llirutur geih&cfyt (ïmiranl VACANTiE-AORESSEN PRACTISCH CHRISTENDOM H.V. HOUTHANDEL VI J, VAN SCHIJNDEL C®. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.21 (Beschikkingskosten f 015.) Per week O/"" Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vé cent Zondagsblad nipt afzonderlijk verkrijgbaar Daqelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3371 ZATERDAG 6 JUNI 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels..1.17% Elke regel meer0.221/] Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer #0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.11 10e Jaarqanr Een gefal me! een achtergrond Een dezer dagen hebt U en hebben wy kunnen vernemen, dat de Nederlandfiche Christelijke Radiovereeniging met haar ledental in het afgeloopen jaar de honderdduizend over schreden heeft. Zonder eenige twijfel is dit iets, wat ons allen verheugt; het vele goede wat deze vereeniging biedt is bekend. Maar bij het lezen van dat getal maakten wij direct een kleine berekening en dachten: welk gedeelte van deze groote schaar zou tevens voorzien zijn van een Christelijk dagblad? Zonder in pessimisme te vervallen kunnen wij wel zeggen, dat ook in Uw woonplaats er nog wel leden der N. C. R. V. zullen zijn, die nog niet gekomen zijn tot de goede gewoonte van: het Christelijk dagblad in het Christelijk gezin. Daarom zouden Wjj U, als trouwe propagandist (e) voor ons blad in overweging willen geven juist diegenen deze maand nog eens te wijzen op de beteekenis van de Christelijke pers voor het gezinsleven. U weet, dat de gelegenheid gunstig is, want nieuwe kwartaal lezers ontvangen ons blad tot 1 Juli gratis. DE ADMINISTRATIE. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. 159) DEM ZEN Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant- aan l.un vacantie-adres willen ontvangen, ver- oeken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan ,dje admini stratie schriftelijk op te geven, met dui delijke vermelding van het vaste adres en het vacantie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen 'prijs zal worden gesteld. NAAR DE SCHRIFT OF VAN MENSCHELIJKE MAKELIJ? 10 oAio 6?i 10 6X10 tma Ons artikel van 26 Mei onder het opschrift „Liberaal Staatsbeleid er. godsdienst" is oorzaak van een breede perspolemiek geworden, welke we niet onbesproken voorbij kunnen laten gaan omdat daarbij bovenstaande vraag om beantwoording roept. Zoowel Het Vaderland als de Vrijheid kwamen tegen onze beschouwing op en legden ons „spraakverwarring" en „mis verstand" ten laste; terwijl de r.k. Maasbode, evenals de Zeeuio, zich even in 't debat mengden om met een typee- rende aanhaling uit het artikel in het Vaderland te bewijzen, dat het gelijk aan onze zijde is, en dat de schrijver in het Vaderland zulks, ondanks zich zelf, erkent. Hier mag allereerst de vraag gesteld, of dit tusschentreden van de Maasbode niets te zeggen heeft aan den geachten en geleerden schrijver in de VHjheid,. Mr. Belinfante? Deze toch wil ons er aan „indachtig maken, dat er tusschen anti-revolutio nairen en andere protestantscli-christe- lijke politïeké partijen'eenerzijds en de Roomsch-Katholieke Staatspartij ander zijds toch een antithese bestaat van denzelfden aard als die, welke dat (n.l. ons) blad hier tracht te construeeren tusschen anti-revolutionair en liberaal staatsbeleid.' Ja, wij zouden in deze dingen, omdat de uitlegging der Schrift door cle Kerk voor ons niet het eind van alle tegen spreken is, dichter bij de liberalen dan bij de Roomsch-Katholieken staan. Indien nu deze conclusie van den schrijver juist zou zijn, hoe komt