WAALS DAMESSTOFFEN DAMESMODES WOENSDAG 3 JUNI 1931 1 TWEEDE BLAD PAG. 6 HAARLEMMERSTRAAT 130 - 132 - 134 - 136 Wol- en Katoenmousseline, Waschzijde, Crepe de Chine, alles effen en bedrukt Alles in één hand, Uw stof en tegelijk de garneering, zoodat U Uw japonnetje als het ware kant en klaar voor U ziet. Bovendien een uitgelezen collectie van de nieuwste ZOMERSTOFFEN, welke nog dagelijks inet de fraaiste nouveaute's wordt aangevuld. Onze collectie heeft voor U Je goede eigenschap zeer ruim gesorteerd te zijn, nooit te grootc voorraad van een kleur of dessin, zoodat de voorraad zeer snel wordt omgezet en geheel vernieuwd. Wie verleden week onze collectie zag, ziet heden bij ons weer een geheel nieuwe sorteering. Voor DAMESSTOFFEN en DAMESMODES kunt U er van op aan: WAALS IS PRIMA' STADSNIEUWS GEMEENTEZAKEN Tot de wegen, in deze gemeente, welke verbittering behoeven, behoort, aldus li. en W., 't gedeelte v. d. Zoeterwoudsche singel, gelegen tusschen Heerenstraat en Lammen- schansweg. Dit singelgedeelte bestaat thans uit een rijweg ter breedte van slechts pl.m. 5 M. en een voetpad aan den huizenkant van niet meer dan 1 a 1.40 M. breedte. I-Iet behoeft geen betoog, dat deze breedten voor bet steeds toenemende verkeer veel te ge ring zijn. Een plan voor de verbetering van dit weggedeelte bieden B. en W. den Raad daarom thans aan. Zooals uit de teekening blijkt, omvat dit plan het maken van een rijweg ter breedte van 7 M., welke breedte nabij de uitmon ding van de Heerenstraat en van den Lam mcnschansweg iets meer bedraagt; voorts zal langs de zuidzijde van den rijweg een tegeltrottoir worden aangiegd, waarvan de breedte met het oog op de ligging van de bebouwing aan liet onderhavige wegge deelte wisselt tusschen 1.5 M. en 3.51 M., behoudens echter, dat nabij den Lammen- schansweg een trottoir van 3.75 tot 6 M. is ontworpen, ten einde een behoorlijke aan sluiting aan het. verder westwaarts te ma ken trottoir te verkrijgen. De tot trottoir in te richten grond is reeds eigendom der gemeente. Voorzoover deze aan de eigenaren der aangrenzende perceelen als voortuin in gebruik is gege ven, zal hij aan dat gebruik moeten worden onttrokken. De eigenaar van het strookj bchoorende tot het perceel Sectie M, No. 1101, heeft zich bereid verklaard dit strookje om niet aan de gemeente in eigendom over te dragen; de eigenaren van de gedeelten hebben goedgevonden, dat deze gedeelten aan het te maken trottoir worden verheeld. De Commissie van Fabricage heeft er op gewezen, dat ter plaatse van de perceelen Zoeterwoudsche singel nis. 12 t/m 19 tus schen het trottoir en de bebouwing een strook voortuinen zal overblijven, waardoor 't. trottoir van den Lammenschansweg niet recht doorgel rokken kan worden. Aangezien dit uit verkeersoogpunt een minder wen- schelijke toestand moet worden geacht, oor- deelen B. en W. het mèt genoemde Commis sie wenschelijk alsnog .te trachten den eigendom van bedoelde voortuinen te ver krijgen, waartoe hunnerzijds stappen zullen worden gedaan. Als wegdek van het te verbeteren wegge deelte is voorloopig gedacht een bestrating met vlamovcnstraatklinkers. Wel is het de bedoeling eerlang ook op dezen singel een gesloten wegdek aan te brengen, doch dit zal eerst kunnen geschieden, wanneer ter plaatse het stamriool voor de centrale rio- leering wordt gelegd. Uitvoering van het verbeteringsplan brengt voorts mede, dat de boomen aan de zuidzijde van het onderhavige singelgedeel te gerooid worden. De kosten van een en ander zijn geraamd op pl.m. 14.500.—, welk bedrag,' evenals de kosten van de verbetering van den Morschweg in verband niet het te verwach ten batig slot van den dienst 1930, kan wor den geput uit het Fonds voor Stadsverbe- tering en andere Sociale Doeleinden. Aan gezien dit fonds momenteel echter slechts een bedrag van 13.5S0.bevat, is een aanvulling met 920.thans reeds noodig, welke aanvulling kan worden verkregen door te beschikken over een gedeelte van het vermoedelijke ljatig slot van den dienst 1930. In verband met de onderhavige weg- verbetering zullen alle galiaansluitingen van de huizen aan dit singelgedeelte wor den nagezien en, zoo noodig, vernieuwd, terwijl verder de bestaande eiectriciteits- kabel zal worden wegenomen en in het tc maken trottoir een nieuwe kabel zal wor den gelegd, waarop de huisaansluitingen zullen worden overgebracht. De kosten, hieraan verbonden, geraamd op resp. pl.m. 500.