DINSDAG 9 JUNI 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HET DUITSCHE BEZOEK TE LONDEN Oplossing van de crisis door internationale samenwerking CHEQUERS BRENGT DEN STEEN AAN HET ROLLEN Amerikaansche belangstelling, Fransch wantrouwen Het officiëele communiqué, dat Zondag over de bespreking tusschen de Duitsche en de Engelsche ministers op het landgoed Chequers te Ayesbury is uitgegeven, luidt in zijn geheel als volgt „Gedurende het week-end hebben de Duit sche rijkskanselier en dw rijksminister van buitenlandsche zaken hun bezoek aan Chequers gebracht Van de Engelschy regee ring waren aanwezig de eerste minister, de minister van buitenlandsche zaken en do minister van handel. Zondags gaf de pre mier een lunch, waarbij de volgende heeren, sommige vergezeld van hun dames, tegen woordig waren: de Duitsche ambassadeur, de eerste lord der admiraliteit, de gouver neur van de Bank van Engeland. Bernard Shaw, Van Sittart, de particulier secretaris des konings. Sir Clive Wigram, Sir Frede rick Leith-Ross van het ministerie van finan ciën, gezantschapsraad graaf Bemsdorff, Malcolm MacDonald en Miss Ishbel Mac Donald. „Het bezoek was eenige maanden geleden afgesproken ten einde tot persoonlijk contact te komen. Bij gelegenheid van deze onge dwongen samenkomst is op vriendschappe lijk wijze de toestand besproken, waarin het Duitsche rijk en andere industrie-staten zich op het oogenblik bevinden. De Duitsche mi nisters legden bijzonderen nadruk op de moeilijkheden van den huidigen toestand van Duitschland en op de noodzakelijkheid om dien te verlichten. „De Britsche ministers van hun kant we zen op het internationale karakter der hui dige crisis en de bijzond'ere gevolgen daar van voor Engeland. „Beide partijen waren het er over eens, dat naast de maatregelen ,die elk land voor zich zelf moet nemen, het herstel van het wrtrou" en en de oeconomische opleving afhankelijk zou zijn van internationale sa menwerking. In dezen zin zullen beide re geeringen trachten de huidige ciris in nau we samenwerking met de andere betrokken regieringen te bestrijden". Het Wolff-bureau vult dit communiqué wat aan met de mededeeling, dat door Brü- ning met cijfers is aangetoond, dat de grens van de draagkracht van het Duitsche volk is bereikt. Breedvoerig is ook van gedachten gewis seld over de werkloosheid en de methoden van bestrijding, die echter, naar Duitsch standpunt sleohts succes kunnen hebben als het probleem van de oorlogsschulden, dat als een kankergezwel op de Europeesche welvaart woekert, is opgelost. Dr. Curtius heeft in het Duitsche gezant schap nog meegedeeld, dat de Duitschers een vriendschappelijke bespreking hebben gezocht en gevonden en vriendschappelijk begrip hebben ontmoet. De ontwapening was sleehts even aangestipt. Natuurlijk was on vermijdelijk geweest de mogelijke houding van Amerika onder het oog te zien. Vaste overeenkomsten waren niet gesloten. Ook in diplomatieke Engelsche kringen is men van meening dat geen scherp omlijn de besluiten zijn genomen. Men maakt uit het comuniqué op, Brüning en Curtius verlichting van hit te genwoordig stelsel van betaling hebben ge vraagd. Uit het besluit dat de regeeringen in sa menwerking met de andere betrokken re geeringen tot oplossing zullen trachten te komen, wordt opge. ïaakt, dat een confe rentie tot herziening van de herstelkwestie binnenkort tegemoet te zien is. Bezoek aan Koning George. U Gistermorgen zijn de -beide Duitsche mi nisters door den Engelschen koning op Buckingham Palace in audiëntie ontvangen. Zooals gewoonlijk zijn omtrent het ver loop der audiëntie geen nadere bijzonder heden medegedeeld. Na afloop van de audiëntie zaten de Duitsche ministers aan bij een lunch die hun werd aangeboden door het Anglo- Duitsch Genootschap bij welke lunch de oud-onder-koning van Indië Lord Reading als tafelvoorzitter fungeerde. Des middags vond een receptie plaate bij het Royal Institute for International Af fairs tenvi'l gisteravond een banket werd gehouden in de Duitsche ambassade. De Duitsche ministère zouden hedenmor gen Londen verlaten en zich te Southamp ton inschepen op de „Europa", die Woens dagmorgen 8 uur te Bremerhaven wordt •.verwacht. Rijsk-anselaer Brüning zal de eerste de beste gelegenheid aangrijpen om Rijkspre sident Von Hindenburg in zijn vakantie oord Neudeck