het dan toch, dat de Maasbode uit volle overtuiging onze zijde kiest en dat wij, als dit blad een artikel over „liberaal staatsbeleid en godsdienst' schreef, het ongetwijfeld bijna woord voor woord zouden kunnen overnemen? Dat moet toch wel heel vreemd zijn voor hen, die elke week wijzen op de „diepgaande meeningsverschillen" tus schen geloovige protestanten en ern stige roomsch-katholieken. Een andere opmerking, welke we vooraf wenschen te laten gaan is deze, dat onze opponenten in Vaderland en VHjheid liberalen van geheel hetzelfde slag zijn. Zij behooren tot die strooming in de liberale partij, welke elk contact tusschen godsdienst en politiek ver werpt. Of, om het met de woorden van de Maasbode te zeggen: „De stelregel, dat zoowel de atheïst als de geloovige Christen en de ortho doxe Jood zich in de liberale partij kun nen thuis voelen, vermits deze voor de staatkunde geen directieven aanvaardt van welke godsdienstige belijdenis ook, maakt nu eenmaal de alüha en omega uit van het politiek liberalisme." Het is eigenlijk eenigszins vreemd, dat juist zij op ons artikel aanvlogen, want wij keerden ons minder tegen dit, aldus omschreven politiek liberalisme, dan wel tegen dat, waarover (alweer) de Maasbode zegt „Al meer echter is men in vrijzinnige kringen aan dit „dogma' gaan tornen en de erkenning van de groó.e waarde van den godsdiénst voor het maatschap pelijk leven, welke in de beginselverkla ring der liberale partij werd opgeno men, zagen we zelfs gevolgd door een poging om het liberalisme aan het mo- dem-protestantisme te koppelen." Immers, onze aanval gold deze stel ling, aanvaard door de Liberale Studie club te Rotterdam: „Liberaal staatsbeleid, absolute godsdien stige normen voor het staatkundig leven verwerpende, erkent de zedelijke grond slagen der samenleving, zooals die zijn terug te vinden in de Tien Geboden en in de Bergrede, waarop het Christendom steunt." Hoezeer we ons benaarstigd hebben in duidelijke woorden te zeggen, wat onze bedoeling was, zijn we daarin blijk baar niet geslaagd: de schrijver in de Vrijheid heeft de strekking van ons be toog, tot onze spijt, niet juist gegrepen. Dit behoeft niet uitsluitend op onze rekening geschreven te worden; want het geldt een nieuwe gedachte, welke zich in het staatkundig leven baan tracht te breken; en het religieuse libe ralisme, dat deze gedachte propageert, zoekt ook zelf nog naar de formule, waarin het zwevende begrip gekristal liseerd kan worden. Hier is niet aan de orde de veelbe sproken antithese, welke Dr. Kuyper klaarder dan iemand anders geformu leerd heeft; hier staan we voor de vraag, welke invloed de godsdienst, vol gens liberale opvattingen, op de politiek zal mogen en moeten uitoefenen. De liberale studieclub te Rotterdam (niet de liberale partij in haar geheel; we geven dit Mr. Belinfante grif toe) heeft geworsteld met de taal om die invloed onder woorden te brengen en over die stelling gaven wij ons oordeel. Bizonder geslaagd is de Studieclub in de formuleering blijkbaar niet; want Mr. Belinfante geeft toe, dat men lie ver niet had moeten spreken van ver werping van absolute godsdienstige normen, doch liever om het kort in eigen woorden te zeggen van negeeren. Ook de heer Roodhuyzen in Het Va derland heeft blijkbaar weinig sympa thie voor de stelling der Rotterdam mers; hij had liever over deze zaak ge zwegen. Geheel onnoodig voeren onze oppo nenten ons tegen, dat de liberalen abso lute godsdienstige normen alleen ver werpen voor het staatkundig leven. Het persoonlijk leven staat hier geheel bui ten en daarom kunnen volgens hen god