ZATERDAG 6 JUNI 1931 DERDE BLAD PAG. 10 Land- en Tuinbouw. UITVOERING TARWEWET Erkende handelaren en tusschen- personen in Noord-Holland en Zuid-Holland Bij de besprekingen, die plaats hadden tusschen de besturen der Tarwe-organisa- ties in N.-H. en Z.-H. en de besturen der afd. der Vereen. „De Rotterdamsche Koren beurs" is besloten iederen handelaar in tanve, in de gelegenheid te stellen, een verklaring te teekenen, waarin hij zich be reid verklaart aan een goede uitvoering der tarwe mede te werken. Deze verklaringen worden bij de besturen der handelaren-organisaties verkrijgbaar, ge steld. Niet-leden dezer organisaties kunnen het formulier bij genoemd bestuur of bij de Tanve-organisatie aanvragen. Naast tar- wehandelaren kunnen ook „erkend" worden schoonings-inrichtingen, koopers van tarwe te velde, ook al zijn dit geen handelaren. Deze erkenning is voor betrokkenen nood zakelijk, daar alleen verkoop aan en op slaan bij erkende personen of instellingen zal worden toegestaan. De adressen der organisaties, waarnaar belanghebbenden zich kunnen wenden, (spoed is wel gewenscht)zijn: afd. N.-H. vier Rotterd. Korenbeurs p.a. den heer S. v. Wijk, Vijfhuizen; afd. Z.-H. der Rotterd. Korenbeurs p.a. den heer A. L. Verhagen, Naaldwijk. Tarwe-organisatie N.-IT. en Z.-H., beide Anna Paulownaslraat 20, Den Haag. Onze delegatie. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken en den Minister van Arbeid, zijn aangewezen als vertegenwoordi ger der Ned. regeering op het in Juli te Ko penhagen te houden internationaal zuivel- rongres de heeren dr. F. E. Posthuma, den Haag, dr. A. J. Swaving, Voorburg, ir. B. v. tl Burg, hoogleeraar te Wageningen. G. J. Blink, 's Gravenhage, voorzitter van dy ver- eeniging voor Zuivelindustrie en melkhy giëne, J. A. Geluk, 's-Gravenhage en dr. J. B. M. Coebergh, Utrecht, hoofdinspecteur der volksgezondheid. Onder bepaling dat dr. Posthuma als leider der delegatie zal optre den. VLEESCH UT DENEMARKEN De invoer zal vermoedelijk belangrijk verminderen. Zooals wel als bekend mag verondersteld worden, heeft de invoer v. Deenseh vleesch in ons land een geweldige omvang aange nomen. Zelf een veerijk land moeten wij de con currentie van buiten ook nog doorstaan en dat vaak op minder eerlijke wijze. De kans is echter groot, dat de invoer be langrijk zal minderen, nu de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zijn beschik king van 30 Juli 1923 heeft ingetrokken. Tót dusver mocht krachtens deze beschik king vleesch uit Denemarken zonder eenige hygiënische maatregelen van onzentwege, vrijelijk worden ingevoerd, terwijl anders, krachtens 'n KB., alleen vleesch ingevoerd mag worden-, waarvan nog verschillende •rganen (hart, lever, longen, milt, nieren, enz), in ongeschonden staat aan den romp verbonden waren. Denemarken kreeg ontheffing, omdat onze Regeering achtte, dat daar een betoog lijk geregelde keuring bij den uitvoer plaats Nu echter bleek de keuring van 't vleesch *>ij uitvoer uit Denemarken, herhaaldelijk te wenschen overliet, heeft onze Minister zich niet meer verantwoordelijk geacht en de beschikking ingetrokken. Dus alleen uit hygiënische overweging. Zee waarschijnlijk is 't echter, dat. vooral met het komende warme weder, de invoer uit Denemarken beduidend zal minderen. Gemengd Nieuws. FABRIEKSBRAND TE SCHIEDAM Gisteravond om ongeveer tien uur werd de brandweer te Schiedam gealarmeerd voor een hevige uitslaande fabrieksbrand. Het bleek dat de dermelietfabriek (d. i. een fabriek voor het maken van naadlooze vloeren) in lichte laaie stond. De brano was uitgebroken op de bovenverdieping van de fabriek, waai* veel brandbaar mate riaal was opgeslagen, grondstoffen voorde fabricage, als houtzaagwol, zaagsel en dg!. In een minimum van tijd sloegen de vlam men hoog uit en daalde een vonkenregen over de stad. Vele omwonenden werden