k"?!s de ideaal gelagerde gangwi§§e BINNENLAND. Zonnebrand PUROL Radio Nieuws. r 1 FONGERS VRIJDAG 15 MEI 1931 v Ir"..' .h 'J. TWEEDE KAMER DE DRANKWET De Vennootschapsvergunningen Vergadering van 13 Mei 1931 OVERZICHT De middag was saai door ingewikkelde debatten over talrijke amendementen. Een groot verschil met Woensdag, toen de Plaat selijke keuze in het middelpunt der dis cussie stond én ten slotte velen zullen het met spijt hebben gelezen van de baan raakte na intrekking van het door den mi nister onaannemelijk verklaarde amende ment van Prof. Slotemaker de Bruine. Men wist hoe de minister stond tegen over dit instituut en dat vroegere bezwa ren, vooral die van constitutioneelen aard, versterkt leefden in de Kamer. Met het oog daarop ware er misschien iets voor te zeggen geweest om ditmaal geen debat aan te binden. De zekerheid dat dit geen resultaat in de gewenschte richting kon opleveren, behoefde op zich zelf geen reden te zijn om een overtuiging niet uit te spreken, maar tactisch werd de positie nu zoo dat na een breed opgezet debat de P. K. ter zijde is gesteld. Een meerderheid zou er ditmaal niet voor geweest zijn; zelfs niet, naar we vermoeden, indien de minister niet zijn absolute afwijzing had uitgesproken. Het constitutioneel bezwaar woog menigeen zwaarder dan voorheen. Zien we goed, dan is het parlementair voor lange jaren met de P. K. gedaan: in de gewijzigde Drankwet komt zij niet en buiten een regeeringsvoor- stel om wenscht de Eerste Kamer haar niet te aanvaarden. En Drankwetswijzigingen komen slechts eens in de 25 jaar voor! Wil er op dit gebied iets bereikt worden, na het gebeurde in de Kamer, dat mate rieel op een definitieve afwijzing neer komt, dan zal het via de gemeentebesturen moe ten geschieden zonder consultatief referen dum. Daar kan de drankbestrijding voort gang vinden. Napleiten in deze zaak op deze plaats lijkt ons niet nuttig. Tot een resumeeren van het resultaat meenen we ons te mogen beperken. Zooals we zeiden was de Woensdag voor het Drankwetdebat niet van zoo groote be- teekenis. Voornamelijk ging het over de buitengewone vergunningen. Te 4 uur was men over art 12 zoo ver, dat de discussie over de vennootschapsvergunningen ge staakt werd, om in amendementen wijzi gingen te kunnen aanbrengen. Prof. Slotemaker wilde, behoudens enkele uitzonderingen, aan de vennootschapsver- gunningen een eind maken. Denkende aan uitsterving, geeft hij de voorkeur aan per soonlijke vergunningen. Hij kreeg echter geen kans. 's Ministers verzet en de scher pe bestrijding in de Kamer deden zijn des betreffend amendement bezwijken. Een elap aftrekseltje er van was het eenige, dat •verbleef^ Dr. Koiienhorst wijzigde tot tweemaal toe amendementen, die betrekking hadden op het verleenen van buitengewone vergunnin gen boven het maximum. Hij hoopte, door er nog iets meer aan te dokteren, een kans te krijgen. Maar daarvoor was tijd noodig. Daarom werd de behandeling van het ar tikel geschorst. De voorzitter staakte even later midden in art. 13, waarop een Ingediend amende ment eveneens moest worden gewijzigd. Men begrijpt nu wel hoe overzichtelijk bet debat en de materie is. Om niet in het moeras te raken wordt tijdig naar het mid del van aanhouding gegrepen. Tot Dinsdag kan er worden gestudeerd. VERSLAG i haar huishoudelijke ult- Nadat de Kamer In comlté-generaa^ i S'aven voor 1931 wet- -- openbare vergadering geopend. Op art. 12 verdedigden de hee KER DB BRUINE (C. H.) en K (R. K.) amendementen. Ecrstger mde schapsvergunnim ischte het instituut der niet te aanvaarden inrichtingen iappeHik verkeer zullen geldem van den heer KORTEN- •geltjk maken, dat het aan- t- in een gemeente bestaat, i overschreden, ook al xrbö overschreden, dit van inrichtingen voor maat schappelijk verkeer. De lieer v. HELLENBERG HUBAR (R.K.) dedigde eei it. dat een beroepi gunninghouder kan zet* De heer OUD (V.