Het Communisme in de Practijk haa 3 a a a WOENSDAG 3 JUNI 1931 DERDE BLAD PAG. 9 (Nadruk verboden) Objectieve mededeelingen en critische beschouwingen VERSTERKING DER MILITAIRE KRACHTEN. Een front in vredestijd. De vereeniging „Aviechim" afkorting van vliegdienst-chemie die de taak heeft van propaganda der militaire maatregelen, in het bijzonder op de gebieden van vlieg- wezen en chemische oorlog, onder de sovjet- bevolking, zal dezen zomer haar kampen uitbreiden. In de kampen zullen allereerst leden van de communistische jeugdorgani satie aangenomen worden, die de militaire cursussen van den eersten en tweedon graad ihebben doorloopen. In de tweede plaats zul len gewone burgers worden aangeworven, die de tweede militaire cursus hebben be ëindigd, en ten slotte burgers, die de eerste militaire cursus achter den rug hebben. In totaal zullen door deze kampen meer dan 100.000 man getraind worden in den loop van den zomer. Voorts is er een speciale commissie in bet leven geroepen tot motorisatie van de grenswachten der sovjet-unie. Deze com missie heeft een half mililioen roebel gekre gen van de organisatie „Autoweg", en deze laatste wekt zoowel (haar leden als de ge- heele sovjet-maatschappij op mede te offe ren aan „vrijwillige" bijdragen tot dit ver heven doel. Want als zoodanig wordt Tiet voorgesteld in de volgende vredelievende termen: „De sovjet-grens beschermen be teekent in de onmiddellijke nabijheid te zijn van onverzoenlijke vijanden. Het werk van de roode grenswacht beteekent een compleet front in vredestijd. De grenswachten staan aan het voortdurende gevaar bloot van overvallen door bandietenbenden en ge wapende agenten der wereldimperialisten" Dit gebral neemt niet weg, dat deze „we reldimperialisten" zelf, zooals eenigen tijd geleden een delegatie van Duitsche en Ita- liaansehe industrieelen, en op het oogenblik een delegatie van Poolsohe industrieelen, met de grootst mogelijke pronk en voorko mendheid door de sovjet-autoriteiten als gasten worden ontvangen en geëerd. De „imperialisten" voelen zich daardoor ge noodzaakt in dank voor zooveel gastvrijheid de loftrompet te steken over de toestanden in de sovjet-unie. Dat doen de Poolsche in dustrieelen nu ook, zij verklaren verrukt te zijn over de schitterende successen der sov jet-regeering op industrieel gebied. Gaan ze nu soortgelijke maatregelen ook in hun land propageeren? Het antwoord wordt in bovenvermelden oproep gegeven; zij zijn „onverzoenlijke vijanden", tegen wie een „front in vredestijd" wordt gevormd. De wegen der diplomatie zijn voor ge wone stervelingen vaak ondoorgrondelijk. De commissie ter controle op 'de uitvoe ring van besluiten, onder voorzitterschap van Molotof, heeft zich uitgesproken over de werking van het nieuwe systeem van fi nanciering. Zij is over het algemeen onte vreden over de resultaten, daar het systeem niet werkt. De lcoopers willen hun contractu- eele verplichtingen niet nakomen, omdat zij geen geld krijgen van de staatsbank, en laten de bestelde goederen, als zij aankomen maar kalm aan de stations staan. Van de publieke verkoopen van dergelijke goederen, die bij de verordening zijn voorgeschreven, komt niets. Anderen trachten aan hun ver plichtingen te ontkomen door aanmerkingen te maken op de leveringen. In verband hiennede wordt gesproken van een „feestdagstemming" onder de aanvra gers van goederenwagons bij de spoorwegen. Het aantal wagons, dat dagelijks in- en uit geladen wordt, loopt nog voortdurend ach- Ook de bank zelf krijgt een reprimande; die is te bureaucratisch en houdt te weinig rekening met de bijzonderheden van elk be drijf, zoodat dikwijls onvervulbare eischen worden gesteld. Met deze hooge wijsheid, dat beide par tijen ongelijk hebben, houdt de beslissing zich vaag in het midden en hebben de con troleurs hun taak vervuld. De Russische academie van wetenschap pen -zal in Juli een buitengewone zitting houden over de jongste uitvindingen op wetenschappelijk gebied, en hoe deze zijn toe te passen voor den socialistischen op bouw. De zitting zal beginnen te Leningrad en worden voortgezet te Moskou. De bij zonderheid van deze zitting is, dat zij groo- tendeels zal worden gehouden in openbare volkshuizen, zoodat de massa toegang zal hebben en het contact tusschen de acade mie en de arbeiders versterkt wordt. HET TWEEDE VIJFJARENPLAN. Door de sovjet-regeering is een commissie ingesteld onder leiding van Boecharin, die de richtlijnen