DINSDAG 19 MEI 1931 EERolE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE TOL-UNIE DEN VOLKENBONDSRAAD Eenstemmigheid over verwijzing naar het Haagsche Hof Curtius wijst politieke besprekinn af. Aan de Duitsch-Oostenrijksche Tol-unie- kwestie zit een économische, een juridische en een politieke kant. De Eucppeesche Commissie heeft tot taak de economische zijde te bezien, maar zooals we hebben gemeld, heeft zelfs de voorzitter van die commissie, Briand, zich er niet van kunnen onthouden om daar de juridische en politieke kanten op eenigszins ruwe en voorbarige wijze voorop te stellen. Dit optreden van een man als Briand. toont wel, dait de vertegenwoordiger van Frankrijk zich zwak voelt ten aanzien van de vragen of het Tolverbond volgens de verdragen geoorloofd en of het voor den vrede gevaarlijk is. Nu is Maandagmorgen evenwel de 63ste zitting van den Volkenbondsraad geopend, die in hoofdzaak aan de Tolunie gewijd zal zijn. Briand had vóór de zitting begon een nieuwen zet tegen het Tolverbond gedaan, door een memorandum in te zenden, waar in wordt voorgesteld om, in tegenstelling tot de Engelsche opvatting in den Vollcenbopds- raad niet alleen de juridische, maar ook de politieke en economische zijde van de Duiitsóh-Oostenrijksche overeenkomst te be handelen. Wat er met dit memorandum gebeuren zal valt nog niet te zeggen. Het is nog niet in bespreking geweest, althans niet in de vergadering van Maandag, waarover we thans schrijven. Aan de orde kwam, zooals tevoren vast stond, het Engelsche voorstel om de juridi sche vraag aan het Internationaal Gerechts hof voor te leggen. Henderson heeft dit voorstel gedaan met een zeer korte rede, waarin hij alle politie ke en economische zijde van het vraagstuk onbesproken liet. Het advies dat Henderson van het Haag sche Hof wil vragen, zal de twee volgende punten omvatten: 1. Is het Duitsch-Oostenrijksche tnliverdrag van 19 Maart 1931 in strijd met de interna tionale verplichtingen van Oostenrijk en '1 protocol van Genève van 1922? 2. Welke bepalingen en paragrafen der in ternationale verdragen en van het protocol van Genève zijn, indien de eerste vraag be vestigend beantwoord wordt, geschonden? Dit voorstel van Henderson zal waarschijn lijk wel met algemeene stemmen worden aangenomen. Schober, Grandi, Briand en Curtius heb- Iben alle het voorstel van Henderson onder steund. Bovendien heeft Schober, zij heft na «en weinig tegenstreven, op verzoek van Hen derson, de uitdrukkelijke 'belofte gegeven, dat Oostenrijk geen stappen zal doen tot verwerkelijking van de plannen voordat de Volkenbondsraad het advies van het Haag sche Hof zal hebben behandeld. Zelfs alle axiorbereidende handeling zal dus stilstaan terwijl de juridische kwestie nog hangen de is. Dat Oostenrijk en Duitschland zich hij Henderson's voorstel hebben aangesloten, doet zien hoe sterk de beide Germaansche landen zich voelen staan ten opzichte van de vraag of hun tolunie geoorloofd is vol gens verdragen en conventies. Voor Briand is dat nu niet bepaald een bemoedigend teeken en men kan dan ook verstaan, dat hij met zijn memorandum den politieken kant naar voren wil schuiven. Of hij erin zal slagen, dat die kant van de zaak nog in deze zitting van den Vol- kenlbondsraad aan de orde zal komen, ligt, terwijl we dit schrijven, nog in 't duister. Curtius heeft in elk geval tegen dit voor nemen stelling genomen. Het moet zeide hij bij het onderzoek van de juridische zijde blijven. Wil de Volkenbondsraad zich met de po- DE ONDERHANDELINGEN TE GENEVE D€ mannen, 'die te Genève beraadslagingen voeren over eenige zeer belangrijke aange legenheden, ah de Tolunie-kwestie en de Vlootbeperking. liteke zijde bemoeien nadat de rechtskwes tie zal zijn opgelost, dan zou dit beteekenen, dat dc Volkenbondsraad Duitschland en Oostenrijk als minderwaardige staten be schouwt, in wier binnenlandsclic politiek