loochenaars, orthodoxe protestanten, vrome joden, vrijzinnigen en roomsch- l katholieken zich zonder eenig bezwaar 'bij de liberale partij voegen. O, dierbare onnoozelheidr Echter, we hebben geen oogenblik uit het oog verloren, dat het hier uitslui tend ging over de staatkunde. Alleen deze vraag is aan de ordewelke betee kenis heeft volgens de religieuze libera len de godsdienst voor de politiek? En, om sommigen, die mogelijk ondei de be koring van dit vrome liberalisme zou den kunnen komen, direct te waarschu wen, zetten wij de stelling opdeze re ligieuze liberalen staan in politicis pre cies even ver van ons af als Vryheids- bonders van het slag van Roodhuyzen en Belinfante. De laatsten zeggenin de staatkunde negeeren wij de absolute godsdienstige normen geheel en volkomen; want wij zjjn van meening, „dat die normen al leen betrekking hebben op het zieleheil der individuen, maar geen voor alle tij den en omstandigheden geldende recep ten bieden voor wetgeving en staats beleid." De andere groep poneert de stelling-, wjj verwerpen de absolute godsdien stige normen voor het staatsbeleid, doch erkennen „de zedelijke grondslagen dei- samenleving, zooals die zijn terug te vinden in de Tien Geboden en in de Bergrede, waarop het Christendom steunt". Dit nu is in 't eene geval negatie en in 't andere Schriftcritiek;. en wij we ten waarlijk niet, wat het gevaarlijkst is voor de doorwerking der Christelijke beginselen op het staatsbeleid. En we wijzen er slechts terloops op wie nu wil, die kan hier ook zien, waarom roomsch-katholieken en geloo vige protestanten ten deze veel dichter bij elkaar, dan bij de liberalen komen te staan. Er is bjj hen, zooals onze op ponenten gaarne telkens herhalen, ver schil van uitlegdoch er is evenzeer een streven om de Schrift te verstaan en ten volle over het staatsbestuur te laten heerschen. De godsdienstige liberalen echter tre den op met de pretentie, dat zij zullen uitmaken, welke deelen der Schrift be teekenis hebben voor de politiek. Zij stellen zich boven het Woordzjj buigen er niet voor, doch oordeelen er over; of, zooals we onlangs schreven: De mensch beslist, de monsch heeft het laatste woord. Niet de Schrift. In dien er al sprake zal kunnen zjjn van godsdienstige normen, dan mogen ze in geen geval absoluut ziin en daarom kur. nen „de zedelijke grondslagen van de samenleving" slechts menschenwerk zjjn. In wezen brengen de menschen van de Liberale studieclub dan ook niets nieuws en zoo komt het eveneens, dat de heer Roodhuyzen ondanks zich zelf toegeeft: „men mag gerust als liberaal meer aanvaarden, en zelfs de Schrift iel of gedeeltelijk als het Woord Gods erkennen, maar als norm voor het staatkundige kan men uit den aard dei- zaak nooit verder gaan dan wat wij het humanitaire gedeelte van de Schrift zou den w'llen noemen te weten de Berg rede en de Tien Geboden". En in de VHjheid. waarin eerst be toogd wordt, dat „liberaal staatsbeleid absolute godsdienstige normen voor het staatkundig leven verwerpt", kan men iets verder lezen„dat het liberaal staatsbeleid zich stelt op den grondslag van het practische Christendom. Geen antithese dus, doch synthese wordt hier beoogd. Orthodoxen en modernen op godsdienstig terrein, agnostici en godsdienstloozen kunnen in de liberale gelederen samenwerken en opbouwenden staatkundigen arbeid verrichten, voorzoo ver zij de zedelijke grondslagen der samenleving aanvaar den, welke in het Christendom zijn ver vat." Maar een practisch Christendom, dat van menscheljjke makelij is, en waarbij de rede zich stelt boven de Openbaring, kan noch mag het onze