— cn pl.m. 2.000—, zullen, gelijk gebruikelijk is, voor rekening van het be drijf der Stedelijke Fabrieken van Gas cn Electriciteit komen. PENSIOENGELDEN. De uitgaven van pensionneering, verzeke ring tegen ongevallen, invaliditeit en ziekte van de gemeente-ambtenaren en werklieden welke voor 1930 in totaal waren geraamd op f 647.249—, hebben bedragen f 659.300.32 01) overtreffen derhalve de raming met f 12.051.321/.. De ontvangsten, in totaal ge raamd op" f 331 831— hebben bedragen 338.209.93 of f 6.378.93 meer. De over 1930 ten laste van de gemeente gekomen pensioen- en verzekeringskosten hebben derhalve f 12.051 ,32%—t 6.378.93 is f 5.675.39y2 meer bedragen dan geraamd is. B. en W. vragen deze te voteeren. De overschrijding is in hoofdzaak een gevolg van de in werking treding op 1 Maart 1930 van de arbeidersziekteverzeke ring (Ziektewet), welke eene niet-voorziene uitgaaf van f 10.656.22 vereischte, waarvan echter van de bedrijven cn instellingen een bedrag van f 6.458.G4 is terugontvangen. Vergunning bouw garage. Door J. Meiman, alhier, is vergunning verzocht voor het bouwen van een garage nabij de Heerenstraat op hot perceel, ka- destraal bekend als gemeente Leiden, Sec tie M, No. 3885. Op het geldende uitbrei dingsplan is ter plaatse evenwel een straat geprojecteerd tusschen de Heerenstraat en de Schelpenkade, terwijl bovendien een ge deelte van deze oppervlakte waartoe ook een deel van den voor garagegebouw be stemden grond behoort bouwverbod is gelegd. Op grond van een en ander kan voor den bouw van de garage geen vergun ning worden verleend. Aangezien echter naar de meening va' R. oiï \V. in de toekomst aan de bedoelde straat geen behoefte bestaat, stellen B. en W. voor het uitbreidingsplan, voorzoover dit op het onderhavige perceel betrekking heeft, alsmede het bouwverbod in te trek ken, ten einde het mogelijk te maken de vereischte bouwvergunning te verleoncn. Sluiten van kasgeldleeningen. Bij Raadsbesluit van 2 Maart j.L, werden B. cn W. gemachtigd tot het sluiten van kasgeldleeningen, gedurende het 2e kwar taal 1931, tot een maximaal bedrag van 1.000.000.—. Ofschoon thans geen promessen van deze gemeente in omloop zijn. het in Decem ber 1930 opgenomeri bedrag van 500.000.— werd op 1 Mei j.l. uit de gewone middelen afgelost kan het met het oog op de in het 3e kwartaal te betalen rente van ge- meenteleeningen, de op 1 Juli vervallende aflossingen van die leeningen en eventueel andere groote uitgaven, noodig blijken tot opneming van kasgeld, over te gaan. Ook thans builen beschouwing latende de som van 70.000,tot welk bedrag, in gevolge de krachtens Raadsbesluit van 29 Juni 1925 met de Bank voor Nederlandsche Gemeenten aangegane rekeningscourant- overeenkomst, het debetsaldo der gemeente bij die bank kan stijgen, zonder dat vooraf de goedkeuring van Gedeputeerde Staten noodig is, zouden B. cn W. het maximaal bedrag, dat in het 3e kwartaal 1931 de kas- sc.huld zal mogen beloop., o, willen zien vastgesteld op .f 1.000.000. De Leidsche Kunstveréeniging. In een adres verzoekt het bestuur der Leidsche Kunstverecniging vrijstelling van betaling van entrée's aan het Museum „De Lakenhal" en van betaling van zaalhuur voor de door deze vereeniging in genoemd museum te organiseeren tentoonstellingen. Zooals de Commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal" in haar rapport opmerkt, laat de verordening van 13 Maart 1922, regelende de heffing van gelden voor het bezichtigen van het Stedelijk Museum „De Lakenhal" (Gemeenteblad No. 9) een ontheffing van het betalen van toegangs recht niet toe, omdat de Leidsche Kunst- vereeniging niet valt onder de in artikel 4 genoemde categorieën van bezoekers, door wie geen toegangsrecht verschuldigd is. Dit artikel geeft alleen vrijstelling voor leer lingen van scholen en verpleegden in ge stichten onder geleide en aan hen, die deel nemen aan congressen op het- gebied van kunsten en