DINSDAG 16 JUNI 1931 BUITENLAND. DREIGENDE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND BRüNING DREIGT MET AFTZIEDEN Rijkskanselier Dr. Brüning heeft gister avond opnieuw een bespreking gehad met de Sociaal-Democratische fractieleiders Wels, Breitscheid Hertz, Hilferding en Aufhauser. De ministers Dietrich en Stegerwald zoomede de Rijksbankpresident Dr. Luther, de Pruisi sche premier Braun en Loebe, de voorzitter van den Rijksdag, woonden de bespreking bij. Vernomen wordt, dat de Rijkskanselier af wijzend staat tegenover den eisch der Sociaal Democraten de lyegrootingscommissie van den Rijksdag bijeen te roepen. De Rijkskanselier heeft verklaard, dat thans geen wijziging van de Noodverordening mogelijk is, doch dat hij bereid is, later door persoonlijke besprekingen te trachten een compromis te vinden, dat dan den Rijksdag bij zijn samen komst op 13 October kan worden voorgelegd. In Sociaal Democratische kringen is men van meening dat de bijeenroeping van den Rijksdag niet meer te voorkomen zal zijn. De Rijkskanselier heeft opnieuw geen twijfel gelaten, dat een zoodanig besluit het aftreden van het kabinet ten gevolge zal hebben. Vanmorgen om 9 uur zou de Sociaal De mocratische Rijksdagfractie bijeenkomen om een definitieve beslissing te nemen. De Duitsch-Nationale Volkspartij en de Noodverordening, Blijkens een verklaring van den Duitsch- Nationalen Persdienst hebben de fracties van Rijksdag en Landdag en de voorzitters der landelijke bonden der Duitscih-Nationale Volkspartij een bijeenkomst gehouden,, waar in de politieke toestand besproken werd. Het resultaat van de conferentie wordt be lichaamd in een aantal besluiten, o.a. den eisch inzake bijeenroeping van den Rijksdag en opheffing van de beide Noodverordenin gen van 28 Maart en 5 Juni j.l. Het Rijkskabinet weigert den Rijks dag bijeen te roepen. BERLIJN 16 Juni. Het Rijkskabin'et is he denmorgen nog eens in een korte zitting bij een geweest en is eenstemmig tot de conclu sie gekomen, dat de tot nog toe gevolgde lijn gehandhaafd dient te worden en dat aan het verlangen der partijen om een plenaire zit ting van den Rijksdag bijeen te roepen, niet kan worden toegegeven, evenmin als aan den wensch, om de begrootingscommissie bijeen te roepen. Hieruit blijkt dus thans, dat de tot laat in den nacht gevoerde onderhandelingen met de vertegenwoordigers der verschillende frac ties, voornamelijk der soc-dem. fractie, zon der resultaat zijn '"i DE INTERNATIONALE ARBEIDS- CONFERENTIE De Internationale Arbeidscojiferentiy te Genève heeft zich nog steeds niet in voltal lige vergadering uitgesproken over de kolen- conventie. Maandag heeft ze, naar de „Msb." uit Genéve verneemt, gehandeld over de her ziening van de conventie van Washington van 1919 over den nachtarbeid van vrouwen. Het Britsch amendement dat 4n de conven tie duidelijk zou worden gemaakt dat de vrouwen die een post in de directie van een onderneming bekleeflen, zelf geen handen arbeid verrichten, werd aangenomen met 5443 stemmen. De arbeidersgroep en eenige regeeringsge delegeerden stemden tegen. De Nederlandsche regeeringsgedelegeerden hebben voorgestemd. Het Belgische amendement, waarbij aan de nationale wetgevers zal worden mogelijk ge maakt, de periode, waarop iedere arbeid van vrouwen verboden zal zijn, vast te stellen op den tijd van 11 uur des avonds tot 6 uur des morgens in plaats van van 10 uur des avonds tot 5 uur des morgens zooals thans in de conventie staat, werd aangenomen met 56 tegen 38 stemmen. De Nederlandsche regeeringsgedelegeerden hebben zich bij dit amendement van stem ming onthouden. DE RAAD VAN VLAANDEREN Nadat in den loop der vorige week de com missies, alsmede het bestuur van den Raad van Vlaanderen te Antwerpen hadden verga derd, is de Raad op Zondag 7 Juni j.l. te Brussel in het Vlaamsche Huis in plenaire zitting bijeengekomen onder voorzitterschap van Dr. Aug. Borrns. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter het onlangs te 's-Gravenhage overleden lid van den Raad, mr. Flor. Heuvelmans, den knappen jurist en trouwen strijdgenoot voor de politieke (zelfstandigheid van Vlaan deren. Deze toespraak werd door de leden staande aangehoord. De door het Bestuur ontworpen statuten voor den Raad werden goedgekeurd. Daarna had de benoeming van enkele nieuwe leden plaats. Uit een mededeeling van den penningmees ter bleek, dat de organisatie van de vrijwil lige belastingbetaling ten behoeve van den Raad in vollen gang is. Van de commissie voor de pers en propa ganda was een gedocumenteerd verslag inge komen over de dag- en weekbladpers in .Vlaanderen. De namiddagvergadering was gewijd aan de bespreking van de buitenlandscihe politiek van België. Een memorandum over dit onder •werp dat binnenkort zal worden openbaar gemaakt werd met algemeene stemmen goed gekeurd. De eerstvolgende algemeene vergadering (wordt in het najaar te Gent gehouden. DE ONLUSTEN IN SPANJE SCHERPE AFKEURING DOOR LERROUX De Spaansche Minister van Buitenland- eohe Zaken Lerroux heeft Zaterdag te Bur gos een rede gehouden, waarin hij de onlus ten van de laatste tijden scherp afkeurde en Vooral het verbranden van de kloosters ver oordeelde. Hij verklaarde, dat alle godsdien sten thans volledige vrijheid voor de uit oefening van hun eeredienst hadden gekre gen en dat dus verdraagzaamheid jegens de andere godsdienstige groepen geëischt mocht worden. Wanneer bij de aanstaande verkiezingen «de huidige regeering verslagen zou worden, zou dat waarschijnlijk noch het herstel van de monarchie, noch de instelling va,n 'jen dictatuur tengevolge hebben, maar het land zou er door verzinken in een toestand van gevaarlijke anarchie. DE SCHEEPSRAMP BIJ ST. NAZAIRE IN ENKELE SECONDEN GEZONKEN Het aantal slachtoffers van de ontzettende scheepsramp voor de Fransche kust bij St. Nazaire was gisteravond nog niet bij bena dering bekend. Tot gisteravond waren 69 lijken geborgen en alle schepen uit de haven van St. Na zaire zijn uitgevaren om aan het bergings werk deel te nemen. Dy lijken drijven soms op verren afstand van de plaats waar de ramp geschiedde. Onjuist blijkt te zijn, dat 150 menschen te Pornic aan land zijn gegaan uit vrees voor de opkomende bui. Het zijn er veel minder. Gemeld wordt, dat de „St Philibert" een boot was van ongeveer hetzelfde type als de bekende passagiersbooten van Amster dam naar de Zaan, maar kleiner. Het was dus een boot met twee dekken. De passagiers waren alle dagjesmenschen, voornamelijk arbeidersgezinnen, leden van plaatselijke vereenigingen te Nantes. Er waren veel vrouwen en kinderen aan boord, zelfs zuigelingen. Voors de kleinere kinderen was niet betaald, zoodat men geen controle heeft over het totaal aantal opvarenden. De gezagvoerder was een ervaren zeeman, maar het weer was zóó ruw als men maar zelden meemaakt. Het was «en ware orkaan, die op zijn hoogst kwam juist op het gevaar lijkste punt van de route, waar de zee slechts tien Meter diep is en zich bovendien talrijke klippen bevinden. Het schijnt wel vast te staan, dat het ranke schip niet tegen den storm opgewassen was en ook zou de St. Philibert teveel passagiers aan boord hebben gehad, waardoor de hooge golven zeer gemakkelijk werk hadden om het schip te doen kapsijsen. Verhaal van een ooggetuige. De ramp is waargenomen door den wach- :r van de semafoor van Pointe St. Gildas, die geruimen tijd de moeilijke vaart gade sloeg van de stoomboot toen deze vluchtend voor den storm, de vaargeul in de mond der Loire trachtte te bereiken. De boot was juist de rotsachtige punt van St. Gildas gepasseerd. Steeds heviger beuk ten de golven het schip, dat zware slagzij maakte, doordat de meeste passagiers aan één kant schuilden voor wind en regen. Plotseling lichtte een krachtige golf het schip op en deed het in de volgende golf verdwijnen. Het drama had zich zóó snel afgespeeld, dat de wachter van de semafoor zijn oogen niet kon gelooven: er was van de boot geen spoor meer te zien. Alle posten der omgeving werden onmid dellijk gewaarschuwd, maar alleen sleepboo ten uit Nazaire konden zich ter plaatse be geven en enkele passagiers redden, die zich aan wrakstukken hadden vastgeklampt. Het aantal