J-jet Communisme in de Practijk 9 \^n\4ncl aa 1 DINSDAG 19 MEI 1931 DERDE BLAD PAG. 9 (Nadruk verboden) Objectieve mededeelingen en critische beschouwingen ILLUSTRATIEVE TREKJES Tusschen de opgeschroefde officieele be richtgeving in de sowjet-pers, die het voor stelt alsof er niets dan schitterende over winningen worden behaald bij den strijd om het."5-jarenplan, treft men zoo nu en dan 'n verdwaald schaan aan, dat blijkbaar aan de aandacht der censoren is ontsnapt en on verwachts niet-officieele toestanden belicht. Zoo wordt nu ineens melding gemaakt van conflicten op het platteland tusschen de verschillende organisaties, die door de sow- jet-regeering met zoo kwist.ige.hand over het land wordon verspreid, zonder dat bepaald wordt wat elke organisatie nu precies tot taak heeft. x Bij de kolchozen heeft men haast het kolchez-bestuur nog het sowjet-bestuur, daar boven het sowjet-bestuur van liet rayon, waaraan alle plaatselijke organen onderge schikt zijn, maar vervolgens ook de partij besturen de besturen van de tractor-stati ons, en dan de afdeelingen ter plaatse van het volkscommissariaat van landbouw, waarnaast weer plaatselijke afdeelingen van de organisatie Tractorcenter bestaan. De lezer behoeft het niet aan gebrek aan begripsvermogen te wijten waaneer hij uit deze wirwar van organisaties, die alle soort gelijke functies hebben, niet wijs wordt. In de sow jet-unie zelf wordt men daaruit even- mm wijs, al bombardeert het partijbestuur de districten ook nog zoo met brieven vol instructies en richtlijnen. Tractorcenter geeft bijv. opdracht om eenige tractoren over te brengen naar een ander district, maar de districts-sowjet autoriteiten verzetten zich daartegen en plaatsen gewapende militio- natirs bij de tractoren om te. zorgen, dat ze niet weg worden gehaald. Er bestaat voort durende strijd tusschen de kolchozen en de tractorstations over de vraag, wie verschil lende machines onder zijn berusting hebben moet. Het gevolg is meestal, dat de betwiste machines onbruikbaar, in kapotten toe stand, ergens liggen te verroesten. Bij een inspectie in het Zuiden der Oe kraïne en de Krim is het den bezoekers op gevallen, hoeveel machines er niet in ge bruik zijn. Meestal betreft het hier bescha diging van onderdeelen, die niet hersteld kunnen worden, omdat de deelen mankee- ren. Ook laat de kwaliteit van het werk zeer veel te wenschen over, zelfs als opper vlakkig alles goed is georganiseerd. Waar Jiet stelsel van stukloon is ingevoerd tracht ieder zoo veel mogelijk te beploegen, waar bij getracht wordt ondiep te ploegen en zoo doende sneller te kunnen vooruit komen. Een andere serie klachten betreft de brandstof voor de tractoren. Degenen, die de petroleum voor de tractors aanvoeren, verkoopen vaak een gedeelte daarvan onder weg, daar het in de dorpen zeer moeilijk is petroleum te krijgen, ondanks de over- vervulling van het vijfjarenplan door de sowjet olietrusts. De vaten worden dan met water aangevuld. Ook de coöperatie werkt mede in deze richting door geregeld vaten, verontreinigd met andere vloeistoffen, voor petroleum af te geven. De Moskousche correspondent van de „Lo- kal Anzeiger" geeft een aardige beschrijving van de toestanden in een kolchoz bij Kief, <jie onder leiding staat van een lid der jeugd organisatie. Dit jongmensch vereenigt in zijn persoon vier of vijf functies, heeft de ge woonte vergaderingen te leiden met een re volver in plaats van een voorzittershamer, en laat op die vergaderingen geen enkele te genspraak toe. Zijn bestrijding van „koe lakken" bestaat hierin, dat hij kippen, bran dewijn, enz. van hen opëischt en dit bij zich thuis laat bezorgen. Deze correspondent wijst erop, dat zulke leiders der kolchozen volstrekt, geen uitzondering zijn, terwijl het bedoelde dorp slechts eenige kilometers van het districtscentrum verwijderd ligt en dus direct onder de hoogere partijcontrole staat Een eigenaardig licht werpt ook een be richt uit Samara op de toestanden ten plat- telande. Volgens dit bericht werken de groo- te sowj.et-lan dbouwbedri j ven in deze streek alle veel slechter