WAALS Moord HAARLEMMERSTRAAT 151 CORSETTEN LINGERIE TRICOTAGES V I iWL/i .<J 1^1 I >31 TWEEDE BLAD PAG. 6 HAARLEMMERSTRAAT 130 - 132 - 134 - 136 Een chique japon, een mooie mantel, een prachtig combineerende hoed, meent U dan klaar te zijn? Het is wel veel, maar niet alles. Om Uw kleeren mooi te dragen heeft U mooie en goed passende onderkleeding beslist noodig. U kunt onder Uw avond japon niet hetzelfde corset dragen als onder Uw sportjurk, evenmin als U daar dezelfde schoenen bij draagt. Het effect van Uw met zooveel zorg gekozen kleeding hangt er voor een zeer groot deel vanaf, of U ook mooie goed passende onderkleeding draagt. WAALS maakt het U ook hierin weer gemakkelijk. In drie speciale afdeelingen vindt U een met de grootste zorg samengestelde collectie schier oneindig varieerend in soorten, kleur, kwaliteit en prijs. OOK VOOR CORSETTEN, LINGERIE en TRICOTAGE is dus Uw devies: WAALS IS PRIMA! STADSNIEUWS NED. HISTORISCH NATUUR WETENSCHAPPELIJK MUSEUM EEN BELANGRIJKE VERZAMELING DE OFFICIEELS OPENING Reeds geruimen tijd geleden hebben wé melding gemaakt van de oprichting van de stichting: Hét Noderlandsch Historisch Na tuurwetenschappelijk Museum. Men is thans Zoover gevorderd, dat het museum gereed is en hedenmiddag is het. in tegen woordigheid van tal van genoodigden, o.w. ook een vertegenwoordiger van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, officieel geopend. Tiet bestuur bestaat uit de heeren: Mr. A. van de Sande Bakhuyzen. voorzitter. Prof. Dr. W. J. de Haas. Prof. Dr. W. de Sitter, Prof. Dr J. J. A. Muller en Ir. J. F. de Vogel. Dr. C. A. Crommelin is secretaris-penning meester van het Bestuur, tevens Directeur van het Museum. Het doel der stichting is: „hét bevorderen van de studie van de geschiedenis der natuurwetenschappen". Het Museum is gevestigd in de bovenver dieping van het voormalige Boerhaavc- labora'torium te Leiden, ingang Stationsweg, door het grootc hek rechts van hét stand beeld van Boerhaave, het zal vanaf den 6en Juni 1931 voor het publiek geopend zijn, en Avel alle werkdagen (behalve 's Maandags) 10-4 uur, 's Zondags 1-i uur. Het zal geslo ten zijn de heide Paasch-, Pinkster- en Kerstdagen, Goeden Vrijdag, Hemelvaarts dag, 1 Januari, 31 Augustus en 3 October. De tentoongestelde voorwerpen zijn voor een groot deel bruikleenvoorwerpen van het Rijk en enkele van particulieren, vele zijn ook eigendom nier stichting, hetzij als ge schenk, hetzij door aankoop verworven. De verzameling van hét Museum is in 6 localiteiten ondergebracht. In Kamer I vindt men n.l. 5 leuzen door Christiaan Huygens (1629-1695), 9 door Constat tij n Huygens den ■Tongen (1628-1697), (Christi-aan's ouderen broer) geslepen, gesigneerd en gedateerd (1683-16S6), een groot aantal 17e eeuwsche Jenzen, ongesigneerd, maar eveneens uit de familie Huygens en waarschijnlijk van de beide broeders afkomstig, een lens van Ni- colaus Hartsoeeker (16561725), waarvan Christiaan Huygens in zijn briefwisseling melding maakt en twee van Arnold Marcel (16721748), een astronomische kijker van Christiaan Huygens, met een volledig stel lenzen, een planetarium, door Christiaan Huygens berekend en volgens zijn aanwij zingen in 1681 en 1682 door den Haagschen klokkemaker Van Ceulen vervaardigd, een naar het Teven door Jacques Clérion te Parijs in marmer vervaardigd portretrelief van Christiaan Huygens (1679), een klokje ver vaardigd door Salomon Coster te 's-Graven- hage, in 1657 (het jaar, waarin aan Chris tiaan Huygens octrooi op liet slingeruurwerk werd verleend), antieke bronzen afgietsels der Huygens-medaillé (1679, eenig exem plaar te Berlijn); verder portretten, repro ducties, enz. (Een voor Christiaan Huygens door Thuret te Parijs omstreeks 1675 ver vaardigd klokje bevindt zich in de Sterre- wacht). *- Zaal B betreft do -5$ Natuurkunde in de 17e en de 18e eeuw o.a. de verzameling 's-Gravesande-Musschen- broek. Wilhelmus Jacobus 's-Gravesande (1688-1742, van 1717 tot zijn dood hoogleeraar te Leiden), was de eerste, die hot denk beeld opvatte, zijn college over exjjerimen- teele natuurkunde door een volledige reeks proeven te verduidelijken. Aangezien d daarvoor noodige instrumenten toentertijds niet bestonden, ondernam hij het om, in samenwerking met zijn vriend den instru mentmaker Jan van Musschenbroek (1687- 17-48) deze instrumenten te ontwerpen; zij werden door Jan van Musschenbroek in zijn werkplaats te Leiden eigenhandig vervaar digd en zijn door 's-Gravesande nauwkeurig beschreven en afgebeeld in zijn werk „Phy sices Elementa mathematica, experiment'; oonfirmata", het eerste handboek der proef ondervindelijke natuurkunde. Deze instru menten (ruim 100 stuks) vormen dus te zamen de eerste volledige collectie natuur kundige instrumenten, die ooit béstaan heeft. 