moet opstellen voor het twee de vijfjarenplan, van 1 Januari 1933 tot 31 December 1937. De commissie moet haar rapport uiterlijk 15 Augustus van dit jaar gereed hebben. ALLE KLEINTJES HELPEN. Bij beslissing van den raad van volkscom missarissen der sovjet-unie van 13 Mei is toegestaan, dat kinderen vanaf hun veer tiende jaar lid der coöperatie worden. De minimum-contributie bedraagt voor hen 1 roebel per jaar. Kinderen jonger dan 16 jaar kunnen echter niet in een bestuurs- of der gelijke functie verkozen worden. EEN WERELDRECORD DER SOWJETS. Ook de sowjet-unie maakt thans aan spraak op een plaats in de rij der ver overaars van wereldrecords. ITet is echter geen record voor het langste pianospelen of dansen, of op een vlaggestok zitten, maar een record in steenen leggen. Het telegraaf- agentschap der unie bericht uit Kuznetsk in Siberië, dat de keurtroepen daar bij den bouw van nieuwe cokesovens 2 ton steen per man per ploeg hebben gelegd, welk cijfer, volgens den berichtgever, een wereldrecord is. De Fransche ontwerpers der installatie hadden gerekend, dat er y2 ton per dag ver zet zou worden door een man. Deze recordprestatie heeft in de sowjet- unie, waar op stukloon wordt gewerkt, ook de practische beteekenis, dat de betrokkenen een zeer hoog loon verdienen. Wij gelooven daarom niet, dat dit record gauw zal wor den afgenomen, want probeerde men in een ander land dergelijke records te slaan, dan zouden de arbeiders daar en hun vakver- eenigingen gauw een speld steken voor der gelijke spelletjes. DE EERSTE RUSSISCHE BLOKWALS. Een blokwals is een reusachtige machine, da.t is alles, wat de lezer hehoeft to weten. Het is een onderdeel in t mechanisme van een groot ijzerswalswerk, zooals wij die in ons land niet hebben. Welnu, de eerste sow- jet-blokwals is door Ijorski-zawod afgele verd; een feit, waarop de sowjet-autoriteiten erg trotsch zijn, maar dat op zichzelf niets bijzonders is. Waarom zou een Russische fa briek iets dergelijks niet 'even goed kunnen vervaardigen als een Duitsche of een Ame- rikaansche. Er zit ecihter toch een bijzondere kant aan deze sowjet-blokwals, gelijk de volkscom missaris Ordjonikidze mededeelt De ontwer pers ervan waren vier ingenieurs, Neu- mayer, Tichomirof, Zille en Tille. De na men klinken nogal Duitsch over het alge meen, maar volgens Ordjonikidze waren het Russen, en welgearresteerden. Het wa ren ingenieurs, verleden jaar gevangen ge nomen in verband met het proces Ramzin.' Zij zijn toen voor het dilemma gesteld: óf een goede blokwals ontwerpen, öf jullie bent; saboteurs, en ze hebben hun best gedaan.' De eerste blokwals wordt nu opgesteld en nis die blijkt goed te werken zullen de vier berouwvolle saboteurs vrijgelaten worden en een belooning krijgen op den koop toe. Voorloopig houdt men ze nog even vastj Eerst afwachten of de machine goed func tioneert, zoodat de sowjet-autoriteiten heele-' maal zeker zijn, dat er geen sabotage ach ter dit nieuwe project schuilt. DE ZAAICAMPAGNE. De uitzaai van katoen is gereed gekomen,, en de plannen zijn. geheel vervuld. Overi gens had op 20 Mei nog geen enkel district: dc 100 procent bereikt, al naderden sommi-! gen de 90. Opmerkelijk is het achterblijven van den Kaukasus, waar slechts ongeveer de helft van het program was uitgevoerd,; terwijl de zaaitijd in die streken einde Mei: allang achter den rug is. Dit geeft sterke! steun aan de berichten in de emigranten-! bladen over voortdurende onlusten onder de bevolking van den Kaukasus, die zich met de wapens in de hand zou verzetten tegen de gedwongen collectivisatie. De sow-, jet-regeering heeft de juistheid van die be richten steeds ontkend, doch het is dan toch; wel zeer toevallig, dat de gehcele Kaukasus1 zoo ver ten achter blijft bij het programma.: Voor tarwe was op 20 Mei het program voor 63 procent vervuld, voor suikerbieten bijna 90 procent. Wat vlas en lijnzaad be treft was nauwelijks meer dan 10 procent uitgezaaid; naar verluidt heeft de regeering besloten de prijzen, waarvoor zij deze pro ducten teat opkoopen, met 30 procent te ver- hoogen. Men hoopt zoodoende dc boeren nog te kunnen prikkelen tot het zaaien van vlas e. d. over te gaan, hoewel daartoe nauwe lijks tijd meer zal zijn. VERHOOGDE POSTTARIEVEN. Vanaf 1 Juni worden in de sowjet-unie nieuwe, verhoogde tarieven ingevoerd voor het binnenlandsche post- en telegraafver- keer, een treffend bewijs voor den waarde- val van den roebel, ondanks alle