BINNENLAND. verbiu ffende acceleratie. DONDERDAG 7 MEI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 RIJKSBEGROOTING EN AMBTENAARSSALARISSEN Op onze vraag aan den minister van Fi nanciën of het gerucht juist is, dat bij de voorbereiding van de Rijksbegroofing voor 1932 een tekort van f 50 millioen geconsta teerd is en dat dit 'tot bijzondere maatrege len heeft doen besluiten, antwoordde Z.E.xc dat al wat te dien aanzien dezer dagen ge publiceerd is, voorshands op fantasie berust. Er is weinig risico aan verbonden zei- de de minister thans een bericht te plaat sen, dat het opmaken der begroeting moei lijkheden geeft; het is ook vrij gemakkelijk daarbij met gebruikmaking van eenige vage gegevens een tekortcijfer te constateeren en het eenvoudigste is wel, maatregelen, waar van de één aan den ander zegt, dat ze in den tegenwoordigen tijd wel eens zouden kunnen worden genomen, met den nimbus van een „loopend gerucht" te omgeven. Practisch heeft dit alles echter geen waar de. De moeilijkheden zijn bekend, ook zon der dat ze in de krant staan. Van het ramen van een bepaald tekortcijfer voor 1932 kan op dit oogenblik nog van verre geen sprake zijn. En van de overige geruchten ligt de basis meer in „ingezonden stukken" of misschien ook in wat elders geschiedt, dan in ministerieels overwegingen of besluiten. AANBESTEDING Vanwege den directeur-genienaal der Zui derzeewerken werd aanbesteed die aanleg ,van verkeerswegen binnen die Wieringer- aneer van D eHoukes naar Oostpunt en van .Oostpunt naar Nieuwesiuiie, het uitvoeren .van grondwerken nabij Oostpunt en langs de kade t.usedhen Oostpunt en Nwuwesluis met bijkomende werken- Raming f 140.000. [Laagste insdhrijfeter N.V. Bouwbedrijf vb. p. W. Klos te Baarm voor f 112.900. Kerknieuws. DE NEDERL. FABRIKAAT DEMONSTRATIE TE ARNHEM De kans van doorgaan van de plannen inzake de in 1932 te Arnhem te houden demonstratie van het Nederlandsch fabri kaat hangt van drie zaken af, en wel of de Ilegeering het werk zal financieren, of de fabrikanten genoegzaam zullen deelnemen jen of Arnhem, Velp en Oosterbeek voor een extra-bezoekcompagne zullen zorgen. Wat het eerste betreft is door de Regee- ïing tot op heden nog niets beslist en wat liet tweede aangaat is ten aanzien van een algemeene deelneming van fabrikanten nog niets met zeikerheid te zeggen. Evenmin kan dit gezegd worden van een extra-bezoek campagne. Valt ook maar een dezer drie samenwerkende krachten uit, dan zal het voornemen reeds niet kunnen worden uit gevoerd, DR. VAN DEN TEMPEL NOG STEEDS AAN HET BED GEBONDEN Naar Het Volk meldt, is het kamerlid Pr. v. d- Tempel van de pietiris volkomen hersteld, doch is hij, toen hij reeds mocht opstaan, aangegrepen door een kwaad aardige griep, welke hem opnieuw te bed wierp. Het zal, zegt het blad in eenigszins eigen aardig Nederlandsch, nog wel geruimen tijd duren, voordat hij als geheel genezen weer „opgeleverd kan worden". 'Air. H. Idema te Voorburg is benoemd tot hoogleeraar in het Ned. Indisch Strafrecht en de Ned. Indische Strafvordering aan de- Universiteit te Leiden. Uit Oost-lndie MOORDENAAR GEVAT. BATAVIA, 6 M>i (Anefca). De gisteren te Bandoeng bij een inbraak gearresteerde in lander, werd beden door twee familieleden herkend als karo.fng, de moordenaar van den onder-commissaris van politie te Bata via, Van Rees. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Papendrecht, G. A. Pott te Rotterdam-Kralingen. Te Zegveld, A. M. den Oudsten te Elburg. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Strijen, F. Dresselhuds te Oldeboom. Te Boombergum, J. Kapteyn, cand. te Almelo. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Schiedam, J. W. van Ree te Barendrecht en P. Zwier te Alphen a. d. Rijn. Beroepen: Te Helder, K. G. van Sme den te Haarlem-Noord. BEROEPINGSWERK Te Rotterdam besloot de Kerkeraad der Geref Kerk pogingen aan te wenden voor het vervullen van de vacature ontstaan door het emeritaat van Ds. C. B. Bavinck, alzoo weldra het beroepingswerk ter hand te CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. Door het Prov. Kerkbestuur van Overijsel is tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heer A. de Bruyn, Theol. cand. aan de Universiteit te Leiden, wonende Charlotte de Bourbonplein 11 te Den Haag. Het Prov. Kerkbestuur van Groningen heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Hervormde Kerk toegelaten den heer G. P. Post, Van Aerssenstraat 10 te Den Haag, Theol. candidaat aan de Rijksuniversiteit Ij Utrecht. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. G. Bouwmeester, Geref. pre dikant te Andel en Giessen-Rijswijk, die het beroep aannam naar Rotterdam, hoopt aldaar Dinsdag 7 Juli e. k. in een avondgodsdienst oefening intrede te doen, na in denzelfden dienst te zijn bevestigd door Ds. N. Buf- finga aldaar. Ds. E. Groeneveld nam Zondag af scheid van de Ned. Herv. Gemeente te Dalf- sen wegens vertrek naar Soest, met een pre dikatie over Efeze 3 20 en 21. Hij werd toe gesproken door den consulent, Ds. KL Visser van Zwolle, die liet toezingen Ps. 121 4. Ds. K. G. Kwint, overgekomen van Ter- kaple, heeft Zondag zijn intrede gedaan bij de Ned. Herv. Gemeente te Slochteren. Des morgens werd hij bevestigd door zijn vader, Ds. II. Kwint, van Utrecht Des middags ver bond de nieuwe predikant zich aan zijn ge meente met een predikatie over Ps. 119 43. Na afloop hiervan werd hij toegesproken door Ds. F. Siega van Schildwolde, namens de ring en als consulent, door ouderling J. van Timmeren namens Kerkeraad en Ge meente, en door den Burgemeester van Slochteren, Mr. van der Hoop van Slodhte- ïvn. Het kerkgebouw was geheel gevuld. De. P. Mei Jee nam Zondag wegens ver- GerefniSrkGtePG?Sll(DrG), waaraan hij ruim mens die ge nabuurdie Kemk van Zw< Ds. J C Bomgdionf namens diiie van laudie. Toegezongen werd de zegenbede uit Ps. 121. Heit kerkgebouw was overvol Da W. de Peer nam wegens a-s. ver trek naar Stevens weert Zondag 1.1. afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Eist, met een predikatie over dezelfde tekst waarmee hij 8 October 1911 zijn intree aldaar deed, nl. Joh. 1 43a: „en hij leidde hem tot Jezus". Namens de Classis Bommel en den Ring Tiel sprab Ds. I. A. Haag, van Meteren, den vertrekken den herder en leeraar toe, terwijl Ds. R. C. G. Troelstra, van Varik, als consu lent, het woord voerde, op wiens verzoek de zegenbede uit Ps. 121 werd toegezongen. De gemeente was in grooten getale opgekomen, terwijl ook velen uit naburige plaatsen deze afscheid'sure bijwoonden. D s. "W. iM. R o e s t, predikant bij de Baptisten-Gemeente te Delfzijl, hoopt Zon dag 10 Mei a.s. afscheid te nemen van zijn tegenwoordige gemeente, om 17 Mei d.a.v. intrede te doen te Siddéburen. Als bevesti ger zal optreden Ds. J. Louw van Groningen. Ds. G. v a n d e r Z e e, Ned. Herv. predi kant te Wapenveld, hoopt Zondag 26 Juli afscheid te nemen van zijn tegenwoordige gemeente, om 2 Aug. d.a.v. intrede te doen te Vaassen; als bevestiger zal optreden de consulent, Ds. J J. van de Pol te Oene. ZONDER PREDIKANT. Te D e 1 f z ij 1 zal de vacature van Ds. W. M. Roest als predikant bij de Baptisten- Gemeente