door angst aangegrepen en waren reeds bezig hun goederen buiten te zetten. De brandweer was binnen tien minuten ter plaatse en rukte met groot materiaaJ uit. Met tien slangen werd gespoten. Binnen een half uur was men de brand meester. Eigenaar van de fabriek is de heer Sohie- ling. De fabriek bestaat uit. twee verdie pingen. In de onderste verdieiping waren opgeslagen hars, terpentijn en meer brand bare elementen. Door deze flink nat te hou den, voorkwam men, dat dit materiaal vlam vatte. Het kantoorgebouw, dat voor de fa briek is gevestigd, bekwam geen schade. De belendende gebouwen zijn door natspui- ten gered. Omtrent de oorzaak tast men nog in hel duister. De schade beloopt enkele duizen den guldens, die door verzekering gedekt is. KINDERMOORD? De Groningsche Politie kreeg dezer dagen bericht dat in het slaapkamertje van de huisjuffrouw in een der Groningsciïe café's een ondragelijke lucht hing. Bij onderzoek kwam een cartonnen doos te voorschijn waarin zich het reeds in ontbinding zijnde lijkje van een kind bevond. Dit kind was ruim drie weken geleden geboren. De moe der van het kind, de 22-jarige T. L. is aan gehouden als verdacht van kinderdoodslag. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Eenige jongens waren in de Amstel te Amsterdam even voorbij het Kalfje aan het zwemmen. Een van hen, een ongeveer 15 jaar oude scholier riep: „help! help!", doch daar juist een motorjacht passeerde en men hem tegen de opvarenden daarvan zag spre ken en hij daarna wederom gewoon aan het zwemmen was, schonk men hieraan ver der geen aandacht. Plotseling zag men hem echter onder water gaan en niet meer bo ven komen. Toevalligerwijze passeerde een transportauto der politie, de agenten begon nen onmiddellijk te dreggen, doch tot nu toe zonder resultaat LIJK AANGESPOELD Aan Het strand te 's-Gravenzande, nabij Vluchtenburg, is het lijk aangespoeld van een man. Het lijk was op verschillende plaatsen verwond. De politie uit 's-Graven zande heeft een uitvoerig onderzoek naar de indentiteit van het slachtoffer ingesteld en meent in het lijk dat van zekeren Wou ters te herkennen, die sedert korten tijd uit zijn woning te Rotterdam werd vermist. Het onderzoek van de politie duurt voort. GEVAREN. DIE MEISJES BEDREIGEN AVONTUUR VAN EEN JONGE NEDERLANDSCHE ONDERWIJZERES. Aan welke gevaren alleenreizende dames en meisjes bloot staan en hoezeer de uiterste voorzichtigheid is geboden, vooral in interna tionale treinen, blijkt wel uit het avontuur, dat een 22-jarige onderwijzeres uit Nijmegen overkwam op een vacantie-uitstapje naar Keulen. De „Graafschapsbode" publiceert een gedeelte van een brief, waarin zij vertelt, wat haar is overkomen: „In den trein naar Keulen die dicht bezet was, raakte ik ongemerkt in gesprek met een paar charmante vriendelijke heeren, die Izich zeer correct en hoffelijk gedroegen. Toen 'zij bemerkten, dat mijn reis naai- Keulen 1 ging, vertelden zij mij. dat zij in de buurt van het station Keulen een spoedbrief had den af te geven, die via de posterijen niet meer tijdig ter plaatse kon zijn, en daarom eigenhandig bezorgd moest worden. Jammer vonden zij het, hierdoor genoodzaakt te zijn de prachtige sneltreinverbinding met een verder gelegen stad te moeten prijs geven. Zij vroegen mij toen langs een omweg, of ik het ook onbescheiden zou vinden, als men mij verzocht den brief in Keulen even te j willen afgeven, desgewenscht gaarne tegen l royale vergoeding. De groote belangen, die .zij zeiden, bij de tijdige bezorging te hebben, rechtvaardigden dit in alle opzichten. Waar het adres van bezorging vrij dicht bij hei station was, liet ik mij bepraten, bedoelde heeren dezen dienst zonder eenige belooning te bewijzen. Er werd mij toen echter nadruk kelijk verzocht den brief niet in de bus te stoppen, doch af te geven uitsluitend aan „een dame", die zou