dooden toch minstens 500. PARIJS, 16 Juni. Uit de berichten uit Nantes en St.. Nazaire kan nog steeds niet duidelijk worden opgemaakt, hoe groot het aantal dooden is dat bij de ramp bij St. Nazaire om het leven is gekomen. Hoewel men aanvankelijk dacht dat het aantal doo den overdreven was, schijnt het thans alsof men het aantal slachtoffers te laag heeft geschat. Volgens de laatste optelling zouden zich op het oogenblik van de ramp 440 vol wassen passagiers aan boord van het onge luksvaartuig hebben bevonden en verder ongeveer 100 kinderen tusschen 4 en 7 jaar, 50 kinderen jonger dan 4 jaar en 7 leden van de bemanning. Wanneer met het aantal personen dat la,nd is gegaan op ongeveer 40 schat, en rekent dat 8 personen zijn gered, dan moeten meer dan 500 menschen zijn verdronken. Deze berekening is voornamelijk gebaseerd op de door de reederij gepubliceerde gege- In totaal zijn thans 69 lijken geborgen. Men vermoedt, dat men in één der kajuiten 200 lijken zal vinden. Vanuit vliegtuigen heeft men in de om geving van de plaats des onheils talrijke lijken zien drijven. Behalve de aoht geredden hebben zich thans 43 personen aangemeld, die te Pornic aan land zijn gegaan. De 69 geborgen lijken zullen heden naar Nantes worden overgebracht waar in het oude Kasteel een chapelle ardante zal wor den ingericht. Verschillende buitenlandsche vertegen woordigers te Parijs, o.a, de Duitsclie ambas sadeur Von Hoesch, hebben de Fransche re geering blijk gegeven van hun deelneming. DE „NAUTILUS" OP SLEEPTOUW Zondagavond laat is de Amerikaansche' kruiser „Wyoming" er ondanks de zr i geslaagd, de duikboot van Hubert Wilkins, de „Nautilus" op sleeptouw te ne- De commandant van de „Wyoming" is voornemens een Iersche haven binnen te loopen. De „News Chronicle" heeft een telegram ontvangen van Sir Hubert Wilkins, waar uit blijkt, dat de averij is veroorzaakt door een breuk in de cylinder van de vierde stuurboordmotor, die volkomen onbruikbaar is geworden. Te Bergen in Noorwegen hoopt Wilkins de machine te doen vervangen door een nieuwen motor. Met behulp van de bak boordmotoren en een hulpmotor aan stuur boord kon de „Nautilus" nog eenigen tijd met een vaart van ongeveer 8 mijl blijven loopen, maar toen i-'akten de accumulato ren van de reservemutor op. Dientengevolge r ook niet uitvoerig geseind worden en bleven alle telegrammen ook zeer kort. Het /as stil weer en Zondagavond te 18 uur de positie van de „Nautilus" 45 gr. 26 N.B. en 2-4 gr. 06 W.L. Aan boord-is alles de nieuwe voorzitter van den Fransche Senaat, nadat Douiher tot staatspresident i f/ekozen. EEN GRUWELIJKE MOORD IN FINLAND DOOR LAPPO'S OP DEN SOCIALIST HAPPONEN Den vorigen zomer, toen de Lappo-mannen Ln Finland een schrikbewind van ontvoerin gen enz. oefenden, gericht tegen communis me en socialisme, is de soc.-dam. voorzitter van den gemeenteraad van Heinavesi uit een raadsvergadering ontvoerd. Men heeft niets meer van hem gehoord tot nu voor kort, toen zekere Hyvarinnen onthuld heeft dat Happonen op dertien kilometer Heinavesi uit de auto probeerde te springen en toen nog jui6t is gegrepen door zijn vier ontvoerders, waarna hij zóó vreeselijk getakeld ,dat men hem ten slotte maar uit medelijden heeft doodgeschoten. Aan men schen, die waren komen toeloopen hadden de Lappo-mensohen gezegd, dat het hun be doeling niet was hem te vermoorden, maar dat hij zelf daar aanleiding toe gegeven had. Zij dreigden de getuigen met wraak als ze iets zouden bekendmaken en tenslotte heeft men het lijk in een moeras laten verdwijnen. Hyvarinnen heeft den gruwelijken moord thans bekend gemaakt, nadat de Lappo's op hern een moordaanslag hadden doen plegen omdat hij gezegd had dat hij meer van het verdwijnen van Happonen wist. ITALIË EN HET VATICAAN TEC EN-ANTWOORD De Italiaansche regeering heeft Maandag het tegen-antwoord van het Vaticaan op haar antwoord-nota van 9 Juni, betreffende de Katholieke Actie, ontvangen. DE GRONDBELASTINGWET IN ENGELAND NEDERLAAG DER REGEERING VOORKOMEN In het Engelsche Lagerhuis heerschte Maandag tijdens de behandeling va: grondbelastingwet