[~Jet Communisme in de Practijk ha a f\£AU aaq Bij Pijnen ZATERDAG 30 MEI 1931 DERDE BLAD PAG. 9 (Nadruk verboden) Objectieve mededeelingen en critische beschouwingen 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii PARTIJ-OPPOSITIE Da salarissen feitelijk verminderd. De finantieele toestand der sovjet-unie wordt voortdurend slechter. In h'et binnen land tracht men dientengevolge op alle mo gelijke wijzen 'de industrieën ertoe te bren gen zonder verlies te werken, maar daar heeft men ten 6lotte, als er geen uitweg de bankbiljetten pers tot zijn beschkking drukt geld. al deprecieert men dientenge volge de waarde er van. Ten behoeve van betalingen in buitenlandsohe valuta kan men echter van dit middel geen gebruik maken, omdat het sowjet-geld nergens in het bui tenland wordt aangenomen, en de sowjet- regeering daarom wijselijk, ten einde dit ieit zooveel mogelijk te maskeeren, den uit voer van haar eigen bankpapier ten streng ste verbiedt. Zooals wij reeds eerder meldden is men thans bezig de betalingen aan buitenlan ders, die in sowjet-diernst staan en hun loon in buitenlandisch geld ontvangen, te vermin deren. Men schift alle buitenlandsohe krach ten en bij verlenging van elk contract wordt steeds een handeltje opgezet om het percen tage, dat de vreemdeling in buitenlandsch geld uitbetaald krijgt, tot een minimum te rug te brengen. Heeft men den persoon niet absoluut noodig dan laat men hem gaan, wanneer hij geen genoegen neemt met uit betaling van zijn geheele loon in roebels. /gs is de terugkeer te verwachten aantal Duitschers, voor een belang- ijk deel communisten, die in Moskou werk- zijn en ondanks hun roode gevoelens lioh niet willen vergenoegen met het geld jan den heilstaat Daarnaast voert de sowj et-regeering nu ?en nieuwe, zeer vernuftige maatregel in voor haar beambten in de buitenlandsohe ïandelsvertegenwoordigingen en gezant schappen. Deze staatsambtenaren zullen iet vervolg slechts vier vijfden van hun aris ontvangen in de valuta van het land vaar zij werkzaam zijn. een vijfde wordt in roebels voor 'hen in Moskou bewaard en [rijgen zij, wanneer zij terugkeeren op bevel Ier overheid Wij hebben ons afgevraagd, wat ambtena- en en ander rijks- en gemeentepersoneel ii IVestersche landen wel zouden zeggen, ir lien hun loon op soortgelijke wijze plotse- ing met 20 procent werd verminderd. Voor Ie sowj et-regeering schijnt een dergelijke oonsvermindering niet het minste bezwaar e zijn. Zij reduceert daardoor niet alleen de litgaven in buitenlandtsche valuta, maar rijgt tegelijkertijd "een wapen in handen te len het steeds toenemend aantal harer amb- enaren, die weigeren het bevel uit Moskou ot terugkeer te gehoorzamen. Deze weg- ilijvers verspelen de roebels, die voor hen n de sowj et-unie bewaard zijn. Ook op andere manier worden geldzen- ingen naar het buitenland tot een minimum eruggebraoht- Niet alleen is het particulie- en thans volstrekt verboden eenig geld aar het buitenland1 te zenden, (vroeger kon len 50 dollar per maand sturen), maar de- men, die Rusland binnenkomen met een edrag aan vreemd geld bij zich, kunnen, ranneer zij buitenlanders zijn, binnen een laand dit bedrag wegzenden of weer mee- emen, verminderd met de kosten van le- ensoiudierhoud. vastgesteld door de sowjet- egeering. Vertoeft men echter langer dan én maand in de unie, dan vervalt dit recht n mag men niets meer meenemen van al iet geld dat men zelf heeft meegebracht, be- alve een kleinigheid voor de reis. Daartegenover tracht de sowj et-regeering ioh op allerlei wijze te voorzien van buiten- andsch geld, daar haar export blijkbaar liet voldoende opbrengt tot dekking dier be- alingen naar het buitenland. Dezer dagen 3 de vroegere kunstverzameling van vorst itroganof, een der hooge Russische aristo- raten van voor de revolutie, te Berlijn pu- iliek verkocht in opdracht van de sowjet- egeering. De waarde dezer verzameling ;an men beoordeelen naar het feit, dat twee childerijen van Van Dijk verkocht zijn voor 60.000 Mark. Naar verluidt zijn deze schil- erijen door Nederlanders gekocht. In verband met dit geldgebrek komt ook 8 tegemoetkomende houding, ie Litwinof lezer dagen te Genève aannam, in een bij- onder licht te staan. Volgens geruohten, die o verschillende bladen