.j* v U T éi/ZaJlefJ BINNENLAND. Kerknieuws. Radio Nieuws. WOENSDAG 20 MEI 1931 N.C.V.G.B. Ned. Centrale Bond van Christelijke arbeiders (sters) in de bedrijven van voedings- en genotmiddelen Openingsrede. Gister is te Nijmegen de regende alge- tacene vergadering van den N.C.V.G.B. ge opend onder leiding van den voorzitter, den he^r A. Hanemaayer, van Rotterdam, nadat de bezoekers van het congres vooraf aan een gemeenschappelijken maaltijd zich had den vereenigd. De groote vergaderzaal van het hotel „De Bonte Os"' was gevuld mwt de vertegen woordigers der afdeelingen, uit alle deelen van het land bijeengekomen. Door den Bondvoorzitter werd het congres toet gebed aangevangen, waarna hij een openingsrede hield. Spr. herinnerde aan de economische crisis en aan de rijke zegenipgen, op den arbeid der organisatie geschonken, om vervolgens de verschillende resultaten van dien arbeid pa te gaan. Op 1 Januari 1929 bedroeg het aantal leden 1666; in dat jaar was de vooruitgang 285 leden. Op 1 Januari 1930 begonnen met 1951 leden, bedroeg in 1930 de vooruitgang 302 ledpn. Een totale vooruitgang dus van 587 leden of niet minder dan ruim 35 procent. Op 'l Mei j.l. werden de 2400 leden bereikt. Een tiental nieuwe afdeelingen zijn bij den Bond gevoegd. Ook de financieele positie van den Bond vertoont een gunstig beeld. Spr. mempreerd'e, hoe het met Maart 15 jaar geleden was, dat de N.C.V.G.B. in zijn tegenwoordigen gerentraliseerden vorm tot stand kwam door fusie met de bakkers- en drankber.- en slagersorganisaties en het met Juli a.s. 25 jaar geleden is, dat de Bond van Chr. bakkersgezellen werd opgericht Beide feiten werden door Spr. uitvoerig herdacht en in het licht geteld. In de Bonds- Verhoudingen is gedurende al die jaren nim mer reden geweest tot klacht. Spr. zette kort uiteen welke de taak van de Bondsvergadering is, om vervolgens te wij zen op de beteekenis van de christelijke levensbeschouwing in het leven der maat schappij, waarvan gezegd kan worden: „ons is de toekomst" of „de toekomst is ons". Dat is geen zelfoverschatting, want ons geloo- ven, ons belijden, ons vertrouwen, onze kracht is van den God der goden, den Heer der heeren. Wij gelooven in de zegepraal van het Kruis, nu en in de naaste toekomst Mot deze idealen bezield, werken we ook als christelijke vakorganisatie aan de komst van het Koninkrijk Gods en dan gaat er ook van dit congres kracht en bezieling uit voor den arbeid. De openingsrede van den bondsvoorzitter waarin hij ook nog een speciaal woora van welkom richtte tot den afgevaardigde van het Chr. Nationaal Vakverbond, den heer J. S. Ruppert van Utrecht wordt met een krachtig applaus ontvangen. De secretaris, de heer J. L. Kannegie- ter, van Rotterdam, deelt mede dat 48 af deelingen op dit congres vertegenwoordigd zijn. Een 12-tal afdeelingen hebben geen af gevaardigden gezonden, waarvan enkelen als reden opgeven geen verlof te kunnen krijgen voor de hun eventueel vertegenwoordigende i hef 'Aan de orde wordt thans gesteld de bespre king van de jaarverslagen 19291930 van se cretaris en penningmeester, waarbij tevens wordt besproken het beleid van het hoofd bestuur. De afgevaardigde van de afdeeling Rot terdam (bakkers) brengt hulde aan de samenstellers van de jaarverslagen, waar voor hij uitsluitend lof en waardeering heeft evenals voor het algemeen beleid van het hoofdbestuur. Rotterdam zag gaarne hot aan tal leden opgevoerd tot 2500. Respectievelijk brengen afgevaardigden van Amsterdam (chocolade-bewerkers, bakkers en drankbereiders), Den Haag (slagers). Utrecht (bakkers) en Leeu warden hulde aan het beleid van het hoofdbestuur. De Voorzitter