©lllkSLilJMPCsEBIilJllC VEEHOUDERS! nierziekten, enz. OMNICURA Voor PAARDEN LAbD- EN TUINBOUW No 87Verschijnt eïken Donderdag VRIJDAO 22 ME! 1931 BENZO Rijwielen rf«t freewheel t 41,- of met Torpedo terug. trapremnaaf f 44.- rembours met vrij slcht, franco station BENZO RUWIELFABRIEK VLAARDINGEN. iïïiii[ciiniiraiini[isni1m!iianii»iii.;ii:.raia;aiii.ii!i!iami!miri[niramiiii De hoeveelheid veevoederdie van buiten af moet worden aangekocht, wordt, per dier berekend., steeds grooter. Alleen verhooging van de productie onzer graslanden door be tere bemesting kan als rem in deze richting werken. Ir. H. G. A. LEIGNES BAKHOVEN. Bedenkingen die tegen het nieuwe systeem worden gemaakt. Niet veevermeerdorlng, maar allereerst voedselvermeerderlng bij gelijke vee stapel, moet ons doel zijn. Naar aanleiding van wat we al reads over dit onderwerp schreven, ontvingen we enkele brieven van instemming met ons pogen don boeren een voordeeliger gebruik yan hun graslanden te leeren. 't Is toch een feit. dat wat bouwland aan gaat er overal in den lande wel een stre ven is om door gebruik van beter zaai- en pootgoed, door betere bewerkingsmethoden, door rationeeler bemesting de geldelijke op- bronston der landerijen zoo voordeelig mogelijk te doen zijn. (Wat natuurlijk niet steeds wil zeggen, dat dan ook de oog sten, tot de meest bereikbare maximum grootten moeten worden opgevoerd.) Maar wat hot grasland aangaat heerscht er nog een zon ergerlijke laksheid en on kunde, dat bet hoog tijd wordt, dat daar verandering in komt. De economische toe stand van de landbouwer-veehouder laat niet toe, dat op de meest oneconomische wijze het land gebruikt (lees: misbruikt) wordt. We willen dadelijk zeggen, dat men met een juiste bemesting met een zoo voordeelig mogelijk omweidingssysteem er nog niet is. Evengoed als op bouwland spelen de ge wassen, in dit geval dus de soorten van gras, die onze weiden en hooilanden bedek kon een zéér belangrijke rol. Hierop wordt nog te weinig de aandacht gevestigd, hoewel het waar is, dat men niet alles tegelijk overhoop kan halen, uit vrees dat de belanghebbenden zich dan Bullen af- keeron van hen, die geroepen en bekwaam zijn hen voor te lichten. Aan de hand van de proeven, die in de laatste paar jaren genomen zijn en die hoe langer hoe meer genomen worden, dient de veehouder, die met zijn tijd mee wil en die in tijden van malaise als thans, bij het kla gen'over bedrijfsuitkomsten met de hand op zijn hart kan zegen: 't ligt werkelijk niet aan mij, met energie aan te sturen op meer rationeel grasland-gebruik. Er moet van het grasland gehaald wor den, wat er van te halen is. Dat wil niet zeggen, dat er roofbouw ge pleegd moét worden, integendeel. Men mpet zijn landerijen beschouwen als zijn fabriek De gewassen en de meststoffen rijn de grondstoffen en, wat het grasland aangaat, melk, zuivel, vleesch, kalveren en gegroeide .vee zijn de producten. Zoo althans kan men het eenigermate voorstellen. En de boer dient nu evenals in de fabriek de meest perfeot gebleken werk methoden toe te passen om zooveel moge lijk producten tegen ®oo laag mogelijk prij zon te kunnen leveren. Nielt tegen zoo laag mogelijk productie kosten in het algemeen, doch tegen zoo laag mogelijke kosten per eenheid, m.a.w. hoe krijgt hij zoo goedkoop mogelijk zijn melk iper 100 K.G. Wij hebben in de vorige artikelen en ook op andere wijze er al den nadruk op ge legd, dat door het snelle omweidingssy steem gepaard gaande met een zwaardere bemesting de kosten per eenjheid belangrijk kunnen verminderen. Het feiit, dat in het thans loopende 6< zoen, volgens de mededeelingen in het C? traal Bureau van stikstof- en phosphorzuur meststoffen 38 pet minder is aangewend dan