Jlirawr gHhscJjf iiTimraitl Als 's zomers 't zonnetje schijnt BINNENLAND. Gemengd Nieuws. xxxxxxxxxxxxxxx ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkfngskosten f 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dageJijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken NO. 3367 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 2 JUNI 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels Elke regel meer0.22% Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang Als 's zomers het zonnetje schijnt, dan is men weer gauw vergeten, dat even te voor een regenbui ieder naar parapluie of regenjas deed grijpen. Gelukkig maar, zulke kleine voorvallen mogen immers geen blijvende invloed hebben op het leven. Maar, er is aan het zomerzonnetje ook een bezwaar verbonden. Gemakkelijk komt men ertoe, door het mooie zomerweer, een beetje minder aandacht te schenken aan dingen, die toch de belangstelling overwaard zijn. De Christelijke pers bijvoorbeeld kan zeker Uw belangstelling niet missen. U bent toch ook een van die velen, die zich als ideaal stellen, dat ieder, die een Christelijk blad behoort te lezen, dat ook werkelijk doet! En, dat op deze wijze heel Christelijk Nederland wordt saam gebonden door de band van het dagblad, dat zich steeds teweer stelt tegen eiken aanval op het Christelijk deel der natie. Vergeet dan ook 's zomers, als het zonnetje schijnt, niet, ons blad te propageeren. Bent U, die dit leest nog geen abonné, dan is het nu een goede gelegenheid dit te worden, want wie zich thans abonneert als kwartaallezer, ontvangt de tot 1 Juli verschijnende nummers gratis. Abonnementen opgeven als gewoonlijk by DE ADMINISTRATIE uil DRIE blader EERSTE BLAD. VALSCHE VOORSTELLING. De Bond voor Staatspensionneering heeft dezer dagen vergaderd en daarbij bleek, vol gens het Bestuur, hoe snel deze organisatie aangroeit. In 1900 opgericht, zijn er nu reeds ongeveer 50.000 leden. Men ka-n dat snelle was noemen; wij den ken er anders over. Waarom zou, wie geen principieele bezwaren heeft, zich niet bij deze organisatie voegen, die een geldelijke uitkeering belooft zonder dat men zelf een offer brengt? Het gaat er net mee als met groote ver gaderingen, waarop loonsverhooging bespro ken wordt. De geweldige opkomst kan nooit een argument voor of een rechtvaardiging wan de gevraagde verhooging zijn; deze moet blijken uit de argumentatie, waarmee de verhooging verdedigd wordt Het getal 50,000 zegt dus niets voor ons; ongetwijfeld zijn er in Nederland tien keer zooveel, die wel premievrij staatspensioen ■wiilen ontvangen. De beslissende vraag is, of het doel goed en aanvaardbaar is. En over deze, duizend maal gestelde en beantwoorde vraag kan men geen nieuw en verrassend licht doen opgaan. Doch daarom is het nog niet geoor loofd er een valsoh licht over te werpen. Dit nu deed Jhr. de Muralt, de ietwat door zijn impulsieve natuur onberekenbare politicus. Hij beweerde in zijn openingsrede, dat tegenstanders van staatspensioen de bond zouden verwijten zich alleen druk te ma ken voor stoffelijke dingen: En hij stelde vast: Ons doel, mede te werken om een einde te maken aan den wantoestand, dat een arbeider, die zijn leven lang heeft ge werkt, oud geworden en zijn arbeidskracht niet meer kunnende verkoopen, zijn toe vlucht moet nemen bij de liefdadigheid, diaconie, burgerlijk armbestuur enz., is geen stoffelijk doel. Of wordt voorkoming van broodsgebrek, want dat is het wat wij vragen en feitelijk niet meer, gelijkgesteld met najagen van stoffelijke doeleinden? Het is ondenkbaar, dat zij, die inzien dat de geestelijke en zedelijke verzorging van het volk voorop moet gaan. zich met ons doel niet zouden kunnen vereenigen. Dit slaat, gelijk ook nader blijkt, speciaal op de rechterzijde en daarom zeggen wij, dat het, kort gezegd, valsohe voorlichting is. Wij kunnen ons althans niet herinneren, dat van Christelijke zijde ooit dit argument tegen staatspensioen is