opendoen en zoo het geen dame was, die open deed, dan in geen geval den brief af te geven, doch in dat geval even naar die dame te willen vragen opdat zij toch vooral persoonlijk den brief in handen zou krijgen. Het heele geval leek mij wel eeningszins vreemd, doch ik had het op mij genomen en zou dus aan den wensch der beide heeren voldoen. Toen ik even in Keulen uitstapte, tikte een pater, die bij ons in den coupé gezeten had, mij op den schouder en waarschuwde: „Weest u voorzichtig met die boodschap, dame! Het kan mogelijk geen kwaad, maar het heele geval komt mij min of meer verdacht voor. Neemt u zich in acht Men kan nooit weten!" Mijn Keulsche vriendin, die mij afhaalde, vertelde ik natuurlijk aanstonds het heele relaas en toon ook zij het eigen lijk maar half vertrouwde, besloten wij voor alle zekerheid de politie eens te raad plegen. Op het politiebureau vond men het aanvankelijk een vrij onschuldig geval. Niet temin vond men het evenwel gewenscht, een oogje in het zeil te houden. Het aangegeven adres werd nagezocht en bleek een riante villa te zijn. Besloten werd, dat mijn vrien din aan het hek zou wachten, terwijl een paar agenten zich verdekt zouden opstellen. Aldus geschiedde. Toen ik aanbelde, deed een allerbeminnelijkste dame open, die haar bijzondere blijdschap over het bezorgen van den brief te kennen gaf. Zij noodigde mij allervriendelijkst uit, even binnen te willen komen, op een dusdanig vriendelijken toon. dat ik het onbeleefd vond te weigeren. Maar wat toen gebeurde gaat alle beschrijving te bovenTot zoover deze brief. Het slot van de historie was aldus: Toen het meisje na een kwartier nog niet terug was, vonden de politiemannen het raadzaam in te grijpen. Men belde aan, dochkreeg geen gehoor, ook op herhaald bellen niet De mannen der wet achtten toen den tijd ge komen, de deur open te laten breken. In de villa bleekniemand meer aanwezig te zijn. Op het naderen der politiemannen wa ren de bewoners blijkbaar door een achter tuin gevlucht; het huis was leeg. Evenwel... uit een vertrek klonken klagende vrouwen stemmen zwakjes naar boven, en toen men ook hier een deur forceerde, ontdekte men dat achter deze deur een 7-tal jonge vrou wen en meisjes opgesloten zaten, waarbij ook reeds de bezoekster van daareven. Welk een vreeselijk lot deze jonge vrouwen heeft bedreigd, laat zich denken. Men denke zich eens even in, in welken toestand deze meis jes tijdens haar opsluiting moeten hebben verkeerd. Of de politie er in geslaagd is. de illustre bewoners der villa te achterhalen vermeldt de historie niet. DE MIDDENSTANDSBANK TE ALBLASSERDAM Men meldt ons uit Alblasserdam dat er een vergadering van spaarders van de N.V. Middenstands Crediet- en Spaarbank voor Alblasserdam en omstreken beeft plaats ge had op welke vergadering Mr. van Drooge uit Dordrecht enkele inlichtingen verstrekte. Uit de voorloopige cijfers kwam vast te staan dat er een passief was van f 300.000. Hierna noemde spr. de zgn. activa allereerst drie groote credietnemers, resp. voor een bedrag van f 130.000; f 90.000 en f 33.000.—. Overigens waren er nog een honderdtal kleine credietnemers. Spr. deelde mede dat deze laatsten zich niet al te ongerust hoeven te maken dat zij met geweld behandeld zul len worden. Verder is van het aandeelen kapitaal a f 28.500 gestort f 6100.zoodat de rest moet worden volgestort. Voorts zijn, gezien de wet op de N.V., de commissaris sen mede verantwoordelijk. POSTWISSELVERVALSCHNG. Te Hilversum heeft zich een geval van postwisselvervalsching voorgedaan. Bij de aanbieding van een postwissel, welke van f 1,25 op f 24.25 was vergroot, werd het feit door den postambtenaar ontdekt. Deze heeft hiervan aan de Hilversumsche politie mel ding gemaakt, die de zaak in onderzoek heeft. HET SMELTEN VAN WAS De bewoonster van de derde verdieping in perceel Potgieterstraat 28 