Jütettip? grihncfc (Couroni Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VAÖANTIE-ADRESSEN ABONNEMENT: Per kwartaal 3.2S (Beschikkingskosten 0 15.) Per week n 0.25 Bij dagelijksche zonding 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijghap.r Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3350 MAANDAG 11 MEI 1931 ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels1.17Vi Elke regel meerQ22Vi Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr Oil nummer bestaat uit VIER bladen Nu de vacantiettfd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig' mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de admini stratie schriftelijk op te geven, met dui deljjke vermelding van het vaste adres en het vacantie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. „GODSDIENSTIGE CHRISTENEN"? DIE NIET AAN CHRISTUS ALS HISTORISCH PERSOON GELOOVEN De kern der kwestie, waarover we in ons vorig artikel eenige opmerkingen maakten, hebben we feitelijk nog niet aangeroerd. We willen er thans, zoo mo gelijk in kort bestek, eenige aandacht aan schenken. In tweeërlei zin hebben we ons tegen over Het Vaderland te stellen. Of, anders uitgedrukt: het blad aan de Parkstraat heeft twee redenen, waar om het tegen het wetsvoorstel van Mr. Donner ingaat. Vergissen we ons niet, dan lazen we in hetzelfde blad onlangs nog de uit drukking: de regeering van ons land moet godsdienstloos zijn (juister ge zegd: a-godsdienstig; zonder eenige godsdienst). Soortgelijke gedachte komt ook weer in 't besproken hoofdartikel naar voren. Daarin leest men het volgende: „Er zijn toch vele werkelijk zeer godsdienstige Christenen, die ontkennen dat er eenig historisch bewijs is voor het bestaan van den Christus, en die zelfs de daarvoor als bewijzen aange haalde plaatsen uit Tacitus en Flavius Josephus alle kracht ontzeggen. Zoo een was b.v. de oude Prof. Looman, een vijftig jaar geleden hoogleeraar in de theologie aan de Amsterdamsche Uni versiteit, en al zou deze eerwaardige blinde grijsaard wel nooit „weg met het Kerstfeest" hebben geroepen, had dat feest toch voor hem niet den minsten zin, zoo min als voor ieder, die niet aan Christus als historisch persoon ge- looft." Onze geachte opponent maakt hier een kleine fout. Een bekende Looman uit dien tijd was de oud-onderwijzer T. M. Looman, gouverneur van Da Costa's zoon, stichter van de Vereenigïng tot Verbreiding der Waarheid en o.a. schrij ver van het mooie boek: Gids voor den Bijbellezer, dat wij met het Handboek alle Christelijke onderwijzers aanbeve len. De schrijver in Het Vaderland be doelt echter Prof. A. D. Loman, de baanbreker van het modemisme in de Luthersche Kerk, die in zijn berucht Gidsartikel de opstanding van Jezus bestreed en die onze Heiland slechts zag als een dichterlijke personificatie van het Joodsche volk. Hier ziet men, hoe ver wij van elkan der staan. Men spreekt van „zeer gods dienstige Christenen", die van den Christus echter niets willen weten en het bestaan van den Christus looche nen. Zij noemen zich naar een ideeen het spreekt vanzelf, dat de Heilige Schrift voor hen niet het einde van alle tegenspraak is; doch zij wer.schen ook niet te aanvaarden wat Tacitus en Josephus als waarheid verkondigenen dat schijnt veel belangrijker te zijn. Uit dit principieele verschil ware zonder bezwaar de conclusie te trekken tusschen ons is verdere discussie onmo gelijk; laten we de polemiek dus maar staken. Doch zoo wenschen we deze zaak niet af te doen. Ook het stellen van de antithese kan zijn nut hebben. Reeds in het vorige artikel wezen we er op, dat de schrijver in Het Vader end ditmaal wel wat al te vluchtig ge lezen heeft. Een voorbeeld daarvan is ook het volgende. Minister Donner herinnert aan het artikel, dat omstreeks Kerstmis in De Tribune verscheen onder het opschrift: „Weg met het Kerstfeest", en dat daar in ergerlijke