's-Gravesande's werk is voortgezet en aan gevuld <iüor Petrus van Musschenbroek (1692-1761), (hoogleeraar te Utrecht. 1723- 1740, te Leiden 1740-1761, jongeren broeder van Jan). Voor hem werkten zijn broer en later de Leidsche instrumentmaker Jan Paauw. De van Petrus van Musschenbroek afkomstige instrumenten bevinden zich grootcndeels in de kast dadelijk links Tan de déur. Voorts bevat zaal B de verzameling lucht pompen; de belangrijkste stukken hiervan zijn: een uit de laatste helft der 17e eeuw (model Robert Boyle), een der oudste lucht pompen, die nog bestaan, éen in 1675 voor den Leidschcn iionglecraar Burchardus dc .Volder (1643—1709), door Samuel van echcnhroek (1639-1682), oom van Jan, .vaardigd; twee van de hand van Johan Musschenbroek (1600-1707), vader van (pl.m. 1700, model Senguerdius). een 's-Gravesande door Jan van Musschenbroek gemaakt (1722), vier van de hand van John Guthbertson (laat 18e eeuwsch), een dé Amsterdamsche scheikundigen Deiman on Pacts van Troostwijk vervaardigd door Qnderdewijngaart Canzius te Delft (even eens Iaat 18e eeuwsch). In de meest linksche vitrine hij de ra ivindt men de verzameling thermometers, waaronder twee, vervaardigd door Gabriel Daniell Fahrenheit (16S61736), de voor 's Gravensandie: de andere (1727) hoeft meer het karakter van kamerthermomotcr. De beide andere vitrines bevatten hand schriften van Jan en Petrus van Musschen broek, de heide doctorale bullen van Petrus van Musschenbroek (waarop handteekenin- gen van bekende Leidsche hoogleerarcn, o.a. Boerhaave, 's Gravesandé e.a., enz. Zaal A is ingericht voor de oornamelijk lSde eeuwsche werktuigen. De oudste is de groote tonvormige (voor het aam), waarschijnlijk gebruikt door Petrus an Musschenbroek (midden 18de eeuw); die met glazen schijven zijn jonger. Onder deze is de belangrijkste degene (het dichtst hij de deur), die vervaardigd is door John Cuthbertson en waarmede Dciman en Pacts van Troostwijk hunne beroemde proeven over de ontleding van water heb ben verricht. De glazen kasten bevatten voornamelijk 19de eeuwsche demonstratie-instrumenten, Toorts oude gewichten en 19de eeuwsche itandaardkilogrammen waaronder menig merkwaardig stuk. Achter in die zaal, rechts, zijn tentoonge steld herinneringen aan prof. Kamerlingh Onnes, o.a. het toestel, waarmede hij den lOden Juli 1908 voor het eerst helium vloei baar heeft gemaakt, den slinger waarmede hij te Groningen de proeven voor zijn proef schrift (1879)' verricht hééft; voorts de elec- tromaguëef, waarmede prof. Zeeman in 1S96 in het Leidsche laboratorium het Haal bete genoemde magneto-optische versehijn- -el heeft ontdekt. In de vitrine voor het aam handschriften van prof. Lorentz, van Helmholtz, Clausius, Kirchhoff, enz. In zaal C zijn de sterrekunde en cU geodesie ondergebracht. De belangrijkste stukken in deze zaal zijn: de beide globes van den beroemden •tograaf Willem Janszoon Blaeu (1571 163S), resp. \an 1599 en 1603; de groote New- toniaanschc houten spiegeltelescoop; in 1734 door George Hcarne onder toezicht van Bradley te Landen voor 's Graveeande ver- aardigd, later door Johan Lulofs (1711 176S) gebruikt; de kleine telescoop in het midden der zaal is eigendom van Petrus an Musschenbroek geweest. In de groote kast rechte van de deur be- inden zich sextanten en cotanten (zie voor al de primitieve houten, vroeg-17de éeuw- sche werktuigen), voorts globes en naast het raam de onderwijscollectie van F. Kaiser (1808—1872), hoogleeraar te Leiden (1840— 1872). In de groote vitrine standaardmeters, aaronder de „mètre provisoire" te Parijs door Eugène