VERKADES Urinaal VïmVandaaq BITTERE *n CHOCOLADE Zètë BLOKJES W. A. HOUTMAN Co's PIANO- en ORGELHANDEL Schiedam Bekende merken in alle prijsklassen DONDERDAG 21 MEI 1931 DERDE BLAD PAG. 9 N.C. V. G.B. Ned. Centrale Bond van Christelijke arbeiders (sters) in de bedrijven van voedings- en genotmiddelen ALGEMEENE BONDSVERGADERING TE NIJMEGEN TWEEDE DAG Gistermorgen 9 uur werd de negende al gemeens vergadering van den Nederland- schen Centralen Bond van Christelijke ar beiders (sters) in de bedrijven van voedings en genotmiddelen (N. C. V. G. B.) voortgezet, in de vergaderzaal van „De Bonte Os" te Voortgegaan werd met de behandeling van de voorstellen. Van de zijde van het hoofdbestuur kwa men nog twee vooratellen ter tafel inzake wijziging van het huishoudelijk reglement Het eerste voorstel betreft de ziekte-uitkee- ring: verhooging van de uitkeeringsbedra- gen met 5 cent per dag. Het tweede voor stel het werkloosheidsreglement betref fende hield in een wijziging in den uit- keeringsduur, welke van 60 op 90 dagen is gebracht en het terugbrengen van de wacht- dagen van zes op drie. Beide voorstellen werden aangenomen, waardoor enkele afdeelingsvoorstellen deze materie ziekte- en werkloozenkasuitkee- ring, contributie bij ziekte betreffende, kwamen te vervallen of werden ingetrok- De afdeeling Leeuwarden trok haar voorstel, inhoudende dat voor intern-zijn een bedrag van 10 wordt gerekend, in, waar deze zaak in de collectieve contracten en plaatselijke regelingen is geregeld en 't in het Bondsreglement niet op z'n plaats is en een te hooge loonklasse voor jonge leden berekend zou moeten worden. Verhoogde ultkeering bij staking. Van de afdeeling Groningen was een voorstel ingekomen om de in artikel 27 op genomen bepalingen inzake de bedragen voor uitkeering bij staking te verhoogen. Het hoofdbestuur was van oordeel, dat de huidige regeling inderdaad in de praktijk te laag is gebleken, op grond waarvan het voorstelde en de vergadering vereenigdè zioh met dit voorstel de uitkeeringsbe- dragen bij staking, genoemd in het desbe treffend artikel van het huish. reglement, met 20 pCt. te verhoogen. Geon subsidie voor vakcursussen Ten aanzien van een voorstel-Dordrecht om de vakcursussen, uitgaande van bonds- afdeelingen, een jaarlijksche subsidie uit de bondskas te verleenen, waren hét hoofd bestuur en de vergadering van meening, dat de bond ook al is de leiding in zijn hand niet financieel bij de vakcursussen betrokken mag worden. Geen bezoldigd propagandist. Groningen wenschte éen bezoldigd propagandist voor het aanwerven van nieu we leden in de noordelijke provinciën, Met het hoofdbestuur was de vergadering van oordeel, dat indien uitbreiding wan bezol digde bestuurders moet plaats Vinden, die niet kan geschieden met plaatsing in een bepaald deel van het land. Aldus ging het voorstel-Groningen van de baan. Betore kadervorming. De Haags die slagera zagen gaarne maatregelen genomen, die betere kadervor ming kunnen bevorderen, en waardoor zoo veel als mogelijk is getracht wordt de scho ling onzer christelijke arbeiders bij de vraag stukken van principieelen, socialen en eco- nomischen aard op te voeren. De vergadering conformeerde zich aan het praeadvies van het hoofdbestuur, dat van meening was, dat, alhoewel kadervorming gewenscht is, zulks niet in de eerste plaats behoort tot de taak van den vakbond. Van de zijde van het Chr. Nat Vakver bond, zoowel als door de Chr. Besturen bonden, wordt ten deze gedaan wat moge lijk is. Alhoewel het vraagstuk in eigen organi satie een niet te verwaarloozen factor mag zijn en er ook voldoende aandacht aan ge schonken wordt, zal het hoofdbestuur als tot dusverre elke poging of maatregel, welke aangewend wordt om de ontwikkeling van onze chr. arbeiders te bevorderen, onder steunen. „De Bazuin". Haarlem had geen succes met haar voorstel om het bondsorgaan „De Bazuin" om de 14 dagen uit te geven, waar de ver gadering met het hoofdbestuur evenals op de vorige algemeene vergadering van meening was, dat er geen reden is om af te wijken van den verschijningstermijn. Open deur ingetrapt De Rotterdamsche slagers trapten eigenlijk een open deur in met hun voorstel inhoudende een opdracht van de vergade