aangevoerd. Integendeel, juist omdat wij belijden: het geestelijke voorop; d&arom achten wij bewa ring voor broodsgebrek noodzakelijk, zoodat oud en arm niet samengaan. Dat de heer de Muralt en de zijnen spe- culeeren op enkele menschen van Christe- lijken huize, die hun principieele be zwaren tegen staatspensioen opgeven, is hun volste reoht Doch men moet geen argu menten gaan bestrijden, welke niet gebezigd zijn. Dat trekt het debat omlaag. LANGS DE KERN HEEN. Er is goen enkel/3 reden om na de jaarver gadering van den bond voor staatspensioen nog eens onze principieele bezwaren tegen staatspensioen uiteen te zetten. Te meer niet, omdat de predikant, die voor de bond op trad, Ds. D. A. Hoekstra van Utrecht, de kern der zaak niet raakte. ('t Is overigens een teeken des tijds, dat Vrijzinnigen in hun politieke bijeenkomsten predikanten en „voorgangers" laten optre den. Vooral dan, als men hoop heeft bij de rechterzijde medestanders te winnen). De spreker stelde de kwestie al heel een voudig. In het verslag lezen wij: Wat de bezwaren tegen het principe be treft, vroeg spr.: Is het onchristelijk en in strijd met Gods Woord, als je meent op te moeten komen voor een beteren maat- schappelijken toestand van de ouden van dagen door hun te geven Staatspensioen na al hun arbeidsprestaties ten bate van de gemeenschap? Met Bijbelteksten komen we er nietl Wij moeten het besef wekken in ons volk, dat ons beginsel in overeenstemming is met het christelijk ideaal van naastenliefde en menschenplicht en rechtvaardigheidsidee. Staatspensioen is onafhankelijk van gods dienstige of politieke groepeering der kleur en richting. Uit een rechtsbesef strijden wij voor ons principe omdat allen arbeid hebben ver richt in en voor en ten bate van de ge meenschap en staat, en dit op den staat verplichtingen legt. Ons beginsel sluit niemand buiten! Ziedaar de voornaamste, niet alle argu menten, welke aangevoerd werden. Het is een mengeling van stellingen, welke we onderschrijven, met daarop gebouwde con clusies, welke we moeten afwijzen. En ove rigens is het een goed gevonden synthese om de vogels van diverse pluimage in de bond bijeen te houden. De socialisten van onderscheiden kaliber praten graag over werken voor degemeen- schap, men meende er vroeger zelfs hui zen op te kunnen bouwen; en de liberalen van allerlei slag doen nog wel wat aan staats vergoding; en wanneer men dit nu door elkaar hutselt, dan krijgt men de stel ling: da oude arbeider werkte voor gemeen schap en staat en heeft düs recht op staats pensioen. Neen, met Bijbelteksten komen we er niet; doch niettemin leert de Bijbel ons met ge noegzame duidelijkheid, dat wij om Gods wille eerst arbeiden voor ons dagelijksch brood en dat getrouw zijn in dat Goddelijk beroep ook ten goede zal komen aan de gemeenschap, omdat God ons in sociaal en nationaal verbajjd gezet heeft met andere menschen. Hoe onjuist de stelling van Ds. Hoekstra is, blijkt wel uit de eenvoudige consekwen- ties, welke uit zijn betoog getrokken kunnen worden. Iemands nacht op pensioen wordt tenslotte in geld gewaardeerd. De staat doet dat met hen, die rechtstreeks in zijn dienst werkzaam zijn en op grond daarvan volko men terecht staatspensioen genieten. Wie met overheidsmaatstaf gemeten veel ge presteerd heeft krijgt een groot/ar pensioen dan anderen. Doch, hoe zal het met de anderen gaan, die zoogenaamd ook diensten verricht heb ben, ten bate van staat en gemeenschap? Krijgen die allen een even groot pensioen? Dat zou onbillijk zijn. Wordt hei pensioen afhankelijk gesteld van het loon, dat zij in het vrije bedrijf ontvingen? Dat zou even onbillijk zijn, want dat loon correspondeerde volstrekt niet op iemands verdiensten tegenover gemeenschap of 6taat. Pensionneering is billijk en het streven er naar rechtvaardig; maar niet met negeering Nu kan men in het midden laten, wat er op de duur van laatstgenoemde, goedbe doelde beperking komen zal. Het annexatie- vermogen van sommige