llifiiuir £r«tsrije <£ouraul Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreker EERSTE BLAD. VAGANTIE-ADRESSEN BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschlkkingskosten 0.15.) Per week n 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad TVi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO- 3373 DINSDAG 9 JUNI 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regelsJ 147Vi Elke regel meer042Vj Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels 240 Elke regel meer045 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE blader Nu de vacantietijd is aangebroken en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver- ■oeken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de admini stratie schriftelijk op te geven, met dui delijke vermelding van het vaste adres en het vacantie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. GROEIEND VERZET Langzamerhand ontwikkelt zich in de l-oode pers een verzet tegen het wetsontwerp van minister Donner, waarin bedenkelijke factoren meespreken. Blijkbaar geeft men zich niet de tijd om ontwerp en toelichting nauwgezet te lezen en zich de gedachten- gang van den minister in te denken; want de critiek vertoont een groot gemis aan juistheid van voorstelling, looi) Vlak na de indiening schreven wij, dat de Minister geworsteld heeft met de taai, om een juiste omschrijving te geven van wat strafbaar wordt gesteld. En dagelijk; blijkt hoe noodig dat was, want het fijne der onderscheiding schijnt in breede, voor al vrijzinnige kringen, maar niet verstaan te worden. De godsdienstigen worden beschermd cn niet de ongodsdienstigen; klaagt het V o 1 k, en het blad vreest blijkbaar, dat het ons niet weer mag schelden voor „verleugende Christenen". Geheel ten onrechte. De redac- .- tie houdt in dat opzicht vrij spel. Want alleen wordt strafbaar gesteld die vorm van bestrijding van het Godsgeloof, welke het karakter aanneemt van „hoonen en smaden van en smalen op God" en wanneer dit in 't openbaar op voor godsdienstige gevoelens krenkende wijze geschiedt. Daarom zegt het ook niets, dat het Volk lieele risjes scheldwoorden publiceert, welke in allerlei blaadjes de S.JU.A.P. naar het hoofd geslingerd worden. Die taal is bene den peil; precies zoo ver als zulks het geval is, wanneer sociaal-democraten, soms zelfs in de Tweede Kamer, anderen sch'elden voor ploert of schoft. Die taal krenkt, maar ze valt niet onder 'de strafwet. Ze staat ook volstrekt niet op één lijn met het Tribunegeschrijf, dat zich zoo nauw mogelijk bij de Christelijke voor stellingswij ze van den heiligen God aan- Eluit, om des te satanischer te kunnen las- Jamm'er is het, dat het V o 1 k een mede werker in dc gelegenheid stelt om den Minister te krenken, met te zeggen, dat som mige godslastering niet door de strafbepa ling wordt getroffen „door de listige woord keus." En dit te meer, omdat het aange haalde voorbeeld bizonder ongelukkig is. De schrijver lucht namelijk zijn afkeer over het volgende reclameopschrift, dat hij ergens boven een kruidenierswinkel .vond: „Laat haters haten en nijders nijden. Wat God mij geeft. Dat zal ik lijden. Koffie, thee, tabak, sigaren, Kruideniers- en grutterswaren." Dat is volgens hem nu de ware godslaste ring: vrome woorden als stimulans om winst te maken. En de „listige woordkeus" yan den minister voorkomt strafvervolging. Blijkbaar weet noch de schrijver, noch de ï'edactie, hoe in dit reciameversje, dat iet wat vreemd aandoet in deze moderne tijd, toch in de grond der zaak doorklinkt een echt Christelijke wereldbeschouwing, welke religie en negotie op de juiste wijze ver eenig t. Natuurlijk, van die combinatie