BIERBOSTEL REGENTIJD LAND- EN 1U1NB0UW No. 90, (Verschijnt eïïcen Donderdag) o't. DONDERDAG 11 JO NI 1931 BENZO Rijwielen trapremnaaf 4 BENZO RIJWIELFABRIEK VLAARDINGEN. IlllllllllllllllllII ")nze groentenuitvoer gaat achteruit Onze groentenexport begint te lijden. Niet alleen wat de geldswaarde der uitge- foerde producten aangaat, ook wat de hoe veelheid betreft gaat het in dalende lijn. Jen snel dalende lijn. Bod Van zoo goed als alle groenten werd de eerste vier maanden van dit jaar minder litgevoerd dan in hetzelfde tijdsverloop 'an 1930. In totaal was het verschil ruim 39 mil- ioen K.G., dat is 6500 wagons van 6000 K.G., ïinder in vier maanden. Dat is een beangstigende achteruitgang. Een achteruitgang van ongeveer 22 pet- i 1930 (Jan. t/m. April) voerden we nog uim 178 millioen K.G. uit. In 1931 nog ;n 139 millioen K.G. )e waarde van het uitgevoerde daalde >an ongeveer 12l/o millioen gulden tot on- eveer 11 millioen gulden. Dus een achter- litgang van l1/^ millioen gulden. Inderdaad is het verschil 2V2 millioen gul- en, omdat in het begin 1930 nog voor bij- ia 1 millioen gulden appelen uitgevoerd 1 perd en in 1931 heel geen appels werden eëxporteerd. Wij hebben de appeluitvoer dan ook niet ;enomen in bovenstaande cijfers, omdat verminderen daarvan aan het mislukken 1 den appeloogst van 1930 te wijten is en buiten beschouwing moet blijven. Het is wel opvallend, dat het voornamelijk 4 uitschland is dat ons „de das omdoet". Wat de geldswaarde van den uitvoer be- liep die naar Duitschland terug van >.000 gld. tot 5.701.000 gld. in de eerste maanden van 1931. Een vermindering us van ruim 23 pet. De uitvoer naar Engeland daarentegen ïeeg van f 2.469.000 in 1930 (eerste vier aanden) tot f 2.620.000 in dit jaar. Een Doruitgang dus van ruim 6 pet De achteruitgang van de kooluitvoer was ivallend groot. In 1930 (eerste vier maan- en) voerden wij uit 80 millioen K.G. roode, itte en savoye kool; in 1931 slechts 49 mil- - oen K.G. Maar de prijzen gingen per een- i eid beduidend omhoog. Zoo bracht witte en ivoye kool in 1930 slechts f 439 per 10.000 "1. op, doch in 1931 was het f 544. Een be- !;uidend hoogere prijs dus. Ook met roode il wat dat het geval, welk in 't voorjaar slechts f 626 kostte, terwijl nu f 827, n f 200 meer besteed werd. Ook de sla braoht dit jaar beduidend meer dan in 1930: f 3413 per 10.000 K.G. tegen 763. Dat is f 650 meer. Maar het quantum lalde van 13-260.000 tot 8.626.000 K.G. Ook de tomaten liep het de verkeerde kant Be 37ste landbouwtentoonstelling van het B.L. G. welke'dit jaar te Hannover gehouden werd, gaf een grootschen indruk van het kunnen van den Duitschen Landbouw. Hierboven 4 met een eersten prijs bekroonde hengsten uit de stoeterij Celle. Invoer van boter in ons land {Rusland koopt veel fokvee In de week van 11 tot en met 16 Mei werd in ons land ingevoerd 69.197 kg., terwijl in het tijdvak van 1 Jan- tot en met 16 Mei 1931, werd ingevoerd 1.002.906 kg. boter. Hiervan kwam 706.933 leg. uit Australië 117.946 kg. uit Siberië, de beide grootste leveranciers aan ons land. Ook Zuid-Afrika levert steeds meer. Het zou misschien niet kwaad zijn, dat onze regeering op deze cijfers eens lette. Wij die zelf heel veel boter exporteeren worden in eigen land door