partijgangers, die mee leiding geven in de bond, is bekend. Doch, stel al, dat zulks mogelijk is, dan blijft toch, dat men bij de verkiezingen het staatspensioen tot een allesbeheerschend politiek beginsel bij de stembus wil maken. Wie er vóór is, krijgt dè stem; wie er tegen Niet het staatkundig beginsel beslist, maar het staatspensioen. Hoe men er ook om heendraait, zóó is het en niet anders. Hiermee komen vooral de kiezers Christelijken huize, die zich voor staats pensioen verklaren, in 't gedrang. Hun redencering zou kunnen zijn: wb onderschrijven een Christelijk regeerpro- gram, doch we vorderen voor ons het recht op een afwijkende opinie te hebben op het stuk van staatspensionneering. We zeggen niet, dat b.v. de anti-rev. of chr. hist, partij ■een zoodanig candidaat zou accepteeren: doch het is denkbaar, dat iemand zoo'n houding aanneemt. De Bond echter zegt nadrukkelijk: op Christelijke partij moogt ge uw stem niet uitbrengen. Staatspensioen gaat boven elk beginsel; wie dat niet aanvaardt, mag uw stem niet hebben. En daarmee toont de Bond, die zegt, dat zijn beginsel niemand uitsluit, zoo duidelijk als het maar kan, dat hij van vrijzinnige politiek doortrokken en daarom voor ons volkomen verwerpelijk is. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD DE WESTERKERK In het hartje van de oude stad staat onze Oude Kerk, een gebouw met een luisterrijke historie. Hier kwam het vroom geslacht van de stichters onzer stede, zich scharen om het altaar, hier is de schittering van Rome's eeredienst gezien, hier is ook het misbruik in Gods Kerk allengskens ingebracht, door het stoere geslacht der reformatie weer uit gedreven. Met het stadsdeel raakte ook de kerk in discrediet, met de ontvolking van de city weken ook de kerkgangers op dlidere paden af, totdat in den jongsten tijd Dr. de Vrijer weer met élan don arbeid in deze moeilijke, wijk begon, en als vrucht op zijn werk het aantal bezoekers van de oude kathedraal zag stijgen. En in den zomer, bij de „avond stilte", ziet men weer een groote schare bijeen en lijkt de kerk weer haar gloriedagen te beleven. In het nieuwe hart van de oude stad, aan den Dam, zij het dan ook in den hoek, staat onze tweede kathedraal, de Nieuwe Kerk. Ook een historisch gebouw. Hier is de strijd gevoerd om de toren. De strijd zooals men dat noemde tusschen Mozes en Aaron. Men wilde hier een toren bouwen die «le hoogste der stad worden moest. Maar de Vroedschap meende, dat het Raadhuis moest domineeren en wij hebben maar een klein torentje, ruiter te paard op de kap mogen plaatsen. Hier ligt de Ruyter begraven, hier ligt van Speyck, hier rust het gebeente van Da Costa Hier is ook gestreden in de Doleantie-dagen. Maar hier worden ook Nationale Hoogtij dagen gevierd. Hier zwoer H. M. de eed, die haar toen zij meerderjarig werd, aan ons volk bond, of liever bevestigde zij den band die er God zij dank was. Hier huldigden wij de vorstinne ook bij haar zilveren jubileum. Wat een sprake gaat er uit van dozen tempel, voor heel ons volk. En dan hebben wij nog oruze derde, en ook de laatste kathedraal, de Westerkerk, op vijf minuten afstand van de Nieuwe Kerk; aanwijzing wel voor den godsdienstzin en het kerkelijke besef van ons voorgeslacht De Westerkerk direct gebouwd met het oog op een protestantschen eeredienst. Een pronk stuk van Hendrick de Keyzer, zij het dan ook dat de Roomsche kerkbouw nog te veel model is geweest voor dezen hoogst bekwa men Ijpuwmeester. Een kerk met een toren, die in elk geval de hoogste is van Amsterdam, die stout op rijst boven de omringende gebouwen, die een eigen en beheerschende plaats in ons stadsbeeld heeft gehad en behouden, al heeft wansmaak bij de bebouwing in de omgeving ook iets van het pure aangetast. Een toren bekroond met den keizerskroon, die ook al weer herinnert aan de grootheid •an oude dagen. Men heeft van die kroon wel eens een zotskap gemaakt, als men al te bont het hoofddeksel van den Westerreus had