ZATERDAG 30 MEI 1931 TWEEDE 3LAD PAG. 6 'i STADSNIEUWS I VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van L. Zuiderveld Jr. om vergunning tot het oprichten van een schietinrichting in het perceel Breestraat No. 16, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie G No. 1610; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Iiinder- WGeven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is, alsmede dat op Zaterdag, den 13 Juni e.k. des voormiddags te half elf uren in het per ceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeente werken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet vooi het gemeentebestuur of een zijner leden zyu verschenen, ten einde hun bezwaren monde ling toe te lichten. Leiden, 30 Mei 1931. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 40-JAR1G AMBTSJUBILEUM VAN DEN HEER J. H. KASTEN Op 1 Juni a.s. herdenkt de heer J. H. Kasten alhier zijn -10-jarig jubileum als in strumentmaker bij de Leidsche Sterrenwacht Als 13-jarige jongen werd de heer Kasten op 1 Juni 1891 uit een groep van 24 sollici tanten als leerling-instrumentmaker in dienst genomen bij de Constructie-Werkplaateen te Delft, ressorteeren de onder hetDepartement van Oorlog. Reeds in 1896 werd hij opgeno men als instrumentmaker m vasten dienst. De heer Kasten bleef tot *5 1919 'de Artillerie-In richting te Delft. d®*® periode van zijn diensttijd viel m l914 de zoo algemeen bekende en meegeleefde mob - lisatie. Ook de heer Kasten kreeg ^ln ^el; want al behoefde hii geen militairen dienst te verrichten, als instrumentmaker heeft hij in die dagen bijzondere, diensten ^vrezen voornamelijk bij de opleiding tot instrument maker bij de reeds meergenoemde ïnnchtmg. Er werd zelfs zoozeer prijs gesteld op zijn werkzaamheden en zijn kunde, dat hij het aan hem op de meest een-olie wijzever leende ontslag in 1915 moest opschortentot 15 April 1916. De dag daarop volgende trad hij irn dienst als instrumentmaker by de Sterrewacht te Leiden en gmg alzoo over naar het Departement vain Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Tot op dezen dag vervult de heer Kasten met de grootete op gewektheid en diensbbetrachting zijn functie. Van de vele andere wexkzaamiheden van den jubilaris mogen wij voor eenst noemen de vele excursies, die onder zun hiding door de Leidsche Sterrewacht zijn gemaakt, waarbij de heer Kasten door het projectee ren mn beelden en het geven van toelichtin gen zoo n dag of avond tot een oiuvergetelij- ^Maar^.r3 is nog meer in het werkzame leven van dezen ambtenaar, dat zeer zeker vermeldenswaardig is. In 1898 heeft hij medegewerkt tot de op richting van een personeelsorganisatie. an 1902 af tot 1912 ven-u 1de hij een bestuurs functie bij die organisatie. In 1903 werd hij gekozen tot vertegenwoordiger van de in strumentmakers in de toen (na de groote staking in 1903) ingevoerde groepsvertegen- woordiging voor de belangen van het perso neel aan de Artillerie-Inrichtingen. Dezen post heeft hij tot 1908 met de meeste voort varendheid hekleed. Doch ook bij het niet- doceerend Hooger-Ondenvijsoensoneel heeft hij zich voor de personeelsbelangen opge worpen. Hij was het immers, die met den heer A. Vrolijk en wijlen den heer J. C. de Groot de afdeeling Leiden van den Bond voor niet-doceerend Hoo^er-Onderwijsperso- neel heeft helpen oprichten ja er zelfs het leeuwenaandeel in had. Van de oprichting in October 1920 of tot heden vervulde hij bij dien Bond een be stuursfunctie. Eerst als secretaris <-n nu als voorzitter. Ook was en is hij van de oprich ting af lid geweest van het hoofdbestuur van dien Bond. In 1925 werd hij aangewezen tot plaatsvervangend lid in de Bijzondere Commissie voor georganiseerd overleg voor liet niet-doceerend Hooger Onderwijsperso neel. Eveneens is hij benoemd als lid in de plaatselijke dienstcommissie aan de Rijks Universiteit te Leiden. Moge de jubilaris nog lang-voor huisge zin, maar bovenal voor zijn organisatie werkzaam blijven, die berden nog jaren mogen genieten van zijn eeuwig jeugdige levensvreugde. De receptie ter huldiging van den jubila ris zal gehouden worden in Huize Feenstra op 1 Juni, 's avonds tusschen 8—9 uur. N. V. DE VRIES EN STEVENS. In de vergadering van aandeelhouders der N. V. EJectriciteits- en Gasmaatschappij v.h. de Vries en Stevens werden' de balans en verlies- en winstrekening onveranderd goed gekeurd. Er werd besloten op) de cumulatief-prefe rente aandeden 6 pet. uit te keeren (als vo rig jaar) en op de gewone aandeelen ook 6 pet (vorig jaar niets). STRAATPREDIKING Naar men weet wordt zoowel van Her- Vormde als Geref. zijde weldra een aan vang gemaakt met het verkondigen van Gods Woord op de openbare straat. De tijden der straatprediking van de Gercf. Evangelisatie-commissie zijn reeds .vastge steld en wel als .volgt: 3 Juni Moreohweg Paul Krugeretraaf. 