lliruiur Keiitsdjr (Hmrmt ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Bfischikklngskosten f 0 15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.-=» Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Daqelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden e n Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3353 VRIJDAG 15 MEI 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels1.17% Elke regel meer0.22% Ir.gez. Mededeelingen c van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganc- flit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. DE NIEUWE GOUVERNEUR- GENERAAL. Van den heer Notaris A. Reyers te Rot terdam ontvingen we het volgende schrijven, waaraan we gaarne op deze plaats publici teit verleenen. Het stuk luidt als volgt: „Veroorloof mij de vrijheid te schrijven, dat de nieuwe benooeming tot het hooge ambt van Gouverneur-Generaal door mij niet diepe teleurstelling is ontvangen en ik vermoed door velen in den lande. We nemen gaarne aan, dat Jhr. Mr. B. C. de Jonge een bekwaam en rechtscha pen man is en zelfs gemaakt van het hout waaruit men regeerders snijdt. Voor Nederlandsch-Indië echter is hij een homo novus en in vraagstukken van beslissen de beteekenis zal hij moeten zeilen op het com pas van anderen. Hier ligt voor Nederland en Nederl.- Indië een risico waarvan men mocht ver wachten dat het door de regeering alleen zou zijn aanvaard in het geval van strik te noodzakelijkheid. Men zal moeten toegeven, dat die nood zakelijkheid niet bestond. Ieder weet, dat er een man is in ons land, die van sta tuur toch wel een weinig hooger is, dan de nieuw benoemde, een man, die Neder- landsch-Indië kent als weinigen, een man van groote wijsheid, ook op staatkundig gebied en wiens naam dan ook in ver band met de vacature op aller lippen was. Het heeft mij met verslagenheid vervuld, dat de regeering op dezen man geen beslag heeft trachten te leggen. Zie, het is langzamerhand aan vale Nederlanders duidelijk geworden dat het Indische vraagstuk alle andere staatkun dige vraagstukken in belang verre over treft, dat de staatkundige en economische beteekenis van Nederland en diens plaats onder de volken in steeds sterkere mate bepaald wordt door de politieke en eco nomische ontwikkeling van Nedërl'andsch- Indië, en dan een Nederlandsche regee ring te zien die in deze tijden van over gang niet de hand legt op den man die, door natuur en ervaring als vanzelf de aangewezen leider is der Indische regee- ringszaken; dat heeft mij, als vaderlan der, met droefheid en wrevel vervuld. En omdat ik overtuigd ben dat velen met mijhetzelfde gevoelen, wilde ik aan die droefheid en wrevel door dit stuk uitinggeven". Het zal den geachten Inzender en de aan dachtige lezers opgevallen zijn, dat wij ons in onze korte beschouwing bepaald hebben tot eenige opmerkingen over den nieuwbe- noemdon ambtsdrager zonder meer. De vraag, of het niet beter ware geweest om den man, over wien heel Nederland sprak, op de troon te Buitenzorg te plaatsen, heb ben we opzettelijk niet aangeroerd. We hebben Jhr. de Jonge, zoowel In zijn openbaar als in zijn particulier leven leeren kennen als een hoogstaand, bekwaam en nobel man, de gave bezittend om zich spoe dig in nieuwe zaken in te werken. En daar om koesteren wij de verwachting, dat hij met eere het hooge ambt zal waarnemen. Echter blijft de vraag open, van vele zij den gesteld en in dit stuk van Notaris Jleyers zoo juist omschreven: waarom is Dr. Colijn gepasseerd; wat blijkbaar het'ge val is; of, als we ons hierin mochten vergis sen, waarom heeft hij geweigerd? Een antwoord zou velen in Nederland