team MAANDAG 11 MEI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE NOORDZEE-VISSCHERIJ. Het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd, of deze kennis heeft geno men van de moeilijkheden waarin de Noordzee-visscherij meer en meer gaat ver- keeren en welke maatregelen de Minister denkt te treffen ter verbetering van den visohstand op de Noordzee en ter tegemoet koming in den nood der werkloozé vis- sohers. ALGEMEEN MIJNWERKERSFONDS. Het Tweede Kamerlid Drop heeft aan den Minister van Arbeid gevraagd of deze. bereid is, met het oog op de groote verwar ring, welke in de mijnstreek is gesticht in zake de organisatie en het beheer van het Algemeen Mijnwerkersfonds, omtrent deze aangelegenheid zijn standpunt nader te be palen. ANTWOORDEN VAN MINISTERS Op vraigen van het Tweede Kamerlid Ke telaar, inzake het geven van extra-lessen door leeraren bij het Nijverheidsonderwijs, is door den Minister van Onderwijs geant woord, dat het ambt van leeraar uiteraard mede brengt, dat hij, behalve onderwijs te geven volgens den rooster, ook nog andere werkzaamheden verricht, bijv. het om de hoogte blijven van zijn vak, het voorberei den van zijn lessen, het nazien en corrigec- .Ven van teekeningen en schriftelijk werk, het afnemen en 6urveilleeren bij school examens enz. Hiertoe valt ook te rekenen het waarnemen van lesuren van afwezige collega's, zoodat de Minister niet genegen is hiervoor een speciale vergoeding in het le ven te roepen. TRANSPORT VAN PAARDEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid van Rappard, betrekking hebbende op het toe zicht van de Nederlandsche Spoorwegen op het transport van paarden, heeft de Minis ter van Waterstaat geantwoord, dat uit het Nerloop der zaak niet gebleken is van on voldoende zorg van de zijde der Nederland sche Spoorwegen. Verschillende afzenders achten het gewenscht bij vervoer' over lan ge afstanden de dieren eenigszins gedron gen te doen staan om vallen te voorkomen: hiertegen kan geen bedenking bestaan, wan neer de bestaande voorschriften zijn nage leefd en te minder in dit geval in verband met de aanwezigheid van deskundigen. Voor hot treffen van bijzondere maatre gelen bestaat dan ook geen aanleiding. 'GOUDEN FEEST DER NEDERL- Z.-AFRIKAANSCHE VEREEN. DE FEESTVERGADERING. 00' werd In Amsterdam een Jeestvergadering gehouden van de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging ter gelegen heid van haar gouden jubileum. Door den voorzitter Prof. Dr. J. W. Pont IWerd een herdenkingsrede uitgesproken. Spr. ging na wat gebeurd is in Zuid-Afri- ïca vóór 1881. De gebeurtenissen daar, de inlijving van Zuid-Afrika door Engeland, was oorzaak dat kon worden opgericht in 1881 de N. Z. A. V., een vereeniging met cultureele belangen, een vereeniging met een ideaal doel. Het besef dat er ben band was tus schen de Hollanders in Zuid-Afrika en de Hollanders in Nederland heeft, de Vereen, doen ontstaan. Het nationaal basef groeide langzaam. Toen dan ook in 1896 de Jameson-inval Transvaal weer plaatst in het middenpunt, niet alleen van de Nederlandsche maar van de Europeesche belangstelling en daarna in 1899 de reeds langen tijd door Engeland voorbereide tweede Vrijheidsoorlog de Boerenoorlog uitbrak, toen laaide dit nationaal besef sterk op. In al zijn gele dingen leefde en leed ons volk mede. Ons volksleven was tot in zijn diepte bewogen. Die oorlog heeft aan de Republikeinen niet de overwinning gebracht Maar daarnaast staat het feit, dat zedelijke goederen ook de vertrapping kunnen verdragen, en dat een Volk met zelfbewustzijn, een voVt, dat ka rakter heeft wel diep kan worden verne derd, maar opleeft op zijn tijd. Na dien oorlogstijd was, zoo deelt spr. "Uitvoerig mede, onze arbeid niet, gemakke lijk, omdat velen moedeloos werden, maar de ziel van het Afrikaansche volk sprak: ik ben,* ik wil. Met inspanning van alle kracht richtte het in de moeilijkste en eorgelijkste tijden N. C. O.