godslasteringen voorkwa men. Dit is voor het Haagsche blad reden om te schrijven, zelfs één en andermaal, dat men zoo voorzichtig moet zijn met deze dingen, omdat zelfs een man als minister Donner het „weg met het Kerstfeest" al op zich zelf een gods lastering vindt. Deze conclusie is in elk opzicht on juist en iri tegenspraak met het logi sche zinsverband. Ze komt echter in het redebeleid van den schrijver te pas, omdat hij zich de gelegenheid niet wil laten ontgaan pro testanten en roomsch-katholieken tegen elkaar uit te spelen en daarom heet het; „Wij vragen ons dan ook af, wie er nog veilig zal wezen, als dit ontwerp wet wordt, en Donner eens vervangen wordt door iemand met de mentaliteit van een Baron van Wijnbergen". Dit wordt dan nog nader toegespitst in deze woorden: „Zal zulk een niet krachtens zijn be ginsel een vervolging moeten gelasten tegen den heer Lingbeek, die de Eucha ristie, het heiligste wat er voor den Ka tholiek bestaat, hoont als den „brood god?" Zal hij langer kunnen dulden dat de Heidelberger Catechismus, die zelfde Eucharistie als „vervloekte Paap- sche afgoderij" hoont? Men geve zich er goed rekenschap van, dat dit laatste in den grond van de zaak eigenlijk heel wat erger is dan wat De Tribune deed. Wat dit blaadje doet is smakeloos en vies, en het is voor ons nog de vraag, of dit geen anti-gods dienstige propaganda is die averechts werkt. Maar wat in de Heidelberger Catechismus dienaangaande staat, en die geloofsbelijdenis is nog die van vele kerken in ons land, is de oorlogsverkla ring aan een godsdienst in den meest hoonenden vorm vervat." Met die tusschenzin over de Tribune zijn wij het volmaakt eens. Doch de rest is er precies naast. De schrijver onderscheidt niet voldoende tusschen afkeuring en verwerping van dwalin gen en laster en blijkt als gevolg daar van in de tweede plaats niet tot de kern van het wetsontwerp te zijn doorge drongen. We ontkennen niet, dat de taal van Ds. Lingbeek de roomsch-katholieken kan krenken; maar het is toch nog heel wat anders, dan wat de Tribune doet. En wat de Catechismus betreft: van hoon is hierin geen sprake. Deze om schrijft de Roomsche dwaling nauwkeu rig en concludeert dan, dat ze in den grond der zaak een vervloekte afgoderij is. De terminologie is in overeenstem ming met den tijd, waarin de Catechis mus opgesteld werd; doch inen lette op de toevoeging: „in den grond der zaak", waarin duidelijk de verzachting ligt, dat men hen, die de Mis eeren, niet als welbewuste afgodendienaars beschouwt. Echter, dit slechts in het voorbij gaan. De zaak, waar het op aankomt, is deze, dat de schrijver het wetsont werp onjuist interpreteert. We wezen er daags na de indiening al op, dat de minister zich uitgeput heeft om het onderscheid duidelijk te maken tusschen de objectieve Godloo chening (hoe vreeselijk ook op zich zelf) en de kwaadaardige, venijnige smalende laster. Waarom krenkte ons de Tribune plaat zoozeer, veel meer, ja op gansch andere wijze, dan wanneer een Godloo chenaar zijn ongeloof belijdt? Omdat de opzettelijke spotters de voorstellingen en uitdrukkingswijze van de geloovigen zoo dicht mogelijk naderen om dan te schimpen en te smalen. Dat is de opzettelijke lastering; de weloverwogen, geraffineerde krenking; dat is de booze, satanische opzet, om welbewust en met duivelsche vreugde God te smaden en Zijn belijders te kren ken. Strafbaarstelling van alles wat gods dienstige gevoelens in meer of mindere mate kan kwetsen, zou te ver strekken, zegt de Minister. Om dus de meenings- uitingen niet verder ook in haar vormen te begrenzen, dan bepaald noodig is, is het aangewezen de strafbeperking een reehtstreeksche omschrijving te doen bevatten van den bepaalden vorm van krenking, welke hiervoren werd aange geven. De vorm nu is, in uiterlijke verschij ning, de Godslastering. Indien onze geachte opponent dit onderscheid beter in