DONDERDAG 11 JUNI 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE NOODVERORDENING IN DU1TSCHLAND VERVROEGDE BIJEENROEPING VAN DEN RIJKSDAG? COMMUNISTISCHE RELLETJES Tegen cle uiterste krachtsinspanning, die de Duitsche regeering het Duitsche volk bij noodverordening oplegt, rijst in ruimen kiing verzet. Natuurlijk komt de felste actie van uiterst links en uiterst rechts. Zoowel de naionaal- socialisten als de communisten hebben ver vroegde bijeenroeping van den Rijksdag ge vraagd om de noodverordening aan een be handeling in het parlement tc ontwerpen, maar het Seniorenconvent, dat om daarover te beraadslagen bijeen is geweest, heeft zijn beslissing verschoven tot.de volgende week, in afwachting van de samenspreking van den Rijkskanselier met de fractieleiders. In de richting van de vervroegde Rijksdag- vergadering zal echter met die bespreking niet veel bereikt worden, want het spreekt vanzelf, dat Dr. firüning zich met kracht verzet tegen de behandeling van de nood verordening door den Rijksdag. Het Centrumblad „Germania" houdt zich in haar avondeditie bezig met cle kwestie van bijeenroeping van den Rijksdag en her haalt de reeds meermalen door haar uitge sproken opvatting, nik dat bijeenroeping on der de huidige omstandigheden het nood- lottigste zou zijn, dat ooit kon gebeuren. Reeds het feit, dat de bijeenroeping van communistische en Nationaalsocialistische zijde geëischt wordt, is voldoende om het fu neste ervan te bewijzen. Gezien den nerveu- zen tijd, waarin wij leven, heeft niemand ze kerheid omtrent hetgeen er in den Rijksdag zal geschieden. Wij hebben aldus het blad ons steeds zonder omwegen tegen de bui tengewoon scherpe Noodverordening ver klaard en hebben er qok voor gepleit, dat zij hier en daar gewijzigd zal wonien. Maar het schijnt niet. mogelijk deze dingen op dit oogenblik voor den Rijksdag te brengen, waar onder den stormloop van belangheb benden en onder den druk van radicale de magogie slechts iets ontoereikends en min der goeds in, de plaats van de Noor cl verorde ning zou worden gesteld. Inmiddels komen er van alle kanten pro testen tegen de noodverprdening en in som moge plaatsen, als Mannheim en Frankfurt am Main is het zelfs tot ernstige commu nistische ordeverstoringen gekomen, che be gonnen met protestvergaderingen en -demon straties. DE KLAAGMUUR De commissie inzake de Klaagmuur te Je ruzalem heeft een aantal bepalingen ontwor pen om het gebruiken van den Muur door beide groepen te garandeeren zonder dat dit, zooals in het verleden dikwijls het ge val was, tot molestaties en incidenten zal leiden. Den Joden wordt het blazen op den sjofar, de uit ramshoorn vervaardigde kla roen, die bij sommige religieuze plechtighe den gebruikt wordt, verboden. Als algemeen verbod geldt, dat geen tentjes bij den muur worden geplaatst en dat geen gedeelte bij de muur met. gordijnen mag worden afgeschut. Ook politieke demonstraties in de nabijheid van den Klaagmuur zijn verboden. De Mahomedanen krijgen geen vergunning de plechtigheid van den Zikr te vieren dicht hij het Plaveisel, wanneer Joodsche gods dienstplechtigheden aan den gang zijn, of de Joden op eenige andere wijze te storen tijdens hun godsdienstoefeningen. De Mahomedanen moeten het Plaveisel zindelijk en in goeden staat houden, het be stuur zal voor herstellingen aan den muur zorgen, daar deze een historisch monument is. Beide partijen moeten er voor zorgen dat. de muur niet wordt ontsierd door spij kers of inscripties, terwijl geen politieke redevoeringen of demonstraties op het Pla veisel of in de buurt daarvan zullen worden toegelaten. DE SANEERING VAN AUSTRALIË. De leiders van de zes staats regeeringen en de drie federale oppositie-leiders hebben thans met. uitzondering van minister-pre sident Lang, N. Z. Wales met de federale regeering overeenstemming bereikt, inzake de groote finëhcieele reconstructie-maatre gelen ter saneering van de Australische financiën. Deze maatregelen zuilen van alle lagen der bevolking opofferingen eischen* Minister-President Scullin, de leider der federale regeering, verklaarde in de conferentie waarin de overeenstemming mot de andere premiers verkregen werd, dat het goedgekeurde schema tevens de strekking had de wereld te toonen