Lenoir in 1795 vervaardigd en door J. H. van Swinden (17461823) naar Nederland gebracht, de eerste meter, die ons land gezien heeft. De kleine vitrine bevat. o.a. twee fraaie astrolabia, een van 1601, de andere 15de eeuwsch; voorts een quadrant je, in 1727 door Nicolaas Samuel Cruquius (1678—1754) voor Boerhaave (106S—173S) vervaardigd en door dezen gebruikt op zijn buitenplaats Oud- Poelgoest. Tenslotte een groote verzameling 18de- en vroeg 19de-eeuwsche spiegeltelescopen (En- gelsche en de bekende Friesche van Jan van der Bilt (17091791) zijn beide zonen en zijn kleinzoon) en kijkers, waaronder een van Utzschneider en Fraunhofer. In Kamer D zijn de microscopen tentoon gesteld. In de vitrine 2 microscoopjes voor droge praeparaten, benevens een z.g. aalkijker met 5 lensjes, een toestelletje om den bloeds omloop in de staart van een vischje te be kijken (unicum), alles eigenhandig vervaar digd en gebmikt door Anthojiy van Leeu wenhoek (16321723); zijn portret door J. Verkol je vormt het schoorsteenstuk; voorts S microscoopjes van de hand van Johan van Musschenbroek (4 verschillende modellen, o.a. een copie van den aalkijker), Engel- sclie ivoren microscoopjes van Culpeper (plm. 1700), enz. In de wandkasten Neurenbergsche model len van hout en karton voor liefhebbers, tal rijke z.g. driépooten, alle Engelsch werk (waaronder een zeer fraai bewerkte en met schilderwerk versierde, drie origineele Cul- pepers en een origineel Cuff), veder Cuff- modellen, alles 18de eeuwsch. Onder de Hol- landsche instrumenten is vooral die van Heiman van Deyl opmerkelijk. Tenslotte enkelvoudige microscoopjes en in de mid den kasten 19de eeuwsche modellen en zon- nemicroscopen. Kamer G. is ingericht voor plant- en dierkunde. Voor den schoorsteen de Simpliciakast der Leidsche Akademie (pl.m. 1660), een groote kast waarin tallooze kruiden en andere ge neesmiddelen en die langen tijd bij exan gediend heeft;, hij is zonder twijfel ook door Boerhaave gebruikt. Voorts een deel der Zoölogisché collecties van Sebald Justinus Brugmans (1768 1819, hoogleeraar te Leiden 178G—-1819) vooral vergelijkend anatoom; hieronder is ook een praeparaat van Cuvier en van .Tan van der Hoeven (18011868, hoogleeraar te Leiden 18261868); op vele praeparaten uit deze laatste collectie zijn bekende ver handelingen van Van der Hoeven gebaseerd (Limulns of Molukkenkreeft). Kamer F omvat eveneens plant- en dier kunde. 'De kasten bevatten een deel der Zoölo gische verzameling van Theodoor Gerard van Lidth de Jeude (17S81863, hoog leeraar te Utrecht 18191858), d'ie een be langwekkend beeld geeft van de macrosco pische zoötechniék dier dagen. In de vitrines vindt men het beroemde herbarium van Lconhard Rauwolf (pl.m. 15401596) uit de jaren 15601563 en 1573 1575, het oudste herbarium dat nog bestaat het is met de Vossiaansche Codices te Lei den gekomen; voorts een herbarium vai Tennisbloem, Acnothera Lamarckicna en mutanten, betrekking hebbende op de mu tatietheorie. Dit herbarium is een geschenk van den schepper dezer theorie, prof. dr. Hugo dc Vries, die het eigenhandig voor dit museum heeft vervaardigd. De officieele opening. Bij de opening hedenmiddag heeft aller eerst het woord gevoerd de voorzitter, A. van de Sande Bakhuyzen. waarjia de di recteur van liet Museum, dr. C. A. Cromme lin, een rede «heeft gehouden. Spr. schetste het doel van de stichting stond daarna uitvoerig stil hij de groote be- teekenis van liet museum voor dc weten schap ook voor de tegenwoordige natuuron derzoekers, en voor hét algemeen ontwikkel de deel van ons volk. Hij besprak hierna de verzameling. Bovendien kan men de stich ting van dit museum beschouwen als een daad van piëteit, verschuldigd aan de nage dachtenis van zoovele Nederlanders uit vroeger en later eeuwen, die door hunne werkzaamheid Nederland groot hebben ge maakt op een gebied, waarop ook oen klein land' groot kan zijn. Al deze voorwerpen, reliquiéën mogen wij ze wel noemen, zijn in het museum ten toongesteld en toegankelijk voor de eerbie dige en bewonderende blikken van natuur onderzoeker en leek. Op geen van beiden zullen zij nalaten indruk te maken, en zóó zullen de geesten van onze groote