wetenschappen. Bovendien zijn de door de vereeniging gehouden tentoon stellingen tegen betaling ook toegankelijk voor niet-leden. Met betrekking tot de zaalhuur brengen B. en W. onder de aandacht, dat ingevolge het bepaalde bij artikel 6 van de verorde ning van 13 Maart 1922, regelende de be noeming en den werkkring van de Commis sie voor het Stedelijk Museum „De Laken hal" (Gemeenteblad No. 10) deze Commissie bevoegd is aan derden, die in het museum een tentoonstelling houden, een vergoeding in rekening te brengen voor te maken on kosten, alsmede voor het gebruik van de noodige ruimte. De Commissie heeft echter besloten ten aanzien van de Leidsche Kunst vereeniging van die bevoegdheid voortaan geen gebruik meer te maken en die verecni ging derhalve vrij te stellen van 't betalen van zaalhuur voor de door haar in „De Lakenhal" te organiseeren tentoonstellingen Wat nu betreft de belasting op vermake lijkheden, waarover in het adres eveneens gesproken wordt, dient te worden opge merkt, dat volgens de tot nog toe geldende verordening wegens belasting slechts 1/6 ge deelte van de bruto-opbrengst verschuldigd is, derhalve over den entreeprijs, vermin derd met het aan „De Lakenhal" af te dragen gedeelte. Heft de Kunstvereeniging op Maandagen f 0.25, dan is er voor de Vereeniging geen bruto-opbrengst en behoeft zij, zulks in tegenstelling met de in het adres gegeven voorstelling, geen belasting te betalen, om dat deze entrée ten volle aan de Lakenhal moet worden afgedragen, terwijl op andere dagen de belasting berekend wordt naar een ontvangst van 15 ct. per persoon. In- tusschen zullen bij het inwerking treden van de in de raadsvergadering van 18 Mei jl. vastgestelde nieuwe verordening de door de Leidsche Kunstvereeniging te organisee ren tentoonstellingen in het geheel niet meer worden belast. VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. J. Speet, om vergunning tot het oprichten van een banketbakkerij en kokerij in het per ceel Breestraat No. 11, Sectie G. No. 1623; b. W. van Dam, om vergunning tot liet op richten van een banketbakkerij in het per ceel Steenstraat No. 47, Sectie B. No. 2728; c. de N.V. A. W. Sijtlioffs Uitgevers-Mij., om vergunning tot het oprichten van ecu drukkerij en binderij in het perceel Doeze- straiat No. 1 Sectic E. No. 1531, 727, 1690 1060, 1530 en 1332; d. P. Th. Verhoef, orn vergunning tot het oprichten van een sla gerij in het perceel Haarlemmerstraat No 13, Sectie II. No. 2702; e. J. Segijn, om ver gunning tot liet oprichten van een bewaar plaats voor lompen in het perceel Kerk steeg Nis 5 en 7, Sectie I. Nis 1193 en 1194; f. Joh. de Bruyn, om vergunning tot het oprichten van een smederij in het perceel Nlpuwstraat No. 53, Sectie I. No. 2447,1 is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 3 Juni* 1931. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen aan H. A. Lonnée en rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten van een inrichting voor de verbreiding van verpakte geneesmiddelen od de perceelen kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie M. Nos. 1751, 3709, 3719 en 502 gelegen aan den Zoeterwoudschen Singel tusschen de percelen plaatselijk gemerkt 7 en 8. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 3 Juni 1931. KENNISGEVING AAN DE SCHEEPVAART Burgemeester en Wethouders van Leiden maken bekend, dat ingevolge een door Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland aan lien verleende vergunning, in verband met den bouw van een nieuwe brug ter plaatse, de doorvaart voor de scheepvaart, onmid dellijk ten Westen van de bestaande door vaart van de spoorbrug in de lijn Leiden Woerden over den Rijn (het Galgcwater) tc Leiden van 25 Juni a.s. tot 1 December d.a.v. zal zijn vernauwd tot 6.50 M- A. VAN DE SANDE BAKHUYZKN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 3 Juni 1931. jINAUGUREELE REDE Prof. "Dfl H. Boschma. Prof. Dr. H. Boschma, lector in de Dier kunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, benoemd tot hooglceraar in dit vak als op volger van Prof. Dr. N. van Kampen, heeft hedenmiddag in het groot-auditorium ter aanvaarding van zijn ambt een inaugtireele