dat Australië be reid was aan al zijn verplichtingen te vol doen. Scullin sprak zijn bevrediging er over uit, dat het volk bereid was te zorgen, dat de te nemen maatregelen een succes wer den, Hij hoopte, dat daardoor zonder dat hulp wordt verkregen, de buitenlandsche schuld van 550 millioen p. st. vrijwillig ge converteerd kon worden tot een 2 pet. lagere rentevoet. ERNSTIG VERKEERSONGELUK TE BERLIJN. Gisternamiddag heeft nabij den Branden burger Tor een hevige botsing plaats gehad tusschen een autobus en een tram. Zes per sonen werden zeer ernstig gewond, terwijl verscheidene anderen lichte kwetsuren op liepen. VREEMDE INSECTENPLAAG TE CULLY. De brandweer moet helpen. Gisternacht heeft in het dorpje Cully, ge legen aan het Meer van Genève, ten Oosten van Lausanne, de brandweer den geheelen nacht gewerkt, ter bestrijding van een vreemde insectenplaag, waardoor 't plaatsje geteisterd werd. De insecten lijken eenigszins op rupsen, doch wijn van een tot nog toe on bekend soort. Gelijk in Oostersche landen een sprinkhanenplaag, zijn de geheimzinnige insecten bij millioenen in ihet dorpje neer gekomen, dringen de kamers binnen en ko men op tafels, spijzen en zelf® in de bedden. Gevreesd wordt, dat de insecten vergiftig izijn. Aangezien de insecten zich op de da ken in dichte massa neerzotten, hadden de autoriteiten Dinsdag besloten dat de brand weer aan de bestrijding zou medewerken. Den geheelen nacht zijn de daken der hui zen met een desinfecteerend mengsel be spoten. De massa der insecten is zoo dicht, dat. rioleerings- en andere afvoerbuien er door verstopt raken. BERG-ONGELUK. Uit Bazel wordt gemeld: Tijdens het pluk ken van Alpenrozen verongelukten in het Gantrisch-gebied de 22-jarige Grethe Meyers- hagen en de eveneens 22-jarige Trilde Frick, beiden uit Bern. De beide jonge meisjes wa ren in den mist verdwaald en stortten op een moeilijk toegankelijke plaats naar be- Avsden.- NA CHEQUERS VERKLARING VAN MAC DONALD. toevoegen aan het communiqué over de besprekingen op Chequers. De uitnoodiging van hemzelf en Hender- in naar Berlijn hadden ze met het grootste genoegen aanvaard. Mac Donald geloofde niet, dat onder de te genwoordige omstandigheden een debat over de kwestie der herstelbetalingen en oorlogs schulden van nut zou kunnen zijn. Stappen voor het bijeenroepen van een conferentie tot wederkeerige schrapping van de verplich tingen zouden voor het moment ook geen nut hebben. De meening van Houghton. Naar Reuter uit New-York meldt, heeft Houghton, de vroegere Amerikaansche am bassadeur te Berlijn, gezegd, dat niets 'erger voor de wereld zou kunnen zijn dan de in eenstorting van Duitschland. Want daarach ter, zei Houghton, staat Rusland, niet met een programma van samenwerking maar van destructie. De New-York Times wijst goedkeurend op den slotzin in de rede van den oud-ambas sadeur: „Het schijnt mij, dat wij bereid moe ten zijn ons deel te dragen, indien ook de andere landen daartoe bereid zijn". De „Times" over het Duitsche In een nabeschouwing over het bezoek van Dr. Bruening en Dr. Curtius aan Engeland, wijst de „Times" op de groote beteekenis van de audiëntie van de Duitsche Ministers bij den Koning. Het blad spreekt de hoop uit dat deze verheugende gebeurtenis evenals hét week-end op Chequers, het Duitsche volk ervan zal overtuigen, dat de Engwlsche re geering niets ernstiger wenscht dan alle te genstellingen uit te wisschen. Deze indruk zal nog versterkt worden door het bezoek, dat Henderson aan Berlijn zal brengen. Het aanvaarden van deze uitnoodiging is de voortzetting van de persoonlijke diplomatie, die Mac Donald heeft gevestigd, door inder tijd Herriot uit. te noodigen naar Engeland te komen en door een bezoek te brengen aan den Amerikaanschen president Hoover. Het bezoek van Herriot heeft indirect tot bet Youngplan en het bezoek aan Amerika tot de vlootovereenkomst geleid. Misschien mag men hopen dat de uitwisseling van bezoe ken thans zal leiden tot een nieuwe behan deling van het geheete probleem,der oorlogs- schulden. Engeland moet in elk geval vast houden aan het interne verband tusschen herstel- w oorlogssehulden, en hoopt, dat zich thans de gelegenheid zal voordoen om het verschil in opvatting tusschen Amerika en Europa, alsmede