landgc- nooten blijven spreken tot ons, het bewon derende nageslacht. Moge dé stichting van dit museum, opgevat als een daad van pië teit verschuldigd aan de nagedachtenis van de groote Nederlanders, die zoo krachtig de ontwikkeling der natuurwetenschappen hebben bevorderd, het hare bijdragen tot dc coring van die nagedachtenis. Spr. besloot dank té zeggen aan de zéér elen, wier belangstelling de inrichting van dit Museum heeft mogelijk gemaakt. Alle degenen, 'die hetzij geldelijke bijdragen, het zij instrumenten geschonken of wel in bruikleen gegeven hebben met name te noe men, is wegens het groote aantal hier niet mogelijk en zou wellicht ook niet in den geest der schenkers zijn. Maar niet mag ontbreken een woord van diep gevoelde er kentelijkheid aan de regeering voor het be schikbaarstellen der lokaliteit en voor het erleenen van een rijkssubsidie, aan Cura toren, aaji den secretaris van Curatoren en aan vele leden van den Senaat der Leidsche, Amsterdamsche en Groningsche Universi teiten en van de Technische Iloogeschool te Delft voor -die wijze, waarop zij hetzij door ijverige bemoeiingen, hetzij door het afstaan van vele instrumenten en praéparaten van historische waarde liet tot stand komen van dit museum krachtdadig hebben bevorderd, de leden der wetenschappelijke com- rie en wel in 't bijzonder aa,n den heer der Klaauw, die geholpen door zijn me dewerksters en méd'ewerkers de inrichting en catalogiseering van de geheele biologische afdeeling heeft tot stand gebracht en aan de heeren Van Seters en Sclnerbeek, door wier bemoeiingen liet museum in het bezit van zéér belangrijke aanwinsten gekomen is, tenslotte aan de heeren De Ruiter en Van der Waal. resp. districtsbouwkundigc en bouwkundig ambtenaar hij de Rijksgebou wendienst te Leiden, die bij de inrichting an het gebouw zeer gewichtige diensten hebben bewezen. Nog werd! door eenige andere personen het woord gevoerd waarop we morgen nader hopen terug tc komijn. DE LEIDSCHE STADHUIS KWESTIE DE S.DJLP. ONTSTEMD. Een voorstel. Door de raadsleden J. H. Schüller, T. Groe- neveld en D. A. van Eek is een adres aan den Raad gericht, iwaaraan het volgende Is ontleend: Met groote ontstemming hebben onderge tekenden kennis genomen van de wijze waarop B. en W. in het Ingezonden Stuk No. 129 dd. 12 Mei 1931, het ingediend voor stel der S.D.A.P. inzake terrein stadhuis bouw hebben behandeld. B. en W. hebben in het belang van hun plan en voorstel al het mogelijke gedaan om de openbare meening daarover in te lichten en te hooren, welk recht onaergetee- kenden 't College niet willen ontzeggen. Echter met hetzelfde recht kunnen de voor stellers van B. en W. verlangen, dat ook hun voorstel zoo was behandeld geworden. De houding van B. en W. getuigt van min der parlementaire beleefdheid tegenover do voorstellers, dan men van een opennaar col lege had mogen venvachten. Door deze houding van B. en W. achten de voorstellers zich nu verplicht hun ingediend plan, de bezwaren van den Directeur van Gemeentewerken en den heer Dudok, alsme de de weerlegging van deze bewaren, dooi' de voorstel Iers uitgebracht, openbaar te ma ken en den Raad over te leggen, opdat ook een ieder in de gelegenheid wordt gesteld van het plan. van de verdediging en ae bezwaren kennis te nemen. Na deze verschillende stukken uitvoerig te hebben gepubliceerd, gaat/het adres dan als volgt verder; Met miskenning van het genomen Raads besluit dd. 7 Juli 1930, hetwelk luidt: „Punt 10 van de agenda inzake de aan wijzing van het terrein voor den bouw van een nieuw* Raadhuis, zonder behoud van den ouden gevel, aan te houden, en te behandelen, nadat hij den Raad is ingediend het plan voor den bouw van een nieuw Raadhuis, met behoud van den ouden gevel" stellen B. en W. nu voor alle reeds genoem de andere terreinen af te wijzen en een Commissie te benoemen ter beoordeellng van het plan van den heer Dudok. In dit verhand zij er tevens op gewezen, dat B. en W. met geen enkel woord den Raad ervan in kennis stellen, dat op hun verzoek de Monumenten-commissie toege zegd heeft, ook een rapjiort te zullen uit brengen over het plan van den heer Dudok echter niet eerder dan dat het rapport is verschenen van de door den Raad te be noemen Commissie. Mede verzwijgen B. en W. nog maai steeds, dat in de bouwkosten plan Bree straat (Oude gevel), welke begroot zijn op f 1.570.000, niet begrepen zijn de kosten van het herbouwen van den ouden gevel, welke werkzaamheden een bedrag van pl.m. f 200.000 zullen vorderen, zoodart. de totale bouwkosten plan Breestraat oude gevel pl.m. f 2.333.700 zijn, inbegrepen f 563.700 voor terrcinkosten. En dat het neg geenszins vaststaat dat de gemeente een bijdrage in den bouw van den ouden gevel zal ontvangen. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat het ge ven van een bouwvergunning aan het be stuur van Amicitia bij den houw van een Raadhuis niet als gelegenheidsargument door B. en W. gebruikt mag worden; het genoemde bestuur heeft geheel vrijwillig zijn gebouw aan de Breestraat verkocht en kan overigens geen enkel recht doen gelden. De voorstellers zijn tegen het. benoemen van de door B. en W. voorgestelde Com missie; mocht evenwel dc meerdertieid van den Raad toch overgaan lot. het benoemen van de voorgestelde commissie, dan stollen ondergeteekenden voor het volgende 1e he sluiten. hetwelk de Raad als afzonderlijk voorstel hierbij gevoegd vindt: Zij stellen voor de behandeling van punt a aan te houden en de in punt b. bedoelde commissie te verzoeken, eveneens advies uit te brengen over het voorstel om het ter rein aan de Lammermarkt aan te wijzen voor Raadhuisbouw. EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING De Commissie ter bestrijding van dc mis standen in den naaimachinehandel alhier schrijft ons: Met groote voldoening heeft de Commissie kunnen constateeren dat te Leiden de mis bruiken in den naaimachinehandel groot en deels tot 'het verleden behooren. In verband met de wijze waarop agenten van afbetalingszaken in het algemeen huur- koopers met handige en fraai klinkende be woordingen tot on-derteekening van contrac ten hebben bewogen, komt het ons noodza kelijk voor ten aanzien van het afbetalings stelsel in het algemeen een ernstige waar schuwing te laten hooren. Uiteraard wordt hierbij niet gedoeld op die zaken, welke steeds op loyale wijze hun voorwaarden stellen, bekend maken en met groote soepelheid toepassen. Men teekene nimmer een bewijs van ont vangst, voorloopig bestelbiljet enz., wanneer daarin staat vermeld, dat de huurkooper zich onderwerpt aan dc huurkoopvoorwaar- den van den verkooper/verhuurder, tenzij men zich zeer serieus van die bepalingen oj) de hoogte heeft gesteld. Bedenkelijk is de in vele afbetal-ingscon- tracten voorkomende bepaling, dat het niet prompt op den vervaldag voldoen van ook slechts een der termijnen den hutirverkoo- p-er onvoorwaardelijk het recht geeft, tot te rugname en/of het recht op de restant-huur koopsom in eens geheel op te eischen. Wij wijzen er op dat tegenwoordig vele contraeten een z.g. cessie-clausule bevatten, waarhij de huurkoopers reeds bij voorbaat hun recht op loon van den werkgever aan het afbetalingsmagazijn overdragen. In het bijzonder vestigt, de Commissie de dacht van het op afbetaling koopend pu bliek er op, dat indien het huurkoop-artikel wordt verkocht of beleend het delict ver duistering is gepleegd, ook al worden de af betalingen regelmatig voortgezet. Men han delt overigens buitengewoon onverstandig en onverantwoordelijk door de in huurkoop ontvangen artikelen te verkoopen, aangezien men juist daardoor hoe langer hoe meer ln ellende geraakt en aan handen en voeten gebonden wordt aan den c red ietgever. Dikwijls doet zich ook het geval voor dat in het huurkoopcontract de bepaling is op genomen, dat de kooper domicilie kiest ter plaatse waar de verkooper is gevestigd. Dat beteekent dat het voldoende is dat alle stukken bij dezen worden bezorgd, waar door het niet uitgesloten is dat men wordt veroordeeld zonder ergens van af te weten. Voorts luidt vaak een der bepalingen dat men ziich reeds bij voorbaat onderwerpt aan de uitspraak van den rechter in het kanton van het hoofdkantoor van den verkooper. Hierdoor wordt het dikwijls bezwaarlijk zich 'zelf te verdedigen. Het is overigens een groote dwaasheid overeenkomsten te onderteekenen waarvan men de