circuleeren, zou er innenkort een handels- en credietovereen- omst tusschen de sowj et-unie en Frankrijk esloten worden. De buitengewoon warme ewoordingen, waarin de Poolsche minister an buitenlandsche zaken, Zaleski, te Gené- e Litwinof verzekerde, dat de sowjet-unie ij eerlijk o pogingen harerzijds vele uitge- itrekte handen zou vinden, maken hetwaar- chijnlijk, dat -die geruohten over toenadering ot Frankrijk een grond van waarheid heb- en, want Polen zou die hou'ing niet zon- er instemming van Frankrijk hebben aan- 74 gnomen. Boecharin. een der halfslaohtigen, den maal tijd verliet toen Stalin begon te oreeren, ter wijl Rykof, die van hetzelfde beticht werd, uit protest tijdens Stalin'6 donderrede os tentatief de zaal verliet en in een naburig vertrek bleef totdat de rode afgeloopen was. Wie bekend is met de wereldgeschiedenis zal in Stalin's optreden meer en meer trek jes ontdekken overeenkomende met de hou ding van Robespierre in de Fransohe revo lutie, onmiddellijk voor zijn val. Dezelfde onverdraagzaamheid, dezelfde vervolging van hen, die gisteren nog medestanders wa ren en dezelfde algemecne ellende der be volking. WERK VOOR DE KINDEREN De School en de Schatkist. Volgens de sowjüt-begrooting van 1931 moest een deel van de gelden voor het onder wijs dit jaar opgebracht worden door een speciale „cultuurbelasting", een ander deel uit vrijwillige bijdragen. Vooral dit laatste deel is lang niet ten volle binnengekomen, hetgeen niet te verwonderen is bij de groote verscheidenheid van onderwerpen, waar voor dergelijke „vrijwillige" bijdragen wor den verlangd. De volkscommissaris van ondierwijs heeft nu instructies gezonden aan de afdeelin- gen van zijn departement om alsnog te trachten het ontbrekende bedrag binnen te krijgen. Daaruit blijkt, dat dit departement voor zijn financiering gebruik maakt van de inleggelden op de sowjet-spaarbanken. Wij gelooven niet, dat zulks wijst op groote soli diteit van de wijze van bohetör der spaar gelden. In iedter geval stelt de volkscommissaris voor om de leerlingen der lagere scholen, te zamen met het onderwijzend personeel, erop uit te «turen teneinde bij hun ouders er op aan te dringen meer geld op de spaarbank te plaatsen en te beleggen in sowj et-leenin gen, om zoodoende geld te krijgen voor on derwijsuitgaven. Welke propagandistische kracht deze actie der kindeten hij hun eigen oudiers zal hebben ontgaat c s. In ieder ge val is het een aardig staaltje un den geest die de sowjet-regeering in de gezinnen harer onderdanen tracht te kweeken. Dat kan aar dige discussies geven tusschen ouders en hun jeugdige wijsneuzen, of de vader zijn maatschappelijke plichten in dit opzicht vol doende vervult. GEGEVENS OVER DE ECONOMISCHE TOESTAND Gebrek aan transportmiddelen. Volgens de officieele gegevtóns der sowjet- regeering hadden de sowjet-iandbouwbedrij- ven op 15 Mei in de voornaamste gebieden him taak vervuld. De uitzaai van suikerbie ten was belangrijk hooger dan de program- taak. Alleen in de Noordelijke districten en in Siberië, waar de zaaitijd later begint, was men nog niet gereed. Gegevens ovicr de resul taten van de uitzaaicampagne in de collec tieve bedrijven en de indlividueele boerenbe drijven zijn de laatste week niet gepubliceerd Het spoorwegtransport blijft een zwak punt Dagelijks wordt gerapporteerd hoeveel wagons minder in- en uitgeladen worden dan volgens de plannen bet geval moet zijn. In den regel wordt het plan slechts voor 85 tot "1 procent vervuld. Kon men eenige dagen geleden een oproep in die sowjet-pers lezen van „de mijnwer kers" d.w.z- de directie der kolentrust aan de metaalfabrieken. dat de mijnen op metaal wachten en andei's niet kunnen werken, thans wordt de bal teruggekaatst en vindt men een oproep aan de mijnwerkei's om ko len te leveren, daar de industrie ni'at kan doorwerken. Met dat spelletje van kaatsebal wordt natuurlijk niemand geholpen, alleen probeert de eene organisatie de schuld op de andere af te schuiven. Nu reeds, terwijl de zaaicampagne nog niet is afgeloopen, begint men de groote trom te roeren ovef het oogsten en er op aan te dringen, dat alles zal worden gereedgemaakt om hetgeen gezaaid is ook binnen te halen. Gelijk bekend was men daarmede verleden jaar in vele streken te