10 Haagweg De Genestetstraalt, 17 Brandewijnstr. (Klooster). 23 Kooikwartier Lombokstraat. 1 Juli Gortesibraat. 8 Minnebroersgracht. 15 Maresingel, Mauritsstraat. 22 Heerensingel, Prinsenstraat 29 Kooikwartier. 5 Aug. v. d. Werffstraalt 12 Waardkerkstraat. 19 M Heinsiusplein, Haverzaklaan. 26 ,i Kaasmarkt, r AUTO VERSUS TRAM. Hedenmorgen ongeveer kwart voor zes had 'op het kruispunt van de Stationsweg en de Morschsingel een aanrijding plaats tusschen een electrische tram, komende van het sta tion, en de vrachtauto van den brandstof- fenhrrtulelaar G., die van den Morschsingel kwam aangereden en de trambaan wilde oversteken. De auto werd aan de linkerzijde vrij ernstig beschadigd, terwijl de tram 'eveneens schade opliep. Volgens zeer betrouwbare verklaringen fieeft de chauffeur de tram wel zien nar ren, doch dnor zenuwachtigheid trapte hij op de gaspedaal inplaats van op de voetreni waardoor de auto plotseling vooruitschoot feet- het bekende gevolg. GENOOTSCHAP MATHESIS SCIENTIARUM GEN1TRIX Onder voorzitterschap van prof. dr. W. van der Woude is gisteravond de 146e alge- meene vergadering gehouden van het Ge nootschap Mathesis Scientiarum Genitrix to Leiden. Na een openingswoord door den voorzitter wei-den tot bestuursleden herbenoemd mr. II. A. Sypkens, ir. P. Hoogenboom, terwijl in1 de vacacture jhr. C. C. Röell (niet herkies baar) werd benoemd de heer A. M. Touw en in de vacature dr. C. A. Crommelin (niet herkiesbaar) prof. dr. W. J. de Haas. Vervolgens hield prof. Van der Woude een rede. waaraan het volgende is ontleend: Het afgeloopen jaar was voor het Genootschap een jaar van veel goed werk maar van weinig schokkende gebeurtenissen; de be schikkingen van hoogerhand en de werk zaamheden van het bestuur betroffen veler lei. Ik twijfel niet, aldus spr. of vele aan wezigen zullen een levendig belang stellen in de vrijiheid, die volgens een der jongste aanschrijvingen aan onze leerlingen is ge laten op het punt der buigingsuitgangen. Hierop en op andere met name genoemde vraagstukken .zal spr. echter dieper in gaan. Spr. herinnerde er vervolgens aan, dat de rechtbank te 's-Gravenhage bij haar uit spraak in het proces .waarin het bestuur zijns ondanks gewikkeld was, geheel het standpunt van het bestuur onderschreef en dat de tegenpartij hierin berust heeft. In zake de dikwijls lastige, maar gewoon lijk vrij onschuldige, beslommeringen be slommeringen betreffende salarissen en pen soenen, gewoonlijk in het leven geroepen door de vaak raadselachtige taal en stijl, waarin de Nijverheidswet vervat is, deelde de voorzitter mede, dat dit jaar een oogen- blik een hoogst onaangename verwikkeling dreigde, die echter tot groote voldoening mede door de welwillende medewerking van den minister van onderwijs kon worden afgewend. Bij de inrichting op het laboratorium voor de natuurkunde van de localen, die aldaar voor de electrotechnische lessen aan de leer lingen van het Genootschap worden gebruikt, heeft de directie van het laboratorium onver wachte moeilijkheden nog niet kunnen over winnen; gehoopt wordt, dat de vacantie die mogelijk zal geven. Het Genootschap telt op het oogenlblik 5 leden van verdienste, 3 buitengewon en 392 gewone leden, tegen resp. 5, 3 en 374 het jaar tevoren. Op 1 Januari 1931 bedroeg het aantal leer lingen 401 tegen 362 op 1 Januari 1930. Op 1 April 1930 bij den aanvang van den nieuwen cursus waren 356 leerlingen ingeschreven. Gedurende het kalenderjaar 1930 bezochten 115 (104) leerlingen van butien Leiden de school. Aan het eindexamen 5e klas namen 48 leer lingen deel; 13 leerlingen werden afgewezen, 1 trok zioh terug; aan 34 kon het diploma worden