strekking of de in'houd niet begrijpt en nog dwazer is het contracten te onder teekenen zonder deze behoorlijk te hebben gelezen. D« Commissie heeft besloten a.s. huurkoo pers gelegenheid te geven zich kosteloos te doen voorlichten omtrent den inhoud van niet-onderteekende huurkoopovereenkomsten Men 'kan zich daarvoor wenden tot haar le den. Inzonderheid blijft het Prot. Bureau voor Soc. Advierzen te Leiden, dat iederen Dinsdagavond tussehen 7.15 en 8 uur zitting houdt in het „Huiszittenhuis", Oude Rijn 44, alhier, bereid aan alle belanghebbenden in lichtingen te verschaffen» N.V. LEIDSCHE GOUD- EN ZILVER HANDEL VAN ROSSUM DU CHATTEL EN DRIESSEN Naar wij vernemen hebben de N.V. Leid sche Goud- en Zilverhandel v.h. W. van Rossum du Chattel en de firma J. P. Dries- son een overeenkomst aangegaan, om haar zaken bijeen te voegen en deze in het Ver volg te drijven onder den naam: N.V. Leid sche Goud- en Zilverhandel van Rossum du Chattel en Driessen. De zaak zal na 15 Augustus a.s. uitsluitend gevestigd zijn: Breestraat no. 95 te Leiden. Als directeur zal voor de N.V. optreden de heer J. Bakker. De firma Van Rossum du Chattel bestaat sedert 1842, terwijl de firma Driessen reeds in 1807 is opgericht, en nadien van vader op zoon is overgegaan. Ook hier zien wij de evolutie van den geest des tijds. Twee oude goed gerenom meerde zaken, die 'beiden op hun gebied in de Juweliersbranohe hun spoi-en hebben ver diend, voegen zich te zamen, om met des te meer efficiency, nog betere outillage, aan de clientèle een prima sendee te verschaffen. Een ieder, die van zijn stad houdt, ziet niet gaarne een aloude zaak, als die Aan den heer Driessen, verdwijnen. Velen heb ben bovendien menigmaal van de ruime zakenkennis, die dc heer D. als juwelier heeft, geprofiteerd. Immers, van zijn jeugd af in het bedrijf opgegroeid, mede uit hoofde van zijn vele relation, is hij toegerust met een uitgebreide kennis in het zoo moeilijke juweliensvak, waarom hij menigmaal als expert moest optreden. De heer Driessen blijft echter als commissaris van dc gecom bineerde zaken optreden en een actief en blijvend aandeel in de dagclijksche leiding De juweliers-anken in Amsterdam en Indië, waarbij de heer Driessen geïnteresseerd is, worden niet in de combinatie opgenomen. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER Opheffing 4 Juni: Lei-deóh Incassobureau, Leiden, Monschweg 73a. Wijziging 4 Juni: C. mam Wiienimgen Jr., Alphen a. d. Rijn, Bruggeetraat 3, Boekhan del, Drukkerij. Bovengenoemde hanidalözaak is met itnigaung vam 1 Mei 1931 omgezet in een vennooteahap onder firma onder den naam: Firma C. vain Wieningcn Jr. Venn.: C. vam Wderimgen Jr., Alphen a. d. Rijn; B. vam Zwieten, Alphen a. d. Rijm cn J. W. van Dam, Alphen a. d. Rijn. RIJWIELDIEFSTAL Aangehouden is de 25-jarige C. C., die UITBREIDING VAN HET GYMNASIUM. Toen bij den aanvang van den cursus 1930/31 het eerste leerjaar van het. Gymna sium in drie afdeelingen moest worden ge splitst, bleek het nog mogelijk, zij het dan ook niet zonder bezwaar, een regeling te treffen, waarhij alle klassen in het Gymna siumgebouw konden worden ondergebracht. De overweging, dat dc tegenwoordige toe stand, waarbij één klasse niet over een vast lokaal kan beschikken, niet behoort te wor den bestendigd, alsmede de omstandigheid, dat vermeerdering van het aantal klassen in het eerstvolgend schooljaar niet is uitge sloten, brachten het College van Curatoren er toe B. en W. 'te verzoeken om te zien naar een uitbreiding van de lesruimte voor het Gymnasium. Aangezien met een permanente vergroo ting van het Gymnasium te veel tijd ge moeid zou zijn om tegen 1 September a.s. te kunnen voorzien in de oogenblikkelijke behoefte aan leslokaliteit en het niet vol doende vaststaat, dat permanente vergroo ting van het Gymnasium reeds thans als absoluut noodzakelijk moet worden be schouwd, hebben B. en W. gemeend den Raad daartoe, althans voorloopig, nog niet te moeten adviseeren, doch in overweging te moeten geven door z.g.n. semi-permanenten bijhouw tot vermeerdering van leslokalen te geraken. Het te dien einde door den Directeur van Gemeentewerken opgemaakte plan voor een houten schoolgebouwtje