BINNENLAND. Kerknieuws. DONDERDAG 21 MEI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 officieele berichten ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. Besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau mr. P. Kikkert, hoofdcommies aan het Dep. van Buitenland- sche Zaken, secretaris der Nederlandsche delegatie naar de Rijnvaartcommissie; zijn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau F. van Hootegem, directeur van het gemeentelijk slachthuis te 's-Her- togenbosch en J. A. H. Perey, directeur van gemeentewerken te 's-Hertogenbosch; is de bronzen eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend aan P. de Boer, te Westerlee. CONSULAIRE DIENST Bij Kon. besl. is de consul der Nederlan den te Sao Paulo (Brazilië), de heer J. C. A. F. Zerrenner, bevorderd tot consul-generaal der Nederlanden aldaar buiten bezwaar van 's Lands schatkist. eerste kamer De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn in openbare vergadering bijeen geroepen op Woensdag 27 Mei a.s. des na middags te 1 uur. O. m. komt in behandeling de begrooting van Ned. Indië. de uitvoering dertarwewet Door het bestuur van de Hollandsch—-Bra- bantsche afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuindersbond is een telegram verzonden aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waarin het, gedrongen door den da gelijks stijgenden nood In den landbouw, den minister met den meesten aandrang yerzoekt de Tarwewet binnen den korst mogelijken tijd in werking te doen treden en den datum be kend te maken, wanneer met afname van oogst 1930 zal worden begonnen. machinisten-onderwijs COMMISSIE-ONDERZOEK Bij beschikking van den minister van Onder wijs is benoemd tot lid van de commissie tot onderzoek van het machinistenonderwijs F. C- Haanebrink, inspecteur van de N.V. Phs. van Ommerens Scheepvaartbedrijf, te Rotterdam. crisis visscherijbedruf Tengevolge van de nog steeds onbevredigen de resultaten van de Noordzeevisscherij is we derom een aantal IJmuider stoomtrawlers stilgelegd, zoodat thans slechts een derde van deze vloot in de vaart is. Bijna alle in de laat ste dagen te IJmuiden binnengekomen stoom trawlers maakten slechte besommingen, zoo dat de betrokken reederijen, om nog meer ver lies te voorkomen, genoodzaakt werden deze schepen tijdelijk uit de vaart te nemen. een ongeldige candidaten- ijjst VRIJZINNIG AMELAND IN LAST In „de Standaard" vinden we het volgendle toerende verhaal over vrijzinnig verkiezings leed op Ameland, hel mooie maar overwe gend vrijzinnige Waddeneiland: „Bij het inleveren der eandidaatlijsten op 12 Mei werd de vrijzinnige lijst van candi- daten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezin gen in de gemeente Ameland, om klokslag 4 uur ingediend. Het bleek evenwel, dat degene, die de lijst had ingeleverd, ze nfwt had onderteekend. Het hoofdstemburtau vergaderde heden, teneinde over de geldigheid der ingeleverde lijsten te beslissen. De bewuste lijst werd hierbij niet in be handeling genomen. De voorzitter van het hoofdstembureau, bur gemeester Boi'omeij, verklaarde desgevraagd dat dit ook niet zou geschieden, daar de lijst niet binnen den wettelijk daarvoor ge stelden tijd was ingeleverd. Eén der leden van 't stembureau weigerde hierna het proces-verbaal te teekenen. Bij de zitting van het stembureau was zeer veel