rapport te gaan uitbrengen, om daarna zoo spoedig mogelijk naar Ber lijn terug te keeren. daar het. Rijkskabinet zijn beraadslagingen met den meesten spoed wil voortzetten. Tegenbezoek te verwachten. Er is al sprake van, dat MacDonald een tegenbezoek .zal brengen aan Berlijn en als een vast besluit wordt althans gemeld, dat als eerste stap voor de voortzetting van de begonnen gediachtenwisseling Hender son zich in zijn kwaliteit van voorzitter van de ontwapeningsconferentie binnen af- zienbaren tijd naar Berlijn zal begeven. Dit is volgens de „Evening Standard" een dei- direct nawijsbare resultaten van het overi gens vrij geheimzinnige week-end op The Chequers. Wat zal nu Amerika doen? Naar uit Washington wordt gemeld, heb ben Hoover en Stimson gister opnieuw een vrij lang onderhoud gehad, waarin, naar verluidt, slechts gesproken is over den toe stand die ontstaan is door de (proclamatie! der Rijksregeering en de bijeenkomst op „Chequers". Noch het „Witte Huis", noch het departement van Buitenlandsche Zaken .verstrekte eenige mededeeling. Verder wordt uit Washington gemeld.dat de rcpublikeinsche senator Bingham (Con necticut) een verklaring heeft afgelegd, die veel opzien gebaard heeft, en waarin hij zich uitsprak tegen een schrappen of ver minderen der intergeallieerde schulden. Daarentegen verdedigde Bingham en 3-jaare moratorium, teneinde Europa een economi sche verbetering mogelijk te maken. Wantrouwen in Frankrijk. Het is bijna vanzelfsprekend, dat het ge heimzinnig „apartje" tusschen de leidende staatslieden van Engeland en Duitschland 1e Parijs met wantrouwende oogen wordt Sauerwein betoogt al in de „Matin", dat anneer Frankrijk zich bereid zou verkla- .an in te gaan op een moratorium, een herzie mng of financieele steun aan Duitschland, dan zullen zijn parlement en de openbare meening zekere waarborgen eischen. Men zal zich van den toestand van Duitschland op de hoogte moeten stellen en moeten vast stellen op welke wijze Duitschland de ver kregen verlichting zal gebruiken. In de „Echo de Paris" verklaart Pertinax, dat het onverschillig is of het Engelsche communique het toegeeft of niet: Men staat het feit van werkelijke onderhandelin- in de Chequers en deze zullen voortge zet worden. De bijeenkomst der ministers is het tijdstip, dat moet gelden als het begin an de herziening van het Youngplan. Dit s het werkelijke resultaat. De „In-transigeant" zegt, dat inzake lee ning, moratorium of herziening van het Youngplan niets kan gebeuren zonder Fran- sche toestemming. De Vereenigde Staten echter schijnen slechts toe te willen geven op voorwaarde dat Frankrijk zijn veiligheid prijs geeft In dit geval zouden er wel is waar geen oor logsschulden en schadeloosstellingen zijn, daar voor in de plaats echter een nieuw oorlogsgevaar, want Duitschland dat nooit goedwillig zal ontwapenen' en nooit zal toe stemmen in een verandering der Europee sche landkaart, vindt dan niet meer een macht tegenover zich dat het in toom kan houden. MEDEDEELING VAN HENDERSON AAN DE FRANSCHE EN ITALIAANSCHE GEZANTEN. LONDEN, 9 Juni. De £Britsohe Minister van buitenlandsche zaken Henderson heelt gister in het Foreign Office den Franschen en den Italiaanschen ambassadeur ontvan gen en hun mededeeling gedaan over het erloop en het resultaat van de besprekin gen met de Duitsche ministers op Chequers. De „Times" weet te melden, dat Hender- jon hiertoe was overgegaan om de ambassa deurs niet te lang te laten wachten en om dat liij het ook niet wensohehjk vond, dat zij van de besprekingen op Chequers slechts door middel van de pers zouden kunnen kennis nemen. EEN DRIEJARIG MORATORIUM TE WACHTEN? LONDEN, 9 Juni. De diplomatieke mede werker ven de „Daily Telegraph" verklaart, dot de waairedhijnlijke gevolgen van de be sprekingen op Chequers een driejarig mo ratorium zullen zijn. De correspondent verklaart in staat te zijn mede te dealen, dat men op Chequers tot de volgende conclusies i6 gekomen: De tijd is nog niet rijp voor het bijeen roepen van een nieuwe internationaile con ferentie of voor het benoemen van een nieuwe commissie van deskundigen om het herstelprobleem te onderzoeken. Dit geldt in veel meerdere mate voor het pro bleem der internationale schulden. Dienten gevolge komt een volledige herziening van het Young-plan nog niet in overweging. Men