de andere op het oogen blik bestaande moeilijkheden, uitvoerig te bespreken. Het is niet de bedoeling van de Engélsche regeering, om geheel alleen deze zaak tegenover Amerika aan te snijden. Dit zal moeten gebeuren met de andere bij de regeling der oorlogssehulden betrokken mo gendheden samen. Tenslotte constateert de „Times", dat de gevolgen van het Duitsche bezoek aan Che quers van bijzonder groot belang zijn voor de ontwikkeling van den binnenlandschen toestand in Duitschland. BRÜNING EN CURTIUS TE BERLIJN TERUGGEKEERD. De speciale Lloyd-terrein, waarin zich de Rijkskanselier Dr. Brüning en de Rijksminis ter van Buitenlandsche Zaken Dr. Curtius bevonden, is gistermiddag te ongeveer 17 uur op het station Friedrichsstrasse aange komen, alwaar lal van Ministers en leden van het corps diplomatique ter verwelko ming aanwezig waren. Buiten het station was zeer veel belangstelling. Het Rijkskabinet zou vandaag een bijeen komst houden ter bespreking van de op The Chequers gehouden gedachtenwisselingen. Vrijdag zal de Rijkskanselier zich naar Neudeck begeven om den Rijkspresident rap port uit te brengen over zijn bezoek aan Engeland. DE RAMP VAN DE POSEIDON NOG ACHT MAN IN LEVEN? De laatste berichten over de nabij Wei- haiwei overvaren Engelsche duikboot „Posei don" melden, dat men erin geslaagd is ver binding tot. stand te brengen tusschen het moederschip „Medway" en de gezonken Engelsche duikboot „Poseidon". Acht leden an de bemanning zouden nog in leven zijn. Men hoopt hen te kunnen redden, doch oor de overige bemanning die icich in een ander deel van de gezonken duikboot bevond, is de kans op redding gering. Het blijkt, dat zes leden van de bemanning zich na het zinken nog hebben kunnen red den dank zij het Davis duikbootreddings- apparaat, waarmee zij waren uitgerust, een betrekkelijk nieuw apparaat, waarbij o.a. een eenigszins op een gasmasker gelijkende helm behoort, die geheel over het hoofd kaïn wor den getrokken. Een luchtzak, waaraan een kleine cylinder met saam-geperste lucht, dient /oor de' horst gebonden, als reddingsboei. Hoe goed deze apparaten hebben gefunc- tionneerd blijkt, wel uit het feit dat twee dei- geredden pas twee uur en een kwartier en twee anderen drie uur en een kwartier na de botsing aan de oppervlakte kwamen. Men is begonnen om te trachten, de duik boot met behulp van samengeperste lucht in de oppervlakte te. brengen, 'n JapainneesCh bergingsvaartuig, dat op de plaats des onheils aanwezig is, hoopt de „Poseidon" biiinen vier en twintig uur te kunnen lichten. Het Amerikaansche marine-bengingsschip Pigeon heeft opdracht gekregen zich naar Weihaiwei te begeven om te helpen bij. de berging van de Poseidon. Behalve de Engelsche zeelieden zouden ook nog twee Chineezen zich in het gezonken vaartuig bevinden. Volgens de karige berichten over de oor zaak van de aanvaring, zou de „Poseidon7 in de onmiddellijke nabijheid van het han delsschip de „Yuta" uit de diepte zijn opge doken, tengevolge waarvan de Japanneesche kapitein in zijn verwarring een verkeerde manoeuvre heeft genlaakt, zoodat de onder zeeër in cle flank werd geraakt- In de laatste dagen heeft men te Londen eenige malen des nachts en des avonds eigenaardige vuunvenschijnselen aan den hemel kunnen waarnemen. De eerste keer was het een groote vurige boog, alsof een vurig voorwerp zich met groote snelheid van den eenen horizon naar den anderen bewoog. Een nacht later, toen de hemel licht bewolkt was, nam men waar hoe de hoogste wolken rood begonnen te lichten tengevolge van een rooden gloed aan den hemel, die een kleine minuut zichtbaar was en 'toen plotseling verdween. Het verschijn sel werd door het publiek op straat druk besproken. Volgens Dr. A. C. D. Cromme- lin, voorzitter van de Royal Astronomical Society, zou men waarschijnlijk te doen heb ben met verschijnselen, eenvoudig veroor zaakt door passeerende meteoorsteenen. KRANKZINNIGE DOODT TWEE MANNEN. Te Aarschot heeft een ontsnapte krank zinnige twee mannen, die op een café-ter ras zaten, doodgeschoten. De dader kon door de politie overmand worden. GESTORVEN BEVELHEBBERS. Naar de Invalides. Uit Parijs wordt aan de Msb. gemeld: Een grootschè plechtigheid, niettemin in drukwekkend door haar soberheid, heeft