getooid, maar wij Amsterdammers weten NOODLOTTIGE VERWARRING. Spreker na spreker op de jaarvergadering van de Bond voor Staatspensionneering roemde er over, dat „vele lieden, die tot de z.g. Christelijke politieke partijen behooren, het doel van de bond als het hunne aan vaarden". Elders heette het: „Onder recht- schen winnen wij veld". En de conclusie was: „Ons beginsel sluit niemand buiten". Op deze verzekeringen klopt niet volkomen, wat de Voorzitter zei over de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Wij zullen ons laten gelden, wanneer de Tweede Kamerverkiezingen daar zijn. De algemeene vergadering en ook het hoofdbestuur, waken er voor, zcidie spr., dat onze bond, die herbergt lieden van diverse politieke pluimage, zich streng houdt aan zijn beginsel en doel. Er zijn er, die om ons doel te bereiken, zelfs de Zuiderzeewerken willen stopzet ten. het leger willen afschaffen, den vrij handel willen propageeren. Deze vrienden meenen het goed, maar de bond als zoo danig mag en zal hen niet volgen. Op ander terrein kunnen zij met hun voor stellen komen. jelectrische lampen en dan is er haast niets j in de stad te bedenken, dat zoo aantrekt als de forsche figuur van dezen reus. Na dien hebben onze vaderen zich niet meer gewaagd aan zoo grootschen bouw. De Noorder- en Oosterkerk zijn gewone stads kerken, zonder eenige schoonheid of preten tie. Onze kerken uit de laatste jaren zijn veel practischer, maar van zoo geringe afme tingen, dat ze in het geweldige stadsbeeld weinig opvallen. Onze Wester '~eeft dus de liefde van ons hart. Toch is het. naar het woord van den prediker, die jl. mdag het 300-jarig be staan van dit gebruw herdacht, een kerk zonder historie, zoo zijn er in onze stad en in ons land zooveeJ. En al zouden wij het inzonderheid van dit gebouw, misschien anders hebben gewild, er is nu eenmaal niets aan te doen. Ook in dit opzicht is soms het verachte uitverkoren en hetgeen niets is. God heeft geen kathedralen noodig, ook niet voor het bouwen in geestelijken zin van Zijn Maar het is toch ook anders. Een rijke historie heeft ce Westerkerk, heeft het aller eenvoudigste en het meest onaanzienlijke kerkgebouw, als Zondag aan Zondag de ge meente Gods er samenkomt en Gods Woord er wordt gepredikt. Dan worden zielen gevoed, dan wordt de gemeenschap met den Koning en-aren, dan wordt de gemeente gebouwd en dan wast de heilige tempel waarin Hij woont. Geslachten hebben in dezen tempel hunne In de laatste jaren wordt van het steeds toenemend verkeer in den onderdoorgang van het Rijksmuseum vooral van dat met automobielen, veel hinder ondervonden. Door de hierdoor veroorzaakte dreuningen van muren en gewelven scheuren voortdu rend de terrassovloeren op de eerste verdie ping van het gebouw terwijl de afsluitpor- talen reeds verscheidene malen door aller lei voertuigen zijn aangereden. Deze hinder heeft den minister van On derwijs aanleiding gegeven tot B. en W. hit verzoek te richten den doorgang geheel het verkeer af te sluiten. Hiertegen hebben B. en W. zich verzet, want zij meenen dat de onderdoorgang voor het voetgangers- en fietsersverkeer niet behoeft te worden geslo ten. Hierover is met dep Minister overeen stemming bereikt, zoodat binnenkort het autoverkeer in beide richtingen onder het Rijksmuseum door verboden zal worden. Echter meenen B. en W. dat de hinder lijke hoeken van de museumtuincn eenigs- zins dienen te worden veranderd. De kosten daarvan zullen bedragen 20.000. Dit bedrag zal door Rijk en Ge meente worden gedragen. B. en W. vragen hiervoor de goedkeuring van den Raad. RECLAME-VOORSTELLEN Dc heer Llsser ex-communist, die zijn in den Raad blijkbaar niet wenscht op t- Natuurlijk behoort bij dat alles dan ook e- regeling: voor uitkeering bij werkloosheid rrisis. Welnu, ook daaraan heeft de heer L.iss gedacht. Zelfs wil hij tenslotte nog een onde soek naar corruptleve handelingen van impre kon. electrische DEMPING VIJZELGRACHT -nd der behandelini t gerust-zeggen, r dat bedoelt niet i echter dat dit DEN HAAG GEMEENTERAAD De Raad heeft het gister tot zes uur uit gehouden. Deze langdurige zitting begon met de her denking van het overleden soc.