|lirumr ^riïisrijf ÖEottrattt HEVEA Haqelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden e n Omstreken EERSTE BLAD. VAGANTIE-ADRESSEN ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikklngskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3364 VRIJDAG 29 MEI 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regelsJ 1.17Va Elke regel meer0.22Vi Ingez. Mededeellngen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr Dit nummer bestaat uit VIER blader waaronder een bijlage MOOI UTRECHT EEN BRUIKBAAR HANDBOEK. „Heelemaal mis" noemden we voor eenige dagen, wat Mr. Belinfante indeVrijheid schreef. Deze betwistte de overwegende be- teekenis voor de politiek van „positieven, geopenbaarden godsdienst, welken de, onder ling weder menigmaal van oordeel verschil lende, orthodoxie politieke partijen willen laten dienst doen als een pasklaar hand boek voor de wetgeving onzer dagen." Wij wezen er op, dat Dr. Kuyper er telkens voor gewaurschuwd heeft om de Bijbel te beschouwen als een handboek voor practi- sche politiek, waarin men gebod na gebod en artikel na artikel kan nagaan. De Bijbel is een bron, waaruit geput; een mijn,'waarin gedolven moet worden. En nu schreef iemand, die zulks toch weten moest, het bovenstaande maar gelaten In het laatste nummer van de Vrijhei d wordt nu geantwoord, dat de schrijver met deze uitspraak van Dr- Kuyper volkomen op de hoogte was (wat we geen oogenblik in twijfel trekken) maar volgens hém is de ■aak eenvoudig deze, „dat in de practijk volstrekt niet gehandeld wordt'naar de theorie, door Dr. Kuyper opgezet"-, gelijk de schrijver met voorbeelden meent' aahgetoond te hebben. Ieder voelt echter, dat zóó de kwestie geheel anders wordt gesteld, dan aanvanke lijk het geval was. En dat hij niet geheel vertrouwt op de kracht zijner argumenten, blijkt voldoende uit deze opmerking: Trouwens, ook dit „delven" en „putten" uit den. Bijbel leidt ertoe, dat de verschillende orthodoxe politieke par tijen tot 'de meest verschillende conclu sies komen omtrent de eischen, welke ge steld moeten worden aan onze hedendaag 1 sche wetgeving. Sterk is een betoog nooit, waarin men eerst zegt, dat men de Bijbel vvèl als „pas klaar handboek" gebruikt en daarna be weert, dat Schriftgeloovigen zeer verschillen de principes uit de Bijbel afleiden. En toch komt de schrijver, ondanks zich zelf, hiermee tot de erkenning van eigen ongelijk. Want, zegt hij: Laat de Bijbel dan in hun o pasklaar handboek zijn voor de wet geving onzer dagen, als een Bruik baar handboek wordt hij wel degelijk ook door hen gehanteerd. Met die omschrijving kunnen we in 't al gemeen wel accoord gaan. Want tusschen „pasklaar" en „bruikbaar" is een groot ver schil. Wij zien het zóó, dat de Bijbel in ménig geval zeer positief en rechtstreeks voorschriften geeft, zoodat wij een beroep op Bijbelteksten volstrekt niet steeds afwijzen; bij, vragen van staatsbestuur echter zullen we ons zeer vaak moeten tevreden stellen met afgeleide beginselen; zoodat ver schil van overtuiging tusschen Bijbelgeloo- yigen meermalen voorkomt Doch. wanneer onze politieke tegenstan ders deze dingen zoo goed weten; waarom houden ze er dan geen rekening mee? Mr. Belinfante zegt met alle vrijzinnigen: wij verwerpen de rechtstreeksche invloed van godsdienst en kerkleer in de politiek; wij, met allen, die voor de Schrift buigen, belijden, dat wij in de uitlegging vaak dwa len, maar dat nochtans die Bijbel ons eenig richtsnoer behoort te zijn. DE RIJKSWEG RIJSWIJK -ROTTERDAM BINNENLAND. VER. HET NED. WEGENCONGRES Gisteren hield de Vereeniging Het Neder- landsche Wegencongres haar jaarlijksche excursie. Als plaats van samenkomst was ditmaal Apeldoorn gekozen, van waaruit de deelnemers, ongeveer 225 in aantal, met autobussen de verschillende soorten wegen, in en rond de stad aangelegd, in oogen- schouw gingen nemen. Door het Wegencon gres werd een noenmaal aangeboden in ho