welkom zijn; temeer, nu professor Gerret- son in het Utr. Dagblad schrijft, dat jhr. De Jonge alleen benoemd is, omdat men de aangewezen krachtige persoonlijkheid niet wenschte; dat de regeering wel „een koerswijziging in Indië wildie, maar den moed miste om den man te benoemen, in wiens persoonlijkheid deze nieuwe koers als belichaamd is". Wij achten deze bewering onwaarschijn lijk, mede in verband met de Memorie van Antwoord van den Minister van Koloniën aai de Eerste Kamer. En daarom hopen we van harte, dat de Regiering straks gelegen heid zal vinden om inzake deze benoeming zooveel licht te laten schijnen als noodig i3 om gepaste weetgierigheid te bevredigen. TEEKEN DES TIJDS Wie vlak na 1 Mei de buitenlandsche pers berichten heeft ingezien, kwam ongetwijfeld tot.de ontdekking, dat de roode Mei-optoch ten ook al geen roosjes zijn zonder doornen. Niet alleen in Spanje, dat pas, van de mo narchie „bevrijd" is, maar in vele andere landen is het „Spaansoh" toegegaan. In Londen en Parijs, in Warschau, Ma drid, Tokio en Munchen; overal hadden vecht- en schietpartijen plaats; werden menschen geslagen en gewond, gearresteerd of onder de voet geloopen. Alleen in ons land liad alles een rustig en ordelijk verloop. De politie had het voor de demonstranten keu rig en netjes geregeld; in volmaakte orde konden de kindertjes en de rijpere jeugd, welke „angstvallig buiten alle politiek ge houden wordt" met wapperend dundoek langs de straten spacieren en gansch-onpo- litieke Meiliederen aanheffen. Een teeken des tijds is dit. Want nog steeds gaat de roode pers voort onze natio nale feestdagen te minachten en over Oran jevreugde wordt immer op de meest scham pere toon gesproken. Wij, die natuurlijk pul erVennPTf,- dat volksfeesten allicht aan sommigen gelegen heid geven om zich brooddronken aan te stellen, hielden de roode pers steeds voor, dat ook het Meifeest kan ontaarden; doch dat was voor dooven gepreekt. Thans spreekt de werkelijkheid en die is gansch anders, dan men gedroomd had. Het 1-Mei-feest brengt stad na stad in beroering, dooden en gewonden vallen in menigte en de arrestaties zijn niet van de lucht. En dat niet alleen. Het links-socialistis- tische weekblad klaagt, dat „in Parijs, hüt Parijs van de democratie, het Parijs zooveel revoluties voor recht en vrijheid, de hoofdstad van het republikeinsche Frank rijk, dit jaar de demonstraties (op 1 Mei) verboden waren. Aan den vooravond v den len Mei en op den Meidag zelf, heeft de politie meer dan 1400 socialisten gearres- De ontroering van het blad is te begrijpen. Parijs is de stad van het Meifeest, de be kennat der roode gedachte. In Frankrijk, zoo jubelt „Het Volk, vormen de sociaal-democraten de sterkste partij. Het moest daar dus dik in orde zijn. Maar de Socialist klaagt: toen die bourgeoisie nog heer en meester was, werd de vrijheid der arbeiders om het 1 Mei-feest te vi niet belemmerd (precies als in ons land dus), maar nu rood regeert, nu wordt de massa van de straat geranseld. De Socialist verbaast zich; wij niet. Zóó is 's werelds beloop. HET RELLETJE TE BLOKZIJL Men heeft in die pers kunnen lezen, dat de veldwachter van Blokzijl dezer dagen overgeplaatst is. Een wereldschokkend feit is dat op zichzelf niet; doch gezien de his torie is het niet zonder belang. Te Blokzijl is onlangs een relletje ge maakt De Chr.