Jlifiiurr ftit&dfe ÖTnanuit AM Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Uit de Pers. BINNENLAND. Gemengd Nieuws* Doorzitten PUROL ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikklngskosten 0.15.) Per week 0-25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 0 Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar 4 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3355 MAANDAG 18 MEI 1931 ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels1.17% Elke regel meer0.22% Ir.gez. Mededeelingea yan 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganc Oil nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. *lf* NOCH ERNSTIG, NOCH WAAR. Het beruchte pamflet van de Vereeniging „Volksonderwijs", waarin dl3 Openbare School als de Chris te lij ke in den waren zin des woords, wordt aanbevolen, is thans ook in Delft verspreid. Een paar jaar geleden, als we ons niet vergissen, verscheen het voor het eerst en sindsdien wordt het, nu hier, dan daar, op groote schaal rondgebracht, nu eens op ordinair krantenpapier, dan weer, zooals nu te Debt, op papier van betere kwaliteit, en eteeds onderteekend met de nietszeggende naam: Het Comité voor de openbare schooi. Tot ontleding van dit in wezen onwaar achtige pamflet, zetten we ons thans niet meer. Het is reeds te dikwijls besproken. Maai- een enkele opmerking moet ons toch yan het hart. Deze circulaire is niet ernstig. Ze kan dat niet zijn, omdat de steller er van de Chris telijke school niet kent. Ware zulks wel het geval, dan zou hij niet beweren, dat de kinderen betrokken worden in godsdienstige strijdvragen, over de „ware" leer, waarover de geleerden het zelfs niet eens zijn. De Christelijke school gaat niet verder dan de Bijbel en deze spreekt, van „de eerste beginselen", welke de jeugd wel kan ver staan. Het Christendom stelt; niet de eisch dat kind of volwassene alles begrijpt. Wie dat woord gebruikt, tooiit daarmee zijn onkunde. Niet ernstig is deze circulaire, omdat zij eenerzijds waarschuwt tegen Bijbel-onder- richt, en anderzijds niet alleen spreekt van de eerbied, welke de onderwijzer verschul digd is aan de godsdienstige begrippen van andersdenkenden; doch ook wijst op de Christelijke deugden, welke aangekweekt worden; op de ware leer van Jezus: hebt uw naasten lief als u zelf; en tenslotte daar uit concludeert, dat de openbare school verre Doch wat is dat nu voor wartaal? Dè Christelijke school wordt verworpen en af gekeurd; mag de openbare dan wel „gods dienstig" zijn; mag er wel over Jezus ge sproken worden? Weten de heeren wel, wat "ze schrijven? Ze willen de „hooge, Chris telijke beginselen in praktijk brengen", doch.... zonder Bijbel! Is dat nu ernst? Niet ernstig is de circulaire, maar ook niet waar. Het is een schande om zwart op wit te drukken, dat op de Christelijke school aan de prille jeugd wordt ingeprent, dat zij beter zijn dan alle andere kinderen, omdat htin ouders in de „ware" leer ge- looven". Als het comité ons één sdhool kan wijzen, waai- men zulke farizeërs kweekt, dan zul len wij geen oogenblik aarzelen om te er kennen, dat dit de ware Christelijke school niet is! Want daar wordt het kind op Jezus gewezen, omdat Hij de hoogmoedigen ver- le, doch de kinderen tot zich riep. DE WACHT TE BUITENZORG WAAROM COLIJN NIET! Het roomsch-kath. dagblad De Tij d maakt melding van wat het Chr.