeksch beheer werd getrokken. Deze verantwoording zou dan ten doel hebben de bepaling van het saldo, dat aan de besturen zou moeten worden uitgekeerd. Mocht de Ge meente in gebreke blijven, dan werd geëischt inbeslagneming en verkoop van goederen der Gemeente tot een bedrag van f 750.000, alsme- n de eischers te betalen tegen kwijting zoodanige som, als bij het sluiten der rekening zal blijken aan hen toe te komen, met de wet telijke interessen daarvan sinds den dag der dagvaarding tot dien der algeheele voldoening De rechtbank heeft eischers zoowel in primaire als hun secundaire vordering niet ont vankelijk verklaard, met veroordeeling va eischers in de proceskosten, die tot nu op f 1031 begroot werden, JAVA-SOEMBA-FILM De Deputaten der Generale Synode der Geref. Kerken, voor de Zending onder Heide- Mohammedanen hebben aan de Kerke raden der Geref. Kerken een schrijven doen toekomen, waarin mededeelingen worden ge daan over hun onderhandelingen aangaande de overdracht yan de Java-Soemba-film. Het Comité voor deze film heeft, overeenkomstig de bij de oprichting gemaakte afspraak, al zijn filmmateriaal en zijn bezittingen onder zekere voorwaarden aangeboden aan de Geref. Ker- De Generale Synode heeft deze aanbieding aanvaard en aan deputaten de verdere afwik keling der zaak opgedragen. Na verschillende samensprekingen werd door het Comité een acte van overdracht voorgelegd die, ook vol gens advies van Mr. G. H. A. Grosheide, door de deputaten niet kon worden aanvaard. Goedgevonden werd echter, dat de deputaten der Generale Synode zich zouden verstaan met de deputaten voor de Zending op Soemba en dat zij een concept-akte van overdracht en M. VAN DER LELY T dagen is -plotseling overlederi.de lieer van der Lely, burgemeester van de gemeente Maasland. overname zouden aanbieden aan bet Comité voor de Java-Soemba-Film, welke concept-acte, opgesteld in overleg met M r. G. H. A. G heide, bij schrijven van 3 December door Deputaten is aangeboden. Pas 25 April 1931 werd hierop een schrijven van het Comité ontvangen, dat echter nog geen antwoord bevatte op bedoelde concept- acte van overdracht. Uitdrukkelijk wordt door deputaten vermeld, dat het Comité zijn hou ding heeft bepaald, zonder voorkennis var voorzitter Da. D. Tol, en geheel buiten hem om, en dat de Voorzitter van het begin af tegen de houding van het Comité heeft gepro testeerd. Hij heeft in een en ander reden gezien voor zijn lidmaatschap van het Corrtté te bedanken. Intusschen was ten gevolge van de houding voor het Comité de tijd verstreken om het film materiaal in overeenstemming met de door de Synode goedgekeurde bepalingen nog te kun nen overnemen, waarom de deputaten met een parige stemmen besloten, af te zien va overname van het Java-Soemba-Filmmateriaal. Uitgesproken wordt, dat het contact tusschen de Zending der Geref. Kerken en het Comité voor de Java-Soemba-Film, niet meer be staat. HOOGER ONDERWIJS THEOLOGISCHE SCHOOL DER GEREF. KERKEN REDE DS. BOUMA In aansluiting aan ons verslag van giste ren berichten we thans nog, dat Ds. H. S. B o u m a, een van de drie sprekers die in de namiddagbijeenkomst het woord yoerden, „Der traditie getrouw'*. Na enkele inleidende woorden wijst spreker er op, dat niet alles, wat tot de traditie kan worden gerekend, daarom als waardevol moet worden beschouwd. Dit geidt echter wel drie elementen in de traditie van de Theol. School: hare gebondenheid aan de Heilige Schrift, haar eerbied voor de belijdenis, hare liefde voor de kerken. In dezen moet het tot dankbaarheid stemmen, dat van tra ditie kan worden gesproken. Door het be staan van deze traditie heeft de school werk van beteekenis kunnen doen, niet het minst in de opleiding van dienaren des Woords. In zooverre het deze elementen geldt, moet dan ook de traditie worden bewaard. Dit eens te zeggen in deze periode, waarin zoo velerlei gevaren het Gereformeerde i<even bedreigen is zeker niet verkeerd. Ook de school heeft mede te werken in het afkeuren van wat ons bedreigt. Het beste, wat zy in hare traditie heeft, stelt haar tot dezen arbeid in staat, nu het subjectivisme en individualisme ondergraven het gezag van de Heilige Schrift als het Woord van God, den eerbied voor de belijde nis, en de krachtige openbaring der Kerk, en deze verkeerde beginselen niet slechts hun invloed openbaren in de „wereld" maar ook binnen onze kerken in hunne doorwerking ge merkt worden. Spr. toont dit nader aan, en komt tot de conclusie dat, om onverminkt te bewaren hetgeen ons werd toevertrouwd, ge- ei scht wordt worsteling naar binnen en strijd naar buiten. Een reden van dankbaarheid is het, dat in deze dingen gerekend kan worden op de Theol. School, aan welke spr. toewenscht, dat in de toekomst getrouw mag blijven aan de traditie, welke in het verleden ontstond. De