geschreeuw over socialistischen opbouw. Briefport is vastgesteld op 15 kopeken voor het landelijk verkeer per brief tot 20 gram, stadsbrieven kosten 5 kopeken. Eeni- ge jaren geleden bedroeg de briefport voor gewone brieven 6 kopeken, zoodat het tarief in betrekkelijk korten tijd met 150 procent is verhoogd. Het telegramtarief bedraagt dan: stads- telegrammen 3 kopeken per woord, telegram men in het rayon 5 kopeken en buiten het rayon 10 kopeken per woord. Dit tarief geldt voor zakentelegrammen van de sowjet-on dernemingen, voor alle andere is het tarief 4, 7 en 15 kopeken. Bovendien wordt van elk telegram 20 kopeken geheven voor bezor- gingskosten. De tarieven, niet opgenomen in de nieuwe verordening, worden vastgesteld door het volkscommissariaat van post- en telegrafie, tezamen niet het volkscommissariaat varj finantïën. Hoewel wij niet alle gevallen vèrmelden houdt de stroom van berichten over moor den en moordaanslagen op communisten in de sowjet-unie aan. Ook in de sowjet-pers leest men van tijd tot tijd berichten hierom trent, maar, dan dat de moordenaars zijn terechtgesteld. Op het Russische platteland blijft' de toestand ongetwijfeld gespannen. Radio Nieuws. Donderdag -1 Juni. HUIZEN (1875 M.) NCRV. 10 Tijdsein, 10— 10.30 Zang- door het NCRV.-Dameskoor. 10.30 Ttldsein 10.30—11 Korte zlelcendienst te leiden door Ds. I' van Vliet. Pred. der Vrije Evang. Gemeente tc Amsterdam. 2 Tijdsein 2—2.15 Gru- Htlvi even door den orgelist Alex. Schtllevis. 6.45 Cursus Knippen en Stofversieren, te geven het_ Instituut EN SAID, te Utrecht. 7 Tiid- door het Dubbelm Kracnt" to den H ;n heer L. IV. Vischei est, onder leiding van —2 Gramofoon. HILVERSUM (298.8 M.) AVRO. 8—9.50 Gra mofoon. 1010.15 Morgenwijding. 10.31)11 Gramofoon. 11—12 Concert. 12—2 Concert. 2— 2,30 Lezing. 2.30—3 Rustpoos voor het verzor gen van den zender. 31 r-aalcursus. 1—4,30 Gramofoon. 4.30—5.30 Ziekenuur. 5,30—6.30 Con cert. 6.307 Radio-Volksuniversiteit. 77.30 itUng concert. 7,308 Sportpraatje. 8— 8,1510,15 Muzi. 8.15 Grs 10.15—10. 11,10 Mus Dias. 10.3 STORING VAN HILVERSUM r£OTEEÖ^o^ De bekende Ritsema-stof- zuigers worden o.a. thana ook gemaakt met de kost bare roteerende borstelcon structie. Type R.R! Een eerste klas machine tegea ongekend lagen prijs. Nederlandtchc fabrikaat Uw oetoaderden of defecten itofzuiger kannen uiij desgewenscht repareeren. Ook willen wij Uw oode machine van U koopen. indien II zich één der moderne Rilsema's gaat aanschaffen. 11 ,,Elc h^wa t Wil5_l UIT HET LEVEN VAN EEN GROOT MAN den i Hoe donken, hoe somber was de jeugd van den ïjverigen en schranderen kaaap. Maar toch v\as het dezen armen, misbruik ten Jongen in de mijnen, die kolen moest uitzoeken, gegeven, het tijdperk van net verkeer in te" leiden. Gerorge Stephenson, de remmer, de mecanicien, de uitvinder heeft de wereld kleiner gemaakt, de volke ren nader tot elkaar gebracht en aan een nieuwen tijd een nieuw tempo gebracht Het was geen mooie jeugd, doe de kleine George, in het dorp Wylam bij Newcastle, sleet. Tien uur in de mijnen kolen eortec- ren, de banden en gezicht zwart, im plaats zoo als de andere kinderen te kunnen spe len en in de weide te dartelen. Er waren nog vijf kinderen in het gezin, de vader was stoker in de pompimrichting van de mijn en men was blij, dat de kinderen er wat bij verdienden. Men schreef het jaar 1790 en toen was er nog geen wet op de kinderar- De jongen mocht al spoedig zijn vader als hulpstoker helpen. Thans was hij in zijn element, machines fascineerden hem. Terwijl hij spoedig machinebewaarder werd. ver diende bij door aJderlei werkjes als schoe nen lappen, het repareeren van allerlei din gen de middelen om de avondschool te kunnen bezoeken. Toen hij negentien jaair was, kon hij zijn naam schrijven en hij was er trotsch op. Toen hij 20 jaar was, weid hij remmer. Trouwde op zijn 21ste jaar met het dienst meisje, Fanny Henderson. Werd vader op zijn 22ste. IIy gaat in zijn vrijen tijd schoe nen maken en herstelt, op schitterende wij ze, horloges van voorname families. Hij vindt tijd zich in de mechanica te bekwa- Zijn vrouw sterft, laat de zorgen voor zijn zoon aan hem ovea. Hij ziet geen uit komst om in zijn vaderland vooruit te ko men en wiii naar Australië. Maar hij heeft geen reisgeld. Door een verbetering van de kabelbaan weet hij de bedrijfskosten te verm inde rei en hdj weet de pompmachine van een na burige mijn, die ie ondergeloopen en welke machine in