kan mis bruik gemaakt worden; de man kèn een huichelaar zijn; doch het voegt geen mensch, die de harten en nieren niet kan proeven, om over anderen zóó te oordeelen. Helaas blijkt hieruit weer overduidelijk hoe weinig de sociaal-democraten de waar dij der geestelijke dingen weten te ap- prccieeren. De klove is diep en breed. TE KORT GESCHOTEN Eenige dagen geleden werd een wetsont werp aangekondigd voor een „wettelijke re geling in zake het verleenen van geldelijke uitkeeringen aan mobilisatie-slachtoffers". Een wetsontwerp, waarnaar gedurende jaren met groote spanning is uitgezien en dat helaas thans met bijna even groote teleur stelling is ontvangen. Ook door ons. v-'a ft*** artikel en door voortdurende publicatie de aandacht van regeering, Staten Generaal en publiek op de belangen dezer slachtoffers gevestigd en we hadden op meer resultaat gerekend, dan nu geboden wordt. Sommige bestuursleden van de Drachter bond voor mobilisatie-slachtoffers zijn naar onze meening bij de propaganda wel eens gederailleerd en ook do lectuur van het Alzijdig Comité met de heer A. P. Staalman aan 't hoofd, konden we niet steeds onder schrijven; maar dit mocht o.i. op de beoor deeling van de zaak zelf niet de ministe invloed hebben. Vandaar onze blijdschap over de aankon diging van een wetsontwerp en onze teleur stelling bij de verschijning. De loop van zaken was op zich zelf reeds zoo tergend hinderlijk. Slag op slag erkende de Tweede Kamer, dat voorziening in deze nood eisch van rechtvaardigheid was, doch de Regeering bleef halsstarrig weigeren of bood veel minder dan algemeen gevraagd werd. Eindelijk echter werd in 't begin van 1929 «jen Staatscommissie ingesteld onder presi dium van Mr. Aalberse en deze bracht begin 1930 rapport uit. Zou nu aan rechtmatige verlangens tegemoet gekomen worden? He laas, de Regeering verklaart nadrukkelijk, dat zij het werk der Commissie hoogelijk waardeert, dochals grondslag voor een wetsontwerp wijst zij het af. Alweer dus de kennelijke onwil bij de Regeering, zooals die van meet af openbaar is geworden. Het voornaamste argument schijnt te lig gen in het slot van deze zin uit de Memorie •an Toelichting: „Nog daargelaten, dat haar meening ten opzichte van de mobilisatie-slachtoffers op sommige punten niet geheel gelijk is aan die der commissie, vormen de financieele gevolgen, aan verwezenlijking van de denk beelden der commissie verbonden in hei bijzonder in deze tijden een onoverkome lijk beletsel tegen het overnemen barer voor stellen." De financiën een o n o v e r k o m e 1 ij k beletsel. Of in cijfers uitgedrukt: de nu voor gestelde regeling zal over een vol jaar f 300.000 meer kosten dan tot heden en ver der kan de regeering in geen geval gaan; het mag b.v. geen f 400.000 kosten. Hier wringt iets. Niet het recht, maar het geld beslist. Immers, zag de regeering hulp aan de slachtoffers als een recht, dan zou noodzakelijke bezuiniging niet op één categorie, welke geen rechtspositie heeft, drukken, doch op allen, die een uitkeering uit de staatskas ontvangen. Het goede in dit wetsontwerp zullen we geenszins ontkennen; doch daarom behoeven we onze oogen niet te sluiten voor het on- volkomene. En daarom hopen wij, dat do volksvertegenwoordiging zich ernstig door belanghebbenden zal laten voorlichten om daarna te pogen gewenschte verbeteringen aan te brengen. En de Regeering dreige niet aanstonds met intrekking. Er is reeds genoeg leed geleden. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD DECADENTIE Ook in den verkiezingsstrijd merkt men symptomen, die wijzen op een moreelen neer gang van ons volk. Daar is het optreden van allerlei personen die niets achter zich heb ben, door geen enkel beginsel worden ge dreven en een Barnum en Baily-reclame voe ren voor hun candidatuur. Daar is het pogen om den tegenstander te treffen in zijn persoon, met de meest afkeu renswaardige wapenen. Daar is de politieke discussie van den Raad, die door sommigen geheel gericht is op kiezersvleierij en succes. Maar buiten de politiek is het niet heter; en af en toe zijn de excessen zoo groot, dat heel het publiek even opschrikt en zich voor de vraag stelt waar wij eigenlijk heen gaan. Toch belet dat de honderden en dik wijls de duizenden niet, om van de geboden gelegenheden gebruik te maken en zich zat. te zien aan allerlei wanstaltigheid en grof heid. Kan men aan zulke zotheden nog een z.g. wetenschappelijk cachet geven, dan zal dat zeker tot het welslagen van de zaak bijdra gen, want niet altijd wenschen wij de vor men uit het oog te verliezen. Voor een schoonheidskoninginnen-revue is bij een deel van ons volk altijd belangstel ling te wachten. Voor een stormachtige Raadsvergadering met vlegelachtige debat ten evenzeer en men kan aan beide vertoo ningen nog een zeker cultureel merk op drukken. Maar belangrijker in veler oog was nog z.g. Volkenkundige Tentoonstelling die dezer dagen in Maison Boer werd gehouden en die in kleurige effecten reeds lang te voren was aangekondigd. Wat was dat die Volkenkundige Tentoon stelling? Wat anders dan de schaamtelooze exploitatie van een aantal mannen en vrou wen, negers cn negerinnen uit Fransch Cen taal Afrika, leden van den stam der Sara- Men zou zoo kunnen vragen, of er aan een neger zoo veel bijzonders te zien is. Hier gold het echter allereerst de negerin nen, die ons reeds als de .1 i p p e n-n e g ti nne n geannonceerd waren, wijl ze ge weldige en geweldig misvormde lippen ver toonden. Het schijnt dat deze wan' ,e lippen herinneren aan groet" iende van vervlo gen eeuwen. T en tijd toen de stam veel te lijden bad van overvallen van vijande- vjkë stammen, en dc vrouwen geroofd wer den om als slaven te worden verkocht of ge leverd werden aan de harems in Noord- Afrika. Arabië en Stamboul hebben deze ne gers hunne dochters op een afschuwelijke wijze misvormd. Nu was er voor de slavenhandelaars geen materiaal meer te vinden, en had de ellende althans eenige vrucht gedragen. Maar ook in later jaren, toen de drijfjachten tot het verleden behoorden is men voortgegaan en heeft men het teeken der ellende als eèn bijzonder soort van schoonheid leeren zien, zoodat de meest misvormde en vergroeide vrouwenlip voor de schoonste doorging. Gelukkig is dat nu uit en heeft de Re geering, (het Fransche Gouvernement) deze onzinnige en goddelooze mode met zijn ban vloek getroffen, zoodat de lippen-negerinnen en dat betrekkelijk vrij snel uitsterven. Het oververzadigde Europa, en met haar Amsterdam, mogen nu nog een laatsten blik slaan op wat spoedig geheel voorbij zal gaan. Men zegt dat dit tevens geschiedt niet het doel om toch duidelijk te maken, hoe men ook in de Fransche koloniale politiek een ethische koers volgt. Maar ons lijkt de heele vertooning aan alle ethiek gespeend. Wilde men werkelijk ons publiek leeren dan was dit onsmakelijk gedoe niet noodig. Dat men een beeld geeft is te verdedigen, dat men bij een volken kundige lezing als overtuigend bewijs een paar leden van dezen stam, de vergadering doet bijwonen kan er mee door. Maar dat men ze glazen bier laat zwelgen met hun misvormde monden, dat men ze negerdansen laat uitvoeren, maakt toch dat men de belangstelling heel anders dan we tenschappelijk accentueert. Intusschen verdringt het publiek zich om toch niets te missen van dit schouwspel en het lijkt ons