een buitengewone leven digheid. Tot verrassing van alle aanwezigen werd het amendement, ingediend door een conser vatief lid, waarbij landbouwgrond vrijgesteld wordt van de grondbelasting, aangenomen met 232 tegen 20S stemmen. De oppositie barstte in hoerageroep uit, schreeuwende „aftreden". Baldwin vroeg wat de premier nu dacht te doen. In antwoord hierop zette Maconald uiteen, dat het amen dement was ingediend in den vorm van een concept amendement dat van geen invloed zou zijn op den inhoud van het wetsontwerp. Onder deze omstandigheden wil de regeering het amendement overnemen en het onder zoeken ten einde uit te maken of het aldus kan worden aangeduid. Op deze verklaring volgde opnieuw luid geroep en een conservatief lid poogde een gelegenheid te scheppen tot een werkelijk op de proef stellen van de kracht der regee ring door een amendement in te dienen waarvan hij zeide dat het van essentieel be lang voor het ontwerp wasr Ten slotte stelde Sir Arthur Steel Maitland, de voormalige conservatief, sluiting der debatten vooi De banken der regeeringspartijen waren toen echter reeds weer beter bezet, zoodat de motie met een kleine meerderheid van 246 tegen 233 stemmen verworpen werd, waar door de uitslag van deze bij verrassing ge houden stemming in zijn tegendeel ver- keerde. Naar thans algemeen geloofd wordt, zal een compromis tot stand komen inzake het kritieke liberale amendement Lloyd George heeft daarover besprekingen gevoerd met de ministers. Bij gunstig weer zal de Duitsche vliegboot „DO X" Woensdag a.s^ van Natal in Brazilië naar de Braziliaansche hoofdstad Rio de Janeiro vliegen. Wetenschap. CHRISTELIJKE VEREENIGING VAN NATUUR. EN GENEESKUNDIGEN IN NEDERLAND De Ohrieteildjke Vereenógimg vaoi Nat uur- en Geneeskuoidriigen dn Nedeirlamid hkM Za- ug 13 Juni j.l. haair zomervergadering in het Jaarbeunsreètaurant te Utreaht Deze ergadeninig werd door den voorzitter, Dr. J. F. Reitema, geopend met gebed e voorlezing van Hebreen 11. In zijn openings woord sprak hij hierna een woord ter na gedachtenis van Dr. T. van den Hoorn, een der oudste leden der vereeniging. Hierna verd voorgelezen het jaarverslag van den penningmeester. Een voorstel van dezen om de in het buitenland wonende leden der vereeniging voortaan de helft der contribu tie te laten betalen, werd aangenomen. Als secretarie van het bestuur werd her kozen Dr. J. W. Lendweihr, ails laid der re dactie van het orgaan Dr. II. R. Woltjer. Ate nieuwe leden werden gekozen de hee- ren: T. Brugel, ieeraar M.O. te Hilversum; I. van Baat, Biol. docts. te Scheveniugen; Bos, Arts te Bilthoven; Docts. H. vod Dijik te Leiden; Dr. A. Geesiink, chirurg te Amsterdam; R. A. Hoogland, Arts te Utreoht C. H. de Jonge, Arts te Deventer; Docts. R. "reins te Leiden, Dr. L. van Loon, Aids te Rotterdam; J. T. Munting, Arts te Har derwijk; J. VerseveLdit, biol. docts. te Zwodle. Besloten word de volgende vergadering in Utrecht te houden. Hierna hield Dr. W. J. A. Schouten van Arnhem een voordracht over: Calvinisme Natuurphiloeophie (Een beoordeeldng van prof. Heipp's Stomelectures. De referent be doelt een bespreking te geven van het boek Valentine Hepp, Calvinism and the Phi losophy of Nature. Daar Prof. H. bezwaren inbrengt tegen het astronomisch wereld beeld, wordt eerst een oveivridht gegeven de Jongste ontdekkingen der sterren kunde. Onze zon behoort tot een verzaioe- itiimge sterren, die met den naam van M-elk- egstelsel wordt aangeduid. Dit stelsel heeft een afgeplatte vorm, de grootste afmeting bedmaagt 80.000 lichtjaren, de kleinste 12.000 licht jaren (1 lichtjaar is 9.5 Mlioen K.M.). Met een 100 inch kijker ziet men 1500 mil- lioen 6terren, het aantal 6terren in het Melk wegstelsel is 200 maal zoo groot. Met een 100-inch kijker ziet men bovendien 2 mil- lioen nevelvlekken, dlie als ververwij derde sterrenstelsels beschouwd moeten worden. Von een aantal is die afstand bepaaikl, het gemiddelde dezea* aüstainidien is 2 midlioen lichtjaren. Volgens die relativiteóts-theorie iis de ruimte eindig, van den kromtestraal •run het heelal werd een afstand