-scholen op, die van hieruit krachtig werden gesteund. Ook de Oranje-meisjes- echool in Bloemfontein is een vrucht van deze beweging en zoolang er in Afrika dankbare herinneringen leven, zal in ver band hiermede de naam van Emous worden genoemd. Het begon het verwoeste weer óp te bouwen. Maar dit Afrika was niet meer het Afrika van vóór den oorlog. Toen was er, vooral in de Transvaal, directe Ne derlandsche invloed dank zij den arbeid van de Ned. Z. A.-Spoorweg Maatschappij, dank zij dien van het Schoolfonds en nu was dat voorbij. De na-oorlogschc generatie stond en moest staan in eigen kracht Er kwam dan ook een zelfstandig- beidsbeweging op over geheel Zuid-Afrika, wier kracht vooral school bij de jongeren en de jeugd, is radikaal. Zij schoof op zijde, zij rekende niet meer met hen, die met. haar niet medegingen of niet konden medegaan en daaronder waren ook oude Nederlandsche krachten, die zteh eenmaal verdienstelijk hadden gemaakt. Dit wekte teleurstelling, misverstand, ver vreemding. De N. Z. A. V. heeft betrekkelijk spoedig ïeeren verstaan en toen door de daad uit gesproken, dat het Afrikaansche volk zich zelf moest worden, wilde het niet onder gaan: een volk met eigen taal en eigen ka rakter,-in-wezen één en toch onderscheiden ivan ons. Stellen wij naast elkaar, zegt Spr., wat er in 1881 in Zuid-Afrika was en wat er nu is, dan kunnen wij wijzen op een volslagen Verandering. Uitvoerig ging Spr. daarop in. Heeft de N. Z. A. V. zelve nu al die ver anderingen gebracht? Niemand, die zoo iets zal beweren, zegt Spr. Zij zou zelfs niets hebben kunnen doen, wanneer niet in Zuid- 'Afrika geleefd had dat krachtige ras, dat de wapenspreuk der Zeeuwen „Luctor et ïilmergo" had verwezenlijkt. Maar, rijpt er op eenig akkerveld een vrucht, wanneer er geen zaad wordt uitgestrooid? De N.Z.A.V. heeft vele vruchtbare gedachten als zaad korrels uitgezaaid. Want al wat ik noemde, is in hare vergadering overwogen en een zaaier vraagt niets anders dan dat het zaad vruchtbaren grond vindt en verblijdt zich over zijn groei. Haar arbeid is in dienst ge weest, een dienen van Zuid-Afrika èn van Nederland, want ook een volk wordt rijker naarmate het zich geeft. BRABANTSCHE INDUSTRIEDAGEN RECTIFICATIE orus bericht vam Zaterdag wae sprake een causerie dfoe zou gehouden worden over opzet en doel van de Brabantsdhe In duetriedagen voor de K.R.O. De naam was echter verkeerd overgekomen. Ddt moet niet zijn Mr. v. d. Rollk, maar Mr. L. J. van der Valk. ACTIE TEGEN VERLAGING VAN INDISCHE AMBTENAARS SALARISSEN Het comité van actie inzake de verlaging van de salarissen der Indische ambtenaren heeft Zaterdag onder voorzitterschap van ir. P. J. 011 de Vries te 's-Gravenhage een drukbezochte openbare vergadering ge houden, welke werd bijgewoond door enke le leden van de Eerste en Tweede Kamel en voorts door vele vertegenwoordigers van ambtenaren-organisaties. De heeren Ott de Vries, A. Hegt, oud voorzitter van het Verbond van Vereenigin- gen van landsdienaren, A. Smits van den Kath. Onderwijzersbond en Mendel van de Leeraarsvereeniigingen hebben redevoerin gen gehouden, waarin bezwaren werden ontwikkeld tegen de voorgenomen salaris korting van 8 pet. per 1 Juli en van 10 poe. per 1 Jan. a.s., waardoor 170.000 ambtena ren worden getroffen. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin uitgesproken werd. dat alles moet worden gedaan om den maat regel ongedaan te maken. VEREEN. VAN NEDERLANDSCHE ACCOUNTANTS De Vereeniging van Nederlandsche Accoun lants hield op Zaterdag 9 dezer haar twaalf de jaarlijlcsche algemeene vergadering te Amsterdam. In deze vergadering werd heit jaarverslag over 1930 vastgesteld en de rekening en ver antwoording van den penningmeester goed gekeurd. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen; het bestuur is voor 1931 als volgt samengesteld: C. R. Sijsling, Huis ter Heide (U.), voorzitter; W. A. de Vroom, Rotterdam, tweede voorzitter; Jean van Aaien, Rotter dam, penningmeester; G. M. W. Margadant, Aerdenhout, bibliothecaris en M. van den Berg Lz., Groningschestraat 26, Schevenin- gen, secretaris. DE DRANKWET De Ned. Bond van koffiehuis-, restaurant houders en slyters heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin een ernstig beroep wordt gedaan op de Tweede Kamer om aan haar wenschen, vervat in het adres, tegemoet te komen ter wille van het algemeen sociaal belang: ,,Hoe moeilijker de uitoefening van het bedrijf maakt, te grooter is de kans van allerlei ont duikingen, in den vorm van clandestienen verkoop, enz., waardoor juist drankmisbruik wordt gekweekt". De Bond betuigt verder zijn sympathie met de amendementen, ingediend door den heer Kortenhorst. TUCHT- EN OPVOEDINGSWEZEN Vrijdag 8 Mei j.I. vergaderde de groeps raad Tucht- en Opvoedingswezen van den Alg. Ned. Christ. Ambtenaarsbond te Apel doorn. Aanwezig waren alle leden, benevens het lid van het hoofdbestuur J. de Vries, lid van de bijz. com. voor georg. overleg, en de bondssecretaris, de heer L. Vermeulen. De afdeeling Hoenderloo had den heer Jan sen als afgevaardigde gezonden. Na de gebruikelijke opening der vergade ring werden de heeren D. Horst van Doetin- chem en R. de Ronden van Amersfoort, resp. als voorzitter en secretaris herkozen. De voorzitter bracht verslag uit van de ge houden conferentie met de commissie-Mr. de BieMoltzer. Aan deze commisie is een drie tal schema's gezonden betreffende de oplei ding, de rechtspositie en de dienst- en ar beidsvoorwaarden van het personeel. Naar aanleiding van de gehouden proef hij de Rijksopvoedingsgestichten betreffende den verkorten slaaptijd der pupillen, sprak de groepsraad zich andermaal ui't, dat deze verkorting niet vroeger dan 1 Juni moet aanvangen en niet later dan 15 Augustus moet eindigen, omdat hiermede het bezwaar, dat de pupillen „met de zon aan den hemel" op bed liggen, voldoende is ondervangen. Voorts wordt besloten den Minister van Justitie te verzoeken over te gaan tot ver korting van den diensttijd der beambten bij de Rijksopvoedingsgestichten tot 51 uur per week, mede in verband met de voorgenomen opheffing van het gesticht te A vereest, waar door een aantal beambten op wachtgeld wordt gesteld. Naar aanleiding van de uitvoerige bespre kingen inzake de positie van het personeel der particuliere opvoedingsgestichten wordt beslaten, dat het hoofdbestuur contact zal zoeken met directies en besturen teneinde verbeteringen te verkrijgen. Nadat diverse vragen betreffende betaling der onderwijsacten, propaganda, op wacht geldstelling, enz. waren besproken, werd de vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. NEDERL. JEUGDHERBERG CENTRALE te völigenidö pereonuen zijn gekozen d!en aid vam Toezicht en Adhfiies vam de Neder- ïa.nideohe Jeugdherberg Centra (Ce: Voor groep A: Jeugdivereenigingen: De. C. Buiiger, Bilthoven; Tj. Kiloiren, Amster dam; IJ. vam dien- Malen, Amsterdam; Dr. H. C. Rutgers, Driebergen; KJ. Toornstma, Am sterdam en H. vam der Vlast, Utrecht. Voor groep B: Vereeniigingen, döie hst Herbsngewerk wiMen steunen: Prof. Mr. G. A. vam Poelje, Den Haag; B. M. J. Mulder, Amsterdam en V. v. d. Lende, Amsterdam. Voor groep C: Jaugdltoerbergbezittenrie or ganisaties: Ds. A. H. v. d. Hoeve, Utrecht; K. Sybramriia, Eibergen en E. Vogedensamg, Egmanid a. d. Hoef. Voor groep D: Inidti-viirliueeJie Trekkers: E M. vam Zonderen Bakker, Hilversum; G. de Kreuk, Amsterdam; P. E. A. Limidiemam en W. Thomassen, Amsterdam. DE INDIE-POSTVLUCHTEN Het 17de postvliegtuig is