zegt dankbaar te zijn voor de woorden van waardeering, tot het hoofdbestuur gericht. Die waardeering komt voor een groot deel toe aan secretaris en penningmeester. Spreker sluit zich gaarne aan bij den wensch van Rotterdam dat het aantal leden tot 2500 wordt opgevoerd. Liever nog 2750. Spreker wil er echter op wijzen dat van don vooruitgang in de laatste 4 maanden (147) Rotterdam (bakkers) er slechts een voor haar rekening heeft genomen. V r o o 1 ij k- h e i d). Inzake de jeugdbeweging wijst spreker er op, dat we in dit opzicht in de goede rich ting gaan. In dit verband herinnert hij aan het dezer dagen verschenen rapport Arno- link-Nauta ten aanzien van de taak der Chr. vakbeweging ten opzichte van de jeugdbe weging. Spreker deelt verder mede dat wat betreft de vacantietoeslag nog geen beslissing is ge- Aangaande het bedrijfspensioen, daarom trent kan in deze vergadering nog geen en kele mededeeling worden gedaan. De jaarverslagen worden onder applaus in de vergadering goedgekeurd. Bij de bespreking van de redactie van „De Bazuin" zegt de afgevaardigde van Den Haag (hakkers) van meening te zijn dai de redactie in geen betere handen kan zijn dan zij op 't oogenblik is. De afgevaardigde van Utrecht (bak Kers) sluit zich hierbij aan. Woorden van waardeering aan den redac teur worden nog gebracht door de afgevaar digden van Sneek, Leeuwarden en "indho ven. De redacteur, de heer Hanemaayer, dankt voor de hem gebrachte waardeoring, 'oor een deel ook toekomt aan den heer Kannegieter. De enkele opmerkingen, door de afge-# ar- digden gemaakt, worden door spreker op be vredigende wijze beantwoord. Inmiddels geeft de Voorzitter het woord in den vertegenwoordiger van het Chr. Na. tionaal Vakverbond, den heer J. S. Ru p- e r t van Utrecht. Spreker gaat ook gaarne in de rij 6taan van degenen, die de loftrompet hebben la ten weerklinken over het beleid van het hoofdbestuur. Dat ook uw organisatie aldus spreker evenals al onze andere organisaties, be houdens een enkele uitzondering, in leden tal is vooruitgegaan, stemt tot blijdschap, te waar in deze tijden de toestand in de verschillende bedrijven niet zoo rooskleurig is. In dit verband kan spreker meedeelen dat juist hedenmorgen het resultaat van den vooruitgang van het ledental van het Chr. Nat Vakverbond in het laatste kwartaal is vastgesteld. Dit bedraagt een toename van ledental van 4191 of 4192. (Applaus). We leven in donkere tijden, vervolgde spr. En al neemt het ledental van de Chr. vak beweging toe, we dienen te beseffen, dat we niet weten wat God voor ons verborgen houdt We staan voor een moeilijke taak, met de ernst waarvan we terdege rekening dienen te houden. Onze taak zal zwaarder worden in de toekomst En voor de vervul ling van die taak zullen we bovenal geloofs vertrouwen, trouw aan het beginsel behoe ven. (Applaus). Aan de orde is: verkiezing van alle perio diek aftredende bestuursleden. Waar geen tegencandidaten gesteld zijn, worden herko zen de heeren A. Hanemaayer, voorzitter; J. Z. Kannegieter, secretaris; j. Otten, penning meester; P. Chr. Simons; A. Drop; Jac. v. Soelen; B. Star en T. Veenstra. In de plaats van den heer D. M. Kuivenhoven, die zich niet meer beschikbaar stelde, behaalt geen der gecandideerden bij eerste stemming een 'olstrekte meerderheid, zoodat een nieuwe ■rije stemming noodzakelijk is. In behandeling komt een voorstel van de afdeelingen Schiedam (drankbereiders) en Utrecht (bakkers). Ter motiveering van dit voorstel wordt aangevoerd dat in verband met den groei van den bond gedurende den laatsten tijd, uitbrëiding van het hoofdbestuur noodzake lijk is geworden. Tevens acht men