hij zich moet mengen. Hier stelde Curtius zich dus vierkant te genover Briand. En het betreft hier een tegenstelling die niet te verzoenen valt. Vandaag zou Dr. Benesj het woord voeren. Schober voldaan. De Oosten rijksclie minister van buiten- landsche zaken, Dr. Schober, verklaarde zich gisteravond in een onderhoud met de pers voldaan over het verloop van de be raadslagingen over de Duitsch-Oostenrijksche tolunie in de vergadering van den raad van den Volkenbond. Bethlen over de Tolunie, De „Excelsior" publiceert een interview van een buitengewonen correspondent ie Boedapest, met don Hongaarschen minister president graaf Bethlen over het Dultsch- Oostenrijksohe tolverdrag. Ter inleiding verklaarde graaf Bethlen, dat Hongarije, evenals de andere midden- Europeesche staten door een hevige econo mische crisis wordt geteisterd, die een on derdeel vormt van de algemeene wereldcri sis. Voor Hongarije is het voornaamste pro bleem het vinden van een afzetgebied voor zijn graanoverschot Wat de Duitsch-Oostenrijksche tolunie be treft, is Bethlen van meening, dat de bedoe lingen van de beide betrokken landen nog te weinig bekend zijn, dan dat men daar over reeds een oordeel zou kumien uitspre ken. Zoo weet men bijv. nog niet zeide Bethlen, welke houding Duitsohlancj en Oostenrijk zouden aannemen, wanneer zij zich plotseling gesteld zagen voor een agra rische organisatie der Douanelanden. Een aaneensluiting van Europa zou zeer veel gemakkelijker zijn, wanneer alle staten gelijke rechten hadden. Hiertoe zouden ech ter eenige wijzigingen in de vredesverdra gen noodzakelijk zijn, die geenszins onmo gelijk genoemd kunnen worden. DE VLOOTBESPREKINGEN Voorloopig geen hervatting. De Geneefsche correspondent van de „Ti mes" bevestigt de meening, die reeds in een deel der Londensche Zondagsbladen verkon digd werd, dat er voorloopig geen uitzicht bestaat op een hervatting der vlootonderhan delingen. De correspondent leidt dit uit ver schillende symptomen af, en wel voorname lijk uit het feit, dat Craigie, de vertegen woordiger van het Engelsche departement van buitenlandsche zaken, die de onderhan delingen heeft gevoerd, niet te Genève is aangekomen. IN SPANJE DE RUST WEERGEKEERD Volgens een officieel bericht, heeft de Spaansche regeering thans de situatie vol komen in handen en is de rust overal weer gekeerd. Er vinden nog steeds arrestaties van radi cale elementen plaa/ts. Er heerscht inmiddels nog een zenuwach tige stemming. Gevreesd wordt dat zoodra de staat van beleg opgeheven wordt, de aan vallen op kerken en kloosters opnieuw zul len beginnen. De kapitein-generaaJ van Catalonië heeft twee communistische bladen te Barcelona geschorst in verband met hun scherpe cam pagne tegen de guardia civil. Hij heeft te vens het hoofdorgaan van een der syndica listische bonden met scherpe maatregelen ge dreigd, indien zij voortgaan ijiet hun onware en ongegronde aanvallen op Spaansche offi cieren, die hun manschappen slecht zouden behandelen. Uitstel van de verkiezingen. De verkiezingen voor de constitueerende Cortes, die eerst op 7 Juni waren vastgesteld zijn nu tot 18 Juni verschoven. De regeering geeft als reden op, dat de vaststelling der kiezerslijsten meer tijd kost, dan verwacht wordt. De beurs te Madrid weer geopend. Het Ministerie van Financiën heeft aan gekondigd, dat de beurs te Madrid en ook de overige Spaansche beurzen met ingang van gisteren weer geopend zullen zijn. Speciale maatregelen zijn getroffen om speculaties op groote schaal te voorkomen, althans zooveel mogelijk te verhinderen. Terugkeer van kloosterlingen. De religieuze orden, die zich wijden aan het onderwijs, hebben vier kloosters te Ma drid, die zij tijdens de onlusten verlaten hadden, wederom betrokken. In deze kloos ters worden ruim vier duizend kinderen van beiderlei kunne onderwezen. Een monarchistisch bisschop var- bannen. MADRID, 