dan de collectieve bedrij ven. In deze laatste wordt thans allerwegen vrouwenarbeid op groote schaal toegepast. Men heeft er brigades ,die geheel uit vrou wen bestaan en ook onder leiding van een vrouw werken. Volgens de rapporten wer ken de vrouwen over luet algemeen beter dan de mannen en vervullen de productie normen voor meer dan 100 procent. Een dergelijk overzicht van korte berich ten die men in verloren hoekjes dier sow- jet-pers vindt, maakt het verklaarbaar waar om er nog steeds voedselrantsoeneering be staat ondanks de mooi gekleurde officieele resultaten van de collectivisatie-beweging. DE VOORJAARSZAAICAMPAGNE Het overzicht van het volkscommissariaat van landbouw der sowjet-unie geeft aan, dat op 1 Mei 13.7 procent van de opper vlakte wc.s bezaaid, die volgens het plan bewerki moet worden. Dit wijst op een te langzaam tempo Op deze wijze komt men niet gereed in de paar weken, die nog over zijn, want una «veer half Mei is de zaaitijd afgoloopen, dan breekt in een groot deel van het land de boete, droge zomertijd aan en kiemt het daarna gezaaide niet meer. Wat tarwe betreft is de verhouding guns tiger, nuurbij is ruim 23 procent van de op- pervlakte op 1 Mei in bewerking genomen. De si.w (et-bladen blazen alarm over. dezen toestand, vocra. cmdat over het algemeen de collectie*.e bedrijven-een hooger percen tage van net plan vervulden dan de indi- vie.ueele. <h-jankt d" propaganda voor col lectivisatie is nog meer dan de helft van den grond in het bezit der individueele boe ren, zoodat een achterblijven van den indi- vidueelen sector zeer sterken invloed heeft op den geheelen oogst. Dit achterblijven van de individueelen boeren is vaak niet aan onwil te wijten, maar aan onmacht. De regeeringsorganen ten plattelande hebben al het zaaikoren op- geëischt voor de collectieve bedrijven, vaak ook het trekvee en de gereedschappen, en de individueele boeren krijgen van hen geen hulp, terwijl zij, door de zware belastingen, vaak gedwongen waren hun eigen vee en gereedschappen te verkoopen. Men ageert steeds krachtiger voor de in voering van stukloon op het platteland. Do officieele gegevens deelen mede, dat slechts een vierde der collectieve bedrijven tot. nu toe de regeeringsvoorschriften in dit opzicht heeft opgevolgd. OOK AL WEER NIET GOED Een aantal voorname sow jet-ambtenaren hebben een publieke berisping gekregen. Wat hebben zij misdreven? Papier vermorst en de post te veel werk gegeven. Zij wilden nl. toonen, hoe ijverig zij waren en stuur den doorslagen van hun instructies en van hun klachten over niet nakoming der over eenkomsten aan verschillende controle-orga- nenen soms aan de G.P.Ooe. Dat mag niet meer. Er mogen geen extra doorslagen van brieven meer gestuurd worden, behalve aan organisaties, die direct in een zaak te be slissen hebben. Wat een heerlijk vrij land toch, dat iemand in zijn kantoor, die meent te klagen te hebben over de handelwijze van een ander persoon in zakelijk opzicht, maar direct een doorslag van de klacht aan de geheime poiitie zendt, ROEBELS INPLAATS VAN BUITENLANDS CH GELD Er doen geruchten de ronde, dat de sow- jet-regeering vanaf 1 April zal ophouden met het betalen der buitenlanders in bui- tenlandsch geld, en zal overgaan tot beta ling van hun loon en salaris in roebels. Zij kunnen dit geld naar het buitenland zen den op dezelfde voorwaarden als de sowjet- burgers, hetgeen wil zeggen, dat zulks prac- tisoh onmogelijk is. Want volgens de voor schriften mag ieder per maand aan één adres 50 dollar- sturen. De bank, die deze bedragen overmaakt, heeft echter slechts de bevoegdheid in totaal een gering bedrag naar het buitenland te zenden. Is dit ge schied dan komen verdere aanvragers niet meer in aanmerking, terwijl men een vol gende maand den achterstand niet mag in halen. Het wordt dus in de rij staan, zooals overal in de sowjet-maatschappij, en in ne gen van de tien gevallen tevergeefs. De loopende contracten met buitenlanders, die nog recht hebben op uitbetaling in vreem de munt, zullen worden „herzien". HET ROODE LEGER Een te. zake deskundig buitenlander, die