-hist. „Weekblad" schreef over de niet-benoe- ming-van Dr. Colijn tot gouverneur-generaal: citeert dan wat notaris Reyers in ons blad schreef en antwoordt vervolgens op ónze vraag het volgende: Zonder ons thans te verdiepen in de vraag, of Dr. H. Colijn al of niet is aan- eezocht en, zoo ja, om welke reden de Minister van Staat het hooge ambt zou hebben geweigerd, kunnen wij wel zeggen, dat toen de berichten in de pers met eeni- gen nadruk van een aanstaande benoe ming van den leider der Anti-Revolutio- ren tot Gouverneur-Generaal gewaagden, wij heel even ons hart hebben vastgehou den. Ziehier waarom: In het jaar 1928 Is er bij de N.V. Dagblad en Drukkerij „Do Standaard" een boek van 145 blz. versche nen: „Koloniale Vraagstukken van heden en morgen", geschreven door oud-minister H. Colijn. „Het mag" schrijft de heer Colijn op blz. 56 van zijn boek „ook afgezien van wat ik hierover schreef, bekend geacht worden, dat ik van de staatkundige fi guur, waarmee Indië in 1917 gezegend is geworden (o.m. de instelling van den Volksraad. Red.) een verklaard te genstander ben. Ik heb dat nimmer onder stoelen of banken gestoken en ik sta in 1928 nog geheel op hetzelfde stand punt, waarop ik in 1918 stond". Zou het nu wel een gelukkige greep ge weest zijn, indien de Regeering onder de ze omstandigheden eenverklaard tegen stander van den Volksraad op den troon te Buitenzorg bad geplaatst? De heer Colijn schreef nog: „Ook het tempo van den vooruitgang (in Indië) moet door ons, als voogd, wórden be paald". Als uiting van machtsgevoel zit hierin iets, dat velen in dezen slappen tijd aan trekt, maar als grondgedachte voor de koloniale politiek van Nederland zijn deze uitingen onder de gegeven omstandighe den nu eenmaal niet te gebruiken. Ons heeft het leed gedaan, dat de heer Colijn door de publicatie van zijn boek in 1928 zich zelf den weg naar den belangrij ken post te Buitenzorg heeft versperd. ONDERSCHEIDINGEN By Kon. besluit is de bronzen eeremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend aan: A. Tramper, te Wolphaarts- dyk; R. Denekamp te de Wilp, en aan J. Borgstein te Culemborg. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister van - ,s. niet plaats heb- VRAGEN VAN KAMERLEDEN HERZIENING DER GEMEENTEWET. Het Eerste Kamerlid De Veer heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ge vraagd of er een bizondere aanleiding is ge weest om te bevorderen, dat de wet tot her ziening van de Gemeentewet in werking trad vóórdat de gemeentebesturen konden weten, dat zulks.geschied was, en of de Mi nister bereid is voor het vervolg, wanneer de bepaling der inwerkingtreding van een wet wordt overgelaten aan de Kroon, te bevorde ren, dat deze inwerkingtreding niet plaats heeft vóór deze bekend kan zijn, en waar het zoo belangrijke wetten geldt als de bovenge noemde, vóór er voldoende tijd is gelaten aan hen, die met de wet moeten werken, gm de noodige voorbereidende maatregelen te nemen. DE BEGROOTING VAN SURINAME MEMORIE VAN ANTWOORD Aan d'e Memorie van Antwoord der Eer ste Kamer inzake de Surinaamsche begroo ting ontleenen wij het volgende: Ten aanzien van het verleenen van gelde- lijken steun van regeeringswege aan proef nemingen tot mechanisatie van den land bouw volgens het plan Pyttersen, is overleg gaande tussc-hen den minister en diens ambt genoot van Fi-.anciën. Voor instelling van een afzonderlijk depar tement van West-Indische Zaken bestaat geen aanleiding. Bij de behandeling in de Tweede Kamer m de onderhavige begrooting heeft de mi nister reeds doen uitkomen, dat hij niet ge heel afwijzend staat tegen over het denk beeld om nogmaals door een bij uitstek be kwaam en practisch man het vraagstuk van Suriname's toekomst te laten bestudeeren. Indien dit onderzoek tot