publiek aanwezig. Tegen de beslissing van het hoofdstembureau zal beroep bij Ged. Staten worden aangeteekend. De lijsten der R.K. Staatspartij, Anti-Rev. Chr. Hist, en der Vrije kiezersgroep, wer den door het stembureau ailen geldig ver klaard. jMen kan zich voorstellen, dat het geheele eiland over dit voorval in rep en roer is". koninklijke marine-reserve Dit jaar kunnen 10 jongelieden toegelaten worden tot de opleiding tot luitenant ter zee bij de Koninklijke marinereserve. In- lichtingsboekje verkrijgbaar bij de Hide Af deeling A van het Departement van Defen- jaarvergadering a.v.o. In het „Geneesk. Tijdschrift der Rijksver zekeringsbank" lezen we het volgende over de A.V.O. Blijkens het zoo juist versohenen orgaan der Ned. Vereeniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeids krachten („A.V.O") zal de jaarvergadering worden gehouden op Donderdag 28 Mei a.s., het Jaarbeursgebouw te Utrecht. De och tendvergadering is gewijd aan zaken van huishoudelijken aard, de middag aan de behandeling van een viertal praeadviezen. Blijkens het verslag van den Secretaris- penningmeester groeit de Vereeniging snel. Oo 31 December 192S had ze 137 leden, op 31 December 1929 503 leden, op 31 Decem ber 1930 1021 leden, terwijl het ledental in- tusschen weer sterk gestegen is. Onder die leden zijn 107 algemeene vereejiigingen, die duizenden individuen vertegenwoordigen en zijn 13S gemeentebesturen en andere publiek rechtelijke lichamen. Er zijn bereids 10 af- deelingen opgericht, terwijl de stichting van meer afdeelingen in voorbereiding is. Het Bestuur stelt de ledenvergadering voor een ambtenaar voor den buitendienst te benoemen, om het praktische werk, be- hoorende tot de arbeidszorg voor onvol- waardigen, te organiseeren en te leiden: nl. het plaatsen van onvolwaardigen in bet be drijfsleven en de zoo economisch mogelijke organisatie van den arbeid voor onvohvaar- digen buiten het bedrijfsleven, nl. in inrich tingen of speciale werkplaatsen. de ..abel tasman" TE MELBOURNE De „Abel Tasman" is Woensdag om één uur te Melbourne aangekomen. De beman ning werd hartelijk ontvangen door civiele en militaire autoriteiten en het publiek. Het toestel vertroken gister naar Canberra van waar het hedenmorgen weer naar Sydney zou vertrekken. opheffing zeevischhal- bedrijf te vlaardingen WEGENS TOTAAL GEMIS VAN AANVOER In verband met den geringen aanvoer van versche visch gedurende de laatste jaren en het totaal gemis van aanvoer in het loopen- de seizoen, heeft de Commissie voor de Zee- vischhal aan Burg. en Weth. te Vlaardingen geadviseerd tot opheffing van het bedrijf. Tijdens de oorlogsjaren heeft de Vischhal zich nog in een korte periode van bloei mogen verheugen. Gedurende de laatste tiental jaren brachten de Vlaardingsche beugschepen hun vangsten meer en meer aan de markt te IJmuiden, omdat daar een betere besomming kon worden gemaakt. 