in het vorige seizoen en dat van de kalimeststoffen zelfs ruim 56 pet. minder dan het vorig jaar is uitgestrooid, zal rich in de meeste gevallen wreken door een nog kleiner winst- of nog grooter yerliessaldo °Pwy wete^welj dat het een heel moeilijke zaak is, geld uit te geven voor meststoffen en het vooruitzicht te hebben straks, ver lies of een uiterst geringe winst te kunnen boeken. Maar als wij uit voorbeelden zien, dat. door een vijftig gulden meer dan ge woon aan meststoffen uit te geven er een meer opbrengst van f 125 per H. A te ver krijgen was, dan bezint men zich toch wel even en probeert ook .die dikke f 75 per li. A extra op te strijken. Die 75 gulden zullen, hoe men ook redeneert, de bedrijfsuitkom sten ten goede komen. Tenzij men ook in dit geval nog schade leed op het bedrijf, in welk geval alleen algeheele stopzetting nog meer zou geven. Laten wij d<us de zaak zoo zuiver moge lijk stellen, dan komen wij tot het volgen de: Meerdere weide-proeven hebben in de laatste jaren bewezen, dat per H. A. van f 58 tot f 190 hooger opbrengst (na aftrek der extrakosten) is te maken, door zwaar dere bemesting, naast een ander weide- systeem. Is het verlies in ons bedrijf per H. A. grooter dan 5S gulden, 'om nu maar bij het laagste cijfer te blijven, dan is de eenigste manier om geen verlies meer te lijden het bedrijf geheel stop te zetten. Moet of wil men het bedrijf doorzetten dan zal in ieder geval een zwaardere be mesting naast een doelmatig omweidings systeem gunstig op de bedrijfsboekhouding in werken, hetzij door verlagen van het verlies, door verlies in winst om te zetten of door het winstcijfer te veihoogen. Wanneer men door zestig zeventig gul den per H.A. aan stikstof-, phosphorzuur en zoo dit noodig is, de kalimeststoffen uit te geven, boven deze 60 h 70 gulden nog 50 en meer, soms veel meer terug ontvangt dan is men dwaas het niet te doen. Deze 60 a 70 gild. komen toch met 100 tot 200 en meer peroent terug! Maar nu komt er een groot© bedenking tegen dit nieuwe systeem waar wel een1go reden voor is, wanneer men de zaak niet geheel zuiver stelt. In de praktijk echter zal dit bezwaar zich niet doen gevoelen. Toen wij onze beide eerste artikelen over „Graslandgebruik" geschreven hadden, wer den wij van verschillende zijden gewezen op oen schrijven van den bekenden grasland- specialiteit, den heer Ir, C, K, van Daaten, rijkslandbouwconsulent voor Utrecht. Ook de schrijver van het artikel verwees ons daarnaar, waarvoor we hem zéér erkente lijk zijn. Bedoeld schrijven verscheen in het „Fricsohe Landbouwblad" ('t eenigst land bouwblad, dat ons niet wordt toegezonden en dat we dus moesten aanvragen); naar aanleiding van het ook door ons behan- de}de verslag van de weide-proel bij Hoek stra te Loënga bij Sneek. De heer v. D. maakt aanmerking op wat door hem genoemd wordt een „verkeerde redeneering", welke aan deze winstbereke ning (die van genoemd verslag) ten grond slag ligt", en schrijft dad o. m.: Ik zal trachten in het kort duidelijk te maken, waarom deze berekeningen, al thans ten aanzien van de melk, onjuist geacht moeten worden. Zoowel te Sneek als elders ondervindt men, dat stikstof bemesting de melkgift per koe niet verhoogt. Wel werd meer malen een iets hooger percentage vet m de melk gevonden. De winst, welke een gevolg is va meerdere melk, moet dus bijna alleen ge zocht worden in uitbreiding van don vee stapel. Per H.A. wordt meer melkvee ge houden, waardoor de melkopbrengst per H.A. stijgt, Niet zelden geeft een K. G. stikstof, waarvoor de landbouwer als re gel uitgestrooid op het land pl.m. f 0.63, moet betalen, tengevolge van de uitbrei ding van den veestapel een meeropbrengst van pl.m. 20 K.G. melk, althans