erkent eohter den ernst van den fi- nancieelen en economdeohen toestand van Duitsokiand, en de noodzaikelijikihedd om deze te verüióhten. Dat zou kunnen geschieden door een ge deeltelijk moratorium voor het niet-be- schermde deed dier jaarbetaHingen overeen komstig de bepaJungen van het Young-plan. Duiteohiland wenecht een driejarig mora torium voor de niet-beschermde betalingen tot een hoogte .van 1.32 milliard, weilik mo ratorium minstens over 1 milliard moet loopen. Van Engelsche zijde werd verManird, dat men de inkomsten uit de herstelbetalingen niet kon missen, zonder een gelijktijdige ovei-eenikomefcige concessie ven Amerika, hetgeen in dezelfde mate ook voor andere landen geldt. De sleuted van de oplossing Ligt dus in Amerika. Zoowel van Duiisdhe ais van Engelsche zijde wa6 men zioh eohter bewu6t, dat het niet aanging Amerika offioieei te verzoe ken toe te stemmen in een stopzetten der betalingen, vooral met het oog op het tekort op de Amerikaansche begrooting en op de komende presidentsverkiezingen. Deze er kenning heeft een nogal pessimistische stemming veroorzaakt. Te andere plaatse wa6 men echter van meening, dat déze moei lijkheden het best op de volgende wijze uit in weg geruimd zouden kunnen worden: Ie. Amerika zou voor den duur van het moratorium de vermindering met ruim 1 milliard mark der inkomsten conventee ren, door het stopzetten der binnenlandsche echulde na flossing of door het verlangzamen het tempo waarin deze schuld gedelgd wondt; 2e. Amerika zou jaarlijks een leening van I milliard kunnen aangaan, waarvan rente en aflossing door Duitschland en zijn ge allieerde 6ohuldeischers gezamenlijk gega randeerd en betaald zouden kunnen worden NAAR HERZIENING VAN HET YOUNGPLAN? Borah voor herziening. Prol. Cassel, de bekende Zweedsche ecu noom, schrijn in een artikel in Svensha Dagblaclèt, ciat zij, die door de ophooping van groute mussas goud, waarmede zij niets uoen, de goudmarkt bemoeilijken, de werke lijke verantwoordelijkheid voor de daling der goederenprijzen en het duurder worden van net goud dragen. Dit is het noodzakelijk gevolg van de scnadevergoeding en de beta ling \an de oorlogsschulden. In Engeland bestaat dan ook in zeer uit gebreide knngen den wensch zoo spoedig mo gelijk een eind te maken aan deze in hun consequenties zoo ernstige betalingen. Alleen de Engelschen hebben er op tegen daartoe zelf het initiatief te nemen en zou den gaarne zien, dat Duitschland dit deed. Prof. Cassel betoogt tenslotte: „Het lot van het economische leven der wereld zal in ieder geval door de houding van de Engel sche regeering bepaald worden, wanneer deze thans met de Duitsche ministers bijeen komt, Wanneer zij thans niet de kracht tot positief handelen vindt, dan zullen de voou uitzichten voor het economische leven zeer donker zijn". Jules Sauerwein heeft 't in de „Matin" over de demonstratie van de noodverordening te Berlijn die met de bespreking te Londen sa menvalt en zegt, dat het wel twijfelachtig is, of een der crediteurstaten over wil gaan tot herziening van het Youngplan. Hij meent, dat financieele hulp voor Duitschland het beste middel zal zijn en geen uitstel van be talingen. Maar die hulp zou slechts verstrekt kunnen worden op voorwaarde, dat de Duit sche regeerihg afziet van bedrieglijke de monstraties en een nationalen veldtocht te gen de herstelbetalingen. Inmiddels heeft de invloedrijke Amerikaan sche senator Borah zich uitgesproken voor ïvenvijlde herziening van het Youngplan. Borah zegt, dat geen enkele natie ertoe mag bijdragen het werkende Duitsche volk tot buitensporige betalingen te brengen. On der de tegenwoordige omstandigheden wrWt de Duitsche middenstand opgeofferd. De on geschiktheid van Duitschland om aan de we- talingsverplichtingen te voldoen, moet ten deele worden geweten aan de zware bewape ning van andere naties.Deze bewapening vormt, volgens Borah, een schending van het Verdrag van Versailles. Verder wordt uit New-York geseind De tekst der noodverordeningen werd kort na de ontvangst te Washington doorgetele- grafeerd naar president Hoover, die het week end doorbrengt op zijn buitenverblijf in den staat Virginia, waar Hoover een plan uit- erkt de marinebegrooting met 25 miljoen dollars te verminderen. Het is van belang dat thans ook de staats secretaris van financiën, Mellon, een