tel Bloemink, terwijl het gemeentebestuur van Apeldoorn 's middags den excursisten een the aanbood in hotel de Vrijenberg. £)e excursie stond onder leiding van Jen ,secretaris der vereeniging, den heer H. W. O. d e B r u y n. KRANKZINNIGENVERPLEGING Gisteren had te Breda de Jaarvergadering dezer Vereeniging plaats. In de vacature Ds. J. TI. H. van Boem wordt gekozen Ds. F. M. Muller, van Eindho ven, terwijl het aftredende bestuurslid, de heer L. Berk. van Breda, herkozen wordt. Na benoeming van 2 leden in de Commissie voor Controle over 1931, sprak Ds. J v. d. Vlugt, geestelijk verzorger van de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom, over „Een en ander over de geestelijke verzorging van geesteskrank en". Met een woord van opwekking, om bid dend te gedenken de vele ellpndigen, dip in onze stichtingen zijn opgenomen en allen, die daar hun arbeid te verrichten hebben, besloot Spr. deze causerie. Nadat Ds. v. d. Vlugt in dankgebed was voorgegaan, werd de bijeenkomst door den Voorzitter gesloten. HOORNBRUG-DELFT GEREED MILLIOENEN KUB. METERS ZAND VERDWIJNEN IN DEN BODEM IN 1934 VOLTOOID Het is te prijzen in den Rijkswaterstaat, dat deze eigener beweging het voornemen tot uitvoering bracht om de pers nog eens gelegenheid te geven zich op de hoogte te stellen van de vorderingen van den aanleg van den nieuwen weg, die een der mooiste ons vaderland zal worden, maar bij den aanleg waarvan ook tengevolge van de bo demgesteldheid groote moeilijkheden zijn te overwinnen. Met bijzonder genoegen hebben we ook dit maal aan de uitnoodiging van Ir. v. ileyst voldaan en met erkentelijkheid denken we aan j.l. Woensdag terug. De heer v. Heyst is niet alleen een charmant gastheer, maar ook ■een uitnemend voorlichter, die de kunst ver staat om, zonder te vervallen in technische details, de dingen te doen begrijpen.ook dooi niet-deskundigen. Gaarne betrekken we in deze hulde de heeren Ir. C. J. Witteveen en Ir. M. E. Rijperman, die zich niet minder i beijverd hebben om het journalistiek gezet- schap van dienst te zijn en in dat streven ten volle geslaagd zijn. Na wat we voor twee jaren in een reeks van vier artikelen ook over dezen hebben geschreven, behoeven we een aantal details niet te herhalen. Voor wat het gedeelte Hoornbrug—Delft betreft is dit te minder noodig, omdat dit knap stuk ingenieurswerk geheel gereed i: en sinds bijna een jaar in gebruik. Het i: een lust dezen weg te zien en te berijden. Het trekt de aandacht, dat alles gedaan is verkeer zoo veilig mogelijk te maken. Er is ruimte en in die ruimte bevinden zich allerlei aanwijzingen voor den automobilist van gröot belang. De breedte va nde hoofdverkeersbaan be draagt ruim 12 M., d.w.z. 11 M. asfaltverhar- ding en ter weerszijden daarvan granieten kantbanden en een halven meter breede ra batten van beton. Het wegdek bestaat uit een 5 c.M. dikke laag grof asfaltbeton en een 1 c.M. dikke slijtlaag met hooger bitumegehalte. De stroef heid van het wegdek is verhoogd door in het asfaltmengsel in plaats van zand z.g. „enn- ker" te verwerken, dat zijn fijn gemalen vuilverbrandingsslakken. In de toekomst bestaat de mogelijkheid de verharding van den rijweg te verbreeden tor 18 AL (met inbegrip van de betonrabatten). te doen. Tusschen Delft den te maken weg Bijzonderheden. Rotterdam zullen in niet minder dan 17 bruggen moeten worden gebouwd. Daarvan zijn er 9 gereed, waarvan drie in het weggedeelte Hoornbrug—Delft en zes in het weggedeelte DelftOverschie, terwijl twee bruggen in den Ackersdijkschen polder en een brug over de Zwet in aanbouw zijn. Deze laatste moch ten we bezichtigen. Met den bouw van het brugviaduct over de Rotterdamsche Sohie zal vermoedelijk in het volgend voorjaar een begin kunnen worden De grondwerken ten behoeve van het weggedeelte Delft— Overschie zijn in drieën gesplist. Het meest zuidelijke gedeelte, ln den Kleipolder te Overschie, is voltooid Dit werd