uitgereikt. De loopende cursus bouwkunde is begon nen met 10 leerlingen BI en 6 leerlingen B2; aan bet eindexamen electroteehniek namen 21 leerlingen deel, hiervan moesten 2 afge wezen worden. In het afgeloopen jaar werden weer tal van excureies gemaakt, terwijl het Genoot schap weer tal van geschenken mocht ont vangen. In September 1930 werd wederom de 5- jaarlijksche prijsvraag uitgeschreven, tot welker uitschrijving het bestuur in staat wordt gesteld door het fonds door oud-leer lingen ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van het Genootschap gesticht. De nu uitgeschreven prijsvraag was dit maal uitsluitend voor de bouwkunde en be helsde het ontwerpen van een volks-thee- huis met speeltuin voor het toekomstig stadspark „De Leidsche Hout". Op deze prijsvraag zijn vier antwoorden ingekomen. De jury bestond uit de heeren Ir. P. Hoogenboom, P. M. J. van Oerle, M. Sirag uit Utrecht, H. Sutteriand te Rotter dam en C. van der Wilk te Amsterdam. De eerste prijs (groote zilveren medaille en f 150.) werd toegekend aan den heer B. W. A. Goddijn, de tweede prijs werd ver deeld tusschen de heeren J. N. Bouter Jr. en H. Korswagen, die ieder een kl. zilveren medaille en f 75 ontvingen. Spr. wenschte de bekroonden geluk met het behaalde suc ces en dankte de juryleden voor hun be- moeiingeni Hierna deelde de voorzitter mede, dat de volgende prijzen zijn toegekend: priisteekc- nen en natuurteekenen: le prijs: B. Bur ger; 2e pr. C. A. Zirkzee; Ornamentteekenen 2e prijs B. Burger; ontwerpen (binnenbe- timmering) le prijs B. Burger, 2e prijs H. Stol. Namens de leerlingen sprak de lieer P. J. van der Zeeuw woorden *van dank tot liet bestuur waarna het Genootschapslied werd gezongen. I>e heer M. Sirag, architect te Utrecht, die 35 jaar geleden leerling van het Genoot schap was sprak daarna eenige vriendelijke woorden, waarbij hij onder meer het werk der tegenwoordige leden prees. Na woorden van dank door den voorzitter werden de diplomas' aan de leerlingen, die de school verlaten, uitgérei'kt, waarna de tentoonstelling van werkstukken der leer lingen werden bezichtigd. CHR. JEUGDVER. NOMATEG. Wat zij van plan is. Het ïs bekend dat de Chr. Jeugdvereeni- ging „Nomateg" reeds geruimen 'tijd met groote plannen rondloopt. Thans kan wor den medegedeeld, dat haar gebouw komt te staan oip een plaats, van waaruit de volgende stadsgedeelten kunnen bestreken worden: Monschwegkwartier, Morschsingel, Steenstraat, Stationsweg met nabij gelegen straten, Rijnsibupgersingel en de straten welke daarachter liggen, Beestenmarkt, Lammermarkt en omgeving. Waar in dit stadsgedeelte voor de jeugd een Hervormd Gebouw broodnoodig is, kan de oprichting ervan slechts hartelijk worden toegejuicht Natuurlijk zijn met een en ander groote kosten gemoeid, waarmede genoeg is ge zegd. De arbeid van Nomateg zal zioh bepalen tot het werk onder kinderen van 6—16 jaar, zooals Zondagsschool, kinderkerk, jongens- en meisjesvereenigingen e.d., zoo dat zij zich niet begeeft op het terrein van de Leidsche H.J.O. Een mooie taak is dus voor haai' weggelegd temeer, waar zij geen bepaalde kerkelijke richting voorsta a r. Voorts wordt binnen afzienbaren tijd voor het welslagen der plannen een bazar gehouden waarvoor reeds enkele giften binnenkwamen. Gaarne worden meerdere Ingewacht, ook op gironummer 176208. Aan zóó iets te offeren is zeker een dub bel genot! WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 9 uur 's morgens 19 graden C, 12 uur 's middags 20 gr. C Zweminrichting „De Zijl": 8 uur 's mor gens ISV2 6r- C., 12 uur 's middags 19 gr. C. ONGELUKKIGE VAL. Hedenmorgen viel het 1%-jarige jongetje F. O. uit de Oosterstraat in de ouderlijke woning op een theekopje, waardoor het een vrij ernstige wonde aan het voorhoofd op liep. Een arts van de eerste hulpdienst legde het verband.