van 2000 millioen lichtjaren gevonden. Prof. H. onderodhat in zijn boek de be- teekenis der indirectere methode bij de be oefening dor natuurwetenschap. Ten on rechte beweert Prof. H., dat het Calvinisme geen waarde hecht aan de uitkometen der metende astronomie. De theorie va.n Prof. H. over het hexaemeron k onhoudbaar. De beschouwingen ven dezen'auteur over den ouderdom der aardkost zijn zonder twijfel onjuist. De Stonelecturee van Prof. Hepp dienen zich aan als een Calvinistische natuur philoeophie. Het 6tan>dpunt, dot in dit werk wordt verdedigd, kan echter door Calvinis tische beoefenaren der natuurwetenschap tot geen prijs worden aanvaard. Naar aanleiding van d«eze voordracht (die in het Orgaan zal worden opgenomen) werd een breede bespreking gevoerd, waaruit bleek, dat de door Dr. Schouten uitgebrach te critiek door meerderen wordt gedeell Besloten werd voorts over te gaan tot Ie oprichting van een natuuipholosophisohe sectie der vereeniging. Door Dr. Schouten werd deze vergadering met dankzegging gesloten. Gemengd Nieuws. EEN H. B. S.-GEBOUW INGESTORT EEN AANNEMER BEDOLVEN EN GEDOOD Te Amsterdam hoorden 's morgens streeks kwart voor tien de omwonenden de op de Keizersgracht staande 5-j. H. B. S. plotseling een hevigen slag, welke direct gevolgd werd door nog een tweede slag. Het bleek dat de vloeren van de eerste tweede verdieping benevens een groot deelte van den achtermuur van het perceel dat bij de 5-j. H. B. S. zou worden getrokken naar beneden waren gekomen. Bij dit nieuw te bouwen gedeelte waren ongeveer 20 werk lieden bezig, die zich oogenblikkelijk in vei ligheid stelden. Een der mannen werd bij zijü vlucht aan het been gewond, terwijl de aannemer Tak werd bedolven. De. brandweer begon direct met het oprui- mingswerk, dat zeer gevaarlijk bleek, en eenige malen moest worden onderbroken. Te ruim twee uur 's middags was het oprui- mingswerk zoover gevorderd, dat men door gaten en scheuren in de puinhoopen het be dolven slachtoffer zien kon. Het lag ter hoog te van het rechtergedeelte van het oude ge bouw. Lichaam en hoofd waren zwaar ver minkt. De aanwezige doctoren zagen dan ook met één oogopslag, dat de dood was ingetre den. Waar zulks onomstootelijk vast stond, gaf de commandant de- brandweer order, het verdere weggraven van het puin voor- loopig te staken. Het achtte het beter, dat in verband met het gevaar voor nieuwe instor ting stutten werden aangebracht, alvorens men voort zou kunnen gaan met het bevrij- van het lichaam van den bedolven aan nemer. Het slachtoffer, 34 jaar oud, was ge huwd en had drie kinderen. Waar gevaar voor nieuwe instortingen nog altijd aanwezig is, wordt het gedeelte van de Keizersgracht tusschen Raadhuis straat en Leliegracht, waaraan het gebouw is gelegen, voor alle verkeer gesloten. De gevel, die bizondere architectonische waarde heeft is nog feitelijk het eenige ge deelte van het gebouw dat van Jacob van Campens schepping is overgebleven. Voor zijn behoud en hei-stel had het gemeente bestuur van Amsterdam besloten het geheele gebouw vóór de uitbreiding van de school niet af te doen breken. In den achtertuin was men bezig met hét bijbouwen van een geheel nieuwe vleugel. C. H. D. BECKMAN t, Zaterdagmiddag is bij het baden te Sche- veningen, ten gevolge van een hartverlam ming, op noodlottige wijze om het leven komen de heer C. H. D. Beekman, vertegen woordiger van Dönszelmann en Co., Graan productenmaatschappij te Rotterdam en oud secr. van den Loonraad der Nederl. Spoor wegen; woonachtig te Voorburg. De teraardebestelling zal aldaar plaats hebben op Woensdag a.s. om 2 uur. De overledene, die pas 44 jaar oud was, Iaat een gezin van 14 kinderen achter, van welke de jongsten een tweeling zijn van 5 maanden, terwijl de oudste nauwelijks 18 De slag voor moeder en kinderen if wel zeer groot. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD Men meldt ons uit Lage Zwaluwe: Zondagavond omstreeks 7 uur woedde boven is dorp een zwaar onweer, gepaard gaande met veel regen en groote hagelsteenen. In de Nieuwe Zwaluwschepolder werd een koe van den landbouwer 0. Broere, door den bliksem gedood. DE GEZONKEN SLEEPBOOT „VEERGAT' Men meldt ons van Wieringen: Na de lichting van de gezonken sleepboot „Veergat", in dienst van de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken, waarbij het lijk van den machinist is gevonden, zijn nog vele pogingen in het werk gesteld om de lijken der twee andere slachtoffers te vinden. Door een duiker werden eenige kleine voorwerpen, die aan de boot hebben toebehoord, boven ge bracht, maar de Hjken werden niet gevonden. In overleg met de directie, de familie en den duiker, werd tenslotte besloten het zoeken te staken. De eenige hoop is nu nog, dat de lijken door den stroom zullen zijn meegevoerd en daf deze bij een of andere plaats zullen aanspoe len. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. Uit Venlo wordt gemeld: Nabij Reuver (L.) reed gisteravond een luxe auto, doordat er plotseling iets aan de motor haperde, tegen een boom. Van de drie inzittenden, mevr. C. met haar beide zoons uit Venlo, raakte hierbij een der zoons, de ongeveer 20-jarige J. C. zoodanig tusschen auto en boom bekneld, dat hij een ernstige been- en bekkenfractuur opliep. Hij werd ter plaatse verbonden en vervoerd naar het R.K. Ziekenhuis St. Joseph te Venlo, waar hij in den afgeloopen nacht is overleden. Mevr. C en de broer van den overledene kwamen met den schrik vrij. De auto werd vrij ern stig beschadigd. Land- en Tuinbouw. DE TARWEWET Bakkerspal ügremeeno gehouden STEUN AAN VEENKOLONIËN Ook voor de komende oogst het Tweede Kamerlid van oog op den bij- Is de regeering. met h< eren ernstlgen toestand op landbói bereid, voorzien lncrei ;eds getroffen zün Indien het°antwoord bevredigend luidt ing van voorstellen spoedig wordeD minister van blnnenlandsche zaken uw geantwoord: -egeling ls ln voorbereiding, strekken ten aanzien van don oogst 1931 aan Kolonialen landbouw van overhelds- jorberelding van de regeling ls reeds N.V. PHILIPS GLOEILAMPENFABRIEKEN De aandeelhoudersvergadering. De omzet in 1931 niet zoo groot als in 1930. Er wordt met matige winst gewerkt. Aantal arbeidres thans 1(000, Gister werd te Eindhoven de algemeene vergadering van aandeelhouders gehouden der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven. De voorzitter meende reeds bij voorbaat enkele vragen te moeten beant woorden, mede in verband met de vele corn mentaren op het jaarverslag. Hij verklaarde allereerst, wat nu eigen lijk vertegenwoordigd was op de balans onder de post deelnemingen, ten bedrage van f 11.000.000.Deze post bestaat groo- tendeels uit voorraden en debiteuren ondermaatschappijen. O.a. zijn inbegrepen f 8.000.000 aan kas en kassiers. Op de voor raden is zoodanig afgeschreven, dat onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, geen verliezen meer te wachten zijn. De inkoop van aandeelen. De aandeelen Gemeenschappelijk Bezit Philips zijn ter beurze ingekocht niet van insiders, zooals werd verondersteld De financieele politiek van de Maatschap pij eischte den inkoop van deze aandeelen, De koers van inkoop bedroeg 438, zoodat geweldige verliezen geleden zijn. Wait den huidigen gang van zaken treft, verklaarde de voorzitter, dat op het oogenblik bevredigend wordt gewerkt Wel is de omzet niet zoo groot als in de eerste maanden van 1930, doch deze is toch bevre digend. De prijzen leveren, hoewel niet zooals gewenscht, toch nog eenige winst Kort samengevat, aldus de voorzitter, de Mij, verdient nog en werkt niet met verlies. Tevens werd opgemerkt, dat Juni, Juli en Augustus steeds lagere omzetten te zfen geven, aangezien dit het doode seizoen is voor de Mij. Bij de vaststelling van de balans per 31 Dec. 1930 is rekening gehouden met den gang van zaken in 1931. Betreffende de vraag naar den maatstaf, waarop de voorraden van de dochtermaat schappijen waren geboekt, werd medege deeld, dat als basis waren aangenomen de kostprijs of de marktwaarde, waarvan de taxatie zeker niet te hoog was gesteld. Vervolgens stelde de voorzitter de gele genheid open tot het stellen van vragen, waarvan door enkele aandeelhouders ge bruik