onze concurren ten vrijelijk beconcurreerd. andbouwcrisis en grondbelasting /Van verschillende zijden is de meeniing ge- t, dat de sterke prijsdaling van landibouw- ^oducten, die in de laatste jaren is opge iden, zou kunnen worden aangemerkt als n ramp, op grond waarvan reductie op rc, grondbelasting zou zijn te verkrijgen, ng^èt betreffende artikel in de grondbelas- 95J-4 igwet luidt: „Ontheffing of vermindering 67-ft r belasting in evenredigheid tot het ge- 98?a len verlies, wordt toegestaan voor eigen- £."1 mraen, waarvan onvoorziene rampen de 9^ brengst of het genot met meer dan 20 ten 105-skderd hebben doen verloren gaan". 102 ^De beslissing, of. vermindering al of niet 99* 1] worden verleend, lift in handen van pdeputeerde Staten. De vraag, die ten 99 pt-te beantwoord moest worden, was of de 99^rf)tseling ingetreden crisis moest worden geschouwd als een ramp in den zin der wet. 85{rTen einde hieromtrent een uitspraak te 100^krijgen, heeft de afd. Landbouwboekihou- ïJo'TS der Gr. Mij. van Landbouw voor één Ij; per abonné's een verzoek om verminde- uiafe van grondbelasting bij Gedeputeerde rnyMXexi van Groningen ingediend, vergezeld SO In een opsomming van motieven, die voor 975-fkt verleenen van reductie pleiten. ^■Gedeputeerde Staten hebben op het ver- lek afwijzend beschikt, omdat zij van mee- 101 pg zijn» ..dat het in de bedoeling heeft liegen, onder onvoorziene rampen slechts -99?é verstaan dezulke, welke veroorzaakt wor- 82* in door natuurrampen". 83?fpet „Handelsblad", waaraan we dit ont kenen, voegt er nog aan toe: 97 Wij kunnen hieraan toevoegen, dat in de j9i^§ssorten van alle bij het Kon. Ned. Land- uw-Comité aangesloten maatschappijen 'n slissing over deze kwestie zal worden tgelokt. IATER N00DIG? AST VAN HET WATER? Vraag inlichtingen LEMMERS Jr., Nijverdal lichéfabriek „Het Oosten" Gedempte Slaak No. 120 Telefoon No. 29425 ROTTERDAM WATERLEIDING NTLUCHTING of VERWARMING 6oor Uw kassen van noode???? raagt eens prijs aan bij: H. BOOGERTMAN ILLEGERSBERG. Kleiweg 9, Tel. 40054 2 ERKEL, Rodenrijscheweg, Tele'oon No. 70 AUTOGEEN LASCHWERKEN Qe Landbouwweek te Wageningen Voor de van 20 tot 24 Juli te Wageningen te houden Landbouwweek is de volgende voorloopige lijst van sprekers vastgesteld: 20 Juli, Ned. Genootschap voor Landbouw wetenschap: dr. C. K. van Daal en over het graslandvraagstuk; Zoötechnische vereeni- ging: ir. W- de Jong over Paardenfokkerij. 21 Juli, Zoötechnische vereeniging: prof. dr. D. L. Bakker; Eenige grepen uit de fauna onzer terpen; ir. T. J M. Rijssenbeek over Selectiebedrijven: Genetische Vereeniging: priv. doc- dr. Erwin Lauprecht: Ueber die Vererbung der Scheckung beiim schwarz- bunten Rinde. 22 Juli, Ned. Federatie van Vereenigingen van Bedrijfspluimveehouders: Ir. P. Ubbels over Variabiliteit in productievermogen van hoenders; Ned. Gen. voor Landbouwweten schap; ir. D. S- Huizinga over het groot en het klein landbouwbedrijf in Suriname; Ned Phaenologische vereeniging, dr. H. Bos over de toepassing van de phaenologie in de practijk der cultuurwetenschappen; G. Wol- da: Maatregelen tot behoud van de weide vogels steunende op phaenologisch onder zoek. 23 Juli. Kweekersbond: L. J- Laurense (Kortrijk)De vlasteelt in België, Nederland en Noord-Frankrijk; dr. J. H. H. v- d. Laar: De organisatie van het onderzoek op ziekte resistentie in Nederland: dr J. G. Ossewaar- de: Het proefveldwezen in Ned- O.