zijn. VEILIG VERKEER. De verkeersgevaren nemen niet alleen op de publieke straat met de dag toe; maar zeer in de publieke gebouwen waar onenbare vermakelijkheden geboden wot den; om maar niet te spreken van een ar- beiderssportfeest, als pas te Arnhem „ge vierd" werd en waarvan de Burgemeester verklaarde, dat hij op zoo'n vertooning niet gerekend had. In onze kringen wordt vaak diepzinnig en hoogernstig de vraag behandeld, koe Chris- hebben te staan tegenover tooneel en schouwburg. Immers, wij erkennen, dal er prachtstukken geschreven zijn, bestemd om od de planken vertoond te worden. Terwijl anderzijds geen goed woord te zeggen -alt over bet hedendaagsche tooneelspel. In Roomschen kring staat men ook voor deze moeilijkheid. Vandaar, dat de bladen elke recensie nadrukkelijk vermelden ol i stuk aanbevelenswaardig of onbehoor lijk is. En deze critici leggen, wat fatsoons- begrippen betreft, zeker geen minder deug delijke maatstaf n, dan onder ons gebrui Ook zij verzetten zich kras en krachtig tegen de opinie,.welke in heel de vrijzinnige tiers (die in dit opzicht wel buitengewoon gevaarlijk is) tot uiting komt, dat slechts ..kleinburgerlijke preutsohheid" en schijn heiligheid zich ergeren aan de wijze, waar- on revue-sterren optreden. Men moet lezen hoe ook de deftigste libe rale bladen schrijven over het optreden van het gezelschap van Mistinguett en over de moed om met „een minimum aan kleedij 'op het tooneel te verschijnen; welk mini mum dan nog wegens in Nederland gelden de „fatsoensbegrippen" grooter is dan in Parijs en elders. Wij kunnen het dan ook waardeeren, dal de Roomsche pprs tegen dergelijke schaam telooze voorstellingen waarschuwt, al vree zen wij dat de waarschuwing wel eens aan bevelend zal werken; doch we zouden de vraag willen stellen: geeft het geen veiliger verkeer als men dit gevaarlijke pad geheel mijdt en een andere weg inslaat, waar men deze bedreiging der zedelijkheid niet vindt'' Wat voor goeds steekt er met name in de drukbezochte revue's en in het schouwburg- tuoneel van deze tijd, zoodal men door ge heelonthouding eigen ontwikkeling of de op voeding zijner kinderen schaden zou? Ons dunkt, dat de houding welke in onze pro testantsch-christelijke pers en over 't geheel ook in onze kringen aangenomen wordt, de meest aanbevelenswaardige is om veilig ze delijk verkeer te verkrijgen. BINNENLAND. DEN HAAG ERNSTIGE BOTSING Tusschen auto en grosntenwagen Op den Pijswijkscheweg heeft Donderdag een ernstige botsing plaats gehad tusschen een luxe-auto, bestuurd door de plm. 50-jari- ge P. P. V. uit Noordwijkerhout, en een met paard bespannen groentenwagen van de 22- jarige W. B. Laats.genoemde, die uit de Lyonetstraai kwam aangereden, wilde de Rijswijksche weg opgaan. Toen hij zich midden op deze weg bevond, naderde bovengenoemde auto met groote snelheid, waardoor het B. niei meer mogelijk was voorrang te verleenen. lewel hij in de meening verkeerde, dat de chauffeur door krachtig remmen ongeiuiL- ken zou kunnen voorkomen, gebeurde dit niet. Met een knal ramde de auto de groen- tenkar, tengevolge waarvan deze omsloeg en een 16-jarige jongen, die zich achterop den agen bevond, met een smak op de keien te recht kwam. De voerman van de groentenkar kwam er. evenwel gelijk zijn broer, zonder kleerscheu Aanstonds begaf men zich dan ook naar den jongen, die in bewustèloozen toestand onder het paard lag, om hem uit zijn benar- "e positie te bevrijden. Door den G.G.D. erd hij naar den Centralen Post overge bracht, waar de ongelukkige, na weer bijge komen te zijn, veel last scheen te hebben van inwendige