Zaterdag 5.40 uit Medan vertrokken, 12.20 te Palembang aangekomen, 13.08 vandaar ver; rokken, 16.32 te Batavia aangekomen, 17.10 vandaar ver trokken en 17.50 te Bandoeng gearriveerd. ï-g v: 'Als 'een juichende bruid Leger en Vloot. JAARVERGADERING „PRO REGE". Een binnenkort te verwachten Legerorder zal een ministerieele bescliikking bevatten, bepalende dat aan de militairen, die dit wen schen op 26 Mei, op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap van de Nationale Veree niging „Pro Rege" extra verlof kan worden verleend naar Utrecht tot het bijwonen van do algemeene jaarvergadering dier veree niging. Het extra-verlof kan eventueel worden verleend in aansluiting met het algemeen verlof, dat met de Pinksterdagen wordt genoten. GEPENSÏONNEERDE OFFICIEREN De Kon. Vereen, van Gep. Officieren van het Nederlandsche I.eger heeft Zaterdag middag in den Haag haar jaarlyksche alge meene vergadering gehouden onder leiding van den voorzitter generaal-majoor L. W. van Hoek. De verslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. Aan geldelijke ondersteuning aan leden, weduwen en weezen werd een bedrag van f 10.785 uitgekeerd. Het aantal leden der Vereeniging bedroeg op 1 Januari j.I. 518 benevens 85 buiten gewone leden (actiefdienende officieren). Bq de bestuursverkiezing werd de res. luitenant-kolonel Jhr. H. J. Repelaer van Driel herkozen, terwijl in de vacature ont staan door het om gezondheidsredenen aftre den als bestuurslid door kolonel H. "W. L. Hofdijk werd gekozen kolonel J. M. Mazel. Onder algemeenen bijval werd besloten kclonel Hofdijk het eerelidmaatschap der Vereeniging aan te bieden. Blijkens het jaarverslag van bovengenoem- den Bond over 1930 waren er op 1 Jan. 1.1. 603 burgerwachten tegen 602 een jaar tevoren In Zuid-Holland werd een gewestelijk be stuur opgericht en in Utrecht werd een ge westelijk bestuur opnieuw opgericht. Er werden 32 burgerwachten financieel Gemengd Nieuws. De algemeene ledenvergadering van den Bond wordt 23 Mei des namiddags 2 uur ge houden in het gebouw der Vrijw. Burger wacht, Singel 548, Amsterdam. Uit Oost-lndie N. I. O. G. Gemeld wordit, dat im een buitengewone algemeene vergadering van het Ned.-Indisch Onderwijzers Genootschap, op 5 April 1931 te Batavia gehouden, bezocht door 300 af gevaardigden, vertegenwoordigende 41 af- deelingen met ruim 2000 leden, allen onder wijzers in Ned.-Indië, een resolutie is aan genomen, waarin wordt opgesomd een groot aantal regeeringsmaatregelen, die volgens het Genootschap voor het onderwijs in Ned. Inddë schadelijke gevolgen hebben gehad. In deze resolutie wordt voorts geconsta teerd, dat in de laatste 10 jaar tevens door de Indische Regeering maatregelen zijn ge nomen, waardoor de financieeïe positie van de leerkrachten werd getroffen, waarbij komt dat de Regeering (blijkens haar me- dcdeelmg aan den Volksraad aan diie lijst van maatregelen wenscht toe te voegen een vermindering van 5 pet van alle salaris sen en standplaatstoelagen, ingaande 1 Juli 1931, een nieuwe vermindering van 5 pet van dezelfde inkomens, ingaande 1 Januari 1932, een herziening van het heeJe B. B. L., die de ambtenaren bovendien nog 6 mil- lioen moet kosten, een vermindering van de verlofssalardssen, een verslechtering van het verlofsreglement, een verlaging van de pensioenen enz. Door al deze maatregelen wordt het ver klaaihaar geacht, dat onder het onderwij zend personeel een geest van moedeloosheid en verbittering heerscht In de resolutie wordt het hoofdbestuur op gedragen al het mogelijke te doen om de verantwoorde.]ijlke regeeringsinstainties in In- dië, zoowel als in het moederland te door dringen van het onnoodige, onbillijke en ge vaarlijke van al deze versoberingen en ge machtigd alle maatregelen te nemen of voor te bereiden, die dienstig kunnen zijn om