-Indië. 24 Juli, Ned. Plantenzielctenkundige Ysr- eeniging: ir. J. J. Franssen: De verbreiding der iepenziekte door de iepenspintkever en de bestrijding van dit insect in de practijk; dr. D. L- Elze: De verspreiding van virus ziekten met het zaad, speciaal bij aardap pels; Ned. Gen. voor Landbouwwetenschap; ir. K. de Haan: Suikerbietenteelt; S- de Wolff: Wereldcrisis en landbouwcrisis. Pen altijdbloeiende klimroos Meerdere malen dit voorjaar, en ook voor heen wel, werd mij gevraagd naar een klim roos, die veel en altijd bloeide. Van zoo vroeg mogelijk in 't jaar, tot zoo laat als 't maar kan. Natuurlijk moet het ook nog een „mooie" klimroos zijn. Zoo zijn de particulieren nu eenmaal, (de lezers nemen het mij niet kwalijk, er zijn veel particulieren, merk ik. die „Land- en Tuinbouw" inzien); totaal verwend. En dan willen ze steeds meer en steeds mooier en steeds beter bloemen en planten. Een klimroos, die a 11 ij d bloeit gedu- rend de groeiperiode hadden we nog niet. Wel remonteerende, d.w.z. rozen, die meer dere malen in het seizoen blöemen gaven. Nu komt J. K .B. in „Rosarium" het or gaan van de vereeniging ter bevordering van de Rozenteelt: „Nos Jungunt Rosae" met een belangrijke mededeeling over een nieuwe klimroos: „New Dawn" die voor enkele jaren door den Duitschen kweeker Pfitzer te Stuttgart in den handel werd gebracht. Het is een doorbloeiende sport van Dr. van Fleet, zooals men misschien zal we ten, een grootbloemige rose roos, met een zeer lekkere geur. Een jaar of vier geleden werd deze sport in Amerika ontdekt. Men hield de zich af wijkend gedragende plant in het oog en in 1929 kon men de eerste planten die men van deze roos „gezet" had controleeren, waarbij bleek, dat terwijl Dr. van Fleet na de eerste bloei geen roosje meer gaf de New Dawn steeds door bloemen vertoon de. Zelfs in October gaven de planten nog een groot aantal bloemen en bottels en zelfs nog 40 60 c.M. lange scheuten met bloem knoppen. De kweeker Pfitzer gelooft dat New Dawn de altijd bloeiende klimroos is, waarnaar zoo lang is uitgezien. Deelden wij in ons nummer van 13 Mei 1.1. mede, dat Sovjet-Rusland in Oldenburg 10.000 fokvarkens had besteld, te leveren 11 groepen van 500 tot 1000 stuks, naar vel schillende deelen van Rusland, thans bereik ons het bericht, dat dit jaar nog meer dan beide vorige jaren reeds het geval was, fok vee door de Sovjetregcering zal gekocht worden en wel uit Duitschland. In 1930 werd reeds voor ongeveer 7 mil lioen Mark aan fokvee voor Rusland ge zonden. In verband met de geruchten, dat er uil Rusland nog meer vraag naar Duitsch fr>: vee zal komen, overwegen de betrokko' Duitsche organisaties, om naar het voorbeeld van de Duitsche industrie een speciale dele gatie naar Sovjet-Rusland te zenden, om t trachten tot overeenstemming te komen ove* het sluiten van groote verdragen voor dp levering van fokvee over een reeks va Misschien ligt voor Nederlandsche ve- fokkers hierin een vingerwijzing ook een afzetgebied in Oost-Europa te zoeken jVUrktoverzicht (Medegedeeld door het Centraal Bureau) Voerartikelen De maismarkt liep