-D.) bestreedalMi. amende, ent van den heer Slotemaker flfcTfiruine die aan natu*l(jke pertOiKnjjT$7u*ve. ver- verleenen. Jptlizacoflfe hierin tair g<^ gunningen wil geen vergunningen zullen .ffiorBfe^Aïgvto. Nu de heer KortenhorSFi ee#i 10 pCt in ztln amendement hcffill feeUM&lntrrtjëd de her Oud er minder bezwaftb De heer BEUMER (A-F dactio van het artikel. H,. den als B. en W. beslisse^ ting voor maatschappelijk W deOQfniUsnjjte minister cie wei mei behoorftfl» kü-fopgepast, k*- 2" KosSKhtSUjaet opent recht^ÜtflHen. die een de gele; GEREFORMEERD SCHOOLVERBAND J. VAN ANDEL JUBILEUMVERGADERING TE UTRECHT FEESTREDE VAN Prof. Dr. T. HOEKSTRA Woensdag kwam het Gereformeerd School verband te Utrecht in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen in algemeene ver gadering bijeen onder voorzitterschap van den heer J. v. A n d e 1, van Den Haag, daar de voorzitter Prof. Dr. A. Noordtzij door on gesteldheid verhinderd was. Openingswoord. Wij vieren, aldus de heer Van Andel, ons 25-jarig feest. De organisatie bestaat eigenlijk al langer. Ruim een eeuw geleden kwam in ons land een gees telijke opleving. Vijfentwintig jaar zijn wij georganiseerd maar een historische fundatie ligt er aan ten grondslag. Verschillen op ker kelijk gebied hebben een organisatie lang tegengehouden. Met historische gelaten heid kunnen wij thans er op neer zien de moeilijkheden zijn wij te boven. Ieder heeft thans zijn eigen terrein. Dit is ook een kenmerk van het gereformeerde leven, dat het zijn eigen weg gaat, in vriendelijk samenwerken, waar het kan, met anderen. Onder een wet, die ons niets geeft en onder een wet, die ons veel geeft, zooals thans, zul len wij altijd voortgaan, puttende uit de eenige bron, waaruit wij onze kracht kun nen en mogen putten. Van Hem is ons alles toegekomen. 400 Scholen met meer dan tienduizenden kin deren genieten christelijk onderwijs. Hierin is de reden van de vreugde, waarin wij hier bijeen zijn. Met de wensch, dat deze verga dering en alles wat er gesproken zal wor den in het teeken van die vreugde zal staan, verklaarde de heer Van Andel de verga dering voor geopend. Gelukwenschen. Een gel uk wensch aan Prof. Hoekstra in verband met het feit, dat in deze dagen Prof. Hoekstra zijn zilveren jubileum als predi kant mag vieren, lokte een hartelijk applaus van de vergadering uit. De voorzitter voegde er de bede aan toe, dat de jubilaris, die nog jong is, nog vele jaren zijn arbeid onder Gods zegen moge voort zetten. Prof. Waterink, die hierop buitan de agenda om het woord verkreeg, benutte deze gelegenheid om den heer J. v. Andel geluk te wensohen met zijn benoeming tot inspecteur van de Lycea in Nederland. Ook met deze felicitatie betuigde de vergadering haar har telijke instemming. Verschillende agendapunten. De notulen van de algemeene vergadering van 28 Mei 1930 werden goedgekeurd. Eveneens werden de jaarverslagen van Secretaris (zie ons nummer van 24 Maart 1.1.) en FenningiYieester zonder wijzigingen vast gesteld. Aan de orde was vervolgens het verkiezen gewone sllJtvergunnlng: wenschen. De heer VAN VUUREN (R.