geen zes maanden heeft ge werkt, binnen een week te herstellen en aan den gang te brengen. Hij krijgt tien pond betooning en een betere ptaats. Het aanzien en het inkomen Aan den jongen machinedokter gaat groeien. Ste phenson wordt inspecteur van de naburige mijnen en houdt zich bezig met het vervoer en wil de paardebraohten door machines in de mijnwerken varvangen. Voor hem had men allerlei machines uitgevonden en ge probeerd, maar zond ei' succe6. Hij kreeg van Lord Ravenewerth, aan waen de mijnen be hoorden, geld om een machine te bouwen. In Engeland was geen inrichting, waar men een locomotief kon bouwen, toen richt te hij zelf een werkplaats op. Met onge- Bohoolde arbeiders en primitieve werktui gen. maar in het volle bewustzijn van zijn beslissende daad. begon Stephenson aan den arbeid. De we.fcplaats van Wets Moor «as de fabriek, de grofsmkt van de mijn. de chef-mecanicien der eerste locomotief van Stephenson. Deze locomotief was zeer primitief, maar goed bruikbaar en trok in de mijnen van Kdllingworth acht zwaar bei a 'den wagens over een steile helling den berg op- Ook de „My-lord", de eeiste groote loco motief van Stephenson is geen meesterwerk van machinebouw. Intussdhen zette hij zijn onderzoekingen voort, ook wat betreft het vraagstuk vnin de rails. En irotussoheii maa.kte hij de e eiste bruikbare veiiigheMs- lamp voor de mijnwerkers. Met levensge vaar probeert hij de lamp zelf in een met gas gevulde mijngang. Drie jaar later stelt Stephenson een ze keren Mr. Pease, die een paa-rdenbaan wil maken tusschen het koiencentrum Dar lington en de Ladingplaats Stockton, voor om een soort spoorweg te maken. Na een proefvaart met een van de oude machines krijgt Stephenson de opdracht en den 27en September 1825.wordt de eerste spoorbaan ter weredd onder groote belangstelling ge opend. De locomotief .„Active" trekt twaalf, met steenkool en meel beladen, goederen wagens en meer dan twintig personenwa gens, waarin 450 personen hadden plaats genomen. Men wil nu de spoorbaan Manchester Liverpool bouwen, maar jen ontmoet veel tegenstand, vooral van de maatschappijen, die het verkeer over de kanalen in handen hebben. Men hitste de Landarbeiders en de boeren op. De kippen zullen, wanneer de spoorbaan er komt, geen eieren meer leg gen, haver en hooi zullen onverkocht blij ven, wanneer de paarden in onbruik ge raaktenHet vuur uit de schooisteenen van de locomotieven zou de huizei aansteken. De herbergen zouden worden on;- volkt „Nooit zouden de locomotieven meer dan zes mijlen èn 't uur afleggen", schreeuwde de eene- „Geen mensch zou de snelheid van een spoortrein kunne verdra gen," beweerde een ander. Den passagiers werd een versohriikkelijk einde voorspeld door het ontploffen van de ketels. Eindelek werd een onderzoek door een commissie ingesteld. De meeste leden dier commissie hielden Stephenson voor krank zinnig. Eindelijk wiet hij zoo te spreken, dat met een meerderheid van één stem toestem ming werd gegeven voor den aanleg van de spoorbaan. Toen moest de geschikste locomotief wor den gevonden. De spoorwegmaatschappij schreef een prijsvraag van 500 pond uit. Oc tober 1829 had de beroemd gebleven loco- motieveiiwedstrijd in RaimlhiTl plaats, waar bij de locomotief „Rakete" van Stephenson de overwinning behaalde. Ze liep met 29 mijlen. In September 1832 had de opening van de spoorbaan ManchesterLiverpool plaats- De opening van deze lijn beteokende een besliste overwinning van den spoorweg. Gemengd Nieuws. DE VOORTVLUCHTIGE BETAALMEESTER Te Antwerpen gesnapt De voortvluchtige betaalmeester de Br., van de veiling „Zwartendijk" te Naaldwijk, die zich schuldig gemaakt heeft aan ver duisteringen en malvensaties in de boeken, is te Antwerpen aangehouden en na door de politie aldaar te zijn verhoord naar Den Haag op transport gesteld. De B. is te Den Haag in verzekerde bewaring gesteld. DOOR EEN AUTO OVERREDEN Te Assen is in de Rolderstraat een jon gen, K. H. geheeten dor een auto overreden. Hij werd met ernstige inwendige kwetsuren naar het ziekenhuis vervoerd MIJNWERKER ONDER STEENEN BEDOLVEN De mijnwerke G.. uit Bochooltz, werd .in Staatsmijn Wilhelmina onder afvallend ge steente bedolven. Het duurde vier uren. eer hij kon worden gered. G. bleek slechts licht gewond, zoodat fiij per auto naar vrouw en kinderen kon gebracht worden. INDRUKKEN VAN DE PARIJSCHE KOLONIALE WERELDTENTOONSTELLING II. De Fransche opleving van koloniaal stre ven nam een