laat, zoodat een deel der uitgezaaide producten op d'e velden ver rot zijn. TOENEMEND GELDGEBREK 94 [De Stalin-groep, thans aan de macht in L> lusland, gaat met geweld to keer tegen eder, die zich niet geheel aan haar leiding mderwerpt en niet luidkeels verkondigt, lat Stalinsohe lijn de eenig juiste is. Een froot aantal intellectueelen, waaronder pro- essoren, zijn kort geleden verbannen naar ij- verschillende oorden der sowjet-unie, waar ij zoo mogelijk werk krijgen overeenkom- tig hun bekwaamheden en anders dwang- rt>eid moeten verrichten. Het zijn grootendeels mannen van beken- Ie namen, die vanaf de October-revolutie steeds het sowj et-bewind hebbm gesteund, naar zich nu verstout hebben voorzichtig te wijfelen aan de mogelijkheid Stalin's plan ten te verwezenlijken. Deze twijfel is een oisdaad, die zwaar gestraft is. Niet alleen in de kringen van intellectuee- Bn, die het sowj et-bewind sympathiek ge ïnd zijn, heerscht deze twijfel, ook in groo- le deelen van de partij- Deze twijfelmoedi- ;en, die in de partijtaal „rechts-opportunis- en" heeten, worden gedeeltelijk gestraft met dezelf'die straffen als de intellectueelen, gedeeltelijk tracht men hen door minder in vloedrijke baantjes te bevredigen, waarbij tun toch allen werkelijken invloed op den jang van zaken is ontnomen. Krestross, de speciale correspondentie in de Roel, die over het algemeen goed inge licht is, bericht uit Moskou, dat Stalin op een feestmaal bij de Mei-viering deze partij- oppositie op de scherpste wijze heeft be dreigd. Hij moet gezegd hebben, dat hij er niet voor terug zou deinzen zijn naasten vriend tegen de muur te plaatsen, wanneer deze teekenen van veeslaohtigheid vertoon de. Andreef, een van zijn handlangers, voeg de daaraan toe, dnt „bolsjedofshtosina", het hebben van besprekingen tusschen "eenige partijleden ter beoordeeling .van, den toe- Wand, ontoelaatbaar was. De correspondentie vermeMIt verder, 'dat Kerknieuws. GODSDIENSTONDERWIJS. De heer J. Baart te Melissant verkreeg na afgelegd examén de akte van Godsdienst onderwijzer in de Ned. Hervormde Kerk. onderwijzer in de Ned. Herv. [Kerk uitgereikt aan de heeren A. van Est, D. van den Hul en C. Marees, allen te Utrecht. HERV. VERBOND TOT KERKHERSTEL. Het Ned .Hervoimd Verbond tot KerkJier- stel heeft tegen 15 en 16 Juni a.s. op de Ernst Sillem-Hoeve te Lage Vuursche een zomer- conferentie georganiseerd, waar als inleiders zullen optreden Prof. Dr. F. M. Th. Böhl, van Leiden, over: „De internationale toenadering der Kerken en ihet Hervormd Kerkelijk vraag stuk"; Prof. Dr. Th. L. Haitjema, van Gro ningen, over: „Leertucht en uitbanning"; en Ds. J. C. W. Kruishoop, van Bodegraven, over: „Wat bedoelt het Reorganisatie-Rap port te wijzigen in de organisatie onzer Kerk?". HERV. ZONDAGSSCHOLEN. Verschenen is het eerste nummer van een kwartaalblad „Onze Hei-vormde Zondags school", orgaan vap de Ned. Herv. Zondags- soholenbond op Geref. Grondslag, onder re dactie van het Hoofdbestuur. Redactie- en administratie-adres is: M. Noteboom te Gou- Dr. J. Severijn schrijft ter inleiding een hartelijke aanbeveling voor het nieuwe or-. gaan van dep Bond, die medewerken kan om de verzwakte en gebroken krachten van het Gereformeerde volk te versterken en te vereenigen. Waar er in het Kerkelijke leven een noodtoestand is, hebben allerlei organi saties, ook genoemde Bond, een bijzondere taak. De Kerkeraden mogen zioh aan deze arbeid niet onttrekken. De heer J. C. Schouten bepleit ,jhet nut en de noodzakelijkheid van een Zondags schoolcursus". De heer H. van Hoogdalen 1 Hzn. wijst op de beteekends van ,;het contact j met de ouders". De heer A. P. de Jong te Krimpen a. d. IJssel doet mededeelingen I over de Bondsboekhandel. Na nog eenige me- I dedeelingen van den NL Noteboom over het Prof. Einstein nam aan de Universiteit te Oxford het eere-doctoraat in ontvangst. De groote geleerde na de plechtigheid. nieuwe blad, volgen oproepen aan de Zon- dagssdhoolbesturen en -personeelen, zoowel als aan de Keriieraden, om het blad te steu- GEREF. ZONDAGSSCHOLEN. Bij Jachin's Uitgeversbureau A. Verleur te Haarlem is een uitnemende jubileum-uitga ve verschenen ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan der Gcref. Zondagsschoolver- eeniging „Jaohin". Zij is samengesteld door Ds. J. P. Tazelaar en draagt tot titel: „Het Gereformeerde Zondagsschool- We vinden hier gebundeld een belangrijk aantal van de beste artikelen uit bet maand blad der Vereeniging, waaraan eenige nieu we toegevoegd zijn. De bedoeling is dat de uitgave ten goede zal komen aan het om vangrijke Zondagssohoolonderwijs, dat in ons land wekelijks op meer dan 2000 plaat sen gegeven wordt. In dit werk ligt een geweldige hoeveelheid materiaal opgetast, dat onze Zondagsschool- besturen en -onderwijzers van bijzonderen dienst kan zijn. We vinden hier een arse naal, dat wapenen biedt tegenover hen, die laatdunkend op het Zondagssohoolonderwijs neerzien. Het geeft middelen aan, om aller lei heginselvragen op dit te terrein goed te leeren kennen en toetsen. En voor bet werk zelf, den omvang en de inrichting ervan, biedt het tal van aanwijzingen. De veteraan op het gebied van Zondags sohoolonderwijs, die Ds. J. P. Tazelaar is, heeft deze uitgave systematisch en weldoor dacht opgezet. Allereerst vinden we een reeks korte en zakelijke beschouwingen, die het historisch gedeelte van bet boek uitmaken. Van de 23 hoofdstukken noemen we: de Zondagsschool- en de worsteling onzer eeuw, de greep naar het kind, de strijd tegen het huisgezin, de Zondagsschool en de School met den Bijbel goede organisatie enz. Daarna volgen aller lei stukken, die de groote beteekenis van „Jachin" belichten door de veelomvattende en goed ingerichte aiheidsverdeeling. Ter wijl verder in het bijzonder gelet wordt op het standpunt ten aanzien van de Westhill- methode, de hoogere standen, de radio en de film. Het principieel gedeelte beschouwt achter eenvolgens: beginsel en doel der Geref. Zon dagschool; bet middel ter evangelisatie; de Z. S. geen kinderkerk; in vaste Kerkelijke bedding; huiscatechisatie, een tafereelmatige rooster, het gebed op de Z. S., dogma's, moei lijke onderwerpen, oorlogsverhalen uit den Bijbel, Z. S. en Zending, vacantie en reorga nisatie van de Z. S. Eindelijk bevat het practische gedeelte een reeks van niet minder dan 27 beschouwin gen. Methode, concentratie, middelen, voorbe reiding, theoretische en practische gedeelten van den Z. S. cursus, Bijbel en hulpbronnen, het vertellen met de eigenschappen daarvan, de fantasie en de voordacht erbij, de centra le .gedachte bij het vertellen die de Heere Jezus is. Ook wordt gehandeld over onderwij zers en helpers, de oude garde en de jongere school, huisbezoek, person eel gebrek, het lee ren van teksten en verzen, liederen, feesten en ouderavonden. Zooals men ziet, en we noemden nog lang niet alle onderwerpen, is zoo goed als alles wat tot het Zondagsschoolonderwijs in betrekking staat, in dit werk te vinden. Met name op de Geref. Zondagsscholen zal geen enkel onderwijzer zich mogen onttrek ken aan de vraag, of hij het buiten dit boek stellen kan. En die vraag zal hij, reeds na oppervlakkige kennismaking, moeten beant woorden met een: „neen, daar kan ik abso luut niet buiten, dat had ik allang moeten hebben". In den tekst van het boek -wordt nu en dan ook naar referaten en andere versche nen werken venvezen. Ds. Tazelaar heeft ongetwijfeld een werk verricht, waardoor hij velen aan zioh ver plicht heeft. Het boek, dat keurig uitgevoerd is, zal zijn weg wel vinden. En veel nut kun nen stichten. Moge het daartoe gezegend worden. De Predikantcn-Zcndlngs-Conferentlc, die 1—5 Juni a.s. door de Samenwerkende Zen- dmgs-Corpora tic-s In het Conferentieoord te Lun teren gehouden wordit, zal zich bezig hou- i1161 de vra&en'. 01,0 de tegenwoordige toe- Den volgenden dag wordt de grondslag gelegd besprekingen door uiteenzettingen over ,k In IndIë waarbij de Rauws spi In het lloht het algemeen noodig heeft ildsltuatie. wat Indilö en de Zending in Woensdag organisatie der Zending In Nederland Ie gesteld, door Dr. Brouwer wat betreft de financiën en door Ds. B. J. C. RIJnders de vra gen der Binnenlandsche Actie. Vervolgens han delt Ds. D. Tromp te Zandvoort over den in vloed der Theologische atroomlngen op de Zen ding. de heer J. L. D. van dea- Roest spreekt Donderdag over de vraag: Hoe bereiken wij de gemeente, de heer H. A. v. d. Hoven van Gen- deren over de vraag: Hoe bereiken wij de Jeugd? terwijl Ds. 15. Smellk in de