1 dit seizoen heeft zelfs niet één schip hier gemarkt, enkele kleine partijtjes buiten be schouwing gelaten. De Commissie adviseert verder de gebou wen voor lange ren tijd dan tot dusver te verhuren, met dien verstande echter, dait in dien door onvoorziene omstandigheden de 'toestand zich zoodanig mocht wijzigen, dat het gewenscht is het bedrijf weer op gang te brengen, opzegging van de huur mogelijk blijft B. en W. stellen den Raad voor het bedrijf met ingang van 1 September a.s. op te hef fen. winterverpleging Nu de zomer nadert en de kolonie-huizen van het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en vacamtie-kolonies over stroomd worden met aanvragen, wijst de administrateur, de heer A. C. Bos te Eg- mond aan Zee er op, dat men in 't algemeen nog veel te weinig profiteert van de winter- verpleging. Gelukkig, deze begint iets later dan elders, ook in ons land burgerrecht te krijgen. Ieder jaar worden de heerlijke resultaten meer zichtbaar voor het publiek, zooals het voor insiders reeds lang duidelijk was. De rijksinspectie voor de hygiëne van het kind, die o.m. de overheid adviseert, is een groot voorstander van winteruitzending. De regeering steunt de kinderuitzending steeds krachtiger, omdat het een algemeen belang is, 'n krachtig middel tot, verbeter de volksgezondheid, een preventief middul tegen Lb.c. e,n andere kwalen. Rijk en vele provincies steunen de win- terverpleging met het dubbele, Noord-Hol land en Limburg zelfs met het drievoudige van het zomersubsidie. Gemeentebesturen door het heele land vol gen gaarne. De geneeskundige diensten, de school artsen bevorderen het winterwerk waar zij kunnen en mannen van studie, van naam en groote ervaring als Dr. Heyerman3 en Dr. Deyl te Amsterdam, Dr. Schuckink Kool te Utrecht, om van vele anderen niet te spre ken, geven door hun oordeel wetenschappe lijke waarde aan het op ondervinding ge gronde oordeel van bestuurders en leidsters der koloniehuizen. Waar er nu 's zomers plaatsgebrek is, trekke men meer profijt van de winterver- pleging. watersport sanatorium „sonnevanck" BEZOEK DIT KAMPEN. Dinsdag j.l. werd het Sanatorium Sonne- vanck te Harderwijk bezocht door een 14-tal studenten van de Theol. School te Kampen, die daar een en ander bezichtigden o.a. het nieuwe Röntgen-apparaat en 't laboratorium. Zij werden rondgeleid door den Geneesheer- Directeur en een der geneesheeren, die hen ;en en ander omtrent de verpleging dr patiënten meedeelden. Tegen 12 uur werd door de heeren in het hoofdgebouw de lunch gebruikt. Dit bezoek ging uit van den Bond „Samenwerking" van Chr. gestichten, s streven o.a. is meer bekendheid aan de Stichtingen te geven. Vooral is het goed als onze aanstaande predikanten een en ander daarvan weten, opdat ze straks in hun gemeenten de stich tingen bij voorkomende gevallen kunnen aanbevelen, terwijl ze tevens kunnen mede werken om in hun omgeving op steun aan te dringen. Na het bezoek aan Sonnevanck vertrokken de heeren naar Salem te Ermelo, een Zie kenhuis, uitgaande van de Vereeniging voor Geref. Ziekenverzorging. HET OORDEEL VAN EEN DESKUNDIGE In „Zonnestraal", het officieel orgaan der Ned. Vereen, tot het oprichten van Arbeids- kolonies voor Tuberculoselijders, schrijft de redacteur, de heer B a r e n t z een zeer waardeerend artikel over het sanatorium „Sonnevanck". De schrijver belijdt eerst een vergissing: de plaats van stichting viel hem bijzonder mee: „Toen ik mij op weg begaf naar Harder wijk had ik zoo het idee: hoe is men eigen lijk op de gedachte gekomen in dit Zuider- zee-plaatsje een sanatorium op te riohten? Tot mijn schande moet ik bekennen, dat ik niet wist., dat op enkele K.M. buiten de stad zulk prachtig natuurschoon was te vin den. Reeds de weg naar het sanatorium was een verrassing; maar meer nog het schitte rende 