de 1 Mei parade te Moskou heeft ge/jen, be richt vo.gens de Roel, dat deze parade geen schrik heeft verspreid onder de buitenland- scho kapitalisten, integendeel. De demon stratie t'ionde, dat de tanks en de andere moderne gevechtsmiddelen van het xoode le ger primitieve imitaties waren van in het buitenland reeds als verouderd beschouwde constructies. In vele afdeelingen ontlrakeen deel van de bewapening. Eenige dagen later werd in bet Kremlin een maal gegeven ter eere van de nieuwe hoofdoffieren, die pas de acadftxni" hadden verlaten. Stalin had de uitnoody.ng tot deelname afgeslagen, Molotof was wel ge komen. Men beschouwt dit als een bewijs van toer,--mende tegenstelling tussci.cn Sta lin en Voroshilof, waaromtrent ree.h gorui- men tijd hardnekkige geruchten de ronde doen. VERKEERSOPVOEDING Ter gelegenheid van de motorweek te Oosterbeek, door de Ver. voor Vreemdelingen verkeer georganiseerd, roerden op instigatie van de Onderwijs-verkeers-commissie daar op den rijksstraatweg aan een groot aantal automobilisten, motorrijders en andere weggebruikers strooibiljetten door politieagenten uitgereikt. Deze bevatten een opwek king om mee te helpen het aantal ongevallen te verminderen. Een groote Ooster- beeksche politieman overhandigt de chauffeuse van een miniatuur-autotje een Veilig- Verkeer-biljet. DE GEMEENTELIJKE DIENSTEN IN LENINGRAD De gemeentelijke diensten in Leningrad zijn sterk ten achter. De verouderde water leidingstations werken met minder dan 5 procent reserve, terwijl het waterverbruik jaarlijks met 30—40 duizend kubieken meter per dag toeneemt. Op elke 10.000 inwoners der stad komen slechts 7 tramwagens. Niet tegenstaande de sterke toename van de wo ningnood in Leningrad worden de bouw plannen slechts voor een klein gedeelte uit gevoerd, in het eerste kwartaal van 1931 slechts voor 40 pCt, Zeer ongunstig is de toestand van de assaineering, kanalisatie, De plaatselijke fabrieken weigeren bestel lingen te aanvaarden ten behoeve der stad of "plaatsen die bestellingen achterop de lijst der arbeiders, met het motief, dat de orders voor de industrialisatie, op voorschrift dier regeering, in de eerste plaats moeten woden uitgevoerd. De vergadering van den sowjoi heeft in haar laatste zitting de toestanden bespro ken en tot maatregelen besloten, allereerst tegen het ambtenarencorps der gemeente, dat te conservatief zou zijn. De methode van „socialistische wedstrijden" on „keurarbei- ders" moet ook hier worden toegepast. Voorts besloot de vergadering om zich tot den raad van volkscommissarissen der Rus sische sowjet-republiek te wenden, de on middellijke superieuren van den sowjet. van Leningrad, en te verzoeken binnenkort voor dien raad verslag te mogen uitbrengen over de gemeentelijke diensten in Lenin grad, voor deze stad een aanvullend aantal autobussen te bestemmen en eveneens vrachtauto's en taxi's. Verder zal worden verzocht den bouw van tramwegen, water leiding, kanalisatie en gasfabriek te ver klaren tot werken van urgent belang, zoo dat deze Avat betreft de voorziening van materialen en arbeidskrachten op de lijst van de werken worden geplaatst, aan wel ker behoeften allereerst moet worden vol- Men ziet hieruit duidelijk, dat de auto riteit der plaatselijke sowjets, zelfs van de tweede stad van het rijk gelijk Leningrad, niets te betéekenen heeft, niet eens wat be treft de eigenlijke gemeentediensten. De cen trale regeering heeft de zeggingschap over alles wat er in het geheele land geschiedt. Bij den „socialistischen opbouw" in de sowjet-unie is blijkbaar de behoorlijke ver zorging der steden niet ingesloten. WYSHINSKI OPVOLGER VAN KRYLENKO Wyshinskl, professor aan de Moskousche universiteit, voorzitter van hooggerechtshof in eenige der groote processen van de laat ste jaren is benoemd tot opvolger van Kry- lenko in diens functie van advocaat-gene raal bij.het hooggerechtshof, of zooais het in sowjet-termen heet: openbare aanklager der sowjeteunie. Gemengd Nieuws. DOODELIJK AUTO-ONGELUJK. Bij Doesburg werd de landbouwer Jansen door de autobus van de Geldersche Tramweg- Maatschappij aangereden en zwaar gewond. Omtrent de oorzaak van het ongeval verne men wij nog, dat J. met twee kinderen op de fiets in de richting Dieren reed en door de bus werd ingehaald. Om onverklaarbare^ redenen stak J. plotseling den weg over, waarbij de fiets door de bus werd gegrepen. J. werd in hopeloozen toestand naar het St. Elisabethziekenhuis te Doesburg overgebracht waar hij overleden is. De kinderen bleven ongedeerd. Dè chauffeur had voldoende signalen gegeven. Motorrijder gedood Te Halfweg (N.