het oog zou willen vatten, dan zou hij het door ons bespro ken artikel wellicht niet geschreven heb ben en mogelijk vond hij dan, evenals andere vrijzinnige collega's eenige waardeering voor de wijze, waarop mi nister Donner deze moeilijke materie hoopt te regelen. BINNENLAND. AMSTERDAM PALEIS—RAADHUIS laat de plannen van B. en W. zal worden stelling genomen. Het onderwerp leent zich voor sentimenteele beschouwingen, daar is warmte blijkens het afdeelings-onderzoek en wel aan beide kanten, zoo bü voor. als tegenstanders. Het valt nog volstrekt niet aan te geven, hoé de balans zal °VDaarawordt in dit verslag allereerst bezwaar gemaakt tegen do behandeling door een raad, die binnen enkele weken aftreedt en waarin wat de personen betreft nogal wisseling is to VeEen°sterk argument lijkt ons dit niet. wijl men tegelijk zeker niet minder belangrijke dingen wel op de agenda plaatst. Sterker lijkt het bezwaar, dat men volstrekt niet weot hoe'de Staten-Generaal oordeelde en dus het riiico loopt, dat Amsterdam bewil ligt en straks de Kamer het wetsontwerp niet Met verwondering hebben voorts vele leden den uitslag der onderhandelingen gezien. Het voorstel van der Bergh bedoelde het raad huis terug te krijgen De opdracht aan de commissie van vooraanstaande juristen ging in dezelfde richting. En de briefwisseling met de Regeering begon ook hieror Het was naar het oordeel noodzakelijk geweesi bereiken. En er voor ligt een groot al te zamen omstandigheden. die de als het ware voorbeschikken voor den van het nieuwe Stadhuis. Men heeft op rclijkheid, die zich niet laatsten tijd dat deze tijd niet geschikt zou tadhuis te bouwen, dat do tijd •tistiek de- moet gaan. eL1UdnTu m. dat voor de geschikte krachten niet zouden kun nen worden gevonden. Als men dit geloof in de kracht van dezen tijd niet heeft en erkent dat op artistiek gebied onze tijd zoo arm ts, 1 gaat het niet aan. tegelijkertijd te roepen over I de grootheid van dezen tijd. Men vergete niet dat wie wachten wil tot van bezonkenheid altijd zal moeten bljj chten. iedere ttjd draagt in zich de kie- .n vernieuwing. Toen het oudo Raad- ard gebouwd, was het ook een zeer be- t\jd, buitengemeen ongeschikt zou men irk. En het Zeker is het geen bewijs van kracht Indien men het oude totaal ongeschikte Raadhuis zou kiezen boven een nieuw dat getuigt van de kracht en het kunnen van on3 geslacht. Het is bovendien de vraag of wij niet nu de laatste kans krijgen een Raadhuis - te stichten dat doer niet de Regeering paleis ging spreken. 'oorbereiden- jen' dat men met het verloop der onderhandelingen tevreden kan zijn. omdat de Regeering nu niet pretendeert dat het Paleis Rijkseigendom is. Anderen echter zien in het aanbod dor Re geering slechts de begeerte om een procedure te vnm-knmen en-missen de erkenning dat het n Amsterdam. In 1912 'c dat het eigen- jk. nu het rap- >n duidelijk doet de Regeering er toch blijkbaar niet toe komen dit te erkennen. Door vele leden wordt gewezen op de histo rische beteekenis Bf"51 spreekt van de ki van de grootheid van Amsteras kunnen onzer bouwmeesters. Het beteekende plaats in het levei gedurende 360 dagen per jaar klomp in liet historische dat het Paleis i i het oude Raadhuis. Het schiedt het iof Amsterdam eindelijk terug zou krijgen, nu go- ■onderlilke en teleurstellende ie. vwl altijd wil afstaan, leden merken op. dat het gebouw in wellicht'ook vroeger nooit geestelijk eigendom der bevolking is geweest. Van belangstelling behalve bü historici en een groepje intellec- ueelen merkt men dan ook mets. De voorstanders van het behoud gebruiken rel sterke uitdrukkingen, maar het essenti ële in do voordracht zien z\j voorbij. Er gaat uu - eemde overweldiger z< iHn. Het aanbod der regeering kan in n licht der feiten nimmer in strijd zijn ïhet er van Amsterdam. Daar wordt verder een vril scherpe aisc 'opbrengei dendkan. wijl h ^eigendomsrecht in het mid den wordt gelaten. Trouwens Amsteraam krijgt een bepaalde som. maar voor een spe ciaal aangewez' De belangrijk! an het verslag ligt in handelt over de bruikbaarheid in het'Paleis. Terwijl er enkelen volmondig estemmen het kan alleen nog voor represen- tiegelegenheid dienen, meenenanderen dat, nog bijna een compleet Raadhuis van kan orden gemaakt, terwul enkele anderen het in k geval terug willen hebben al was het aan Het wil ons echter voorkomen, dat hier de voorstanders voor dell bouw van een nieuw Raadhuis sterk staan. Wie het gebouw heeft gezien weet dat het niet geschikt is en n et geschikt te maken. Zelf. voor repre.ei.ta, leent het zich niet. De p°ote Borger2a»l au hl ïem maar zoo groot, dat wellicht mee meer dan Tons In de 10 jaar gebruik noodig ~m. ziin Scheiding tusschen representatie! en administratief Raadhuis stuit bovendien op ^Tfoderniseering van dit oude gebouw betee- kent feitelijk vernieling en het onderhoud zou van Publieke Werken, Wonlngdienst enJ en Woningtoezicht nieuwe dienstgebi moeten stichtei gggjfia ggg buiten het Raac ilklngsregistei racht en dat ei Hoofdbi _e eenige vo.-v aarden van het aanbod ien een ...eu» Hoofdbl- - b.gr»Et aat a.__e.hlge veraeaigb.. Meer eenstemmigheid Is er over de verwaar- loozing van het Paleis. Dat kan en dat moet anders, onverschillig hoe do beslissing van den R Twee^p'mèTkVngen van enkele leden, treffen ons hier. die ons zeer juist lijken. De eerste is, dat Amsterdr— Paleis schromelijk heeft :de, dat als is gebli Palels in het bezit de: ook niet veel van do schoonheid was over- het voorstel gunstig werd beoor- doode oogen. >ch ook blijven llcn hebben, achtten het stekend, de anderei jr* - gumenten, dat het is dat een lid terug komt op een oud denk beeld. n.l. het uit te breiden tot aan de N. ;d denk- J. n.l. het uit te breiden tot aan Doeli n komt het slot, de discussie over vo Raadhuis. Twee bezwaren worden evoerd. Primo de ontwikkeling van gemeentelijk leven ^gaat in do richting s in dezen tijd van De- Raadhuis kunnen geven, lm- vend'len moet een stadhuis niet gegeven wor den door de Regeering, maar vrucht wezen van het offer der burgerij. Tegenover deze bezwaarden, staan warme voorstanders van het plan om te bouwen. Zo betoogen o.m.: „De plok, waar het Stadhuis zal komen, Is goed gelegen: op den drempel van twee groo. te wUkon Oost en Zuid. Het is een prachtig stuk grond, diep en breed, omgeven door druk' Dit oogenblik door de Rappor- Het Verslag is geteekend teurs Ter Haar, Mevr. Tilani ONTHULLING GEDENKSTEEN Dr. F. M. WIBAUT De Ameterdameche Woningstichting „De Dageraad" heeft als blijk van erkenning voor hetgeen Dr. Wibaut als eerste wethou der voor de volkshuisvesting gedaan heeft om te geraken tot betere woningtoestanden in het bijzonder voor die arbeidersbevolking van Amsterdam, iin een harer woningcom plexen een door den beeldhouwer IJzer draad ontworpen gedenksteen doen aan brengen. ALMELO CHR. ORANJEVEREEN. In de jaarvergadering der Chr. Oranjever- eeniging werden de verslagen uitgebracht over het afgeloopen vereenigingsjaar. De kas sloot met een saldo groot f 5.21. De aftredende be stuursleden Ds. J. P. A. Ie Roy en de heer D. Slettenaar Bzn. werden herkozen, terwijl in de vac. v. Weerd werd gekozen de heer E. Veen- stra. Na bespreking van de plannen voor het a.s. Koninginnefeest werd de goedbezochte vergadering gesloten. GEREF. VEREENIGINGSGEBOUW. In de jaarvergadering van de Vereeniging tot stichting van een Geref. Vereenigingsge- bouw werd door den penningmeester de heer H. J. Geerlings verslag uitgebracht, waarbij bleek dat voor een te stichten gebouw thans een bedrag groot f 15286.91 bijeen is. De aftre dende bestuursleden de heeren D. Slettenaar, voorzitter, en H. J. Geerlings, penningmeester werden herkozen. De heer J. Kapteyn werd in verband met zijn a.s. vertrek hartelijk toegesproken; in