de Parijsche bevolking gelegenheid gegeven een gemeenschappelijk saluut te brengen aan 16 der legeraanvoerders uit den grooten oorlog, wier stoffelijk overschot naar de crypten der H. Lodewijkskerk is overgebracht om een rustplaats te vinden in wat de geschiedenis tot het panthéon der Fransche krijgshelden heeft gemaakt. Het stoffelijk overschot van maarschalk Maunoury, generaal Nivelle, de admiraals Boué de Lapeyrère en Gauchet, de generaals de Langle de Cary, Maistre, Baucheron de Boissoudy, Gérard, Humbert, Lanzerac, Man- gin, de Maud'huy.de Mitry, Putz, Roques en Ruffey, dus zij die tijdens den oorlog een vloot of een leger hebben gecommandeerd en sindsdien overleden zijn, rust thans in de nabijheid van den opperbevelhebber, die de geallieerde troepen tot de overwinning heeft geleid en in de schaduw van den dom die Napoleons graf overkoepelt. ENGELAND EN DE BOUW VAN DUIT SCHE PANTSERKRUISERS. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" weet te melden, dat op Chequers ook nog gesproken is over den grooten politieken en militairen invloed, die Frankrijk in Midden- en Oost-Europa uit oefent. Voorts wezen de Engelsche ministère op den bouw van den tweeden Duitschen pantserkruiser. De Duitsche ministers ver klaarden, dat men thans moeilijk van den bouw daarvan kon afzien. De besprekingen hierover zullen echter tijdens het bezoek van Henderson aan Berlijn worden voortgezet. DE BRAND IN HET GLAZEN PALEIS. De oorzaak zelfontbranding van katoen. Gisteravond is het officieel rapport van de politie inzake de vermoedelijke oorzaken van den brand in het Glazen Paleis te Mün- chen verschenen. Volgens dit rapport heeft het zeer gron dige en omvangrijke onderzoek tot dusverre niet de minste houvast voor het vermoeden van brandstichting opgeleverd. I-Iet onder zoek naar plaats en tijd van het ontstaan van den brand heeft aan het licht gebracht, dat de vuurhaard gezocht moet worden in het. inwendige van het gebouw in een der beide vertrekken rechts van den ingang. Ook brandstichting door achteloosheid bij het rooken kan blijkens het onderzoek niet worden aangenomen. Ook den tot kwart voor negen in het gebouw werkzaam ge weest zijnden schilders kan niet ten laste gelegd worden, dat zij onvoorzichtig met licht of vuur gehandeld zouden hebben. Daarentegen werd geconstateerd, dat de schilders na afloop van den arbeid in de beide vertrekken de dotten katoen, die met een mengsel van vernis en terpetijnolie ge drenkt waren en voor het afwrijven van olieverf op den houten wand werden ge bruikt, op een hoop zijn gelegd. De vloer was met een soort lobper bedekt. Na de voor afgaande warme dagen was de hitte in het Glazen Paleis nog zeer groot. Nu de bewaar plaats van de oliedotten gebleken is de brandhaard te zijn en voor het aannemen Van opzettelijke brandstichting of andere nalatigheid geen grond bestaat, moet zelf ontbranding van de door olie gedrenkte lompen als oorzaak van den brand worden aangenomen. Het dool' het gerechtelijk chemisch insti- stuut uitgebrachte rapport is tot dezelfde conclusies gekomen. NIEUWE GOUDZENDINGEN UIT DUITSCHLAND NAAR LONDEN. De „Financial News" bericht, dat uit Duitschland een nieuwe goudzending naar Engeland is verzonden, de tweede in eenige dagen. De totale waarde van het in de laatste dagen uit Duitschland naar Enge land gezonden goud, bedraagt ruim 40 mil lioen mark. Het tolad merkt op, dat. bij een verbetering van de valutamarkt, het gouel geheel of gedeeltelijk terug gezonden zal worden. EEN NATIONAALSOCIALÏSTISCH VOORZITTER. De op 17 Mei gekozen Oldenburgsche Land dag heeft in zijn 'eerste zitting den Natio- naalsocialistischen candidaat Eichler met 34 van de 48 uitgebrachte stemmen tot voor zitter gekozen. DE TOCHT VAN DE DO. X. President Von Hindenburg heeft Kapitein Christiaansen, gezagvoerder van de Duitsche vliegboot DO. X. telegrafisch gelukgewenscht met het welslagen van den tocht over den Atlantisohen Oceaan. Als gevolg van de depressie in de Japan- sche scheepvaart en de daardoor ontstane crisis in den scheepsbouw, zijn te Kobe drie duizend arbeiders, werkzaam op de scheeps werven, ontslagen. COMMUNISTISCH COMPLOT IN ESTLAND Door de politie verijdeld. Dinscdagavond is het de geheime politie te Reval gelukt de