-Hist. burgemeester achtte het gezien de aard der bevolking en d<a plaatselijke toestanden ,niet gewenscht, dat er op Zondag een voetbalwedstrijd gehouden werd. Men kan het daarmee eens of oneens zijn: de burgemeester stond in zijn recht. En de vrijzinnige voetballers maakten zich aan wetsovertreding en ordeverstoring schuldig, toen zij een heibeltje tegen dia politie maak ten. We halen de oude historie niet weer op. doch althans een groot deel der vrijzinnige pers wekte de voorstelling, alsof de politie zonder eenig motief er op los geslagen had en dat de arme voetballers onschuldig waren als zuigelingen. Welke herriemakers het echter waren, blijkt nu wel uit het vonnis van de recht bank en beschamend voor de relletjesma kers in de pers is thans deze nuchtere be schouwing van De Vrijheid: Toen men, zegt het blad .ondanks het verbod van den Burgemeester, wilde be ginnen, betraden eenige veldwachters het speelterrein, namen twee ballen in be slag en de in woede ontstoken spelers en toeschouwers drongen op de veldwachters toe. Er werd gestompt en geslagen, een veldwachter werd overmeesterd, enz. Als verdacht van mishandeling hebben nu eenige personen voor de rechtbank te recht gestaan. Tegen een werd 6 maan den, tegen een ander 3 maanden gevan- gneisstraf geëischt. Natuurlijk treden we niet in een be oordeeling van de daden der verdachten. Dit is des rechters. (Ten slotte heeft de rechtbank, wegens gebrek aan bewijs, allen vrijgesproken; doch aan de zaak zelf verandert dat niets). Dat is dus een gansoh andere lezing, dan ien vroeger trachtte te suggereeren. De veldwachters deden hun plicht; woedende spelers en toeschouwers drongen toen op de veldwachters aan. Die zaak 'is nu recht gezet. Jammer, dat het zoo lang moest duren. En dat de veld wachter overgeplaatst werd. Wij kunnen het natuurlijk uit de verte niet beoordeelen daarom willen weer over zwijgen; maar dergelijke overplaatsingen zijn toch immer eenigszins pijnlijk. Maar al te vaak voelt de overgeplaatste het als een grief tegen zijn plichtmatig op treden. We geven toe, dat het soms gewenscht is, om iemand over te plaatsen, ook dan, als hij niet in takt of beleid tekort schoot. Doch dan behoort die overplaatsing meer van een bevordering dan van een straf te hebben. In zoo'n geval ontgaat men wrijving tus- schen een ambtenaar en de bui-gerij en wordt de eerstgenoemde niet gegriefd. VOORJAARSFEEST Het liberale weekblad De Vrijheid grijpt het Blokzijlschö geval aan om den Burgemeester daar te critiseerep en de Voorjaarskermis in Den Haag te verdedigen. De Burgemeester, zegt het blad, is de hoofdschuldige, want hij handelt overeen komstig een totaal versleten en op non- actief gestelde wet Voorts is ook de Regee ring schuldig, welke deze „doode wet" niet door een andere vervangt. Over dit laatste valt te praten; doch laat ons elkaar goed verstaan: er kan over ge praat worden. Want daarmee is nog niet uitgemaakt dat de wet in vrijzinnige geest gewijzigd behoort te worden. we hegrijpen ter wereld niet. Koe men een burgemeester v e rwij t e n kan, dat hij een wet handhaaft. Een wet, welke noo dig op de helling moet, doch die zeker nog niet dood en verstorven is. Er zit nog hüel wat goeds in. Met heel mooie en ook dikke woorden, wordt gezegd, dat „wat te Blokzijl geschiedde gevolg is van religieus fanatisme en gebrek aan gouvernementeel beleid". Mén houde het zich bij de komende raads verkiezingen voor gezegd: wie voor Zondags rust is, wie een Christelijke Zondag moge lijk wil maken, maakt zich schuldig aan „religieus fanatisme" en een burgemeester, die een wet handhaaft, welke de vrijzinnig heid niet zint, toont gebrek aan gouverne menteel beleid. De ware beteekenis der critiek in De V r ij h e i d komt duidelijk uit in de afkeu ring over het pogen van den heer Duymaer van Twist om de Dierentuinpret, welke thans wuer in Den Haag aan de gang is, af te schaffen. Dat