zijn plaats werd benoemd de heer F. Slettenaar. ARNHEM HET PROT. BESTEDELINGENHUIS Het Prot Bestedelingenh'uis bestaat 19 Mei a.s. 90 jaar. Nu er steeds minder kinderen inkomen beraamt bet bestuur nieuwe plan nen om zich ook het lot aan te trekken van lichamelijk-gebrekkige ouden van dagen, die een speciale verpleging behoeven. Voor zul- ken moet dikwijls bij particulieren of ergens ver buiten de gemeente plaats worden ge zocht. Het bestuur overweegt thans de mogelijk heid om te komen tot een afdeeling, in het bijzonder bestemd voor de verzorging en ver pleging van deze hulpbehoevenden. Het huis zelf voldoet echter niet aan de behoeften van den tegenwoordigen tijd, waar om het bestuur besloot eerlang ov .r te gaan tot het bouwen van een nieuw huis, waar toe goedkeuring van de kerkeraden der Ned. Herv. en der Luthersche gemeente noodig is. zal fraaie gebouw kunnen hebben. Door de echtsche straat is het Stadhuis dan ook op £omaltkelijke wijze vanuit hei hart der GOUDA DtE HEER ZANEN EN ONZE ROODE WETHOUDER. Zooals men weet heeft de heer Zanen (Econ. gr.) nogal critiek uitgeoefend op den dienst van Gemeentewerken. De heer Van Staal las daarop een tweetal brieven voor van de heeren De Bruijne en Van Steen v. Ommeren, adv. ingenieurs voor „Gemeente ken, waaruit zou moeten blijken, dat voor 's heeren Zanen critiek geen grond was. Voorts is de heer Zanen daarover nog aan gevallen in „Van Huis tot Huis". De heer Z. is echter in 't geheel niet uit het veld gesla gen, immers hij schrijft nu, dat hij tot de teleurstellende ontdekking gekomen is, dat wethouder Van Staal de burgerij niet naar waarheid en evenmin objectief voorlicht. Hij stelt daarom den heer Van Staal vóór, ecu onpartijdige commissie te benoemen, be staande uit twee hoogstaande technici, met kennis van bedrijfsorganisatie, en één rechts geleerde. Deze commissie zou dan een onder zoek moeten instellen naar de juistheid der beweringen van den heer Van Staal, door dezen neergeschreven in zijn „Van II. t. H." van 30 April j.l., en ten slotte daarover rap port uitbrengen. De heer Zanen verklaart, dat, indien de beweringen van den wethouder juist en objectief zullen blijken te zijn, de kosten voor zijn rekening te zullen nemen; in 't andere geval zal de wethouder de kosten moeten dragen Laat ons afwachten!! De boot van de Ver. voor Vreemdelingen verkeer wordt, na grondige reparatie, op He melvaartsdag weder in de vaart gebracht. De vaarten zullen weder geregeld plaats heb ben op Woensdag, Zaterdag en Zondag. Woensdag wordt het recreatie-oord „Elf hoeven" officieel geopend door den Commis saris der Koningin in Zuid-Holland, Jhr. van Karnebeek. Bij Elfhoeven is nu ook een stei ger gemaakt, zoodat de boot ook daar regel matig zal aanlegeen. Het is van harte toe te juichen, dat de ge- genheid er is, van de schoone Reeuwijksche Plassen te genieten. Wij betreuren het even wel, dat de Zondag daarvoor misbruikt zal worden. ZWOLLE RUSTHUIS GEREF. KERK, Het komt er! De twee eindstations „Mogelijkheid" en „Werkelijkheid" liggen zeer ver van elkaar vandaan, aldus Ds. Kuiper in de Geref. Kerk bode van Zwolle. Zoo ook was het met de stichting van een Rusthuis voor ouden van dagen. Na ernstige voorbereiding en flinke arbeid der Rusthuiscommissie is echter thans het laatste station spoedig bereikt Na veel overleg werden 2 heerenhuizen aan het Bleekerswegje, waarbij grooten tuin, voor dit doel aangekocht en dezer dagen besloot de raad der Geref. Kerk, dat tot verbouwing de zer perceelen spoedig zal worden overgegaan OOK DE ST. GEREF. PARTIJ DOET MEE. Bij de a.s. raadsverkiezing zal ook de St Geref. Partij met een candidatenlijst uitko men. Deze lijst werd als volgt vastgesteld: 1. J. Kolk; 2. M. Rigter; 3. E. Kolk; L T. Gemengd Nieuws, BE DOODELIJKE AANRIJDING TE ZWIJNDRECHT De burgemeester van Zwijndreoht deelt mede, dat gebleken is, dat tijdens het