rede gehouden over: „Het Soortbegrip". Het soortbegrip, aldus spr., kan op twee manieren worden geformuleerd. Men kan rekening houdend met den bouw van de dieren, die individuen tot een soort brengen die, afgezien van kleine verschillen, op het zelfde stadium van hun leven een overeen- komstigen bouw hebben. Dit is de manier waarop in de praktijk de soorten van el kaar worden onderscheiden. Een andere manier om het soortbegrip tc definieeren is die, dat men als soort beschouwt alle organismen, die zich onder normale om standigheden met elkaar paren en vrucht bare nakomelingen voortbrengen. Aan beide voorwaarden moet worden voldaan om tot een bruikbaar en goed begrip van de soort te komen. Moeilijkheden voor de bepaling van de grootte van de soort ontstaan vaak tengevolge van sterke verschillen in bouw ttisschen de individuen, die tot dezelfde soort behoorèn. Spr. vermeldt enkele ge vallen van groepen van individuen, die on derling sterk verschillen in bouw, maar waarvan aangetoond is, dat zij genetisch met elkaar samenhangen en dus tot de zelfde soort behooren. Ook het omgekeerde doet zich voor: een geheel van elkaar geiso leerd blijven van groepen van individuen, die morphologisch of zeer geringe of in het geheel geen verschillen vertoonen. Men onderscheidt zulke groepen tegenwoordig alleen dan als verschillende soorten, wan neer zij zich van1 elkaar onderscheiden door verschillen in bouw, ook al zijn deze van zeer ondergeschikten aard. Soorten, die langs morphologischen weg moeilijk van elkaar te onderscheiden zijn, vertoonen vaak in andere opzichten ver schilpunten van veel belangrijker aard, bij voorbeeld verschillen in physiologisch of oecologisch gedrag. Dit komt vooral sterk uit de zoogenaamde biologische rassen. Men zou deze gaarne beschouwen als goede soorten, maar er zijn geen voldoonde mor- phologische verschillen aan te toonen. Ook bij geographische rassen kan zich dezelfde moeilijkheid voordoen. Spr. gelooft, dat. men er op den duur van zal terugkomen om al leen doan van soorten te spreken, wanneer er constante morphologische soortskenttier- ken waar te nemen zijn. Ook in die geval len, waar deze ontbreken, maar waar be paalde kenmerken van physiologischen aard een groep van individuen scheidt van een andere, die er inbouw geheel op gelijkt, kan men met recht van twee gescheiden soorten spreken. Deze opvatting vindt een bevestiging in de resultaten op het gebied van de erfelijkheidsleer. Spr. eindigde met de gebruikelijke toe spraken. ZUID-HOLLANDSCHE VEREEN. ..HET GROENE KRUIS" Onder presidium van haar voorzitter, den heer J. A. Schreuder heeft gisteravond de afdeeling Leiden van de Zuid-Hollandsche Vereen. „Het Groene Kruis" een algemeene ledenvergadering gehouden. Na een wel komstwoord van den voorzitter en goedkeu ring der notulen, bracht de secretaris, de heer H. Filippo W.Fzn., zijn jaarverslag uit, waaruit wij aanstippen, dat in het afgeloopen jaar verschillende grootere magaizijnartike- len werden aangeschaft of vernieuwd, 't geen een bedrag van 73-4.05 vorderde. Er werd 1060 maal <en artikel uit het magazijn ten gebruike verstrekt. Bank wordt gebracht aan de beide zusters van den wijkverplegings dienst van wie Zuster Evelein 3000 bezoeken en Zuster de Wit 2500 bezoeken aflegde en aan hare plaatsvervangsters, zuster de Kier en zuster Riemens. Het ledental bedraagt 1347 .Het jaarverslag werd onder dankzeg ging aan den steller onveranderd goedge keurd. Aan dat van de pemiwigmeestersse, mej. F. A. Le Poole ontleenen wij, dat de ontvang sten 'bedroegen 9771.50, waarvan aan con- triibutiën ƒ3764.31, vergoeding zusterhulp ƒ3015.25 en oen legaat ƒ2000' de uitgaven be- liencri een bedrag van 6280.82. Van het ba tig saldo ad 349Ö.6S werd besloten 3000. over te brongen op de kapitaalrekening en de rest af te schriiven op het materieel. Na dat mevr. Westerman, namens de Kascom missie had medegedeeld, dat deze commissie vol lof is over de buitengewone wijze, waarop de r mning: steressse de boekhouding voert werd deze voor haar richtig beheer gede chargeerd onder dankzegging voor den om- vangr:ken laneloozen arbeid door haar gedurende vele jaren verricht. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat dr. M. D. Horst als bestuurslid heeft bedankt.; in de October-vergade ring zal in doze vacature worden voorzien. Bij de rond vraag verzocht me /r. Westerman het bestuur over te gaan tot aanschaffing van een draai bare ligtent of althans zoodanige maatrege len te treffen met omliggende gemeenten, dat een dergelijke tent voor de leden niet tJb.c.-patiënten beschikbaar is. De voorzit ter zegde overweging toe. Hierna werd de vergadering gesloten. KERKCONCERT „SURSUM CORDA". Op het kerkconcert van de Chr. Orato- riumvereeniging „Sursum Corda" zullen btr halve de heeren Louis van Tulder en A. v. d. Horst als solisten nog medewerken mevr. De Vink—Verschoor, Den Haag, mej. W. Schmale, Hilversum en de heer Albert Bode, Hilversum. LEIDSCHE KUNSTKRING VOOR ALLEN LEDENVERGADERING De Leidsche Kunstkring voor Allen hield gisteravond een goedbezochte vergadering in „Do Turk". De voorzitter, de heer P. v. d. Hoeven, achtte het een verblijdend teekend, dat be trekkelijk zoo vele leden door hun aamvc^,' beid blijk van belangstelling in het werk der vereeniging gaven. Dc secretaris, de heer J. Hartkamp, las de notulen der vorige vergadering, welke mei dank werden goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van ecu der leden om ook een kerkorgelconcert uit wer ken van Bach te organiseeren. De voorzitter onderschreef eenigermale deze gedachte, doch er is een schaduwzijde: de groote kerken zijn voor de wintermaan den ongeschikt, dus zou het moeten zijn een buitengewoon concert in een der kleine kerken of des zomers. De kas van de ver eeniging hoewel niet slecht kan et'ri ter zulke buitengewone uitgaven niet lijden. Het bestuur zal het plan echter nader over wegen. J)e secretaris, de heer J. Hartkamp, las vervolgens het jaarverslag. Het ledental bleef stationair. Enkele teleurstellingen heeft het bestuur ondervonden: het concert- Jan Damen en van de madrigaal- en motet- vereeniging kon niet doorgaan door onvoor ziene omstandigheden; deze concerten wer den door andere vervangen. In het bestuur kwam een vacature door het vertrek van mej. Valk. Het jaarverslag besloot met de opwekking nieuwe leden aan te brengen. De voorzitter dikte de laatste zinsnede aan en bepleitte een vrijwillige verhooging der contributie door do leden. Een groot aantal leden draagt reeds meer als strikt- vereischt wordt. Spr. bracht dank aan den secretaris voor zijn verslag en verleende daarna het woord aan den penningmeester, den heer L. Gerverdinck. Het financieel verslag zag er uit als volgt: Ontvangsten: contributie 3340, rente 30, diversen 20, totaal 3410. Uitgaven: gew. concerten 2780, paedag. concerten 50, algemeene onkosten 240, zaalhuur, vergaderingen enz. 100, totaal 3170. Saldo 240. Beginssaldo 40, totaal saldo 280, welk bedrag juist'voldoende zal zijn om de be grooting 1931'32 in inkomsten en uitgaven te laten sluiten op 3610. De kascommissie bracht een gunstig ver slag uit. De voorzitter betuigde zijn hartelijken dank aan den penningmeester voor zijn werkzaamheden in het afgeloopen jaar, en dankte tevens de aftredende kascommissie. Op deze vergadering moet ook bepaald riforden, welk bedrag in het reserve-fonds wordt gestort. Er valt niet veel te reservte- ren, waarom het bestuur voorstelt 25 in het fonds te storten. De reserve-gelden wor den belegd bij de Rijkspostspaarbank en de Toopende gelden bij de Nutsspaarbank. De begrooting over het nieuwe jaar werd "vastgesteld sluitende in ontvangst en uit gaven op een bedrag van 3610, met een nadeelig saldo van 250. Dit nadeelig saldo komt regelmatig om het andere jaar voor wegens het optreden van het Utrechtsch Sted. Orkest, wat nogal een dure avond is. Het tekort wordt echter gedekt door het batig saldo van dit jaar. Daarna had de bestuursverkiezing plaats Aftredend zijn mej. C. Oudshoorn cn de heeren Gerverdinck cn Harmsen, die hei kiesbaar zijn. Er is een vacature wegens vertrok van mej. Valk. Een drietal aanbevelingen zijn ingekomen namelijk voor mej. Cor de Haas mej. J. Kortmann en mevr. Gentilevan Dalen. De heer Broekhuizen memoreerde voor de stemming ,dat mej. Oudshoorn zich groote verdiensten voor