het ge- wenscht opdat dan meerdere grootere afdee lingen in het hoofdbestuur vertegenwoor digd kunnen zijn. De Voorzitter deelt mede dat er bij het hoofdbestuur geen overwegende bezwa ren zijn tegen uitbreiding van het aantal hoofdbestuursleden van 9 op 11, hoewel het van de noodzakelijkheid niet overtuigd is. De verschillende afgevaardigden, die over dit voorstel het woord voerden, gingen voor het meerendeel accoord met het prae-advies van het hoofdbestuur, met het gevolg dat het voorstel verworpen werd toet 73—39 stemmen. De vergadering herbenoemt den heer H a- nemaayer tot redacteur van „De Ba zuin". In de commissie van arbitrage ingevolge art. 13 der statuten worden aangewezen de afdeelingen Den Haag (bakkers), Schie dam (drankbereiders) en Rotterdam (bakkers). Ter tafel komen thans nadat de verga dering een drietal uren bijeen is geweest de voorstellen van het hoofdbestuur in zake wijziging van het huishoudelijk reglement. Allereerst een nieuw artikel 3a, waardoor het mogelijk wordt dat personen, wier lid maatschap krachtens art 3, sub a, zou moe ten beëindigen, en wier lidmaatschap van den bond op dien datum ten minste 10 jaren onafgebroken heeft voortgeduurd, in de ge legenheid gesteld kunnen worden alsnog lid van den bond te blijven, onder inachtneming van bepaalde tevens in dit nieuwe artikel vast te leggen voorwaarden. De tweede wijziging betreft een nieuw artikel 3b, waarin bepaald wordt, dat voor personen, welke den leeftijd van 70 jaar hebben bereikt het lidmaatschap van den bond eindigt en dat hun, indien zij op dien Hofleverancier 2500 Arbeiders 2'/j Millioen sigaren per week datum meer dan 15 jaar lid van den bond zijn, een uitkeering wordt gedaan volgens een bepaalde in dit nieuwe artikel ont worpen regeling. Na eenige dri&cussie worden deze voorstel len van het hoofdbestuur zonder stemming aangenomen. Te ruim half elf nadat gemeenechappe lijk staande de Avondzang was gezongen verdaagt de voorzitter de zitting tot heden morgen 9 uur. In de heden gehouden morgenziitting zijn de verdere voorstellen van het hoofd bestuur en die van ie afdeelingen behan deld, waarna de congressisten zich te haaf elf verzamelden voor een aai toto cht door de omgeving van Rhijn „Rationalisatie". Spr. behandelde dit onderwerp aan de hand van de volgende stellingen: 1. Bij rationalisatie kan een onderscheid worden gemaakt o.a. tusschen rationalisatie in de techniek (b.v. nieuwe machines), rationalisatie van den arbeid en rationa lisatie in de organisatie van de onder neming of het bedrijf. 2. Als voordoelen der rationalisatie kunnen worden aangevoerd: a. de productiviteit van den arbeid, en daarmede de welvaart, neemt toe. Deze meerdere productiviteit kan ten goe de komen vooreerst aan den ondernemer door verhooging der winst, vervolgens aan den arbeider door verbetering der arbeids voorwaarden, en ten slotte aan den ver bruiker door lagere prijzen. b. velerlei arbeid, welke vroeger aan de ''chaamskracht van den arbeider te hooge eischen stelde, is thans door de rationalisatie den arbeider ontnomen en wordt door de machines verricht, de machinale arbeid heeft in sommige 3. Als n a d e e 1 e n der rationalisatie moeten worden genoemd: a. de mogelijkheid dat arbeiders overbo dig en daarmede werkloos worden, hetgeen vooral voor ouden van dagen zeer beden kelijk kan zijn. Intusschen dient te worden bedacht, dat mechanisatie in die bedrijven, welke ma chines voortbrengen, vraag naar arbeiders schept en dat rationalisatie de massapro ductie bevordert, waardoor vergrooting van de vraag naar arbeid (auto, radio). De nadeelen der werkloosheid zullen kun nen worden verzacht