de uitvoering van bovengenoemde re- geeringsplannen te verijdelen. DE KRANKZINNIGE MOORDENAAR. SOERABAYA, S Mei (Aneta). Thans is langs fotowetenschanneliike weg vastgesteld dat het mes, gevond»^ in het Ink Van de vermoorde vrouw op K^tnbang, past in de scheede, gevonden hij de krankzinnige moor denaar Von Rantzow. DE BETUWE IN BLOEI. De Vereen, voor Vreemdelingenverkeer „Tiel en O." deelt ons mede, dat Hemel vaartsdag de bloeseanweelde van de Betuwe haar toppunt kan bereiken. In verband met het gure en natte weer van de laatste dagen is de bloesem dit jaar niet zoo mooi als men zich had durven voorstellen. Het groene jonge blad krijgt den boventoon. Dit ten opzichte var. de eerstbloeiende late- en daarop volgende mei kers. Na deze bloesem komt de appel, die anders is, doch zijn eigen bekoring heeft door kleurschakeering. Peren bloeien volop. Echter is, al valt de bloesem tegen, in de jeugdige en verjongde Betuwe altijd volop te genieten van alles wat natuur is en heeft deze streek ook veel voor op andere. ERNSTIGE AANRIJDING Auto rijdt door. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op den rijksstraatweg tusschen Haarlem en Santpoort een ernstig ongeluk gebeurd. Dé 25-jarige C. J. W. wandelde in de richting Santpoort toen uit de richting Haarlem met groote snelheid een onverlichte auto nader de. W. werd in den rug aangereden en over den weg geslingerd. Hevig bloedend en met inwendige kneuzingen bleef hij bewusteloos liggen. Twee agenten, die in de nabijheid surveilleerden, trachtten nog per rijwiel de auto te achterhalen, doch deze reed met groo te snelheid door. W. is *per ziekenauto naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht. Zijn toestand is ernstig. De auto is Zondagmorgen te IJmuiden opgespoord en in beslag genomen. De be stuurder is eveneens aangehouden. Hij ver klaarde, dat hij wel een slag had gehoord, doch dat hij verder niets van een aanrijding had bemerkt. Ook wist hij niet, dat de lichten van den auto niet brandden. DE CANDSTORM blijve landstormi In „Het Landstormblad", orgaan ten be hoeve vaji den bijzonderen vrij willigen land storm, lezen wij het volgende: Laat men d'e landstormbeweging vrij hou den van alles, wat er niet bij behoort Men richte geen landstormoi'anjevereeni- gingen, lanidstormtooneelvereenigmgeji, land- stormdansvereenigingen, landstormloterijen en zelfs geen landstormschietvereenigingen op. Die deze dingen wil, kan overal terecht Men houde de Landstormafdeelingen één en ongedeeld. En wanneer het zóóver gekomen is, dat de afdeeling zonder dergelijke bijkomstigheden niet in het leven mocht zijn te houden, dan doeke men haar gerust geheel op en zoeke zijn vermaak elders. Het ideaal van den Bijzonderen Vrij wil ligen Landstorm staat daarvoor te hoog en de tijd, waarin wij leven, is te ernstig. De Bijzondere Vrijwilige Landstorm heeft mannen noodig, die ons land eai volk wil len dienen, die dé kostbare schatten van ge zag en vrijheid mee willen helpen bewaren. Wie het slechts om vermaak te doen is, kan gemist worden. IN EEN PUT GESTIKT. Te Pijn acker (Z.-H.) is een anderhalfjarig meisje in een onbewaakt oogenblik bij de ouderlijke woning in een mestput geraakt en gestikt. BRANDEN Zaterdagnacht om 12 uur is brand uitge broken in de Kunst steen fabriek van den heer G. Martinus te Kostverloren bij Gronin- ken. De brand sloeg spoedig naar buiten. Het vuur woedde in het bijzonder in de boven verdiepingen, waar een voorraad radlioartike- leai was opgeslagen. De brandweer bluschte het vuur met vier stralen. De bovenverdiepin gen zijn geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Te Amsterdam ls door onbekende oor zaak brand uitgebroken in een loods aan den Amstelveenschen weg bij den Zuidelijken Wandelweg. De vlammen sloegen hoog op uit het houten gebouwtje, toen de brandweer ver soheen om het vuur te blusschen. Met twee stralen werd de brand bedwongen. De loods brandde gedeeltelijk uit. Een groot aantal tuinbouwartikelen ging verloren. Verzeke ring dekt idé schade. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL BIJ DELFT Zondagavond werd een a.uto uit R otter- daim aangeredien door een auto van N. uit Rotterdam. Diens bedde dochters werden ernstig gewond, terwijl een derde inzittende licht gewond werd. De zwaar beschadigde ufo's werden door de fa. De Graaf wegge- ROFFEL-RIJM EN BLOESEM-ZONDAG Als een juichende bruid staat de Betuwsche bongerd In hoar rose-wit kleed voor den bruigom gereed, Met de donzige dauw als een sleepende sluier Van vlokkige kant op het grasgroen tapeet. De schaatrende zon 'lacht zich paarlende tranen Van vreugd over zooveel ontbloesemde pracht; De stoeiende Meiwind strijkt speelsch door de kruinen En stuift er het strooisel langs greppel en gracht. De pijpende lijster slaat nachtegaalslagen; De leeuwerik fluit als een pijl in de lucht; De stelende spreeuw schreeuwt de bent bijelkander En deelt in verbeelding de vormende vrucht. Als dondrende koren verstoren motoren Gedompeld in wolken van stoffige smoor, De vreugd van de bruid en de fluitende vogels: De mensch trekt genietend de Betuwe door (Nadruk verboden) LEO LENS EEN BLOEMBOLLENZWENDEL Hoe er „gewerkt" wordt In de „Aalsmeerder Courant" staat een en ander meegedeeld over zekere „hande laars" in bloembollen. Te Aalsmeer is een firma, die zich noemt J. Markman en Co. Deze naam is verzonnen, de eigenaars van deze firma zijn: Joh. Thomas Gijze laar en zijn broer Frans Gijzelaar, wonende Weeresteinstraat 65; op hun briefhoofden vermelden ze „Bloembollen- en Planten- kweekerij", kantoren te Hillegom en Sas- senheim, specialiteit in electrisch geprena- reerde hvacinthen. Ze noemen een bankin stelling, hebben eigen grond en schuren. Op den Stationsweg te Hillegom heeft deze „firma" echter een heel klein schuurtje in huur van Sassenheimers. De inventaris be staat uit, een paar bakken minderwaardige bollen, een schrijfmachine en een klein pot kacheltje. De heeren laten circulaires in 't buitenland drukken, waarop afbeeldingen van schuren en velden van bekende alom geachte firma's die ook een klinkenden naam in het buitenland hebben. Op het cli ché wordt de naam van de goede firma weggewerkt, haar catalogus drukken ze letterlijk na en deze wordt met den naam J. Markman en Co verzonden. F.r komen na eenige dagen tal van ba- stellingen binnen, vergezeld van postwis sels of aangeteekende brieven. Deze pak ketten kosten f 5-, in België adverteeren ze fr. 75 en in Duitschl&nd 9 R.M. De bollen worden verzonden en bij ontvangst blijkt dat er in het geheel e pakket dikwijls niet meer dan een twintigtal goede bollen zitten de rest is minderwaardig, bestaat uit zana en wat ook wel gebeurd is, uit kleine aar- danpelen. De ontvanger van het pakket reclameert doch hoort natuurlijk niets. Diversie zendin gen kreeg men te Aalsmeer aan de politie teruggestuurd. Door deskundigen liet men een onderzoek instellen en verschillende pakketten ter beschikking van de justitie in Haarlem stellen, die diverse zaken in on derzoek heeft Ook is het voorgekomen, dat gelden door de z.g. firma's geïnd zijn, doch dat men geheel „vergat" de bollen, te zen den. De bankinstelling die zij noemen waar mede ze werken, weet van niets. Men ont ving klachten van tal van bekende perso nen, onder meer de directeur-generaal van de Fransche spoorwegen Nord; van land- eoedbezitters uit Duitschland en Zwitser land. doch ook van kleine 'burgers uit Am sterdam, Rotterdam en Den Haag, die er ook allen ingeloopen waren. Het is een complot, waaraan ook medewerkt J. H. Schrier. wonende Wilhelminastraat 62. Hil legom, Leo von Keulen, die te Vogelenzang en