-dem. raads lid De Kleer en het uitluiden van den heer Harms, die vanaf 1913 voor de S. D. A. P. zitting in den Raad heeft gehad. Een geheime zitting volgde. Naar ver luidt is gesproken over no. 1 van een onder- wijsvoordracht, die communistische gevoe lens zou zijn toegedaan. De man is niet benoemd. Langdurig werd gesproken over het voor stel van soc.-dem. zijde, gesteund door den R. K. Moonen en den heer v. d. Loo om aan de blinden in de gemeentelijke werkinrich ting een vacantiebijslag toe te kennen op den voet van de voor het gemeentepersoneel bestaande regeling. Voor dit voorstel zagen we geen rechts grond. De voorstanders blijkbaar ook niet. zoodat ze zich ten slotte met onderscheiden gevoelsargumenten tevreden stelden. Wethouder de Wilde hield een zeer uit voerige rede ter. bestrijding van dit voorstel. Hij deed dit o. i. op afdoende gronden. We verwijzen naar zijn rede, waarin duidelijk werd uiteengezet, dat in de positie dezei blinden geen enkel punt van overeenstem ming is met de positie van het gemeente- personeel en dat de Raad zich op een be- denkelijken weg bevindt, wanneer tot een uitkeering besloten wordt zuiver op gevoels argumenten, die in principe van veel wijder strekking zijn. Het barmhartigheidsargument werd op ietwat vreemde wijze in het bijzonder naar voren gebracht door den heer Michon. Deze beriep zich zelfs op den Heiland, die met barmhartigheid bewogen was over de blin den. 'We kunnen niet inzien, dat hieraan een argument te ontleenen is voor een vacantie bijslag. Wel zegt dit optreden van Christus ons iets omtrent de houding, welke in het algemeen past tegenover ongelukkigen als blinden. We mogen hen niet aan hun harde lot overlaten. Maar dat gebeurt ook niet De gemeente besteedt er meer dan f 50.000 aan, waarvan voor de werkinrichting alleen f 36.000. Christus gaf blinden het gezicht en Zijn zending was voorts in de eerste en hoogste plaats de redding der zielen en het volbren- zielen verheven tot den Oneindige, hebben hier hBt vette van Gods huis gesmaakt, hebben hier hun Heiland heieden. Wat al figuren uit de historie van onze Kerk, die hier het Woord hebben geopend en die straks in het geloof aan de beloften Gods in Christus het hoofd ter ruste hebben gelegd. Zeker, ook van andere dingen spreekt deze kerk tot ons. Ook van ontrouw, van afwij king, van tekort ea schuld. Maar, al is het gebouw voor velen onzer niet meer in den engen zin van het woord „hun" kerk. aller beê is toch, dat in dit gebouw en van dezen kansel gehoord moge worden tot in verre geslachten, het Woord van den levenden God, die ook in Amster dam Zijn volk bewaart en 1 et licht van Zijn Evangelie van de kandelaar niet zal \V3ren. AREND VAN AMSTEL. gen van den wil van Dengene, die Hem ge zonden had. Logisch moet hieruit volgen, dat onze taak is het lot der blinden zooveel mogelijk te verzachten door geneeskundige en andere hulp. Wat gebeurt. Is de sociale hulp onvol doende, dan kan men pleiten voor een be tere regeling, maar in die lijn ligt niet een vacantie-uitkeering geven omdat ze in een gemeentelijke inrichting werken en daar door steun die op zichzelf niet onteerend is ontvangen. Waarom aan deze groep wel een uitkeering en aan lotgenooten en aan andere misdeelrien in andere inrichtin gen niet? Het is zuiver willekeur. Wie rede neert als de voorstanders van de uitkeering deden, kan zeer wel en vaak met nor meer grond verdedigen om soortgelijke uitkeeringen toe te kennen aan duizenden anderen, die het hard hebben en ondersteu ning ontvangen. Maar dan raken we onge twijfeld van de lijn van een gezond er tioneel bestuur van een gemeente af moet de gemeentekas opengezet voor aller lei groepen van personen. Een „rechtsgrond" is spoedig gevonden. Het was verrassend bij de stemming