ïiiet weer vervuld worden, we gens' te geringe financieele draagkracht. De pastorie is reeds verhuurd. OUDERLINGENCONFERENTIES Te Arnhem heeft in de voortgezette Gel- dersche Geref. Ouderlingen Conferentie. Dr. G Keizer, van De Steeg, gerefereerd over: „De verlating van het ouderlingenambt". De referent heeft het onderwerp vragen derwijs behandeld. Hoewel onze kerkrechtelijke werken wei nig of niet erover spreken, het kwaad komt, volgens Spr. niet sporadisch maar vrij alge meen voor. Hij vroeg zich af, met welk ver schijnsel we hier te doen hebben en hoe het zoo veelvuldig kan voorkomen, waar de ge volgen zoo ernstig zijn en den goeden gang van het gemeentelijk leven "'.unnen verzaken Spr. onderscheidde vijf gestalten, waar onder deze verlating of wat daartoe leiden kan, voor kan komen. Hij groepeerde die aldus: 1. eon onwillekeurige onderschatting van het ouderlingenambt; 2. een weloverwogen overschatting van eigen ambtsbediening; 3. een ernstig of vermeend ernstig nemen van de vereischten door Gods Woord, bij zonder in de pastorale brieven gesteld aan de te verkiezen ouderlingen; 4. een gemotiveerd dringend verzoek om onuthefffing van het ambt; 5. wat de Kerkenorde noemt trouwelooze verlating van het ambt Spr. wees voorts op een niet ernstig pemen van de zijde der Gemeente van de treflijkheid van het ambt en van de zijde der ambtsdra gers een niet genoegzaam bedenken wat men betuigd heeft te gelooven met betrekking totde verkiezing van zijn ambt. Een der ver raderlijke gevolgen van het kwaad is, aldus Spr.. dat men het licht neemt met zijn ambts beloften en vooral onder de leden der Kerk, dragende het ambt der geloovigen, die drei gen met: „ik zeg mijn lidmaatschap op". Als voorbeelden van deze verlating geeft de H. Schrift Jopa, Johannes en Markus. Met ernst bestraft de Solirift deze zonde. Komende tot den Kerkelijken weg, is Spr. van oordeel, dat bij de onwillekeurige onder schatting van het ambt voorzichtigheid in de behandeling en een zacht woord gewoon lijk d'e verlating zal voorkomen. Tegenover de tweede groep van verschijnselen herin nerde Spr. aan: „Wandel voor Mijn aange zicht en wees oprecht". Deze groep draagt een zeer ernstig karakter. Bij de derde groep arbeide men om den bedrukten broeder te bevrijden en men late hem niet licht los. Bij de vierde groep houde men niet lang aan, dat het verzoek om ontheffing worde ingetrok ken, doch men verleene die. Tegenover de trouwelooze verlating, houde de Kerk zich aan de Kerkenorde, wijl die verlating een poging is tot verbreking van het Kerkver- Tenslotte wees Spr. op het noodzakelijke van in trouwe censura morum te oefenen door elkander in den Kerkeraad vriendelijk te DIACONALE CONFERENTIES. Onze Zeeuwsche medewerker meldt ons: De 11de Jaarlijksche Conferentie van de Zeeuwsche Gereformeerde Diakenen zal op Vrijdag 12 Juni a.s. in de Geref. Kerk te Goes gehouden worden. Na de gebruike lijke opening zal de verkiezing plaats heb ben van Comité-leden, wegens periodieke aftreding van de broeders J. S. Bedet van Goes, J. P. Brouwer van Zierikzee en A. W. Pitappel van Bergen op Zoom, waar van alleen de laatste, als zijnde in het diakenambt gebleven, herkiesbaar is. Ter vervulling van de vacature der Clas sis Goes zijn niu gecandideerd de B.B. L. Smit van Goes en H. van Vessem van We- meld'inge, en voor de Glassis Zierikzee de B.B. W. van den Berg te Brudnisse en J. F. van de Vaate van Zierikzee. In de morgenvergadering wachten eenige belangrijke vraagstukken om oplossing, nl. een vraag van de Diaconie van Hoek Zeeuwsch-Vlaanderen)Mag