wanneer men vee houdt., dat veel melk geeft. Stel len we de waarde van de 20 K-G- melk op f 1.40, dan is het verschil ad, f 0.75 te vermeerderen met de hoogere waarde der melk tengevolge van de verbetering van het vetgehalte, indien deze wordt geconstateerd, nog geen winst. ning. Wij kunnen dat zelf in eigen bedrijf produceeren- Natuurlijk, en dit heeft de heer v. D. waarschijnlijk vergeten, dit niet in het ob jectieve verslag van een weideproef als be doeld verwerken en moet wel om het voor deel te laten uitkomen, alles afweiden en zoo de winet der extra-bemesting berekenen. De praktijk echter zou, wat hier niet kon omdat het een te berekenen proef was, een gedeelte van het jonge gras, dat het be schikbare vee „niet aan kon" ingekuild ol gehooid hebben. En als dat ook niet gaat, om welke reden dan ook, dan zal een boer met, zeg 25 H.A. weiland, volgens de uitkomsten der proeven bij Hoekstra met 20 H.A. toe en kan hij als hij huurboer is, dus mot 5 H.A. minder toe, of als hij eigenaar is, die 5 H.A. anders gebruiken, verhuren bv- Hierdoor komt meer land vrij. Er zijn, althans waren, ge noeg liefhebbers om te pachten. Do pachten zouden niet zoo opgedreven zijn. Men kreeg eer gezonde toestanden. Minder uitgaven voor krachtvoeder, min der uitgaven voor pacht. Als zoodanig willen wij het verbeterde grasland-gebruik opgevat zien. Zóó kan het de economische moeilijkhe den helpen oplossen en een zegen worden voor de veehouders. Dit ls alleen zoo wanneer de landbou wer een bevriende relatie heeft, die de bezwaren, welke aan. de uitbreiding van den veestapel kleven, voor zijn rekening wal nemen. Deze goede geest moet zorgen, dat in het voorjaar de benoodigde meerdere koeien, liefst kort geleden afgekalfd, wel willend ter beschikking van den landbou wer worden gesteid voor de gchoelo weide periode. Verder moeten deze dieren uil vriendschap worden gemolken, zonder eenige belooning. Kamt de staltijd, dan neemt de bescher mer ze onder zijn hoede om het volgend jaar weer met het vereischte aantal pro sent te zijn, wanneer het gras voldoende ver is ontwikkeld. Jammer genoeg, zien we zooiets in onze egoistische maatschappij maar niet beuren. De boer, die meer vee gaat houden, moet de dieren koopen, wat geld en dus ook rente kost. Koopt hij versche koeien in het voorjaar, wat noodig is om per K.G stikstof veel melk te verkrijgen, dan zijn de dieren aan het einde van de weide- periode heel wat minder waard. Worden ze in den herfst uit de weide verkocht, dan melkt men per koe plim. f70100 Heeft men dieren, die in het voorjaar minder waarde hebben, don in het najaai dan moet men de waardetoeneming als bate beschouwen. Bij koeien, welke veel melk geven in de weide komt dit echter niet voor- Verder moeten de meerdere dieren ge molken worden, tweemaal daags, zoowel op Zondagen als in de week. Over ziekten en veearts zuillen we maar niet spreken. Verkoopt men de koeien niet uit do weide, maar stalt ze op, wat in de prac tijk gebruik eldjlc ie, dan moet ev voer zijn, stalruimte, terwijl verzorgung noodig is. De kosten zullen op deze wijze als rogel lager zijn dan bij verkoop in den herfst Hoeveel het verschil is, hangt, afgezien van andere voordeelen, af van voeder en melkprijs, beschikbare stalruimte, ar beidskracht enz. terwijl het eene dier zich anders gedraagt, dan het andere. Houdt men met dit alles rekening, dan ziet men wel, dat de netto voordeelbere- kening heel wat ingewikkelder is dan die welke de Commissie voor de Sneeker proef ons voorlegt. nternationaal Veeziekten- bureau te Parijs "Bij de besprekingen over de entingen te gen de tuberculose bij runderen met de ent stof Calmette-Guórin (B.C.G.) heeft prof. Dr. Berger (Nederland) de