o.a. door te bevorderen, dat arbeiders, die overbodig worden op an dere wijze in het bedrijf een plaats kunnen vinden, door een goede werkloosheidsver zekering en door beroepsvorming. b. de gevaren van den arbeid nemen toe Men denke aan de mogelijkheid van meer ongevallen doordat de machines in aantal en gecompliceerdheid toenemen en doordat het arbeidstempo stijgt, waardoor aan de opmerkzaamheid hoogere eischen worden LOCOMOTIEF IN EEN STRAAT GESTORT Deze gevaren zullen moeten worden tegen gegaan door een zoo noodig ruimere be scherming in de sociale wetgeving (Veilig heidswet) en door het geven van meer rust (langere rustpauzen, vacantiedagen). c. dB eentonigheid van den arbeid kan toenemen. Men moet evenwel erg oppassen hier niet te generaliseeren. De eene arbeider heeft bij een bepaalden arbeid andere gewaarwordin gen dan de andere. Dit kan worden aange toond met den arbeid aan den transport band, welke sommige arbeiders aantrekk» lijk vinden, andere niet De bezwaren van de eentonigheid van den arbeid kunnen worden verzacht; door dB arbeiders elkaar te laten afwisselen; door. met toepassing der psychotechniek, de voor eentonigen arbeid meer geschikte arbeiders uit te zoeken; door sociale scholing der ar- beidens, waardoor de maatschappelijke betee kenis van deai verrichten arbeid beter wordt beseft. 4. Bij het geheele vraagstuk der rationali satie moet bedacht, dat wij in den arbeider hebben te zten het waardevolle schepsel Gods en in den dagelijkschen arbeid een godde lijk beroep. Het ligt in de lijn van deze gedachte om d- vakverenigingen den noodigen invloed te geven, opdat schade voor de arbeiders, bij de toepassing vain rationalisatie, kan worden afgewend. H.M. DE KONINGIN NAAR PARIJS Naar wij vernemen heeft H. M. de Ko ningin bij uitnoodiging van de Fransoho regeering aangenomen om een bezoek te brengen aan de Koloniale Tentoonstelling te Parijs. H. M. de Koningin zal incognito reizen, doch gedurende haar verblijf te Parijs offi cieel ontvangen worden door den President der Fransohe republiek. Het ligt in de bedoeling der Koningin om den 15en Juni a.s. te Parijs aan te komen. DALENDE INDEXCIJFERS DE HUISHUREN VOOR ARBEIDERS DEELEN NIET IN DE VERLAGING. Het „Weekblad voor Gemeentebelangen" geeft de Indexcijfers der kosten van levens onderhoud in Amsterdam en Den Haag over Maart 1931. Deze cijfers zijn: Amsterdam, arbeidersge zinnen 154.3 (156.6 in December 1930), meer- gegoeden 158.1 (tegen 163.1); alle cijfers be rekend op de basis van het peil der prijzen óór den oorlog 100. 's-Gravenhage, arbeidersgezinnen 147.7 (te gen 151.7), de prijzen vóór den oorlog 100; .ambtenaarsgezinnen 71.2 (tegen 72.8, de prij- gedurende het jaar 1921 ='1100). Zoowel voor Amsterdam als voor 's-Gra venhage vertoonen de indexcijfers dus een niet onbelangrijke daling sedert December 130. Tusschen Den Haag en Amsterdam i9 er ■enwel dit verschil, dat in Den Haag de in dexcijfers voor arbeidersgezinnen en voor ambtenaarsgezinnen ongeveer dezelfde verla ging aanwijzen (resp. 2.6 en 2.2 pet.), terwijl te Amsterdam tusschen het cijfer voor de ar- beidersgezinnen en dat voor meergegoedon een afwijking is waar te nemen (verminde ring resp. 1.5 en 3.0 pet.). De oorzaak ligt vooral aan de dure groenten en de hooge huren van arbeiderswoningen in Amster dam. In Den Haag is de huurstijging min der groot Ook de vijfde druk van Rijnsdorp „Koningskinderen" kost 3.00 inge- naaid en ƒ3.90 gebonden. Uw boek- handelaar heeft het in voorraad. (Adv.) EERSTE KAMER Vergadering van heden. Vergadering van heden. Iü een korte openbare vergadering der Eerste Kamer zijn heden zonder beraadsla ging of stemming eenigo wetsontwerpen aangenomen, waaronder die tot het aan gaan eener geldleening ten laste van Ned. Indië en tot wijziging der wet tot instelling eener Rijkspostspaarbank. De Kamer ging hierna in de afdeelingen ter onderzoeking van de wijziging der Spe- cerijwct en do wijziging der Woningwet NED. HERV. KERK Drietal: Te Rotterdam (vae.