te Amsterdam, was in de keuken bezig met het smelten van was. Plotseling sloegen de vlammen in de pan. Bij de pogingen der vrouw om het begin van brand te blusschen, kreeg zij brandwonden aan beide handen. Door de inmiddels gewaarschuwde brand weer werd zij verbonden. Het brandje zelf had niet veel te beteekenen. EEN LIEFDESGESCHIEDENIS Onder de gemeente Schaesberg bij Heer len vonden wandelaars aan den weg een pl.m. 20-jarigen jongen en een pl.m. 18-jarig meisje. Bij hen lag een scheermes. Het meisje was aan de keel ernstig gewond, de jongen ongedeerd. Toen de wandelaars na derbij kwamen, nam de jongen het scheer mes in de hgnd. Blijkbaar bang geworden, zijn de wandelaars toen op den loop gegaan en hebben de politie gewaarschuwd. Toen deze kwam, had de jongen intusschen ook zichzelf ernstig verwond. De inmiddels ge waarschuwde dokter verbood beide men- schen te verhooren. Het meisje kon intus schen op een briefje schrijven, dat de jon gen haar de snede had toegebracht. Beiden liggen op het oogenblik in het ziekenhuis te Heerlen. Zij zijn er ernstig aan toe. Er zijn redenen te onderstellen, dat hier van een liefdesverhouding sprake is en dat ja- louzie in het spel gekomen is. VERDRONKEN. VERKEERSONGEVAL Gisteravond stak de heer Steenhuis, wo nende te Zuidbroek, toen hij op het Station plein te Groningen per rijwiel reed, plot seling den weg over en werd gegrepen door een luxo auto. Ernstig gewond werd hij naa* het Diaconessenhuis overgebracht, waar hij aan do bekomen verwondingen is overleden. Uit Oost-lndie INVOER VAN RUSSISCHE GOEDEREN. In „Ned. Indië", het orgaan van de Vad. Club, lezen we het volgende: De schriftelijke vraag van het Voliksraads lid, den heer Bruineman, of het waar is, dat bedektelijk Russische producten worden ingevoerd, en tegen dumpingsprijzen ver kocht, vond bevestiging in het „Locomo tief-bericht, dat er inderdaad Russische lijnwaden werden ingevoerd door de Engel- sche firma Burt Myrtle. Zelfs moet dit, naar het blad mededeelt, geschied zijn met voorkennis der Indische Regeering. Verzekerd wordt, dat insluiting van pro- pagandalectuur terstond het contract met de Russische leveranciers zou doen ontbin den. Ook zegt men, dat de maatschappij het monopolie heelt voor de Russische textiel- goederen, zoodat invoer door anderen uit gesloten is. Voor wie de Russen kent, leve ren dergelijke verzekeringen weinig waar borgen op, doch afgezien daarvan valt elk» poging om Russische goederen in te voeren te veroordeelen. Juist op dit tijdstip worden er in tal van landen maatregelen getroffen tegen de Rus sische exporten, die de wereldmarkt over- stroomen en een ontwrichtenden invloed uitoefenen. De Vereenigde Staten verboden in Rus land door dwangarbeiders geproduceerd hout, Canada verbood den invoer van tal van Russische artikelen en verschillende Europeesche landen troffen reeds veel vroe ger maatregelen. De geschiedenis der Rus sische graanverkoopen ligt eveneens nog versoh in de herinnering. Wering der Russische goederen is inder daad de eenig juiste oplossing. ROODE PROPAGANDA. Wij lezen in „Ned. Indië", het orgaan van de Vad. Club, het volgende: „Op een der gouvernementssoholen, welke een internaat heeft in Midden-Java, is het volgende incident voorgevallen: Op zekeren dag was het daar opgehangen portret van de Nederlandsche Koningin plot seling verdwenen en vervangen door een af beelding vanDiponegoro. Natuurlijk ontstond er opschudding, doch deze opschudding bleef binnen de schoolmu ren, omdat de directeur van de school de kwestie niet in den breede wilde uitmeten, als indertijd het geval was met het Wilhel mus van de Madioensche Osvia. Hij zocht den dader niet, doch gaf slechts den raad iets dergelijks niet meer te doen voorkomen" Wij volstaan voorshands, zegt het blad, met de aandacht te vestigen op het bericht. Ongetwijfeld zal de Regeering een streng onderzoek gelasten en zullen de resultaten van dat onderzoek gepubliceerd worden. INWISSELING VAN BESCHADIGDE MUNT BATAVIA, 4 Juni (Aneta). De sinds Oct. 4930 opengestelde gelegenheid "tot omwisse ling van beschadigde munt heeft tot resul taat gehad, dait tot dusverre voor ongeveer f 20.000 werd ingewisseld, terwijl de stroom nog voortduurt. DE G.