-K.) bestreed het amendement-Slotemaker, dat het onmogelijk maakt, dat aan naamlooze vennootschappen nlng wordt verleend. echappen ook vergunningen te verleenen voor Inrichtingen van maatschappelijk verkeer, die men heeft Ingeslagen, niet weer verlaten. Niet zoo afwijzend stond de minister tegenover het subsidiaire amendement-Slotemaker de Bruïi tellen elschen zouder Dr. SLOTEMAKER DE BRUINE trok zUn Dr. KORTENHORST wijzigde zijn ment In den door den minister aangegeven zin. Het percentage werd 5. Nog enki^e andere wijzigingen wilde hö aan brengen. maar had daar eenlgen tijd voor noo dig. Daarom werd aanhouding van het artikel gevraagd en toegestaan. Volgde een amendement-v. d. HEIDE (e.d.) om te verhinderen, dat op plaatsen waar op marktdagen een tapverbod bestaat, het drinken van stérken drank ln sociëteiten mogelijk bltlft. De MINISTER Het de beslissing aan de Ka- De heer SCHAPER (e.d.) voelde voor het amendement: het la logisch en billijk. De verdere behandeling werd aangehouden. Te half 6 glnt de Kamer uiteen tot a.s. Dlns. DER JONGELINGEN BONDSDAGEN Vanouds is Hemelvaartsdag de Bondsdag van de twee oudste en grootste Jongelings bonden: het Nederl. Jongelings verbond, en de Bond van Jongel. Vereenigingen op Geref. grondslag. Van beide Bondsdagen geldt: „Geen zaal biedt ruimte aan 't getal, waar Uv gelederen sar..:nstroomen." Hierboven: een kijkje in „Kunstmin" te Dordrecht. van een lid der Commissie van Uitvoering in •de plaats van den heer G. H. de Jong, wegens periodieke aftreding. De voordracht van de Commissie volgens "art. 4 H. R. luidde aldus: J. Nauta te Amsterdam en T. van Popta. Gekozen werd de heer J. Nauta. De datum van de volgende algemeene ver gadering wordt voorloopig op voorstel van de commissie bepaald op 4 Mei 1932 te Utrecht. De commissie zal echter n. a. v. eenige stem men uit de vergadering de datum nog nader overwegen. Bij de benoeming van een commissie tot nazien van de rekening over 1931 werd h-et district Nijkerk aangewezen voor deze taak. Betreffende de vaststelling van de contri butie over 1932 werd het voorstel van de C. v. U. om die te bepalen op 4.per onder wijzeres) van wie vergoeding van rijk of gemeente genoten wordt, door de vergadering aangenomen. Op voorst/el van de C. v. U. machtigde de vergadering de Commissie om het contract van het maandblad „De Gereformeerde School" te vernieuwen voor een maximum van 5 jaar. Het voorstel van de C. v. U. om 5 kwarta len van de kosten voor de Paedagogisc-he Leerstoel en 14 maanden van het Orgaan in de rekening over 1931 op te nemen, verkreeg na toelichting van den heer v. Nes eveneens de sanctie van de vergadering. Bij de rondvraag vroeg een der leden naar de kwestie van het geneeskundig toezicht op de scholen. De heer Van der Waals en Prof. Waterink antwoordden hier op, dat reeds principieel deze kwestie uitge maakt is. Alleen de instructie voor de school arts is nog niet klaar; ongetwijfeld zal die het volgend jaar volgen. De uitslag van de zooeven verm'elde stem ming werd nu bekend gemaakt, waarbij de Voorzitter gelegenheid vond het aftre dende lid van de Commissie van Uitvoering, den heer G. H. de Jong, te bedanken voor de werkzaamheden, door hem in de Commis sie verricht. Hiermede werd tevens de ochtendvergade ring beëindigd. middagvergadering. De middagvergadering was bestemd voor de eigenlijk" herdenking van het 25-jarig bestaan van h"t Gereformeerd Schoolverband Begonnen werd met het zingen van Ps. 150 vers 1, waarna de heer J. v. Andel een kort woord sprak: Het is ons een voorrecht zoovele gasten in ons midden te zien. Namens Z. Exc. den minister van onderwijs