de slotsom zou lei den, dat het wenschelijk moet worden ge acht, aan het dep. van Koloniën een hoofd ambtenaar werkzaam te stellen, die zich ge heel met de Surinaamsche (en Curagaosche) zaken bezig houdt en die over een groote vrijheid van beweging kan beschikken, zou kunnen worden overwogen, op welke wijze het best aan dit desideratum kan worden te gemoet gekomen. Dat bevordering van de fruitteelt in het algemeen, derhalve ook van den door eenige leden in het bijzonder genoemden aankweek van sinaasappelen, de belangstelling van den gouverneur heeft, blijkt uit de voorge nomen uitzending van een Nederlandsch- Indischen tuinbouwkundige, wiens taak het zal zijn studie te maken van hetgeen noodig zal zijn ter bevordering van de vruchten cultuur. Omtrent de grensregeling tusschen Suri name en Britsoh-Guyana kunnen nog geen bijzonderheden worden medegedeeld. De on derhandelingen met do Britsohe regeering zijn nog gaande. BEWEGINGSVRIJHEID OP ZONDAG De Minister van Defensie heeft, de .vol gende schikking getroffen: Bewegingsvrijheid op Zon- en Feestdagen en op andere dagen, waarop dienst als op Zondag wordt verricht, wordt, op verzoek van de betrokkenen verleend aan alle mili tairen, die niet zijn gestraft en niet bij de op die dagen te verrichten onvermijdelijke diensten zijn betrokken. Nochtans mogen de belangen van den dienst zich ook uit an deren hoofde (oefeningen in grooter ver band buiten het garnizoen; tijdperk van spanning e.d.) niet tegen hun afwezigheid verze'tten. Aan minderjarigen wordt slechts bewegingsvrijheid verleend, nadat de ouders of voogden der betrokken militairen ver klaard hebben daarmede voor een bepaald geval of bij voortduring in te stemmen. CONGRES NEERLANDS VOLKSKRACHT OP i EN 5 SEPT. TE SCHEVENINGEN. De afdeeling 's-Gravenhage en Omstreken van het Algemeen Nederlandsch Ver-bond heeft het voornemen opgevat om dit jaar een Tweede Congres in zake Neerlands Volkskracht te houden, en wel op Vrijdag 54 en Zaterdag 5 September a.s. in hetKur- haus te Scheveningen. De burgemeester heeft tot groote voldoe ning van het bestuur het eere-voorzitter- schap aanvaard. Dr. H. Colijn, Minister van Staat, zal waarschijnlijk de openingsrede houden. Het bestuur zal, evenals in 1924, weder om een achttal gezaghebbende personen als sprekers uitnoodigen. Bij de vaststelling van de onderwerpen is rekening gehouden met hetgeen op het eer ste Congres, in 1924, is behandeld. Evenals in 1924 zal het bestuur weer op ruime schaal aansluiting zooken met ande re vereenigingen, wier werkkring op eenig gebied van onze volkskracht ligt. NEDERLAND-EXPRESS De speciale trein met post en passagiers i aansluiting op het motorschip „Johan van Oldenbarnevelt" zal Dinsdagmorgen 19 Mei te 10.20 uur van Genua vertrekken. Aan komst Woensdagmorgen 20 Mei te 8.57 te Arnhem; 9.46 te Utrecht; 11 uur Den Haag S. S.; 10.24 Amsterdam (W. P.); 10.40 Am sterdam (C.S.); 11.27 vRotterdam (Maas). I NIEUWE IJSEL-SPOORBRUG BIJ ZWOLLE De plannen, om de spoorbrug over den IJsel bij Zwolle in te richten voor dubbel spoor zijn, naar de Tel. uit Utrecht meldt, thans gereed gekomen. Binnen korten tijd zal het werk worden aan besteed. De nieuwe brug zal niet geheel gelijk worden aan de oude. Behalve dat de overspan ningen geheel onafhankelijk van elkaar zullen worden gebouwd, zal de nieuwe brug gecon strueerd worden ongeveer zooals die te Zalt- bommel en dus niet zooals de bestaande, die een traliesysteem heeft met een ruitwerk van staven. De reeds bestaande brug heeft twee overspanningen van 75 M. en 7 van 40 M. De