slotsamen- komst spreekt over „Het Koninkrijk Gods en Ned. Zendeling-Genootschap.De 134e Jaarvergadering van het Ned. Zende ling-Genootschap zal op Woensdag S Juli ta Rotterdam worden gehouden, des morgens 10 uur en des namiddag 2y2 uur in het ge bouw van de Deutsche Verein in de Witte de Wittstraat. De morgenvergadering zal aan de behandeling van huishoudelijke za ken besteed worden: het jaarverslag, de jaarrekening, bestuursverkiezing, verslag Ned- Zendingsschool enz. Des namiddags zal in een vergadering met eenoodigden, waarbij belangstellenden wel kom zijn, Ds. B. M. Schuurman, van Malang (Oost-Java), spreken over het zelfstandig- worden der Javaansche gemeenten. Verder zullen enkele zendelingen met verlof korte mededeelingen over hun arbeidsveld doen: de heer E. J. van den Berg over Deli, de heeren Ritsema en Wesseldijk over Posso, de heer Dunnebier over Bolaang Mongondou. Des avonds half S zal een openbare saonen komst plaats hebben in de Groote Kerk. De voorzitter Dr. C. W. Th- Baron van Boetze- laer van Dubbeldam zal een inleidend woord spreken. De Zendingsrede wordt ge houden door Ds. A. K. Straatsma, predikant te Den Haag. De ordening der zendelingen en hulppredikers zal geschieden door de Commissie tot de zaken der Prot. Kerken in Oost en West-Indië, die waarschijnlijk zal worden vertegenwoordigd door haar secre taris, Dr. H. Schokking, predikant te Den Haag- Afgevaardigd worden de zendelingen E. Dijkhuis naar Bada (Posso) en L. Jansen Schoonhoven naar Deli. En door de Indi sche Kerk de hulppredikers F. W. Luma- nouw, M. H. de Rooy, H. Thiede, W. Tutua- rima, B. van der Wallep en E. Zöllner- Het Capella-koor van de Vereen, tot bevordering der Zendingszaak te Rotterdam zal eenige liederen ten gehoore brengen, en het fan farecorps Sangka Madali van de leerlingen der Ned. Zend. School een paar koralen. Schoolnieuws. MIDDELBAAR ONDERWIJS BOND VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS. De Bond van Vereenlglngen tot het geven van Nijverheidsonderwijs heeft gister te Den Haag zijn gewone algemeene vergadering gehouden. t geleid door Mr. A. C. Crena de longh t den penningmeester, sluit \V. W. van der Meul< kozen, waarna het voorstel van het Hoofdbe stuur om aan art. 10 van het huish. reglement „Het Hoofdbestuur is bevoegd in lijk is bij den schoolbou- heid in acht te nemen, zonder dat daardoor schade wordt toegebracht aan de belangen van het onderwijs, de eiachen van architectuur en schoolbouw, en aan doelmatige practiscihe ln- Nadat de inleider verscheidene vragen, door .nwozigen gesteld, had beantwoord, betuigde de Voorzitter onder lnL. dering, den heer Rothuizen dank langrijke en duidelijke inleiding, vergadering werd gesloten. Jng van de vei LAGER ONDERWIJS fceeft der baar Jaarlljkscho algemeene 'vergadering gehouden te Utrecht. Behalve het jaarverslag van den len secreta ris, den heer P. v. d. Waals, het verslag der redactie van het orgaan der vereeniging (Tijd schrift voor Buitengewoon Onderwijs) werd ook de rekening en verantwoording van den al- gemeenen penningmeester, den heer J. J. Edens, onder dankzegging goedgekeurd. De aftredende Hoofdbestuursleden Dr. J. Kat en C. de Jeu werden bij acclamatie herkozen. De algemeene vergadering machtigde het Hoofdbestuur om door samenwerking van Prot.- Ohrlstelijke en Neutrale kringen mede te wer ken tot vorming van een stc.htlng, welke de op lang van leerkrachten bij hot Buitengewoon Onderwijs beoogt Met eenige andere voorstellen werd verder, namondainge toelichting van den heer H. A. ling Den Haag inzake samenwe.-rking tusschen school en huis. De middagvergadering was voor een groot deel gewijd aan de behandeling van de door het Hoofdbestuur aan den Minister van Onderwijs kenbaar gemaakte Vereenigingswenscheu in verband met het advies der Staatscommissle- Rut?ers en de door die commissie voorgestelde wettelijke regeling van het onderwijs aan zwak zinigen. Bij deze wenschen sprak de vereeni ging zich uit vóór leerplicht voor zwakzinnigen en voor regeling van het ond--- --ii bij afzonde derlijk hoofdstuk di lijke regeling todh behoefde uitsluitend gehouden met de materie, dio B wonde.. z'J. regeit zonder gehinderd „--- ...i wettelijke regeling, 'gelijk naar de beginselen voor het Lager Onderwijs, als door do commis- uiting ln de ïle wordt voorgesteld, kwamen igcwenscht =ó?oïï„dunden onderscheiden te worden gemeen- scholenj scholen (streekscholen en Centrale 2. Inplaats van een algemeend geldend minl- -,-e€rynBeen1| ,h,!