wenschelijkheid be pleit van een onderzoek naar de wijze van tuberculosebestrijding in het algemeen, in do onderscheiden landen en de daarmede erkregen resultaten. Aan prof..Berger werd door de gedele geerden verzochit, dit onderzoek op zich te willen nemen en hierover het volgend jaar te rapporteeren. Voor Nederland, dat de vrijwillige tubercu lose-bcstrijding heeft ingevoerd, is het een voldoening, dat een resolutie is aangenomen, dat in het algemeen de bestrijding geba seerd moet zijn op de vrijwillige medewer king der veehouders. Met betrekking tot de varkenspest (virus- pest) heeft Dr. Lourens (Nederland) blijk gegeven van zijn afwijkende meening van do opvatting van den 'rapporteur Jozef v. Hutyra (Hongarije) over de weiarde der actieve immuniseering. De na de betreffende discussie door de Nederlandsohe delegatie ingediende nota tot wijziging van de con clusies van den rapporteur, werd aanvaard. jf. Dr. Berger (Nederland) werd be noemd tot lid der commissie, die de onder werpen en de onderscheiden rapporteurs aanbeveelt voor de zittingen van 1932. Nu moeten we dadelijk verklaren, dat wij in den zin als Dr. v. D. de meerdere opbrengst per H.A. heeft opgevat, nimmer hebben geredeneerd- Wij zouden in de meeste gevallen een uitbreiding van den veestapel bij een groo- tere grasopbrengst per H.A. niet durven aanbevelen en gelooven niet, dat het een goede bedrijfspolitiek zou zijn, wanneer daarop aangestuurd werd, daar men voor allerlei moeilijkheden, wat bedrijfskapitaal stalruimte enz. betreft zou komen te staan Als zoodanig moet ons aansporen om tot grootoro graslandopbrengsten te komen dan ook niet opgevat worden. Wil men langzamerhand er naar streven om op dezelfde boerderij meer vee te hou den, dan is dat nog daaraan toe. Dadeilijk daartoe over te gaan zou funeste gevolgen kunnen hebben. Maar wel zou en ziedaar, waar wij steeds op aandringen, voor den wintertijd gezorgd kunnen worden door van 't jonge gras, dat zoo'n waardevol voeder vormt, kuilvoeder te maken of hooi te winnen. Men kan, wat we in onze opschrifton hebben weergegeven, „zelf onze edwitrfabri- kanten zijn". Er staat o.i. voor een economisch beheer' onzer veehouderijen nog een te groote post f „veevoederaankoop" op onze exploitatioreke J Bestrijding van de Runderhorzellarne 0entrale Varkensfokdag te 's-Hertogenbosch Op 11 Juni a.e. zall te 'e-HeirtogenJboecfh gehouden worden «Ie groote Centrale var kensfokdag van het Noord-Brabantedh Var- Dr. 't Hoen schrijft: Het onderzoek naar het vinden van een afdoend middel wordt voortgezet, medie om dat nog geen enkele behandelingsmethode ie bekend, waarmede men met zekerheid do larven in het derde stadium kaïn vernie tigen, uitgezonderd dan do operatieve me thode, waarbij do wormbulten worden aan gesneden en de larve wordt uitgedrukt. Deze methode heeft echter nergens algemeen in gang gevonden en waar ze is toegepast, blijft feet alls regel bij een keer behandelen op het einde van dien staltijd, vóórdat de dieren naar die weide gaan. De larven, die in Mei en Juni ontstaan, bereikt men echter niet Vooral de jonge dieren, die nooit aan gebonden hebben geste an op stal, laten zich op uitgestrekte weidatarreinon maar zóó niet vangen, nadat ze eenmaal die behande ling hebben ondergaan. Daarom i6 er steeds naar gestreefd een methode van behande ling te vinden, waardoor d'e dieren niet wor den verontrust en waarmede toch voldoende resultaat is te verkrijgen. De commissie ter bestrijding van de rumdeahorzei beveelt aan de horzeizaif, waal-mede wel degelijk veel kan bereikt worden. Intueechen wordt ge zocht naar middelen, die nog beter voldoen en werden proeven genomen met staafjes van prof. Spann en hypololiie, het middel, dat van