een Diaconie ter bestrijding van buitengewone uitgaven naast andere middelen, ook gebruik ma ken van een renteloos voorschot, haar door Gemeenteleden aangeboden? Voorts zal on der de oogen worden gezien een vraag van de Diaconie van Terneuzen, nl.: Kan er voor een Diaconie principieel bezwaar bestaan, indien één door haar verzorgde broeder ot zuster tevens steun ontvahgt uit een fonds ter bestrijding der tuberculose? Vervolgens zou het Provinciale Comité zelve gaarne de beantwoording zien van de vraag: Is er vol doende contact tusschen Diaconieën en ver schillende vereenigingen in de Gemeente, welke zich bewegen op het terrein der barm- hartgheid en is het gewenscht, dat de Dia conieën gebruik maken van vrouwelijke (zuster) hulp? In de namiddagvergadering hoopt op te treden de redacteur van het „Diaconaal Correspondentieblad Mr. A. J. C. van Beeok Kalkoen, van Den Haag, die hoopt te spre ken over het onderwerp ,JDe samenwerking der Diaconieën". Voor de Diaconale Confe rentie in Zeeland is steeds groote belang stelling, en afgezien van het aantrekkelijk programma, zullen velen het daarbij als aantrekkelijkheid beschouwen de nieuw gebouwde Gerefonmeerde kerk met haar lokalen te bezichtigen. NED. HERV. [KERKVOOGDIJEN. De Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Hervormde Kerk hield gisterenmiddag te Amsterdam een algemeene vergadering onder leiding van den voorzitter, J. A.< Bakker, van Menaldum, die op meerdere saamwerking in de Kerk aandrong. De Ver- eeniging is vorig jaar niet aan beteekenis toegenomen, de verwachtingen zijn niet alle vervuld, terwijl in den boezem van het hoofd bestuur geschilpunten naar voren traden, ten gevolge waarvan twee leden uittraden. Het Maandblad bloeit. Ook werd eenig tact verkregen met den Bond van Predikan ten, doch nog niet met de Federatie Diaconieën. Met den Raad van Beheer de Predikantstractementen hebben 'n drietal leden van het Hoofdbestuur geconfereerd over: 1. het surplus-tractement, 2. het ver- hoogen der aanslagen, en 3. den invloed van het zielental op den aanslag. Door deze conferentie is een sfeer geschapen, welke overleg tusschen de Vereeniging en den Raad van Beheer mogelijk maakt. Een georgani seerd verband bestaat evenwel niet. Wel worden door de Vereeniging voor de benoe ming van twee leden aan Je Synode voor drachten aangeboden overeenkomstig art. 12 van het Reglement op de Predikantstracte menten, doch tusschen de leden, die uit de voordracht zijn gekozen en de Vereeniging bestaat op dit oogenblik geen enkel contact. De uitslag der procedure Ouddorp stelt de Vereenging voor nieuwe en groote verant woordelijkheden. Financieele versterking der vereeniging is dringend noodzakelijk. Voorts zal een alge meene secretaris noodig zijn met een eigen vereenigingsbureau. Het verzekeringswerk, het redactioneele werk en de juridische leiding moeten onder één dale samengebracht worden. Er ontbreekt een voorlichtings dienst inzake kerkbouw, orgelbouw, alsook een voorlichtingsdienst inzake de reglementen van de Kerk. Betreurd wordt, dat er naast de Vereeni ging nog een Vereeniging van Protestee- rende Kerkvoogdijen bestaat. Men hoopt echter vroeg of laat toch tot een fusie met deze vereeniging te kunnen komen. De Her vormde Kerk lijdt zwaar onder den rich- tingsstrijd. De heer C. W. E. van Voorst van Beest bracht als waarnemend secretaris verslag uit. Einde 1930 waren 538 Kerkvoogdijen aan gesloten, d.i. 42 meer dan het voorgaande jaar. Nog 800 Kerkvoogdijen bleven afzijdg staan. Men is dit jaar voortgegaan met het oprichten van