- ORGELCONCERT. Henny Schouten. In de Luthersche Kerk gaf Henny Schouten I gisteravond opnieuw een orgelconcert, dat zich helaas weer niet in overgroote belang stelling mocht verheugen. Het kleine honderdtal aanwezigen waren evenwel voor het meerendeel de oude ge trouwen, de geen enkel orgelconcert laten voorby gaan. Wellcht is hun onverstoorbare lust om te komen en te genieten ten slotte de stimulans, welke den moed om toch con certen te geven, er in houdt bij onze orga nisten. Het programma was als steeds smaakvol samengesteld en Henny Schouten gaf er tevens door blijk, dat hij by voorkeur dat gene neemt wat technisch en muzikaal hooge eischen stelt. Met de z.g. Dorische Toccata, in d, werd is de ryke en diepe gedachtenwereld van Bach geopend. Een zeldzaam rustig en beheerscht spel gaf de heer Schouten in dit schoone werk te genieten. De melodische figuren der fraaie contrapuntiek volgen elkaar in onverbreke lijk metrum. In de registratie bereikt Schou- n een klaarheid en afwisseling, welke zoo'n =rk van Bach tot een schoon gedicht maken. Óp de Toccata volgde Braeludium en Fuga D. Opnieuw heeft ons de prachtige struc tuur van dit praeludium getroffen: zeldzaam melodieus, vol afwisseling, warm en innig. Men krijgt den indruk, dat Bach deze muziek heeft geschreven met een innerlyk welbe hagen aan mooie tonen en mooie melodieën, dat hij er zonder diepere bijgedachten ge schreven heeft dan een meditatief geluks gevoel, zooals een kind soms stil voor zich heen zingt: het lied van een schoone ziel. En ten slotte is de prelude de voorbereiding tot de fuga, waarin de rhythmen feestelyk stuwen en het geheele gevoel zich onge dwongen uit. De Sicilienne van Bach bood na deze twee werken een lichte ontspanning. Toen kwam de Sonate in d van Mendels sohn, geheel religieus van karakter. De Sonate begint met een fraai koraal, waarop dan verder in het eerste deel allerlei mooie variaties worden gemaakt. Met smaak volle economie heeft Mendelssohn deze varia ties gerangschikt, zoodat er een feestelijke climax wordt bereikt, welke besloten wordt met den statigen gang tan het thema. Ook de fuga is gebouwd op een rhythmische wijziging van het koraalthema, bezit niet de grootsche structuur van een fuga van Bach, maar is daardoor wellicht ook wat gemak kelijker te volgen. In de. Finale herkennen we volop den Romanticus Mendelssohn: een lied van heilig verlangen, het orgel zingt en mijmert als in extase. De mooi gespeelde Pastorale van Max Regel' vormde de overgang van Mendelssohn naar het „Prière" van Cesar Franck, een werk, dat den ouden Franschen meester zoo volkomen typeert in zijn kinderlijke gods vrucht. Men ziet hem zitten achter zijn orgel in de St. Sulpice. De dienst is geëindigd; de kerk is leeg. Maar de meester stort zijn hart uit, dat overvol is. Men hoort cello achtige klachten in de diepte; het stijgt hooger; het is een klagen over de beperkt heid van den mensch, over de ellende yah der. mensch in 't aardsché leven. Het stijgt hooger; het vragen om troost en hulp en verzoening verdwijnt. Het schynt te worden een langdurig, geheimzinnig tweegesprek van de ziel met den Allerhoogste. Hét s is bidden in den hoogsten vorm; een gebed niet meer om dagelijksch brood, niet meer om de dingen die op de aarde het leven mooier en reiner kunnen maken. Het is, bidden om eenswillend met God te zijn en Zijn heerlijk heid te aanschouwen. Het is het schouwen van een Middeleeuwsch mysticus als Ruus- broeck of Meister Eckhardt, wiens ziel reeds de bewegingen der wereld is ontvlucht. Op prachtige wijze heeft Schouten ons een expositie van dit verheven werk gegeven. Het slotnummer werd gevormd door Pre lude et Fugue en g-mineur van den moder nen Franschen orgelkunstenaar Marcel Dupré. Hij is wellicht nog niet zoo hoog modern in zijn tonaliteitsgevoel als wel in de ingewikkelde schrijfwijze voor het mo derne orgel, dat veel meer mogelijkheden bezit dan het orgel uit den tijd van Bach. En het ligt voor de hand, dat een geniaal man deze mogelijkheden benut en er zeld zame effecten mee weet te bereiken. Technisch stelt Dupré de allerhoogste eischen, een vlugheid en zekerheid van hand en voet als wellicht bij niemand anders wordt gecischt. Alles bruist en flikkert en glanst en gloeit. Het was voor de eerste maal, dat wij in de gelegenheid waren, dit werk te hooren en het heeft ons in hevige spanning gebracht, «ank zij de gloedvolle voordi Vht van Henny Schouten, voor wien de of geltechniek geen geheimen schijnt te bezitten. Zoo gaarne zou ik willen dat deze mooie orgelconcerten wat meer bezocht en dus wat meer werden gewaardeerd. Ze zyn voortreffelijk! ONZE GEHEELONTHOUDERS IN ACTIEI Propaganda-avond in Staalwijk. Dat de N.C.G.O.V.