-G. GAAT HEEN BUITENZORG, 4 Juni. (Aneta). (Officieel). De Gouverneur-Generaal is van plan 5 Juni te 4.35 met den trein uit Buitenzorg te vertrek, ken en officieel afscheid te nemen van Buiten, zorg. PADANG, 4 Juni. (Aneta). De spoorweg naar Padang Pandjang is over de lengte van een kilometer wegens aardverschuiving ge> stremd. De laatste trein is gisteren niet i gekomen. De telegraaf is gestoord. Heden den geen passagiers en vracht naar de boven landen aangenomen. Naar wij vernemen is ooi de autoweg gestremd. ERNSTIG MOTORONGEVAL MEDAN, 5 Juni. (Aneta). Het jongmenscii Wim Holwerda die den volgenden dag een proef af zou leggen voor zijn rijbewijs, is op zijn motor rijdend, in snelle vaart"dooi het springen van de voorband over den kop geslagen. Waarschijnlijk heeft Lij eon her senschudding bekomen. Zijn toestand is ernstig. HET RECHT IN INDIE. BL4NDOENG, 5 Juni. (Aneta). Mr. Worm ser, directeur-hoofdredacteur van het A. I D. „De Preangerbode", schreef aan den rech ter-commissaris dat hij zich ongerechtigd acht tot het noemen van den naam van den berichtgever van het bericht inzake de In dische leening en dat hij weigerachtig blijft omtrent de daders inlichtingen te ver- strekken. OPRICHTING VAN BIERBROUWERIJEI Bij het einde van dit jaar reeds in werking BANDOENG, 5 Juni. (Aneta). Het A.I.D de „Preangerbode" meldt, dat de geheel ge reed zijnde ijzerconstructies bestemd vo Indische Beek-brouwerijen reeds varende zijn De bedoeling is dat alle drie brouwerijen aai het eind van het jaar in productie zullei gaan. Een worddt opgericht aan het kanaa big Angke, nabg Batavia. Het Europeesch per soneel zal uitsluitend uit Duitschers bestaan BATAVIA, 5 Juni. (Aneta). De firma Ge Wehry te Batavia deelt mede, dat aldaar word opgericht de Archipel Brouwerg Compagni met een kapitaal van f 5.025.000. Het doel i het brouwen van bier en het distilleeren va dranken en de fabrikatie van koolzuur en kool zuurhoudende dranken, alsmede ijs. De brouwe rgen en fabrieken zullen worden opgericht t Batavia, Soerabaja, (Medan en Singapore. Ons land heeft vandaag gestaan in het teeken van een streven naar veflig ver keer. De Bond van Vrijwillige Verkeers- inspectiën in Nederland, die den Verkeersdag den eersten in Nederland organiseerde, heeft op verschillende wijze, met medewer king van de Provinciale Vrijwillige Verkeers- inspectiën, getracht de aandacht van de weggebruikers op de regelen van den weg te vestigen door autoritten, die plaatsvonden in de provincies Groningen, Drente, Noord-Bra bant, Limburg, Noord-Holland en Utrecht, door verspreiding van een verkeerscourant en drukwerken onder de jeugd is een speciaal geschriftje verspreid zelfs de radio is te baat genomen. Ook ons blad wil gaarne meewerken het heilzame streven van dezen zoo actieven Bond krachtig te steunen. De illustraties in dit. artikel werden ons vanwege den Bond verstrekt en spreken voor zichzelf. Zoo'n simpel plaatje vermag soms meer dan een ellenlange beschouwing. Ze zijn leerzaam en waarschuwend. Uit den stapel ons verstrekte gegevens la ten we hier een en ander volgen. Ieder kan cv z'n winsle mee doen. Doel en Werkwijze. Het doel der in Nederland bestaande Pro vinciale Vrijwillige Verkeers-inspectiën :s het bevorderen van de naleving der wette lijke voorschriften en wel door: a. aan politie-beamhten of personen met soortgelijke bevoegdheid gelegenheid te geven om mede te rijden in motorrijtui gen, welke vrijwillig en geheel kosteloos Een sprong van een