-H.) heeft een ernstig mo torongeluk plaats gehad. De heer K., uit Halfweg, kwam met zijn auto uit de rich ting Amsterdam en wilde de Wllhelmina- straat inrijden, toen op hetzelfde oogenblik uit de richting Haarlem een motorrijder derde. Een botsing was onvermijdelijk. De motorrijder vloog door de voorruit van de OM to, waarbij hemde' halsader werd afge sneden. Hij overleed eenige oogenblikken la ter. De duorijder kwam er goed af. De motor werd zwaar beschadigd. De bestuurder van de auto bekwam geen letsel. Zoowel het motorrijwiel als de auto zijn in beslag ge- De naam van het slachtoffer is Van Eys- den, wonende te Amsterdam. De man was werkloos. HET EINDE VAN EEN DRINKSTER Bij Stevensweert (I?.) is de 70-jarige vrouw van een landbouwer te water ge raakt en verdronken. Op eenigen afstand vond men een half geledigde flesch met jenever. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Anna-Paulowina (N.-H.) werd de 12- jarige jongen H S., kort nadat hij de school had verlaten, door een vrachtauto ov den. Het knaapje was deerlijk gewond. De dokter, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. De politie stielt een onderzoek in, in hoe verre den bestuurder schuld treft. HOENDERPOKKEN In de Friesche gemeenten OoststeMing- werf en Weststellingwerf komen onder de kippen de pokken voor, waarom de aange taste dieren afgezonderd worden. Wils. BIJ DEN BLANKEN MAN Van Albert Schweitzer heeft wel ieder gehoord of gelezen. Thans werkt hij in Afrika, en interessant is 't te lezen wat K. Eelderink over zijn arbeid aldaar in „Koers houden" mededeelt. Met groote hartelijkheid werd Schweitser ontvangen, maar ook oogenblikkelijk bij zijn komst deden zich moeilijkheden voor. Een jaar te voren had zich een zekere me neer N'Zeng aangeboden als tolk en assis tent van den nieuwen dokter. Hij was aan genomen, maar als Schweitzer in Larnbareue is aangekomen, dan is de tolk er niet. Hij kon nog niet komen, want een geschil over een erfeniskwestie was nog niet opgelost. Dit ging voor en de eene boodschap na de andere liet hij kalmpjes aan zich voorbij gaan en zendeling Ellenberger ziet zich ge noodzaakt aan Schweitzer mee. te deelen, dat zijn leertijd in Afrika pas begint. „Voor de eerste maal ondervindt ge nu, wat ge eiken dag als een voortdurende beproeving zult moeten aanvaarden: de onbetrouwbaar heid der zwarten." Erg bemoedigend, niet- Gelukkig vindt Schweitzer toch eindelijk een tolk en helper onder zijn patiënten. De man was vroeger kok geweest. Om gezond heidsredenen had hij dit baantje moeten opgeven, maar nog altijd bezat het de lieF de van zijn hart, want bij de geneeskunde ontleende hij zijn beeldspraak aan de keu ken. De volgende uitdrukkingen waren in zijn mond heel gewoon: „Deze man heeft pijn in zijn rechterhammetje", „Deze vrouw heeft pijn in de bovenste linker coteletjes en in haar filet." Van dezen helper. Jozef, heeft Schweitzer veel pleizier gehad en daarom hield hij hem, toen eindelijk N'Zeng met een stalen gezicht aan kwam zakken, of er niets ge beurd was. N'Zeng heeft het niet lang uit gehouden bij den dokter. De helperskwestie is niet de eenige moei lijkheid, ja zelfs niet de belangrijkste. Veel moeilijker was de vraag: waar moeten de zieken behandeld worden. Was het niet zulk een ernstige kwestie, we zouden in lachen uitbarsten, als we vernamen, dat een kippenhok tot hospitaal wordt bevorderd. Dat was nog een heele verbetering bij het begin vergeleken. Toen moesten de zieken verbonden worden in de open lucht voor het huis en wanneer de avondstorm opstak, dan werd alles vliegensvlug in de veranda geborgen. Aan de bepaling, dat men den dokter de eerste drie weken niet mocht lastig vallen, dan voor dringende aangele genheden, had men lak. Het was immers allemaal dringend. Het kippenhok was een weelde. De zaak kon nu voortgaan. Zijn vrouw zorgt voor de instrumenten, de verbandstoffen, de operatiewasch, en is tevens assistente bij de operatie. Dus werk genoeg aan den win kel. Om half negen 's morgens begint de zie- kenbehandeling. Eerst worden de huisre gels van den dokter voorgelezen, nl.: 1. Het is verboden in de nabijheid van het doktershuis op den grond te spuwen. 