nieuwe krijgt één overspanning van 40 M. min der, daar de rivierbeheerder toestemming ge geven heeft om één overspanning door 'n dam te vervangen. De mogelijkheid bestaat, dat na het gereed komen van deze parallelbrug, de be staande, die tot de zwakste bruggen der Neder landsche spoorwegen gerekend wordt, ook door een nieuwe zal worden vervangen, gelijk aan de thans ontworpen brug. Naar de Zwolsche Ct. meent te weten, zal dit laatste ook het geval zyn. Zoodra de pa rallelbrug gereed is, zal de bestaande brug worden omgebouwd, in den geest zooals de nieuwe helft is geconstrueerd, zoodat dan één geheel zal zijn verkregen. DE TOLLEN IN HET GOOI Sinds 1 Januari heeft de Commissie van beheer van de wegen NaardenHuizenBla- i.cumLaren geen tol geheven op de vier plaatsen, waartoe zij tot dusver gerechtigd was. Haar concessie was ten einde geloopen en overname van de wegen zou spoedig een voldongen feit zijn. Met het provinciaal be stuur van Noord-Holland waren de onder handelingen vlot verloopen, doch de overeen komst, waaraan ook de gemeentebesturen van de vier genoemde gemeenten hebben medegewerkt ,kan eerst bekrachtigd worden zoodra het Rijk de Provincie tegemoet zou komen in de kosten. De Commissie heeft thans een brief van Gedeputeerde Staten ont vangen waarin deze mededeelen, dat de be krachtiging nog niet heeft kunnen plaats heb ben omdat de Regeering haar standpunt nog niet beeft bepaald: ter bespoediging van deze kwestie had dit college zich tot de Rijlcstollen- commissie gewend, evenmin met resultaat. De Commissie van beheer zal zich echter spoedig voor de kosten geplaatst zien ter ver betering van de wegen, die nog immer aan haar zorgen zijn toevertrouwd. Zij overweegt dus om wederom concessie aan te vragen voor het heffen van tolgelden. De onderhan delingen met de gemeentebesturen van Bla- ricum en Huizen aangaande het overnemen van de tolhuizen, welke onderhandelingen nog slechts aan de goedkeuring van de raden behoeven te worden onderworpen, hetgeen dezer dagen zal geschieden, zullen alsdan opgeschort worden. ZORG VOOR HET ACHTERLIJKE KIND ALGEMEENS VERGADERING. Dezer dagen werd de algemeene vergade ring gehouden van de vereeniging Zorg voor het achterlijke kind. Uit het jaarverslag bleek, dat in het af- geloopen jaar 68 kinderen, met totaal 3129 verpleegdagen, naar de gezondheidskolonie Zonne-Oord te Ede uitgezonden werden. Dit jaar moeten volgens 't onderzoek van den schoolarts 105 kinderen „dringend nood zakelijk", 118 „zeer noodzakelijk" en 63 „noodzakelijk", totaal dus 246 kinderen, naar buiten. De vereeniging kan er echter slechts uitzenden, tenzij er vele giften binnenko men bij den penningmeester, den heer J. W. H. Schiiffer, Valkenboschlaan 141, Den Haag (Postrekening 99906). Bij de bestuursverkiezing werd mevr. dc wed, Spanjaard-Calish herkozen en de heer A. Folmer gekozen. De laatste neemt liet voorzitterschap op zich. NED. REÏSVEREENIGING In de Zaterdag voortgezette jaarvergade ring van de Ned. Reisvereeniging werd na langdurige discussie de contributie verhoogd van f 1.25 tot f 1.75 per jaar. Na een verwarde en heftige bespreking werd het voorstel tot instelling van een Ver- eenigingsraad verworpen met 349 tegen 155 stemmen. Als gevolg daarvan nam het hoofdbestuurslid Beurs ontslag; wat weer onaangenaamheden tengevolge had. Voorts werden voorstellen van huishoude- lijken aard behandeld. REKKENSCHE INRICHTINGEN Dezer dagen is te Amsterdam de jaarlijk- sche vergadering der Rekkensche Inrichtin gen gehouden. De voorzitter Jhr. G. C. Op ten Noort, sprak een woord