19 Mei. De Spaansche regeering heeft de bisschop van Vitoria, de hoofdstad van de Baskische provincie Alara uit Span je verbannen, aangezien het ministerie van binnenlandschc zaken een vervolging tegen hem had ingesteld, wegens het pubheeeren van een herderlijk schrijven, waarin hij de monarchisten in zijn dioceea opwekte zich aaneen te sluiten tot een monarchistische organisatie, die zich tegen de republiek had te richten. De bisschop was één der meest populaire kerkelijke waardigheidsbekleders in het Baskische land, en had grooten in vloed, speciaal bnder de boeren. Polen veihlndert Dantzlg's deelneming aan de besprekingen. In een officieele mededeeling maakt de regeering van Dantzig bekend, dat de deel neming van Dantzig aan de zitting der Euro peesche commissie te Genève niet mogelijk was, aangezien de Poolsche regeering, door wier bemiddeling de uitnoodiging tot deelne ming aan de regeering van Dantzig moet worden gericht, pas gister, 18 Mei, dus drie dagen na het begin der besprekingen, de uitnoodiging aan de regeering van Dantzig heeft doen overhandigen. ONLUSTEN TE LISSABON LISSABON, 19 Mei. Tijdens onlusten te Lissabon werden 15 personen gewond door het ontploffen van een bom. Communisten worden er van beschuldigd de bom te heb ben gelegd. Gedurende de onlusten verniel de studenten een deel van de installatie van do drukkerij van het dagblad „Repu blica", DE ZITTING DER EUROPEESCHE COMMISSIE EEN GEMATIGDE REDE VAN LITWINOF HIJ ONTKENT DE DUMPING Bij dc Maandag in de Europeesdhe Com missie gehouden debatten werd de Tolunie niet aangeroerd Hijmans (België) drong aan op het on verwijld in werking treden van het douane- bestand. Ramol (Zweden) schreef de crisis niet toe aan de hoogte van de douanetarieven maar aan de voortdurende wijziging daarvan. Beelaerts van Bloklan.d (Neder land) wees in het bijzonder het Fransche plan tot samenvatting van de Europeesche industrieën tot gesloten kartels van de hand, daar hierdoor de afzonderlijke takken der Nederlandsche industrie benadeeld zouden kunnen worden. Hij bepleitte de idee van regionale aaneensluiting van afzonderlijke staten die alsdan kan worden uitgebreid tot een algemeen multilateraal Europeesch sy steem. Voorts onderstreepte hij, dat in bijzon dere gevallen bij regionale verdragen bij twee staten de meestbegunstigingsclausule kan worden uitgeschakeld. Nederland is bereid met iederen staat di recte onderhandelingen aan te knoopen in dien deze economische toenadering zich al thans niet tegen derde staten richt, Litwtnofl aan het woord. Voorts voerde de Russische volkscommis saris Litwinoff het woord. Zijn rede was de voornaamste van den heelen dag en zeter gematigd van strekking. Litwinoff begon met te verklaren, dat sov jet Rusland de eenige Europeesche staat is, welks industrieele en economische toestand in de laatste jaren niet is achteruitgegaan. Intusschen kan sovjet-Rusland zich toch niet des-interesseoren voor de economische we reld-crisis, daar deze zaak ook indirect een uitwerking op den toestand in Rusland heeft Litwinoff bestreed de opvatting, alsof sovjetrRuslajid de oorzaak van de wereld crisis zou zijn in verband met Russische dumping. Hij wees er op dat de invoeren van andere staten in Rusland voortdurend zijn zijn toegenomen en dat het dus vanzelfspre kend is datook de Russische uitvoer steeds grooter is geworden. Intusschen zijn de Rus sische uitvoeren nog slechts een klein per centage van dien wereldhandel en blijven ze nog beneden de cijfers van 1914. De klacht, dat Rusland zich aan dumping schuldig maakt, door waren tegen lageren prijs te verkoopen dan andere landen doen, is onrechtvaardig. De bijzondere omstandigheden van de Rus sische productie, b.v. het ontbreken van tus- schen personen en het ontbreken van hypo thecaire lasten, maken een goedkoop pro duct mogelijk. Het spreekt van zelf, dat Rus land dan