pijnen. Hij kon gelukkig toch weer na verloop van een paar uren huiswaarts keeren. Ook het paard ondervond van de botsing nadeelige gevolgen, wijl het hier en daar schaafwonden had, terwijl de kar wel een grondige reparatie noodig zal hebben. WAALSCHE KERK De. Kerkeraad der Waalsche Gemeente deelt mede dat dank zij de welwillendheid de Wijkvereeniging van Ds. S. van Dorp, de gemeente in het gezellige gebouw aan de Hooigracht 5 „Elim" zal kunnen bijeenkomen. De eerste dienst zal plaats hebben Zondag 7 Juni op het gewone uur en zal geleid worden door Ds. D. Lemaire uit .Brussel (Belliard). ZWOLLE ZENDINGSDAG Woensdag 15 Juli a.s. zal te Zwolle op het naby de stad gelegen landgoed „De Kranen burg'', een Zendingsdag gehouden worden, uitgaande van de classis Apeldoorn en Zwolle der Chr. Geref. Kerk. Als sprekers zullen hier optreden de predikanten: L. de Bruyne, van Zwolle, A. Ponstein, van Steenwijk, B. Oost hoek, van Kampen, C. van der Zaal van De- 'enter, J. van der Vegt van Doesburg, terwijl ook Prof. F. Lengkeek van Apeldoorn het woord zal voeren. Uit de Antirev. Partij. A.-R. KIESVEREENIGING TE HEERLEN Dezer dagen vergaderde de A.R. Klesvereen. N. en O." te Heerlen ln de Geref. Kerk. Na 'Pening volgden do mededeelingen over dc be ls één i Chr.-Hlst eft nogal eenige voet« daartoe te geraken. L .dering. dat samemverl gemaakt door dc ter chen van de zijde d ij ons verblijden, dat t s gekomen, nu op do plicht NED. CHR. TEXTIEL- ARBEIDERSBOND •ekkei last ae u.n. in' den gem. Te dien ^einde zullen i alle krachten bij l de gei 9 Juni. Beersdal VVoens- I Vrijdag 12 Juni, N. Glnde reebeek Dinsdag 16 Juni, kers -uilen optreden de beèren Kranleveld i WH. dandslid). en W. Kok, A.R. (Voorz. ITot. M.B.), en mevr. Ds. Postma (<WH.). JUBILEUM 35-JARIG BESTAAN Gister heen te Utrecht vergaderd in het gebouw voor C. S. B. de Ned. Chr. Textiel arbeiders bond „Unitas", onder voorzitter schap van den heer G. Ekkel. Vain de ope ningsrede gaven wij reeds verslag. Na een welkomstwoord tot de afgevaardigden van diverse organisaties, worden de notulen der vorige jaarvergadering goedgekeurd en vast gesteld. Daarna zijn aan de orde ck* jaarverslagen. Hieraan ontleencn wij het volgende: De niets ontziende manier van rationali- seering was niet bevorderlijk aan een goe den geest onder de arbeid rs. Het eigen machtig optreden der werkgevers bij ver schillende aangelegenheden vooral in het laatst van 1930, tot nu toe, prikkelt en ver bittert. Met ledental op 1 Jan. 1930 bedraagt 5940 (1 Jan. 1929: 478-4). Momenteel zijn de 6000 reeds lang gepasseerd. Het aantal afdeelin- gen wordt grooter. Nieuw opgei'iebt werden de afdeelingen Dedemevaart, Enter, R'dam, Westerhaar, Aadorp, Bennekom, Delden en Krommenie. De afdeeling Zeist werd opge heven. Ook financieel is de toestand gunstig. Het bondsvermogen steeg belangrijk. Ruim f72.000 werd L. 1929-1930 gereserveerd. Van de werkloozenkas werden enorme offers ge vraagd. Desondanks werd 1930 afgesloten met een 6aldo van f140.000. De oplage van het vakblad steeg. Het aan tal deelnemers in het vrijwillig bondszieken fonds bedraagt pl.m. 1500. Het verslag geeft voorts een overzicht van de gevoerde acties en bereikte resultaten. Het verslag van den Bondspenningmees- ter, de heer G. M. J. de Ruyter, van Utrecht, deelt mede, dat 1930 afsloot met een verlies van f59.274.32. Gelukkig was het vermogen toch nog op 1 Jan. 1931 f 140.225.3. Er is dus nog geld om den eersten geweldigen stoot bij den aanvang van 1930 op te vangen. MIDDAGVERGADERING In de middagvergadering werd allereerst de redactie van het vakblad