uit België zoo stenk wea-d aanbevo len. Het staat vast, dat met de staafjes de larven in nog zeer jonge wormbulten kun nen worden gedood; voor de practijk is de methode echter te omslachtig. Ook hypololiie vverkt heel goed in het tweede stadium van ontwikkeling dier larve, wanneer de worm- knobbels voldoende geopend zijn. In bet laatste stadium faalt dit middeH, evenals de horzel zalf en zoovele andere middelen, die gecontroleerd zijn door dr. Baudet en door mij. Van Engclsche zijde wordt Der- riepoedeu- aanbevolen als een afdoend mid del, Het werd In 1927 door dr. Baudot be proefd en het resultaat bleek bevredigend te zijn. Algemeente toepassing stuitte toon af op dien prijs. Deze is thans verlaagd en dr. Baudet heeft met Derrispoeder in zalf- vorrn en andere middelen, óók met de hor- zeizaiM, in het Instituut voor parasitaire cn infectieziekten vergelijkende proeven geno men. In zomer-1930 werden door mij een aantel kalveren prophylactieóh behandeld met een vloeibaar midldiel, waarmede de huid der ondonbeonen en zijvlakken van den buik weird ingewreven in Juni, Juli en Augustus, met 'de bedoeling het leggen van eitjes aan de baren en het blmme indringen in de huid der jonge ioirven te voorkomen. Deze behandeling gaf evenwel niet het ge- wensdbte resultaat. Veell beten- voldeed dit zelfde middel bij pinken, die er mede wer den ingewreven op 29 Januari, 2 Maart en 1 April. Deze behandeling heeft het voor deel, dat er op stafl zeer vroeg mede begin nen ka.n worden, nil. zoodra bij de dieren heel kleine wormknobbeltje6 zijn te voelen. Bovendien is zij gemakkelijk toe te paseen; mot de vlakke band wordt do vloeistof flink over de rughuiid ingewrevenafknippen van de haren is niet noodig. In betrekkelijk korten tijd kunnen een groot aantal dieren behandeld wonden. Er is heeJlemaa/l geen be -zwaar dleze behandeling twee- of driemaal toe te paseen vóórdat de dieren do weidie ingaan. HET GENEESMIDDEL F. PIETER WAPENAAR Schiedam, Hoogstr. 151b Het voederen van Uw fok- kalveren voor 14 centen daags is mogelijk met ons Kalveren- meel. NEEMT PROEF! Vraagt oven inlichting over zeer voordeelig fokken en mesten van Vleesch varkens! Met onze wijze van voederen en voeder bedingt U den hoogsten prijs. H.H. Kweekers, „R O O K O O O Q" he: lcieaie middel tegen LLIS in Kassen. Serre-A Platsla*, rijgbaar bij de fal ASEPTAFABRIEK (Fa. Gabrs. Manger), DELFT, Tel. 532 (U]fl2in) (Speciale Fabriek van Plantensletctenbestrljdlngsm'ddelenj WOON in Uw EIGENHUIS en gij bespaart pl.m. 40 der huursom. Voor spaar- rekeninghouders 85 Hypotheek. Individueel sparen met vaste rente on gegarandeerd eindbedrag (geen spaarkas, geen verzekering). Aanvragen te richten aan NIEUW EIGENHUIS, Jan Pzn. Coenstraat 21, 's GRAVENHAGE. Overal actieve vertegenwoordigers gevraagd, aangename werkkring, rnime belooning. ADVERTEERT IN DIT BLAD ZORGT voor aanvulling van het tekort aan mineraalstoffen in de gTaan- en meelvoedingl VERBETERT den algemeenen gezondheidstoestand! VERSTERKT het uithoudingsvermogen! VERHOOGT het weerstandsvermogen! VERFRAAIT den glans van het haar! PRIJS: cartons h 5 K.G. f2.—, zakjes h 25 K.G. 6.12V2, zakjes h 50 K.G. 12.