bezoex van zes weken zal brengen aam Engeland en Frankrijk. Al zal dit bezoek ook semi-offi- cieel zijn, niettemin gelooft men dat Stimson en Mellon op hun reis de kwestie der oorlogs schulden zullen bespreken met de staatslie den in de Europeesche hoofdsteden. DE BEIERSCHE VOLKSPARTIJ TEGEN DE NOODVERORDENING De Beyersche Volkspartij geeft in een uit voerige mededeeling een critische bespreking van de nieuwste noodverordening, inzonderheid de bepaling, welke de Duitsche .landen verplicht de bezuinigingep voortvloeiende uit de korting van de salarissen der landsbeamb- ten ter beschikking te stellen van de gemeen ten tot dekking van de crisisuitgaven. Beyersche Staat wil uit den aard der zaak de gemeenten niet in de steek laten, nu absoluut tegen, dat van rijkswege door mid- van voorschriften gedicteerd wordt, op welke wijze Beyeren zich van die taak moet kwijten. DE KLAAGMUUR LONDEN, 9 Juni. De verleden jaar door de Eng. regeering ingestelde comm. die had te onderzoeken wie als eigenaar van de beken de klaagmuur te Jeruzalem was te beschouwen, heeft thans een rapport uitgebracht, v wordt verklaard, dat de Mohamedanen uit sluitend eigendomsrecht op de muur hebben. Echter wordt bepaald, dat de Joden ten alle tijde toegang tot de klaagmuur moet wor den verleend, tot het uitoefenen van hun eere- dienst. Politieke demonstraties in de nabij heid van de klaagmuur zijn verboden. DE BRAND IN HET GLAZEN PALEIS Telegram der Rijksregeering. Namens de Rijksregeering heeft vice-kanse- lier Dr. Dietrich een telegram gezonden de Beyersche regeering, waarin zij haar deel- ming betuigt met het verlies der kunstschat ten tengevolge van den brand welke Zaterdag in het glazen Paleis te Munchen heeft vf ERNSTIG VLIEGTUIGONGEVAL. Drie dooden. Naar gemeld wordt is het postvliegtuig, dat den dienst tusschen Indo-China en Frank rijk onderhoudt, ten zuiden van Akyab i rivier gestort. De piloten en de mechanicien kwamen alle drie door verdrinking om het leven. Aan boord bevonden zich geen passa giers. Volgens andere berichten zou zich wel een passagier aan boord bevonden hebben, die eveneens gedood zou zyn geworden. HET HONGAARSCHE PARLEMENT ONTBONDEN. Het in het jaar 1926 gekozen Hongaarsche Lageriiuis hield zijn laatste zitting. De Mi nister-President Graaf Bethlen heeft bij den aanvang der zitting een decreet voorgelezen van den Rijksbestuurder, waarin het Huis ontbonden wordt verklaard en het nieuwe parlement tegen 18 Juli wordt bijeengeroe pen. De President hield een slultingsrede, welke door de socialisten herhaalde malen met „Leve het algemeen kiesrecht" onderbroken werd. Van rechts kwamen tegenroepen als „Sovjetvrienden". Aan het slot der zitting kwam het tot een ovatie van de regeeringspartijen voor Mi nister-President Graaf Bethlen. HET CONFLICT TUSSCHEN MUSSOLINI EN DEN PAUS. Onderhandelingen opgeschort. Als tegenmaatregel tegen Üe weigering van den paus om den Italiaanschen gezant graaf Devecchi te ontvangen, heeft, naar United Press meldt, Mussolini geweigerd den pauselijken nuntius Borgongini Duca te ontvangen. De paus had, toen de gezant een audiëntie aanvroeg, geantwoord: „Zeg den gezant, dat wij geen mededeeling te doen of te ontvan gen hebben". Niet-officieel worden de besprekingen •oortgezet, waarbij Federzoni, de senaats president en persoonlijke vriend van dei» Koning, voor Italië en markies Francesco Pacelli voor het Vaticaan optreedt. Het heet, dat de Koning een breuk wil ver mijden en aan een oplossing van het con flict gelooft. Inmiddels komt een diplomatieke breuk met den dag nader. DE PAUSELIJKE NUNTIUS UIT LITTAUEN UITGEWEZEN De Pauselijke Nuntius in Littauen, Aarts bisschop Bartholoni, die zooals bekend dooi de Littausche regeering in verband met zijn actief deelnemen aan den strijd van de Katholieke Actie tot persona ingrata is verklaard en in verband daarmede niet. meer door den staatspresident in audiëntie werd ontvangen is op last van den Littau- schen minister van buitenlandsche Zaken uit Littauen uitgewezen. Vrijdagavond kreeg Mgr. Bartholoni me dedeeling, dat hij Littauen moest verlaten. Bij zijn vertrek uit Kowno, was, behalve vertegenwoordigers der geestelijkheid, de Duitsche gezant in Litauen in zijn kwali teit van plaatsvervangend deken van het diplomatieke corps aanwezig. De „Osservatore Romano" acht zich ver