is aanwezig de heer P. Wielinga. Verder zijn aanwezig Ds. S. L. Pierson als voorzitter en Mr. J. Langebroek als secretaris van d*»n Schoolraad voor Scho len met den Bijbel. Dr. K. Dijk voorzitter van de Unie „Een School met den Bijbel", van de Vereen, voor Hooger Onderwijs op Geref. Grondslag en namens do Bond van J. V. op G. G.; Ds. M. van Grieken van de Vereen, voor Christelijk Nationaal Onderwijs; hoofd inspecteur K Brands, namen» het hoofdbe stuur van de Vereen, voor Christelijk Volks onderwijs; de heeren G. Meirna en A. de Jong Ezn., namens het hoofdbestuur van de Vereen, van Christelijke onderwijzers enz.; en de oud-inspecteur J. C. Wirtz. Telegram men van gelukwensch waren ingekomen van Z.Exc. den Minister van Staat A. W. F. Idien- burg ,en van Dr. Severijn als secretarie van die A. R. Kamercluh. Brieven met geluk wensch waren tenslotte nog ingekomen van den secretaris van Christelijk Gereformeerd Schoolonderwijs en de oud-leden van de Commissie van Uitvoering Mr. J. H. de Wilde en Mr. G. v. Baren en van Mevr. de Wed BavinckSchipper eohtgenoote van wijlen Prof. Bavinok. Wij zijn, aldus de Voorzitter, innig verblijd over diit jubileum. Zeer erkentelijk zijn wii dat afgevaardigden van zustervereenigingeD in ons midden zijn. Het is een belangrijk feit en het zou or dankbaar zijn als wij dit niet in een feeste lijke vergadering herdaohten. Z. Exc. Dr. H. Colijn, die als feestredenaar voor deze middag zou optreden is door zijr arbeid te Genève verhinderd. Toch zijn wij dankbaar, dat een man uit onzen kring tof zulk werk is geroepen. Prof. Dr. T. Hoekstra uit Kampen echter was bereid gevonden, deze plaats in te Feestrede Pro!. Hoekstra. Aan de rede van Prof. Hoekstra ont- leenen wij het volgende: Er is alle reden voor Geref. Schoolverband de daden des Heeren te gedenken. Daden des Heeren zijn open baar geworden. Van riem ging het initia tief uit Hij schonk kracht en bezieling om de Gereformeerde vlag ook op het ge bied van het onder wijs te laten wap- De daden des Hee ren moeten wij g e- denken. Gedenken is voor ons zondaren zoo moeilijk. We moeten op onze schre- den terug. Wij op pervlakkige mönschen, die omdat wij maar steeds in de donkere toekomst turen, het heden veronachtzamen en het verleden ver geten, worden in de H. Sohrift steeds meer vermaand al onze zielsenergie te richten op de kennis vajn de wegen, die de Heere met ons hield. Eerst slaan wij dus het oog op het verle den, daarna willen wij onzen blik richten naar de toekomst Wat het eerste betreft, God heeft in zijn groote goedheid aan de Gereformeerden kin deren gegeven. Gelukkig schitteren de chris telijke gezinnen over het algemeen boven andere uit, door een rijken kinderzegen. Kinderen zijn een wonder geschenk van den Schepper. Welke rijke vermogens naar ziel en naar liohaam komen in den loop dier ja ren tot ontwikkeling! God is echter jiiet alleen de SchenDer, maar ook de Vader, die zijne beloften geeft. Gods beloften zijn de gouden panden, die in de wieg van elk christenkind worden ge legd. De Heere vraagt het geloof in zijne be lofte, maar het geloof is ook weer ©an gave van het genad'e verband. Overstelpend is de weelde, wanneer ge merkt, dat in uw kleinen het zaad des geloofs wortel heeft geschoten en ge in de ontwikkeling van het leven Uw kind ziet opgroeien als een plant, die eeuwig bloeien zal in het paradijs van uw God. Daarom is noodig een principiieele opvoeding. Prof. Bavinok heeft terecht er op gewezen, dat het wijsgeerig en religieus standpunt beslist over de opvatting van