provinciale afdeelingen; die var West-Brabant en Oost-Brabant met Limburg kwamen er bij. In het algemeen bestaat voor aansluiting bij een provinciale afdeeling meer animo dan voor die bij de vereeniging. Men hoopt binnenkort ook een provinciale afdeeling te kunnen vestigen in Noord-Holland en eveneens in Zuid-Holland. De ambtenaar van de verzekeringscommi&- sie. Mr. H. A. J. ter Linden, kreeg eervol ontslag; in zijn plaats trad Mr. H. Kipper- sluys in functie. Het werk van deze com missie breidt zich gestadig uit. Het aantal leden, dat de verzekering van hun eigen dommen door tusschenkomst van „Storm- brand" tot stand brengt, neemt langzaam maar zeker toe. Vervolgens werd rapport uitgebracht de rekening betreffende ontvangsten en uit gaven in 1930. Aan contributies ontving de Vereeniging f 6030. Onder de uitgaven komt een post voor ten bate van het Archief bureau der Ned. Herv. Kerk ten bedrage van f 300. De rekening sluit met een totaal aan -inkomsten van f 6341.39 en aan uitga ven van f 5362.54, zoodat er een batig saldo van f 978.85 valt te noteeren. Het kapitaal der Vereeniging bedraagt thans f 8711.61. De vergadering benoemde tot leden van het Hoofdbestuur de aftredende leden J. A. Dominicus en C. van Harderwijk en voorts in de plaats van Mr. C. W. E. van Voorst van Beest Mr. G. Vixseboxse te Almelo en in de plaats van Mr. W. H. Kohier Mr. A. de Jong te Dordrecht. Ook hechtte de vergadering haar goed keuring aan de benoeming van Ds. C. J. Bartels tot adviseerend lid van het Hoofd bestuur. Aangenomen werd een ontwerp-reglement vpor de provinciale afdeelingen. Een voorstel van de afdeeling Oost-Bra bant en Limburg om de mogelijkheid van de instelling van een Orgel- en Klokkenraad door de Vereeniging in overweging te nemen, im de vergadering met algemeene stern en aan. Vervolgens held Dr. J. Ch. Kromsigt, van Rinsumageest, een referaat over: „Tweeërlei kerkegoed, pastoralia en pastoraal". Te Be lling wol de is het gerestau reerd kerkgebouw der Geref. Kerk in ge bruik genomen, bij welke gelegenheid Ds. E. de Jong, ouderling K J. Moltmaker en archi tect Henri Rots, van Groningen, het woord voerden. Laatstgenoemde gaf belangeloos zijn medewerking. KERKGEBOUWEN. Bosk o o p. In aanvulling od ons ver slag van gisteren berichten we thans nog, dat bij de ingebruikneming van de nieuwe Geref. Kerk aldaar, na burgemeester Colijn nog het woord gevoerd is alleen door Ds. Mr. G. M. den Hartogh te Hazerswoude die sprak namens deze naburige gemeente en namens de classis Leiden. Hij wenschte de gemeente van Boskoop geluk met haar nieuwe kerkgebouw en vestigde de aandacht op de wryzigingen, welke er na de Refor matie en ook in de vorige eeuw in het Geref. kerkelijk leven hebben plaatsgehad. Hij wees op de Kerken onder het Kruis en hoopte, dat ook de Geref. Kerken steeds zul len zijn en blijven Kerken onder het Kruis door dicht te schuilen bij het Kruis van onzen Heere Jezus Christus. Na den wensch dat de Gemeente hier in vrede en liefde mocht samenwonen, verzocht hij te zingen: Psalm 133 3: Waar liefde woont, gebiedt de heer den zegen. Te Vinkeveen wordt de nieuwe Ned. Hervormde kerk Dinsdag 12 Med a.s. ir binuilk genomen. Ds. M. B. Verkerk zaïl daar bij voorgaan. VERBLIJDENDE VERSCHIJNSELEN. Ds. M. H. A. van der Valk, van Hillegers- berg, schrijft ons hedenmorgen: Gisteren (Woensdag) was ik te Londen op de Jaarvergadering van het Britsch- en Bui- tenlandsch Bijbelgenootschap, die in Queen's Hall gehouden werd, en gepresideerd door Graaf HaiLsham. Hij zeide er zeer dankbaar voor te z\jin, dat in dezen