besproken. Bij acclamatie werden de redacteur en de voor zitter herkozen, de overige bestuursleden bij ei kele candidaatsteMimg. De heer S p a r e n b e r g, uit Gronau, sprak namens het Centrale Bestuur en de Districts leiding in Weetfalen van de Duitsche Chr. Textielarbeidersbond. Spr. herinnerde aan de gelukkige. samenwerking tusschen de Duitsche en Hollandsche vakbroeders, die er sinds .910 bestaat. Spr. bracht „Unitas" Gods zegen en de beste wensóhen over van zijn organisatie." (Applaus) De heer K. Kruithof sprak namens het Chr. Nat. Vakverbond. Spr. wees erop, dat het ideaal van de Chr. vakbeweging niet moet zijn het grootere getal. b.v. 100.000, maar de leuze: elke Christelijke arbeider in een Christelijke vakorganisatie". Aan den heer H. Verveld, van Ensche dé, die wegens ongesteldheid niet aanwez.g kon zijn, werd een telegram gestuurd, waar in hem een spoedig herstel werd toege- wcnscht. Daarna werden de afdeelingsvoorstellen en de voorstellen van het hoofdbestuur afge handeld. Des avon 's werd in het gebouw van Chr. Soc. Bel. de jubileum vergadering gehouden ter herdenking van het 35-jarig bestaan van den Bond. Medewerking verleenden de Utrechtfiche Chr. Mond-Acco-rd.vereen. „De Echo" en het Dubbel Mamnenkwartet der Kon. Utrecht- 6Che Mannenzangvereen., terwijl de heer J. L. Fe y ten declamaties ten beste gaf. In plaats van den heer H. Verveld, van F.nsche Ié. die wegens ongesteldheid niet aan wezig kon zijn, hield de bondsvoorzitter, de heer G. Ekkel, van Utrecht, de herden kingsrede. Spr. herinnerde aan de zeer moeilijke omstandigheden, waarin Unitas opgericht werd. Voge's van diverse pluimage waren daarbij in April 1896 tegenwoordig. De Ka tholieke en Protestantsche verecnisingen werkten in Almelo, Hengelo en Enschedé in dezen bond samen. Deze federatieve vorm werkte aldus, dat de R.K. en de ProL ver- eeniging;n afzonderlijke afdeelingen vorm den van dezen bond, die tot 1900 Twentsche Chr. Textielarbeidersbond heette en daarna de Ned. Chr. Textielarbeidersbond. Als eigenaardigheid vermeldde de voorzit ter, dat in de oprichtingsjaren de contribu tie 6leehts één cent per week bedroeg. Toch heeft niema.nd, gezien da geringe middelen die de penningmeester tot zijn beschikking had, ie_ts van Unitas te vorderen. (Applaus) In dien tijd moest men strijden tegen so cialist, communist en syndicalist. tegen heel vee! vooroordeel en misverstand in eigen kring. Men zag in de menschen, die toen streden voor de Chr. vakbeweging, halve so- cialisten.1 Men heeft volgehouden en thans i zijn er 6350 leden bij onzen bond. Die arbeid heeft rijke vrucht gedragen en wij mogen dankbaar zijn allereerst aan God, maar ver volgens aan hen. die Hij heeft willen ge bruiken. Spr. bracht vooral hulde aan den eore-voorzitter, don heer H. Verveld, die steeds pal is blijven staan voot Unitas. Er is reden, groote reden tot blijdschap en ij danken daarvoor onzen God, die ook in de toekomst onze sterkte en verwachting zal zijn. (Daverend applaus). Vervolgen; werd door den heer K. K r u i t- h o f, voorzitter van het C. N. V., een opwek kende rede gehouden. Spr. stelde allereerst de vraag „Is Chr. vak beweging noodzakelijk?" Wij al'en weten 1 daarop een volmondig antwoord. Dat vast-I stellende zag spr. het zich tot een plicht tel wijzen op: le. het ontstaan van de Chr. vakbe weging; 2e. de ontwikkeling van de Chr. vakbeweging: 3e. wat ze heden is en 4e. op j de toekomst vam deze beweging. Maar ontstaan dankt de Chr. Soc. bewe ging aan de vakvereenigingen van Patrimo nium. Voor 1870 werd in dit opzicht niets ver- TELEFOON 3 Schitterend