ook tegen die lagere prijzen zijn waren tracht te verkoopen. Als teeken, dat de sovjet-regeering met met opzet de dumping bevordert, stelde Lit winoff voor, dat alle Europeesche staten een conventie zullen sluiten, waarbij zij zich ver binden tot gelijken prijs hun waren te ver- koopen zoowel in het binnenland* als in het buitenland. x Litwinoff betoogde verder, dat hiet sovjet stelsel en het kapitalistische maatschappe lijke stelsel natuurlijk met elkander onver- eenigbaar zijn. Doch dit behoeft geen reden te zijn dat de staten, die deze verschillende stelsels vertegenwoordigen, voortdurend schérper tegen elkander stijd voeren. De kapitalistische staten en sovjet-Rusland zouden zeer goed met elkander conventies kunnen 6luiten, die voor beiden voordeelig zijn. Men moet het bestaan van de twee sy stemen eenvoudig als een feit beschouwen en trachten, om deze stelsels dan ook op vreed zame wijze naast elkander te laten werken, aooals de economische wereldconferentie van Gvaiéve in 1927 reeds heeft aanbevolen. Litwinoff kondigde een resolutie aan, waar in de wensch wordt uitgesproken, dat alle Europeesche regeeringen elkander alle ge lijke economische behandeling zullen toe staan en daardoor een soort van economisch niet-aanvals-pact onder elkander zullen sluiten. Litwinoff hoopte door deze redevoering de andere Europeesche regeeringen overtuigd te hebben, dat de bovjet-regeering noch in politiek, noch in economisch oogpunt aan- valsbedoelingen, tegen welken staat ook, heetf. Bij het einde der besprekingen deelde president Briand mede, dat in de zitting van Dinsdagmiddag van de Europeesche Com missie de Duitsche Rijksminister Dr. Curtius een verklaring zal afleggen. Voorts kondig de hij een voorstel van den Engelschen Mi nister Henderson aan om het algemeen debat te beëindigen. Naar verluidt zal de Engelsche Minister van Buitenlandsche Zaken in de Europee sche Commissie voorstellen onverwijld een studeicommissie in te stellen, waarin ieder Europeesch iland het recht heeft vertegen woordiigd te zijn. Deze studiecommissie zal alle inkomende plannen samenvatten en den aan do September-bijeenkomst van de Europeesche Commissie een resumeerend rapport uitbrengen. HANDHAAFT BRIAND 23JN ONTSLAG? De „ïntransigeant" maakt melding van het gerucht, volgens hetwelk Briand a.s. Donder dag te Parijs terug zou zijn. Hij zou van plan zijn, zijn verzoek om ontslag te hand haven. BETOOOINGEN IN HONGARIJE In geheel Hongarije hebben Zondag de monstraties plaats gehad voor herziening van het verdrag van Trianon. Te Boedapest namen ongeveer 200.000 per sonen aan de bctoogingen deel. Na een tocht door de stad te hebben gemaakt, hebben op het Vrijheidsplein verscheidene redenaars, waaronder ook Bulgaren, Slowaken cn Ita lianen, redevoeringen gehouden, waarin zij protesteerden tegen het handhaven van het vredesverdrag van Trianon. Er werd een resolutie aangenomen, waar in van den volkenbond wordt geëischt, al het mogelijke te doen, om revisie van het verdrag van Trianon te verkrijgen. In meer dan 1000 steden en dorpen in ïlon garije werden eveneens demonstraties ge houden en talrijke pro test-telegrammen wer den aan den volkenbond gezonden. Ook in de Bulgaarsche hoofdstad, Sofia en in Weenen zijn protestbetoogingen ge houden. DOOR EEN WATERVLIEGTUIG GEDOOD. Bij daling op het water. BELFAST, 19 Mei. De bekende Iersche hockeyspeler James Hannot is door 'n nood lottig en onder buitengewoon eigenaardige omstandigheden plaats gehad hebbend vlieg ongeval gedood. Hannot was met zijn vader in een zeilboot aan het vrsschen, toen een watervliegtuig dat boven hem vloog, plotse ling neerstortte. Het vliegtuig kwam op dc zeilboot terecht en I-lannot werd op slag ge dood. Zijn vader kwam er met een lichte ver wonding af, terwijl de inzittenden van het vliegtuig allen zonder eenig letsel konden worden gered. Zaterdagavond zijn te