het wezen van het kind .over het doel, de stof en de methode van onderwijs. Gereformeerde ouders kunnen niet anders dan voor hun kind een sohool eischcn, die leeft uit de Ge reformeerde beginselen. Volgens deze begin selen moet de school uitgaf-'vnn de oudi-rs, behooren de ouders door uiidde' van het bestuur het leerplan vast te stellen, te bepa len wie dc onderwijzers zullen zijn en hoe lang het kind ter school zal gaan. Geref. Schoolverband nu is een bond van Geref. scholen. De scholen vormen de ver- eeniging. Het democratisch principe, dat den Calvinist in het bloed zit, komt in Geref. Schoolverband tot uiting. Hier is ook geen strijd tusschen besturen en personeel. Ten minste niet ln de theorie. De theorie Jient om de practijk te steunen en te leiden. De naam is niet Scholenbond, maar Schoolver band, om vooral het oreanisch karakter van het Geref. Schoolonderwijs te doen uitkomen. Do naam Gereformeerd mag niet opgevat worden in dien zin van kerkelijk-Gerefor- meerd, maar 'confessioneel-Gereformeerd. Geref. Schoolverband heeft getracht mee te helpen tot de christelijke opvoeding der kinderen. Het heeft contact gezocht met Ge ref. kweekscholen, het heeft aanvankelijk pogingen in het werk gesteld om het school toezicht te regelen, het heeft gewestelijke districtvergaderingen gehouden, en last not least heeft het meegeholpen tot de stiohting van een leerstoel in de paedagogiek aan de Vrije Universiteit. Van de mannen die in Geref. Schoolverband gewerkt hebben ge denkt Spr. in het bizonder Prof. Dr. H. Ba vinck en den heer J. van der Waals. Ten slotte wekt Spr. met het oog op de toekomst de aanwezigen op om dc beschou wing van kind en onderwijs te verdiepen, om met alle kracht *.e werken aan het tot stancikomen van een Gereformeerde paeda gogiek (er mo-eten minstens twee hoogleera ren komen met twee lectoren), om de organi satie te verbeteren, om er op te letten dat aan de scholen alleen on derwij zers en on derwijzeressen benoemd worden, die in hun leven toonen den Heere te vreezen en ten slotte om het Gereformeerde kind in het oog te houden, opdat wij de banier der Geref. belijdenis ongerept kunnen overgeven in de handen van liet jongere geslacht en een maal in den grooten dag van Christus den Hemelvader dank gebracht worde, ook hier voor, dat Hij voor onze geestelijke en reli gieuss opvoeding gebruik heeft willen ma ken van de Gereformeerde School. (Luid applaus). Na een w-oord van dank van den heer J. van Andel aan Prof. Hoekstra werd een oogenhlik gepauzeerd: Het woord was vervolgens aan da Afgevaardigden, die naast de gelukwenschen vele waardee- rende woorden spraken over het werk van het Gereformeerd Schoolverband in de 25 jaar van zijn bestaan verricht. Van de afgevaardigden, die het woord' voerden noemen we den heer P. Wielinga, Ds. M. van Grieken, Ds. J. L. Pierson, Dr. K Dijk, den heer K. Brants, den heer Meima, den heer Wirtz. De heer Van Andel heeft alle spreker voor hun goede wenschen dankgezegd. De verga dering besloot tenslotte een telegram voor spoedig herstel te zenden aan Prof. Noordtzij Met een opwekkend woord sloot de voor zitter daarna de vergadering, waarna Prof. Hoekstra in dankgebed voorging. OFFICIEELE BERICHTEN RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besl. is aan mr. J. M. van Bem- melen, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van subs.