gelegen in de bosschen bij HARDERWIJK. Mooie Speeltuin. Alle comfort. VRAAGT PROSPECTUS Voornaamste Nieuws, (blz. 1.) Jaarvergadering van de Chr. Textiel arbeidersbond. (blz. 2.) Hai.elijke ontvangst van Brüning en Curtius te Londen. Hindenburg heeft de nieuwe noodveror dening geteekend. Brauns houdt een rede op de Internatio nale Arbeidsconferentie. Het nieuwe kabinet in België gereed. De DO X in Natal aangekomen. De Engelsche vlieger Scott is in record tijd van Australië naar Engeland gevlogen. (blz 5) Naar de Onsterfelijke Stad, XIII, door FL J. van Wijlen. (blz. 91 Het Muziekauteursrecht in de Tweeda Kamer. Nieuw gebouw van Unilever te Rotterdam. (blz. .0.) Veilig Verkeer. Fabrieksbrand te Schiedam. BEZOEKT ERMELO BOSCH, HEI en ZEE INLICHTINGEN: BUR. V. V. V. richt, wel wees Groen van Prinsterer reeds iri 1840 op de sociale misstanden. In 1S76 werd Patrimonium opgericht naast het Neutra-uJ Verbond, dat spoedig zijn neu traliteit verloor. Spoedig bleek, dat het be staan van Patrimonium niet voldoende was. In 1S94 wees Ds. Talma met klem op de groote sociale nooden. De Chr. vakbeweging was volgenn hem niet alleen voor de arbei ders, maar voor alle Christenen. Langzamer hand weiden allerlei Chr. vakbonden opge richt Na 3r jaren zien we voor de Chr. vak beweging tot werkelijkheid gekomen, wat én den aanvang met profeti6Chen blik werd verwacht. Meerdere vakbonden hebben met Unita6 mogen zeggen: „Ik zal gedenken, hoe voor dezen, ons de Heer heeft gunst bewezen". Wat de Chr. vakbeweging heden is'? Than6 mogen we ki het CN V. 86350 leden tellen. Inderdaad, Talma heeft niet tevergeefech geleefd. De toekomst ziei 6pr. hoopvol In. Het werk van Groen van Prinsterer, Kuyper en Talma zal voortgang vindep. Christelijk Sociale Actie heeft telkens weer gewezen op het feat, dat de arbeider is een schepsel Gods, dat de ze alle zorg moet kunnen besteden aan de geestelijk-zedelijke verzorging van zich en zijn gezin. Steeds moet de diepste grond blijven: aJle economische en sociale moeilijkheden uit den weg te ruimen opdat de arbeider een schepsel Gods kan zijn. Toch kan het getai Chr. georganiseerden verdubbelen, als men ziet, dat de socialistische organisaties 40-000 leden meer tellen dan het R.K.W.V. en het C.X.V. Spr. wekte allen op tot meerdere ac tiviteit. De Resolutie inzake rationalisatie. In de heden gehouden vergadering van den Ned. Chr. Bond van Textielarbeiders Unitas te Utrecht is met algemeene stem men en onder groote instemming der ver gadering aanvaard de resolutie inzake rati onalisatie in het textielbedrijf. In deze reso lutie wordt ernstig geprotesteerd tegen aller lei eenzijdig opgelegde maatregelen, die in verschillende ondernemingen zijn en waren doorgevoerd en die met rationalisatie als zoodanig niets te maken hebben, doch enkel meerdere arbeidsprestatie tegen lager ta- riefsloon vorderen. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat de wijze, waarop de huidige crisis vaak door werkgevers in het textielbedrijf wordt aan gegrepen als motief om zonder eenig over leg en met verwaarloozing van de rechten en belangen der arbeiders dergelijke maat regelen door te voeren, hoogst onverant woordelijk is en indien op dezelfde wijze wordt voortgegaan, dit noodwendig tot ern stige conflicten moet leiden. Wij komen op deze resolutie nader terug. DR. H. SAP Met inqang van 1 October heeft Dr. H. San, geneesheer-directeur van de SHehtinq ..Blue- mendaal" te Loosduinen eervol ontslag aangevraagd. ZAGERIJ EN SGBAVERIJ OOSTZEEDIJK No. 228. R'DAM NASSAUHAVEN BOERENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1