in volle vaart zijnde tram is 'n sprong in het ize^c^e, door haar leden daarvoor ter beschikking worden gesteld; het verspreiden van drukwerken en pla ten. welke de aandacht vestigen op het belang, dat de weggebruikers hebben bij het inachtnemen van de regels van den weg; de aandacht van de betrokken autori- Kijk uit bij onbewaakte overwegen! teiten te vestigen op verkeershelemme- ring en zoo noodig voorstellen te doen, welke tot verbetering of wegneming daarvan kunnen leiden; d. aanwending van al zulke wettige mid delen, waardoor een veilig verkeer wordt gediend. De volgens rooster vastgestelde politie- autoritten staan onder voortdurend toezicht van de Rijkspolitie. De controle strekt zich uit over alle verkeer op den weg buiten be bouwde kommen van gemeenten. Bij eiken te houden tocht door de provincie zit een politie-beambte, een rijksveldwachter of ma rechaussee, in burger of uniform, naast den automobilist en neemt nauwlettend waar of verkeersovertredingen worden gemaakt. Wordt opgemerkt, dat tegen de regelen van den weg wordt gezondigd, dan wordt halt gehouden en den overtreder of overtreedster op het verkeerde van zijn (haar) handel wijze gewezen. Bij voorkeur wordt waar schuwend of raadgevend opgetreden. De automobilist onthoudt zich van elke politie- bemoeiing; deze mist trouwens het recht om zelf proces-verbaal op te maken. Er worden zichtbaar goede resultaten be reikt. Tactvolle wenken doen in deze den overtreder vaak tot een beteren weggebrui ker maken. Het spreekt natuurlijk vanzelf.dat tegen hen, die met opzet of door onwil het ver keer in gevaar brengen, gestreng wordt op getreden cn tot het maken van proces-ver baal wordt overgegaan. Daar in den regel dezelfde politie beamb ten medcrijden, krijgen zij voor deze functie een speciaal practische geschiktheid. Terdege wordt gelet op de geschiktheid der automo bilisten. die zich voor de politie auto-ritten beschikbaar stellen; niet ieder, die zich aan meldt, wordt aangenomen. De kosten van benzine, enz. worden door den automobilist zelf gedragen. ILt V irokter van de hier te larde be staande Vrijwillige Verkeers-inspectiën is vrijwel gelijk: elk heeft een aantal leden met een eigen bestuur, die een kleine con tributie betalen ter bestrijdiüg van de on kosten van drukwerken e.d. De Provinciale Utrechtsche Verkeersinspectie verschilt eenigszins van haar zusterafdeelingen. In Utrecht waren het de Provinciale Staten zelf, die den stoot tot oprichting gaven. Verschillende Provinciale Vrijwillige Ver- keersinspectiën genieten een provinciale subsidie. De Provinciale Vrijwillige Verkeersinspec- tiën hebben zich tot een Bond vereenigd. Deze is Koninklijk goedgekeurd en heeft een tijdschrift „Het Verkeer", dat gewijd is aan vei'keersvraagstukken. Wie de jeugd heeft... Op dezen Verkeersdag is een „Verkeers courant" verschenen, waarvan 100.000 exem plaren zijn verspreid, 't Zou weinig zin heb ben en onze ruimte gedoogt zulks ook niet hier alles te herhalen wat in ge noemd blad wordt medegedeeld. „Kijk uit!" is het telkens terugkeerend refrein, dat den lezer uit alia artikelen krachtig tegenklinkt. 't Is o.i. zeer goed gezien, dat men vooral de jeugd in deze actie heeft betrokken. De heer H. Buiskool schreef een alleszins pak kend geschrift, waarin hij een kampleider Een slachtoffer van het verkee)\ ten tooneele voert, die z'n jongens over „Vei lig verkaer" op prettige wijze weet te onder houden. Ook nemen de jongens zelf deel aan dit gesprek, wat de levendigheid van het ver haal natuurlijk niet weinig verhoogt Vijf zeer nuttige wenken. Bond van Vrijwillige Verkeersinspectiën in Nederland heeft het belangrijkste, wat elke weggebruiker moet weten, in een vijftal wenken saamgevat. Die vijf zeer nuttige wenken laten we hier gaarne volgen. Voetgangers, de rijweg is voor U even gevaarlijk als de onbewaakte overweg