— H. J. BONDA Zijne Excellentie, Jbr. Mr. Ru ye de Bee- renbrouck, de Mi nieter van Btwnenlandsdhe Zaken en Landbouw, heeft het Bescherm heerschap voor den fokidag aanvaard. Zijne Exoeütontiie Mr. Dr'. van Rijckevor- eeil, Gommiissaris dier Koningin, het Eere- Vooraitteuschap van het Eore:Gomiité, Mr. van Laneobot, burgemeester van 's-Herto genbosch, het Voorzitterschap .van het Eea-e- Comitó. Verder hebben vensdhiHei etaande heeren zitting genomen in het Eer© Comité. Van Hare Majesteit de Koningin-Moeder iB een groote medaille ontvangen, terwijl het Hoofdbestuur von den Noordbr. Christ loerenbond, de Brabantsdhe Zuiveübomd en •ede plaatselijke Zuivelfabrieken en afdee- liingen van den Boerenbond reeds finantieele bijdragen zonden. Ofschoon de ie gesloten is, wijet aantal dieren er op, dat deze varkensfokdag alle tot nu toe gehouden Centrale fokdagen ln Nederland, zeer ver in beHanga-ljikheM zaJ overtreffen, zoowel wat 'tGroot-York shire varken als het Veredeld Dudtech Land varken betreft. In 1928 behaaiidien de Noord -Brabants dh e Groot-Yorköhirevarkene op den Nationailen fokdak in 's-G-rovenhage den len prijs, ter wijl ook verschiiHendie Veredeld Duitedhe Landivarkens met Ie prijzen bekroond erden. Op de WereMtentoonsteflliing te Antwer pen behaalde het, Noord-Brabantsch Var- konsstamboek zoowel met zijn Veredeld Dudtech Lamdvarken ais met zijn Gcroot- Yorkshiiire varkens de eerste prijzen der bee- ren en der zeugen. Dus met alleen het aantel dieren maar ook de qualiteit zal buitengewoon goed'zijn Varkensfokkers die op 11 Juni naar Den Boeoh koanen om den Noord-Brahantschen Vairkenestepefl te bezichtigen, zullen hun moeite ruimschoots betoond zien. Zij die zuilen komen om fokmateriaal te koopen, zuilen ea- een ruime keuze vinden in allerbeste kwaliteit tegen zeer matige prijzen. De keuring zafl 'e morgens om 8 uur be ginnen en de varkens blijven tot 'e middags 4 uur op het terrein. Zooals reeds bekend is gemaakt, zal de fokdog gehouden worden op de niieuwe overdekte veemarkt te 's-Her togenbosch, zoodat bij elke weersgesteldheid de dieren behoorlijk te bezichtigen zullen zijn. De Commissie wor den fok dag hoopt op een zeer druk bezoek. De Secretaris der Provanioiöie Commissie Dr. Ir. J. H. F. DECKERS. St. Oedenrodo, 18 Mei 1931. DENNENBOONSTOKKEN! f30,p. 1COO 1e zien en te bevragen bi] C. J. CO EN EN Hoofdweg 2 HILLEGERSBERG. Landbouwberichten uit het buitenland Stikstofmeststoffen ln Frankrijk Sedert den wereldoorlog, toen duidelijk aan het licht kwam, dat Frankrijk wat de stikstoffabricage aanging, afhankelijk is van het buitenland, heeft de Fransche re geering alles gedaan om daarin verande ring te brengen. En het zal niet lang duren of Frankrijk zal geheel onafhankelijk zijn van vreemde invoer. Wat de landbouwbehoeften aangaat kan dit land reeds geheel in zijn eigen be hoeften voorzien, als ook wat de nationale verdediging betreft. Maar nu dreigt door de algemeens crisis waardoor de afzet van zwalvelzure ammo niak voor den landbouw tot op 35 pet. van de productie-capaciteit der Fransche fabrie- kon is gedaald een funesten invloed op het bestaan der jonge Fransche stikstof-indus trie uit te zullon oefenen. Vooral wanneer de buitenlandsche stikstof ook nog vrijelijk ingevoerd zou kunnen worden. Daarom is thans een decreet in werking getreden, waarbij een invoer aan stikstof- houdenden kunstmeststoffen aan een stel sel van invoervergunningen is gebonden. TARIEVENSTRIJD Sovjet-Rusland contra Canada De Regeering van Sovjet-Rusland hoeft het Canadeesche invoerverbod, uitgevaar digd voor een aantal goederen van Russi sche herkomst, beantwoord met een vol strekte boycot van Canadeesche goederen. Blijkens de Candaeesche pers werd deze maatregel verwacht. De Candaeesche uit voer naar Sovjet-Rusland bedraagt van ïya tot 3 millioen dollars por jaar en vooral de uitvoer van landbouwwerktuigen langrijk. Oostenrijk—Zwitserland Toen de Oostenrijksche Regeering den uit voer van boter door het verstrekken van in- voerbons ter waarde van 60 goudkronen per 100 kg. netto bevorderde, had de Zwit- sersche Bondsraad besloten den invoer van Oostenrijksche boter met een extra-invoer recht van 55 fres. per 100 k.g. bruto te be lasten. Aangezien de Oostenrijksche Regeering met ingang