de vereeniging heeft ver worven. Aan haar is de oprichting der ver eeniging te danken, waarom de heer Broek huizen voorstelt haar bij acclamatie her te benoemen. De voorzitter onderschreef volkomen de lof aan mej. Oudshoorn gebracht; ook haar werkzaamheden in het bestuur zijn zeer te waardeerden. Het bestuur voelde echter meer voor een stemming met gesloten briefjes, zooals de statuten voorschrijven. Uitgebracht werden 35 stemmen: op mej Oudshoorn 34 stemmen, den heer Harmsen 34 den heer Gerverdinck 33, mevr. Gentile 25, mej. de Haas 7, niej. Kortmann 3. De voorzitter heette het nieuwgekozen lid mevr. Gentile welkom in het bestuur. In de kascommissie werden benoemd de heeren P. M. Moelker, C. Ahlers en T. J. Kruyt; tot plaatsvervangers de heeren H. Arnold, N. Welboren cn A. v. Weizen. De contributie werd wederom vastgesteld op 3 per jaar en per lid. De voorzitter drong nogmaals met klem erop aan, dat de leden vrijwillig hun con tributie zullen verhoogen. Medegedeeld werd, dat het bestuur dili gent is om een verlaging te krijgen van de vermakelijkheidsbelasting. De paedagogische concerten zullen weer gegeven worden, mits de vereischte steun niet ontbreekt. Deze concerten blijken wel geapprecieerd te worden. Het is steeds moeilijk met een bescheiden budget een serie concerten samen te stellen, dat de toets der critiek kan doorstaan. Het bestuur vertrouwt echter, dat de nieuwe serie den leden naar den zin zal zijn. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt, waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot met een woord van dank voor de be langstelling, met een tot weerziens op de concerten cn de volgende vergadering. BENOEMING. Onze oud-stadgenoot, de lieer D. Huinink te 's-Gravenhage, is tijdelijk aangesteld lot propagandist van het Alg. Ncderlandsch Verbond. VAN DE TRAP GEVALLEN. Gistermiddag is de 23-jarige H. v. d. P. in haar woning in de Driftstraat van de trap gevallen, waardoor ze aan de voet ge kneusd werd. Door den E. H. D. is ze naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting „De Zijl" 9 uur 16V-. gr. C„ 12 uur 1Gi/? gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk 9 uur 18 gr. C., 12 uur IS gr. C. NAAR OOSTDUIN EN ARENDS DORP Men schrijft ons: Weten de bewoners van Leiden wel welk pen van het Plein in den Haag (maai kunt al eerder uit de gele tram stappen, halte Jozef-Israëlslaan en dan nog hoogstens 5 minuten loopen) liggen twee heerlijke in- éénloopende buitens: Oostduin en Arends dorp waar de fazanten voor u uitvluchten, waar een wandeling dc variatie biedt van Ixisch, weide, mooien aanleg, vooral veel bloeiend hout, vijvens, waar ook de moes tuinen en de kassen bezichtigd mogen wor den. Deze buitens worden eiken lsten en 3en Zaterdag van den maand door dc eigena resse, Gravin van Bylandt, opengesteld tegen een entrée van 1, ten bate der vereeni ging „Nationale Dierenzorg", een vereeni ging, die het bouwen van een asyl beoogt en hospitaal en nog wat meer en waarvan dp heer H. van Poelgeest te Leiderdorp voorzitter is. Te 2 uur opent het hek van Arendsdorp tbt 6 uur, dit ligt tegenover het Rosarium aan den Wassenaarscheweg, waarheen de Jozef Israëlslaan u regelrecht leidt. Men kan ook de blauwe tram nemen cn 6tapt dan uit aan de Javastraat. Vandaar is het ook hoogstens vijf minuten loopen. Voor uw gulden wordt het volgende gebo den: een wandeling van ongeveer vijf kwar tier, de zg.n. groote wandeling, vertrok te 2.30 of tc 4 uur .onder deskundig geleide. Zonder geleide kan men op eigen gelegen heid kleine wandelingetjes maken. Bezichti ging der kassen te 2.15 uur. Zoo zou men dus den middag kunnen in richten door eerst de moestuinen en kassen te gaan zien, dan wat te rusten onder een kopje thee (a 25 ct. of k 50 ct.) en daarna de groote wandeling maken. Of wie dit te veel is of wie geen belang stelt in de kas sen. neme de wandeling, die te 2.30 uur af gaat, men houdt dan nog een stuk middag over voor thee en rustige wandelingetjes of hoe men dit wenscht te verdeelen. Men verzuime zulk een heerlijken mid dag niet! Het doet goed eens buiten te zijn! In Mei reeds waren er vele wandelaars en allen zonder uitzondering betuigden hun op getogenheid over het genotene. K. VAN K. RIJNLAND Wijziging. 