aanvang op de Noordkust van Afrika. In den loop der eeuwen hadden zich daar in de moeilijk te hereiken schuil plaatsen, die het steile kustgebergte als van zelf schept, roov'erstammen gevormd, de een machtiger dan de ander, de een beter georganiseerd dan de andere. Alle Europee- sche zeevarende Mogendheden hebben van deze zeeroovers te lijden en te duchten ge had, zoodanig, dat velen ertoe overgingen de rooverijen tegen een vast bedrag 'sjaars af te koopen. Frankrijk had met den Dey van Algiers zekere verbintenissen, krach tens welke een Resident aan het Hof van den Dey verblijf hield. Een beleediging, dezen Resident in 1830 aangedhan, gaf Frankrijk de lang gewenschte gelegenheid om een militaire expeditie daarheen te on dernemen. Misschien had cle heerscher zelf wel willen toegeven, toen de uitstekend uit geruste en zwaar bemande Fransche vloot voor de Algiersche kust verscheen, maar een zijner machtigste Emirs, de beroemde Abd- el-Kader, riep geheel de Islamietische bevol king tot een Heiligen oorlog tegen de Fran- schen op. Zoodoende bleek de taak, die Frankrijk zich daar gesteld had, niet zoo gemakkelijk uit te voeren als men had ge dacht. WeL werd de hoofdstad Algiers ge makkelijk genomen, hetgeen het uitgangs punt is geworden van de onherkenbare ver anderingen, die deze plaats sedertdien heeft ondervonden, maar het binnenland bleef opstandig, en jaren heeft het geduurd, voordat Frankrijk het land in den waren zin des woords had gepacificeerd. Sterke Fransche legermachten zijn daaraan te pas gekomen, maar sedert omstreeks 1845 was het grootste deel dezer pacificatie, mede door het breken van den tegenstand van Ab(l-cl-Kader, volledig! Algiers is iets grooter dan Frankrijk zelf; 'drie Departementen, die Algiers, Constan- tine en Oran tot hoofdpla\tsen hebben, ver- deelcn het in drie zónes. Algiers is over het algemeen een vruchtbaar land, en het Teil- gebied, dat gedeelte van het Atlasgebergte, dat tot aan de zee komt, levert overvloed van producten op. Een 5y2 millioen zielen bevolken Algiers, waarvan bijkans W2 rnil- lioen Inlanders, die voor een deel behooren tot de Nomaden of Berber's, de oudste be: wonei's van Algiers; voor een ander deel tot de Arabieren of Beduïncn, die reeds in de zevende eeuw invallen in dit gebied deden. Berbers behooren eigenlijk tot de Christenen, maar hun vermenging met de Arabieren heeft dat eigenaardig cleel der be volking doen ontstaan, dat men met Mooren aanduidt. Welk een enorm werk heeft Frankrijk in deze honderd jaren niet in lAlgiers tot stand gebracht; werk, dat een Vorig jaar met begrijpelijken trots is her dacht. Niet slechts staan landbouw en vee teelt in Algiers op hoogen trap, terwijl de nijverheid daar nog weinig beteekent, maar alles gaat er ordelijk en geregeld, men reist er even veilig als in Frankrijk zelf, en wegen doorsnijden het gebied naar alle kanten. Dat Algiers er prijs op heeft gesteld om zich op deze tentoonstelling waardig voor te stellen, is volkomen te begrijpen. Bij elkander liggen de paviljoens of de com plexen, die op Algiers, Tunis en Marokko betrekking hebben; er zit zekere overeen stemming in aller uiterlijk, maar er is ook groote verscheidenheid. Algiers heeft een prachtig paleis met een glanzenden koepel; imposante deuren/ verleenen toegang tot dit gebouw, waarin niet slechts de materieele voortbrengselen van het land worden ge toond, maar waarin het Fransche koloniaal beleid ons doet zien hoezeer het is geslaagd in de moeilijke taak, die het zich 'hier voor oogen stelde. Het Algerijnsche paviljoen be hoort niet tot de oorspronkelijke; de ver menging van Inlandsche en Europeesche stijl is duidelijk merkbaar, maar het inner lijk ervan geeft een mooi overzicht over Frankrijk's arbeid, en doet dengene, die er binnentreedt, met ontzag vervuld zijn over den arbeid, die is verricht. En onmiddellijk daarna, aan dezelfde zijde dus van het meer, dat het geheele tentoon stel lingeterrein in twee groote deelen splitst, is Tunis gelegen. Tunis behoort nog niet lenvolle een halve eeuw bij Frankrijk, want van cle tachtiger jaren dateert Frankrijk's protectoraat over dit land, gevolg van het feit, dat Tunesische stammen in Algiers her haaldelijk invallen deden. Italië heeft den Franschen invloed over dit land, waarheen zooveel zijner burgers emigreerden, met lee- de oogen aangezien, maar erin moeten be rusten. Want Tunis omvat ongeveer hetzelf de gebied als de vroegere Afrikaansche