op steenen voetiing- m-uren en betonfundeeringsplaten en met betonnen bodemafsluitingen en steenen kachelnissen en sehoorsteenen, bevat twee leslokalen en verdere ruimten en zal dooi een overdekte gang in verbinding staan met het Gymnasiumgebouw. Het gebouwtje kan niet geheel worden geplaatst op het bij het Gymnasium behoorende open terrein, zoodat het noortig is van 'het Rijk de be schikking te verkrijgen over een gedeelte van het Van der Werfpark ter grootte van pl.m. 80 M2. Op grond van verkregen in lichtingen mag worden aangenomen, dat de daartoe van Rijkswege vereischte toestem ming zal worden verkregen. De kosten van stichting, meubileering en inrichting van het gebouwtje worden ge raamd op f 11.200. Onder mededeeling, dat Curatoren van het Gymnasium ziich met de boven aange geven oplossing kunnen vereenigen en met verwijzing naar de adviezen van de Com missie van Fabricage en de Commissie voor het Onderwijs, geven B. en W. den Raad mitsdien in overweging te besluiten tot den bijbouw van twee hulplokalen bij het Gym nasium en tot -beschikbaarstelling van de daarvoor benoodigde gelden, door vaststel ling van den ov erge legden begrootingsstaat model D, dienst 1931, groot f 11.200, welk bedrag in tien jaren uit den gewonen dienst zal worden afgelost. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd: Rechtswetenschap, cand.-ex., mej. H. E. Leger (Amsterdam) en de herren H. J. F. van Ieterson (Dordrecht), B. R. Cannegieter (Den Haag) en J. H. Lourens (Rotterdam). Geneeskunde, semi-arts-ex., de heeren O. L. G. de Raadt (Oegstgeest), P. J. M. Jan sen (Rotterdam) A. M. Gerstel (Leiden), S. Wytema (Den Haag) en J. A. Lente (Lei den) arts-ex., de heeren J. de Ruiter (Rhe- nen), J. Risseeuw (Oostburg), A. P. Ofner (Den Haag) en C. D. Sax (Voorschoten). DE LEIDSCHE WINKELSTAND Hedenmiddag heeft in perceel Haarlem merstraat 187 de opening plaats gehad van „Hedmmi", winkel in glas, porcelein, aarde werk en huishoudelijke artikelen. Een groote voorraad allerhande artikelen op huishou delijk gebied is hier aanwezig, zoodat voor ieder huismoeder ruime keuze te maken is. Voor verdere bijzonderheden zie men de annonce in dit nummer. WATERTEMPERATUUR AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN De zestigjarige mevr. J. P. R.de B., die de vorige week van een plat dak van het perceel Langegracht 51 is gevallen cn daar bij inwendige kneuzingen bekwam is gister avond in het Ziekenhuis aan de gevolgen van het ongeluk overleden, IS UW STUUR IN ORDE? In den laatsten tijd is door de Verkeers politie alhier controle uitgeoefend op de deugdelijkheid der stuurinrichtingen van motorrijtuigen, waarbij groote afwijkingen zijn geconstateerd. Tegen >de bestuurders dezer motorrijtuigen is proces-verbaal op gemaakt terzake overtreding van artikel 12 lid 1 van het Motor- en Rijwielreglemcnt. Men zij gewaarschuwd. „GENERAAL SNIJDERS" De onderofficiers-schietvereeniging Gene raal Snijders begint morgenmiddag van 3—5 uur op de schietbanen te Katwijk haar oefe ningen met scherp. Er wordt geschoten op baan 6 op afstanden van 100, 150 en 200 M. Inzake de Leidsche Stadhuisbouw. Een adhaesiebetuiging. Aan den Leidschen Raad werd heden de volgende adhaesiebetuiging ter hand gesteld: Ondcrgeteekcnden betuigen hun adhaesie aan het in Maart j.l. door Henri Polak 186 anderen den Gemeenteraad van Leideu j aangeboden adres inzake den Stadhuisbouw; waarin om verschillende redenen daarin vernoemd, den Raad dringend in overwe- ging wordt gegeven, alsnog een of meer 1 andere architecten uit te noodigen, een plan in te dienen tot bebouwing van het beschik- bare terrein tussehen jBreestraart cn Visch. markt. Lizzy Ansingh, Schilderes, Amsterdam; I Prof. Mr. A. S. de Blecourt, Leiden; Prof. Dr. C. de Boer. Leiden; Dr. Bruining, arts, 5 Leiden: J. de Blieck, student, Leiden; J. G 1 A. Binnendijk, dir. N.V. P. Clos van Leem- bruggen, Leiden; Mej. J. J. v. d. Broeck, w, Directrice Anna Kliniek, Leiden; Mr. H j Burgcrsdijk, Advoc. bij den Hoogen Raad 3 der Ned., Leiden; Mr. Th. J. Bolsius, advoc, en proc., lid der Prov. Staten van Z. Hol- i land, Leiden; Mr. E. A. Cosman, advoc. bij s den Hoogen Raad der