{ «y ^ellng der rijk; féerïfnge*naantal"Aer"1 ger onderwijs. B in3>,,!ed?.re bc,.emmering der Provinciale STSaaA!? 4. Ook gemeentebesturen dienen in het tref- J*?1 ™aatr.eselen voor het onderwijs aan zwflW.innio.,", g.een enkel optlcht belemmerd ihriften Inzake leerplan 6. Wegneming van bclemmercndcf ^palingen bij de regeling van de „avondverzorging" voor zwakzinnigen werd noodig geoordeeld. 7. Gevraagd werd regeling van de opleiding der onderwijzers aan scholen voor zwakzlnni- 8. Schrapping der in het rappoTt-Rutgers voor komende termen „fröbelonderwijzers en montes- sorileldea-s" werd wensohelijk geoordeeld. 9. Vergoeding van het aantal verplichte onder wijzers aan scholen voor zwakzinnigen en Imbe cielen werd gevraagd volgens aangegeven leer- lingensohalen. 10. Regeling van het ondea-wlja voor dubbel- gebrekkigen werd noodig geoordeeld. Na behandeling dezer wenschen werd bespro- Inzake school- uitge- erzuim op scholen voc. bracht door hert hoofdbestuurslid, den alusle van dit rapport „leer scholen voor zwakzinniger d. Waals. De schoolplicht t een onafwijsbare noodzakelijkheid" a*Behandeling van een lngekoixi' zake spreekondeirwljs op soholt.. zingen ^werd aangehouden tot een volgende SCHOOLJEUGD EN VERKEER. De Bond van Vrijwillige Verkeersinspec tiën zal op den Verkeersdag van Zaterdag 6 Juni a.s. ook onder de jeugd propaganda maken, opdat de leuze „Veilig Verkeer" tot in de schoollokalen zal doordringen. Er wordt door bovengenoemden Bond kosteloos een speciaal voor dit doel samen gesteld verkeersgeschriftje ter beschikking van Gemeente- en Schoolbesturen gesteld om dat ter hand te stellen aan het onder wijzend personeel van de hoogste klassen der Lagere School, met verzoek op 6 Juni of als op Zaterdag de school gesloten is, den daaraanvoorafgaanden dag aan dc hand daarvan een en ander te vertellen of voor te lezen. Reeds zijn duizenden exemplaren voor dit doel aangevraagd. Voor het geval Gemeente- of Schoolbesturen een desbetreffend verzoek niet mochten hebben ontvangen, kunnen de geschriftjes nog worden aangevraagd bij den secretaris, den heer C. J. van Wijngaar den van Rees te Utrecht I c h wat Wils J EEN KOERIER OP ALLE VIER Wat we hier geven is een bewerking van een bijdrage uit een oude periodiek. Hat gebeurde in Amerika, toen Roodhui den en Blanken nog op voet van oorlog met elkaar leefden. Een sergeant verliet met 39 man het fort Defiance in Nieuw-Mexico, voor 't betrekken van eon hem bevolen post. Een schrandere hond, de lieveling der be zetting, draafde tuk op vrijheid met het troepje mee. Naar hondenmanier joeg hij nu eens hijgend als in wedloop vooruit, bleef dan weer druk snuffelend een eind achter, en blafte uitgelaten de ruimte in, als dolblij van nu eens fijntjes te mogen gaaji, zoo 't hem lustte. Onder al dat vrijheidsgenot ver gat hij echter geen oogenhlik zijn militie plicht en hield zich trouw in de omgeving van zijn meesters. Zoo bereikte men oe plaats van bestemming waar de sergeant „halt" commandeerde Zij bevonden zich op een heuvelachtig ruigbewassen weideterrein, waar wat koeien, staartzwiebelend, in onverdroten bukhou- ding. rustig liepen te grazen. Juist wilden de manschappen het zich wat gemakkelijk maken, toen onverhoeds het krijgsgeschreeuw der Indianen weer klonk 'en een troep van 400 man, hun to mahawks zwaaiend op hen losstormde. Onder de kordate leiding van den wak keren sergeant wist ons troepje zioh voor- loopig te redden op een nabij en heuvel en vandiaar door een en'drgiek geweervuur de roode broeders op de vlucht te drijven. Toch bleef de positie der Blanken hoogst hachelijk. Zonder twijfel zouden de vijanden in grooter getalsterkte terugkomen. En mocht men 'took al een poos tegen hen uit houden, op den duur zou men toch voor de overmacht moeten zwichten en was de dood op 't slagveld' of aan den martelpaal aller voorland. Nog één redmiddel restte: een boodschapper naar 'tfort zenden om ver sterking. Maar géén der soldaten durfde er onder de gegeven omstandigheden alleen op uit. Overal loerde