35 H.A. groote terrein; waarop Sonne vanck is verrezen." Bij een beschrijving van het Sanatorium vijst hij er op, dat, het verlies over 1929 geen f 15000 zou bedragen hebben, als de ty- "chting het geheele jaar gevuld ware ge weest Gelijk van zelf spreekt, stelde de heer Ba- rentz ook de vraag: wat wordt er aan ar- beidstherapie gedaan, en daarop vond hij dit antwoord: Sinds ongeveer een jaar bevindt zich op het terrein van Sonnevanck ook een werk plaats voor nazorg-werk „Nieuwe Wegen", waarbij zich tevens een slaaphut bevindt. Tijdens mijn bezoek werd hierin echter niet gewerkt, daar er onder de patiënten geen mannen waren, die daarvoor in aanmerking kwamen. t is een eenvoudig gebouwtje, waarin eventueel wat timmer- en schilderwerk kan geschieden, terwijl er kleine vertrekjes in zijn, waarin con schoenmaker, kleermaker, of horlogemaker hun werk zouden kunnen verrichten. De bedoeling hiervan is uitsluitend ari beids-therapie, d.w.z. dat aan bijna genezen patiënten korten tijd de gelegenheid geboden wordt, eenigen arbeid te verrichten, die ze helpt op den weg der algeiheele genezing. Eigenlijke nazorg, zooals die b.v. in Zonne straal beoefend wordt, ligt niet in de be doeling. Over toewijding en verpleging had hij niets dan lof. ned: toonkunstenaarsbond Nederlandsche Toonkunstenaarsbond heeft een telegram aan den Minister van Ar beid gezonden, waarin het hoofdbestuur erkentelijk te zijn voor de uit de dagbladen omen eerste maatregelen tot bescherming der arbeidsgelegenheid voor dé Nederlandsche musici en tegen het bezetten der plaatsen door buitenlanders. Deze maatregelen zijn volgens den Bond dringend noodig ter beteugeling^ van de groeiende tendenz om ondanks de aanbiedin gen van Nederlanders vreemdelingen te enga- geeren ter verdere vervanging van landgenoo- ten. Voorts is een algemeene dwingende maat regel met de mogelijkheid van wering van vreemdelingen, zooals deze ook in andere sta ten geldt, zeer noodzakelijk, en den Bond ver zoekt den Minister een spoedige totstandbren ging van een dergelijke bepaling. ..een dwaas praatje" Uit de Maas- en Schelderode: Onder dezen titel waarschuwt „partijge noot" mr. J. E. W. Duys zijn roode vrien den toch vooral niets aan' te nemen yan het dwaze praatje, dat van zekere zijde wordt rondgestrooid, als zou hij lid der...... Gereformeerde Kerk geworden zijn. Eerst had hij over het praatje gezwegen, maar nu hij bemerkt, dat men in sommige streken van ons land deze verzinsels col porteert met de kennelijke bedoeling' de S. D. A. P. er mede te bestoken, machtigt hij zijn partijgenooten een en ander voudig als onwaarheid te qualificeeren. Hoe „partijgenoot Duys" achter die „ken nellij ke bedoeling" gekomen is, blijft raadsel. Maar wij kunnen mr. Duys wel verzeke ren, dat als het ooit zijn „kennelijke_ be doeling" mocht zijn lid van de Geref. Kerk te worden wat hij vooralsnog niet van plan is, naar zijn zeggen de Kerkeraad, die hem heeft toe te laten, hem eerst nog wel eens geducht aan den tand zal voelen. Zooveel „Christendom van de daad" heeft de Geref. Kerk gelukkig nog wel, al maakt de heer Duys haar in hetzelfde stukje voor ersatz- en naam-Christendom uit Het praatje is inderdaad „dwaas", maar nog dwazer zou het zijn te veronderstellen dat dit dwaze praatje van „Geref. zijde" „gecolporteerd" zou worden met de bedoe- linger er de