plicht enkele onjuiste berichten betreffen de het vertrek van Mgr. Bartoloni uit Kow no recht te zetten. De Littausche regeering heeft volgens het blad den Heiligen Stoel eenigen tijd geleden er van in kennis ge steld dat do nuntius geen persona grata meer was. Hierop heeft de Heilige Stoel om nadere inlichtingen verzocht. De Littau sche regeering heeft hieraan aanvankelijk niet willen voldoen en zioh toen tot het verstrekken van enkele tamelijk vage me- dedeelingen beperkt. Kortelings werd op nieuw om terugroeping van den nuntius verzocht, een en ander nog steeds zonder opgave van gedetailleerde redenen. In weer wil van een en ander heeft de Heilige Stoel onder protest op 5 Juni Mgr. Bartoloni te legrafisch instructie gegeven zioh naar Ro me te begeven om rapport uit te brengen, De Littausche regeering heeft toen dien zelfden dag den nuntius uitgenoodigd zon der meer Littauen te verlaten. BEDOLVEN IN EEN TUNNEL Vijf negers, die op twintig meter diepte onder een straat werkten, zijn gedood, alp gevolg van een instorting. Een politie-auto die in groote snelheid naar de plaats van Iret ongeval reed, verwondde een agent doo- delijk en vijf werklieden licht. DE VERKIEZINGSSTRIJD IN SPANJE. Oprichting van 30.000 scholen? Vrijgekomen officieren als onderwijzers. In geheel Spanje is de verkiezingsstrijd in ollen gang. De Minister van Buitenlandsche Zaken Lerroux heeft te Valencia een groote rede gehouden, waarin hij wees op de nood zakelijkheid van de oprichting van 30.000 scholen. De by de militaire bezuiniging vrij gekomen officieren zouden dan als onderwijzer worden tewerkgesteld. Lerroux stelde tenslotte Manuel Bartho- lcmeo Cossio candidaat voor het president schap der republiek. Ook de Minister van Oorlog Azana heeft het woord gevoerd in een vergadering van meer dan 30.000 kiezers. Hij zeide o.m., dat er een einde moet komen aan de thans bestaande animositeit tegenover de Spaansche Katho lieke Kerk. De communisten hebben eveneens groote assa-vergaderingen georganiseerd. Te Ma drid eischte een communistenleider den revo lutionairen strijd tegen de Kerk. Volgens hem moesten de arbeiders bewapend worden en ten behoeve van den strijd tegen de politie moesten speciale arbeiderstroepen worden gevormd. Tegen de regeering zoowel ils tegen de sociaal-democratie moest een 'erbitterde strijd gevoerd worden. De spre ker heeft veel bijval geoogst. BIJ VERGISSING DOODGESCHOTEN Uit Ardmore (Oklahama) wordt gemeld dat Emilio Cortes Rubio een netèf van den president der Mexicaansche republiek, te zamen met een anderen heer, een zekeren Manuföl Gomez, tijdens een autotocht door een politiebeambte zijn doodgeschoten. Deze zag de beide mannen bij vergissing voor bandieten aan. MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT Volgens een bericht uit Lissabon is een Portugeesch militair vliegtuig in de nabij- hed van Ribatejo neergestort. Dy piloot, een kapitein, en zijn mechanicien werden ge dood. GANDHI NAAR LONDEN BOMBAY, 9 Juni. Gandhi zal op 15 Augus tus a.s. zich inschepen aan boord vaji het s.s. „Mooltaw" om zich naar Londen te be geven, fer bijwoning van de Tweede Ronde Tafelconferentie, die in September a.s. aan vangt. NIEUWE BOTSINGEN IN INDIE LONDEN, 9 Juni. In een dorp nabij Alla habad kwam het tot ernstige bdtsingen tus schen belastingambtenaren, die op geweld dadige wijze achterstallige belastinggelden kwamen innen. In een gevecht tusschen de ambtenaren en de dorpsbewoners werden 8 personen gedood. Er is zoo spoedig mogelijk een politiemacht naar het dorp verrtokken, m de orde te herstellen. BIJEENROEPING VAN DEN RIJKSDAG Het Seniorenconvent "van den Rijksdag is tegen Woensdag 10 Juni des middags I6V2 uur bijeengeroepen. Op de agenda staan de voorstellen van Nationaal-Socialisten en Communisten om den Rijksdag onverwijld bijeen te roepen en de nieuwe Noodverorde ning te bespreken. ERNSTIGE VLIEGONGELUKKEN Te Klausenburg (Roemenië) zijn twee ernstige vliegongelukken gebeurd. Bij een poging om van een hoogte van ongeveer 200 M. met een parachute te daleji, weiger de de parachute, zoodat de parachutist, een ingenieur omkwam. Verder kwam een vlieg tuig, waarin twee officieren gezeten waren, tijdens de landing in botsing met een boom met het gevolg, dat de beide inzittenden zware verwondingen bekwamen. BLOEDIGE BOTSINGEN OP EEN NAT. SOC. GOUWDAG Ter gelegenheid van de Zondag te Chem nitz gehouden Gouwdag der Nationaal-So cialisten, is het in de morgenuren op den Bruehl tot een bloedige botsing gekomen tusschen Nat.