-ers er geen gx-as over laten gx-oeien, doch wel degelijk na hun jongste successen voor hun idealen blijven ijveren, blijkt al weer uit..het feit, dat zij. in samenwerking met den Jongelieden Chr. Geh. Onth. Bond op Woensdagavond in Staalwijk een propaganda-avond organï- Het woord zal worden gevoerd door den voorzitter der N.C.G.O.V., Ds. Kuilman, die hoopt te spreken over ,;het gouden jubileum van de N.C.G.O.V." Voorts zal" door één der dames verhaald worden over „Alcoholisme en huiselijk leed, terwijl een aantal jongeren het too- neelstukje „De Stille" czuïlen opvoeren. Een ieder die belang stelt in deze sym pathieke beweging wordt gratis in de ge legenheid gesteld, van bovenstaande ge tuige te zijn. De lieer J. v. d. Meij, Pioen hof 17a, verstrekt kosteloos toegangsbewij zen en zal zeker ook 'bereid zijn, nadere inlichtingen te verstrekken. Waar wij er van overtuigd zijn, dat het een geslaagde avond zal worden, geven we een ieder in ovenweging deze samenkomst niet te ver- Allen Woensdag om 8 uur in Staalwijk! Ds. J. RIEMENS PREEKT IN ROME. Ds. J. Riem ens, die naar men weet in Rome vertoeft, laat weten dat hij o'n reis bekroond ziet met schitterend weer. Pink- stex'-Zondag preekte hij in z'n moedertaal in de Waldenzenkerk, die daartoe welwil lend afgestaan werd. Welk een heerlijke genoegdoening moet het zijn, zoo heel ver in den vreemde in den dienst te mogen voorgaan. Zooals hekend wordit vanwege bovenge noemd vei'bond op 15 en 16 Juni in de Lage-Vuursche op de Ernst Sillemlhoeve een conferentie gehouden. De kosten van deelname bedragen f 6. Degenen die deze belangrijke dagen wenscljen bij te wonen, zorgen wor lakens, sloop en handdoek, ter wijl men Maandag des namiddags te 5 uur wordt verwacht. Men kan zich hiertoe op geven bij Ds. R. B. Evenhuis to Noord Horn. On de conferentie zullen o.m. spreken de bekorde Gronincsche hoogileeraair H a 11- jema en Ds. Kruishoop van Bode graven. STEUNFONDS „DE VERJAARDAG". Een andere bestemming. Het steunfonds „De Verjaax-dag", dat was opgex-icht tot het verleenon van steun aan de Ver. voor Chr. Fröbelscholen, heeft met het oog op de financieele gelijkstelling van neutraal en bizonder bewaarschoolonder een andere bestemming gekregen, daar hierdoor een dergelijke steun niet meer zóó noodzakelijk is. Thans is liet fonds over gedaan aan de Leidsche afd. der Ver. voor Chr. Vacantie-kolonies, die het ongetwij feld kan gebruiken. Moge liet voor laatst genoemde vereeniging merkbaar zijn, in het bezit te zijn gekomen van ,.De Verjaai-dag", opdat zij dikwijls in feeststemming kan ■ei'keei'en! Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN LUISTER NAAR MIJN WOORDEN, DOCH ZIE NIET NAAR MIJN DADEN De Fascistische propaganda vergadering bijwonen, vonden we niet noodzakelijk, daar over geven we dan ook geen verslag. Wel willen we wijzen op de houding, cliie de S.D A.P. en leden van de A.J.C. zoowel in als buiten de vergadering hebben aangeno men. Als de eerste spreker in rustige betoog trant de bedoeling der Hoül. F.isoisten uit eenzet, beginnen 4e eoc.-d'em., die in de zaal zijn, zoodanig te interumpeeren, -dat de spre ker onverstaanbaar wordt, waarna men on der het zingen van de Internationale de ver gadering verlaat. 't Was zeker nog niet mooi genoeg, al thans buiten werden de Fa6citen opgewacht en toen deze te 11 uur van hotel „De Ver gulde Wagen" naar hun auto wilden gaan, die aan de Hooge Zijde stond, en juist de brug omhoog was, werd niet alleen de Inter- -nationaie gezongen, maar wenden woorden geuit, die een fatsoenlijk mensdh niet pas- De A.J-C.-Jeden waren hierbij ook van de partij, en we vragen ons af hoe kunnen personen, die, bij monde van hun raadslid Den Uijil, drie weken geleden in een open bare raadsvergadering ter sprake brachten, dat de A.J.C.4eden bij een rondwandeling door Oranje-jongens werden gevolgd, die ook zongen; nu niet alleen zingen maar op "onkiesohewijze optreden. De politie móest dus optreden niet tegen Oranjeklanten, maar tegen de 'vragenstellers V.eil'f, die hier duidelijk lieten zien: Och, luister naar mijn woorden, doch zie niet naai- mijn daden. DE ROEIWEDSTRIJDEN Natuurlijk is het druk bij de wedstrijden, :ook bij het veer aan 's Molenaar, zoo zelfs, "dat slager Snel, die per roeiboot overging, dooi' schommeling met fiets en ah te water viel. 