js een vergrijp aan de rechten der bur gerij. Het is goed, dat we het weten. Want we begrijpen dan later beter, wat het be- teekent, als vrijzinnige bladen over „be perking der vrijheid" klagen. De Blokzijl- sche Voetballerij en de Haagsche Voorjaars kermis! BINNENLAND. AMSTERDAM BRIEVENBUSSEN VOOR STADSCORRESPONDENTIE De Directeur van het Postkantoor brengt nog eens onder de aandacht van het publiek In de wachtkamers van alie bijkantoren hier ter stede, brievenbussen zijn geplaatst uitsluitend bestemd voor het posten van stadscorrespondentie. TANDHEELKUNDIGE VERZORGING VAN HET SCHOOLKIND Naar wjj vernemen is deze week een aan vang gemaakt met de prohylactisch-tandheel kundige verzorging van de schoolkinderen die kort geleden bij het verlaten der school ont slagen zyn uit het toezicht van den van ge meentewege ingerichten Schooltandheeikun- digen Dienst. ARNHEM BUREAU VOOR RECHTSKUNDIG ADVIES Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van höt bureau voor rechtkundig advies aan arbeiders uit de Prot. Chr. en Roomsch-kath. organisaties is in het R. K. Verenigings gebouw een herdenkingssamenkomst gehou den onder leiding van den heer J. N. van Munster. Mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter van Tweede Kamer, hield een toespraak De er varing, met dit bureau opgc aan, naar vo ren brengend, wees spreker op de groote verdienste van deze instelling. Ze is in '1 leven geroepen door den Chr. besturenbond, organisatie, bestaande uit menschen. die noc vasthouden aan de geboden Gods. Het bezoek aan het bureau bestaat dan ook hoofdzakelijk uit geestverwanten. Het ligt op den weg van het Rijk, niet al leen financieele hulp te verleenen, doch ook meer plaats in te ruimen voor de rechts positie. Gesproken werd nog door de heeren G. Looten, secretaris, A. Markering penning meester, P. J. van Zetten, namens den bestu renbond, die een voorzittershamer aanbood, en A dv. Boer, namens „Patrimonium". De heer Feyten, uit Utrecht declameerde. De opvolger van Mr. van och-iik, Jhr. Mr. an Nispen tot Pannerden, was ook aan- ORGEL CHR. GEREF. KERK Op Vrijdag 29 Mei wordt het nieuwe orgel in de Chr. Geref. Kerk in gebruik genomen. Prof. Dr. G. Wisse, /an Apeldoorn, hoopt feestredenaar te zijn en de lieer p de Wolf, leeraar aan het Amsterdamsch conservato rium, denkt de eerste orgelbespeling te geven. LEGER DES HEILS Zondagmiddag houdt het Leger des Heils in de Evang. Luth. kerk een bijzondere samenkomst, welke geleid zal worden door commandant Bouwe Vlas. De burgemeester en Ds. Drost behooren ook tot de sprekers. EERSTE KAMER De sigarettenbelasting z. h. s. aangc nomen. Amsterdam's boschplan. Rijksopvoedingsgesticht te Avereest. Bovenaan op de agenda stond de De beschouwingen daarover van den heer WIBAUT (S.D.) colden allereerst dc voorgestelde wijze van dekken van crisisuit- uttgaven over lanceren termijn. HU had daar tegen geen bezwaar. De sigarettenbelasting had zijn sympathie niet, waar zij is gekoppeld een wijziging der Leeningwet, waar hö is, zou hij de eerste op den koop toe ZWOLLE GEMEENTERAADSVERKIEZING Bij de candidaatstelling voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad zijn o.m. de volgende candidaten gesteld: A.-R. partijL. Fransen, L. W. Cal jouw, W. Vos Hzn., D. Reindcrs, P. Kaptein, A. Z ers, ~i. Meilink, W. Kaper, Tj. v. d. Meulen, Th. Korvinus. C.H. Unie: J. W. Bartels Hzn., E. Gunne- man, J. J. P. Valeton, B. van Egten, J. W. ten Brinke, P. Wolffensprenger, II. Meije- rink, G. Wielink, C. F. Huisman, G. Meule- man Jzn, De verkiezing zal plaats hebben 17 Juni a.s. ALG. NED. CHR. AMBTENAA ISBOND De afd. Zwolle van den Alg. Ned. Chr. Amb- tenaarsbond vergaderde in „Eigen Gebouw" onder leiding van den voorzitter den heer Jac. Bosch Jzn. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering werden benoemd de heeren B. Propsma en Jac. Bosch Jzn. en tot plaatsver- angers de heeren H. Kamphuis en Maris. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief voor den Bondsdag uitvoerig behandeld. Nadat verschillende aangelegenheden be treffende de jaarvergadering der Zwolsche afd. waren behandeld, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. EEN NI TW~ ZWEMINRICHTING Door een daartoe benoemde studiecom missie is aan B. en W advies uitgebracht gemeenten b(i te sprincen in haar crisisuitga^ De heer GELDERMAN (Lib.) had liever ge lid. dat de minister de crisisuitgaven voor. loopig op andere wijze had gefinancierd; over de dekking had dan later kunnen ziin beslist: V>e opcenten op het ongebouwd zag hij gaarne De heer DE GIJSELAAR (C.H.) trad In uit voerige beschouwingen over dekking van cri. 3Ï8ultgaven. Hti vond. dat de crisisüitgaren i»art dienen te worden gehouden en niet uit ingfonds moeten worden gefinancierd is het icht. isuitgat De heer SLINGENBERG (C.H.) verdedigde 3t wetsontwerp theoretisch en practisch. De ■h|b|hh||hïendo ook hij .in haar Riilc worden gesteund en met net oog daarop wilde hti de sigaretten belasting toestaan. Op een spoedige supple- toire begrooting voor dit doel werd aange. de crisisuitgave: ningfonds af. beschikking stellen D Afschaf/in lasting is z n hebben gelijk de heer opcenten op de grondbe- thiek. Ze is ook noodig. niet be n krijgen ook de n •rviheid daartoe. De Regeering moet. in verband daarmee, richtlijnen geven. Gr.at liet Rük de gemeenten voor crislsuit- iv&n steunen, dan zal het Fonds zeer zwaar den belast e.i zullen we veel meer moeten ït'erv 's Mix. i ters meening werd ter zake ge- jft noodl dankbai Asnhevo'eu werd "een benzii ebelasting. vooi iet givai Utif'te tan r;eer geld mocht op- !j.> V-er v ClTlEïiS (A. 1! had Instemming oor het wetsontwerp. Maar het Leeningfonds -. nier on.-.g- w./<a er c. nu bedoelde crists- 1 li iige erlsio heef' met den oor- Het Leeningfonds mag geen permanent erl- collegc-s heen. aan de ge- srd het wetsontwerp goedgekeurd. de zeemacht, wijziging en verhooging vierde hoofdstuk der Rüksbegrooting voor 1930 (waarin de kwestie van het Rtjksopvoedlng; gesticht te Avereest ls opgenomen) en vooi zieningen. door wüziging van de Wet op hc Notarisambt, tot meerderen waarborg voor hen. Dinsdagavond a.s. te 9 uur keert de K: TOEN DE ZON SCHEEN EN DE WIND WOEI Voor het geven gelden aan de gemeente raven verklaarde de hee BLOMJOUS (R. K die ook zijn liyht nog deei GEER het debat. olgende jni •ckken. De vraag in hoever gemeentebesturen uit Röks kas zouden moeten worden geholpen bü hun erisisultgaven is thans niet aan do en behoort bovendien door den Minister Blnnenlandsche Zaken te worden besll9t. euwe lasten ter beatrliding van ïrisisuit- m z(jn ongewenscht; beter is het gebruik te maken van de sigarettenbelasting en van de 'erschotten van hot Leeningfonds. Op verhooging vnn Inkomsten uit de divi dendbelasting had de Minister niet veel hoop. ip, dat vele cultuurondernemlngen i dc aandeelhouders inzake een nieuwe zweminrichting. Zij be veelt als plaats, waar een inrichting zou kun nen worden gemaakt, aan het terrein der gemeente tusschen de Nieuwe Vecht en Ci- senkampsweg. Daar in dezelfde omgeving in het uitbreidingsplan een sportterrein is ont worpen, is door den technischen dienst ge zocht naar een oplossing voor goede groe peering van een zweminrichting met oefen wedstrijdterreinen. Nu