2. De wachtenden mogen niet luid met elkaar praten. 3. De patiënten en hun begeleiders moe ten voor een dag voedsel meebrengen, daar niet allen 's morgens behandeld kunnen 4. Wie zonder'verlof van den dokter den nacht op het erf doorbrengt, wordt zonder medicijnen weggestuurd. (Het gebeurde nl. niet zelden, dat patiënten, die ver vandaan kwamen, 's nachts in de shiapzaai der school jongens drongen, dezen er uitzetten en hun plaatsen innamen). 5. De flesschen en bussen, waarin de me dicijnen meegegeven worden, moeten weer teruggebracht worden. 6. Als het schip in het midden der maand den stroom opgevaren is, mag men, behalve in dringende gevallen, den dokter niet op zoeken, tot het schip weer de rivier afvaart, omdat hij in die dagen naar Europa schrijft om de goede medicijnen. In- verschillende dialecten worden deze ge- en verboden voorgelezen en de aanwe zigen knikken ten teeken, dat ze het begre pen hebben. Bovendien wordt hun ver zocht, deze woorden van den dokter te ver spreiden onder hun stamgenooten. Wanneer een patiënt vertrekt, krijgt hij een ronde schijf karton mee, waarop zijn nummer, naam, ziekte en meegekregen me dicijnen staan. Komt dezelfde zieke later terug, dan behoeft maar even het register opgeslagen te worden, om te weten te ko men, wat er al met hem gebeurd is. Moeilijk is het, de negers aan het ver stand te brengen, hoe ze de medicijnen moe ten gebruiken. Het wordt hun voorge kauwd, ze moeten het nazeggen en ten slotte wordt het op de doos of flesch, die ze meekrijgen, geschreven, opdat ze het van iemand in hun dorp, die lezen kan, nog eens kunnen hooren. Nochtans moet Schweitzer verhalen, dat hij er niet zeker van is, of ze niet de heele flesch in één keer uitdrinken zullen of de zalf opeten en met de poeders de huid inwrijven. Dertig a veertig patiënten worden per dag behandeld. Allerlei ziekten komen voor, in die mate, dat een jonge man verklaart: „Bij ons Is iedereen ziek" en een oude hoofdman beweert: „Dit laad verslindt zijn eigen kin deren." Geen wonder, dat de inboorlingen dank baar zijn voor de hulp van den blanken man. En die dankbaarheid èn het besef zeer nuttig werk te doen zetten Schweitzer heen over de dageljjksche moeilijkheden. Radio Nieuws. Woenadog 20 Mei 1031 HUIZEN (1876 M.K NCRV. 8 Tijdsein; 88.15 Schriftlezing; 8.15—0.30 Morgenconcert; 10.30 Tijdsein; 10.30—11 Korte Zlekendienet, leider Ds P. N. KruyewtJk, Goref. predikant te Hil versum; 11 Tijdsein: 11—13 Harmoniumbespe ling, door den heer H. F. Jurjaanz, te Hilver sum; zang mej. A. Geest, sopraan; 1212.15 Politieberichten: 12.15—12.30 Gram.-muz.; 12.30 Ttldsein; 12.302 Middagconcert; mevr C. van Ra venzwaayMöllen kamp. zang; H. Hermann, viool; H. v. d. Horst Jr.. ceUo; mevr. R. A. v d. HorstBleekrode, piano; 2 Tijdsein; 22.30 Gram.-platen; 2.303 Lezen Chr. lectuur; mej. M. Wentink, te Hilversum: 3 Tijdsein; 34.30 Concert: W Tump, viool; 'Réne Hendriks, cello; Chris Veelo, piano; 4.304.46 Gram,-muziek; 4.455 Verzorging van den zender; 56 Kln- deruurtje: mevr. L. M. v. d. Veerv. Engeland te Den Haag; zang en piano mej. T. Stronck- horst, Den Haag; 6 Tijdsein; 66.46 Voor de landbouwers: H. Pilon; onderwerp: Vreterfl in bessen, frambozen, enz.; 6.467.15 Voor de rij pere Jeugd: Dr. P. Stegenga Azn Evang. Luth predikant te Amatordam; 7.157.30 Namens de Ned. Chr. Reis vereen.: de heer T. K. Roos jen. te Bloemendaal; onderwerp; Auf In den Harz; 7.307.46 Politieberichten; 7.46—8 Gram.-muz.; Vanaf 8 op last v. Min. v. Waterstaat afgest. H.I.R.O. 8 Gram.