't Vlees oh was voor de vissollen en S- waö spoedig" op het droge. GOUDEN HUWELIJKSFEEST De 50-jarige cehtvereeniging van Jacob Domburg en. Jaarna Zwij-nenburg is in alle ei'jte gevierd De oudjes steliden prijs op een eenvoudige en intieme herdenking. POSTDUIVEN In 'een wèdvJudhf van de poétduivenvev- „De Blauwbaard1" met 113 duiven van Coim- piègne. Frankrijk, kwam de eerste duif aan 11.53.21 en de laatste 12.10.58. De duiven wa ren om 8 uur gelo6t Afstand 328 K.M. JEUGDSAMENKOMSTEN Naar we vernemen zijn de gehouden jeugd samenkomsten op Paschen en Pinksteren j.l. van d'e Chr. Jeugdvereen. zeer goed ge slaagd, zoodat het voornemen bestaat dit in 't vervolg steeds op Chr- feestdagen te doen. BENOEMD Voor de bediening van het nieuw vereeni- AANRIJDING Op den Ziienidéw&g )6 de koopman S. 1 gen-eden door een auto ulit Nieuw veen. De wagen van S. is beschadigd,"terwijl door de aanrijding een zijner voeten ontwricht werd IN GEBRUIKNEMING SPOORWEGTERREIN B. en W. schrijven aan den Raad: Met de uitbreiding van den straataanleg in Hazeveld -langs den spoorweg, en den daarmee gepaard gaanden plantsoenaanileg langs de' spoomslóot, ds het gewensoht om thans ook aandacht'te schenken aan die sloot zeilve en te bevorderen, dat daarmede het geihef.1 een behoorlijk aanzien verkrijgt Na ter zake gevoerde onderhandelingen heeft de Directie der Nedenlandsohe Spoor wegen toegezegd in de daarmede gemoeid zijnde kosten bij te zullen dragen en wel tot een bedrag van f750 wanneer de gemeen- te een beschoeiing van beton langs de sloot maakt over een lengte van 255 M. Bovendien zal daarna nog door den dienst der Neder- lamdsdhe Spoorwegen het talud en het placement langs de sloot zoodanig worden opgeknapt, dat het geheel een behoorlijk .aanzien krijgt- Voor het reeds in gebruik genomen ter rein der N-ederlandsche poonvegen en voor het in gebruik nemen ivan het voor den ver deren plantsoenaanleg benoodigde terrein, is de directie der Nederlandsohe Spoorwegen bereid een nieuwe uitgebreide vergunning aan 4e gemeente te verleonen, waarmede dan weder de laatstelijk verleende vergunning, lil. die van 8 Febr. 1930, komt te vervallen. Evenals voor de laatstbedoelde veagun- ning zal ook voor de nieuw te verieenen vergunning een jaarlijksóhe recognitie van f 1 moeten worden betaald, en voor de ver gunning tot het éngebruik hebben en beplan ten van het terrei neen bedrag van f2.50 per jaar. Wij merken nog op, det het de bedoeling is, om de weakzaamheden aan de beschoei ing der sloot met werkloozen te doen uitvoe ren. De kosten hiervan kunnen dan komen ten laste van den post werkversoliafifing, waartegenover dan komt een bijdrage van f750 xan de poorwegen, zijnde de geraamde kosten der beschoeiing. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW Zelifs met het late voorjaar zal het naar alle waarschijnlij.klheid nog weQ meevallen met het oogston. Het mooie weer van de laatste dagen bevordert den groei boven mate en aan regen was er tot heden nog geen gebrek. Ook behoeft er weinig vrees meer te bestaan voor nachtvorsten. Normaal heeft het afvriezen omstreeks 1 Juni niet meer plaats. Minder goed is het met de" tul pengevvassen. Deze zijn in het algemeen middelmatig en daar beneden. De verwach ting van den oogst van dit product is niet hoog gespannen. PINKSTERCOLLECTE De gehouden Pinkstercollecte ten bate der Zending heeft in de Geref. Kerk f 77.27 op gebracht- KATWIJK AAN ZEE BADLIJSTEN De inspecteur verzoekt ons de men&chen, die,„verhuren", er op attent te willen maken, dat zij verplicht zijn zoo spoedig mogelijk de badlijsten dn te leveren, daar bij verzuim proces-verbaal zal worden opgemaakt. Deze lij6tcn hebben met de belastingen niet6 te maken, zooals nog dikwijls gevreesd wordt CHR. VROUWENBOND De afd. Katwijk van de Chr. Vrouwenbond vergaderde voor de laatste maal in deze •gaderimgsperiode. De hoofdschotel vorm de ditmaal een inleiding van een der dames- leden. Mevrouw Kooiker refereerde op ver dienstelijke wijze en zeer tot genoegen dei- aanwezigen over „De klop op de deur". Om des tijde wille moest zij zioh beperken tot het uitlichten van enkele figuren uit dit