de eigenaren van de daarvoor noodige terreinen bereid zijn die te verkoopen tegen pl.m. 84 c. per vierk. meter, geven B. en W. den Raad in overwe ging om, mede in 't belang der volkshuis- esting. genoemde perceelen aan te koopen groot 107.515 M2. tegen ƒ90.000. A. s. Maandag komt deze zaak in den Raad in behandeling. Met bronegebramde en haaet vuurroode gezichten kwam voora/l het jeugdig deel van het personeel vanmoigen op de zaak en er was weinig gelaatestudie noodig om te cou- cludeeren: gisteren heeft de zon vele hooi den en niet zondsi succes beeohenen. Prosit 1 Wind keert regen; en dus waren wé termorgen niet al te nijdig op de Zuidwes ter, welke meer van een herfstorkaantje dan van een zacht zefir had; want, zoo redeneer den wij mét Almanak-wijsheid: die wind scheurt de wolken en maakt ruim baan voor le zon; de dreiging v-un regen is voorbij. De werkelijkheid klopte precies op de 'oonspelling der weerprofeten en wel is er wat geklaagd over de sterke wind, welke vooral de fietsers en de strand menschen ge plaagd heeft; maar de wind heeft de regen werkelijk gekeerd. Vol moed zijn dan ook de stedelingen uit getrokken om van de vrije natuur te genie ten. We ver-engel6chen blijkbaar al meer en meer, want ook hier blijf' op vrije dagen bijna niemand in de duffe stad; al mogen we niet vergeten, dat buitenmen6chen en schepelingen juist op zulke feestdagen de Ttad opzoeken. Het omgekeerde echter valt veel meer op. De aandacht moest thans verdeeld worden door de late bollenvelden, de normaal bloeiende boomgaarden en de altijd roepen de zee; doc-h er zijn menschen genoeg om overal het noodii <e vertier te brengen. Trouwens, ook de tijden veranderen. Vroe ger gingen we hoogstens voor kerktijd een uurtje dauwtnappen; thans trekt men bij heele legerscharen uit om heel de dag bui ten te zijn. En zulke feestdagen, die niet op Zondag vallen, leenen zich ook uitermate goed om er een u tgaanedag van te maken; waarte gen geen enkel bezwaar i6 als men niet overslaat tot ruw vermaak of zedebederven- de pret Dan kan men dankbaar zijn, genietend in Gods schoone schepping. En ook. als men ei zelf geen behoefte aan heeft, of door om standigheden verhinderd is om mee de vel den in te trekken of zich aan zee te ver meien, is men toch blij met een zonnige feestdag. 't Weer had beter kunnen zijn; b.v. ais 't was geweest, zooals vandaag. Maar het be zoek aan veelbegeerde plaatsen heeft er, blijkens de beriohten niet onder geleden. Van alle kanten wordt gemeld, dat het meer dan druk was. Aa.n de badplaatsen zelfs, he-erschte, ondanks de sterke wind, een on gekende, zomereche drukte. Het zal voor menigeen, die van de gaande en komende man moet leven, een goede aag geweest zijn. Het is hen en de „uitgaandere" van harte gegund. DE HAAGSCHE ANNEXATIE Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben het gemeentebestuur van Voorbuig medegedeeld, dat zij in beginsel geen be zwaar hebben om de buitenplaats „Midden burg" in te richten voor gemeentehuis. Hieruit valt gemakkelijk af të leiden, dal de annexatie-plannen voorloopig opgeschort zijn. Het ware natuurlijk dwaasheid om voor eenige maanden, of zelfs voor één of twee jaar een nieuw gemeentehuis in te richten. Intusschen moet wel gezegd worden, dat de toestand van het gemeentehuis onhoud baar is geworden. De ambtenaren vinden geen rust voor het hol van hun voet; en als straks de raad uitgebreid wordt van 13 op 17 leden, dan is in de raadzaal geen plaats voor de stoelen. De verandering is dus wel urgent en naar men zegt, leent de monumentale buiten plaats zich heel goed voor gemeentehuis. Woensdag zal de raad