-J. C. H. Scholten), Dr. E. H. Blaauwendraad te Vlis- fiingen, G. J. Waardenburg te Haarlem en Dr. H. van Oyen te Ritthem. roepen: Te Hooge Zwalowe (toe*.), cand. A. M. de Bruyn te Den Haag. Te Hoornaar, cand. J. R. Cuperus te Utrecht Te Ernst, N. Warmolts Nzn. te Wezep (G.) Te Birdaard, cand. Jobs, van der Wiel te Den HaagTe Idsegahuizen en Piaam (Fr.), cand. H. O. Molenaar te Arnhem. ingenomen: Naar Schelluinen, L. G. Bolkestein te 's-Gravenmoex. GEREF. KERKEN v e e t a 1Te Amsterdam-Oost (Water graafsmeer; 2de pred. plaats), W. M. Ie Coin- tre te Bergen op Zoom en P. Ch. van der Vliet te Utrecht. Aangenomen: Naar Hijken, cand. J. E. Booij te Alphen a. d. Rijn. 1 AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE De. L. Hoorweg Jr., overgekomen van Voorthoiizen, werd gisteravond aJe derde predikant bij de Gerei Kerk te Haardem in de Klop peneingelikerk bevestigd. In deze dienst ging voor De. A. M. Boei jingo, plaat selijk predikant, die tot tekst voor zijn be vestig Inge rede had gekozen Handelingen 20 28, sprekende over „de zending van den dienstknecht des Heeron en over zijn Zen der". De predikatie werd door den bevesti ger ingeleid met een hartelijk woord van welkom aan den beroepen predikant, waar bij herinnerd werd aan den toestand var Haarlems Kerk in de periode van de rich tongen A, B en C, die ieder een eigen predi kant hadden. Sinds dien tijd is het ledentaJ met meer dan 1000 toegenomen en nu heeft Haarlems ongedeelde Geref. Kerk weer haar derden dienaar de6 Woords. Na de beantwoording van de bevestigings vragen werd don nieuwen leeraar door de Gemeente toegezongen Psalm 134 3. Donderdagavond a.s. zal de intrede plaats vinden in hetzelfde kerkgebouw. Ds. W. M. Roest, gekomen van Delf zijl, werd Zondagmorgen j.l. bij de Baptis ten Gemeente te Siddebuiren bevestigd door Ds. J, Louw, van Groningen, die tot tekst gekozen had Rom. 10 15. Een door de Ge meente geroepen predikant is een gezant, een gezondene des Vaders. Gemeente, ont vang zoo uw heider en leeraar. Ate gezant heeft de prediker het Woord Gods te bren gen. Niets meer, niets minder. De geloovi- gon zijn geen gezanten, dodh geopende brie ven. Des middags dóed Ds. Roest intrede met Efeze 3IS—19. Spr. herinnerde in don aanvang aan liet groote werk dat God in anderhalf jaar in deze plaats gedaan had. Voor dien tijd was de Baptisten Gemeente hier nauwelijks bij name bekend. Nu heeft de Gemeente een mooi kerkgebouw en een eigen herder en leeraar. God heeft Zijn lief de kennelijk onder ons bewezen. Die liefde Gods was het onderwerp der prediking, waarvan de breedte, lengte, diepte en hoogte achtereenvolgens besproken werden. Na de prediking richtte de nieuwe predikant zich tot Gemeente, Kerkbestuur, bevestiger en zijn oudere. Verschillende personen spraken den nieuwen leeraar toe. Het kerkgebouw wa6 geheel gevuld. Na afloop van dezen dienst had een gezellig samenzijn plaat6, waarin hartelijke woorden werden gespro ken tot Ds. Roest en zijn geain. Dr. H. A. VAN ANDEL Het poeteadres van Dr. H. A. van Andel te tot begin Augustus: Kasteel Hardenbroek, Driebergen. Daarna: Solo (Java). Ds. A. GRUPPEN Naar wij vernemen, is Ds. A. Gruppen, Chr. Geref. predikant te Zwaagwesteinde, reeds geru-imen tijd ongesteld. Na een ern stige griep ziekte is hij wederom