-muziek: 8.10 Lezing; 8.30 Gram.-muzlek; 8.40 Lezing; 9 Concert; 9.10 Lezing; 9.30 Concert; 9.50 Lezing; 10.10 Concert 10.20 Nieuwsberichten Vaz Diaa; 10.35 Concert; 11 Gram.-muziek. HILVERSUM (298.8 M.). VARA. 8 Tijdsein; 8.01 Gram.-muzlek; 9,30 Orgelspel. V.P.K.O. 10 Morgenwijding; VARA 10.15 Lezing; 11 Gram muziek; 11.05 Radio-Volksuniversiteit; 11.35 Gram.-muzlek; 12 Tijdsein; 12.01 Middagconcert I.45 Onderbreking verzorging zender: 2.15 Gram muziek; 2.26 Vrouwenuurtje; 3.15 Gram -muziek 3.20 Lezing; 3.36 Cursus; 4.25 Gram.-muziek: 4.30 Kinderuurtje. O. v. d. B. 66.30 Cursus, de heer P. Veldstra. V.A.R.A. 6.30 Mandollne-cur- bim; 7 Radio-Volksuniversiteit; 7.30 Joodsch 'tje; 8.30 Concert; 9.15 'Radio-drama; 10.16 -— -j gr -• Concert: 11.10 Persberichten Vaa Dia; iziek. DE RADIO-CENSUUR Vrijdagavond zou Mr J. E. W. Duys voor de V.AR.A.-mdcrofoon spreken over „16 Mei in den Nederlandschen Radio-omroep", aldus meldt Het verband houden niet de radiopolitiek Tegelijkej tijd is een satiriek tooneelapelletje van Bever sluis om dezelfde reden verboden. Mr. Dulja heeft namens de V.A.R.A. den staat der Neder landen in kort geding voor den rechter gedaagd en doorlating van deze uitzendingen gefiischt. De V.A.R.A. stelt zich n.l. op het standpunt, dat de normen van de radio-oensuur zijn: Veiligheid, openbare orde en goede zeden. Met de radio politiek heeft do censuur niets te maken. De zaak zal in het begin van de volgende week voor GROOTE VILLA AFGEBRAND Te Blaricum ging Zondagavond te onge veer 10 uur in een groote villa Engerhoogt. genaamd en gelegen aan den Englaan, plotseling het licht uit. Toen men den oor zaak Avilde nagaan, bleek, dat de geheele bovenbouw reeds in lachte laaie stond De brandweer, die slechts over enkele stralen beschikte, kon tegen het vuur slechts wei nig uitrichten, zoodat do geheele villa een orooi der vlammen werd. Enkele personen die toegeschoten woron. en die trachten nog enkele der vele kostbaarheden te redden, slaagden er in nog eenige schilderijen e.d. in veiligheid te brengen. Enkele hunner werden hierbij licht gekwetst. Het grootste gedeelte der kostbaarheden kAvam echter in het vuur om. De brand schijnt haar oorzaak te vinden in een open haard. De villa was laag ver zekerd. WAT DE TORENKLOKKEN ONS VERTELLEN I. Ei* zullen waarschijnlijk weinig voorwer pen zijn, die zoozeer in aller belangstelling mogen deelen, als de torienk lokken. Op allerlei manier heeft men er over geschre ven, dichters hebben er hun zangen aan gewijd, met nauwkeurigheid heeft men haar opschriften ontcijferd, de makers er van zijn grootendeels bekend en de k lok ken gi eters- families zijn van vader op zoon nagespeurd. Van waar de belangstelling in die meta len voorwerpen, de voorliefde waarmede men kennis neemt van hun lotgevallen? In de eerste plaats is het Avel haar ouder dom, di'3 de klokken zoo belangwekkend maakt. Als ge geplaatst wordt voor een voorwerp, dat vijf-, zeshonderd jaar oud is, dan stemt u dat toch even tot nadenken. En nu zijn er natuurlijk klokken genoeg, die in den tegemvoordigen tijd gegoten zijn, maai* verreweg de meeste hebben toch een eerbiedwaardigen ouderdom. Er zijn er bij van minder dan honderd jaar, maar er zijn er ook, die meer dan 600 jaren tellen. Van wat al lotswisselingen en gebeurtenissen is zoo'n klok wel niet de stille getuige geweest; wat al golven van den tijd zijn aan haar voorbij- gevloeid; hoevele geslachten zijn er tijdens ihaar bestaan gekom'en en gegaanen bij al die wentelingen van den tijd is de klok in wezen gebleven niet alleen, maar al die jaren lang heeft zij schier ongerept haar bestaan gehandhaafd. Is het dan te verwon deren, dat zoo'n eeuwenoude klok den be schouwer doet stilstaan en het tot nadenken brengt? De kunst van klokkengieten is zieer oud; ivoor 't eerst wordt er in de Vie eeuw gewag van gemaakt. Er is wel beweerd, dat ze van Italiaanschem oorsprong zouden zijn, welke meening berust op den naam „campana", ftvaarmede dü oudste klokken werden aange duid, en die er op zou wijzen, dat ze het eerst in Campanië in