het verderf en van de hon- d'erd kansen amper één, dat men werkelijk het fort bereikte. Deed zich dan nergens een uitweg op? En zouden eerlang hun scalpen de gordels van hun genadelooze vijanden sieren? In angstige spanning staren de majinen hun sergeant aan, die zich, de lip verbijtend, stomp peinst op een redmiddel. Zelfs de hond schijnt onder suggestie van dien be- narden toestand en draaft met rusteloos staartbeweeg af en aan als een mensch, die in verstrooidheid heen en weer zoekt en niet meer weet wat. Soms kijkt hij zijn baasjes met zijn open bruine kijkers aan, of hij zeggen wil: „Kan ik jullie soms helpen? Zeg maar wat ik doen moet. We zijn toch strijdmakkers niet waar? En strijdmakkers moeten mekaar toch helpen?" Jongens!" roept opeens de sergeant, „jon gens ik hèb het, de hond! Brengt hier!" En ja, „de jongens" begrepen hem. Inder daad de hond kon, als 't God beliefde, hun redder worden. „Hier. Leeuw", beval Sam kniebuigend met gestrekte armen. En Leeuw viel met een prachtsprong „wof, wof" Sam in den schoot. Inmiddels had de sergeant haastig zijn notesboekje uit den zak gegrabt, er een blaadje uitgescheurd en er in alle haast met potlood een hulpkreet op neergekrabbeld Sara en nog een gedienstige brachten hem den viervoetigen ruigrok, wien 't er nu op aankwam z'n koeriersuitrusting aan te doen. Want wat, zeer verklaarbaar, geen der sol daten aandurfdo, wilde men nu met Leeuwke probeeren. H ij zou hun boodschap per naar 't fort zijn. Mét dat de twee helpers het dier stevig vasthouden, bevestigt de sergeant het brief je aan Leeuwkes halsband en een blikken soepketeltje met wat keitjes erin aan Leeuwkes staart. 'tWas "een ietwat grappig gezicht Maar Leeuwke vond het heelemaal niet grappig. Vrijgelaten tolt hij als gek om zich zelf heen, grauwt en bijt links en rechts naar zijn staart en heeft de doodschrik in 't lijf van dat vreeselijke ramnielspook, dat hem meedoogenloos bij den staart houdt. „Stom dier!", zegt meelijdend één eter soldaten, „de nood eischt het, maar anders was 't gemeen". Echter voor meewaris-heidrbevliegingen is 'tnu geen tijd. De makkers vereenigen zich om met geschreeuw en gebaar den hond voort te jagen engelukkigonder razend geblaf rent Leeuwke i,n woesten draf regelrecht naar 'tfort als Simsons vossen door 't korenland. Om en binnen 'tfort ging alles rustig toe. Niemand der aanwezigen vermoedde ook maar in wat penibele positie hun makkers verkeerden. Een paar soldaten versjouwden wat voorraad, enkelen verzorgden hun wa pens, anderen dronken een pot bier. De kommandant deed die rond« en gaf hier en daar een kort bevel. Maar de schildwacht voor den ingang zag scherp toe en was waakzaam. Daar treft zijn oor een rammelend geluid, al dichter en dichter naderend. Speurend naar de herkomst, ziet hij een hond in ijl draf op 'tfort toerennen. „Wel wonder! Dat is onze Leeuw", denkt hij, „wat mag dat beduiden'" Maar daar springt het dier al luid blaffend tegen hem op en is niet van zijn lijf te slaan. Metéén ontdekt de wacht soepketel en briefje. Ineens begrijpt hij er alles van. De bode wordt van zijn kwellenden last bevrijd en 't briefje aan den kommandant bezorgd. Deze zendt onmiddellijk de ge vraagde versterking, die net bijtijds aan kwam, om ons veertigtal van een wissen ondergang te redden. DE JEUGDAFTREK. De Onderwijs-Centrale beeft een adres gericht aan den Minister van Onderwijs, waarin o.m. gezegd wordt, dat de onvol doendheid van de salarieering der onderwij zers zich het noodlotbigst doet gevoelen bij hen, die in den aanvang van hun loopbaan staan; van wege de absolute ontoereikend heid van het aanvangssalaris van den jon gen onderwijzer; dat door de jeugdaftrek dit bedroevend- lage aanvangsalaris nog meer beneden het peil van een eenigermate behoorlijke beloo ning gedrukt wordt; dat deze treurige toestand een sterk depri- meerenden invloed heeft op den jongen on derwijzer; dat de Regeering, door het laten bestendi gen van dezen toestand ook in ideëelen zin groote schade toebrengt aan deze jonge men sohen, en bijgevolg ook aan het gewichtige werk, dat zij als levenstaak kozen; dat, hoezeer de Regeering doof blijft voor de rechtmatige verlangens naar een behoor lijk salarispeil, de nood, waarin de jonge onderwijzers verkeeren, zoo