in principe over de verbouwing beslissen. Daarna worden de plannen uitgewerkt 1 IHEVEA FIETSBANDENl lichtloopend ijzer sterk Voornaamste Nieuws. (blz. 1.) De Eerste Kamer eft n-- ;,lende kleinere wtso^' erpen lohandeld. Vreeeelije kindermoord te ö-Grave n- zam-d-e. (blz. 2.) Doumer is tot President van de Fransch» republiek gekozen. Briand, die bij de eerste stemming sterk in d-e minderheid bleef, heeft zijn can-didatuur voor de tweede stem ming ingetrokken. Bria-nd is nog naar Genève vertrokken om de Europa-commissie te presideeren. Hij was echter van plan af te treden als minister De derde zitting der Europa-commissie is heden aangevangen. De communistische terreur in Spanje duurt voort (bldz. 3). Ta-.rvergadering van de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. (blz. 5) Bondsdag Nederlandsch Jongelingsver bond te Deventer. Overleden is Ds. A. M. Bloem, em.-pred. der Ned. Herv. *.emeente te Chaam. Prof. H. Visscher heeft ontslag ge raagd als hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht, (Bladz. 6) Jaarvergadering te Rotterdam van de Nederlandsche "endinpsvereen. (blz. 9) Bondsdag vnn de Bond van Jongelinge- vereen. op Geref. Grondslag te Dordrecht. (blz. 13) De Tweede Kamer heeft de behandeling van de wijziging van de Drankwet voort gezet. Jv' ileum vergadering van het Gerefor meerd Scv 'verband. Opening van het recreatie-oord Elfhoven te Reeuwiik. SprOCten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol, Bij alle Drogisten. Pot 90 ct, Tube 50 ct. Zeep 60 et KINDERMOORD TE 'S-GRAVENZANDE WRAAKNEMING i DOOR EEN DIENSTMEISJE Maandag werd een kind van den heer B. M. VaJetur te 's-Gravenzande onwel. Er werd een geneeeheer ontboden, die het ge wenscht achtte het kind naar het zieken-, huis Bethel te Delft te doen overbrengen. Des Dinsdag werd ook het andere kind, dat ongeveer 1% jaar oud is, onwel. De ge neeeheer achtte de toestand ook van dat kind zoodanig, dat het naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Intusschen verergerde de toestand van het oudste kind, dat 8% jaar oud i6. Dat kind ia Dinsdag overleden." Door Dr. Waller te Delft werd toen d« commissaris van politie aldaar van het ge beurde op de hoogte gesteld. Na overleg met den Officier van Justitie werd opdracht gegeven sectie op het lijk van het kind te verrichten. Naar aanleiding hiervan is Donderdag door den commissaris in overleg met de s-Gravenzandsche politie, tot de aanhouding van het dienstmeisje van den heer Valstar overgegaan. Zij ontkende iets met het gebeurde uit» staande te hebben. Toch achtte de politie het noodig het meis je in bewaring te houden en Donderdag» avond werd zij door de politie naar Delft medegenomen en daar op het bureau in ar rest gesteld. Hedenmorgen werd zij door den commis saris opnieuw aan 'n verhoor onderworpen Toen bekende zij de kinderen uzijnextract te hebben ingegeven- Zij had dit gedaan als wraakneming voor in berisping, die zij in haar betrekking had gekregen. Het 14-jarig meisje, M. F. genaamd, was sinds zes weken bij de heer Valstar in dienst. De toestand van het jongste kind was vrij gunstig DE MOORD OP DEN HEER ESCHAUZIER Het stoffelijk overschot ter beschikking der familie gesteld. Het stoffelijk overschot van wijlen den heer W. Esehauzier, die het slachtoffer werd van den luguberen moord, is Woens dag door de politie ter beschikking van dé familie gesteld, "s Avonds is het van het Ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht naar de woning, Joh&n v. Oldenbarneveldt- laan 19. Dr H NANINING'S KINADRUPPELS KTLU5T-0PWEITOID. /UOp.fl.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1