-griffier bij d'3 rechtbank te Rotterdam, met ingang van den dlag, waarop hij zijn ambt van hoog- leeraar zal hebben aanvaard. GEMEENTEN Bij Kon. besl. is aan G. Ninaber, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burge meester van Nieuw Beijerland. LEGER EN VLOOT Bij Kon. besl. is den majoor T. Beets, van het 3e reg. inf. op zijn verzoek, eervol ont slag uit den mil. dienst verleend; en is hij benoemd bij het res. personeel der landmacht tot res. majoor bij het 14e reg. inf. Bij Kon. besl. is aan den res.-officiier van gezondheid 2e kl. H. J. Kessler, eervol ont- lag verleend uit den mil. dienst; is aan den res. Ie luit M. H. Bregstein, van het reg. wiel rijders, eervol ontslag verleend uit den mil. dienst. ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besl. is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eeremedaille, in brons aan D. Meijer, te Leiden. AUDIËNTIES De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs, zal op Maandtag 18 Mei e. k. niet plaats hebben. DIPLOMATIE DE NIEUWE SPAANSCHE GEZANT. Tot Spaansdhe gezant in Nederland, als opvolger van graaf De Pradére, die ontslag uit zijn functie heeft verzocht, is benoemd de heer Vicente Gonzalez Arnao, afdeelings- dhef van ihet departement van buitenland- sche zaken te Madrid. ANTWOORDEN VAN MINISTERS MISBRUIK VAN APIOL Op vragen van het Tweede Kamerlid mevr. Van Italliö—van Embden betref fende wettelijke voorziening tegen den ver koop van het preparaat apiol en diergelijke middelen, heeft de minister van arbeid ge antwoord: Naar aanleiding van de in de vragen be doelde gevolgen van het gebruik van apiol wordt een onderzoek ingesteld. Zoodra de uitslag van dit onderzoek aan ondergetee- •kende bekend is. zal op de gestelde vragen worden teruggekomen. DE INDIE-VLUCHTEN VLIEGTUIG VERTROKKEN Donderdagochtend te 6.25 uur Is de P.H.A.F.O. van de K.L.M. naar Indië ver trokken. Het vliegtuig wordt bestuurd door Geysendorffer en Parmentier, terwijl werk tuigkundige is Walewijn. Met dit vliegtuie is verder naar Batavia vertrokken de heet de Bree van de K.N.I.L.M. Het vliegtuie heeft 199.050 K.G post en 37 K.G. lading aan boord. Te Boedapest zal nog een passagier voor Karachi ia het vlieg'uig stap. en. PLASSEN OM TE PLASSEN EEN LUSTOORD VOOR RUST EN VERPOOZING NATUURSCHOOX BIJ REEWIJK Een paar jaar geleden hebben we van gan- scher harte de pogingen gesteund om de Reeuwijksche plassen te behouden. Het platte land van Zuid-Holland is arm aan natuurschoon, maar hier ligt een juweel van landelijk mooi, zooals men overal elders tevergeefs zoekt Een bezoek aan en een rondvaart over de Plassen maakte ons tot enthousiaste tegen standers van het plan om de plassen droog te leggen en dienstbaar te maken aan land en tuinbouw. Eerlijkheidshalve willen we daarbij erkennen, dat onze overtuiging ook onder de invloed stond van de deskundige voorlichting, welke ons duidelijk maakte, dat de drooggelegde grond zeer weinig cul tuurwaarde zou hebben. Ware het anders, dan zou natuurlijk het economisch belang zeer sterk meespreken. Want h'et is nu eenmaal noodzakelijk, dat natuurschoon van tijd tot tijd opgeofferd wordt aan voedselvoorziening of verkeers- verbetering. Ook de Zuiderzee is prachtig mooi, doch alleen dadrom zal men de droogmaking niet mogen tegengaan. Bij Reeuwijk nu was de toestand anders. D? plassen zijn onvergelijkelijk mooi: ner- cens in ons land vindt men zulke mooie waterpartijen. De beboschte eilandjes, die her en der verspreid liggen, lijken wel sprookjes. Een wandeling door en om de plassen; een zeilvaart over het water, geeft verrukkelijke impressies. Het aantal frap pante doorkijkjes is legio. Daarbij komt nu, dat de omliggende, droog gelegde polders