ring aan het hoofdbestuur, bij de regeering aan te dringen op scherpere controle, in verband met de naleving en handhaving van de Arbeidswet voor het Slagersbedrijf. Immers: op districtsvergaderingen worden ta.v. deze aangelegenheid geregeld scherpe resoluties gesteld, terwijl het hoofdbestuur in alle opzichten paraat blijft, in den laat sten tijd zelfs bijzondere aandacht aan deze zaak gewijd heeft. „De Gids". Naar aanleiding van een voorstel-V 1 i s- s i n g e n (bakkers) den afdeelingsbesturen een abonnement te verstrekken op „De Gids" het orgaan van het Chr. Nat. Vakverbond, vereenigde de vergadering zich met het ad vies van het hoofdbestuur, dat zich bereid verklaarde in overleg te treden met het C.N.V.-bestuur over een collectief abonne ment op „De Gids", waardoor aan elk af- deelingsbestuur een of meerdere exemplaren van „De Gids" worden toegezonden. Bestuursverkiezing. In de vacature-D. M. Kuivenhoven, werd na een drietal stemmingen de heer P. W e s- seloo (Utrecht, bakkers) tot hoofdbestuurs lid gekozen. Hij verkreeg 66 stommen, ter wijl de heer G. Broker (Amsterdam, bak kers) 39 van de 95 geldige stemmen ver wierf. Te ruim half elf werd het congres ge schorst tot 2 uur. Intusschen maakten de congressisten een tocht in autobussen door de omgeving van Nijmegen, Beek, Berg en Dal. In de namiddagvergaderimg heeft de voor zitter, de heer Hanemaayer, enkele me- dedeelimg-en gedaan inzake het resultaat van heit overleg tusschen de werkgevers en werknemersorganisaties, betreffende 't aan- vangsuur in de bakkerijen. Na eerst een en ander uit de geschiedenis van den werktijd in bet bakkersbedrijf ge memoreerd te hebben, braoht spreker de jongste actie inmake een vervroegd aau- vangsuur in de broodibakkerijen ter sprake. Door de werkgeversorganisaties is aan de idersorgamseties medewerking verzocht voor een vervroegd aanvangsuur voor die bakkerijen, die mét minder dan 6 gezellen arbeiden. De gezamenlijke arbeidersorgani saties algemeene, r. k., christelijke en neutrale hebben zich bereid verklaard bij onmiddellijke aanvaarding en onderteeke- ning der C. A .O. door de partroonsorganl- saties hun volledige medewerking te ver leenen, om de moeilijkheden van het onge lijk aanvangsruur in het bedrijf op te heffen en daartoe in die plaatsen, waar de C. A. O. van toepassing is verklaard, voor bedrijven met minder don 6 gezellen, voor één of meer personen een uur vroeger aanvang van den arbeid toe te staan. Besprekingen, briefwisseling eniz. hébben na bereikte overeenstemming tot gevolg ge had, dat de Minister vap Arbeid zioh. heelt bereid verklaardeen wetsontwerp tot- -wij ziging der Arbeidswet, in te dienen, waar door indien zoowel vakvereeniigingen van werkgevers en arbeiders van oordeel zijn, dat het gewenscht is in bepaalde gemeen ten te vijf uur des morgens den arbeid aan te vangen de Minister daarvoor al dan niet voorwaardelijke toestemming kan ver leenen. Een der Christelijke dagbladen - aldus spreker heeft een insinueerend artikel op grond van vermoedens geschreven betref fende bovenstaand bereikt resultaat. De re dactie van dit blad dient haar artikel aan onder het opschrift „Koehandel". Het ware beter geweest, dat de redactie van dit blad gepoogd had iets te weten. Zij weet het niét, dat erkent zij volmondig, zij vermoedt al leen maar. En op vermoedens grondt zij dus haar critische beschouwingen. Wil men historisch en tevens Christelijk Bijn, dan diene men niet op vermoedens een historie te bouwen en niet op onchristelijke wijze te insinueeren. Hierna was het woord aan Mr. Dr. A. A. van R ij n, van 's-Gravenhage, om zijn on derwerp: „Rationalisatie" in te leiden. In ons nummer van gisteren publiceerden woj reeds een verslag van deze rede. Het vergevorderde uur de sluiting van het congres was op 5 uur bepaald was NED. CHR. GRAFISCHE BOND ALGEMEENE VERGADERING TE PUTTEN Gistermorgen ving de slotzitting van de 22ste algemeene vergadering van den Ned. Chr. Grafische Bond aan met de 'behandeling van een voorstel van de afdeeling Haar- 1 e m, bij het beëindigen van de loopende contracten, de afdeelingen het recht te ge ven om te beslissen, of de contracten al of niet zullen worden opgezegd. Waar deze regel ook thans reeds