Italië zouden vervaar digd zijn. Meer aannemelijk is echter een andere opvatting, nl. dat ze van Noordschen oorsprong zijn; in het Frankische Rijk treft men dan ook reeds in de Vile eeuw klokken gieters aan. Oorspronkelijk waren het de monniken, die zich met het klokkengieten bezig hielden, gelijk ook andere kunsten en wetenschap pen door hen beoefend werden, maar sedert de XHIe eeuw waren het de leek'en, die zich daarop toelegden. Zij hadden hun vaste giet- hui zen, maar in de middeleeuwen weiden dö klokken ook dikwijls gegoten aan den voet van den toren, waarin zij zouden komen te hangen. Hierdoor werd het voordeel ver kregen, dat men die zware voorwerpen ntet over lange en dikwijls moeilijk begaanbare wegen behoefde te vervoeren, maar tevens was men er dan zeker van, dat de klokspijs van goede hoedanigheid was, want in dit opzicht waren de klokkengieters ntet altijd even betrouwbaar. Van het gieten van de groote, wereldbe roemde klok „Gloriosa" te Erfurt, welk werk aan den vermaardsten van alle klokken gieters, aan onzen Geert van Wou was opgedragen, heeft een ooggetuige ons de volgende bijzonderheden nagelaten, waaruit blijkt met welk een plechtigheid zulk een werk geschiedde: Op St Kiliaansavond, den 7en Juli van het jaar 1497, op een Vrijdag, toen de klok des namiddags één uur sloeg, liet da meester vuur maken in de beide smeltovens, die hij op het SL Severus-kerkhof had doen op richten. Toen de klok 's avonds tien uur sloeg was da klokspijs gesmolten. Nu kwamen de domheeren en de geestelijken van de St. Mariakerk in processie aangetreden met het hoogeerwaardig Sacrament en plaatsten dat op ean tafel, die rijk versierd was met bloe men, behangen met welriekende kruiden, ge tooid met vaandels en door kaarsen verlicht Toen de klok 's nachts één uur sloeg, rukte de meester den tap van den eenen smeltoven open en toen het metaal uit dien oven gc- loopen was opende hij den tap van den an deren oven. Toen de klok twee uur sloeg was het werk volbracht en hief de geeste lijkheid een TeDeum Laudamus aan... Ook in latere eeuwen gebeurde het gieten van de klok wel aan den voet van den toren. Zoo verhaalt de geschiedenis, dat nog In 1696 de klok voor den kerktoren te Doe- zum in da provincie Groningen op het kerk hof aldaar gegoten werd door meester Pe trus Overney in tegenwoordigheid van den edelen heer Johan Clant van Aduard en anderen. De oudste klok, waarvan het jaar van oor sprong bekend is, bevindt zich te Iggens- bach in Nederheieren; ze draagt tot opschrift: „Anno MCXLIIII ab incar. Dni fusa est campana", d.i. „In het jaar 1144 na de ge boorte des Heercn is deze klok gegoten". In dezen tijd waren ook in ons land de toren klokken reeds geen zeldzaamheid: in 1130 hing er in den toren van de St. Servaas- kerk te Maastricht reeds meer dan één, en in den Dordtschen kerktoren werd er één geplaatst in 1168 en weer een in 1170. Maar van die klokken uit de Xllde eeuw zijn er, voor zoover wij weten, geen aanwijsbare over; als de berichten juist zijn, zijn de oudste gedad teerde klokken in Nederland die te Echt, die van 1272 en die te Herkenbosch beide plaatsen in Limburg), die van 1273 dagteekent. Dan volgt een klok te He k fi ling e n in Zuid-Holland, waarvan niet alleen het jaartal, maar ook de gieter bekend is blijkens het opschrift: Pyniam me fecit A. Dni MCCLXXXV. Daar zij gebarsten is en dus niet meer ge luid kan worden, heeft zij een plaats gevon den in een museum. En in den toren te Staphorst moet nog een klok hangen, die volgens het opschrift van 1290 dagteekent en waarop ook de naam van den gieter vermeld wordt: Gerhard Brandt. Het verhaal luidt, dat de Kampenaren deze klok, die uit munt door haar helderen klank en mooi en vorm, hebben willen koopen voor zooveel dubbele stuivers als daarin geborgen konden worden, maar dat de Staphorsters weigerden dit bod te aanvaarden. Overigens vermelden de klokken, dia uit de XlIIde eeuw nog ove rig zijn, op een enkele uitzondering na, niet den naam van den gieter. Daar men eerst in de Xllde eeuw begon mat het aanbrengen van opschriften, worden die op de