ingestort. Aanvankelijk herstel deed goede hoop koes teren. J.l. Zondag echter openbaarden er zich andere verschijnselen, welke een oogen blik het ergste deden vreezen. Gelukkig, dat de krankheid een gunstige wending nam. Naar het zich thans laat aanzien, is er alle hoop op heastel. De patient is uit era t zwak en moet absolute rust houden. PHOF. Dr. T. HOEKSTRA Te Hazers w o u d e, waar hij 25 jaar geleden bij de Geref. Kerk het ambt van dienaar des Woords aanvaardde, heeft Prof. Dr. T. Hoekstra, van Kampen, jj. Maandag avond naar aanleiding van dat feit een ge dachtenisrede gehouden. Prof. Hoekstra memoreerde in het kort zijn komst en arbeid in de Kerk van Hazers woude, waarna hij de aanwezigen bepaalde bij Joh. 1 16, om te spreken over: „de inhoud van de Evangelieprediking in wezen en werkzaamheid", daarbij wijzend op den Genadefontein, die overvloeiende en ziels- verkwikkend is. Aan het einde werd Ps. 134 3 den jubilaris toegezongen, die daarop nog (jen woord van dank sprak. In hot met groen en bloemen versierde lokaal achter de kerk had vervolgens nog een samenkomst plaats, onder leiding van Ds. Mr. G. M. den Hartogh. Mevrouw Hoek stra werden bloemen aangeboden. De voor zitter feliciteerde het echtpaar Hoekstra met hun zilveren huwelijksfeest en met het feit, dat de hoogleeraar 25 jaar geleden te Ila- zerswoude door zijn schoonvader. Prof. I. Lindeboom, van Kampen, in het predikambt bevestigd werd. Spr. ging den arbeid van Prof. Hoekstra na: twee jaren te Hazers- woude, daarna te Den Bosch en voorts als hoogleeraar te Kampen in de opleiding van dienaar des Woords. Spr. besloot met den wensch, dat God dezen arbeid rijkelijk moge zegenen tot eer Zijns Naams en tot heil der Kerken. Achtereenvolgens hebben nog het woord gevoerd de heeren D. de Bruijn Yzn., J. Hassefras, Y. Bol, D. Qualm, G. van Dorp, Jac. Bol, Jac. Hassefras en Jac. Vente. Namens de oud-catechisanten werd door den heer D. Qualm den jubilaris een in lijst gevatte afbeelding van het kerkinterieur te Hazerswoude aangeboden. Een koortje zong met orgelbegeleiding van J. B. van Wiel in gen eenige liederen ter afwisseling. Slot zang was Psalm 105 24. JUBILEA Ds. D. J. Lazonder te Werkendam dte den 10 Juni 1931 zijn zilveren ambts jubileum als Ned. Herv. Pred. hoopt te vieren zal op Zondag 21 Juni a.s. in zijn eerste ge meente Zoutelande een gedachtenisrede uit spreken. ALG. SYNODALE COMMISSIE NED. HERV. KERK. 6de zitting. Naar de Synode van de Bel gische Zendingskerk op 22-24 Juni te Herstal werd afgevaardigd Mr. H. J. M. Tyssens. Een cassatieverzoek van twee lidmaten te Hattem werd afgewezen. Goedgekeurd werd een voorloopig opgei te regeling voor de wijdingssamenkomst, voor afgaande aan de eerste zitting van de Algem. Synode in dit jaar. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van het Class. Bestuur van Heeren veen betreffende de opheffing van de schor sing van een Kerkeraad in zijn ressort en van bet Class. Bestuur van Dordrecht betreffende de wyze van Doopsbediening te Numancdorp. De opmerkingen van den Pensioenraad over bet voorgestelde Reglement op de Kas tot aan vulling van het Ryksemeritaatspensioen zul len worden medegedeeld in het Kerkelijk Week blad. De Synodale Commissie zal Ds. J. Barbas oitnoodigen de Synode te willen vertegenwoor digen op de vergadering der nationale vereeni- ging „Pro Rege1', op 26 Mei te Utrecht. Kennis werd genomen van het belangrijk verslag der legerpredikanten. Dit verslag zal de Bijlagen worden opgenomen. KERKGEBOUWEN Te Amsterdam heeft zich een comité gevormd om voor de Willem de Zwijger- kerk der Ned. Hervormde Gemeente, die in September a.s. aan den