gevolgd wordt en het Hoofdbestuur alleen bij nood zaak anders handelt, ontraadde bet de aan neming van dit voorateJ, dat daarna, zon der discussie en met algemeene etemmen verworpen werd. Aangenomen werd een voorstel-A m s t e r- d a m om de boeten, die voortvloeien uit de besluiten der Centrale Commissie voor do typografie en niet bestemd zijn voor de kas dier commissie, ten goede te doen komen aan de tuberculosefondsen, waarbij de bond aangesloten is. Ook werd aangenomen een voorstel-Amsterdam inzake contributie vermindering bij korter jverktijd. Verwon pen werd evenwel een voorstel-A m s t e r- d a m om aan leden, overkomende uit an dere bonden, de bondsboekjes gratis ter be schikking te stellen. Op voorstel van de afdeeling D en Haag werd besloten de contributiezegels voortaan van een jaartal te voorzien. Een voorstel- Gouda om den afdeelingspenningmeesters voor de inning van de contributie een extra toelage toe te kennen van .2 -net der netto- contributie werd echter verworpen. Voorts werden nog aangenomen een tweetal voor stellen van het H. B. inzake sub6idieering van feestvergaderingen en tot wijzigingen van de reglementen van het fonds tot uit keering bij overlijden en dat voor bijzondere doeleinden. De agenda was hiermede afgehandeld. Bij de rondvraag werden nog onderscheidene vragen gesteld en opmerkingen gemaakt, die van de bestuurstafel beantwoord werden. De sluiting. De Voorzitter, de heer J. Hofman, sprak daarna een slotwoord, zijn blijdschap uit sprekend over het goede verloop der alge meene vergadering. Spr. memoreerde de be langrijkste der genomen beslissingen. Het is gebleken dat H. B. en leden staat op elkaar kunnen maken. Dat doet met mped te to-s- komst tegengaan. En al lijkt die toekomst vaak donker, we gaan die toekomst niet al leen tegen. We mogen gelooven dat God on ze paden leidt. In het geloof op hem het oog gericht. De vergadering zong den voorzitter daar op" de bekende zegenbede toe: De Heer zal U steeds gadeslaan. Namens het H. B. werd hem voorts nog dank gebracht voor zijn eminente leiding. Gezongen werd nog Gezang 96, Hallelujah Eeuwig dank en eere, waarna de heer Snij der in dankgebed voorging en ne vergadering gesloten werd. Kunst en Letteren» Onder buitengewoon talrijke blijken van deelneming vooral ook uit de lering van letterkundigen en kunstenaars, is gister namiddag op de begraafplaats Oud-Eik-en- Duinen te den Haag, ter laatste rustplaats geleld het stoffelijk overschot van den heer i E. J. de Meester Sr., een bekend romansohrij- |ver en oud-kunstredacteur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant Er waren vele bloemstukken en kransen. Aan de groeve werd het woordl gevoerd door den hoofdredacteur van de Nieuwe Rot terdamsche Courant., mr. G. G. van der Hoeven namens directie, hoofdredactie en redactie van dat blad, uit wier naam deze woorden van innige erkentelijkheid uitte voor al hetgeen De Meester tot zijn laatsten levensdag voor het blad en voor allien, die daaraan verbonden zijn, is geweest Zijn naam. zal nog vele jaren in diepe dankbaar heid worden genoemd. Hij was voor allen een man met een zelfstandige overtuiging, een persoonlijkheid en den stempel van die persoonlijkheid heeft hij gedrukt op al wat hij op schrift stelde en in de eerste plaats op de literaire rubrieken in de Nieuwe Rot terdamsche Courant, die hij feitelijk heeft geschapen. Hij was daarin een voorbeeld voor de heele Nederlancfeche pers. Spr. voegde hieraan enkele persoonlijke woorden aan toe. De Meester was een bij uitstek hartelijk man, en collega. Het pessimisme, dat hem in het eerste gedeelte van zijn volwassen leven beiheersoht heeft hield op, was althans niet merkbaar, zoodra hij zijn belangstelling voor anderen kon toonen, of wanneer hij anderen in zorgen en moeilijkheden wist Dan ging van zijn opgetogen persoon een opbeurende kracht uit Zijn meefleven met anderen, zijn goede raad, zijn opwekkend woord kon dan niet nalaten, gedruktheid weg te nemen en moed in den arbeid te steunen. Nu de Meester van ons is gegaan dringt het eerst recht tot ons door wat wij in hem verloren. Maar hij heeft ons nagelaten dun vollen glans van zijn werkzaam voorbeeld ;en de verkwikkende herinnering aan