voor de organisatoren een winstgevend zaakje. Een vraag op zichzelt blijft hoe es voor al dit soort vermakelijk heden in een tijd van zoo groote depressie steeds zoovel geld bij het publiek beschik baar is. Ook dat is een veeg teeken. Maar die vraag nu maar rusten latende, blijft net ons tegenstaan, dat men een reelametocht houdt en dat men geld poogt te kloppen uit dergelijke tragische geschiedenisen. En dat. het publiek nu ook de kans daar toe geeft cn zich vergaapt aan deze ellende, zooals een kind zich vergaapt aan een muizen theater en een opgeschoten bengel aan poppenkast Want nog verdringen zich de menschen voor Maison Boer, om te zien, wat noch in teressant, noch schoon is. AREND VAN AMSTEL. Uit naam van de familie verzocht Dr. Dijk de aanwezigen te zingen Ps. 103 9. Daarmee werd de droeve plechtigheid be sloten. APELDOORN „HOENDERLOO". Te Hoenderloo is het 25-jarig bestaan het paviljoen „Nyegaarde" feestelijk herdacht. Bjj deze gelegenheid hield Mr. H. de Bie, Voor zitter van het Bestuur der Stichting, een rede, waarin bijzonder herdacht werden Ds. L. Hel dring en de oud-directeur M. van Wijhe. Hierna voerde het woord de onder-directeur, de heer Tims, Wethouder M. van Wijhe, de heer C. M. Tankink, hoofd der Mr. Gangel- school, de heer Van Eeyken, van Amsterdam, de heer A. J. da Costa, waarna de heer Sem- hof, directeur der Stichting, een overzicht gaf van het werk in dienst van opvoeding en barm hartigheid. In de hoofdbestuursvergadering werd tot penningmeester herbenoemd de heer H. L. van Eeyken. Tot leden werden benoemd de heeren R. J. van der Broek, Dordrecht, Mr. A. G. Cost Budde, Den Haag, en Ds. Th. L. W. van Ravenstein, Utrecht, en tot commissarissen Mr. Crena de Jongh, Amsterdam, en Ir. Bur ger, Groningen. Aan giften, legaten en contri buties werd resp. ontvangen f25.000, f15.000 en f 7.700. Uit de Antirev. Partij. DEN HAAG EEN 100-JARIGE We weduwe M. Stienessen geb. v. d. Pol, wonende Snoekstnaat 11a, heeft gister on der veel blijken van belangstelling haar lOOsten verjaardag gevierd. Ondanks haar hoogen leeftijd geniet de jarige een goede gezondheid en wa6 nog volkomen in 6taat dezen dag in den familie kring te vieren. Prinses Juliana had een hartelijk schrij ven van gelukwensch gezonden, terwijl na mens den burgemeester, mr. dr. Weeter- raan, chef van zijn kabinet, de jarige kwam feliciteeren. Vele bloemstukken en taarten werden voorts ten huize der jarige bezorgd, o.a. een taart van het Koningin Emma-fonds. NACHTELIJKE VECHTPARTIJ. In den vorigen nacht had omstreeks 1 uur op het Oranjeplein een vechtpartij plaats tusschen eenige minder gunstig be kend staande individuen. Een hunner werd daarbij met eeiymes in den hals gestoken en is naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. Zijn toestand is niet ernstig. Een 3S-jarige chauffeur, wonende hier ter stede, kreeg een vuistslag in het gelaat, waardoor hij een oogenblik bewusteloos ge raakte en een gespleten onderlip opliep, wel ke eveneens aan genoemd ziekenhuis werd verbonden. De dader van deze heldenfeiten wist in een auto te ontkomen, doch hij is bij de politie bekend. D. ZIJLSTRA f Zaterdagavond is zeer plotseling overleden de heer D. Zijlstra, die vele jaren de Geref. Kerk van 's-Gravenhage voor de splitsing en daarna in 's-Gravenhage-Wcst, als ouder ling gediend heeft De heer Zijlstra die van een ernstige on gesteldheid herstellende was, keerde van een vandeling huiswaarts, doch werd vlak voor zijn woning onwel en zakte bewusteloos in- in. Door den G. G. D. werd hij naar het Ge meenteziekenhuis gebracht, waar echter bij aankomst de dood re'eds bleek ingetreden tc zijn. BEGRAFENIS G. KROL. Onder