Schweinfurt drie Fransche militaire vliegtuigen geland. De in zittenden zijn gearresteerd. Zij zeggen ver dwaald te zijn doordat ze, op weg van Lyon naar Colmar, boven de Vogezen in den nevel verdwaald zijn en later de Main voor den Rijn hebben aangezien. Wegens gebrek aan benzine moesten ze ten slotte dalen. LUCHTACROBAAT VERONGELUKT Te Omaha (Ver SL) is Charles P. Wol man, een vlieger die van luchtacrobatiek zijn beroep maakte, gevallen terwijl hij met zijn vliegtuig een snelheid ontwikkelde van 300 Eng. mijl p. u. De maif verongelukte ten aanschouwe van 20.000 kijkers. VERGIFTIGING DOOR KAAS OSNABRUCK, 19 Mei. Na het eten van kaas vertoonden rich in 'n gezin te Stockum bij zeven personen, drie kinderen en vier volwassenen, symptomen van vergiftiging. Drie kinderen zijn reeds aan de gevolgen overleden. Twee der volwassenen bevinden zich in levensgevaar, terwijl de twee overige weer herstellende zijn. EEN LAWINE. In het Fransche Alpengebied is een weg werkers-nederzetting door een lawine ver woest Ach't groote hutten werden volkomen vernield en al het zich daarin bevindende materiaal werd weggeslagen. HET GOUD IN DE „TUBANTIA" Een poging tot berging. LONDEN, 19 Med. De loopenide genidhten omtrent de besteanimimg vain het schip „Re claimer", dat Zaterdag met verzegelde orders de haven vam Suniderlamd verliet, watren, zooaile thans uit een verklaring vam de ree- derij blijkt, inderdaad judst De reederij deelt officieel mede, dat de „Reclaimer" een poging sail doen de goudvoorraad te bergen, die zich aan boord bevindt van het in 1916 in de Noordzee ter hoogte van den Noord- hinden tot zinken gebrachte Ned-erlandsohe etoomsohi/p „Tuba/mtia" van den Koü. Holl. Lloyd, welk sahip een lading aan boord had van een milMoen Pond Sterling aan goud, bestemd voor aflossing van Duitsche oredie- ten in ZuM-Amerilka. Het schip was op weg naar Buenos Ayr es en volgens mededeeling van de reederij zou het goud in een lading Holiandsche kaas zijn verborgen. De „Tu- bantia" logt op het oogenblik op ongeveer 40 Meter diepte en bij het onderzoek zou tevens kunnen blijken of het schip indertijd op een mijn is geloopen of inderdaad getor pedeerd. De Reclaimer zal voonloopig tot 5 Juni a.a in zee blijven. Kerknieuws. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Zuidibroek, N. J. A. van Exel, oand. te Utrecht en Jac, Jonker, cand. te Werkendam. Te Hoogersmilde, W Scheele, cand. te Schoondijke (Z.) en J. W. de Jager, cand. te Putten (Gld.). Beroepen: Te Beetgum, E. Nawijn te Oosternijkerk. Te Hoogersmilde, W. Scheele, cand. te Schoondijke (Z.). Te Schiedam (als hulppred.), A. W. T. Nijen- huis, cand. te Amsterdam. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Genemuiden, J. D. van Hof te Oud-Beijerland. Te Wapenveld (■toez.), J. G. R. Langhout te Hoogeveen. Te Valburg, W. J. Roscam Abbing te Am stelveen. Aangenomen: Naar Assen (Evang.), L. M. J. S. Herfkens te Delfzijl. Bedankt: Voor Breda (vac. F. J. J. Loeff) Jac. Poort te Beverwijk. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Soestdijk, L. H. Beekamp te Meppel en W. Kremer te Kornhorn. Te Arnhem, W. Bij leveld te Haarlem-Cen trum en M. Holtrop te Franeker. GEREF. GEMEENTEN. Beróepen: Te Vlaardingen, A. dc Blois te Dirksland. AFSCHEID, BEVESTIGING» INTREDE Cand. A. Borsjes van Schermerhorn werd Zondag bevestigd bij de Geref. Kerk te Lemele en Lemelerveld. 