pro- cincie van Rome, en ter plaatse, waar nu Tunis is gelegen, heeft in de onmiddellijke nabijheid het oude, beroemde Karthago ge staan, dat door de Romeinen tot den grond toe werd verwoest en ook na zijn opbouw in later tijd door de Vandalen met den grond opnieuw is gelijk gemaakt. Ook in Tunis heeft Frankrijk beschavend werk terricht, hetgeen er zeker toe geleid heeft, dat de handelsbalans niet alleen snel op gaande cijfers in het algemeen vertoont, maar deze cijfers zich vooral ten gunste van Frankrijk uiten. Tunis, de hoofdstad, heeft een overwegend Oostersch karakter, veel meer dan het Oostelijk gelegen Bizerta, waarhij zich het Arsenaal van Ferryville aansluit In het achterland van het z.g. Sahelgebied, het Gordelgebied, dat midden deel is tusschen gebergte en woestijn, ver dwijnen de sporen van antieke vestigingen, die in Tunis in vrij groot aantal zijn terug te vinden. Maar hij de bevolking bemerkt men er niets meer van; ook hier is eens deels het Berbersche, anderdeels het Ara bische element overheerschend. Men heeft Tunis op eigenaardige wijze op de tentoon stelling gebracht. Een prachtig patio met een vijver, alles uitgevoerd in wit marmer, is het hoofdmotief) en de daarop uitkomen de zalen zijn niet alleen voorzien van een schat van interessante artikelen, maar ook indrukwekkend gedecoreerd. Ecnigszins ter zijde daarvan is wat men zou kunnen noe men het. Tunesische dorp, waar de kleine, artistiek opgezette winkels elkander als het ware verdringen. Men ziet hiér de Tunesi sche arbeiders, handarbeiders voornamelijk, in volle glorie aan het werk. Een dergelijke nederzetting op welke tentoonstelling ook heeft altijd iets gemaakts, en dat heeft men ook hier niet kunnen vermijden, maar men heeft het werkelijk tot een minimum weten terug te brengen. En dan, als derde in dit gezelschap, Ma rokko, gebied dat zoowel den ingang van de Middellandsche zee als een niet onbelang rijk deel van den Atlantischen Oceaan be- heerseht. Het moge eigenaardig klinken, maar de gemiddelde leek heeft de neiging om zich Marokko voor te stellen als met de belangrijkste kust geopend naar de Middei- landschc Zee. Dat nu is niet juist, want langs de Middellandsche zee strekt zich het z.g.n. Rifgebied uit, dat Spanje naast de Pre sidios in enkele steden in bezit heeft Bij kans geheel in het Noord-Westen is Tanger, de internationale stad van Marokko, die het echter in beteekenis steeds meer verliest te gen Casablanca en tegen de nieuwe en oude steden van Marokko, voor een deel aan den Oceaan, voor een deel in het binnenland ge legen. Twee crisessen heeft Europa om der- wille van Marokko doorstaan, die van 1906 en 1911; de laatste, de hevigste ook, ging ge paard met Franschen afstand van een deel van zijn Midden-Afrikaansoh gebied, dat na den oorlog is teruggenomen. De macht, door Frankrijk in Marokko uitgeoefend, is onbe twistbaar, en het is vooral Maarschalk Lvautey, die op geheel dit werk zijn persoon lijk stempel heeft gedrukt. Nu spreekt het wel vanzelf, dat Frankrijk het noodige heeft gedaan om zorg te dragen, dat het grootste overwicht van Marokkaansdhen in- en uit voer op Frankrijk is gericht; Frankrijk heeft dan ook zijn werkkracht, zijn moeite en zorgen aan Marokko gegeven en welk ander land deed insgelijks! Intusschen valt niet uit het oog te verliezen, dat Marokko, al reeds dadelijk door zijn ligging, een ge bied is, dat op de aandacht van vele groote Mogendheden heeft te rekenen. Dit Marokko xiu, feitelijk geheel het oude Marokko met uitzondering van het Spaansche Rifgebied, wordt waardig vertegenwoordigd door een uitgebreid gebouw met een prachtigen in- wendigen Hóf, mooie poorten en deuren, al les opgezet, in den tvpischen Marokkaan- eohen stijl, die in de havensteden al meer en meer in onbruik gaat geraken. Wie Ma rokko wil zien, kan zich niet, gelijk ter ten toonstelling voor een groot deel het geval is, bijkans beperken tot de havensteden; die moet ook het binnenland in, en vooral aan Marokko en Marakes aandacht schenken. Die aandacht is niet verkeerd geplaatst, want Marokko beschikt over producten.van beteekenis, en Marokko is, niet minder dan Tunis en Algiers, een heerlijk land om te reizen. Het is steeds meer voor den toerist opengesteld, en, gezien de vorderingen, die men in deze richting in den loop der laatste jaren heeft gemaakt, kan het niet verbazen, dat een afzonderlijke afdeeling van Noord- Afrikaansch toerisme ter tentoonstelling