voor den auto mobilist; mijdt hem zooveel mogelijk; kijkt goed uit voor en tijdens het over steken; steekt recht over. Stoort den Verkeersagent niet door inlichtingen te vragen. Wielrijders, rijdt zooveel mogelijk rechts en nimmer in breede rijen naast elkander; richt uw electrische lantaarn zoover omlaag, dat de lichtstraal een tegenkomer niet hin dert; mijdt den rijweg als er een rijwiel pad is. Geeft bij richtingverandering tij dig een duidelijk teeken en kijkt goed uit bij onbewaakte overwegen. Bestuurders van auto's en motorrijwielen, rijdt langzaam overal, waar de weg smal. druk of onoverzichtelijk is; waagt niets, beperkt uw snelheid zoo, dat ge steeds en onder alle onvoorziene omstandigheden uw wagen meester kunt blijven. Bij een zijweg heeft het verkeer, dat van rechts komt, den voorrang. Te snel en gewaagd rijden verraadt ge woonlijk den beginneling; onthoudt TJ yoor en tijdens het rijden van alroho1- gebruik. Geeft bij richtveraindering tijdig een 'dui delijk teeken en kijkt goed uit, alvorens een onbewaakten overweg te passeeren. Beter even gewacht dan naar het zieken huis gebracht. Houdt uw remmen en signaalgever in prima staat. Bestuurders van voertuigen rijdt zooveel mogelijk rechts, dus kort bij den zijkant der rijbaan, blijft ook op den buitenweg steeds oplettend, rijdt van een zijweg op een drukken weg komende, steeds voorzichtig, ook al zoudt ge recht op voorrang hebben. Zorgt voor behoorlijk licht, zoodat uw voertuig bij duisternis reeds op geruimen afstand wordt opge merkt. Rijdt een zijstraat links met groo- ten boog in. Let goed op de onbewaakte overwegen. Ouders en opvoeders, Wijst het kind op de gevaren van het verkeer. Leert het de regels van den weg. Waarschuwt de kinderen tegen het spelen op den rijweg. Dichterlijk vermaan. Op allerlei wijs wordt in de „Verkeerscou rant" vriendelijk, waarschuwend en dreigend R ich ting aanduiding Snelheids vermindering het „Kijk uit!" u toegeroepen. Als vanzelf spreekt, ontbrak ook de dich ter niet. Zijn waarschuwing geldt inzonder heid de autobestuurders. Gaat gij uit met uw machine, Vul water, olie en benzine, Rijd nooit te snel en houdt U klaar, Want overal dreigt gevaar. Zijt ge soms wat droef te moede, Wees terdege op uw hoede. Maar let speciaal op, hoe ge rijdt, Wanneer ge extra vroolijk zijt Tegenwoordigheid van geest Behoeft men wel het allermeest Want raakt ge daad'lijk van uw stuk, 't Brengt U en and'ren ongeluk. Achter 't stuur mag niets U hinderen; Ga nooit alleen met hond en kind'rcn. Signaleer niet dan hóóg noodig. Aï dat lawaai is oveiibodig. Geef bijtijds en duid'lijk aan De richting, die gij wenscht te gaan. Maar staat de pijl aan één kant uit, Kom niet terug op uw besluit Ter wille van uw achterbuur, Hij wendt terecht naar U zijn stuur. Bij kruispunt raas niet roek'loos door, Want wie van rechts komt, die gaat vo Alleen de tram op vaste baan, Mag ook van links het eerste gaan. Een druk gesprek is uit den booze, Nog grooter fout is: minnekoozen. Verblind nooit door tè felle lichten, 't Is een van d' allereerste plichten. Demp lampen tijdig bij 't passeeren, Wat g' ook van and'ren zoudt begeeren. L'et goed op de verkeerspolitie. Zij wijst U met zeer veel ambitie; Gehoorzaam stipt haar manuaal, Want anders volgt proces-verbaal. En maakt soms een verkeersagent U op onachtzaamheid attent. Blijf rustig en beken uw fout, Opdat men U als „heer" beschouwt. Wie opspeelt en begint te razen, Gooit altijd in zijn eigen glazen. En houdt ge U aan al deez' wenken, Het rijden zal U vreugde schenken. Ge keert met enthousiasme weer En zijt een voorbeeld voor 't verkeer. Er zijn wel eens voetgangers, 'die klagen ml veiligheidsmaatregelen stiefmoederlijk b deeld te tvorden. Laten wij blij zijn nog get last van bovenafgebc 'de voorschriften te hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10