't Was voor de kleine Geref. Kerk aldaar een gedenkwaardige dag. Hoewel deze gemeente reeds meer dan 50 jaar bestaat, was haar kracht zoo klein, dat ze nog nooit een eigen herder en leeraar ge had had. Jarenïang geschiedde de bearbei ding dezer gemeente vanuit de Geref. Kerk van Dalfsen, wier predikanten steeds het con sulentschap waarnamen. Om één uit hen te noemen, is de gemeente gedurende 32 jaar toevertrouwd aan de herderlijke zorgen van Ds. W. de Jong, thans emeritus-predikant, wonende te Almelo, 't Behoeft zeker niet op gemerkt te worden, hoe de jarenlange arbeid van dezen .grijzen Evangeliedienaar nog ge waardeerd wordt. Tevens werd de gemeente geholpen door zeer gewaardeerde en ruim toegemeten vacature beurten der classis Ommen. Nu mocht Lemele en Lemelerveld t genoegen smaken haar eigen herder en i'ee- raar te ontvangen. Cand. Borsjes, die een op hem uitgebracht beroep aannam, werd inge leid tot z'n dienstwerk door Ds. J. W. v. Tol van Dalfsen, die uit Gods Woord gemeente en leeraar op wedcrzijdsche plicht en roeping 's Middags, verbond de jeugdige predikant zich aan zon gemeente: hij maakte Paulus' woord tot het zijne: „Want ik heb niet voor genomen iets onder U te weten, dan Jezus Christus en dien gekruisigd". Verschillende hartelijke toespraken werden gehouden door den voorzitter van den Kerkeraad, den vroe- geren consulent, Ds. W. de Jong, Ds. v. Tol, e.a. Het was een goede dag. Naast het kerkgebouw is een nette pastorie verrezen, die een sieraad van het plaatsje is. De kracht der gemeente is nog kiein, maar er is veel offervaardigheid. D s. P. M e 11 e s, tevoren te Gees, deed Zondag intrede bij de Geref. Kerk te Gryps- kerk (Gr.), waardoor de vacature van bijna V/2 jaar weer werd vervuld. Als bevestiger trad op zijn zwager, Ds. W. Reinders van Overschild, die een predikatie hield over Efeze 4 10-12, de opgevaren Jezus, Gever ook van het heilig ambt, waarbij hij sprak over: 1. den Gever, 2. de gave, en 3. de be deeling der gave. Toegezongen werd Psalm 119 9 (gewijzigd). Des middags deed Ds. Melles zijn intrede met een predikatie over Jesaja 40 6-8, de boodschap der Godsge zanten is een Goddelijke boodschap en tege lijkertijd verbrijzelend en vertroostend. Aan het eind der prediking sprak Ds. Melles tot den Kerkeraad, den bevestiger, bracht woor den van dank aan den consulent Ds. J. Meijer van Niezyl, tot Ds. K. v. d. Meulen van Kommerzijl, tot de vertegenwoordigers van B. en W. der burgerlijke gemeente, tot het hoofd der school, tot de jonge menschen eD de geheele gemeente. De nieuwe predikant werd toegesproken door ouderling B. de Boer namens Kerkeraad en Gemeente, door Ds. J. Meijer namens de classis, door Ds. K. v. d. Meulen, door den heer R. Visser, h. d. s., door burgemeester Bakker en door Dr. S. P. Dee te Haren als vriend en namens vrienden. Het kerkgebouw was zoowel 's morgens als 's middags dicht bezet. Gezongen werd op verzoek van ouder ling de Boer Ps. 75 1. Dr. F. H. Plooij, overgekomen van Blankenham, deed Zondagmiddag, na des morgens te zijn bevestigd door Ds. RL v. d. Voet te Lemmer, die tot tekst had Hebr. 8 5 b, intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te Langweer, sprekende over Lukas 19 13 b. In beide dienTTen was de burgemeester van Doniawerstal, d' Aumale baron van Harden- broek, tegenwoordig. Wegens de vele vaca turediensten konden geen ringcollega's tegen woordig zijn. De consulent Ds. J. J. van Oosterzee van St. Nicolaasga, sprak den nieuwen leeraar 's middags toe en liet hem toezingen Pe. 119 9 (gewijzigd). Voorts was aanwezig Ds. E. Emmen van Kuinre. Ds. J. GISPEN. Vrijdag a.s. hoopt Ds. J. Gispen, predi kant der Geref. Kerk te Groningen, per s.s. „Costa Rica" naar Curacao te vertrekken, om daar in opdracht van deputaten der Generale Synode der Geref. Kerken voor JUBILEA Ds. A. C. H e ij, Geref. pred. te Koude- kerice (Z.) mag Woensdag 27 Mei a.s. jubi- teeren, daar het dan 25 jaar zal zijn geleden dat hij intrede deed in zyn eerste gemeente. Ds. Heij werd geboren 26 Maart 1877, en be ëindigde zytn studie aan de Theologische Fa culteit der Vrije Universiteit in 1903 met het afleggen van het candidaats-examen. Alvo rens zich beroepbaar te verklaren, diende hy vanaf Nov. 1904 de kerk te Gorinchem als hulpprediker, onder leiding van den zoozeer bekenden wylen Ds. J. van Andel, destijds predikant aldaar. Den 27en Mei 1906 