belangstelling uit breeden kring had Zaterdagmiddag op Nieuw Eik en Duimen de begrafenis plaats vam wijlen den heer G. Krol, oud-ondiarwijzer aan de K eu ch eniussohool alhier. Nadat te voren door Dr. K. D ij k, predi kant der Geref. Kerk vam Den Haag-West aan het sterfhuis een dienst was geleid, arriveerde omstreeks hailf drie de stoet op den doodenakker. Onder de velen, die den overledene de laatste eer wiilden bewijzen, merkten we op de predikanten W. van 't Sant en M Schuurman (eaner.), beiden vam Den Haag-West en verschillende leden van den Kerkeraad. Voorts waren aanwezig de hee ren J. van den Bosch, J. van der Leeuw en P. J. Lambooy, bestuurs leden der Keucheniusschool, benevens het hoofd dier school en die ran de J. C. Sik kel- en Elout van Soetervvoudesoliool, n.l. de heeren A. Ren es, A Kammeraaten A. Tjepkema, de collega's-onderwijzers vam de Keucheniusschool cn vele andere onderwijzers, oud-leerlingen, en leden van de Kerkeraden der r*ref. Kerken v«" Haag-P-V a '.Vest. oen de kist in de groeve was neerge laten. sprak Dr. Dijk een woord van dank bare nagedachtenis. De zoon van den overledene, de heer S. G Krol, dankte voor de talrijke bewijzen van belangstelling en voor de eer zijn va der betoond. DE BREUK TE TER NEUZEN De amti-rev. Kie6vereeniging „Nederland en Oranje" te Ter Neuzen publiceert eeo geschrift, waarin haar zienswijze omtrent de scheuring in de anti-rev. groep wordt weergegeven. De verklaring komt im 't kort hierop neer: Tusschen de zittende raadsleden, de hee ren J. J. de Jager cn D. Soheele Azn. was nogal eens verschil van gevoelen inzake het financieel beleid. Het gelukte echter aan 't bestuur eenstemmigheid te verkrij gen en daarop werden, als van ouds, ge noemde heeren no. 1 en no. 2 op de lijst geplaatst Een groep anti-rev. kiezers nam hiermee echter geen genoegen; ook niet, nadat de heer De Jager verklaard had hun ziens wijze te deelen, dat in de eerste jaren „een zeer bezuinigende financieele politiek" ge voerd moet worden. Een commissie uit de Kiesvereen., po„e^ daarna onder voorzitteischap van den heer Soheele de „opposanten" te overtuigen van hun ongelijk. Echter tevergeefs: de stellige eisch werd gehandhaafd, dat de heer De Jager vam de lijst moest verdwijn n. Pijnlijk en afkeurenswaardig wa6 het nu, zegt het bestuur, dat de heea- Scheele, die de eenheid nagestreefd had, zich nu bij de opposanten aansloot, al6 Lid der kiesvereeni- ging bedankte en zich als no. 1 Candida at liet stellen door een nieuwe „vrije anti- rev. partij". Het bestuur betreurt deze verbrokkeling ten zeerste en meent thans niets anders te kunnen doen dan beslist positie te kiezen tegen de „soheuronakende groep" en de antirev. kiezers ernstig op te wekken hun stem uit te brongen op den heer J. J. Jager. AUTOBUS VAN DEN DIJK GEVALLEN MET TWINTIG PERSONEN Een doode, een zwaargewonde. Te Wyche (Geld.) had op den Teersdijk ïn ernstig auto-ongeluk plaats, doordat de autobus van den heer De Rijdt, uit Grave, welke den dienst Grave—Nijme gen v.v. onderhoudt, tengevolge van een verzakking aan den rechterkant van de dijk omsloeg en naar beneden stortte. De wagen, welke met passagiers op den terugweg naar Grave was, kwam aan den voet van den dijk in een bouwland te recht en werd geheel vernield. De chauffeur zag het ongeluk aankomen en wist nog bijtijds uit de cabine te springen. Hij bleef ongedeerd. Een naast hem gezeten pasagier sprong eveneens uit den wagen, doch aan den verkeerden kant, met het gevolg, dat de man onder den vallenden wagen terecht kwam cn op slag werd gedood. Het is de 60-jarige ge huwde schoenmaker W. den Doop uit Grave. Van de overige inzittenden bras