is geplaatst en uitstekend wordt vertegenwoor digd. Schilderachtig zijn deze Noord-Afrikaan sche groepen in het prachtige bosch van Vincennes ondergebracht. Reeds overdag doet het exotische heel typisch aan. maar wanneei; des avonds de lichten stralenbun dels werpen over geheel de tentoonstelling, komen de typisch grillige vormen eerst recht uit! Ten Zuiden van deze drie Noord-Afrikaan sche gebieden ligt het vreeselijke woestijn gebied van de Sahara. Waar is de tijd, dat men veronderstelde, dat de Sahara niet an ders was dan een enorme uitholling, een droge bodem van de zee, bedekt met een volkomen gelijke laag zand. Neen, nu weet men beter, en nauwelijks kan men nog zeg gen, dat dat gedeelte van de Sahara, het welk in het Westen Fransch gebied is, niet te begaan is. Integendeel, overal, vooral daar waar de oases met hun groepen palm- boomen zijn, heeft Frankrijk militaire bewa king ingericht. Naarmate de artesische put ten in dit Saharagebied worden vermeer derd, zijn ook de streken, waar dc grond in cultuur kan worden gebracht, toegenomen, en in de omgeving van Touggourt, door een spoorweg verbonden met. Misera, zijn zelfs Europeesche ondernemingen voor de exploi tatie van dadelplanten gevestigd. De eigen lijke bewoner van dit woestijngebied is de Touareg, die al evenzeer als de Kabylen en de Berbers tot de Christenen behQort. maar wiens oorspronkelijke type is verloren ge gaan door de vermenging met Arabieren eenerzijds, met Europeanen anderzijds. Naar mate Frankrijk zoowel in het Noorden als in het Westen van Afrika zijn gebied uit breidde, ontstond de wensch naar vereoni- ging dier b<hde gebieden. Daartoe moest de Sahara worden geëxploiteerd, en doorkruist Dit laatste is met grooten heldenmoed ge daan, wellicht het meest kenmerkend dooi de expeditie der Citroen auto's. Zoodoende heeft Frankrijk van zijn gezamenlijke Afri kaansche bezittingen één groot geheel kun nen maken, dat zich uitstrekt van het noor delijkst punt der Noordkust tot aan het zui delijkst gedeelte van Fransch Equatoriaal Afrika, dat grenst aan den Belgischen Con go. De Touaregs zijn de eigenlijke bewoners van dit gebied, en ook van het Gordelgebied, dat de Sahara verbindt met de meer Zuide lijk gelegen streken van Soedan. Deze. Tou- axegs zijn al even trotsch op blanke afkomst als Berbers of Kabylen, maar in bijna elke Touaregsche stam heeft in den loop der eeuwen groote vermenging plaats gehad, die het hier en daar zelfs moeilijk maakt om het juiste onderscheid met de Negers vast te stellen. En de Negers zijn dat deel van de bevolking, die door de krijgszuchtige stammen, welke handenarbeid beneden haai waardigheid achtten, werden gebruikt om den landarbeid te verrichten, hetzij, dat zij daartoe worden geprest, hetzij, dat dc voort-, brengselen van hun vlijt en nijverheid hun werden afgenomen. Dit gedeelte van de tentoonstelling behoort wellicht tot het meest belangwekkende. Het is vrijwel naast de tempelruïnen van Ang kor Vat gelegen, en maakt zich reeds van verre af kenbaar door de roode kleur, waar in het is gevat. Het bestaat uit een aantal onderdeelen, die echter ieder op zichzelf ook weer de moeite van het bezichtigen waard zijn. Men treft er, te midden van hoornen, een Soedaxieesch paleis aan, waaromheen zich niet slechts straten kronkelen, doch waarachter zich ook een Moskee en een wachttoren verheffen. Dit alles heeft typi sche vormen, genomen voor het grootste deel naar de origineelen, zoodat wij ons op een oogenblik kunnen verbeelden in Djenns, een der bekende Soedaneesehe handelsplaat sen, rond te loopen. Frankrijk heeft heel wat offers moeten betalen 0111 in het daad werkelijk bezit van het Westelijk Afr kaansch gebied te geraken, maar het is er ten slotte in geslaagd, en deze Inlandsche sterkten met grillig uitziend karakter, deze prachtige paleizen van typisohen stijl wor den door Fransche troepen uit het Moeder land of door de onder Fransche leiding ge drilde Inlandsche troepen bezet Nabij do andere gebouwen is er het Soedaneesehe restaurant, dat een aardig overzicht o een groot deel der tentoonstelling biedt, aan het einde van de groote laan, die Ave nue des Colonies is geheeten, verheft zich de eerezuil, opgericht voor de nagedachte nis van Frankrijks groote kolonisators ca de daden, die er door het leger zijn begaan. Dit is voor een deel de gebruikelijke ver heerlijking van militaire daden, maar het is voor een ander deel laat ons zulks in dit