in de tweede helft der vorige week eenige guldens hooger, eens deels een gevolg van de vastere Argentijn- sche valuta, anderdeels verband houdende met plannen in Argentinië om een mini mumprijs voor de mais vast te stellen. De verhooging der offertes was aanleiding lot dekkingskoopen, doch de consumptie in ons land bleef terughoudend. De slechte vleesch prijzen geven geen aanleiding tot groote vraag. Ook de gerst liep vaster, doch ook hier tengevolge van buitenlandsche invloe den. Van Duitsche zijde schijnt de mogelijk heid aanwezig voor meerdere gestinvoer. De aanbiedingen in gerst betreffen in hoofd zaak de Canadagerst. Van Donau en Rus land schijnt weinig meer te verwachten Haver in de goede kwaliteiten schaarsch. Er komt nu een weinig meer aanbod in de Canadasoorten. Rogge liep vaster, dooi; dat de Russische zoo goed als geruimd is. Lijnkoeken zijn weinig in prijs veranderd de vraag is momenteel niet groot. Ook an dere voederkoeken zijn weinig in prijs v< anderd; ook hiervoor is minder vraag. Meststoffen Stilist of meststoffen. Het wordt elke week duidelijker merkbaar, dat het seizoen afloopt. Nog eenige kleine partijtjes worden dagelijks gekocht, doch de omzet ten zijn niet van eenige beteekenis. De be sprekingen der producenten hebben tot he den nog niet tot positieve resultaten ge leid. Er kan dus omtrent het nieuwe sei zoen nog niets medegedeeld worden. Alle geruchten, welke hierover de ronde doen, moeten voorbarig genoemd worden. In ver band met den nog geheel onzekeren toe stand, lijkt ons voor de verbruikers in ons land de grootste voorzichtigheid geboden inzake aankoop voor een volgend jaar. Thomasmeei. In Duitschland is door de gebruikers een flinke hoeveelheid tho masmeei „Sterltmerk" bij het syndicaat be steld op de laagste Mei-prijzen. Verdere orders worden alleen tot den ca. 2 pfen nig hoogeren Juni-prijs genoteerd. Ook hier te lande heeft het syndicaat zijn prijzen teruggetrokken. Daar er hier echter meestal series van drie maanden verkocht worden, beteekent zulks, dat ook tegen de oorspron kelijke Juni- en de Juli-prijzen door het syndicaat niet meer wordt afgegeven. Er is natuurlijk door de importeurs een zekere hoeveelheid tegen de oude prijzen ngekocht en deze zijn dus nog eenigen tijd in staat op basis van die prijzen'af te geven. Luxemburg komt nog steeds niet in aan merking voor levering naar Nederland. België vraagt voor Juli-September aan merkelijk méér dan voor April/Juni ge maakt is. Er wordt ook wel gesproken over Juli/December en onder de importeurs schijnt daarvoor eenige belangstelling te be staan tot o.i. voldoende prijzen, maar de meeste werken willen bij den onzekeren toestand niet zoover te voren verkoopen. Superfosfaat. We naderen zoo lang zamerhand den tijd, dat er in het Noorden van het land, zooals gebruikelijk, weer eenige behoefte gaat optr- den. Ook voor knollenbemcsting in de andere provincies komt er spoedig eenige vraag. De fabrieken zullen dus spoedig eens over nieuwe verlaagde prijzen moeten gaan den-1 ken. J Belangrijk lagere prijzen Eindelijk is het er toch van gekomen. De Vereen. Kalimaatschappij, die tot dus ver het monopolie had alléén kali te kunnen leveren en zijn afnemers, de handelaars contractueel heeft verbonden geen