van 1 Mei j.l. het verstrekken van invoerbons buiten werking heeft ge steld, hgeft de Zwitsersche Bondsraad, vol gens mededoeling van Hr. Ms. Gezant te Bern, met ingang van dienzelfden datum het extra-invoerrecht op Oostenrijksche boter ingetrokkon. In verband daarmede wordt alle boter bij invoer in Zwitserland onverschillig uit welk land afkomstig, met eenzelfde invoerrecht belast en is het niet meer noodig op vrachtbrieven, bij boter- zendingen uit Nederland naar Zwitserland te doen aanteekenen en die verklaring door de Nederlandsche douane te laten waar- België wil invoerrecht op botex verhoogen Onze Rijkslandhouwconsulent in België deelt mede, dat de Katholieke landbouw- groep in Kamer en Senaat wil voorstellen het invoerrecht op boter op vóer-oorlogsoh peil te brengen. Reeds bij do behandeling van het wets ontwerp tot verhooging der rechten op ha ver, is er op gezinspeeld, dat men later ook hetzelfde voor boter zal eischen. Onge twijfeld zal van vele zijden tegen verhoog de rechten van dit consumptie-artikel veel oppositie worden gevoerd. De Weekly Dairy Produce Notes van 8 Mei j.l. vermeldt, dat in de week van 26 April—2 Moi j.l. in Groot-Brittannië werd ingevoerd 171.353 (voorgaande week 162.310) cvvts. boter. Hiervan kwam 27.267 (24.751) cwts. uit Australië, 60.035 (64.292) cwts. uit Nieuw-Zeeland, 49.210 (47.668) cwts. uit De nemarken en 9.003 (12.278) cwts. uit Argen tinië. In dezelfde periode werd* 87.056 (63.236) cwts. kaas in Groot-Brittanmië ingevoerd, waarvan 77.157 (55.660) cwts. uit Nieuw- Zeeland. 2,758 (2.193) cwts. uit Italië 3.538 (3.738) cwts. uit Nederland. Aan eieren werd ingevoerd 488.611 (471.445) Great Hundreds (1 Gt, Hd. is 120 stuks), waarvan 113.391 (123.275)) Gt Hds. uit den Ierschen Vrijstaat 58.011 (22.984) Gt. Hds. uit België, 169.184 (171.494) Gt Hds. uit Denemarken 64.679 74.033) Gt Hds. uit Ne derland en 63.196 49.252) Gt. Hds. "i Polen. WATERLEIDING ONTLUCHTINQ ol VERWARMING voor Uw kassen van noode???? Vraagt eens prijs aan bij; H. BOOGERTMAN HILLEGERSBERG, Kleiweg 9, lel. 4OOM BERKEL, Rodenrijscheweg, Tele.oon No. iO AUTOGEEN LASCHWERKEN Oogstberichten Vlas ln Sovjet-Rusland. VolgenB officieele opgaven bedroeg de in 1930 met vlas beteelde oppervlakte in Sovjet- Rusland 1.543.500 H.A. tegen 1.470.000 H. A. in 1929. De opbrengst van 't vlas in Rusland kan op ten minste 325.000 ton worden gesteld, waarvan ongeveer 150.000 ton door de huis industrie wordt verbruikt. Daar de Russi sche llnnenindustrie ongeveer 140.000 ton noodig heeft, zou circa 35000 ton voor uit voer beschikbaar kunnen komen. Daar ech ter de Sovjet-Regeering uit financieele motie ven of voor dumpingsdoeleinden den export van vlas foreeeren wil, zou de Russische uit voer op 50 a 60,000 ton kunnen worden ge schat Het verzamelen van het vlas in Rus land gaat thans veel langzamer dan verleden jaar. Granen in Polen. Volgens een telegram van 5 Mei j.l. van Po len aan het Internationaal Landbouw-Insti tuut te Rome, werd de stand van de wintel granen daar te lande in het midden van April ongeveer gelijk aan het gemiddeld» geacht. Tengevolge van de koude weersge steldheid was die stand minder goed dan in het begin van April. Het 'gewas beloofde eet. minder overvloedige opbrengst dan verleden 'aar op denzelfden datum. De stand der granen in Duitsohland. In verband met het doorgaans natte en koude weer hebben de gewassen zich ii. April slechts weinig kunnen ontwikkelen. De aan het einde van deze maand ingetre den warmte bracht intusschen een eenigs zins kracht-igeren groei. In den stand der wintergewassen is tengevolge van het slechte weer eerst wei nig verandering in vergelijking met de vo rige maand ingetreden. Het warme weor der