Olympiaweg in ge bruik genomen zal worden, een stel luid- EEN OUDE SCHUTTER Gisteren begon de vierdaagsche Intergewes- telijke Schiettvedstrifd van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm voor de Landstorm corpsen Verband Zeeland, West-B rabantscli Verband, De üeijerij en Limb. Jagers op dc Gcrnisoensschietbanen aan de Galderschc Heide te Ginneken bij Breda. Generaal Dugmaer van Twist opende dexe met een opwekkende toesjiraak, waarna hij zijn schietvaardigheid toonde op dc revol verb aart. Hij kon over de resultaten best tevreden zijn. 10.3011 Koi lder Da J. P. dc Bruin. Cl te Voenendaal; 2 Tüdsein; 2 kenuurtjö. leider Ds F. W. H, Bram predikant te Maassluis. inuz»K. m« vun: J. H. Smit Duyzentlcunst, parltoi monlum: H. Smit Dulzentkunst. harn geleiding; 5 Tijdsein; 55.16 Handel door liet Ini SAID., Tolsteegalngel 54. Utrec.it; 77.30 Vrag"enhalfuurtje; Chr. Radlo-Orl 7.30—7.4 7.45—8 Bilt; 8 Tijdsein; 8—9 Clai >ver dc Koloniale door R, Zuydei 10.1010.30 Persbe richten Vaz Dins;" 10.45-^-11.30 Uram.-platen, K.R.O. 8—9.15 Morgenconcert; 11—11.30 «ram muziek; 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje; 12 Tijdsein; 12.01—12.15 Politie-berichten; 12.15— 1.45 Lunch-concert; 1.452 Uram.-muzieK. HTLVERSTJM (298.8 M.). AVRO. 8 Tijdsein; 8.01—9.50 Gram.-muziek; 10 Tijdsein; 10.01— 10.15 Morgenwijding; 10.8011 Grain.-r 11—12 Solisten-et 12 Tijdsein; 12.01—1.45 1.452.30 Lezl 2.30-3 Verzorging Zender; 34 Naaicursus; 45 Ziekenuur; 5—6 Concert; 66.30 Sport- praatje; 6.307 Concert; 7—7.30 Cursus Eu- gelsch; 7.308 Radio-Volksunlverslteit; 8 Tijd sein; 8.01—8.15. Gram.-muziek; 8.1510.30 Aan sluiting Concertgebouw A'dnm; 10.8010.41. Persberichten Vaz Dlas; 10.45—12 ICovacs Lajos en z'n Orkest; 12 Sluiting, Bat ZENDING. i k 1 a n d. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt De jeugdarbeid onder de Bataksche Christe nen heeft sedert de komst van Dr. E. Verwie- be, die als jeugdleider in 1928 werd uitgezon den door den West-Deutschen Jünglingsbund en de Jeugdcommissie der Nederlandsche Ver- eeniging van Christelijk Holland9oh Onder wijs, een groote vlucht genomen. Het arbeids veld van Dr. Verwiebe omvat tal van plaatse lijke organisaties van Bataksche jongelieden, waarvan de Noordelijkste te Pangkalan Bran- dan, de Zuidelijkste te Fort de Koek gevestigd zijn; ook houdt hy door periodieke bezoeken aan Java contact met de aldaar gevestigde Bataks. In zijn jaarverslag over 1980 meldt Dr. Ver wiebe over Taroetoeng de hoofdplaats der Ba- taklanden o.a. het volgende: Taroetoeng ont wikkelt zich steeds meer tot centrum der jeugdbeweging; het eerste clubgebouw kon daar in den loop des jaars geopend worden. Door bijdragen van Bataks en Europeanen en mede door de krachtige hulp der Nederland sche Christen-Studenten-Vereeniging kon een oud schoolgebouw daartoe worden ingericht en zelfs van electrische verlichting worden voorzien. Een bibliotheek, waarvoor Holland- sche studenten de meeste boeken leverden, wordt druk gebruikt, terwijl Hollandsche en Maleische Christelijke bladen en tijdschriften ter lezing liggen. De verantwoordelijke leiding van het clubgebouw kon reed§ grootendeeU aan de jongelieden zelf worden overgelaten; twee Bijbelkringen, een stenografencursus, een korfbalclub en een Padvinders groep hebben zich onder de bezoekers van het clubgebouw gevormd, en Dr. Verwiebe vond er gelegenheid met meerderen in nauwer persoonlijk contact te treden. Bij hun bezoek aan de Bataklanden vonden Dr. Kraemer en Dr. Van Doorn hier ook gereedelijk aanknoopingspunten. DE EUROPA-COMMISSIE TE GENEVE -v-y

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3