andere kali te mogen verkoopen, heeft een con current gekregen. Reeds meer dan eens, o.a. in ons Praat uurtje van 23 April IJ., wezen wij op het feit, dat er wel eens andere kali op de. markt kon komen, en dat de prijzen-politiek van de Kalimaatschappij daartoe aanleiding gaf, daar deze prijzen niet meegingen met de algemeene prijsverlaging der productie kosten. Een index der kali van 103, bij de alge- meenen index van 60 d 70, is toch normaal. Maar ja! De handel was nu eenmaal aan de Vereen. Kalimaatschappij gebonden en zat vast. Dat nu Intercoop te Rotterdam, die geheel buiten een contract met de Kalimaatschappij staat, bemiddeling verleent om Poolsche kali in Nederland aan den landbouw te strekken, verblijdt ons. Aan concurrentie hadden wij, wat kali aangaat, behoefte. De tijden, dat één lichaam oppermacht uitoefent zijn voorbij. Die hooren niet meer thuis in de tegenwoordige maatschappij. Daarom begroetten wij blijde de cir culaire, die de Internationale Coöperatieve Landbouwaankoopvereeniging G.A., geves tigd te Rotterdam, aan de coöperatieve aan koopvereenigingen in ons land heeft ge zonden en waarin o.a, het volgende mede gedeeld wordt: „Het heeft onze aandacht getrokken ,dat men in breede kringen van den NederlanJ- schen landbouw niet tevreden is over de pas gepubliceerde kaliprijzen voor het seizoen 1931/1932. Deze prijzen, afkomstig van het verkooporgaan der Duitsche en Fransche kaliproducenten, zijn echter bindend voor alle Nederlandsche contractanten. Daaronder behooren ook alle Nederlandsche aankoop- centrales, zoodat deze niet in staat zijn iets anders aan hare leden aan te bicden. Zij kunnen dus ook geen gebruik maken van de Poolsche kali, die sinds een paar weken tot aanmerkelijk lagere prijzen hier aan de markt gebracht wordt Ofschoon het voi- strekt niet onze bedoeling is hier onder gewone omstandigheden op het terrein te verschijnen, waar het werkgebied van de Nederlandsche aankoopcentrales ligt, heb ben wij echter gemeend onder deze zeer bij zondere omstandigheden den Nederland- schen landbouw een dienst te bewijzen door onze bemiddeling in dit geval te verleenen. Dc Poolsche kalizouten zijn momenteel uit sluitend beschikbaar in den vorm van Kaihiet van 1416 pCt., en van kalizout van ca. 30. Ze jvorden verkocht op gehalte, zoo dat dus de prijs betaald wordt naar de een heden kali, die door het Rijkslandbouwproef station te Maastricht bepaald worden in het volgens de voorschriften der A. H .V. door de koopers genomen monster. Men betaalt dus zuiver de kali, die men geleverd krijgt, zonder eenige speling, juist als bij thomas- De belangrijke dienst, die „Intercoop" hiermede den landbouwers bewijsi, verdient alle lof. Men krijgt de meest gezonde toestanden, wanneer er een loyale concurrentie is. In een stervenskranke maatschappij, zoo als we thans kennen, past niet meer do brute oppermacht van den enkeling En gedwongen winkelnering is al heele- maal uit den tijd. De Poolsche kali is welkoiü. ^/at kost en span paarden per dag Deze vraag, die reeds meermalen gedaan is, en thans hoe langer hoe meer beteekenis heeft, nu autotractie steeds meer de paai- dentractie vervangt, vonden wij beantwoord in het „Landbouwkundig Tijdschrift". De Vereeniging van oud-leerlingen