mej. En ren uit Neder-Asselt beide armen. Zij is naar dokter Klop to Wychen ver voerd, waar de eerste hulp werd verleend Nadien is zij naar haar woning overge bracht. De heer ,T. Lamers uit Wvchen be kwam een ribbenfractuur, terwijl de da mes Loeven en Fonen uit Wychen dooi glasscherven licht werden gewond. Dat het ongeluk nog betrekkelijk goed is afgeloo pen is te danken aan de zeer sterke car rosserie, welke slechts aan een zijde werd vernield. Het chassis bleef onbeschadigd en is later wegesleept. STAKING OPGEHEVEN De staking in de steenfabriek te Angeren is geëindigd. Het conflict betrof, gelijk be kend, een eisch om loonsverhooging. Men is nu tot overeenstemming gekomen door het zelfde loon te handhaven, doch bij iedere groep arbeiders een arbeidskracht meer in dienst te nemen, zoodat de werkzaamheden thans lichter zijn geworden. Op deze voor waarden is do arbeid hervat. i'e Groningen zijn tijdens het maken van verkiezingspropaganda voor de S.D.A.P. be toogers door een menigte opgeschoten jon gens en meisjes bekogeld. Hèt Gedep. Sta tenlid A. v. Geuns werd geraakt. De politie greep in. De straat werd afgezet De menig- te werd met gummistokken uiteengejaagd. Eén persoon werd gearresteerd. DE AARDBEVING IN ONS GEHEELE LAND WAARGENOMEN De trilling van don bodem van ons land, die in den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half 2 is waargenomen, is een verschijnsel, dat in die mate en uitgebreid heid nog niet is waargenomen. Blijkbaar is dit een voor dit deel van de wereld 'n vrij hwipc beweging van de aard korst geweest. Men denkt, dat het epicentrum van de aardbeving ongeveer in het midden van de Noordzee iigt maar dit zal aan de hand van de inkomende waarnemingen nog moe ten worden vastgesteld. Men denkt, dat de oorzaak is een verticale verplaatsing van diepgelegen aardlagen. De trilling is, naar nu wel vaststaat, in heel ons land waargenomen kunnen worden. Ook verder Oostelijk is ze gevoeld, naar ons uit Aken bericht werd, waar vele in woners uit hun slaap werden gewekt en zagen hoe kleine voorwerpen zich van hun plaats bewogen. Van iemand uit Schiebroek vernemen we, dat hij door het openspringen van een deur in zijn huis en het kraken van zijn ledi kant is wakker geworden. Een lezer te Rotterdam, waar hij in de Schiebroekschestraat woont, meldt ons, dat hij in den bewusten nacht werd opge schrikt door het buitengewoon lawaai, dat zijn papegaai en parkieten maakten. Do vogels vlogen in zeer zenuwachtigen toe stand door de kooien. Hij vermoedt, waar schijnlijk terecht, dat dit in verband staat rnet het geconstateerde verschijnsel. Van elders vernemen we nl., dat ook de in het wild levende vogels tijdens de aardtrilling onrustig waren, hetgeen zij door fluiten errieden. Verdere berichten over het. waarnemen van de aardbeving komen uit Groningen, Middelstum, Bennekom. Alkmaar, Apel doorn, Leiden, Middelburg. Oostburg, Hce- mveen en Doetinchem. Te Bergen ((bij Alkmaar) vielen bij een bewoner zelfs schilderijtjes van den wand. Bij enkele personen in Rotterdam bleef de klok stilstaan en hing de lamp te schom melen. In Engeland en Schotland zijn de ver schijnselen in elk geval heviger geweest. De schokken duurden naar de seismograaf uitwees, ongeveer een half uur. Bij het be gin waren ze het hevigst zoodat dc bewoners van Lowestoft en Huil zelfs de straat op renden. Ook in Den Haag merkbaar geweest? De trillingen zijn waarschijnlijk 't sterkst gevoeld in Scheveningen. Van den hoofdcommissaris van politie, den heer Van 't Sant, die in de Nieuwe Park laan woont, vernamen wij, dat hij om streeks kwart voor twee door een schok wakker werd. Niet wetende wat er aan de hand