S.D.A.P. mee te bestoken! Eerlijk gezegd, verlangen we op 'f ooqenblik meer naar de kachel dan naar 't water. Maar weer en wind dienende, zal weidra het watersport-seizoen zijn aangebroken, bovenstaande foto bewijst, dat men er in Duits cldand reeds druk mee b°zig is. stichtingen van barmhartigheid De Algemeene Vergadering van bovenge- noemden Bond zal' worden gehouden op Dondetrdag 28 Mei a.e. dee voormiddage IOV2 uur dm het Gebouw voor Kunsten Weten6dha>ppen te Utrecht De huishoudelijke vergadering duurt tot ongeveer één uur. Om 2 uur begint de we- tenschappelaj k-praiktieche vergadering, waarin allereerst Dr. J. Hekman Rotterdam hoopt, te refereeren over het onderwerp: De invloed vam psychische fac toren op het ontstaan en het verloop vam inwendige ziekten. Stellingen Dr. Hekman. Bij de behandeling van dit onderwerp worden de volgende stellingen besproken. 1. De belijdenis, dat de mensch uit zl lichaam bestaat is van beteekenls vo< herkenning en voor de verklaring vai invloed, dien psychische factoren kunnen zföïFCtbsoluut betrouwbaar Loel^steem BUITENLANDSCHE MUSICI GEWEERD uitoefenen op het ontstaan van sommige in wendige ziekten. Hetzelfde geldt van dezen Invloed op het verloop van sommige inwendige ziekten. 3. Uit dien hoofde past groote voorzichtigheid bij de toepassing van uitkomsten verkre gen uit de bestudeering van ziektebeelden bij dieren, op analoge ziektebeelden bij den De geleidelijke overgang van enkele z.g.n. functionneele en organisch© orgaanaandoe ningen is bij deze opvatting alleszins be- OokPvoor de behandeling van verschillende Inwendige ziekten ijs deze opvatting van groot gewicht. Vervolgens hoopt De. D. Sikkel vam Amsterdam te spreken over: De beteekenis van de geestelijke verzorging voor de ge nezing onzer ikramken. Stellingen De. Sikkel De SteillLngen luiden als volgt: r den geheel en mepsch en leidt ten slotte tot de volkomen bevrijding zoowex van zijn ziel als van zijn lichaam, welke be vrijding In aanvang hier openbaar wondt- Principieel ls dit geopenbaard in de predi king en lfi de genezingswonderen van den Heiland gedurende Zijn omwandeling op aarde. 5. De geloovlgen zijn geroepen om de®e betee kenls van Christus te belijden. Op bijzon dere wijze ls dit ook uitgekomen in het tijdelijk charisma van de gave der gezond making Ook al deelt de H. Geest dit bijzonder eha- de geloovlgen mede, zoo mag toch niet worden geloochend, dat de geestelijke verzorging ook tegen woordig van groote beteekenls moet wor- 7. Deze beteekenls 1 3 genezing der kr< -oet worden verklaard uit Het name ls de geestelijke verzorging -v groote beteekenls bij psychische krank: Met dankbaarheid moet dische^krtn- a-s'. de ge nezing der patiënten onder Gods zegen vnn te meer beteekenls zijn, naarmate zij eene zjjds den rijkdom van Gods genade verstaa^ anderzijds diep doordringt in den zielenood I Varia. Na de ddecue&ie voügt aJe Varia: a. De periodiek „Predikant en Dokter." b. Versobering inzake bouw en inrich ting der Stichtingen. c. Mogen mammen door vrouwen ver pleegd worden? GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Rotterdam-Katendrecht, H. W. H. v. Andel te Oudshoorn en K. Sietsma te Eindhoven. Beroepen: Te Dui&bu rg-Ruhrort (Duitschland), J. Wiepkema te Eibergen. Bedankt: Voor Voorthuizen, D. Zwart te Oudemirdum. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Oostenhaule en Schar- sterbrug, E. A. Lazonder te Spannum. Ta Haren, A. Oskamp te Den Hoorn (Texel). Te Lopik en, te Jaarsveld, J. R. Cuperus, cand. te Utrecht Aangenomen: Naar Ferwerd, D. J. Politiek te Kolham. Bedankt: Voor Opheusden, D. J. v. d. Graaf te Ede. Voor Rhenen, B. Tuinstra te Soesterbengt Voor Lisse, A. Dönszel mann te Almkerk. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Schiedam, P. Zwier te Al-phen a. d. Rijn. Aangenomen: Naar Ulrum, L. Floor, cand. aldaar. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. De heer A. J. v a n D ij k, Theol. candidaat te Rotterdam, Wolphaertsbocht 435 te Rot terdam (Charlois), die zijn studie aan de Theol. School te Kampen voltooide, is heden door de Classis Rotterdam praeparatoir ge ëxamineerd en met algemeene stemmen be roepbaar verklaard bij de Geref. Kerken in Nederland. De heer Van Dijk is bereid ter stond een eventueel beroep in overweging te nemen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Cand. J. R, Sybrandy van Stiens werd Zondagmorgen by de Geref. Kerk te Zwartebroek bevestigd door zijn vader Ds. J. Sybrandy, van Stiens, met een predikatie over 2 Tim. 4 1 en 2. Aan de handoplegging mede deel Prof. Dr. C. van Gelderen. Toege zongen werd de zegenbede uit Ps. 134. Als in- treetekst had de jonge predikant gekozen 2 Cor. 12 9a, waarbij hij naging dat God spreekt 1, dat de dienaar zwakheid is, 2. dat Zyn kracht geschonken wordt, en 3. dat Zijn kracht in die zwakheid zich verheerlijkt ziet. Toespraken werden gehouden door ouderling J. Brons namens Kerkeraad en Gemeente, door Ds. W. L. Korfker van Barneveld namens Classis Apeldoorn en door burgemeester Westrik van Barneveld. Ps. 1213 werd den nieuwen predikant toegezongen. In een na afloop gehouden vergadering wer den nog toespraken tot Ds. Sybrandy gericht door het hoofd der Chr. School, den heer W. J. v. d. Brink en door afgevaardigden der jeugdorganisaties. DS. D. J. VEEN t In den ouderdom van 83 jaar le te Berg» haren overleden Ds. D. J Veen, predikant bij de Ned. Herv, Gemeente aldaar. De overledene werd in 1848 geboren en in 1875 candidaat in Gelderland om 10 Oct. 1875 te Eist bij Amerongen het predikambt te aanvaarden. Van daar vertrok hy 18 Juli naar zijn laatste gemeente, die hij dus 1 dan 50 jaar heeft mogen dienen. Verleden jaar is hij te Bergharen op groo -sche wijze gehuldigd, toen hij een halve eeuw inwoner van deze gemeente was. GRAFSTEEN-Ds. T. WOUDSTRA. Naar wij vernemen zal een steen op het graf van Ds. T. Woudstra, in leven emeritus predikant der Geref. Kerk te Leiderdorp, op den Tweeden Pinksterdag, des namiddags 2 uur op de Alg. Begraafplaats aldaar de familie worden overgedragen. ALG. SYNODALE COMMISSIE NED. HERV. KERK 7de zitting. Vastgesteld werden de toe lagen uit de Generale Kas en uit het Fonds 1 voor noodlijdende Kerken en personen. Voor retaat, kieine toelagen aan gemeenten en personen bedraagt het cijfer van het Fonds f 10.880; Schrift, j voor groote toelagen f 29.625. Uit de generale ,0- aov gyfgp voor noodlijdende personen f 15.290; voor suppletie aan het fonds „Schraal ste" f 17.089 en suppletie aan fonds „Geeste lijke behoeften" f 2380. De overblijvende '.700 uit die kas worden bestemd voor groote toelagen. Een verzoek van de Maatschappij tot bevor dering der Bouwkunst om instelling van een Commissie van Advies