ware tegenvallers zijn. De grond voldoet niet aan minimum eischen en 's dus door de drooglegging veel te duur ge kocht Het een met het ander is ongetwijfeld voor de meerderheid der Zuid-Hollandsche Staten voldoende motief geweest om zich uit te spreken voor het behoud der plassen; in de goede veronderstelling, dat het gemeente bestuur van Reeuwijk al het mogelijke zou doen om er een geschikt recreatie-oord van te maken. Welke hoop werkelijkheid is geworden. Hieruit blijkt voldoende, dat dit besluit geen kwaad bloed heeft gezet. Immers, de burgemeester van Reeuwijk, de heer L. J. I. u c a s s e, was aanvankelijk, wegens ge brek aan cultuurgrond een warm voorstan der van de droogmaking; mede, omdat de inrichting tot ontspanningsoord nogal bezwa ren zou opleveren. Toen echter tot behoud besloten was, heeft •hij zijn plicht gedaan op een wijze, welke boven alle lof verheven is. Met groote ener gie heeft hij doorgezet en nu er nog slechts elf maanden verloopen zijn, sinds de Pro vin ciale Staten de drooglegging afwezen, kon het recreatie-oord „Elfhoeven" reeds geopend worden. De deelen van dit watergebied, welke nog niet in 't bezit der Gemeênte waren, zijn aangekocht, ook het oude landhuis van no taris d'Aumerie te Scheveningen, naar wien thans de toegangslaan genoemd is en de ge meente-architect, de heer J. Heemskerk heeft het klaar gespeeld om in die korte spanne tijds de inrichting tot stand te bren gen; daarbij hartelijk gesteund door burge meester Lucasse, en de wethouders Vente en Van Leeuwen. Zeer groote verbeteringen zijn aangebracht wat toegangs- en wandelwegen betreft, door vernieuwing of verbreeding of door het ma ken van betere bruggen. Zelfs voor parkeer terrein is gezorgd, al was daarvoor in dit watergebied niet veel land beschikbaar. Het mooie, oude zomerhuis van notaris d'Aumerie is omgebouwd tot een keurig res taurant en de pachter, de heer G. L. van Toomhergen kan de gasten uitstekend ont vangen. Bij het zwembad is een theehuis en de zweminrichting zelf voldoet aan alle eischen, precies als de zwemsters en zwemmers, die Woensdagmiddag ongelooflijke proeven van kunst en vaardigheid gaven. Dan is er nog een bootenhuis, met alles wat er bij hoort; en uit deze korte beschrij ving blijkt voldoende, hoe up to date alles is en dat 't gemeentebestuur van Reeuwijk gerust alle autoriteiten kon ontvangen, die Woensdagmiddag bij de opening tegenwoor dig waren. De officleele opening De belangstelling was overweldigend. Zon der de pretentie te hebben van volledig te zijn, noemen we slechts: de Commissaris der Koningin, de leden der Staten: Dr Hoff man en Dr. Beekenkamp; de burgemeesters van Rotterdam, den Haag, Gouda, Bodegra ven, Boskoop, Waddinxveen. Bergambacht, Vlaardinger-Ambaeht, Oudewater, Berken- woude, Moordrecht, Haastrecht, Schiebroek, Eergschenhoek, Nieuwerkerk en Zevenhui- Hulde aan den burgemeester van Reeu wijk, dat hij de spreekplechtigheid zoo kort Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wielrijden Zaterdag 16 Mei. HUIZEN (1875 M.) KKO. 8—9.15 Morgencoo- cert. 1011.30 Gramofoon. 11.3012 Gods dienstig halfuurtje. 12 Tijdsein. 12.01—12,15 Politieberichten. 12.15—1.45 Lunchconcert. 1.4» 2.15 Gramofoon. 2.152.30 Verzorging van den :enhall"uurtje voor jeugdige 5—6 Gramofoon. 6 TÖdseln. 6.01—6.18" Sportpraatje. 6.156.35 Journalistiek weekover zicht. 6.35—7 Spreker. 7—7.30 Spreker. 7.30— 7.45 Politieberichten. 7,458 Jodcllcwaj-tlertjc. 8.15li AansL te Hulst Concert. 88.15 Gra mofoon. 8.15—8.45 Orkest. 8.459 Sollet. 