-Socialisten en Communisten. Uit den kelder van een huis weiden eenige schoten gelost Volgens mededeeling van de politie werd een persoon gedood. Volgens particuliere mededeelingen bedraagt het aantal dooden 2, terwijl tien k 12 personen door messte ken en revolverschoten min of meer ern stige verwondingen bekwamen. De politie heeft talrijke personen gearresteerd. DRIE KINDEREN OVERREDEN EN GEDOOD In de nabijheid van het Ejfeldorp Buechel een ontzettend ongeluk gebeurd. Een boer reed hier met zijn drie 'nog zeer jonge kinderen op het veld. Plotseling sloegen de paarden op hol. zoodat twee kinderen resp. 4 en 5 jaar oud van de wagen vielen, over reden werden en op slag dood waren. De wagen botste ten slotte tegen een anderen wagen aan, waarbij ook het derde kind van den wagen geslingerd en gedood werd. DE BRAND IN HET GLAZEN PALEIS TE MUNCHEN Omtrent den brand, die het Glazen Paleis te München in de asch heeft gelegd, kan nog worden vermeld, dat het hier een natio nale catastrophe geldt voor de Duitsche kunst. Into.taal zijn 75 tentoonstellingszalen met ongeveer 3000 schilderijen verwoest. Ge red werden slechts 80 schilderstukken. Bij het blusschingswerk werden 20 brandweer lieden gewond, die in de chirurgische kli niek zijn opgenomen. HEVIGE BRAND. Te Norfolk in den staat Virginia brak een brand uit, die zich met razende snelheid uit breidde en die geheele huizencomplexen in verschillende straten aantastte. Talrijke win kelhuizen, magazijnen en opslagplaatsen wer den door het vuur vernield. Ook in de havenwijk werden verscheidene huizen door de vlammen aangetast en het vuur sloeg zelfs over op een in de haven liggend schip, aan boord waarvan zich een groote hoeveelheid benzine bevond. Deze ont plofte en 20 personen werden gewond. Uit de naburige steden verleende de brandweer assis tentie. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Zegveld, W. Vroegindewey, cand. te Middelharnis. Te Lopik en Cabauw (toez.), S. van der Linde, cand. te Utrecht. Bedankt: Voor Genemuiden, J. D. van Hof te Oud-Beijerland. Voor Birdaard en Janum (Fr.), Joh. van der Wiel, cand. te Den Haag. Voor Wapenveld (toez.), J. G. R. Langhout te Hoogeveen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Tholen, J. D. Barth te Borssele. edankt: Voor Vlaardingen, A. de Blois te Dirksland. CHR. GEREF. KERK Weerbericht STAAT VAN BELEG IN ARGENTINIË OPGEHEVEN De Amgentijnedhie eoribaeeaide te Waöhiirng- ton kreeg bericht va-n ba-ar regeerimg, dat de 6ta,at van beleg de opgeheven, omdat in bet geheel e land ruist beeredht. Bij een decreet der regeering zijn de ver kiezingen vastgesteld op 8 November. Ver wacht wordt, dat een imaanid tevoren de staat van beleg weer zal worden afgekon digd. OP EEN SKITOCHT OMGEKOMEN. Uit Kiruna, in Noord-Zweden, wordt ge meld, dat sedert eenige dagen twee jeug dige Duitschers, die een ski-tocht door Lap land maakte, vermist werden. Men vreesde, dat hun een ongeluk was overkomen en een politie-patrouille werd uitgezonden, die op 9 K.M. van Tornetraesh het lyk van den 19- jarigen Leipziger Edgar Lindner vond, drij vende in het meer. Het lyk van zyn vriend, den student Vogel, eveneens uit Leipzig, heeft men nog niet kunnen vinden. Aangezien het ijs te broos is, zoodat men het onderzoek niet veredr kan voortzeten. I GEREF. KERKEN Beroepen: Te Kooten (Fr.), G. J. Sy bes- ma, cand. te Dedemsvaart. Bedankt: iVoor Beetgum, E. Nawijn te Oosternijkerk. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST De heer S. van der Linde, docto randus in de Godgeleerdheid aan de Rijks universiteit te Utrecht, door het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, stelt zich thans beroepbaar. Zijn adres is; Valkstraat 5 Utrecht. AFSCHEID BEVESTIGING EN INTREDE. De heer G. Bos, cand. tot den H. Dienst, deed Zondagavond, na des morgens bevestigd te zyn door Ds. F. M. Muller aldaar, intree als hulpprediker by de Ned. Herv. Gemeente te Eindhoven, waarbij hij een predikatie hield over Hand. 3 6 (ged.): Züver en goud heb ik niet, maar wat ik heb, dat geef ik u. Gelijk Petrus en Johannes gaven wat hun van en door Christus was geworden, zoo wilde ook hij het Evangelie van Christus prediken. In zyn inleiding zegde de heer Bos dank voor het ver trouwen door predikant en Gemeente in hem gesteld, en voor de vriendelijke ontvangst, hem bereid. De heer L. B u e n k, cand. tot den H. Dienst werd verleden week verbonden aan de Ned. Herv. Gemeente te Beekbergen, met stand plaats Ugchelen. Des voormiddags werd de heer Buenk in de kerk van Beekbergen door Ds. J. {Leeuwenberg bevestigd met een predikatie over 2 Tim. 1 14. Des namiddags hield heer Buenk zijn intreerede in de kapel te Ug chelen, sprekend over Ezech. 