te genover 19 voorstanders ook 19 tegenstan ders te vinden. Ware de heer Folmer niet even voor de stemming vertrokken, dan was de zaak beslist geweest. Nu zal in de vol gende vergadering moeten worden overge stemd, waarschijnlijk met den uitslag, dat het voorstel zal worden aangenomen. Het gaat hierbij het zij herhaald niet om het bedrag, dat van weinig betce- kenis is, maar om den verkeerden vorm en de onjuiste argumentatie. Kort werd gesproken over de uitbreiding van den schoolartsendienst met 'n schnol arts den zevenden en twee verpleeg sters. Binnen niet ai te langen tijd zal er nog een schoólarts bijkomen. Naar wethou der Drees meedeelde, wordt gehoopt en ge rekend op de aansluiting van 'n vrij groot aantal bijzondere scholen bij den Dienst. Heel aangenaam klonk ons deze mededee- ling niet in de ooren. Zou het niet mogelijk zijn medisch schooltoezicht voor bijz. scho len te organiseeren naar eigen beginselen? Van vijf tot zes uur heeft de Raad zich ton slotte beziggehouden met een interpel latie van den communist De Visser naai aanleiding van het'optreden van de politie tegenover den Rood-Frontstrijdersbond, een militair ingerichte en gedrilde communisti sche organisatie. De Haagsche afdeeling had op Tweeden Paaschdag een optocht georga niseerd, hoewel deze verboden was, wel ke optocht door de politie is verhinderd. Daarin zag de heer De Visser partijdig optreden. De Burgemeester deelde mede, dat deze heeren door de stad marcheerden onder uit roepen als: Weg met de bourgeoisie, legt aan, geeft vuur, leve Moskou, Rood Front. Verzekerd werd, dat als deze organisatie wil demonstreeren onder dezelfde voorwaar den als aan andere organisaties worden ge steld, geen bezwaren zullen worden gemaakt Maar er moet orde zijn. Met twee maten gelijk de heer De Visser verweten had wordt niet gemeten. Heel de interpellatie liep op niets uit Het hoofdverwijt was onhoudbaar. De heer De Visser handhaafde het ook niet, maar ver liep aan het eind in wat schelden en het debiteeren van brallende communistische ge meenplaatsen. Toen de Burgemeester opmerkte, dat in dien van mishandeling sprake was geweest, de slachtoffers zich tot den rechter hadden kunnen wenden, riep van dc publieke tri bune een stem: Voor ons proleten bestaat geen recht. De man werd verwijderd. Te 6 uur kon de mislukte interpellatie worden gesloten. Bij het verlaten van de tribune deden op het trapje nog een tweetal strijders zich hoo- ren met den uitroep: Rood Front! Rood Front marcheert! Het was eenigermate lachwekkend. Mr. MENNO RIJKE t Zondag is hier ter stede in de Diacones- seninrichting „Bronovo", overleden de kan tonrechter mr. Menno Rijke, in den ouder dom van 71 jaar. De begrafenis zal Woensdagmiddag om S uur op de begraafplaats te Warmond plaats hebben. ALMELO de almelosche verkoopweek Na een officeele ontvangst door het Ge meentebestuur zal de „Ai'melosche Verkoop- week", georganiseerd door de Chr. R.K. en de Alg. Middenstandsvereeniging, Zaterdag a.s. worden geopend. een jubileum De heer D. Slettenaar Hzn. chef-boek houder bij de fa. H. ten Cate Hzn en Co. herdacht gister onder zeer groote belangstel ling den dag waarop hy vóór 40 jaren bij deze groote textielonderneming in dienst trad. Bij de vele gelukwenschen, die de jubilaris (een bekende figuur op Geref. kerkelijk, po litiek- en schoolgebied) ontving, voegen we gaarne de onze. mishandeling Zondagavond heeft in Berg aan de Maas een ernstige vechtpartij plaats gehad. Toen de 24- jarige arbeider W., uit een café naar huis ging ontmoette hij onderweg zekeren S. en diens twee zoons. Zij kregen twist en werden hand gemeen, met het gevolg, dat W. vyf messte ken opliep, waarvan één zeer gevaarlyk in do buik werd toegebracht. Nadat geneeskundige hulp was verleend, werd de man naar het Zie kenhuis te Sittard overgebracht waar aan stonds operatief is ingegrepen. De toestand W. is ernstig. De vermoedelyke daders zyn aangehouden. vrachtauto in brand geraakt. Gistermiddag geraakte tengevolge van kort sluiting nabij het dorp Odoorn een groote zes- wielige vrachtauto-truck, beladen met S4 bos sen stroo, in brand. Auto en lading verbrand den geheel. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. Voornaamste Nieuws. (blz. 2.) De fascistische aanval op de rechten der roomsche kerken in Italië. De crisis in.België nog niet opgelost. Het congres der Duitsche socialisten, (blz. 5) De Vlisco-fabrieken te Helmond. (bldz. 8). Doodelijk motor-ongeval te Den Helder, (blz. 9) Ingediend is een wetsontwerp tot het aan- gaan van een conversieleening ten laste van Ned.-Indië. Zou dit niet een goede gelegenheid zijn, om Uw buurman over ie halen? Tot I Juli krijgt hij de krant gratis! XXXXXXXXXXXXXXX BOTSING VAN DBIE AUTO'S. Vijf personen gewond. Op den Rijksweg nabij de van der Oudermeu Ienlaan te Wassenaar had Zondagmiddag een ernstige botsing plaats.. Uit dezen zijweg kwam een auto, bestuurd door S. uit Leiden, die in de richting Den Haag reed. Uit de richting Leiden kwam met groote snelheid een auto, bestuurd door L. uit Rotterdam. S. willende passeeren raakte hij diens auto aan den linkerachter kant. Hij verloor daardoor de macht over zijn stuur en reed met groote vaart in op een uit de richting Den Haag komenden auto, bestuurd door W. uit Alkmaar. De auto van L. werd to taal vernield, die van W. zwaar en van S. licht beschadigd. De bestuurder L. beliep een hersenschudding, een in de auto van W. gezeten dame een rib- fractuur en drie andere inzittenden lichtere verwondingen. De zwaargewonden zijn naar het ziekenhuis aan den Zuidwal in Den Haag overgebracht. AANGEHOUDEN. Naar het huis van bewaring te Middelburg is overgebracht zekere V. uit Heinkenszand, een oude bekende van politie en Justitie, die in beschonken toestand met een vee-auto onder 's-Heer Arendskerke heeft gereden en toen de majoor der Ryksveldwacht Van Antwerpen, die gewaarschuwd was en hem met een particu lieren auto gevolgd was, hem een sein tot stop pen gaf tot twee maal toe getracht heeft van A. te overrijden, beide keeren kon deze zich slechte ternauwernood in veiligheid stellen. Eindelyk kwam V. met een andere auto in botsing, waardoor o.a. de benzinetank defect geraakte en V. genoodzaakt was te stoppen. De aanhouding van V. geschiedde op grond van poging tot doodslag op den politieman. VELDWACHTERS BEDREIGD Te Assen is in arrest gesteld de arbeider F. W. K., wonende te Beilen, die verdacht wordt de veldwachters Ebbinge, Warringa cn Oosting met doodslag te hebben bedreigd. spelen met vuur Nog betrekkelijk goed afgeloopen Zondagmiddag zag het vier-jarig dochtertje van den heer D. v. L., te Buitenveldert kans een doosje lucifers te bemachtigen. Het kind streek een lucifer aan en stak daarmede het lakentje van de wieg, waarin haar broertje van acht maanden lag. in brand. Toen de moe der de kamer binnentrad stond een gedeelte de wieg reeds in vlam, doch zij had de tegenwoordigheid van geest het kind eruit te nemen, dat slechts lichte brandwonden beko- had. Zij zelf verbrandde zich ernstig aan beide handen. De brandende wieg werd door de geopende tuindeur naar buiten geworpen. overreden Vannacht om half één begaf de 23-jarige v. «M. zich van Spekholzerheidc huiswaarts toen hy in de Locht door een auto werd aangere den. De man werd zwaar gewond cn door toe vallig passeerende geneesheeren verbonden. De auto is in beslag genomen. Op den Tramsingel te Breda werd de -„v... van H., uit de Van Goorstraat, overreden door een vrachtauto. Met een ingedrukte borst kas werd hy in ernstigen toestand overge bracht naar het Ziekenhuis. knaapje overreden. Gisteravond te half acht is de 6-jarige a. Brouwer, wonende te Adorp (Gr.) by het over steken van den weg gegrepen door een vracht auto. komende uit Samverd. Het ventje kreeg een levensgevaarlijke hoofdwonde en is naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen ver- voerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1