centrale te ontdekken van de in Estland verboden communistische partij. In de nabijheid van Reval, in de voor aft-den Jerwen en Noemme werden twee on- deraardsche geheime drukkerijen van de communisten gevonden. Deze drukkerijen waren voorzien van alle moderne hulpmid delen. Tevens vond de politie hier het cen trale archief der communistische partij, de geheele briefwisseling met het centraal exe cutief comité van de derde internationale, alle geheime lijsten en kasboeken, welke in beslag genomcwi werden. Uit het tot dusverre gevonden materiaal blijkt, dat de commu nisten voornemens hadden om in Estland daden van terreur uit te voeren. In totaal werden 17 communisten, die alle gewapend waren, gearresteerd. Zij hadden geen gele genheid verzet te plegen, daar de overval volkomen onverwacht in den loop van den nacht geschiedde. Men neemt aaji, dat binnenkort nog een epliecle reeks arrestaties in verband hier mede zal plaats vinden, daar de geheime politie nog 10 andere geheime kwartieren in de stad Reval en in de naaste omgeving op het spoor is gekomenn. Antwoord van Albert Thomas. In een uitvoerige rede heeft de directeur an het Internationaal Arbeidsbureau, Al- lert Thomas, geantwoord op de bij de alge- meene beschouwingen in de Internationale Arbeidsconferentie op zijn beleid en op zijn jaarlijksch rapport geoefende crifiek en ge dane scherpe aanvallen. verklaarde, dat de Internationale or ganisatie van den Arbeid op het oogenblik een critisch stadium van haar ontwikke ling is gekomen. De economische wereldcri- de geweldige werkloosheid hebben haar een nieuwe taak opgedrongen en aagstukken opgeworpen, welker oplossing zeker ook de toekomst van het Arbeidsbureau zou beïnvloeden. Ter bestrijding van de werkloosheid beval Thomas sterk aan het uitvoeren van groote openbare werken, het organiseeren van in ternationale credictverschaffing voor de bijzonder ernstig eraan toe zijnde staten en voorts het ontwikkelen van de werkloos heidsverzekering. Wanneer men wil, dat de wereld de ellende en de verschrikkingeai be spaard zullen blijven, waarmee het begin van een nieuw regiem in Sovjet-Ruslanrl gepaard ging, dan moet men thans niet te rugschrikken voor de grootste inspanning en het. nemen van maatregelen evenmin uitstel len als zoonoodig het invoeren van ingrij pende hervormingen. De kolenconventie. Het >t,ot stand komen van de kolenconven tie heet thans vrijwel verzekerd. Ten slotte is een compromis gevonden tusschen de Duitsche regeering en de arbeidersgroep in de bruinkolenkwestie. In de ondergrond- sche bruinkoolmijnen zullen volgens het compromis 75 uren overwerk per jaar mo gen worden verricht, terwijl nog 75 extra overuren tot beschikking van de mijndirec- ties kunnen gesteld worden, indien daarom trent bij collectief arbeidscontract overeen stemming met de mijnwerkers verkregen is. Voor de open bruinkoolmijnen zijn 100 uren overwerk onvoorwaardelijk en 100 extra uren bij wijze van collectief arbeidscontract toegestaan. Verwacht wordt, dat deze voorstellen van daag met groote meerderheid zullen worden goedgekeurd.. Nieuwe beheersraad. Woensdag is de nieuwe beheersraad geko zen voor den tijd van drie jaar. Er konden tengevolge van het geschil met Italië weer slechts 24 (inplaats van 32) leden gekozen worden. Bij de regeeringsgedelegeerden werd Brazilië inplaats van Argentinië en Dene marken inplaats van Zweden gekozen. In de werkgevers- en arbeidersgroepen kwam weinig wijziging. Van de arbeiders groepen behooren alle gekozenen tot de so cialistische vakbeweging. Serrarens, verte genwoordiger vïm de Chr. vakbeweging, kreeg slechts 5 stemmen. ITALIË EN HET VATIC AAN. De Romeinsche correspondent van de „Times" zegt nog over de notawiseling tus schen het Vaticaan en Italië, dat de pause lijke protest-nota's drie in getal waren. De 'eerste nota bevatte een protest tegen de demonstraties der studenten, de tweede diende om te herinneren aan het feit, dat de eerste nota onbeantwoord was geblev de derde protesteerde tegen de aangekondig de ontbinding der jeugdorganisaties van de Katholieke actie. In de Italiaansche antwoord-nota, aldus de „Times"-correspondent, worden alle drie Vaticaansche nota's behandeld. kerken zullen bij cle begrafenis van Dr. Kop