buitengewoon omvangrijke bock- Duidelijk liet referente uitkomen, dat, ondanks het vele schoone en ontroerende in dit boek, to oh het „ecne noodige" te veel op den ach tergrond bleef. Mevrouw Schokiking, de pre sidentes dankte de ej>reekster. Nog onder het naar huis gaan bleef het behandelde het on derwerp van het gesprek. En vol lof was men over het door mevr. K. gehouden refe raat We mogen hier wed zeggen: „Eind goed, ai goed", KOUDEKERK SCHOUW B. en W. dezer gemeente brengen ter op«n bare kennis, dat m de week van 1--6 Juni a.s. in deze gemeente zal worden gevoero een schouw over de rookgeleidingen, stook plaatsen en schoorsteenen. Belanghebbenden worden aangemaand zorg te dragen, dat deze alsdan overeenkomstig de daarvoor vastgestelde bepalingen, zijn gereinigd- GEZONDHEIDSCOMMISSIE Door B. en W. dezer gemeente zijn in de cayature van een lid der Gezondheidscom missie aan den Commissaris der Koningin aanbevolen: 1. D. Vlaanderen, arts, alhier; 0 J. Dekker, architect te Hazerswoude. POLDERMEESTER Bij gelegenheid der voor ingelanden ge houden stemming ter verkiezing van een poldermeester van den Hondedijkschen pol der tenigevoilge periodiek aftreden van den heer C. N. J. Koot, werd deze herkozen. LEIDERDORP AUTO TE WATER. Gister reed een auto met 5 personen aan het einde van de nieuwe weg in da wete ring. De inzittenden wisten zich te redden en de auto werd met een kraanwagen weer op het droge gebracht. LISSE L. ALGERA. f Vrijdagavond om 9 uur is in het Zieken huis te Leiden overleden de heer L. Algera. De overledene was in Gereformeerde krin gen een bekende persoonlijkheid. Sinds de institueering der Geref. Kerk alhier heeft hij deze jarenlang in het ouderlingenambt mogen dienen en verwierf in zijn ambtelijk werk veler sympathie. In de zittingsperiode 19231927 was hij vertegenwoordiger der A.R. Partij in den gemeenteraad. Zijn heen gaan, dat een zeer zwaar verlies beteekent voor zijn groot gezin, wordt door velen be treurd. God sterke en trooste de achterblij- venden. RIJNSBURG GIFTEN GEREF. KERK Door den penningmeester van de Gered. Kerk werden giiften ontvangen groot f 125, f 100 en f30- is het afgeloopen. .De prijzen der enü- zün redelUk. Betaald werd: Rozen per bos van 20 stuks: Headley ƒ0.60— 0.70 Miss Edlth Hein ƒ0.801.10, Landla ƒ0.40 04 5 .Butterfly 0.400.66, Columbia ƒ0.46— ƒ0.60. Snilbloemen; Anjers ƒ0.400.46. Brulde- anjers 0.8004.35, Pyretherum 3.3.20, Idem van de koude erond 0.70—0.90. Ranonkels 0.30 —0.40. anemonen per 100 0.70—0.90, Iris Im perator 0.60—0.75 per 100: Iris Haring: ƒ0.45 —0.52 per 100; Lathyrus ƒ0.60—0.70 per W)0: Papavertjes 0.400.50, groote papavers 2.10 2,30. g-ele fletten per bos 34 e„ Trolius 0.45 0.60, gladiolen 45.50, Campernella 22,50 centaurea 0.400.50. Damast 46 c. Pioenen rose 2803.20, pioenen rood 2,302,80. mar srieten wit 0.600.80, margrieten klein ƒ0.20 0.30, korenbloemen 0.901,10. SASSENHEÏM DE VISSERSCHOOL Gisteravond werd de jaarlijksóhe leden vergadering gehouden van de Chr. M.U.L.O. De Vissersohool. De voorzitter, de heer A. Bergman, sprak een hartelijk openingswoord en wees op de vele zegeningen en de vooruitgang die het afgeloopen vereenigingBjaar hebben gekenmerkt. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat zoowel het aantal leerlingen als het ledental van de vereeniging s/tijgende is. Verder werd gememoreerd het vertrek van verschillende leerkrachten van de school, w.o. die van de oprichting aan do school verbonden waren geweest. Na eenige bespreking wordt het bestuur gemachtigd een ruiling aan te gaan met de gemeente Sassenheim inzake een strook grond. Door den voorzitter wordt medege deeld, dat ook de de Visscherschool was toe getreden tot de onlangs ingestelde scliool- artsendienst. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat de jaarlijksóhe aflossin gen behoorlijk konden worden gedaan, ter wijl ook verder de stand van de financiën gunstig is "te noemen. Aan het eind van de vergadering had een bestuursverkiezing plaats niet resultaat dat de heeren H. van Zonneveld Wzn. en J. v. cl. Meer Sr. als nieuwe leden in het bestuur werden gekozen. Dr. P. le Grand sloot de vergadering met NED. CHR. VROUWENBOND Op Donderdag 4 Juni a.s. zal er 's mid dags van half drie tot half zes gelegenheid zijn om in het Wijkgebouw de mooie col lectie linnengoed te bezichtigen waarmee de linnenkast van het Wijkgebouw, dank zij de verkoopmiddag van de Ned. Chr. Vrouwenbond, wordt uitgebreid, Dinsdag avond hoopt de Vrouwenbond haar jaarver gadering te houden. PARK RUSTHOFF Van het zeer groeizame weer van de laatste dagen heeft het Park Rusthoff ook rijkelijk zijn deel gehad. De aanblik vanaf den straatweg is vooral bij de gevorderde lentebloei van het park onvergelijkelijk mooi en trekt dan ook de aandacht van alle voor bygangers en velen zullen zich reeds een aangename Zondagsche wandeling beloofd hebben. Het h'dgezin van de ooievaar dat zijn residentie \i dit lustoord heeft is •r "st met een .,w°etal jongen uitgebreid. AGENDA De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren Muyzert, Kist, Poortman en Timmermans. De geneeskundige Zondagsdienst te Oeg&t- geest wordt waargenomen door Dr, Vare kamp, telef. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 26 tot en met Zondag 31 Mei a.s. waargenomen door apo theek W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. R. K. KERK In verband met de dreigande verzakking van de toren van de R.IC Kerk worden nog steeds grondboringen verricht en gis termorgen werd door een houton raam dat ter hoogte van „Gasa Reale" was opge steld een fotografische opname gemaakt, om te kunnen nagaan in hoeverre de toren uit zijn oorspronkelijke stand is afge weken. PROGRAMMA MUZIEKUITVOERING. Hedenavond aullen door Crescendo de olgende nummers in de muziektent aan de Chabronlaan worden uitgevoerd: The Gladiators' Farewell, Blankenburg. Tibère Ouverture, Dilmas Popy. Le Barbier de Seville, Ouverture, Rossini, le Marche aux Flambeaux, G. Meyerbeer. De Cannenburg, Ouverture, N. Gusharz. The Stars and Stripes for ever, Sousa. WOUBRUGGE IJK EN HERIJK De ijk en herijk van maten en gewichten zaïl plaats hebben op 5 Jumd a.s. UITSLAG VOLKSTELLING Blijkens de gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek is de uitslag van de jjl. gehouden volkstelling voor deze gemeeni te 1262 mannen en 1262 vrouwen. G M Ruysrok v der WervenDobben d M J Jansen—Otte d OVERLEDEN: M Van Soest, wedr V T de GODSDIENSTOEFENINGEN Vnn 31 Mei—6 Juni LEIDEN. Chr. Get ef. Gemeente. (Steenachuur 9) 10 tt. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ncd. Hcrv. Kerk. J u 1 i a n a s t r a a t. 10 u. De Broutver (Bed. Doop). 7 u Ds Brouwer. Hulpkerk (Gouwsluis) 7 u Ds de Bruinj Evangelisatie. 10 en 6% u. dhr. Dekker. Geref. Kerk. Raadhuisstraat. 10 u De Bosch. 6 U waan. van Brielle. De Ruyterstraat 10 u De Zwaan. 6 u Chr. Geref. Kerk. 10 en 6 u. De. Zwier. i 6 u De heer Do HAZERSWOUDE. Red. Herv. Kerk. 10 en 7 u. Ds. Kiehl. Geref. Kerk. 10V- en 7^4 u. Ds. den Hartogfa Geref. Kerk. 9Vi en 6 u Da Metering. KOUDEKERK. Ncd. Hcrv. Kerk. 10 en 614' U. Ds. Odé, Des morgens Doopsbediening. Geref. Kerk. 10 en 7 u. Ds. Haspers. Geref. Kerk. 9% en 6% u Ds. Dtjk. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk. 9% u Ds v Wtfngaardenj Geref. Kerk. 10 u Ds Speelman, 614 u Lees. u. Ds. Koningsbergen. A'dara. (Rehoboth) 10 u. Kinderkerk. Geref. Kerk. 9^4 en 4 u Ds Rujjs. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5 uur Leeskerk'. Geref. Gcm. 9.30 en 4 uur. Ds. Minderman. wUk. NOORDWIJK AAN ZEE. OEGSTGEEST. R'ed. Herv. Kerb. (Irene) 10 u Ds Henneman u Ds Jansen, van Schoonhoven en Ds. Henne RIJNSDURG. Geref. Kerk. (Rapenburg) 9% u. Ds. Brookstra, 6 u Ds de Waard. Concordia. 9% u Ds do Waard. 6 u Broekstra. Chr. Geref. Kerk 9% en 6 u Ds Jansen, t Den Haag. SASSENHEIM. Ned. Hcrv. Kerk 10 U Ds Krökamp. 5 u Dl KrUkamp. Geref. Kerk. 9% en B tL Ds. Kuiper. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk. 10 en6*4 u. Ds. Hermanldet VOORSCHOTEN. Fortgên1'1^* Kcrk* Da- ^ortsrens: 6 u. Ds Geref. Kerk. 10 en 6 u. Ds. Houtzagers. ke^k.'6'' Ge,necnte• (-Ambachtshuis). 5 u. Lees- WADDINXVEEN. Leeskerk.'1^ U D"' de L°0"" Geref. Kerk. 10 en 6 u. Ds. Smldt Ger. Afg. Gem. 9U en 6 u Ds. GrUnlo-t a 6 u. Ds. de Bel. WOUBRUGGE. R>d. Herv. Kerk. 10 u Ds. Stehouwer, Alpherr 7 u Ds. Brouwer, van Alphen Geref. Kerk. 10 en 7V4 u Leeskerk. ZOETER WOUDE. Ned. Herv. Kerk. 10% u. Ds. Eükman.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6