zijn hartelijke vriendschap. De heer D. Hans sprak als voorzitter van den Ned. Journalistenkring. Er is weemoed over dit heengaan, maar ook vreugde, omdat hij vooral een der onzen is geweest. Wij nemen afscheid van den groeten journalist en den goeden kameraad. De heer DirkCoster sprak namens een groep letterkundigen, vrienden van den overledene, persoonlijke woorden aan zijn Lliêveö ouden vriend". Mr. Goddard braoht vervolgens den dank over van den Rotterdamschen Kunst- Brof. van Blom voerde het woord na mens de redactie van „De Gids", C o r n e 1 i s V e th namens de Vereuniging van Letter kundigen en Albert Vogel namens den Haagschen Kunstkring en (te Maatschappij van Woordkunst. Een zoon van den overledene, de heer J. de Meester Jr., dankte voor het gespro kene, dat de troost schenkt, dat zijn vader door velen in den lande heel erg wordt ge- oorzaak, dat er slechts een korte gedach- tenwisseling kon volgen op dit reieraat, dat met een hartelijk applaus door de ver gadering werd ontvangen. Door een der afgevaardigden werd de rede Van Mr. van Rhijn vergeleken meteen weegschaal, die nog'al sterk oversloeg naar de zijde van dén werkgever. En voorts hadden verschillende afgevaar digden in deze rede gemist voorbeelden uit eigen bedrijf. De eerste opmerking werd door Mr. van R h ij n in zooverre gecorrigeerd, dat hij de weegschaal dankbaar was spreker voor deze vergelijking .heeft Jaten overslaan naar het aanvaarden van rationalisatie. En aangaande de tweede opmerking wees spreker er op, dat hij gen algemeene be: schouwing gegeven heeft over het raitiona- Wanneer Mr. van Rhijn, aldus de voor zitter, dit onderwerp behandeld had uit sluitend in 't lichij, van ons eigen bedrijf, dan had zijn rede mank gegaan aan eenzij digheid. We moeten dergelijke vraagstuk ken niet uit een engen gezichtskring bezien. Bij de:;rondvraag bracht de heer Stem man (Rotterdam, bakkers) een hartelijk woord van dank aan den voorzitter voor, zijn eminente leiding. Voorts zou spreker vertrouwen willen uit spreken in het hoofdbestuur, dat op zulk een eminente wijze de belangen van den bond behartigt (applaus). Laat dit congres er toe mogen bijdragen dat gij versterkt zijt in uw moed en In' uw kracht, in uiw lust en in uw liefde voor de Chr. vakbeweging, aldus de voorzitter in zijn slotwoord» Tegen halfzes sloot de voorzitter het congres met dankgebed. Gemengd Nieuws» BESTRIJDING) DER VEENBRANDEN. Ter doelmatige bestrijding der Drtóntsche veenbranden, welke dikwijls ieder jaar terug- keeren, heeft men verschillende groote mo torspuiten aangeschaft. Ook het veenschap te Emmererfecheidenveen, heeft besloten een dergelijke machine te koopeu. Men beschikt thans over een gezamenlijke capiciteit van ruim 12000 liter water per minuut bij 700 M. opvoerhoogte, met ca. 350 P. K GEN BRANDSTOFFENMAGAZIJN IN VLAMMEN. Te Winschoten brak brand uit in het brandstoffenmagazijn van J. Dost aan de Oosferhaven. De belendkmde perceel en liepen groot gevaar mee een prooi der vlammen te worden. Een oude ziekelijke man moest op veiliger plaats gebracht worden. Na twee uur werkens wist de brandweer het vuur tot het magazijn te beperken. De naastliggende huizen liepen veel waterscha de op. Verzekering dekt de schade. ONRECHTMATIGE STEUN. Een ambtenaar van het Gemeentelijk Bureau voor Maatschappelijken Steun te Amsterdam deed aangifte, dat twee koetsiers, oud resp. 50 en 63 jaar, door onrechtmatig steuntrekker de gemeente voor een tot nu toe onbekend bedrag hebben opgelicht. Elch wat Wils 1J DE VORST VAN TRIN1DADE Het eiland Trinidade. op de Engelsche zeekaarten als Asencao voorkomend, ligt ter hoogte van Rio de Janeiro, maar meer dan 1500 K.M. van de Braziliaansche kust ver wijderd, eenzaam te midden van den At- lantischen Oceaan. Het eenigo, waar het eilandje prat op kan gaan, is het feit, dat de reuzenschildpad zijn rotsspleten tot woning koos; de nauwe lijks zeventig zielen tellende bevolking, ge vormd door nakomelingen van de schip breukelingen van een Fransch schip, droom de er in haar verlatenheid dan ook nooit van, dat zij nog eens een „vorst" zou krij gen. En toch op een goeden dag (het was in September 1893) werd den grooten mogendheden de troonsbestijging van „Ja cobus