penaal de Kerken vertegenwoordigen. De praeses sprak een woord van afscheid tot den heer W. Volger, die over eenigen tijd als predikant der Indische Staatskerk naar Indië zal vertrekken. De heer Volger sprak op harte lijke wijze de Classisvergadering toe. Deputaten werden benoemd om de Classis in advies te dienen inzake de vraag, welke nsequenties en welke taak voor hen voort vloeien uit de verklaring op de vorige Classis vergadering vastgesteld. van den Brink bracht verslag uit over de conferentie en den oecumenischen dienst in de Domkerk te Utrecht, van (jen Raad van Ned. Kerken voor Practisch Christendom. Een be spreking volgde ov'èr het werk en de taak van den Raad, waar er bezwaren geuit werden in verband met den oecumenischen dienst, door den Raad georganiseerd. De afgevaardigden zullen de zaak in den Raad aan de orde stel len. Daar het Bestuur van de Nederlandsche Af- deeling van den Wereldbond van Kerken geen nadere preciseering van de resolutie van Avin- gon wenscht te geven, besloot de Classisver gadering zic-h over deze resolutie niet uit te spreken, aangezien deze door haar vaagheid en tweeslachtigheid voor allerlei misverstand vatbaar is. De volgende vergadering zal te Amsterdam- Zuid worden gehouden. I GEREFORMEERDEN TE OISTERWIJK Het verzoek wordt ons gedaan te willen vermelden, opdat cle zomergasten in Oister- wijk er op worden attent gemaakt, dat zich daar thans een kerkgebouw voor Gereformeerden bevindt en dat eiken Zon dag dienst gehouden wordt en wel 'smor- ;ens om 9.30 en 's middags om 15.uur. Dr. H. MANNING'S haemofferrin Dloedvopmend versterkingsmiddel. 2.^0 p.'/, flesch. ƒ1.60p flesch KERKERAAD OF KIESCOLLEGE? (Men schrijft ons: Het Provinciaal Kerkbe stuur van Friesland heeft het beroep van den Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente te W y n j e t e r p tegen het besluit van het Clas sicaal Bestuur van Heerenveen, waarbij de ge houden tienjaariyksche stemming te Wynje- terp inzake Kerkeraad of Kiescollege ongeldig werd verklaard, niet ontvankelijk verklaard. Dit besluit werd genomen uit overweging dat, waar na den termijn, waarop de kiezerslyst ter inzage had gelegen, hierop veranderingen waren aangebracht, deze veranderingen onwet tig waren, en invloed op den uitslag der stem ming kunnen hebben gehad. De Kerkeraad gaat met deze uitspraak niet accoord en wil deze kwestie in hoogste in stantie zien uitgemaakt. GEREF. COMITÉ „DAVOS" Dit Comité wil nog eens de aandacht ga- richt zien op het gezegende werk, dat van kwartaal tot kwartaal voor de geestelijke verzorging van Gereformeerde Hollanders, die als patiënt te Davos (Zwitserland) .ver toeven, verricht wordt. In de maand April bezocht Ds. W. M. ïo Cointre van Bergen op Zoom daar de zieken en wie er voorts nog aan Gereformeerden woonachtig of werkzaam zijn. Het bleek ook nu weer, hoe moeilijk dit werk is, in de Bigenaardige sfeer, waarin men daar leeft; maar ook, hoe noodig het is, dat een tegenwicht geboden worde tegen al, wat de menschen van het eenvoudige geloof poogt af te brengen. Vooral de jonge menschen, van wie er ditmaal juist verscheidene wa ren, hebben het moeilijk, waar die soms voor h'et eerst van hun leven in aanraking komen met atheïsten of menschen, die alle geloof, door hun moeizame levensomstandigheden, verloren hebben. Cynisme en schampere spot zijn in bepaalde omstandigheden z'eer te us no uuioa utuouuvju. vreezen wapens. Temeer, als men zelf De nota gaat in op 'de speciale klachten moeite heeft het doen Gods in het eigen van den Paus en geeft opheldering omtrent billijken. Hoe licht kan juist dan de omstandigheden, waaronder de buiten- twijfel ons in zijn benauwende greep ge sporigheden van fascisten plaats hadden. vangen houden! - - -• ----- Van bemoediging en bekrachtiging, van vertroosting en opbeuring mag gewaagd, met dank aan God, Die de oogen opende voor dit werk en nog steeds zorgde dat er wat voor de voortzetting ervan noodig VRAAGT VOORAL hollandsch- zwitsersche Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand anö Hoogste stand te Isafjord 767.9. Laagste stand te Storno way 750.9. Stand vanmongen half twaalf 761.6. WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Zwakke tot matige Westelijke tot, Zuide lijke wind, toetrokken, tot half of zwaar be wolkt, mogelijk nog eenige regen, later ietg warmer. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 16.9 C. 12 JUNI Zonsopgang 4.40 u.; Zonsondergang 9.2Ö u. De Italiaansche nota geeft verder te ken nen, dat de berichten over de buitensporig heden in vele gevallen overdreven waren. In de nota wordt verder over politieke ac tiviteit van de Katholieke actie gesproken en wordt het Vaticaan beschuldigd van schen dingen van het verdrag van Lateranen en het concordaat. DE SPAANSCHE VERKIEZINGEN. Vrijheid van pers en vergadering. De regeering van de Spaansche republiek heeft medegedeeld, dat zij ook gedurende de weken, die voorafgaan aan de komende ver kiezingen, de volledige vrijheid van verga dering en van drukpers zal handhaven. Het zal derhalve geoorloofd blijven in geschrifte critiek op het beleid der regeering uit te oefenen. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Wijohen en Leur, J. Meeuweniberg te Beekbergen. Te 's Heer Hendrikskinderen, P. N. Tonsbeek te Kam perland (Z.). Te Harich c.a. (Fr.), J. R. Wolfensberger te Cu'baard. Te Boxtel, J. W. Maas Wzn. te Hontenisse. Aangenomen: Naar Uitwijk c. a. (toez.), C. Hooykaas, cand. te Arnhem. Naar Mastenbroek, J. Cuperus, cand. te Utredht. Bedankt: Voor Ernst, N. Warmolte Nzn. te Wezep. Voor Hoornaar, Jaars veld, Puttershoek en voor Melissant, J. Cuperus, cand. te Utrecht. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Nieuwendam (gem. Am sterdam), H. J. Jager te Jutrijp-Hommerts. RECHTS EN LINKS. Te Amsterdam heeft de Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente behandeld een verzoek van Mr. Dons e.a., vragende om restitutie van het hoofdgeld voor de vrij zinnige leden der Gemeente. Na ampele bespreking werden achtereenvolgens de vol gende voorstellen verworpen: 1. om zich principieel voor restitutie uit te spreken; 2. om 2/3 gedeelte van toet hoofdgeld te restitueeren; en 3. om 1/3 gedeelte terug te geven. Ten slotte werd ook het verzoek van Mr. Dons e.a., waarvan Ds. J. C. Ko ningsberger een voorstel had gemaakt, met 68 tegen 18 stemmen verworpen. GEREF. KERKEN IN HERST. VERBAND. Ds. H. C. van den Brink opende namens de Kerk van Amersfoort de Classis-vergadering van Geref. Kerken in Hersteld Verband en sprak in zijn openingswoord over Dr. C. Kop penaal, die door God uit het midden is geno- Ds. van den Brink werd aangewezen als Voorzitter der Classisvergadering. Namens de Classis werd een telegram aan Mevr. Koppe naal gezonden. Ds. van den Brink en Dr. Geel is. Met groote tegemoetkomendheid werd het werk ontvangen door de desbetreffende auto riteiten, het preeken in het Nederlandsch Sanatorium weer gemakkelijk gemaakt, en vooral ook veel steun gevonden bij het Ge reformeerde personeel in het Sanatorium. In Juli of Augustus hoopt er weer een Geref. predikant naar Davos te gaan. Er worden gaven gevraagd om de voort zetting van het werk mogelijk te maken. Het adres van den pènningmeester is B. L. Haan, N. Ebbingestraat, Groningen. Postre kening no. 134937. BIJBELSCH MUSEUM TE AMSTERDAM Woensdag 17 Juni a.s. des^ avonds 8 uur hoopt de heer Jac. W. van Voorst, Custos van het Bijbelse!^ Museum te Amsterdam een dienst te lei'den bij den Tabernakel, Hemonylaan 19A te Amsterdam. Toegangsbewijzen zijn k f 0.25 per persoon vooraf te verkrijgen, adres: Bureau voor Inwendige Zending, Stadhouderskade 137, telefoon 26410 en voor zoover nog plaatsen beschikbaar zijn, 's avonds aan de zaal. EVANGELISATIE. Te J el sum (Fr.) is tot voorganger ffer Ned. Herv. Evangelisatie benoemd de heer B. H. Seegers, godsdienstonderwijzer te Ferwerd, die de benoeming aannam. Kunst en Letteren. IDSARDI. f G. I. van der Ploeg overleden. Op 61-jarigen leeftijd is te Leeuwarden overleden de heer G. I. van der Ploeg, als schrijver bekend onder den naam van Idsardi. De begrafenis vindt a,s. Zaterdag te Leeu warden plaats. De heer Van der Ploeg werd 11 October 1896 te Menaldum geboren, waar zjjn vader ambtenaar ter secretarie was. Bestemd om tot onderwyzer te worden opgeleid, bezocht hij de normaalschool aldaar. Omstreeks 1890 werd hy door Ds. Flieringa, destijs te Me naldum, opgeleid tot evangelist en vertrok hij naar Drente. Naar Friesland terugge keerd werd hij in 