voor ingediende Kerk- bouwplannen zal by de Synode worden overge bracht, hoewel financieel en technisch bezwa ren bestaan. Nadat nog eenige kleine stukken waren af gehandeld, werd naar aanleiding van een ver zoek van twee Theol. Studentenorganisaties en na advies van de Kerkelijke hoogleeraren besloten de Syynode het voorstel te doen een bedrag uit te trekken voor genoemde hoog leeraren, opdat dezen gelegenheid hebben stu denten, voor wie zulks noodig is, spraaklessen te doen geven en voorts voordrachten te doen houden over voordracht en uitspraak. ROFFEL-RIJMEN REGENT EN-WALS •opaganda-avond .\'a de pauze: Aardschok", ee verwikkelingen, üanst. De Koc-1 komisch spel (Persverelag). Zoo dansen ze "het leven door, Zoo spelen ze tooneel; Aan het beroemd beginsel doen Ze maar niet al te veel. 't Beginsel zit ze in het bloed; Het bloed is kerngezond; Het klopt en bruist en stroomt alleen Voor volk en Vrijheidsbond. Ze zijn zoo jeugdig-liberaal, Ze voelen zich zoo rijk, 't Zijn nog geen Vrijheidsbonders, maar Ze dénken toch gelijk. Ze zijn pas vijf en dertig jaar (De oudste-jonge dan) BeginselstudieBen je wijs! Daar doen ze nog niet an. Een blijspel en een stepje in De politieke sfeer: Een liberale jazzband is Het leventje meneer! Maar als er baantjes open zijn, Posities bij het Rijk, Wie is danals ik vragen mag, Den Liberaal gelijk1? Wie heeft zoo'n blik, zoo'n breede kijk, En zoo'n compleet verstand, Wie weet zoo goed wat goed is voor Het lieve vaderland? Wie maakt, wanneer men hem passeert Zoo'n redeloos kabaal? Dat is de smettelooze man Dat is... de Liberaal. (Nadruk verboden) LEO LENS, KERKERAAD OF KIESCOLLEGE? In de Ned. Hervormde Kerk: F ij n a a r t. Het Prov. Kerkbestuur heeft inzake een ingesteld hooger beroep uitgc- maakt, dat de uitslag: „Kerkeraad" gehand haafd blijft. VRIJWILLIGE BIJDRAGEN Te Woudrichem heeft het Kerkbe stuur der Ned. .Hervormde Gemeente beslo ten ook dit jaar geen hoofdelyken omslag van de lidmaten te heffen, doch te trachten de benoodigde gelden te verkrijgen door middel van vrijwillige bijdragen. „AVONDSTILTEN" Te Amsterdam beginnen in de Oude Kerk der Ned. Hervormde Gemeente heden de „Avondstilten'', die op Donderdagavonden in den zomer geleid worden door Dr M. J. A. de Vryer, aldaar. KERKGEBOUWEN. Te Zeist is gisterenavond het nieuwe kerkgebouw der Geref. Kerk in gebruik ge nomen. Onder de vele aanwezigen waren do Burgemeester de Wethouders, een tweetal Herv. predikanten, de predikant der Chr. Geref. Kerk en de Evang. Broedergemeente en predikanten van elders. Dr. C. W. Scheffer voerde het woord na mens de Bouwcommissie, die waardeerend architect B. W. Plooij, van Amersfoort, den aannemer J. W. van Westreenen en alle medewerkenden toesprak, waarna hij het kerkgebouw aan den Kedkeraad overdroeg. Vervolgens spraken Ds. W. Verhoef en Ds. J. BOUWSTEEN ZUIDOOSTHOEK. Men schrijft ons; Voor eenige weken werd in dit blad het koopen van een bouwsteen aanbevolen voor de stichting van een kerk gebouw te Hoornsterzwaag aan den weg (Zuidoosthoek van Friesland). Dat hielp wel. Uit alle deelen des lands werden bouwsteenen besteld, maar toch nog lang niet voldoende. Er is i 8000 noodig. En het is gewenscht, dat wij spoedig kunnen b o u w e n, hier, waar. de revolutionaire partijen met felheid trach ten te breken. Laat- nu ieder aan dit mooie werk helpen. Ge kunt uw geld toch niet beter besteden dan voor het zaaien yan hek zaad, hetwelk is het Woord des Koninkryks, Er zijn bouwsteenen van f 100, f 50, f 25, i 10, f 5, f 2.50, f 1. Wie zendt nu eens voor dezen arbeid f 100? En wie dat niet kan, vindt licht keus uit bovengenoemd lystje. Zend uw bijdrage op postrekening 79600 van Ds. H. Retel, pred. der Geref. Kerk te Hoornsterzwaag. INWENDIGE ZENDING NOORD-HOLLAND., Te Alkmaar Is de voorjaarsvergadering ge houden van de Vereen, voor Inw. Zending in N.