voorzitter, Ds. J. L. Schouten, in Amsterdam, sprak aan het einde der samenkomst een kort slotwoord, waarin hy er op wees, hoe we de taak der kerk helder zuiver moeten blijven zien. En omdat we kerk liefhebben, hebben we de school def, want de kerk kan voor het recht vervullen haar taak niet zonder welonderlegde en weltoebereide mannen. Spr. richtte zich nog met enkele hartelijke woorden tot Prof. Lindeboom, die niettegen staande zijn jaren den geheelen schooldag meemaakte. Gezongen werd tensïotte Ps. 103:3, waar na Prof. Honig voorging in dankgebed. En daarmee was de zoo uitnemend ge slaagde en druk bezochte schooldag weer ten einde. ROFFEL-RIJMEN T E WA AAA PEN.' Je mag bij ons in Holland niks, Vraag het de Vara maar; Wanneer je maar één woord miszegt Staat de controle klaar. Voor zoo'n regeering hebben wij Slechts Vara-schimp en -hoon: Wij eischen scheldgelegenheid Ook voor de microfoon. 1 Wij willen luchten onze haat; Het schreeuwt, het brult om wraak, Dat men ons heeft belemmerd in De Matiotti-zaak. Wij kammen de regeering af; Die vrijheid eischen wij; Een staatshoofd te beleedigen Sta ons volkomen vrij. Te wapen, Teun! met grol en grap! Te wapen, roode sprekers! Tc waapenü kameraden!Wij, Wij zijn de boeienbrekers Te waaapenü! Te waaaapen!!!! Laat Denemarken slapen, Daar heerschen wij, de Rooden Daar wordt slechts van een voetbal- De uitzending verboden. match Een interlanden-voetbalmatch Dat gaat op oorlog lijken, Op oooorlog! Ja! en daarvoor moet De ethervrijheid wijken Ik hoorde, Teun de Klepperman Gaat nu naar Denemarken Om daar in eigen tuintje eerst De boel ivat op te harken (Nadruk verboden.) LEO L Prof. Dr. H. J. LAMÉRIS Na een jaar het hoogleeraarschap te Welte vreden voor Dr. Lesk te hebben waargenomen, is Prof. Dr. H. J. Laméris, lioogleeraar in de Heelkunde by de Faculteit .der Geneeskunde aan de Universiteit te Utrecht, met den boot trein uit Genua te kwart voor 10 aan het Cen traal Station te Utrecht aangekomen, waar aanwezig waren: Baron de Geer van Jutphaas, secretaris van het college van curatoren der Utrechtsche Universiteit; eenige hoogleeraren o.w. de waarnemende hoogleeraar in de Heel kunde, hoofdassistenten en assistenten en zus ter Slager van de heelkundige kliniek. Prof. Laméris werd hartelijk en luide verwelkomd. De studenten aongen hem een vers uit het „Gaudeamus" toe. AAFKE KUYPERS. t Te Den Haag is, naar de „Stand.'* meldt, op 84-jarigen leeftijd in vol geloofsvertrouwen overleden mejuffrouw Aafke Kuypers, de be kende spraakleerares, die vroeger jaren tal van predikanten en onderwijzers spraaklessen heeft gegeven. Met name hebben bijzonder veel studenten van de Vrije Universiteit van haar lessen genoten. De begrafenis heeft morgenmiddag op „Zorgvliet"' te Amsterdam plaats. CALV. STUDENTENBEWEGING. De jaarlijksche Conferentie van de Calvi nistische Studentenbeweging wordt ditmaal van .7-12 Sept. a.s. te Lunteren gehouden. LAGER ONDERWIJS HOOFDBENOEMINGEN. Nijemirdum (Chr. Nat. School), F. J, Ringnalda, ond. te Bennebroek. Nyensleek (Dr.). A. Feitsma, ond. te Surhuisterveen. Totaal *28 soil. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Apeldoorn Alexandrinalaan 2, hoofd K. Pilon), mej. J. van Essen, aldaar. Vlaardingen (Mamixschool, hoofd F. J. W. Boogaard), L. A. de Blois, aldaar. Voor tijdelijk. Amersfoort (Opl. school, Fred, van Blankenheimstraat 61, hoofd D. K. W. Labrêe), J. van den Berg te Moercapelle. Pynacker l Geref. School, hoofd L, Koovman), P. J. Lamain te Meliskerke (W.). Nyemirdum (Chr. Nat. School), mej, K. Salverda te Jubbega. M o e r d ij k, mej. A. A. Bouwman te Her- wynen. ie sens-M odder gat (Geref. SenooI)| mej. S. Leestma te Blija. Ing. 1 Sept. Kr a b b e n d ij k e, mej. T. Biesnw te Ooster-Nijkerk. Aang. OPHEFFING. Te Polsbroek heeft de Gemeenteraad besloten tot opheffing der Openbare Lagere School met ingang van 1 October a.s. CHR. VACANTIESCHOLEN Te Amsterdam zullen vanwege de Vereer, tot bevordering van Chr. Vacantie- scholen dezen zomer urie scholen geopend zyn, en wel: voor het zuidelijk stadsdeel op een zandterrein aan het einde van de Hobbema- kade en de Apollolaan; voor het oostelijk stadsdeel op de boerderij „Voorland" aan den Middenweg in Watergraafsmeer; en voor het westelijk stadsdeel op een zandterrein bij den Admiraal de Kuyterweg. Zjj zijn resp. 26, 18 m 26 dagen geopend. SCHOOLJUBILEUM TE PERNIS Woensdag is te Pernis het 50-jarig bestaan van de School met den Uibel herdacht We maakten een joto van het bestuur met het personnel: zittend v Ln r uf heertn J \t Keileren, A. Ber,u-ertl. A. Vertchoor (>ecr.),K. tie Winter (roors I II B. II. dc Winter, II. Buesink. Staande r.l.n.r.: C r. f. Houten mr/ II Bronstin i -r A 1 van der Meuten, A. Brumting, C. Meijer, K. II Meijer, mej J M'testers

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5