werd gemaakt. Deze vragen hadden in hoofdzaak betrekking op debiteuren, dochterondernemingen, voorschotten, schrij vingen, waardevoorraden en effecten bezit. De uiteenzettingen door den voorzitter bij het begin der vergadering reeds gegevn waren in hoofdzaak voldoende om op deze vragen antwoord te geven, en meer dan eens werd de vrager verwecen naar de oor spronkelijk afgelegde verklaringen. Wat de omzetting van enkele posten op de balans betreft, werd nog medegedeeld, dat dit verband hield met de wijziging van wet op de N.V. In antwoord op een desbetreffende vraag werd medegedeeld dat de directie overtuigd is van de noodzakelijkheid om niet meer uit te breid-eh. Uitbreidingen zijn echter moeilijk te voorzien. De voorzitter geeft toe, dait men inderdaad te optimistisch is ge weest. De malaise, aldus Spr., heeft ons ach terhaald. Het is te betreuren, dat alles zoo geloopen is. Op het oogenblik is nog voor f 2.500.000 in aanbouw. Dit alles wil echter niet zeggen, dat er uitbreidingen en aanschaffingen van nieu we installaties zullen plaats vinden. De mo gelijkheid blijft echter bestaan, dat bijvoor beeld door nieuwe uitvindingen, nieuwe in stallaties aangeschaft moeten worden. Zulks eisebt het belang van de Mij. Spr. is er van overtuigd, en van. doordrongen dat de groot ste zuinigheid moet worden betracht Men op moeten rekenen dat er de volgeD de jaren weer groote uitgaven voor machi nes moeten geschieden. In 't verslag wordt dan ook gezegd: wij voorzien, dat de uit breidingen, waartoe in 1929 al gedeeltelijk- besloten was, niet nog verder voortgezet zul sn worden. Als er weer nieuwe machine* orden uitgevonden die bezuinigen, moeten ze dan niet aangeschaft worden? Wij heh ben nu een totaal bedrag voor nieuwe ma chines vasitgsteld. Wie had twee jaar gele den kunnen voorspellen, dat de toestand nu zoo zou zijn? Het totaal bedrag der nieuwe kapitaalsinvesteeringen is tot een bepaald bedrag teruggebracht, waarbinnen we blii en. Dit bedrag beloopt slechts de helft van de normale afschrijvingen. Overigens moe ten aandeelhouders niet al te veel details over het bedrijf vrageq. Spr. meent tot de grens van de mogelijke uitvoerigheid ge gaan te zijn. De dochtermaatschappijen. Betref de sommige dochtermaatschap^ pijen werd medegedeeld, dat die werkelijk te laag waren gekapitaliseerd, maar dat moeilijk was uit te maken wat kapitaal voorschotten of gewone voorschotten waren. De accountant verklaarde voorts, dat bij de afschrijving rekening was gehouden met kwade kansen. Door het bestuur werd de toezegging ge daan in het vervolg de geconsolideerde ba lansen der dochtermaatschappijen te zullen publiceeren. De toeneming van de post cassa en kas siers hield verband met het binnenkomen van debiteurenpo9ten en inkrimping aldus van het bedrijf. Tenslotte werden ook nog eenige mede- deelingen verstrekt inzake het aantal werk lieden. Thans zijn in dienst 14.000 arbeiders. Tesamcn met alle dochiermaa'schaopijpn bedraagt het aantal 30 a 31.000, waarvan 17.000 in het buitenland. Ook werd nog gevraagd of het huidige /instpijl voldoende is voor drvidendbetaling. De he-er Philips deelde daarop mede, dat hij al spijt genoeg heeft van alle vroegere voorspellingen. Hij waagde er zich dan ook liever niet aan hieromtrent ook maar iets zeggen. Hü herinnert er aan, dat het antwoord op een vraag, die het vorig jaar September gesteld werd, n.l., dat een dividend van 6 pet. niet bevredigend mocht worden ge noemd. geheel verkeerd is uitgelegd. Op dat oogenblik moest een dividend van 6 pet. inderdaad onbevredigend genoemd worden. Dat heeft echter in het geheel niet zeggen, dat een hooger dividend tot uitkee- ring zou komen. Men verwijt de directie daarop, dat zij zich zoo vaag uitdrukt. Nadat alle vragen naar genoegen waren beantwoord, werden de balans, winst- en erliesrekening goedgekeurd. >rderd. dat Indiening: UITVOERREGELING EIEREN De Minister van Blnnenlandsche Zaken Landbouw heeft bei :ot 1 Maart 1936 vrijgesteld zün de „Hol- 1933 ontheffIni krachtens de Weerbericht. Het dunne pUltJe geeft den vorigen stand aan Hoogste stand Weenen 7675. Laagste tsand Stornoway 750.3. Stand vanmorgen half twaalf 765.0. WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Meest matige Z. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar of halff bewolkt. Waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in tempe ratuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Pilt aan alle posten: At- tentiesein n.erhalen. 17 JUNI Zonsopgang 4.39 u.; Zonsondergang 9.22 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 9.52 u. tot 's morgens 4.09 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Constanz i t I l (Inningen Kehi Mannheim hingen 3,23 in, 3,U2 m, 3,10 m. Cobfen Duisburg, Rnhrort 197 m. 0,10 m. va Maastricht 1,01 m, 0,04 m. val venlo 1 1 10.% m. Q.06 m. wao HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche tt)d). 17 Juni Delfzijl 11.O8 Hellevoetal. Terschelling 9,22 21.50 Willemstad Hariingen 10.07 22.38 Brouwersh. Helder le 4.38 7 53 Zlerikzee Idem 2e 17.04 20.27 Wemelelnge IJmulden. 3 40 16.07 Vlissingen H. v. Holland 2.56 15.26 Terneuzen Rotterdam 4.54 17.23 Hansweert t 3.38 16 06 4.32 17.00 2.50 15.1S 3.28 15 A3 3.47 16.16 1.55 14.17 2.26 14.54 3.13 15.11 HANDELS- EN LANOBOUWBANK DE GEWEZEN DIRECTEUR VOOR DE HAAGSCHE RECHTBANK. De dagvaarding. Voor de Haagsche Rechtbank is heden be handeld de bekende zaak tegen den gewezen Directeur van de Handels- en Landbouw- bank. Den Directeur werd bij dagvaarding ten laste gelegd, dat hij: A. in of omstreeks November 1927 opzette lijk een aantal effecten ter gezamenlijko waarde van ongeveer f 109.499, alle toebehoo- rende aan de Holland-Noord-Amerika Hypo theekbank te Gorinchem, welke effecten hij als voorzitter van den Raad van Beheer van die Bank te haren behoeve onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend; B. te 's-Gravenhage in of omstreeks het tijdvak van 1 Juni 1925 tot en met 12 No vember 1925 opzettelijk gelden tot een be drag van ongeveer f 31.850, althans gelden toebehoorende aan de Vereeniging voor Chr. Middelbaar Onderwijs te 's-Gravenhage, wel ke gelden hij in zijn kwaliteit.van penning meester van die vereeniging had opgenomen uit het. tegoed van die vereeniging bij de N.V. de Handels- en Landbouwbank te 's-Graven hage, en wel uit het tegoed op hare rekening II althans op hare rekeningen II en I bij die Bank en welke gelden hij aldaar anders dan door misdrijf onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend; C. te 's-Gravonhage, in of omstreeks 1929 alschelijk heeft opgemaakt een staat be stemd om te dienen als afschrift van de re kening-courant tusschen de N.V. Handels- en Landbouwbank te 's-Gravenhage en de Vereeniging voor Christelijk Middelbaar On derwijs aldaar over het tweede kwartaal van het jaar 1929 betreffende Rekening II van die vereeniging bij voormelde Bank, zulks met het oogmerk dit valsche geschrift als echt en onvervalscht te gebruiken of door anderen te doen gebruiken, uit welk gebruik eenig nadeel kon ontstaan en dat hij boven dien alstoen aldaar opzettelijk gebruik heeft gemaakt van bovenbedoeld valsch geschrift als ware het echt en onvervalscht door dit als penningmeester van bovengenoemde ver eeniging voor Christelijk Middelbaar Onder wijs in hare administratie in te voegen, uit welk gebruik eenig nadeel kon ontstaan. Uit Oost-lndie DE BEGROOTING VOOR 1932. BATAVIA, 15 Juni (Aneta). De begrooting >or 19S2 sluit voor den gewonen dienst met n tekort van f 91.441.000 en voor den bui tengewonen dienst van f 33.307.000. GROOTE BRAND IN EEN KAMPONG COMPLEX Bijna 300 woningen verwoest BLTTENZORG, 15 Juni. (Aneta). De re sident van Tapanoeli seint d.d. 12 Junj dat hij bericht ontving van den mntroieur van Mandailing, dat gistermiddag een brand heeft gewoed in het kampongcomplex Hn.v latoras te Koetapadang. in de onderafdee- ling Mandayling ufdeeling Padang Sidein- poean. Van de 310 kampongwoningen en rijstschuren zijn er 292 verbrand. De schade wordt geraamd op f 120.000. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. De oor zaak is nog niet bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7