bewogen tijd, ook een periode van geestelijk pessimisme, den waardjk grooten invloed van dat Ge nootschap kon en mocht worden gewezen. De jaarlyksche uitgave bedraagt steeds oi geveer bijna vijf millioen gulden en was d jaar precies 4.876.380 gulden tegen een ii komst an 4.866.348 gulden, terwijl thans de Bijbel al in 644 talen is vertaald en uitge geven Graaf Hailshain merkte voorts op, dat de uitbreiding van den arbeid van het Genoot schap zeer merkwaardig kon genoemd wor den, daar over het algemeen de Christenheid ook in Engeland, niets anders denkt, dan dat de roemvolle dagen van buitengewonen bloei in het middelste gedeelte van de re geering van Koningin Victoria voor goed tot het verleden behooren, daar toendertijd veel meer belangstelling scheen te zijn voor den arbeid in het Koningrijk Gods en er ook meer ijver voor aan de dag gelegd werd dan heden ten dage. De werkelijkheid is evenwel, dat de ver spreiding van den Bijbel en gedeelten er van thans zesmaal meer bedraagt, dan in dien bloeitijd, en er dus zeker geen reden is tot pessimisme, wel daarentegen vain innige dank baarheid jegens God, die dezen ongedachten voorspoed heeft gegeven. De meeste men- schen denken wel, dat sedert het uitbreken van den oorlog, en vooral na den zooge- naamden vrede, een jonger geslacht is opge staan, dat heel wat minder belang stext -in de Heilige Schriften dan het voorgeslacht, doch sedert den wereldoorlog is de versprei ding van den Bijbel juist meer dan verdub beld. Wel was het afgeloopen jaar een jaar van malaise en depressie heef de wereld door en tengevolge daarvan ook toenemende werk loosheid, mede in Groot-B rittanië, maar slechts éénmaal zoolang het Genootschap be staat, is de som van uitgaven in geld en het totaal der verspreide Bijbels overtroffen ge worden: 1930 staat dus in den rij der jaren nummer twee. In dat jaar zyn 11.888.226 Bijbels of gedeelten er van door het Genoot- Daar het gisteren juist 21 jaar gei'eden 'as, dat de Koning den troon had beklom- len, ik zag overal in Londen de vlaggen itgestoken wilde Graaf Hailsham herin neren aan het woord, dat Koning George bij zijn troonsbestijging in zijn proclamatie ge zegd had: lrHet is mijn vaste hoop, dat mijne onderdanen nooit zullen ophouden de edele erfenis die zij in den Engelschen Bijbel be zitten, lief te hebben. Gods Woord toch is immers uit menschelijk en wereldlijk stand punt bezien de voornaamste der nationale schatten en zijn geestelijke beteekenis is het meest waardevolle, dat deze wereld ons schenken kan". Als ik hier nog byvoeg, dat blijkens het op deze vergadering uitgebrachte rapport, in het afgel'oopen jaar de Bijbel in 14 nieuwe talen is overgezet dan kan men waarlijk wel ■een van moedgevende teekenen. LUTHERSCH BUITENCENTRUM Met ingang van 1 Mei is het Luthersch Buitencentrum „De Hoefslag" by Baarn we der in exploitatie. Het is aan het Bestuur niet gelukt een geschikt huis met terrein te vinden, om daar de exploitatie voort te zet ten. Als leider en leidster zijn opgetreden de heer en mevrouw van der Zee. Behalve voor enkele personen is dit centrum speciaal ge schikt voor Luthersche vereenigingen en clubs voor het houden van „weekends". Ook is er gelegenheid tot kampeeren. Verleden jaar werd het voor het eerst geëxploiteerd en de exploitatie had een bevredigend verloop, KERKORGELS. Te Boskoop zal in het Gebouw voor Chr. Belangen „Salvatori" een nieuw rein- pneumatisdh pijporgel worden geplaatst De bouw ervan is opgedragen aan de El. Orgel- fabriek M. Spiering te Dordrecht Te Zevenbergen is de restauratie m het