37 9. Ds. P. vanLelyveld tevoren te Dur- gerdam, werd Zondag 1.1. door Ds.. C R van Lelyveld te Dinther bevestigd bij de Ned. Herv. Gemeente te Doetinchem, met een preek over 1 Cor. 3 9a. Toegezongen werd Ps. 134 3. De nieuwe predikant be diende bij zijn intrede het Woord uit Ps. 39: 8. Toespraken werden gehouden door zijn plaatselijken collega Ds. P. Warners, door Ds. J. van Dorp van Gendringen en door Ds. G. Groeneboer van Doetinchem. Toegezongen werd Gez. 91: 3. Aanwezig aren voorts de ringpredikanten J. M. Steenbeek van Hummelo en Ds. P. J. Hage ■Heerenberg, verder de burgemeester en Ds. Visser van „Ruimzicht"* D s. W. Seinen, Geref. pred., nam Zon dagavond wegens vertrek naar Baarn (tweede pred. plaats) afscheid van zyn Gemeente t« IJmuiden, bij welke gelegenheid hij een predi katie hield over Lukas 11 28: Zaligheid door hooren en bewaren van het Woord Gods. Hier- by beantwoordde hy eerst de vraag wat het Woord Gods is, voorts wat het wü zeggen het Woord te hooren en ten derde wat inhoudt het Woord te bewaren. De vertrekkende predikant richtte zich na de predikatie tot zyn collega te IJmuiden, Ds. R. J. v. d. Meulen, en voorts tot den Kerkeraad, den afgevaardigde der classis en van genabuurde [Kerken. Op zijn verzoek werden tot hem geen toespraken gehouden. Ds. G. van Veldhuizen, gekomen van Nigtevecht, verbond zich Zondag 1.1., na door zijn vader, Prof. Dr. A. van Veldhuizen te zijn bevestigd met 1 Cor. 3 9, Gods mede arbeiders, aan de Ned. Herv. Gemeente te Hautum met een preek over Openb. 22 het komen niet van den dienaar, maar den Meester. Toespraken werden o. a. ge richt tot zijn vader, den consulent Ds. J. Hoekstra van Ternaard, Kerkelijke en bur gerlijke overheid en tot de 3 afgevaardig den uit Nigtevecht Namens de kerkeraad sprak ouderling de Boer, namens de ring Ds. B. Schollens van Foudgum c.a. en na mens de gemeente Ds. J. Hoekstra, die zin gen liet Ps. 121 4. Mede waren aanwezig de predikanten A. Hoekert van Reitsum, D. J. Politiek van Kolham, W. E. M. Hoek- zema van Paesens, G. W. Goedhart van Hohverd en J. Sevenster van Hoogebeintum JUBILEA. Ds. M. Haveman, predikant-evangelist bij de Ned. Herv. Evangelisatie te Tiel, her denkt morgen dat hij 25 jaar geleden in het predikambt bevestigd werd bij de Ned. Herv. Gemeente te Duurswoude (Fr.), hij 7 jaren arbeidde. In 1913 werd hij te Tiel aan bovengenoemde Evangelisatie de opvol ger van Dr. D. Plooy. Tijdens zijn gestadi- gen en nauwgeze/tten arbeid kon een nieuw gebouw betrokken worden en werd een evangelist aangesteld om het uitgebreide terrein gezamenlijk te bewerken. Het öhr. Onderwijs heeft in den jubilaris een getrouw Bestuurslid. EMERITAAT.' Ds. J. D e k lc e r te Leksmond ontving de classis Gorinchem der Geref. Kerken op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol emeritaat. Ds. Dekker werd geboren den 5den October 1862. Hij ontving zijn opleiding aan de Theologische School te Kampen, waar hij in 1892 het candidaatsexamcn af legde. Den 27en Nov. van dat jaar aan vaardde hij den ambtelijken arbeid te W zep. Vandaar vertrok hij 10 Mei 1896 naar Nieuw-Vennep, welke plaats hij 10 Juni 1917 verwisselde met AmbtrVollenhove. Naar Leksmond kwam hij 29 Aug. 1926, zoodat hij deze gemeente nu dus bijna 5 jaar heeft mo gen dienen. Dr. D. K. WIELENGA. Door Dr. D. K. Wielenga, predikant van de Geref. Kerk te Bandoeng (Java) en lecr- aar aan het Chr. Lyceum aldaar, is, „Ned." meldt, emeritaat gevraagd aan dé vergadering der Classis Batavia van Geref. Kerken, die nog deze maand in Djokjakarta wordt gehouden. PREDIKANTEN EN SOCIAAL LEVEN. Ds. G. Kerssies -te Wildervank en 10 an dere predikanten van Geref. Kerken in de Veenkoloniën en omgeving (Groningen en Drente) hebben aan de Tweede Kamer een adres gezonden. Door hun ambtelijke werk zaamheden van nabij bekend met den nood- pjjltje geeft den vorlgen stand aas Hoogste stand te Janmayen 769.4. Laagste stand te Varrlö 750.0. Stand vanmorgen halftwaalf 759.6. WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Meest matige Zuidwestelijke tot Zuide lijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met tijdelijke opklaringen, aanvankelijk re- genguien, weinig verandering in tempera tuur. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 12.9 C. 10 JUNI Zonsopgang 4.41 u.; Zonsondergang 9.18 u. 2.07 u.; Maansonderg. 3.06 in Nieuwe Maan 16 Juni 4.22 u. voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 9.48 u. tot 's morgens 4.10 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Kehl t Mannheim Bingen Ruhxort ,,4,i 2 40 m. 0,11 m. va Maastricht 0.72 m, 0,21 m, vs Venlo t 1 t I U-28 m, 0,02 m, val HOOGWATER NED. ZEEHAVENS KOude Amaterdamsche ttJd), 9jK 10 Juni Wr Delfzijl T| 6.30 18.40 Hellevoetsl. 9.32 21.59 Terschelling 3.45 16.02 Willemstad 10.27 23.55 Harlingen 4.17 16.43 Brouwersh. 8.42 22.14 Helder le 14.08 Zierikzee 10.07 22.27 Idem 2e Wemeleinge 10.31 22.56 IJmuiden 19.43 23.14 Vlissingen 9.01 21.23 H. v. Holland 9.47 22.26 Terneuzen 9.30 21.54 Rotterdam 11.58 Haneweert 10.05 22.21 toestand, die in genoemde Veenkoloniën heerscht, waardoor tal van nijvere gezinnen met volslagen ondergang worden bedreigd* dringen zij beleefd en tevens met grooten ernst er op aan een krachtig pleidooi te voe ren, dat zoo spoedig mogelijk meer afdoende regeeringsmaatregelen worden genomen voor hulp en steun van de bevolking in de Veen koloniën." Een gelijkluidend schrijven werd tegelijk' in den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw gezonden. PAROCHIEVORMING Te Groningen heeft de Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente na bespreking over den geestelijken toestand der Gemeen te, die enkele uren duurde, besloten over te gaan tot de benoeming van een Commissie, „welke tot taak heeft den| Kerkeraad schrif telijk in overzichtelijken vorm voor te leg gen alle voorstellen om te komen tot de in voering van het parochiestelsel, terwijl de Commissie tevens zal aangeven, welke die? maatregelen thans reeds voor .verwezenlij king vatbaar zijn." HOSPITAAL-KERKSCHIP „DE HOOP". Te Amsterdam verzamelden Zaterdagmor gen jl. evenals andere jaren zich verschil lende bestuursleden en belangstellenden bij den steiger van de firma Van Es en Van Ommeren aan de De Ruyterkade, om tuige te zijn van de plechtigheid die aan, het uitvaren van het hospitaal-kerkschip voorafgaat. Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer Mr. G. Vissering, die in het buitenland vertoeft, nam de heer Jhr. H. L. Quarles van Ufford (het woord en sprak een wel komstwoord tot de aanwezigen, waarna Ds, P. Bootsma den dienst leidde. Op de eerste reis zal als geneesheer medo- gaan de heer L. W. van Ouwerkerk, arts, en als predikant Ds. P. Bootsma. Voor dokter Van Asperen, die op de twee de reis zal medegaan, wordt dit reeds heb 10de jaar, dat hij zijn hulp verleent. Mevrouw Beels heeft, dank zij een schen king uit het Snouck van Lossenfonds, een- nieuw orgel aangeboden, dat geleverd werd door de firma Goldschmeding, dat een groote aanwinst is voor het schip. Mevrouw De Marez Oyens heeft eenige dekstoelen geschonken, hiertoe in staat ge steld door een gift van mevr. RöellSteen- berghe, terwijl door verschillende dames de bibliotheek met nieuwe boeken is aangevuld, Helder wit opgeschilderd en uitstekend toegerust, begint „De Hoop" dit jaar weef zijn zegenrijk werk onder de vissohers op de Noordzee. GIFTEN EN LEGATEN Te Arnhem kwamen voor het Ned. Herv. Diaconessenhuis in, drie giften van duizend gulden, een gift van f 2000, een van f 2500 en legaten van f 5400 en f 3000, INBRAAK IN EEN BOAZBANK. Men meldt ons uit Rijswijk: In den nacht van Zondag op Maandag is in het Gebouw voor Chr. Belangen, waaf de Boazbank is ondergebracht, ingebroken. Vermoedelijk door een raam hebben da ongewenschte bezoekers zich toegang ver schaft tot het gebouw en vervolgens de deu* verbroken van het lokaal, waarin deBoaz* bank is gevestigd. Aldaar is van de aan*, wezige brandkast het slot uitgeboord en ruim f 3300 ontvreemd. De politie nanl vingerafdrukken e.d.g.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2