I van Trinidade" meegedeeld. Men keek. eenigszins verbaasd op, zooals men denken kan, maar een paar dagen later stond deze merkwaardige troonsbestijging met vette letters in alle bladen. De regeering van den nieuwen staat ves tigde haar residentie te New York; als staatsvorm koos zij de „militaire dictatuur!" De vorst stelde ook een orde in: die van „het Kruis van Trinidade". Voorts maakte de vorst bekend, dat zijn bergachtig domein niet sl<Vhts rijk was aan schildpadden en vogelmest, doch ook een goudschat verborg! Spaansche zeeroovers hadden, zoo werd met groote stelligheid beweerd, een honderd jaar geleden in de nabijheid van het eiland schipbreuk geleden en daar toen een goud schat, die een waarde van meer dan vijf millioen dollars zou vertegenwoordigen, be graven. De schat moest echter nog gevonden wor den. Het zoeken kostte natuurlijk geld. Ge werkt zou nu worden met een aandeelen kapitaal; voor het luttele bedrag van 2000 dollars mocht ieder mee helpen zoeken. Door te teekenen voor dit bedrag en vijfhonderd francs vooruit te storten, werd men eige naar van twintig Trinidade-aandeelen. Wie was eigenlijk Jacobus I? Een Parij- zenaar, schoon een Amerikaan van geboorte! Zijn ^ader, zoo wist men weldra te vertel len, was een zekere Harden-Hickey, die in zijn jeugd in Califomië goud gedolven had, en bij zijn dood zijn zoon meer dan een millioen naliet. Sinds zpn prille jeugd woonde deze in Parijs. Op zijn drie-en-twintigste jaar richtte hij een spotblad „Triboulet" op, waardoor hij een vermaard man werd, vermaard ook ver buiten Frankrijks grenzen. In geestig heid en scherpte overtrof dit blad „Punch binnen zes maanden tijds had het een op laag van 18.000 exemplaren. In regeeringskringen haatte men Harden- Hickey; de aristocratie haatte hem even eens; het aantal duels, dat hij uit te vech ten had, bereikte een fantastische hoogte; zijn blad sloeg een record op het gebied van inbeslagnemingen: in achttien maanden werd op negentien nummers beslag gelegd! Toen de preventieve censuur afgeschaft was gevvorden, werd Harden-Hickey, die Ameri- kaansch staatsburger gebleven was, als staatsgevaarlijk uit het land gezet De toekomstige vorst ging toen naar Brus sel, na nog even door een duel aller aan dacht op zich gevestigd te hebben, kocht een jacht en zeilde de wijde wereld in. Zijn vermogen was weliswaar bedenkelijk ge slonken, maar stelde hem toch nog in staat om tien jaar door de wereld te zwerven, terwijl zijn blad in Parijs langzaam maar zeker overleed, iets waarover Harden-Hickev zioh weinig bekommerde. Op zijn tocht naar Rio de Janeiro ont dekte hij het eiland Trinidade, en was in de wolken, toen de bewoners hem vertel den, dat zij eigenlijk heelemaal geen heer en meester hadden, niemand belasting moes ten betalen en van de wereld niet meer afwisten, dan deze van hen. Waarschijnlijk vatte hij reeds toen het plan op, om vorst te worden over dit gezegende eiland, maar. daar hij voorloopig nog geld genoeg had, lag het nog niet op zijn weg om'tot de grondvesting van het vorstendom Trinidade over te gaan. Spoedig werd dit echter anders: het liep met zijn vermogen op een eind; na tien jaar moest hij naar Frankrijk terugkeeren. Maar op weg naar Parijs maakte hij ken nis met een rijke jonge Amerikaansche en een tweede huwelijk bracht zijn geschokte financiën weer in evenwicht. Evenwel, noch het geluk, noch het geld bleven hem trouw; na een jaar liet hij zich scheiden. Daar stond hij met vrijwel geen rooden duit meer op za toen de herinne ring aan het eenzame eiiand in den Stillen Oceaan weer in hem wakker werd, en hem deed besluiten de schipbreukelingen en de schildpadden met zijn heerschappij te ver- De inkomsten van den nieuwen staat zou den voortvloeien uit den verkoop der orden, de aandeelen in de goudzoekerij, en uit de fabricatie van schildpad in blik! De wereld stelde echter geen prijs op het bezit van het kruis van Trinidade, of schild pad in blik; in den Spaanschen goudschat geloofde niemand. Het bureau te New York werd door de politie gesloten, en baron Harden-Hickey, vorst van Trinidade maakte door zelfmoord een eind aan zijn veelbewogen leven. Hij vergiftigde zich in een klein hotel te El Paso. Hij had nog tien dollars bij zich en een kistje vol met witte kruizen van de orde van Trinidade, in alle drie de klas sen. Deze werden met hem begraven. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Zeist geeft een ieder in overweging by hem inlichtingen in te winnen alvorens in relatie te treden met het Comptoir du Nord (A. Donnay) te Brus sel, dat credieten verstrekt en voor welk comptoir J, Bacherini, wonende te Utrecht, Obrechtstraat no. 804, de hoofdvertegenwoor diging voor Nederland heeft. EEN ZELDZAAM VLIEGONGELUK» Te Nieuwer-Amstel (N.-H.) werd een koe door een vliegtuig getroffen. Het dier bleef geruimen tijd bewusteloos. Radio Nieuws. Vrffduc sa Mei ion HUIZEN. (1878- M.) K.R.O. 8—».1« Morgtmcon irt; lO-r-11.30 Grauu-njuzlek; 11.30—13 Half- uurtje voor zieken en ouden van dagen; 13 Tfld sein; 12.0113.15 Pol.-l»erlchten; 12.161.45 Lunch-concert; 1.482 Gram.-muziek; 34.SO Middag-concert; 4.304.45 Verzorging zender; 4.458.80 Gram.-muziek; 8<B0i Diner-concert 77.30 Lezing-; 7.807.45 PoL-berichten; 7.45— 8 Gram.-muziek; 8 Tfideein; 811 Concert; li la Gram.-muziek. VARA. 10.10 Voordracht; 10.80 Voor de zlekenj 11.30 Gram.-muziek. AVRO. 12 Tijdsein; 12.01— 1.80 Concert; 1.301.50 Praatje; 1.602 Gram.- muzlek; 22.30 Schoolultzendlng; 3.801 Con cert; 4 Sluiting. VARA. 4 Tijdsein; 4.01 Orgel spel; 4.30 Knutselwerkjes6.15 Concert; 6 Toe spraak; 6.10 Vervolg concert; 6.46 Actueel aller lei uit de arbeidersbeweging; 7 Vervolg concert V.P.R.O. 8 Weekuitzending; 8 Tgdaeln; 8.01 Ca techisatie; 8.30 Concert; 9 Cursus; 9.30 Concert 10 Persberichten Vrt)z. Godsd, Persbur.; 10.ÓS ^MlO-lS Declamatie; 10 45 Concert, VARA. 11 Gram.-muziek. Met ingang t telefoonverkeer met. schepen op 1 met de schepen: Empress of Britain van 6e Canadian Pacific Line en Bel genland van de Red Stad Line. De kosten voor een gesprek van 8 minuten Groote Komt Franco Lovtrli Absolute Garantie IN DEN STORM Door WJERNY XII. Tegen den avond keerden <te witte troe pen terug. Ze hadden de achtervolging moe ten staken omdat ze op sterkeren tegenstand van nieuwe roode troepen stuitten: zij had den echter twee gevangenen. Het waren Grisha's vrienden, wier auto hen onderweg in den steek had gelaten! Te voet hadden zij terug moeten gaan naar de stad, opge jaagd door de cavaleristen, die woedend wa ren over den tegenstand der roode troepen. Hun bovenkleeren waren hun afgenomen, met de handen op den rug gelbonden strom pelden zij voort, afgestompt en bebloed tengevolge van de zweepslagen en stooten met de geweerkolven, die hun onophoude lijk werden toegebracht. Zij waren te ver suft om mij op te merken gaven mij geen enkel toeken van herkenning zelfs, toen ze mij op korten afstand voorbij gingen. Ik was verplicht, dat vreesdijke schouw spel met voorgewende onverschilligheid gade -te slaan, want als ik zou zijn weggeloopen, had men mij van bolsjewistische neigingen kunnen verdenken. Éen panische angst hield mij bovendien aan mijn plaats gekluis terd; zouden er wellicht nog meer gevan genen volgen? Gélukkig bleef het bij deze beiden; door mijn raad was Grisha's leven gered; zijn paard had hem in veiligheid gebracht. Welk lot Grisha beschoren zou zijn, als hij an ders had gebamdeild, bleek den volgenden mprgen, toen de lijken der beidp roode of ficieren op 'do marktplaats aan een paar palen van het electrische licht hingen te Do opmarsoh der witte troepen werd krachtiger voortgezet, en de gevechten kre gen een ernstiger karakter. Ik werd als oud-oorlogsverpleegster gemobiliseerd en her vatte mijn vroegere werk achter het ge- veohtsfront, met het leger medetrekkend, dat steeds verder naar het Noorden werd ver legd. Hierdoor week een gevoel van voortdu rende angst. In Badhrput had ik feitelijk een allergevaarlijkste positie. Hoe licht kon ik niet herkend worden door iemand, die mij vroeger als vrouw van den rooden commandant in Lugansk had ontmoet! Nu ik verder van Lugansk wegtrok en bovendien niet lang achtereen op een plaats belef, was dit gevaar veel verminderd. Op deze wijze voorttrekkend, kwam iik tenslotte weer in Gharkof terug, waar ik me opnieuw voor een administratie ve betrekking aanmeldde. Het had er alien schijn van, alsof het einde der bolsjewisti sche heerschappij, dat