evident is, dat de Onderwijs-Centrale zich verplicht acht een ernstig beroep op Uwe Excellentie te doen, om in de bestaansvoorwaarden van den jongen onderwijzer althans eenige ver lichting aan te brengen; dat zij mitsdien, hoezeer ten volle haar meening handhavende, dat de salarieering der onderwijzers over de geheele linie ver betering behoeft, Uwe Excellentie met aan drang verzoekt, ten spoedigste in den Minis terraad een voorstel aanhangig te willen maken tot afschaffing van de jeugdaftrek. Op de Golzheimer heide te Dusseldorf is onder groote belangstelling dit nationale ge- denkteeken onthuld voor Schlageter en 141 andere slachtoffers van de Roerbeietting. Mijnhardt's Poeders spoedig helpen: Mijnhardt's Hoofdpijnpoe ders Kiespijnpoeders Verkoudheidpoe- ders Hoestpoeders Rheumatiekpoed'jrs Maagpoeders Pijnstillende poeders. Op poeders en doos staat den aam Mijnhardt Ltèt bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. Radio Nieuws. ZONDAG 31 MEI HUIZEN (1875 M.). N.C.R.V. 8.30—9.30 Morgen wijding, te leiden door Ds. J. v. d. IVoude. Geref. Predikant (H.V.), te Hilversum. Medewerken- Rom. S 31 het onderwerp „Teleurstellingen". 6 Viool. 7 Zingen. 8 Dank gebed. 9 Zingen. 10 Viool. J. Cupedo. Ned. Herv. Pred. aldaar. Organist: de heer H. C. Admiraal. 1 Orgelspel. 2 Votum en Zegen. 3 Zingen: Psalm 103 3 en 7. 4 Apostoli sche Geloofsbelijdenis en zingen: Avondzang 7. 5 Schriftlezing: Romeinen 8 1—17. 6 Gebed. 7 Inleiding en voorlezing van den tekst: Galaten 4 6—7. 8 Zingen: Hert Gebed des Heeren 1 en 2. 9 Eerste gedeeato der prediking. 10 Zingen: Gezang 63 3. 11 Tweede gedeelte der prediking: 12 Dankzegging. 13 Zingen: Psalm 31:15. 14 Zegen. 15 Orgelspbl. MAANDAG 1 JUNI HUIZEN (1875 M). N.C.R.V. 8.— Tijdsein. 8 8.15 Schriftlezing. 8.159.30 Conoert. 10.30 Tijdsein. 10.30—11 Korte Ziekendlenst. te lelden door Ds. W. J. van Lokhorst, Ned. Herv. Pred. te Hilversum. 1111.30 Lozen van Chr. Lectuur lej. J. C. M. Doyen, te Hilversum. Voor- 12.15 Politieberichten. 12.15—12.30 Grau.. foonmuziek. 12.301.45 Orgelconcert, vanuit de Herat. Evang. Luith. Kerk aan den Kloveniers burgwal te Amsterdam, te geven door den orge list dier kerk. den heer Jan Zwart. 1.452 Gra- mofoonmuziek. 2.— Tijdsein. 2—2.3S Gramofoon- muziek. 2.353.15 Caueerie over „Zomerbljvul- Ung van borders" door don heer A. J. Herwig, te Bussum. 3.153.45 Cursus*Kndppen en Stof- versieren, te geven door 't Instituut E.NB.AJ.D. Tolsteegslngcl 54 te Utrecht. 3 45—4 Verzorging zender. 4.Tijdsein. 45 Zlekenuurtje. te lei den door Ds. J. Mulder. Geref. Predikant te Leeu warden. Muzikale medewerking verleenen: me). C. de Jager te Hilversum, zang: M. F. Jurjaanz te Hilversum, harmonium. 1 Zingen: Psalm 62 1 2 Gebed. 3 Schriftlezing: Psalm 41. 4 Eerste ge deelte der toespraak over hot tweedo gedeelte van Ps. 11 4: ..In zijn krankheid verondort GIJ zijn gansche legr". 5 Zingen: Psalm 77 6. 6 Tweede gedeelte der toespraak. 7 Gebed. 8 Zin gen: Psalm 42:7. 5.— Tijdsein. 5—6.30 Concert: Leen dort de Graaff. viool; Gljs Beths, viool: Plet Halsema, plano. Spreker namens de Commissie ter herdenking van hot 10-Jarlg bestaan van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart: de heer T, L. Melle>m«, Insp. voor de Scheepvaart to Gro- ningen. Onderwerp: ..Misdeelde kinderen'. 6.30 —7 Uurtje- voor do Jongeren. Spreker do hoer F - U.L.O.. te Rot- Tijdsein. 7s Cursus verbetering zang in huls te geven door den heer Jee. Ph. C-aro te Utrecht, met medewerking van mej. Dl Moor-lag. sopraanzangeres te Amsterdam. Plano- begeleiding de heer G. v. d. Burg ta Amersfoort 7 30-7.45 Politieberichten. 8 -Tijdse™ 7-?S0 Spreker: Ds. J. G. L. Brouwer. Ned. Herv. Pred. te Alphen n. d. Rijn. 8.30 Tijdsein. 8.309.25 So- Dl Moorl., J«. Ph. Laro. G. v. d. Burg. orgel. 9 25—111.45 Concert te r. Radio-Orkest, o. 1. v. George --rsberlchten. 10.45—11.30 Gra- mofoonplaten concert. lorging zender. 2.15 Voorlezing. 3 Muziek. S 30 legetarlsche keuken. 4 Muziek 4 30 Voorle- l'ï'nViL Concert 6.10 Toespraak. 6 25 Concert. 7.10 De verzorging van den hond (I). 7.35 Foto- halfuurtje. 8.Concert. 8.50 Zang en plano 9 10 955 Per?bcricbten. 10.05 TooneeUpeL 10.35 Conoert. 11.1512 Gramofoonmuziek

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9