4950. 2 Jun. „Het Centrum" Garage. Leiden, Nieuwstraat 33—35. Uittr. E.: N. Dreef Sr., Leiden, dd. 1 Mei 1931. N.E.; A. Dreef, Leiden. (H.V.) Wjjz. han- delsn. thans: „Centrum Garage". BURGERLIJKE STAND. OVERLEDEN: H B Lotsii—de Court Onde- water vr. 55 j. F den Uil zn. 4 j. J W Boehrner man 59 j. j van Nieuwenhoven man 79 j. J de JongRunla wed. 87 j. GEVONDEN VOORWERPEN. Hulssleutels. LIpssleutel, musketon met 2 Lipssleutels, ring met 3 sleutels en 1 LIps sleutel. portemonnaie met inhoud, handschoe nen. 3 bankbiljetten, vermoedelijk gouden arm bandje. damestaschje met Inhoud, regenjas, ge haakt kleedje, paarlmoeren manchetknoop, dou blé ring met steen, etui met schrijfbehoeften, bronzen medaille voor moed ën trouw, gouden ring met steen, kralen halsketting. AVRO- speldje, reclame-potlood, zak meel, rljwielbc- lastingplaatje in etui, kosteloos rüwlelbelas- tingplaatje. gouden ring met paarsen steen, R.K. Kerkboekje, witte kindermuts, zilveren lepeltje, actentasch met inhoud; vulpenhouder, autoband met blauw steentje, contributieboekje van D. Singeling. paar schoenen, schort, bal van een signaalhoorn. Zeeuwsche manchetknoop, muts. paar bruine lage schoenen, alpini-muts, eenige loten „Witte Stad", rozenkrans, rozen krans in étui. vermoedelijk zilveren horloge ketting, zilveren broche met steentjes, rolletio dubbeltjes, dop van een benzinetank, zilveren broche met steen, étui met vulpen en vulpot lood, bankbiljet f 10. vilten hoed. eenige gra- mofoonplaten. mantelceintuur, lapje molton, jongensbroekje, gekleurde wolen muts. bruin damesbontje. 2 Fransche leerboekjes, lederen motorjas, broche gemaakt van stuiverstukjes, badpak met handdoek, koperen wieldop, zil veren dameshorloge met dito armband, ziIvo ren vulpotlood, thermometer In houten koker, bril, gekleurde das, autonummerplaat H 78907 en H 10158. Gevonden in de Electrische Tram (Stadsllln): Paraplult, paar handschoenen, zilveren vul potlood. Gevonden in een autobus van Stadsverkeer: Parapluie. reclameplaat, koffer inhoudende klein koffertje. Gevonden in het Postkantoor: Vulpenhouder. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrli- gg ten politie-bureele alhier, eiken werkdag, behalve Dondrdag en Vrijdag, tusschen 1 en Uit den Omtrek. POSTKANTOOR Terug ontvangen tweede helft maand Mei. Brieven Binnenland!: mej. M. Braun, A'dam (geweigerd); Bur. N.V. Voorhuig wal, Am sterdam (onvolledig adres); P. A. Lebens, Leiden (onbekend). Buitenland: B. Werther, Coufflaus. poste restante (niet afgehaald) 2 stuks; Gescher, Lettinnur, Krefeld (onbe kend). ZENDNG Voor de Hulpvereen. Geref. Zcndings Bond zal morgenavond de heer A. J. Dekker spre ken over: Zendingszekerheid, in het Vcr- eenigingsgebouw Julianastrata DAMMEN Dc lieer J. van Oeveren alhier heeft bij dc Wiissel'bckerwedlstrijd dc beker gewonnen. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor alhier en de daaron der ressorteerende hulpkantoren werd in de maand Mei 1931 ingelegd f 23077.54 en terugbetaald f 20.90.49. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 18795. TWEEDAAGSCHE CONFERENTIE Hedenavond 7% uur en morgenmiddag 3 en 's avonds 7y2 ur wordt in het vergader lokaal Van Mandersloostraat een Ev. con ferentie gehouden alwaar Ds. A. W. F. Waardenburg, Vrij Evang. Pred te Oide- broek zal spreken naar aanleiding van Fil. 3: 7:15 over het onderwerp „De eerste Opstanding" cn ,De Volmaking". Toegang is* vrij. HEDENAVOND CONCERT. Hedenavond halfnegen concert van de R. K. Ilarmonievereen. „Leo XIII in de muziek tent aan de Stationstraat, met het navolgen de programma: 1. „Athalia", marsch, M. Bolderdijk. 2. „Le Val de l'Ambleve", fantasie, D. D. Bel- ieflamme. 3. „Patrouille", marsch, J. Werkman. 4. „Esmeralda", valse de concert, M. J. H. Kessels. 5. „Excelsior", marsoh, A. van Kooien. 6. „La Reconnaissance", fantasie, V. J. Be- noodt. 7. „Firailleurs", marsch, J. Werkman. 8. „La Belle Islande", fantasie historiette, F« Mourgue. 