de tegenstanders voortdurend hadden verwacht, en waarvoor de aanhangers der bolsjewisten hadden ge vreesde nu in het zicht kwam, want de ap in arsch naar het Noorden bleek niet te etui- De troepen van Dendkin waren zelfs tot in de nabijheid van Tula opgerukt, de roode troepen telkens terugwerpend, hen op de hielen volgend. In den zomer van 1919 ston den zij op minder dan 100 K.M. van Moskou verwijderd. De geheel e Oekraïne en een groot deel van Centraal-Rusland waren aan de Sowjets ontrokt. Vanuit Siberië drongen de legers van admiraal Koltehak tot aan de Wolga vooruit Samara en Syzeren, da beide knooppunten aan den linker-Wolga-oevor, waren in hun handen. Zoodra zij dezen hin derpaal konden overschrijden, zouden zij rechtstreeks op Moskou kunnen aanmarchee- nen. Generaal Judenitsoh rukte met een goed uitgerust leger vanuit Estland op, zijn troe pen schonen in wreedheid jegens hen, die van bolsjewisme werden verdacht uit te blinken Judenitsch stond réeds in de nabijheid van Petrograd en de Sowjets brachten dit cen trum haastig in staat van verdediging. In hidt Noorden was Archangelsk door Engel- 6che en Amerikaansche troepen bezet, zoodat per saldo een ring van verbitterde vijanden gevormd was, diè zioh om Moskou heen sloot, e"h waardoor de Sowjets de kans lie pen, om in hun eigen hoofdstad te worden verpletterd. Gharkof leefde in koortsachtige opwin ding. Telegrammen brachten onophoudelijk berichten over schitterende overwinningen van de .heldhaftige Russische troepen". En al mocht aangenomen worden, dat daarin veel overdrijving lag opgesloten, toch wezen de vermelde plaatsnamen op het energiek voortdringen der witte troepen. Eén deel der bevolking uitte hierover onverholen zijn vreugde; dit deel was bereid den terugkeer der Tzaristische verhoudingen te aan vaan den. een herstel van het, oud« regiem, dat ongetwijfeld het gevoflg zou zijn, als een definitieve overwinning door de witte ge neraals zou worden behaald, al was de vo rige Tsaar met zijn geheele gezin in Jeka- terinenburg lafhartig vermoord. Een ander deel, vooral de intellectueelen, hoe verbit terd ook op de bolsjewisten, zou betreuren, dat met den val der Sowjets tevens de mo gelijkheid van politieke vrijheid' zou gaan verdwijnen; zij voelden zich gedankt, on danks de luidruchtigheid, waarmede de militairen de uitroeiing ran het bolsjewisme verkondigden. Ik ontving op de reeds ge schetste clandestiene wijze berichten, die mij het ergste deden weezen, en ik bereidde mij op een definitieve nederlaag voor. Échter tegen ieders verwachting in ge beurden er wonderen. Eerst werd Judenitsch .verslagen bij Pe- trograd, on wel zoo grondig, dat zijn leger in wanorde over de Esthlandsoh'a grens vluchtte, met achterlating van enorme voor raden buitenlandsohe wapenen eu ammuni tie, juist datgene, waaraan de roode troepen het meeste gebrek hadden. De rooden ver sterkten het front bij Tula zoo vlug moge lijk met nieuwe, goed uitgeruste korpsen en verrasten de troepen van Denikin plotseling zoodanig met granaten en maohinegeweer- vuur, dat een ordelooze Vlucht der witten het gevolg was. Hun uitrusting, wapenen en ammunitie afkomstig van de vroegere geallieerde le gers vielen den rooden troepen in han den; hierdoor kregen zij nieuwen moed en sloegen hun vijanden met stijgende energie Bijna gelijktijdig begon de terugtocht van Denikin naar het Zuiden en Koltsjak naar hiet Oosten die weldra overging tot een totale debacle. Op militair gebied had zich min of meer de geschiedenis van Napoleon's todht naar Moskou herhaald. Hoe meer de witten naar het centrum opdrongen, des te kleiner werd de kring, dien de rooden te verdedigen hadden, en waardoor zij hun krachten konden concentreeren. Bovendien vochten zij voor hun leven, want noch van Denikin's, noch van Koltchak's troepen was genade te verwachten. Het was echter niet de militaire macht alleen, die besliste. De geheel» burgeroorlog werd tusschen twee groepen van actieve uitersten uitgevochten. De overgroote massa had slechts vage sympathieën en anti pathieën, doch beperkte zioh overigens tot de rol van toeschouwer. Deze massa nieuws gierig en beangst, had afgewaoht, wat het Sowjetbewiiid haar zou brongen, en zoo had zij eveneens