indertijd gegund aan de N.V. Aanneming-Maatschappij v.h. Zanen en Verstoep te Gouda. De totale kosten voor het maken van deze laatste grondwerken hebben ruim f 1.50U 000 bedragen. in verband met de zeer slechte bodemge steldheid in den Kleinpolder, waardoor deer belangrijk grondverzet noodig is geweest, heeft de duur van dit werk jaar bedra gen. Het is een moeilijk werk geweest als ge volg van de langdurige en ernstige bodem verzakkingen. In totaal werd op dit wegvak plm. 600.000 M.3 zand verwerkt, terwijl aan opgeperste» grond en ander grondwerk plm. 675.000 M.3 grond werd verzet. De totale hoeveelheid verwerkt zand be draagt hier ongeveer bl/2 maal den inhoud van het weglichaam boven maaiveld. Het tweede groote grondwerk ten zuiden van Delft voor het maken van de aardebaan beslaat een lengte van ongeveer 3.3 K.M. Het werk wordt uitgevoerd door de Amsterdam sche Ballast-Maaischappij te Amsterdam. Db kosten hiervan zullen vermoedelijk rond f 1.500.000 beloopen. Ofschoon de grondslag voor dit weggedeel te veel beter werd geacht dan die in de ge meente Overschie, zijn hier toch ook nog wegvakken aangetroffen, waar voor het be reiken van een vaste ligging van de aarde- baan zeer groote hoeveelheden zand noodig bleken. Een gedeelte weg, dat aanvankelijk afgewerkt, bleef te veel nazakken, wes halve evenals te Overschie een overhoogte van zand werd aangebracht Toen etrsi bleek, dat nog geen overwicht was bereikt, want belangrijke grondoppersingen vertoon den zich ter zijde van den weg en plotselin ge zakkingen van de kruin van een y2 d 1 M. waren geen zeldzaamheid. Verwacht mag worden, dat in den nazo mer dit grondwerk gereed zal zijn. Ten slotte het resteerende stuk weg Dit gedeelte heeft een lengte van 4.2 K.M. Het werd in Augustus 1930 gegund aan de N.V. v.h. Zanen en Verstoep. De aannemings som bedraagt f 2.254.000. Het betreffende be stek voorziet o.a. in de levering van een veelheid van 1.000.000 M.3 rivierzand. Voor den duur van dit werk is 500 dagen gero kend. Vooral het zuidelijk gedeelte van dit weg vak kan groote moeilijkheden opleveren. Men heeft er trouwens reeds kennis mee ge maakt De demping van de aldaar gelegen plassen zal enorme hoeveelheden zand vor deren, terwijl door wederzijdsche oppersing van slappen grond belangrijke baggerwer- ken plaats hebben. Thans reeds blijkt, dat zeer sterke zakking van het zand in deze plassen plaats vindt en meermalen komt het dan ook voor, dat wegens plotselinge zak kingen van 1 M. en meer, zandtreinen om kantelen en dan slechts met groote moeite en verlies aan tijd wederom op vast spoor gebracht kunnen worden. Dat dit honderdduizenden en millioenen M.3 zand beteekent, kan men zich misschien nauwe lijks voorstellen. Wil men zijn gedachten eens bepalen op dit punt, dan kunnen de vol gende mededeelingen daartoe missonien die- Voor aanvoer van één millioen M.3 zand zijn noodig 2000 schepen elk met een inhoud van 500 M.3. Lagen deze 2000 schepen achter elkaar, dan zou de vloot een lengte hebben van ongeveer 100 K.M. In 1934 voltooid. Na de voltooiing van de grondwerken voor het weggedeelte Delft—Overschie, welke be houdens bijzondere omstandigheden, tegen het einde van 1932 mag worden verwacht, zal, nadat de zandophoogingen zich voldoen de gezet hebben, in het daarop volgende jaar worden begonnen met het aanbrengen van de verhardingen op dit wegvak, hetgeen nog ten minste een bedrag van f 800.000 zal vorderen. De voltooiing van deze verhardin gen zal dan ook eerst in den zomer of in den herfst van 1934 tegemoet gezien kunnen worden. OPENING „ZON EN SCHILD" DOOR H.M. DE KONINGIN-MOEDER Pracht-zomérweer! 'n Weelde is 't langs den mooien straat weg naar Amersfoort te rijden en volop to genieten van wat de natuur hier aan ver- .rezichicn biedt en te zien hoe bosch en hei heel deze omgeving tot 'n lustoord maken. Daar nu ligt de nieuwe stichting voor geesteskranken „Zon en Schild". 