te Amsterdam woont. Ze werken ook on der de firma-namen „De Bongerd", A. Baert en Co., Karei de Groote, firma Kabel en Gr Ieder jaar veranderen zc van naam. Het plaatsen der advertenties doen ze op de volgende manier. Een groote adverten tie wordt opgegeven aan een Duitsch. Fransch of Belgisch blad. Deze wordt direct betaald. Gelijktiidig geven ze diverse ande re bladen dezelfde advertentie op. Vraagt de administratie van die bladen dan naar referenties, dan verwriizem ze naar het blad dat ze dadelijk betaald hebben. De inlich tingen van dit blad ziin natuurlijk goed en de andere bladen plaatsen dan advertenties op crediet; later blijkt er geen cent te ha len te zijn. Dit hebben ze ook gedaan met tal van tijdschriften en huurtbladen. welke in Am sterdam en Rotterdam verschijnen. Ook van de uitgevers en drukkers regent het klach ten. De heeren trekken er zich hoegenaamd niets van aan. Met dat al krii.gt de bloem- Ibollenhamdel een zeer slechten naam en voor de goede en bekende firma's is een en ander zeer onaangenaam. Het bestuur van den bollenhandel heeft de zaak ook reeds in onderzoek, doch schijnt er machteloos tegenover te staan. Binnenkort komen en kele klachten voor de rechtbank. Eenige van deze heeren hebben reeds een voorwaar delijke veroordeeling achter den rug. LAFFE AANRANDERS. Te Néderweert (L.) werd 'e avonds een ge meenteraadslid door twee individuen aange vallen en ernstig mishajideld. De daders, die den reeds bejaarden man aanvielen, hadden een veete tegen hem. Zij zijn gearresteerd. Het zijn twee broeders. BANGERT EN BEEMSTER IN BLOEI De Bangert bij Hoorn staat in vollen bloef door de bloesemendé pruimenboomen. Men kan 'n mooie tocht maken per trein tot Hoorn dan per fiets of auto naar Zwaag of Blok ker, vanwaar men de Bangert kan doorwan delen. Meeft men meer tijd, dan is een be zoek aan de andere dorpen in de streek ook zeer loon end. De Vereeniging „Beemster's Welvaart", Ver eeniging tot Bevordering van het Vreemde lingenverkeer, verzoekt ons te willen mede- deelen, dat de Beemster begint te bloeien. Men verwacht, dat de Beemster de volgende week in volle bloei zal staan. Land- cn Tuinbouw. DE TARWE WET De uitvoering in de practijk noeten betalen ma? verder geen Hiertegenover staat de inkoopcentr&le, diq naar modern gebruik reeds de V.I.TA. (ver- „o- e) ,s g-edoppt, ch de meelfa- eeeren. HU die tarwe wil koopen. moet'sich dus aansluiten bü de V.I.T.A. De bakkers be- vitja moel dan van de leden van <Se' Bovendien heeft de regeering gezegd: ik zal alleen als inlandsche tarwe beschouwen do tarwe, die vla de twee centrales ls gegaan. Nu kunnen verschillende bakkersbedrijven; alleen bloem van bultenlandsche tarwe ge bruiken, dus geen gemengde bloem. Aan die bedrijven zullen waarschUnlilk (de regeermp? Uit het Sociale Leven DE LOONEN BIJ DE KOOPVAARDIJ. In de koopvaardij bestaat tusschen den Bond an werkgevers In de koopvaardij en den Cen- ■alen Bond van transportarbeiders een collec- eve arbeidsovereenkomst, die, ingaande X 1930, voor onbepa.alden ttfd is De ledenvergadering van den Bond van werk ivers ln de koopvaardij oordeelde een loons. verlaging van 15 pet. noodzakelijk. Het bestuur heeft den Centralen Bond te kenner. dat het, indien de zeelieden bereid zouden ziJii aan een verlaging mee te werken, den reeders HET CONFLICT IN DE KLEEDING INDUSTRIE. Namens de samenwerkende Bonden in Kleedlnglndustrie De actie in hi zich, naar wt) hel tot de ongeorganiseerde werkgevers. Met „Mal son de Vries" Is. doordat do directie de collec tieve arbeidsovereenkomst heeft geteekend. overeenstemming verkregen. Met enkele andere werkgevers, o.a. de Bonneterle worden besprekingen gevoerd. Daarentegen zal bij do FlUo, resp. Heerengracht en EEN HACHELIJK OOGENBLIK

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5