-Hohand onder leiding van Jhr. Mr. L. A. v. d. Brandeler te Alkmaar, die mededeeling deed dat de in de vorige vergadering be noemde leden van het hoofdbestuur Ds. ,T. A. L. Hovy te Wijk aan Zee en Duin, Ds. W. J, van Elden te Aalsmeer en Ds. J. A. Kwint td Opperdoes, de benoeming niet hadden aan vaard, terwijl Ds. P. van Lelyveld te Burger dam, wegens a.s. vertrek uit de provincie als lid van het hoofdbestuur had bedankt. Het hoofdbestuur achtte aanvulling voorloopig niet noodig, doch uit de vergadering werd opnieuw aangedrongen, om liet hoofdbestuur uit te breiden met personen, die de provin-» cie goed kennen. Het hoofdbestuur werd ge-» machtigd een redacteur van het orgaan te be noemen buiten het bestuur. De heer G. Voet van Genemuiden spralc over „een noodtoestand", wyzend op de droe ve geestelijke toestand in vele plaatsen irt Noord-Holland; zeer vele gemeenten zyn va cant, mee tengevolge van veel te lage tracte- menten. Tegelijk wint Rome in Noord-Holland dagelijks veld. Spri meende dat er iets gedaan moest wor den. Daar vele gemeenten het predikantstrak tement niet kunnen betalen, vroeg hij of niet bevorderd kon worden, dat godsdienstonder wijzers en oud-zendelingen als hulppredikers die gemeenten zouden dienen. Voorts drong hij aan op het stichten van Evangelisatieposten tusschen Alkmaar en Hoorn en tusschen Hoorn en Enkhuizen. Op de lezing van den heer Voet volgde dniÜ D#. A. E. van Baaien van Broek op Langen- dyk sloot de vergadering met dankgebed. In een openbare samenkomst des avonds traden nog verschillende sprekers op. ZENDING Ned. Indische Zendingsbond. Dè Ned. Indische Zendingsbond, de organisatie van de Protestantsche ZendincBarbeiders ia Ned. Indië zal van 21 tot 25 September a.s, een conferentie houden te Bandoeng, rer ge legenheid van de herdenking van zijn 50* jarig bestaan. Van dezon Bond is Dr. H. A. van And dl voorzitter, welke functie tijdens zijn afwe zigheid door Ds. Bos van Djokja wordt waargenomen. Zendeling O. E. van der Brug te Poerwokerto is secretaris. De Bond heeft een Lectuur-eornmissiê voor de uitgaven in de Inlandsche Talon, waarvan Dr. H. Kraemer te Solo voorzitter is: een Jeugdcommissie onder voorzitter schap van Dr. J .H. Bavin ok to Solo. di« twee jeugdbladen uitgeeft. Verder heeft dd Bond een eigen orgaan „De Opwakker/* welk blad al een kwart eeuw ouder is dan de bond zelf en dus reeds meer dan 73 jaar bestaat. Het ligt in de bedoeling deze jubileum conferentie grootsrher te doen zijn dan de gewone twee-jaarlijksche conferenties van den Bond en zooveel zendimgsarbeiders aJS mogelijk is, van de Buitengewesten aan die conferentie te doen deelnemen. GIFTEN EN LEGATEN Te Soheveningen ontving de Diaconie der Ned. Hervormde Gemeente van wylen no taris P. Varkevisser aldaar een legaat va* f 10.000.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5