dei middelbare Landbouwschool te Groningen en der vm. Rijkslandbouwschool te Wage ningen: „Eugeia" heeft deze aangelegenheid nagegaan aan de hand van een bedrijf waai 10 paarden werken, een boerderij van 6U H.A., waarvan de perceelen zóó verspreid liggen, dat 'n tractor niet rendabel geacht wordt. Wij geven de betrekkelijk uitvoerige be rekening niet. weer, maar deelen alleen het resultaat mede, n.l. dat deze 10 paarden in totaal 9498 uur hebben gewerkt, wat eeu laag cijfer genoemd moet worden, doch bc- invloed werd door de vele regendagen in het jaar 1930, waarover de berekening loopt. In het jaar 1930 kwamen de totale onder houdskosten, verzekering en rente bedrijfs kapitaal inbegrepen op f 2214,70, zoodat ieder paard per werkuur kostte f 0.23. Een span paarden kostte dus per werkdag van 10 uren f 4.60 In andere bedrijven zuilen wel afwijken de cijfers verkregen worden, 't Zou wel aan te bevelen zijn wanneer zulke berekeningen in verschillende bedrijven werden gehou den en de uitkomsten werden gepubliceerd. ^uto- en spoorwegvervoer onzer groenten Zooals we reeds een enkele maal mede deelden neemt het autovervoer van groenten naar Duitschland zeer toe. Dat is wel zeer opvaillend. In de maand April b-v. werden bijna 3 millioen kg. (juist 2.821.000 kg.) groenten per auto naar Duitschland vervoerd. Dat is i'eel als anders in bijna 500 spoorwagons geladen wordt. Van de bloemkool ging in die maand bijna alles (94 pet.) per vrachtauto over de Oos- tergrenzen. Van de tomaten 85 pet. Van de schorseneeren 58 pet. Dat wordt een leelijke concurrentie voor de Spoorwegen. Maar 't is wel mee eigen schuld- H.H. Kweekers, „R O O K D O O D" het ^lCeale^mlddei tegen LUIS in Kassen, Serre-s Platgtaï, Geen «beschadiging der Gewassen. Uitsluitend verkrijgbaar bij de fabrlkante ASEPTAFABRIEK (Fa. Qebrs. Hanger), DELFT, Tel. 532 (Speciale Fabriek van Plantenzlektenbestrljdlngsmlddelen). WEET GE dat door de keuringsdienst te Amsterdam niet minder dan 197 maal melk van nierziek vee werd aange troffen. dat 107 maal de melk niet aan den eisch der Amsferdam- sche verordening, wat vet gehalte aangaat, voldeed. dat men thans op de groo te ontginningen bij Giet hoorn de vele boomstron ken gaat verwijderen, door 'een nieuwe vinding, waar bij vloeibare lucht eh dy namiet toegepast worden. dat deze methode ook toege past en eveneens met sue- ces om harde zandbanken z.g. oerlagen te vernietigen. dat reeds geruimen tijd veel vraag naar koud- en warm bloed paarden, van hoog stens 7 jaren, in Groningen en Drenthe bestaat, meest al voor Zwitserland. dat volgens conclusies van het Centraal Bureau te Rotterdam gemiddeld 7 gld per 100 K.G. op de hier verhandelde Russische tar we moet worden toegelegd door Rusland. dat. ze in die he(i)lstaat blijkbaar over veel geld be schikken om elders de boel in 't honderd te kunnen N.V. BONDA LEIDEN GROENTEPLANTEN Spruiten, prl jrhanden 1000 ƒ2.50; Bloemkool Le Cerf p. 10Ö0 ƒ4; Langend, roode. gele witte en Deensche witte bewaarkool per 1000 ƒ3.— Langend, roode-wit te-Bloem end, gele. Zwtfndr. groene. Liersche Spruiten, Boerenkool per 1000 ƒ2.50; Winterprel p. 1000 ƒ1.25; Knol-, Bleek- en Snlisellerie p, 1000 2 75; Vorspeende Knol- en Bleek- sellerlo per 1000 ƒ4; Knolrapen per 100 ƒ1.40. XOORT, Telef. 