deed hy zijn intrede als predikant by de Geref. Kerk te Molenaarsgraaf. Vandaar vertrok hij 24 Aug. 1913 naar Tienhoven, terwijl hy zyn tegenwoordige gemeente dient vanaf 10 Nov. 1918. De jubilaris neemt in het kerkelijk leven in Zeeland een gewaardeerde plaats in. Op de kerkelijke vergaderingen stelt men zeer op prijs zyn heldere en practische ad viezen. Talryke deputaatschappen rijn hem opgedragen; zoo is hy in de classis Middel burg o.m. kerirvisitator en deputaat voor de examina en voor de zending. Door zy*n heldere kyk op het kerkelijk leven in het algemeen en op dat in Zeeland in het bijzonder, was hij een geschikte opvolger van wijlen Ds. G. F. Kerkhof van Souburg als redacteur van de iZeeuwsche Kerkbode, welke functie hij bekleedde naast Ds. L. Bouma van Middel burg. Na het vertrek uit Zeeland van Ds. P. van Dyk te Zaandam, die het werk van Ds. L. Bouma had overgenomen, berust de lei ding der Kerkbode bij Ds. Heil alleen, waar bij hif zich kenmerkt door het met vaste hand trekken van één lijn. ALG. SYNODALE COMMISSIE NED. HERV. KERK 6de zitting. Verschillende te laat nl. tij dens de zitting, ingekomen steunaanvragen moesten voor het loopende jaar worden afge wezen. Vergunning werd gegeven, overeenkomstig Art, 19 Regl. Noodl. Kerken, aan de Gemeente te Heerlen een nieuwe kerk te bouwen zoowel als een Gebouw voor Chr. Belangen. Schoten kan in het bouwplan van haar wijkgebouw wijziging brengen. Wederom werd uit de kas ter behartiging van de geestelijke belangen van Nederlanders in Duitschland steun verleend voor den arbeid te DuisburgRuhrort en omgeving, te Gro- nau, Kleef en Schöningsdorf. Een cassatie-verzoek van den heer H. J. Pynacker Hordyk pred. te Nijeborne wordt in handen van een commissie gesteld. De Ned. Herv. Gemeente te Maastricht zal in 1932 haar driehonderdjarig bestaan vieren. In een gedenkboek zal de interessante ge schiedenis der Gereformeerden van Maastricht worden beschreven. De Synodale Commissie wil gaarne aan de Synode verzoeken, een klein deel van de niet-onbelangryke kosten der uit gave voor h.aar rekening te nemen. Ds. van Paassen deelde mede, dat het be drag der kleine toelagen uit het Fonds voor Noodlijdende Kerken en Personen zal moeten worden vastgesteld op f 10.880. Het cijfer van ondersteuning aan noodlijdende personen uit de Generale Kas zal f 15.290 bedragen. Kennis werd genomen van de exploitatie rekening van het Opvoedingsgesticht „Valken- heide". Dit gesticht ontvangt jaarlijks vanwege de Alg. Synode een toelage uit de Generale Kas ter bestrijding van het tekort. Ook het Comité „Land in Zicht" heeft een toelage noodig voor den arbeid in het droog te legen Zuiderzeegebied. KERKINSTITUEERING. Te Th.olen hébben de eenogen tijd gele ien uitgetredencn uit de Geref. Gemeente (Kerkengroep van De. G. H. Kereton) beslo ten over te gaan tot institueeiüng vam een zelfstandige Gemeente, die den naam vam Vrije Geref. Gemeente dragen zal. De ouder lingen en diakenen zijn reeds gekozen. Na hun bevestiging in het ambt aai de tegen- Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorlgon stand Hoogstestand te Seydisfjord 764.3. Laagste stand te Marseille 747-0. Stand vanmorgen halftwaalf 755.5. 4 WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Zwakke tot matige Noordelijke tot Ooste lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer overdag. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 10.0 C. 20 MEI Zonsopgang 5.00 u.; Zonsondergang 8-53 u. Maansopgang 6.14 u.; Maansonderg. 0.46 u. Eerste kwartier 24 Mei 8.59 uur nam. Van 's avonds 9.23 u. tot 's morgens 4.29 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Con stans i t i i 3.98 m 0.04 m v Huningen 2.06 m. 0.06 m v Kehi3.36 m. 0.06 m Mannbelm 4123 m. 0.02 m. v Bingen 218 m. 0.01 m. v Caup2,89 m, 0,01 m v Cohlenz 2.81 m, 0.02 m. v Ken len 2.89 m, 0.04 m. v Duisburg1,45 m, 0.U9 m. v Ruhrort 173 m. (yj8 m. v Maastricht 0,81 m, 0,10 m. v Venlo ...iii 11.51 m, 0.13 m. v HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amaterdamache töd), 20 Mei Delfzijl i i 0J50 13.05 Hellevoetal.3.57 16.23 Terschelling 10.17 22w4 Willemstad 6. 