de militaire macht der witte legers passief aanvaard. Men kon nu eenigszins een vergelijking maken tusschen die beide antipoden. Men realiseerde, dat het bewind der witten terugkeer tot het Tsaristische stelsel zou brengen. Men wist dus, wat in dat geval de toekomst beteeken- da „Had men daarvoor alle ellende van revolutie en burgeroorlog doorstaan" vroeg men zich af. De rc_t kende daarentegen in ieder geval iets nieuws; vele intellectueelen, in vertrouwen op eigen kracht, meenden dit „onbeschre ven blad" voor een democratische staats organisatie te kunnen gebruiken. Voor de lagere klassen, zoowel voor de arbeiders als voor de boeren, was de keuze niet moeilijk. Denikin had het door zijn wreedheid klaar- giespeeld, om zelfs den domsten analfabeet het verschil tusschen een. bewind van den „harin", den heer van vroeger, en dat der Sowjets te doen zien. Onder hen heerschte algemieene vijandschap tegen de witten, al wil dat niet zeggen, dat zij met de sowjets sympathiseerden. Maar zij hadden de zweep slagen der Kozakken het laatst gevoeld, de laatste requisities in de dorpen hadden de witten op hun geweten. Redenen genoeg, waarom de massa zonder eenig gevoel van sympathie, vaak met onverholen blijdschap, de verslagenen zag wegtrekken en de komst der Sowjot-troepen als iets onvermijdelijks afwachtte. Meestal gingen er een paar da gen voorhij tusschen den aftocht der witten en de komst der rooden. Gedurende die da gen bestond er in het geheel geen bestuur, maar de bevolking was te zeer terneerge slagen, om zelf iets te ondernemen. Zij wachtte het komende af, met de berusting in het noodlot, die zoo kenmerkend is voor de ziel van het Russische volk. Deze stille of openlijke vijandschap der bevolking ver anderde den militairen tegenslag der witten in een beslissende nederlaag. Daarbij kwamen nog eenige factoren, die bij allen diepe verontwaardiging verwekten. Wannoer de overhaaste terugtocht hun daar toe nog kans liet, vernielden de witten alles, wat zij tegenkwamen. Zij staken gebouwen in braqfl, vernielden spoorbruggen, lieten locomotieven met dynamiet springen, kort om zij wilden zoo weinig mogelijk in do handen der Sowjets laten vallen. Alhoewel dit algemeene oorlogstactiek is, 'oelt men d'c verwoesting door dc eigen iandsgenoo- ten als een onrecht Wat maakte het uit voor fabrikanten, voor technici, voor de kooplieden, of zij door de rooden „ontei gend" werden of door de witten, de be schermers van het privaat bezit, htm bezit tingen moedwillig werden vernield? Aan deze edgendoms-vemieling hadden de roode troepen zich in het algemeen niet schuldig gemaakt Ik wal liever geen par tijen verheerlijken, en weet zeer goed, dat dit verschil in optreden zeer verklaarbaar is. De witten hadden achter zioh de open zee, waarover de Westcrsohe machten ailes kondwn aanvoeren, wat bij later herstel noo- dig mocht blijken. De Fransche en Engel sche adviseurs van Denikin beloofden ook voor hei-stel der verwoestingen na de defi nitieve overwinning zorg te zullen dragen. Bij de rooden was 't omgekeerde het geval: zij wisten, dat daarvoor eigen middelen zouden moeten worden aangesproken, en dat van buiten af voor hen geen hulp te vinden was. Geen wonder, dat zij voorzich tiger omgingen met het weinige, dat nog onbeschadigd was en later in het productie proces dienst zou kunnen doen. wat echter niet wegnam, dat de vernielzucht der vitte troepen een groot deel der bevolking met feilen afkeer vervulde en haar ertoe bracht, in haar vertwijfeling de roode redding te aanvaarden. Ten slotte speelde ook het nationale ge voel e«en belangrijke rol ten voordeele der Sowjet-maoht, hoe tegenstrijdig dit ook. moge klinken. Zelfs onder de gewonde wit'e officieren, die ik heb verpleegd, waren er, die mij verklaarden, zich voor bnltenlon ders niet verder te willen laten afslachten en uit die overweging zich bij de roodo. troe pen te zullen aansluiten. Inderdaad, achter het witte front was ons land Rusland niet. meer. De militaire leiding berustte gelv.vl bij Fransche officieren en Denikin's Lv. stuurdare mochten niets beslissen zond«u- toestemming der buitemlandschv geldsckic tors. nvordt vervolati

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9