't Was gister de groote dag! De dag van de officieele opening, nadat reeds een paar maanden terug het huis officieus in gebruik was genomen. We hebben toen een uitvoe rige beschrijving gegeven van de prachtige inrichting, waarin al wat er modern is aan vondsten op dit terrein ruime toepas sing vond. Achter het groote gebouw was een kolossale tent opgetrokken, sober versierd met kleurige banen en tegenover de be stuurstafel een baldakijn, waaronder straks de Koningin-Moeder en haar gevolg zou den plaats nemen. Er was druk bezoek. Uit alle oorden des lands waren belangstellenlen opgekomen; officieele vertegenwoordigers van regee- ringscolleges. die op eenigerlei wijze te ma ken hebben met de verpleging van geestcs- kranken, vele deputaties van kerkelijke li chamen en dan een massa menschen, die graag mee maakten de officeele plechtig heid der opening. Precies half drie schreed H. M. de Ko ningin-Moeder, begeleid door den voorzitter van het Alg. Bestuur van Zon en Schild, de heer J. R. Snoeck Henkemans, en enke-1 le leden van TI. M.'s gevolg en eenige be stuursleden der stichting de tent binnen. de stichting in den gebede den Heere had opgedragen, dankte na het vertrek van den voorzitter allen voor zooveel goede wen- schen en uitte 2ijn vreugde er over, dat deze inrichting gedragen wordt door de liehje van heel het Hervormde volk. Hij betoogde dat dit gebouw slechts een eerste stap is op den weg en dat met Gods hulpe straks een dorp van 6 A 700 zielen hier zal moeten verrijzen. Daarna eindigde ds. K. v. d. Berg van Amersfoort de plechtigheid met dankge bed. Er werd theegeschonken en zij, die het huis nog niet hadden gezien, konden het nog niet in gebruik zijnde gedeelte thans bezichtigen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. En zoo is thans officieel Zon en Schild geïnstallerd. Moge en we voegen daarmee ónze wenschen bij de vele goede woorden die gesproken zijn! moge deze inrichting voor vele k ran ken tot een rijken zegen zijn. tot genezing naar de ziel, maar bovenal tot eeuwig heil van hen, die reeds zoo zijn bezocht. En voor zoover menschen daar iets aan kunnen doen, is het onze overtuiging dat de toegewijde arbeid van Directie en personeel dezer stichting in samenwerking met het Bestuur voor velen tot troost en hulpe zal zijn. -FIETSBANDEN - /icht/oopend i V //zerst-erh Voornaamste Nieuws. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ v (3RAVENHA6E. WEG VAN R,JSW"JK NAAR ROTTERDAM. *W- rr. r- SCHEMATISCHE. OVERZICHTSKAART. Aankomst van H. M. bij de Stichting. Het orgel zette in en breed klonk het heerlijk lied: Want God de Heer zoo goed, zoo mild, is te allen tijd een Zon en Schild. Daarna sprak de Voorzitter, de heer J. R. Snoeck Henkemans de wel komstrede uit. Onder de officieele personen merkten we o.a. op de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht met den griffier der Staten Qua r les van Ufford, den Burgemeester van Amersfoort, den Hootd inspecteur van de krankzinnigen-verpie ging, dr. Sch uurmans Stekhoven Verder prof. dr. Hugo Visscher en ds. M. B. Verkerk van Gouda als vertegen woordigers der Vereen, tot verzorging van Zenuw lijders te Zeist. Gedeputeerden van onderscheiden provincies, met name van Utrecht en Zuid-Holland, dr. H. Schok king, de heer Dommisse burgemeester van Maassluis, de heer mr. F a bi us, subs, officier van Justitie te Utrecht, een depu tatie van de Alg. Synode der Ned. TIerv. Kerk onder aanvoering van ds. D. den Breems, enz. enz. Tijdens de rede van den heer Snoeck Henkemans was de lucht betrokken en weldra ontlastte zich boven Soesterberg 'n hevige donderbui, wier zware slagen, ge paard met den kletterenden regen en het wapperende zeildoek der tent het gespro kene vrijwel onverstaanbaar maakte. Gelukkig bedaarde juist het lawaai waT, toen H. M. de Koningin-Moeder met heldere stem de woorden der officieele opening Zij betuigde 'haar hooge ingenomenheid met het in 