8 17.54 Harllngen 10.67 23.23 Brouwersh. 3.47 16.13 Helder le 5 29 8.4j Zierikzee 4.23 16.47 Idem 2e 18.02 21.10 Wemelelnge 4.44 17.11 IJmulden4 37 I7.0i Vlissln^en 2.4;- 15.12 H. v. Holland 3.60 1618 Terneuzen 8.19 16.47 Rotterdam 5.43 18.13 Hansweert 3.82 164)1 woordnge voorganger W. Baay tot predi kant worden beroepen. Reeds ie in do Vdsch straat een eigen kerkgebouw gesticht, KERKGEBOUWEN. Te Roden (Dr.) zal, gelyk we reeds, berichtten, het oude kerkgebouw der Ned. Ilerv. Gemeente worden gerestaureerd. Dit werk is thans dor de architecten Havermans te Den Haag en Kruier en Druves te Gro ningen, aanbesteed. Hoogste inschrijvers waren de heeren J. Jansen en EL Huizin ga te Groningen voor f 29856 en laagste inschr", de heer A. Buiter te Roden voor f 2025' EVANGELISATIE. Te Steenbergen (N.-H.) te, naarmeQ ons meldt, de Ned. Hervormde Evangelisatie, zijnde een af deeling van de Bijbelvereenl- ging in Noord-Brabant, opgehev.en. Zij bei stond sinds 1923. ZENDING Op Soembt Omtrent de Zending def Geref. Kerken op het eiland Soemba wordt gemeld: Ingevolge verzoek van Ds. P. J. Lemabooy is Ds- S. J. P. Goossens opgedragen zich naar Pajeti te begeven, daar hij aanstonds noodig is voor den arbeid in Oost- en Mid- den-Soemba. D.V. vertrekt Ds. Lambooy 22 Juli van Soemba, voor verlof naar hel vaderland. Uit een brief van de Bijz. Vergadering blijkt, dat in voorbereiding is de beroeping van inlandsche predikanten (uit de opge leide goeroe's) te Melolo, Kambaniroe en Pajeti. De instelling van de diensten kan geschieden te Petawang (Ooet-Soemba) en te Walngapoe (Midden-Soemha). Deputaten hesluiten aan de Kerken van Appingedam en Kampen te zullen adviseeren, op dio plaatsen de instelling der ambten toe to staan. Besloten wordt aan de Part, Synoden voor te stellen de Kerk van Groningen uit ta noodigen om den heer P. J. Luyendijk, Theol. cand., die zal worden' uitgezonden voor den missionairen dienst, te beroepen voor den Zendingsarbeid in West-Soemba Totaal Zendingsgiften. In de „Heidenwereld" lezen we een mededeeling van den Internationalen Zendingsraad over het totaal der sommen, die in 1928 over dc geheele wereld voor de Protestantsche Zen. ding zyn opgebracht, namelijk, een totaal van 133 millioen gulden. Van deze som gaf Noord-Amerika 70 millioen (54.5 pet.); Groot Brittannië 33 millioen (22.23 pet.); het Euro- peesche continent ongeveer 10 pet van het totaal. Hierbij gaat Duitschland nog aan het hoofd met een bydrage van 3*6 millioen; dan volgt Zweden met 2% millioen en Noorwegen met ruim 2 millioen. Denemarken haalt ver der ruim m milioen, Nederland iets minder dan 1% millioen en Zwitserland ruim half millioen. D r. H. A. van Andel, miss. predikant re Solo (Java), en mevrouw Van Andet- Rutgers zyn vorige week door H. M. de Koningin op Het Loo in audiëntie ontvan- gen. De „N. Pr. Gr. Ct." weet mee te deelen, H. M. zich zeer belangstellend toonde voor allerlei Zendingszaken en in het by- Ke^ V°°r ^en ^en(*in£sarke*d der Ge ret Zondagmorgen j.I. werd te Arnhem in dfl godsdienstoefening in de Oosterkerk door Ds. H. L. Both een afscheidswoord gesproken tot Dr. en mevrouw Van Andel. Dankbaar werd herdacht hun arbeid ten hehoevu van de Zending tydens het verlof hier te lande. De naar Indië terugkeerenden werd door de Gemeente Ps. 121 4 toegezongen. Dr. van Andel zal met zijn echtgenoote 1 Juni as. ons land verlaten. Na een bezoek aan de Koloniale Tentoonstelling te Parys zal het echtpaar nog ruim twee maanden in Zwitserland vertoeven, om zich daarna 14 Augustus te Genua in te schepen op dé „Jan Pietersz. Coen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2