1892 toegelaten als gods dienstonderwijzer in de Ned. Herv. Kerk. In 1894 werd hy als zoodanig te Bolsward be noemd, waar hij byna 30 jaar arbeidde. In zyn tyd wist de cvangelisatievereeniging aldaar de z.g. Broerrekerk van het rijk aan te koopen, die daarop gerestaureerd werd en op welker kansel de heer v. d. Ploeg jaren gepreekt heeft. In 1924 vestgde hy zich te Leeuwarden. In 1910 verscheen van zijn hand zyn eer- VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 9.50 u. tot 's morgens '4.10 u, WATERSTANDEN RIVIEREN Constanz Hunlngen Kehl Mannheim Bingen CobFen,' 1 Keulen Duisburg Ruhrort Maastricht HOOGWATER NED. ZEEHAVENS .(Oude Amsterdamsche 12 Jnnl Delfzijl j i i 8.31 20.43 HellevoetsL t 0.04 12 31 TerBchelliug 5.48 18.01 Willemstad 1.00 13.20 Harlingen 6.23 18.43 Brouwersh. 11.43 Helder le 1.32 Zlerikzee 12.11 Idem 2e 14.01 16.09 Wemeleinge 12.33 IJmnlden 0.14 12.45 Vlissingen 1 l.ul 23.15 H. v. Holland 11.53 Terneuzen 1.27 23.44 Rotterdam 1.10 13.54 Hansweert i2.02 de 'Freule", „Sampie", „Jacob de gunsteling Gods", „Manke Murk'', „Nynke eri Rosenhof", het laatst verschenen werk. De heer Van der Ploeg was medewerker aan „In en om ons huis", een Christelyk Vrouwenblad, en „Oude Piaden", het week blad van Ds. J. J. Knap Ozn. Se Groningen. Hij was een der voormannen van den Christelijk Nationalen Werkmansbond, in wiens hoofdbestuur hy 23 jaar lang zitting had. Tot zyn dood was hij voorzitter van de provinciale Friesche organisatie van dien Bond. De heer Van der Ploeg was voorts secretaris-penningmeester van de Christelyka Regrafenisvereeniging te Leeuwarden en penningmeester van de vereeniging „Het Kompas", de vereeniging, die onder de Zui- derzee-arbeiders aan de Friesche kust arbeidt. Een medewerker van „It Heitelan", alge- mien Frysk Moanneblêd", had in 1928 een interview met den thans overledene en ge vraagd naar hetgeen hy toch wel met zyn boeken bedoelde te zeggen, antwoordde hij; „Dait, wat in mij leefde, wat ik zeggen moest. Ik heb altyd geweten dat een won dere leiding over myn leven gegaan is. Mijn leven is in Gods hand dat maakt mij zoo gerust ik heb ondervonden dat myn le ven loopen moest, zooals het gegaan is. Het geheim van het leven is: geven, naar mate een mensch geeft zal hy ontvangen. Het leven isj overgave. Daar komt het op aan. Fin mijn dog matiek wordt steeds kleinervoor een: ander iets te kunnen en te mogen doen, dat ia steeds myn begeerte geweest. Al ben ik dan! wel eens bedrogen uitgekomen. „Datzelfde zal U in myn boeken vinden, Nimmer schreef ik als ik niet gevoelde te moe ten schryven. Wekenlang ben ik onproductief; dan kan ik niet schrijven en dan blyft myn pen liggen. Bij myn schrijven stel ik my onder de leiding des H. Geestes. Waar die my leidt kan ik niet vooruit zien, maar al schryvende gevoel ik: nu gaat het goed. Er is geen toe val, geen noodlot daar is een Wys Beleid, ik heb het ondervonden", I Gemengd Nieuws, AUTO VERPLETTERD OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Te 'Amsterdam is een uit Den Haag af komstige auto op den onbewaakten overweg by den Schinkeldijk door den trein uit Aals meer gegrepen en geheel vernield. De chauf feur, die de eenige inzittende was, werd wonder boven wonder niet ernstig gewond onder zyn wagen vandaan gehaald. Vermoe delijk heeft hij slechts enkele schrammen opgeloopen. Van den trein werd de locomotief licht beschadigd, WAARSCHUWING. De laatste dagen worden weer kwitanties gepresenteerd vanwege „Huize Bethel" te Den Haag, afdeeling gratis verstrekking van voedsel aan ouden van dagen. Meestal wondt hij de aanbieding medegedeeld, dat ook het vorige jaar een bijdrage zou zijn ontvangen. Men heeft hier te doen met een zeer ongunstig bekend staande ondernei ming en zeilde dus deze kwitantie onbe taald terug. HUISELIJK LEED. Te Amsterdam is na een heftige wocr- uw een 31-jarige overspannen toe- denwisseling met zyn man by de Staalstraat ste boekwerk, al spoedig gevolgd door taTstand in het water van den Kioveniersburg- andere, waarvan we noemen „Als door wal gesprongen. Hij werd met een reddings- haak op het droge gebracht en per auto van G. G. en G. D. ter observatie naar het „Kleine luyden", „Ons Anneke'^ .gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2