van eerbiedige hulde aan de nagedachtenis-van notaris J. Klopper, die van de oprichting af bestuurs lid en langen tijd secretaris der vereeniging is gpweest. Een der hoogte punten van het afgeloopen jaar was het jubileum van den directeur, Dr. W. L. Sloft Jr. Uit de vele giften, voor dait jubileum ingekomen, bleek duidelijk, dat de Inrichtingen en in het bijzonder ook de directeur en zijn echtgenoote, mevr. Slot- Goedkoop, zich zeer veel vrienden in den lande hebben verworven, 't Paviljoen Vaders- huis, dat uit die jubileumgiften kon wor den gebouwd, was een groote aanwinst. Ook Rekken had te lijden van de ongunst der tijden. Vooral het landbouwbedrijf le verde veel teleurstellingen en verlies op. Verlies In geld, doch winst in den vorm an nieuwen levensmoed voor de verpleeg den, die in den landbouw zijn geplaatst. Dankbaar werd gesproken over den steun, die, ondanks de malaise, van velen werd ondervonden. De aftredende bestuursleden, de dames M. C. van Eeghen, B. Hoyer-Wierdsma en Jkvr. Mr. baronesse van Verschuer, werden her kozen. In de Inrichtingen vertoeven thans ruim 200 verpleegden. HET SUIKERBIETENSTEUNWETJE Eindelijk verscheen de lang verwachte Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer, omtrent het „Bietenwetje". In aanmerking genomen, dat een verbete ring van de algemeene positie van de sui ker op de wereldmarkt ook aan de bietsui ker ten goede komt en voorts, dat het z.g plan-Chadbourne beoogt, deze positie te ver sterken, kan niet worden ontkend, dat het slagen van dat plan een gunstigen invloed kan uitoefenen op de prijsvorming van biet suiker in Europa. Hoewel men met 't leggen van onzakelijk verband in deze materie zeer voorzichtig moet zijn, kan hier worden ge wezen op de geringe opwaartsche beweging, welke de suikerprijzen vertoonen en e: reden voor het aannemen van het bestaan van dat verband tusschen deze beweginj de vooruitzichten, welke het genoerpde plan biedt. Bij het doen van voorspellingen in deze is echter nog grooter voorzichtigheid geboden, aangezien het plan-Chadbourne als regeling tusschen de producenten van een aantal export-landen niet de geheele wereld productie omvat, en de wereldmarkt der halve mede wordt bepaald door factoren, waaromtrent elke zekerheid, wat de toe komst betreft, ontbreekt In antwoord op de vraag of de regeering iets kan doen de voortzetting van de onderhandelingei bevorderen, zij medegedeeld, dat het in de gegeven omstandigheden niet op den van de Règeering ligt stappen in deze rich ting te doen. Bietsuiker tegenover rietsuiker. Vervolgens wordt de meening der Regee- ring gevraagd over de kwestie of d'e bietsui ker-industrie op den duur in staat zal zijn zich te handhaven tegenover de in menig opzicht onder zooveel gunstiger omstandig heden werkende rietsuikerproductie in tro pische landen. Zelfs vragen deze leden zich af of de Regeering niet door voorlichting en adviezen tijdag dient te bevorderen, dat de suikerbietenteelt in ons land geleidelijk door de teelt van andere gewassen wordt vervan gen. De Minister meent echter, dat de materie door allerlei oorzaken thans te zeer ver ward is en in te abnormalen toestand ver keert, om daarop voor de toekomst zulke vèr-strekkende conclusies te fundeeren. De Minister deelt mede gaarne bereid te zijn alles wat betere omstandigheden kan scheppen te bevorderen. Internationaal over leg in dezen is wel te vernachten. Hoewel bij benadering de omvang van den uitzaai is te bepalen kan nog niet met zekerheid de omvang van de productie wor den vastgesteld. Er staan nog geen volledige