Ned., Leiden; Mr. W, I de Clereq, advoc. bij den Hoogen Raad der Ned., Leiden; B. Corts, Mede dir. N.V. Tex-i tielfahr. v.h. Gobi's, v. Wijk Co., Leiden; G. R. D. Crommelin, Dir. Twentsche Bank* Leiden; II. A. A. M. van Cranenburgh, Cand, Notaris. Oegstgeest; C. B. Duystcn, Apothe-, leer, Leiden; Dr. D. A. H. van Eek, Oud-Con-j rector te Leiden, Oegstgeest; J. van Eek, t penningm- Oudheidkundig Genootsch., Am-1 sterdam: Joh. Enschedé, Uitgever. Haarlem; mr. A. J. Fokker, advocaat en procureur, oud-lid van den Gemeenteraad van Leiden,/ Amsterdam; A. Fortmann, Leiden; mr. C. Je Goudsmit, advoc. b.d. Hoogen Raad dere Ned., Leiden; Mr. E. J. Gelderman, advocaal i hij den Hoogen Raad der Nederlanden, Leiden; mej. A. E. Groll, secretaresse pen- 1 ningm. Ver. voor Misvormden, Leiden; A A. de Groot, firma Gebrs. v. d. Hoek, Leiden I ir. P. Hoogenboom, ing. van Rijnland, Lei- den; P. J. HasseJbach, dir. N.-Holl. Landb, Crediet, Leiden; mej. S. J. Hasselbach, Lei den; mevr. Wed. Huismans-Caron, Leiden; Henri Hollants, Amsterdam; L. Hamming,» gepensionneerd zeeofficier, Leiden; H. HogeJ woning, Leiden; H. J. Holswilder, Leiden; i, G. Izaks, boekh. v.h. C. Kooyker, Leiden; P. Jaeger, agent van de Nederl. Bank Leiden; G. Kuyper, majoor der In fanterie, Leiden; mr. P. G. Knibhe, secr. d. Kamer v. Kooph. en Fabr. voor Rijnlané Leiden; E. J Kelder, koopman, Leiden; mi G. C. J. D. Kropman, wethouder, Amster dam; J. H. P. van Kerckhoff, huidarts, Lei den; mevr. wed. prof. dr. I-I. Kamerling! OnnesBijleveld, Leiden; A. de Koster, in dustrieel, Leiden; mevr. J. A. de Koster— Sijthoff, Leiden; Wed. L. Kuster, Leidon; dr. Th. W. vam Lidt de Jeude, oud-conser vator Museum v. Natuurlijke Historie, Lei- den; J. de Lange, oud-weth. v. d. Gemeente^ Leiden; W. van der Laan, voorz. v. d. 3- Octoberver., Leiden; dr. W. W. van derj' Meulen, wethouder, den Haag; Johan P, Meyers, fabrikant, Leiden; P. J. Maaitensejj Sr., juwelier, Leiden; J. P. Maartcnsi juwelier, Leiden; mr. G. H. F. Nord Thc-mp,- son, advoc. b.d. Hoogen Raad der Ned.( Leiden; prof. dr. H. M. van Nes. Leiden; prof. mr. J. C. van Oven, Leiden; S. F. i Os, dir. hoofdred. Haagsche Post, Wasse naar; A. Parmcnitier, Leiden; mr. J. Pel e dir. N.V. Gebr. Pel, Leiden; H. Pel, dir. N.Ve Gebrs. Pel, Leiden; IL K. Pel, dir. N.V, Gebrs. Pel, Leiden; mej. P. E. A. Plemp,e Bussum; N. Paddenburg, grossier. Leiden; G. W. J. Pollmann, manufacturier, Leiden; C. Peltenburg P.zn., dir. N.V. v.h. E. .T. Brill j Lei-den; S. Rodriguez de Miranda, wethou der, Amsterdam; mr. H. A. Sypkens, rent meester van Rijnland, Leiden; H. E. Sten- fert Kroese, Leiden; mr. L. Sprey, advoc. b j d. Hoogen Raad der Ned., Leiden; N. G. Spaargaren, dir. N.V. Backer cn Co., Leiden j Georgine Schwartze, beeldhouweres, A'dam: mevr. wed. G. H. Sijthoff—Plemp, Leiden; mevr. J. van der SandenHollants, Leiden firma J. en J. Schravendijk, Leiden; J. A. F. A. Spet, firma PijlCouturier, Leiden; mr. F. H. van der Tas, advoc. b.d. Hoogen Raad der Ned., Leiden; Ds. II. Thomas, predikant der Geref. Kerk, Leiden; H. IJ. Tieleman, Beh. Venn. v. Ticleman en Dro Leiden; II. W. Tieleman Jr., (idem), Leiden V C. W. Tieleman, (idem), opvolger, Leiden; prof. mr. B. M. Taverne, raadsheer in den Hoogen Raad der Ned., den Haag; dr. J. C. M. Timmermans, arts, Leiden; W. F. Tege laar, kapper, Leiden; W. J. M. Uittenhout, dr. If. N. ter Veen, Amsterdam; firma Va: der Vliet cn De Jonge, Leiden; J. Verhevl van Wijk, dir. N.V. Textielfabriek v.h. Gebrs van Wijk en Co., Leiden; mej. A. M. Wey- dung, Leiden; E. W. Wic-hers Rollandet, dir Bankassociatie, Leiden; R. de Wilde F.Gzn., penningm. 3 Oct. Ver., Leiden: mr. E. C. Wiersma, advoc. en proc., Leiden; J. H. Wavercn, luit.-kol„ b.d., comm. Kon. Mil. Invalidenhuis, Leiden; H. J. P. Wasenaar. directeur N.V. v.h. Sc-heltema, Leiden; H. G. J. Wolf, Leiden; F. C. Zuurdeeg, Directeur N.V. „de Blauwe Klok", Leiden; M. E. Zit man, Leiden. Attentie Attentie- Eindelijk hebben de Amsterdamsche koop lieden de welbekende zaak van der Heer Visser aangekocht en die moet binnen 5 jagen tegen bespottelijke prijzen uitverkocht zijn. Haast U

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6