oudste klokken gemist. Nu treft men nog verscheidene van zulke klokken aan alleen in Friesland 22 zoodat het zeer goed mogelijk, hoewel niet na te gaan, is dat er nog oudere klokken dan uit de XlIIe eeuw hier te lande aanwezig zijn. Ook de XlVde eeuwsche klokken, waarvan er in ons land nog al eenige voorkomen, ver melden gewoonlijk niet den naam van den gieter. Te Stedum in da provincie Gronin gen hangt er een van het jaar 1300. Volgens Ds. M. ten Broek te Westeremden luidt het opschrift als volgt: „Anno dni (Domini") MCCC tepa (temporis) inventionis see (sancte) crucis fusa sura" hetgeen beteekent „In h'et jaar des Heeren 1300 ten tijde van het vinden van het heilige kruis ben ik gegoten". Het Zuid-Oosten van ons land is in deze vrij goed vertegenwoordigd: men vindt er een te M i 11 e n van 1303, te Vlodrop van 1323, te Linne van 1349, te Maarbree van 1353, te Sevenum van 1369, in den Stadhuistoren te 's-H e r to g e n bo s c h van 1372, te V e n 1 o van 1373 en te Heel van 13S0. Maai* men vindt er ook enkele in Friesland, zoo te A e g u m. gemeente Idaar- deradeel, waar er een hangt van 132S en te W y c k e 1 in Gaasterland, welks toren et- een bevat van 1338. En te Haarlem hangt een klok in den toren van de St. Bavo van het jaar 1385 met het volgende opschrift: Maria es minen name min luut moet Gode sine bequaree van tempeeste behoed God al alsoo varre als me min luut hooren sal. Anno Doen. MCCCLXXXV (Volgens &en andore lezing is 't jaartal 1375.) In dit opschrift hebben we tevens een voor beeld van do beschermende kracht, die aan het klokgelui werd toegeschreven. Hoogstens twintig klokken zijn er in ons land, waarvan men weet, dat ze vóór 1400 gegoten zijn. Eén, die echter helaas bij een torenbrand in 1918 verloren is gegaan, wil ik nog noemen .omdat het opschrift sterk met dat te Haarlem overeenkomt, zoodat men haast tot de gevolgtrekking zou komen, dat beide door denzelfden gieter zijn gemaakt Het is trouwens een gewoon verschijnsel, dat een gieter zijn klokken van opschriften voorzag, die veel op elkaar geleken. Ik behoef slechts te wijzen op Peter van Trier, een yèrmaard klokkengieter uit de XVIlde eeuw, op wiens klokken bijna altijd voor komen de woorden: De klok dan, waarop ik doelde, hing te Zuid land op 't eiland Voorne, en had tot opschrift: Also verre als men my hooren zal Wilt God bewaaren overal Wouter Kaenvas maakte mij in 't jaar MCCCLXXXVI Hier hebben we een van de weinige voor beelden van een XlVde eeuwsohe klok, die ook den naam van den gieter vermeldt, nl. Wouter Kaerwas. Dc oudst bekende klokkengieter uit Noord-Nederland is de Utrechtenaar Johan- nes de Tra jee to, die in d3 Xllde eeuw werkte en van wien nog oen klok aanwezig is te Hönnepel in het Munstersche. Vorder treffen we in de XlVde eeuw nog enkele Nette rl an dsche meestergieters aan, b. v. Kerst iane en zijn zoon Piet ren te Middelburg, en te Vechcl in Noord-Brabant meester Wilhelm en zijn zoon. Dezen togen in 1375 naar Xanten om daar klokken te gieten voor de collegiale kerk. terwijl de zoon alteen een werk uitvoerde te Calcar. En ten slotte moet nog genoemd worden het beroemde klokkengietersgeslacht van W o u, dat zich gedurende twee eeuwen, nl. de tweede helft van de XlVde. de geheele XVde en de eerste helft van de XVIde eeuw met deze edele kunst heeft beziggehouden. Een van dit geslacht, Gcrardus deze .naam komt er telkens in voor goot in 1384 een klok voor Zwolle, waarop to lezen slaat: Maria vocor, divina loquor, fugo demonie. Gherardus de Wou me fecit anno MCCCLXXXIV. Dit wil zeggen: Maria heet ik, het Godgewijde spreek ik, hat booze verdrijf ik, enz. Nederland heeft in de volgende eeuwen nog vale tientallen klokkengieters voortge bracht, die zeer bedreven waren in hun vak en die ons land op 't gebied van deze nijverheidskunst een eereplaats, zoo ntet de eerste plaats hebben doen innemen. Het ligt echter niet in mijn bedoeling die thans te behandelen, al zullen de namen van som migen hunner in het volgende genoemd die nen te worden. E. D. J. DE JONGH Jr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9