doo- delijk auto-ongeval op 19 April jl. te ongeveer kwart over tien 's namiddags op den Rotter- damschen weg onder Zwijndrecht de inzit tenden van een luxe auto, afkomstig uit Noord-Brabant, zich een oogenblik bij de ver ongelukte auto hebben opgehouden er daar na zijn geireden in de richting Dordrecht— Moerdijk. Het is van belang, dat zij zich bekend maken aan den burgemeester voornoemd, teneinde inlichtingen te verstrekken. Voorts bleek, dat de laatste van de vier auto's, die ten ongeveer 10.12 uur van de pont in de richting naar Rotterdam zijn gereden, een zoo goed als nieuwe Hudson-wagen was, donker gelakt, met hoog nummer. Deze is op den Roterdamscheweg de voor hem uit rij dende Chevrolet voorbij gered em, in de na bijheid van de plaats van het ongeval. Den bestuurder van den Hudsonwagen wordt ver zocht zich aan dien burgemeester bekend te maken voor 't verstrekken van inlichtingen. DE AANRANDING BIJ KLARENBEEK. De dader legt een volledige bekentenis af. Men meldt ons uit Voorst (Gld.): De als vermoedelijke dader van de aanranding en mishandeling van de onderwijzeres te Kla- renbeek aangehouden A. D. aldaar heeft een volledige bekentenis afgelegd. De dader, die nog in verzekerde bewa ring wordt gehouden te Twello, heeft be kend het meisje te hebben aangerand met onbehoorlijke bedoelingen, haar daarna met een mes te hebben gestoken en met moord bedreigd, indien het slachtoffer iets aan de politie vertelde. Zaterdagnacht hebben de doktoren voor de tweede maal operatief bij het meisje moeten ingrijpen. Het is gebleken, dat een nier was gtroffen, waardoor de toestand van het meisje niet verbeterd is. Het mes, waarmede de verwondingen zyn toegebracht, evenals een handschoen en de zakdoek, welke de man haar voor de mond had gebonden, zyn op diens aanwijzing uit den grond gedolven, waar ze door den aan rander waren verstopt. Het meisje had by haar eerste verhoor verklaard, dat ze den aanrander een vinger had afgebeten. Dit bleek niet het geval te zijn geweest, doch wel had ze den man in den vinger gebeten, wat bij het onder zoek ten goede kwam, aangezien dit duide lijk te constateeren was. De man is ter be schikking gesteld van den officier van justi tie te Zutphen. BLOEDIGE VECHTPARTIJEN ALS „INZET" VAN DE GRONINGER KERMIS. KROEGHOUDER DOODGESLAGEN Zaterdagnacht omstreeks half één heeft als „inz^t" van dé kennis te Groningen een vechtpartij plaats gehad in het café van Vos in de Visscherstraat. Een neef van de vrouw van den caféhou der wond zich vreeselijk op, toen hij hoorde dat hij twintig cent voor een glas bier moest betalen, terwijl hij in andere zaken vijftien cent betaald had. Hij greep een stoel en _loeg de café-inventaris kort en klein. Ook de café houder en zijn vrouw sloeg hij met den stoel op het hoofd. De vrouw bekwam eenige bui len, doch de caféhouder stortte ineen en overleed kort daarna. De dader zekere R., is gearresteerd. De oorzaak van de ruzie betrof eigenlijk een oude schuld van het vorige jaar. Voornaamste Nieuws, (blz. 1.) Het rapport over de kwee tie Paleis-Raad^ huis te Amsterdam. De dader van de aanranding bij Klaren- beek bekent Bloedige vechtpartijen te Groningen. (blz. 5) Volgens de „Daily Telegraph" zal men te Genève trachten tot een vriendschappelijke oplossing van de Tol unie-kwestie te komen door economische besprekingen op breeder plan. Briands plan van een overeenkomst tusschen de landbouw- en industriestaten zou daar de grondslag voor vormen. Te Madrid hebben Zondag bloedige bot singen plaats gehad doordat monarchisten demonstreerden voor het koningschap. (Biadz. 