99.30 Orkest 9.309.4S Nieuwsberichten. 9.4510 atje. 1010.15 Orkest. 10.1510.25 Piano- HILVERSUM (298.8 M.) VARA 8 Tijdsein. 8.01 Gramofoon. VPRO. 10 Morgenwijding. VARA 10.15 Uitzending voor arbeiders in de Continu bedrijven. 12 Tijdsein. 12.01 Gramofoon. 12.16 Middagconcert. 1.15 Onderbreking voor ver zorging van den zender. l.*6 Gramofoon. 2 Ons hula een tehuis. 2.30 Kwartiertje v. h. Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling. 2.45 Pacdagoglsch concert. 4.15 Zang en plano. 4.45 Cursus Espe ranto (VIII). 5.05 Radio-Volksuniversiteit 6.35 Friesch uurtje. 6.30 SDAP.-Kwartlertje. 6.45 Gramofoon. 7.30 VARA-Varla. 7.35 TooneeL 8 Zang en plano. 8.30 Bestuursmededeellngen. 8.40 Zaterdagavond-progTam«oa. 915 BU de Pomp, 9.30 Muziek. 10.40 Persberichten van Vu DIm, 10.50 Gramofoon. 11.10 Orkest. 11.40 C 12 Tijdsein en sluiting. Een slechte weg wondt op een Fongers goed liert duren. Het komt op de zaak aan. Zelf sprak hij een zeer kort woord om alle aan wezigen hartelijk welkom te heeten; over de geschiedenis zweeg hij en hij noodigde daar na Jhr. Van Karnebeekuit om de offi- cieele opening te verrichten. Ook deze sprak slecht9 een kort woord. Hij wees op de onrust, welke er geheerscht heeft over deze rustige streek; doch de beslissing der Staten heeft de strijd tot staan gebracht en spr. meent, dat dit besluit op zekere hoogte zijn rechtvaardiging vindt in wat thans geschiedt Het behoud van natuurschoon is een na tionaal belang, niet het minst ln Zuid-Hol-* lands platteland en de gemeente Reeuwijk heeft direct en goed begrepen, wat haar taak was; waardoor dit recreatie-oord is verrezen. Over de vraag of deze plassen bij de schoonheidsinventaris behooren, bestaat geen strijd. Ze zijn een kostbaar bezit en de Commissaris sprak de hoop uit, dat de ver wachtingen, welke er gekoesterd worden, in vervulling zullen gaan. Daarna verklaarde hij het recreartJe-oord voor geopend; terwijl de wijze burgemeester Lucasse, na Jhr. Van Karnebeek dank ge bracht te hebben, meedeelde, dat er geen gelegenheid was om redevoeringen te hou- De afwerking van het rijke programma was trouwens veel Interessanter dan de mooiste redevoering. Het programma. We beschrijven de demonstraties niet, doch wij willen wel verklaren dat we nooit heb ben zien zwemmen als Woensdag. En het markantste was wel de Trick-swimming dei* dames, die een sleepboot, een onderzeeër, een zeehond, of 't vroolijke rad voorstelden; en van het damesachttal, dat onder leiding van mevr. P. Mens allerlei figuren zwom, zoo kunstig en zoo regelmatig en met zoo vol komen beheersching \;an lichaamshouding en plaatsbepaling, dat iedereen in verruk king kwam. Hoe is 't mogelijk, dat er nog menschen verdrinken, riep een enthousiast toeschou wer terecht uit Dat de heer Stotijn, kampioen ln sóhoon- springen, treffende (een eenvoudig mensch zegt:, levensgevaarlijke) staaltjes van zijn kunst vertoonde, spreekt vanzelf. Na deze demonstraties werd „Elfhoeven" bezichtigd; genoot men van een rondvaart op de plas en werden de schilderijen ten ge meentehuize bewonderd. Des avonds was er verlichting en vuurwerk. Het recreatie-oord is op waardige wijze ge opend. Gunstig gelegen in de nabijheid van Rotterdam, Den Haag en Gouda en andere plaatsen zal het ongetwijfeld veel bezoek lok: ken. En niemand zal zich beklagen. Het in de Beeuu-ijksche plassen gelegen recreatieoord ElfhoevenoHideel geopend. Zooais uit deze foto blijkt, volgde Jhr. van Kar ebeek de zuemdemonstraties met brfr- 7, -<r

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11