't leven roepen van deze stich ting, waardeerde zeer de opening te mogen verrichten, roemde het werk der barmhar tigheid in de Herv. Kerk, waarvan deze stichting zoo klaar getuigde en wenschte dait alle zieken, die hier zouden verpleegd worden, onder Gods zegen herstel zouden mogen vinden. Met de bede, dat God bestuur en verple- genden tot het zware werk bekwamen mo- n dat Zijn zegen op allen arbeid,-hier ch't, zou mogen rusten, verklaarde TI. M. Zon en Schild voor geopend. Direct daarop zongen de aanwezigen het: ..Mijn schilt ende betrouwen", waarna H. M. de tent weer verliet^ En toen spraken afgevaardigden en of ficieele vertegenwoordigers hun beste wen schen uit. Achtereenvolgons voerden het woord de burgemeeter van Amersfoort, ds. D. den Br eems namens de Alg. Synode der Ned. TIerv. Kerk, dr. Sch uurmans Stekhoven, die een boekwerk voor de bibliotheek aanbood, de heer Borghol s, lid van Ged. Staten van Zuid Holland, die er op wees hoe stichtingen als deze de taak Gedeputeerden zeer verlichten, de heer Brunt namens Zonnegloren, dr I n e r 1 i n g Onm s voor den Merii- schen kring in Amersfoort en een afgevaar digde der afd. Delft, die gelden voor een I projectielantaarn aanbood. Ds, te Winkel, die bij der*. aanvang I STATENCENTRALES AALTEN EN ZUTPHEN. Te Doetinchem kwamen bovengenoemde centrales bijeen, om gezamenlijk te spreken over de schriftelijke propaganda in hun ge west, en wel over een voorstel van „De Graafschapper", om elke maand een propa- gandablaadje te exploiteeren. Na langdurige discussie werd besloten, dat de besturen nog eens over deze zaak zullen samenspreken en een plan ontwer pen, waarbij de sterkere kiesvereenigingen ook voor de zwakke zullen bijdragen, en dit plan dan aan de kiesvereenigingen voor leggen. Alle afgevaardigden keurden dit be sluit goed. A.-R. JONGEREN-ACTIE. Ter aanvulling van het verslag van de ge houden jaarvergadering van den Ned. Bond van Herv. J. V. op Geref. grondslag kan nog medegedeeld worden, dat de heer J. C. Jon- geneel, hoofdbestuurslid der A.R.J.A., er in de rondvraag op wees, dat sinds het besluit van de bondsvergadering te Amersfoort, is opgerioht een Nationale Organisatie van A.-R. studieclubs, waardoor voor een groot deel wordt tegemoetgekomen aan het zoo drukkend gevoelde bezwaar, dat op de ver- eenigingen over het algemeen geen politiek lean behandeld worden wegens de verschil lende inzichtep die daaromtrent bestaan. Im mers bestaat er nu een pracht gelegenheid voor degenen, die zich op politiek gebied willen scholen en al eenigszins ouder zijn (want de J. V. mag er niet onder lijden) ge zamenlijk met personen van andere kerke lijke groepen, door studie, zich op de hoogte te stellen van de diverse politieke proble- De Rijksweg Rijswijk—Rotterdam. Prof. Piccard in Tirol geland. Beide bal- lonvaarders ongedeerd. Belangrijke weten schappelijke onderzoekingen zijn verricht tot op 16.000 Meter hoogte. (blz. 3) Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het Nijverheids onderwijs. Vergadering van de Geref. Bond \>an Vereen, en Stichtingen van barmhartigheid. De gevolgen van het noodweer van gister. Gemengd Nieuws. ERNSTIG MOTORONGELUK NA EEN BRUILOFT. Donderdagavond omstreeks half 10 is op den nieuwen Rijksweg tusschen de Hakke- laarsbrug en Naardcn een zwaargewonden motorrijder gevonden. Hij werd door Dr. Ver burgt uit Naarden en een arts uit Amster dam, die juist passeerde, verbonden. Een zware hersenschudding werd geconstateerd. Hij is naar de Majellastichting te Bussum vervoerd. Nader is gebleken, dat de motorrijder is de 20-jarige J. Inniger uit Amsterdam. Hij was op een bruiloftsfeest te Muiderberg en op do motorfiets van een ander even gaan rijden. Hij verklaarde spoedig te zullén te rugkomen. Toen hij na anderhalf uur nog nieit was weergekeerd is de gastheer met zijn auto langs den weg gereden. Deze ver nam, van de omwonenden, dat een ongeluk was gebeurd. Volgens