was, maakte hij licht en op hetzelfde oogenblik voelde hij een eigenaardige tril lende beweging, waardoor verschillendo voorwerpen in de kamer schudden en slin gerden. De heer Van 't Sant belde het hoofd bureau van politie op en vroeg aan de dienstdoende telefoniste of er iets bijzon ders gebeurd was, een ontploffing of iets dergelijks. De juffrouw wist echter van niets. Wel vroeg zij of de heer Van 't Sant wellicht die merkwaaardigo schokken gevoeld had, welke even te voren op het hoofdbureau waren waargenomen. Een collega-telefoniste stond bij de thee tafel en bemerkte duidelijk een schuddende beweging en gerinkel. Ook de inspecteur van dienst had eigenaardige bevindingen: de deuren van de kast in zijn kamer spron gen eensklaps open en gingen klapperen. Van verschillende zijden zijn aan het aardschokken geconstateerd hadden. Voor zoover bekend, is van schade ech ter niets gebleken. Gasbuizen te Londen gebroken. LONDEN, 9 Juni. Tengevolge van de aardbeving van Zondagnacht j.l., bleken in de omgeving van de SL Paul's Kathedraal verschillende gasbuizen te zijn gesprongen, zoodat de straten rondom de Kathedraal door de politie werden afgezet. De ambtena ren die werkzaam zijn in de departements gebouwen nabij de St Pauls mochten ge durende eenige tijd niet rooken, totdat de lekkages waren gerepareerd. Verzoek van het Kon. Ned. Meteor. Instituut. Het Kon, Ned. Meteor. Instituut heeft het volgende verzoek gepubliceerd: Personen, die nauwkeurige inlichtingen kunnen geven omtrent de aardbeving in den nacht van Zaterdag op Zondag worden verzocht die schriftelijk te zenden aan het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut. Vooral omtrent sterkte en duur, richting der schok ken, beweging van voorwerpen, enz. Voornaamste Nieuws. OVERREDEN EN GEDOOD De 39-jarige Joost de Grave, is op den Rijksstraatweg ten noorden van Heeren veen door een nog onbekende auto over reden en gedood. Nader meldt men ons: Omtrent het auto-ongeluk, dat Zaterdag avond te Heerenveen heeft plaats gehad, waarbij een persoon door een onbekend ge bleven automobilist werd overreden en ge dood, kan thans worden gemeld, dat dc po li tie te Sneek erin geslaagd is den auto rijder op te sporen. I-Iet is zekere V. de V. Dc politie stelt een nader onderzoek in omtrent de schuldvraag. POGING TOT ONTVOERING. Men meldt ons uit Vleuten: Zondagmorgen te 11 uur is alhier het ö-ja rig dochtertje van den heer W., toen zij met eenige vriendinnetjes aan het wandelen door een onbekend persoon opgepakt en meegenomen in diens auto. Een voorbij- gangster, mej. L„ die zag wat er gebeurde, had de tegenwoordigheid van geest om '1 autonummer op te nemen. De auto reed snel door, waarop het kind hevig begon te gillen. Toen het schreeuwen aanhield heeft do man voor het huis van den gemeente .eldwachter gestopt en het kind weer op len weg gezet. Hij verklaarde het kind te hebben meegenomen, omdat het midden op den weg voor zijn auto aan het spelen was Mej. L. heeft echter aan de politie medege dc-old, dat hiervan geen sprake was. Deze heeft thans een onderzoek ingesteld. fblz. 1.) Nadere bijzonderheden over de aardbeving in den nacht van Zaterdag op Zondag eit over de waarneming daarvan in ons land. Te Wychen (GH.) viel een autobus van den dijk, waardoor een passagier gedood en een ernstig gewond werd. (blz. 2.) Het Duitsche bezoek aan Chequers. Vol gens de Daily Tel. zou Duitschland een mo ratorium van drie jaar willen vragen. Of dit eal geschieden hangt vooral af van Ameri ka. De Fransche pers is met wantrouwen vervuld. Dc Beiersche Volkspartij keert zich tegen de noodverordening. Nadere berichten over de aardbeving in de omgeving