gegevens om trent de met bieten bezaaide oppervlakte ten dienste. Intusschen is bij d'e Centrale Suiker- Mij. en de verschillende coöperatieve fabrie- een voorloopig onderzoek naar den uit zaai ingesteld. De betrekkelijke opgaven liggen meeren- deels tusschen 6070 pCt. van de oppervlakte Ln 1930 met bieten behaald, welke voor het geheele land 57.544 H.A. bedroeg. Een enkele opgave maakt melding van een uitzaai van 80 pCt van die van het vorig jaar. Daar de resultaten van een onderzoek op een zoo vroeg tijdstip, in sommige gevallen aanmerkelijk van de werkelijkheid kunnen afwijken worden thans meer gegevens ver zameld. In verband met den omvang der daaraan verbonden werkzaamheden komen deze ge gevens eerst in de tweede helft van Juni beschikbaar. De verbouwers van suikerbieten spe ciaal in Zeeuwsch-Vlaanderen die hun afzet van bieten hoofdzakelijk in België von den, kunnen van dit voorstel dezelfde ver lichting krijgen als de andere bietenverbou wers, indien zij hun bieten aan Nederland- sche fabrieken afleveren. Maatregelen tegen dumping. De vraag betreffende eventueele maatrege len in verband met den invoer van bieten of suiker op den voet van het tegen dumping prijzen ingevoerde aardappelmeel, raakt ten nauwste het moeilijke vraagstuk van d<» dumping en de maatregelen daartegen te nt*- men. Dat vraagstuk heeft de Regeering thans in studie. De omstandigheid, dat over een daarop be trekking hebbend rapport en een proeve van wetsontwerp het advies wordt ingewacht van de commissie voor de Economische poli tiek, maakt het den minister niet mogelijk aan den wensch om overlegging daarvan voor de mondelinge behandeling in de Ka mer te voldoen. Wel kan worden opgemerkt, dat buiten gevallen van dumping de Regeering thans geen vrijheid zal kunnen vinden, om den in voer van bieten of suiker tegen te gaan. JEUGDHERBERG ..DE DUINARK" Het aantal jeugdherbergen neemt gestadig toe. Thans is ook de bollenstreek met een jeugdherberg verrijkt, welke Zaterdagmid dag onder zeer groote belangstelling is ge opend. Het gebouwtje vroeger een geiten stal dat het eigendom is van de stichting ,.De Amsteloever" te Amsterdam, is schitte rend gelegen temidden van een golvend weidelandschap aan de binnenzijde der duin reep, te Ruigenhoek, gemeente Noordwijk, in de onmiddellijke nabijheid van de bloembol- lenvelden, de Haarlemmer Hout en de Noord Het woord werd gevoerd door den heer W. an Vliet, terwijl ook vele anderen van hun sympathie, zoowel met daden als met woorden, getuigden. 1-Iet gebouw biedt plaats aan 70 personen, 1. 30 meisjes en 40 jongens. Voorts is er een noodverblijf voor 20 personen. Als her- bergouders zullen optreden de heer en me- rouw Gaal. Aanvragen voor overnachtingen te richten aan het secretariaat der Stichting „De Am steloever", Frans van Mierisstraat 56 te Am-1 sterdam-Zuid; DE INDIE-POSTVLUCHTEN De P. H.-A. F. O. is op de uitreis te Bag dad aangekomen. Zaterdag kwam de P. H.- A. E. Z. op de thuisreis te Tavoy aan. Zware moessonregens maakten het terrein onge schikt om gister verder te gaan. Uit het Sociale Leven. DE RIJKSCOMMISSIE VOOR WERK- VERRUIMING Bovengenoemde commissie heeft weer v gaderd en aan de regeering een gewijzigde redactie in bestekken aangeboden, waardoor het gebruik van Nederlandsche producten kan worden bevorderd. De commissie constateerde dat belangrijke opdrachten aan Nederlandsche ondernemingen zijn gegund, waar tegenover staat, dat men er vrij gemakkelijk toe over gaat orders in het buitenland te gunnen. Zoo kan de levering van tegels, steenkool, e.d.j