sommigen heeft een auto met een vaart van 100 K.M. den jongen omver gereden; hoewel ook de mogelijkheid overblijft, dat hij zelf een val heeft gedaan, daar hij als motorrijder niet bekwaam is. De toestand van het slachtoffer is ernstig. VERDRONKEN. Door een visscher uit Loosdrecht is bij het ophalen van dobbers in den tweeden plas nabij de Kwaltel het lijk drijvende ge vonden van den 16-jarigen H. van Deth, die de vorige week Donderdagavond bij het varen met een kano te water is geraakt en verdronken. Te Spanbroek (N.H.) is het zoontje van C. Wijnlter bij het spelen te water geraakt en verdronken. Te Veelerveen bij Vrieschelo (Gr.) is het ï-jarig zoontje van J. Boltjes in het kanaal geraakt en verdronken. B.j Halsteren (N.Br.) is de 25-jarige A. O. in de Schelde verdronken toen hij aan het Kiden was. HET ONWEDER. Te Diepenheim (Ov.) werden vier runde ren van één eigenaar door den bliksem ge- Bij Haaksbergen (Ov.) brandde de boerde- rij van Overbeek door het hemelvuur af. Tevens kwamen drie kalveren en eenige varkens in de vlammen om. Te Gorsel (Gld.) brandden twee boerde rijen door den bliksem af. De boerderij van Bleumink was pas gebouwd en de andere boerderij, bewoond door Noordkamp en Schonewdlle, was slechts gedeeltelijk verze- VLIEGTUIG EN ZIEKENTRANSPORT. Het transport per vliegtuig van ernstige zieken komt in Europa meer en meer in zwang. De K. L. M. heeft verleden iaar vel schillende ernstige patiënten met extra vliegtuigen uit het buitenland gehaald. Het Ned. Roode Kruis heeft voor dit dool spe ciale brancards ter beschikking gesteld, wel ke gemakkelijk in de vliegtuigen kunnen worden gemonteerd, zoodanig, dat de patien Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alie Drogisten. Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 ct. ten daarvan geen hinder ondervinder. Gisterenmiddag vertrok met den middag- dienst naar Londen wederom een ernstige patiënt die per ziekenauto uit Gelderland naar Waalhaven was gebracht en voor wien verder transport langs een andercu weg dan de lucht niet mogelijk bleek. Leger en Vloot. MUTATIES Bij beschikking van den minister van Defen- ie zijn de volgende mutaties gelast: met 1 Juni 1931 is de officier van den Marine- toomvoartdienst der 2c klasse, M. Hempenius replaatat te Amsterdam: met 6 Juni 1931 zijn de officieren van den Lrtdieiu C. J. Hr. Ms. Z 7 Roode. tijdelijk geplaatst te Vlissi 4 Juli 1931 zijn de officie •n. Hr. Ms. van Speijk officier van den Ma- t 27 Juli 1931 is de officier van den marlm UMeMjk"'epffaitd" Hottirtïïn. U k"®"' Bij beschikking van den Minister van Defen officie! st der 2e klasse J. Lu( vliegkamp ..de Mok". nburg. dienende bij Uit Oost-lndie ARMOEDE IN DE BRASSAUKOLONIE BATAVIA, 28 Mei (Aneta). De afdeeling Zuid-Banjoewangi van het Indo-Europeeseh Verbond riep de hulp van het hoofdbestuur m voor de Brassau-kolonie, welke door het Ind. Eur. Verbond destijds is gesticht. De toestand op dit kolonisatieterrein is verre van rooskleurig. De kolonisten voeren een zeer armoedig bestaan in bouwvallige woonkrotten. Het hoofdbestuur zegde toe de de 0VGr de2e kolonie te zu,len aanvaar- DE JAVA ZUID-AFRIKA-LIJN 'AT AVI A, 2S Mei (Aneta). Aneta verneemt uit Pretoria dat de vertegenwoordigers van d>en Indischen handel, de Indische regeering en de Kon. Paketv. Mij. door den Nederland- schen gezant werden ontvangen, waarna hun door dezen een diner werd aangeboden. Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant «an hun vacantie-adres willen ontvangen, ver- oeken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de admini stratie schriftelijk op te geven, met dui delijke vermelding van het vaste adres en het vacantie-adres. de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik. dnn is het niet zeker, dat men aan z'n ni adres direct den eersten dag de k ontvangt, terwijl dit toch zeker dou. lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1