van de Noordzee. Ovenleden is Prof. Th. K. L. Sluyterman, hoog] e eraair te Delft. Een felle brand legde te Schiedam een geheel pakhuizencomplex in de asch. (blz. 5) Minister Ruys over de crisis in de IJmui- densche visscherij. Prof. Mr. V. H. Rutgers werd benoemd tot lid van de Duitsch-Turksche arbitrage-com missie. Een foto van de wandschilderij voor het intern. Arbeidsbureau, geschenk van hel De algemeene vergadering van het Chr. Nat. Vakverbond wordt 29 cn 30 Juni ge houden. (blz. 9)' Onze Duitsche medewerker over de minis ters-samenkomst op Chequers. BERICHT Diegenen, die als premie de Zangbundel WOENSEL KOOY aanvroegen, deelen wij mede, dat deze geheel uitverkocht is en een herdruk waarschijnlijk nog wel eenigen tijd zal duren. Wie dus liever niet lang wil wachten, raden wij aan een andere premie uit te zoeken. GROOTE FABRIEKSBRAND TE SCHIEDAM Een pakhuis-complex in vlammen Gisteravond om 11 uur brak een bevigè brand uit in een pakhuizen-complex ge legen achter no. 7 in de Ketelstraat te Schiedam. In deze pakhuizen is o.m. ge vestigd een klein was-fabriekje van den heer B. van Noordennen. Er zijn mate rialen als was terpentijn en dergelijkb ingrediënten opgeslagen, die gretig "oed- sel voor het vuur waren. In een tijd van enkele minuten was het één vuurzee, die zich over al de pakhuisjes, vier in getal, uitstrekte. De brandweer was spoedig met groot materiaal ter plaatse en kon met onge veer tien slangen water geven, waardoor het gevaar voor uitbreiding spoedig wa3 geweken. Tegen halftwaalf was men den brand zoo goed als meester. In het pand no. 7 is gevestigd de kolen handelaar M. Bos, die, geholpen door de buren, zijn heele inboedel op straat had ge zet. De brandweer wist door tijdig optreden te verhinderen, dat dit pand in brand raak te. De schade, die zich heeft beperkt tot do vrijwel bouwvallige pakhuisjes en de daar in opgeslagen goederen is niet groot Be treurenswaardig is evenwel dat de goede ren, toebehoorende aan den lieer B. van Noordennen, nog niet waren verzeker^ waardoor deze een schade van f 1500 lijdt. Het pakhuizencomplex behoort aan J. db Lange. Kortehaven 20 en is verzekerd. De commissaris van politie, de heer Ellenber ger, was spoedig ter plaatse. INBRAKEN TE GOOR EN OMGEVING Door do marechaussee to Goor (Ov) wertl een goede vangst gedaan. Zij hield een zwer venden Duitscher aan, die niet in het bezit van papieren was en later bleek te zijn Martien Ilaussmann. Bij de overbrenging naar de kazerne zagen de politiemannen, dat H. een voorwerp wegwierp. Later bleek het een portemonnaie te zijn. Den volgen den morgen werden zij gewaarschuwd dooi den directeur der coüop. Zuivelfabriek „Weddehoen", dat er bij hem was ingebro ken en bij o.m. een portemonnaie vermiste. Daar den laatsten tijd tc Goor cn omstre ken herhaaldelijk werd ingebroken, zal nog moeten worden onderzocht of II. de dadei DOODELIJK AUTO ONGELUK. Te Hengelo (Ov.) heeft een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Het 14-jari- meisje van Seitzema, wonende aan den Castorweg reed van genoemden weg den Oldenzant schen Straatweg op. Op dat oogenblik kwair uit de richting Oldcnzaal een auto aanrlj den. De chauffeur reed met volle vaart tc gen een boom op. doch kon een ongeluk niet voorkomen. Het meisje werd zoo ernstig gewond, dat dc doo l nkele oogenblik latei intrad. De chauffeui bekwam slechts lich te verwondingen. Do auto werd geheel ver nield. Do politie onderzoekt in hoeverre dei chauffeur schuld treft. KIND DOODGEREDEN. Te Nieuwpoort is een R-jnric kind door een auto aangereden en Zondagnacht aan •de bekomen verwondingen overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1