geval niet vergeten de herinnering aan beschavenden arbeid, die inderdaad hei leger er verricht heeft. Dat is zeker niet al tijd gegaan op de wijze als velen onzer had den gewenscht, maar het hoeft een groot 1 stuk Afrika blootgelegd. De Fransche Gou- 1 verneur-Generaal over dit acht onderdeelen tellende gebied, zetelt te Dakar, de hoofd stad in Frankrijks Noord-Westen, welke in belang steeds toeneemt en in staat wordt ge acht de havensteden op de Atlantische Oce aan-eilanden te verdringen. De inihoud van deze achtereenvolgende West-Afrikaansche paviljoens is zeer verschillend; in het mee- rendeel der huizen treft men dc arbeidslie den aan het werk, voor een deel gehurkt op den grond, voor een ander deel op lage stoe len gezeten. Er zijn ook ruimten, die de In landsche producten van dit Westelijk Afrika toonen, en 'er zijn ook, die inheemsclie kunst schatten tentoonstellen. Kortom, in de gebou wen, die uiterlijk het karakter van dit ge bied dragen, leeft innerlijk het voornaamste voort, dat op deze landen betrekking heeft! En in de koionades, die het militaire gedeel te omgeven, zijn specimen van Inlandsche troepen den geheelen dag aanwezig. Al ware het alleen maar om te bewaken de vele en velerlei historische relequiën, die hier op het gebied der koloniale geschiedenis wor den aangetroffen! Men vergete ten slotte niet, dat, zij het ook langs indirgeten weg, Frankrijks gebied in West-Afrika door de aan Frankrijk toege kende mandalen over Togo en Kameroen nog aanmerkelijk is vergroot. Het waren deze, door Duitschland ingenomen gebieden, die een niet onbelangrijk deel van Frank rijks West-Afrika van de zee afsloten, gelijk ook verschillende Engelsche gebieden het doen. Zoowel over Togo als over Kameroen heeft Engeland een stuk van het mandaat behouden, maar dit is, naar oppervlakte ge rekend, wel uitermate klein tegenover wat Frankrijk bezit. Dat men er te Parijs prijs op stelt om Togo en Kameroen te toonen, is begrijpelijk! Men heeft dan ook een vrij groote ruimte opengelaten, die door beide mandaatlanden wordt bezet. Hier ziet men in de Inlandsche woningen dezelfde kenmer kende teekenen, die reeds ter Vredes- en Volkenbondstentoonstelliug, te 's-Graven- hage in 1930 gehouden, opvielen. Jacht, vis- scherij, bosch bouw, landbouw en wat al niet meer toonen ons Togo en Kameroen, waar men rustig kan ronddwalen zonder dat men tengevolge van een gebrek aan ruimte, elk ander hindert. Ook hier weer de Inlanders, die het gebied bevolken; zij liepen er de eer ste dagen nog wat onwennig rond; zij zijn warnfier klimaat gewend dan Parijs op dat oogenblik kon bieden. Maar dat zal wel ver anderen, en als eenmaal al deze exotische bewoners van het bosch' van Vincennes zijn ingeburgerd, zal het aan leven en aantrek kelijkheid niet ontbreken. Vermelden wij ten slotte in de rij der co quette en goed verzorgde koloniale gebou wen, die de Avenue des Colonies vormen, dat hetwelk betrekking heeft op de Fran sche Somalikust Deze is in het Zuid-Ooste lijk gedeelte van Afrika gelegen, daar waai de Roode Zee in Golf van Aden overgaat. Niet alleen uit strategische en andere over wegingen kan men deze Somalikust belang rijk achten, maar economisch is zij dit voor zeker, omdat zij, veel beter dan Engelsch of Italiaansch Somaliland het kunnen doen, den toegang opent tot Abessynic. Het is te begrijpen, dat in dit verband de Franschen aan deze, ietwat toevallig verkregen bezit ting vasthouden, en haar als belangrijker beschouwen dan op het eerste oog het geval schijnt, Somaliland, waarvan Djibouti de hoofdstad is, heeft een alleraardist pavil joen; dit toont niet alleen zijn voortbrengse len, maar laat ook door panorama's en dio rama's de eigenlijke Somalikust leven. Trouwens, een ieder, die zijn oogen op deze tentoonstelling goed den kost geeft, zal worden getroffen door het groot aantal dio rama's en panorama's, bewegende en niet- bewegende. verlichte en niet-verlichte, doch die alle ten doel hebben, oni hot oude, iet wat doodsche karakter, dat elke tentoon stelling eigen was, daaraan te ontnemen, en in de plaats daarvan to stellen een zeker leven, dat den bezoeker als het ware uit- noodigt om zijn exploratietocht verder uit te strekken. M ij laten het er dan ook niet bij; wij gaan deze zijde van het Meer verder langs, en wij zien too Wel het gebied van -Ion Franschen als van den Belgischen Con go voor ons geopend!

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9