6) liet gouden feest der Ned. Zuid-Afrikaan- solie Vereeniging. (blz. 11.) De Brabaaiteche Schoen- en Leder-indus- HEVEA FIETSBANDEN Toen de dader, den 42-jarigen Vos en diens vrouw met een stoel op het hoofd sloeg ont stond er een worsteling, waarbij R. een ha mer greep en er in het wilde mee rond sloeg. Hij verliet daarna met zijn kameraden het caé. De caféhouder wankelde nog achter de tapkast en zakte daar in elkaar. Onder leiding van commissaris Molenaai stelde de politie, die spoedig ter plaatse was een onderzoek in. De politiedokter, Dr. Na thans, constateerde den dood bij het slacht offer. Het lijk is in beslag genomen. Den zelfden nacht is de dader gearresteerd. Hij heeft in zooverre een bekentenis afgelegd, dat hij toegeeft geslagen te hebben, doch, hij zelf het eerst een klap heeft ontvangen. Geconstateerd is dat de man, die schipper van beroep is en 26 jaar oud, niet dronken was. Hij is een oud'a bekende van de politie. Behalve dé ruzie in de Visscherstraat heeft 's nachts omstreeks 2 uur, na afloop van de kermis een tweede veohtpartij plaats gehad, waarbij een vrouw van verdachte zeden zwaar gewond is. Deze vrouw, zekere G. de I. liep omstreeks dien tijd met twee mannen op het Zuider- diep. Onverwachts viel een der mannen, met vvie,n de vrouw samenwoonde haar aan en bracht haar enkele messteken toe in den; rug en in een der bovenarmen. De vrouw zakte ineen, waarop de man, de schipper A. K., op de vlucht ging. De vrouw werd hevig bloedend een woning binnengedragen, waar zij het bewustzijn ver loor. Een lid van de E.H.B.O. verleende de eerste hulp. Waarschijnlijk is een slagader getroffen. Later is de vrouw in emstigen toestand naar het Academisch ziekenhuis overgebracht De politie slaagde erin den dader te ar resteeren. De oorzaak van de twist is waar schijnlijk minnenijd. De vrouw had nl. ie kennen gegeven, dat zij niet meer met A. K, wilde samenwonen. Kunst en Letteren. REMBRANDT-BIJBEL, Het aantal teekeningen, schetsen en schil derijen met Bijbelsche onderwerpen is bij Rembrandt grooter dan dat van een der overige kunstenaars. Van sommige Bijbelsche verhalen ontwierp hij wel een twaalftal composities. Toch is bij Rembrandt nooit de gedachte opgekomen, om den Bijbel blad voor blad te illustreeren. Als echt kunstenaar werd hij door bepaalde geschiedenissen en personen in de Schrift bijzonder aangegrepen. Echt Rembrandtiek is, zoo schrijft de Chr. Encyclopaedic, dat uit dc zwarte nachtscha duw des levens het heimwee naar licht en harmonie wordt geboren. En dat licht heeft Rembrandt in de eerste plaats ontvangen uit den Bijbel, waarin zijn moeder hem leerde lezen. Het behoeft daarom geen verwondering té wekken, dat zelfs thans nog, nadat waar schijnlijk zooveel van Rembrandts werk ver loren is gegaan, toch ver over de 500 teeke ningen van bijbelsche personen of taferee- len bewaard zijn gebleveoi en meer dan 200 etsen en schilderijen op dit gebied. Maar om het waarlijk schoone van zijn kunst te zien, is het noodig, dat de tekst van het Bijbelsch Verhaal, door Rembrandt in zijn kunstwerken weergegeven, ons helder voor den geest staat. In deze behoefte wil de Rembrandt-Bijbel voorzien. Hij bestaat uit 2 deelen met 240 afbeeldingen, terwijl dan bij iedere repro ductie dc volledige tekst wordt gegeven van het Bijlbelverhaal, dat de groote schilder tot plastische uitdrukking brengt. Fraai uitgevoerde reproducties op bijzon der mooi kunstdrukpapier met bijgevoegdon tekst van de Bijbelsche verhalen, dio den grooten kunstenaar inspireerden, geven ann dezen Rembrandt-Bijbel hooge en blijvende waarde. Deze Rembrandt-Bijbel is samengesteld door Prof. E. W. Bredt te Munchen en voor zien met een voorrede van Prof, W. Vogel sang, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De N.V. Uitgevers-Maatschappij E.N.U.M. te Amsterdam heeft recht op waardeering voor haar loffelijk streven om den Rem brandt-Bijbel, waarvan in het Duitsch roods een uitgave bestond, thans in het Neder- landsch te doen verschijnen. Zij is er in ge slaagd een werk te leveren, dat voor be trekkelijk lagen prijs aan hooge aesthcii- sche eischcn beantwoordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1