2172 ZWIJNT)RECHT ADVERTEERT IN DIT BLAD PLANTEN KOOPEN IS EEN ZAAK VAN VERTROUWEN mkool planten, icndükcr kool kestpröa en betaling v< ua de levering. Monsters gratis op aanvraag. W. DE ZEEUW J.Gzn., Zaadteelt en Zaadhandel Barendrecht - Telef. 42 H.H. Tuinders! Vraagt prijs van mijn nieuwe Bemalingsinstallatie waarvan het stellen 1 a 2 uur duurt, Groote opbrengst. Lage kosten. D.W. A.FONTIJNE - Schiedam Dirk van Wassenaarstraat 17 Tel. B8796 Mond- en klauwzeer in Rhodesië In het Maandbulletin van de commissie voor den Nederlandsch Zuid-Afrkaanschen Handel lezen wij: Het feit, dat in Rhodesië mond- en klauw zeer is uitgebroken, kan op den uitvoerhari del van de Unie een ernstigen invloed uitoefenen, hetgeen eenige dagen geleden duidelijk gebleken is, toen een scheepsla ding huiden en vellen voor Italië niet uitge klaard kon worden wegens de vrees van de Italiaansche overheid voor besmetting. Er wordt algemeen gehoopt, dat de Unie Regeering erin zal slagen om afdoende be schermingsmaatregelen te nemen tegen be smetting van het Unie-grondgebied en vooi doeltreffende inspectie in de havensteden partijen, die voor export worden aan geboden. van der Horst, voorzitter van de Im periale Koelkamermaatschappij, heeft ver klaard, dat hij niet gelooft, dat de uitvoc* handel in vlecsch van de Unie op het oogen- blik bedreigd wordt door het uitbreken van mond- en klauwzeer in Rhodesië. Het slacbt voor den uitvoerhandel komt niet uit Rhodesië, maar uit de Unie, Bechuanaland, en Zuidwest-Afrika. Hij is van meening, dat. hoewel beschermingsmaatregelen ongetwij feld noodig zijn, er geen aanleiding bestaat zich al te ongerust te maken. Veertig jaai geleden, toen de ziekte over geheel zuidelijk Afrika verspreid was, was zij ook in betrek kelijk korten tijd uitgewoed en met de veel betere bestrijdingsmaatregelen van vandaap. zijn de kansen op een minder ernstig ver loop veel gunstiger. Voormelkers De vorige week zijn door de Commissie voor verbetering van melkwinning en stal inrichting in Gelderland weer 16 deelnemers in een cursus voor opleiding van voormel kers geëxamineerd, met het gevolg dat 15 deelnemers het diploma ontvingen. In het geheel zijn thans in Gelderland 234 gediplo meerde voormelkers, die vrijwel over de ge- heele provincie verspreid wonen. Omvangen geschriften Verslag Proefnemingen, met bestrijdings middelen tegen ziekten en beschadigingen van vruchtboomen door Ir. A. W. van de Plassche, Rijkstuinbouwconsulcnt te Goes. Wij raden ieder aan dit belangrijke ver slag bij den samensteller aan te vragen. Ieder fruitteler in Zeeland kan het gratis verkrijgen. Voor hen, die buiten die pro vincie wonen kost het f0.50, wat een heel lage prijs genoemd kan worden. Verslag der Rijkslandbouwproefvelden in Z.-W. Zuid-Holland, door Ir. J. A. van Riel, Rijkslandbouwconsulent te Dordrecht. Mededeelingen No. 25 van het lepen- ziekte-Comité. Uitgave van H. Yeenman en Zonen te Wageningen. SOLDATEN ALS LANDBOUWERS Op een landbouwschool tc Eutin bi] Lübeck krijoen ie Dvilsche Wfkszeeenoldolen onderricht in den Landbouw opdat ze, na volbrachten diensttijd, r,-n bctrtkkina kunnen Krijgen. Men siet ze hier met de eg en de schijveneg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9