evengoed in ons land geschieden en de con missie is steeds genegen van voorlichting te dienen. Zij heeft verder den indruk, dat der goede verkoopsorganisatie en een tekort aan samenwerking tusschen ondernemingen ook' van invloed zijn op het plaatsen yan orders in het buitenland. INTERN. FEDERATIE VAN BONDEN VAN CHR. OVERHEIDSPERSONEEL Naar men ons meldt, in aansluiting op h dezer dagen in ons blad opgenomen persversl. van de zitting van het Dag. Bestuur van de li digd de Ambter LOONSVERLAGING IN HET HOEPEL' MAKERSBEDRIJF angesloten hoepelmakerspatroons te Gies- hebben het loon met 10 tot 20 I i betaalden reeds i Naar de „Volkskrant" verneemt, heeft prof. H. ICaag. hoogleeraar aan de R.K. Handels- hoogeschool te Tilburg, het voorzitterschap vaard der arbitrage-commissie inzake het land- bouwQonfllct in West-Brabant. De voorzitter heeft besloten, partijen tegen heden (Maandag) te Roosendaal bijoen te roepen. AUTO TE WATER. Te Amsterdam hebben van een personen auto, welke vöor perceel Keizersgracht 303 stond, kwajongens do handrem losgemaakt met het gevolg, dat de wagen op het hellend wegdek in beweging geraakte en in de gracht terecht kwam. Later op dén middag is de auto door de brandweer met behulp van een kraanwagen op het droge gebracht. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Een doode. Onder Bellingwolde (Gr.) heeft een ernstig verkeersongeval plaats gehad. De 20-jarige C. Prins reed op zijn motorrijwiel op een kruispunt in volle vaart tegen een auto op. De motor werd geheel vernield en de berij der was op slag dood. Een jongen, die op de duo was gezeten, bleef wonder boven won der ongedeerd. De auto werd licht bescha digd. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Een doode, een zwaar gewonde. Zaterdagmiddag te omstreeks zes uur had een ernstig auto-ongeluk plaats op den weg tusschen Tiel en Utrecht in de nabijheid van Buren bij Tiel. De 40-jarige kermisreiziger Brunselaar uit Utrecht reed in een bocht van den weg met zijn auto tegen een boom. De bestuurder werd op slag gedood en de naast hem zitten de Bagen, eveneens uit Utrecht, werd zwaar gewond. De beide andere inzittenden werden licht gewond. Spoedig was de gemeente geneesheer dr. Ouwehand en gemeente- en Rijkspolitie ter plaatse. De gewonde werd naar het ziekenhuis te Tiel vervoerd. De heer Brunselaar was gehuwd, doch had geen kinderen. Hij was op weg naar het feestterrein te Buren om zijn broer te bezoe ken, die daar een schiettent exploiteert, DOODELIJK AUTO-ONGELUK. Te Bussum geraakte het 7-jarig jongetje v. d. V., die de Kapelstraat per fiets wilde oversteken, onder een autobus van den dienst LarenBussum. Het kind was direct DE SMOKKELKONING GERAAKT Zaterdag is door de Duitsche commiezen aan de Hollandsche grens een smokkelaar op heeterdaad betrapt, toen hij frauduleus goederen van Holland naar Dui'schland in voerde. Op het bevel holt te houden, liep hij door. waarop door de Duitsche kommiezen werd geschoten. De smokkelaar J. S., uit Gilsenkirche, bij genaamd de smokkelkoning, wist Hollandsch grondgebied te bereiken, waarna hij doode- lijk gewond in het ziekenhuis te Winters- Voornaamste Nieuws. (blz. 1.) Verschenen is de Memorie van Antwoord der Eerste Kamerr inzake de Surinaamsche begrooting. Verschenen is de Memorie van Antwoord der Eerste Kamer over het Suikerbieten- (blz. Z) In de Europeesche Commissie had een schermutseling plaats tusschen Curtius en Brian d. Groote branden in Japan. De onrust in Zweden. (blz. 3.)' De Tin-conferentie achtte reductie van 20.000 ton per jaar noodzakelijk, (blz. 5) Johan de Meester overleden. Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht on geneest jpoo» 30. Tube 80 ct. Bi] Apoib. 6 Drogist DE RAMP MET DE „NOORDPOOL" Op Dinsdag a.s., des voormiddags te half elf zal de Raad voor de Scheepvaart een on derzoek in stellen naar de scheepsramp op 1 Maart van dit jaar overkomen aan den stoomtrawler „Noordpool" IJM. 132. (Bij Ro- sehearty gestrand en gekenterd, waarbij de geheele bemanning, bestaande uit 11 pjrso- nenu, is omgekomen.) t BOERDERIJEN IN DE ASCH GELEGD. Te Budel (N. Br.) brak brand uit in de boerderij van J. Sprankenis. De geheele in boedel en tweehonderd kuikens en een hond kwamen in de vlammen om. De boerdery is totaal afgebrand. Het vee was in de weide. De belendende boerdery van J. Flassak wist men door hard werken der vrijwillige brand weer te behouden. De laatste boerdery bekwam evenwel veel vuur- en waterschade. Verzekering dekt de De boerdery van P. Kr. in de Verre Hei de bij Gemert (N. Br.) is totaal afgebrand» De inboedei ging verloren. Het vee kon wor den gered. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Rechtzaken DE FRAUDE BIJ PUBLIEKE WERKEN TE AMSTERDAM Het Amsterdamscho gerechtshof wees arrest jak tegen de drie ex-ge- I W. H. G. ut-directeuren van de Neurchatel den Enge,lachman E. B. H.. en den Hollander \V. N. P., die terecht hadden ge- aon, verdacht van fraude ten nadeole van do ïmeento Amsterdam. De rechtbank had J. G. F. tot 8 ïngenlsstraf veroordeeld, G. H. I _jt een jaar, den Nederlandsch en 6 maanden en den Engelschen directeur tot 5 maanden. In hooger beroep elschte do procureur "•eneraal tegen J. G. F. een gevangenisstraf van maanden, waarvan 4 maanden voorwaardelijk Ten opzichte van de andere vier verdachten werd bevestiging van het vonnis der recht- tlng i laste gelegde opllch- - vrij. nlngen door ambter„J8SI Te dier zaken werd J. G. F. veroordeeld tot 4 naanden gevangenisstraf. G. H. S. tot 8 maan- len en W. H. G. tot 8 maanden. Bij alle drie ■erdachten werd do vroeger in voorloopigo lechtenls doorgebrachte twee maanden ln min dering gebracht. De Engelschc cn de Holland sche directeur werden van het tenlostegelegdo vrijgesproken. EEN ONTAARDE ZOON De rechtbank te Amsterdam deed uitspraak do zaak tegen den 32-Jarigen hulsknecht J. die terecht had gestaan, terzake van oplich- ng en valschheld in geschrifte. Vcrd. had een bij dc posterijen gebruikelijk formulier van ïsgeving van verhuizing valschelljk met naam van zijn vader Ingevuld en ondortee- poststukken voor laatstgenoem- geëischt Icicr had 6 niaander. en verd.'s ter beschikking stcl- Dc rechtbank veroordeelde den man tot S ïaanden gevangenisstraf, verminderd met do oortoopige hechtenis, daarna zal verd. ter be- chikklng worden gesteld. ONEERLIJKE POSTCONDUCTEUR De rechtbank te Amsterdam voroordcelde den x-postconducteur J. W. U wegens verduiste- ing conform den ei9Ch- tot een laar sevance- i-straf. Vcrd. had brieven en pakje------- - - it het postrtjtuig tussohen Helder EEN KOPPIGE KWAKZALVER Voor den kantonrechter te Utrecht stond de wonderdokter Haverhoek torocht verdneht v«n oplichting en onbevoegd uitoefenen der cennoa» ontvreemd Alkmaar. tuigen verhoor, eischte het een^maand, hechtenis O.M. f .'..i, i ovu boete, De kantonrechter w.iform dien eisch. Bij het verlaten der zaal riep Haverhoelc L°„evS"; P'oerten. schoften! Hij waggelde als "r-w de grofst© ver- ivenscningen uitschreeuwend. onizntr i,n zich niet bij zijn aanstoot gevende wartaal God tot getuige ♦- auto duw

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1