9. „Reveille", pas redouble, J. Werkman. HAZERSWOUDE BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: J C Rietveld 30 jr en C M Boer 25 jr W H v d B(jl 27 jaar en A de Bruin 24 jr. GEHUWD: M P VahrmeUer 32 jr en W Slap pendel 26 jr. BEVALLEN: C Koetsier—Stam z C M I v der SteenOverbeeke z OVERLEDEN: P F Veelenturf geh. met H Schouten 64 jr. KATWIJK AAN ZEE DIEFSTAL VAN EIEREN Ten nadeele van den heer Lammens, van dc Boulevard, is een groot aantal eieren gestolen van zijn kippenhouderij in dc zan derij „De Ridder". Do eierenliefhebbers heb ben zich toegang verschaft door het ver breken van een slot. Dc heer L. deed van een en ander aan gifte bij de politie, die de zaak in onderzoek heeft. RIJWIEL VERNIELD Door een jeugdige, baldadige rijwiel-ac- crobaat is op het strand het rijwiel van mej. de N. uit Noordwijk ernstig beschadigd. Dc dader is bij de politio bekend. „MELK"-BESLUIT Door B. en W. is een besluit genomen, waarbij bepaald is, dat melkverkoopers in het bezit moeten zijn van een vergunning namens den Burgemeester af te geven dooi den Directeur-scheikundige' van den Keu ringsdienst van Waren te Leiden. Dit besluit zal nog in den loop van deze week worden afgekondigd en na die afkon diging zal dus elke melkverkooper in het bezit moeten zijn van bovenbedoelde ver gunning. -> Deze vergunning moet aangevraagd wor den in Leiden en wordt slechts dan ver leend, wanneer de lokaliteit voldoet aan de daarvoor gestelde hygiënische eischen. TREKHONDENVERGADERING In verband met door den minister ge koesterde plannen, die dicht bij hun ver wezenlijking zijn, om de eischen aan een trekhond te stellen te verscherpen, zal er heden-(Woensdag)avond om 8 uur in het jeugdhuis een vergadering worden gehouden van eigenaars van trekhonden! HET UITZICHT-PLATEAU Dank zij dc goede zorgen van den ge meentetuinman is de toegang tot het uit zicht-plateau aan den Nieuwen Zeeweg weer aanmerkelijk verfraaid. De trap is ver nieuwd en van een leuning aan weerszijden voorzien Als onze jeugd dergelijke verfraaiingen nu wat wilde op prijs stellen, dan belooft dat 'n attractie te meer te worden voor de in onze badplaats verblijvende vreemdelingen. LEIDERDORP KALKPOLDER In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Kalkpolder werd de rekening vastgesteld aan inkomsten op f 1055.89; uitgaven f 1004.06, saldo f 51.83. De begrooting werd in uitgaven en inkom sten vastgesteld op f 1041.17, met een om slag van f 10.per I-I.A. Als bestuurslid werd herkozen de heer W. Samson. VLEESCHKEURING In de maand Mei werd ter secretarie aan gegeven voor !/?drij fsslachting10 runderen en 17 varkens; voor noodslachting: 6 runde ren (3 afgekeurd), 19 kalveren (15 afge keurd), 1 geit (afg.), 1 lam (afg.) en 2 schapen (afgekeurd). LISSE BEGRAFENIS L. ALGERA. Dinsdagmiddag had onder veel belang stelling de begrafenis plaats van het stof felijk overschot van wijlen den heer L. Algera, oud-opziener der Gercf. Kerk en oud-Raadslid van Lisse. Alvorens de stoet zich grafwaarts begaf werd aan het sterfhuis een rouwdienst ge houden, geleid door Dr. Th. Ruys Jr. Gele zen werd Romeinen 8 2S—39. Vervolgens werd voornamelijk gesproken over de laat ste venzen van dit Schriftgedeelte. Woorden, van troost en bemoediging werden in 't bij zonder gesproken tot de weduwe, die dooi' lichamelijke zwakte den gang naar dendoc- denakker niet mee kon maken. Aan de groeve, Nadat de kist, die door Kerkeraadsleden en oud-Kerkeraadsleden grafwaarts gedra gen was, in de groeve was neergelaten, nam de pastor loci, Dr. Th. Ruys Jr., het woord, die begon met er op de wijzen, hoe dit bin nen één jaar reeds de tweede maal was, dat de Kerkeraad een gewezen ambtsdrager grafwaarts had gedragen. Er is, aldus Spr., rouw in den Kerkeraad en in de gnnsoho gemeente, want br. Algera had de achting en liefde van schier alle leden verworven om zijn onkreukbare trouw, waarmee hij den Koning der Kerk zoo vele Jaren in het ambt heeft gediend. De eeuwigheid zal dc vrucht van zijn arbeid openbaren. Zijn na gedachtenis zal bij de gemeente in hoo^e eere blijven. Vooral is er thans rouw in het gezin van den overledene, dat zooveel in hem verloor, Spr. bad de weduwe cn de kinderen daar om Gods vertroostende nabijheid toe. Toch, aldus ging Spr. ivoort, mag jcr ini

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6