laatste weken heeft echter gunstig gewerkt. Het voorjaarswerk is om bovengenoemd»» redenen slocht opgeschoten. Thans is men bijna overal druk bozig me* het zaaien van het zomergraan. In West-, Zuid- en Midden- Dultschland is men hiermede reeds klaar. In streken met een gunstig klimaat heeft men ook het bietenzand en de aardappelen in den grond, in andere streken is men nog druk bezig met zaaien en planten. Bij de voedergewassen viel tot dus verre eveneens sleöhta een geringe ontwik keling waar te nemen. Over het algemeen be looft het weiland bij gunstig weer een bevre digend resultaat van de eerste snede. De stand der gewassen in Engeland. Gedurende de eerste helft van April was het mooi weer .ofschoon de temperatuur be neden normaal bleef. In de tweede helft der maand was het koud en nat, waardoor acö- terstand ontstond in het veldwerk en da groei der gewassen vertraagd werd. W i n t e r g e w a s se n. De stand der ge wassen is over heb algemeen bevredlgeno. behalve op zwaar nat land, waar de gewas sen eenigszins hun kleur verloren. Zomergewassen. De stand der vroeg- gezaaide zomergewassen is bevredigend- La tere zaaisels leden door overmatigen regen, Aardappelen. In de eerste helft der maand waren de omstandigheden gunstig voor het poten» Het slechte weer in de twee de helft is oorzaak, dat nog een groot ge deelte der late aardappelen geplant moei worden. Wortelgewassen. Mem is ten adhter met de bewerking van het land voor deze gewassen. Men is begonnen met het zaaien van mangeiwortels en suikerbieten. De alen In Egypt*. Volgens mededeeling van het Interna tionaal Landbouw-Instituut te Rome wordt de gemiddelde stand van de uien in Egypte op 1 Mei 1931 geschat op 100, d.i. normaal, tegen 101 op 1 April 1931 en 94 op 1 Mei 1930. De stand der gewassen in Amerika. Het internationaal Landbouw-Instituut te Rome heeft van de Regeering der Vereonig- de Staten van Amerika een telegram d.d. 6 Mei j.l. ontvangen, waarin wordt medege deeld, dat de stand van de wintertarwe in de afgeloopen week bij voortduring zeer goe den vooruitgang heeft getoond. In de pro- ductiestaten van zomertarwe doet zich be hoefte aan regen gevoelen. Met den uitzaai van mais wordt goede voortgang gemaakt De ontwikkeling van de katoen gaat lang zaam wegens het koude weer. De wintertarweproductie in Amerika. Het Internationaal Landibouw-Instituut te Rome heeft van de Regeerimg der Vereenig- de Staten van Amerika eon telegram d.d. 8 Mei j.l. ontvangon, waarin wordt bericht, dat de oppervlakte, waarop dit jaar winter tarwe zal worden geoogst, begroot wordt op 16 362.000 H.A. in plaats van 15.624.000 H.A. verleden jaar en gemiddeld 14.757,000 H.A. gedurende het voorafgegane vijfjarig tijd vak. Door den zachten winter is buitengewoon weinig schade geleden, zoodat de oppen-lak te. waarop geoogst zal worden, dit jaar niet meer dan 3.7 pet. kleiner is dan de opper vlakte, welke verleden herfst beteeld ia Dit percentage bedroeg verleden jaar 5 pet. en in de vijf voorafgegane jaren gemiddeld 11.9 pet. De -stand van de wintertarwe werd in het begin van Mei geschat op 90.3 pet. van den normalen en kan op grond daarvan de bos te worden geacht, welke op dien datum ge durende de laatste tien jaren is opgeteekond. Naar maatstaf van dezen stand en van de oppervlakte, waarop geoogst zal kunnen worden, kan een totale productio van onge veer 18.000.000 ton wintertarwe wnrden ver wacht, Verleden jaar om dezen tijd bedroeg de schatting van die productie 14-300.000 ton. terwijl de werkelijk verkregen totale op brengst ten gevolge van do gunstige omstan digheden gedurende het laatste rijpinestijd- vak 16.400.000 ton heeft bereikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11