orgel in de Ned. Herv. kerk opgedra gen aan de N.V. Standaart's Orgel fabrieken te Schiedam. ROFFEL-RL MEN VRIJ NEDERLAND ten in het bosch- lijk Nuord-Braba de Heerlijkheid Hef Je mag niet meer in de bosschen, Voorzoover die er nog zijn; Je mag niet meer langs de dijken Zitten in de maneschijn; Je mag niet meer in de duinen Als je geen bewijs bezit; Je mag niet meer visschen, waar een, Vischje in het ivater zit; En je mag niet meer parkeeren Als er een blauio bordje staat; Uithangborden zijn verboden Boven de gemeentestraat; En je mag geen vuilnis werpen In het water van de gracht; En je mag geen wartaal spréken, Anders wordt je opgebracht In de zee mag je niet zwemmen, Hij is anders groot genoeg! En je haan mag niet meer kraaien 's Avonds laat en 's morgens vroeg En daar mag je nilcs van zeggen Anders ben je in verzet, Krijg je hechtenis of boete, Want zoo staat het in de wet Ach, wat zouden we genieten Van ons dierbaar plekje grond Als het algemeen erkende Vandalisme niet bestond. (Nadruk verboden) LEO LENS. UIT HET SOCIALE LEVEN STAKING IN DE BOUWBEDRIJVEN GEËINDIGD Men meldt ons uit Delfzijl: De staking onder de bouwvakarbeiders in deze gemeente, die de vorige week Woensdag en in de gemeente Appingedam uitbrak, om-» dat het contract was afgeloopen, en de pa* troons een andere regeling wenschten, is Dinsdagavond, na gehouden besprekingen te Appingedam tusschen de patroons en de af» gevaardigden der werknemersorganisaties ge» eindigd. Men is nl. inzake de arbeidsvoorwaar» den tot overeenstemming gekomen. De nieuwe regeling omvat naleving van het landelijk collectief contract met dien verstan de dat de clausule inzake regenverzuim niet van toepassing is. De vacantiezegels zullen worden verstrekt met ingang van Zaterdag aanstaande. Naar de „Volkskrant" meldt, hebben de» Maandag voor den kring Hoogerkeide (N. Br.) gevoerde besprekingen geleid tot een voorloopig accoord tusschen den R.K. land- arbeidersbond en de neutrale patroons. Laatstgenoemde zullen de 26 cent betalen en zich verder aanpassen aan de uitspraak, welke van de arbitrage-commissie voor derf kring Steenbergen is te verwachten. De arbeiders hebben vergaderd in Woens» drecht, Ossendrecht en Hoogerheide. De arbeiders wezen eenparig af de beslui* ten van de roomsch-katholieke werkgevers, die in dezen kring het uurloon zullen ver lagen tot 20 cent en geen arbitrage zeggen te aanvakrden. Naar het blad verneemt-, besloten de arbei ders den roomsch-katholieken werkgevers een ultimatum te zenden, waarbij wordt ge dreigd den arbeid op korten termijn te zul len neerleggen, indien deze werkgevers niet heel spoedig op hun besluiten terugkomen, INTERNATIONAAL VERBOND VAN CHR, BEDIENDENORGANISATIES Op Maandag 28 en Dinsdag 29 September houdt het internationaal Verbond van Chr, Bediendenorganisaties een congres te Parijs. Op 1 Januari had genoemde organisatie! 700.000 leden, aangesloten in elf landen. Op het congres zal Dr. Jahn (Duitschland)1 spreken over: „De werkloosheid", mej. Möhrke (Duitschland) over: „De werkloosheidsverze kering", de heer Poimboeuf (Frankrijk) over: „De toelating der buitenlandsche bedienden", de heer H. J. Zier (Nederland) over: „De vak opleiding der handels- en kantoorbedienden" en-mej. Palmers (België) over: „De regeling der winkelsluiting". Uit de Antirev. Partij. OOK TE BARENDRECHT. Naar men ons meedeelt, hebben, wegens verschillen op sociaal terrein een 24-tal leden de anti-rev. kiesvereeniging „Bijbel en Oranje" te Barendrecht, deze verlaten en een eigen kiesvereeniging' „Calvyn" gesticht. Voor den raad werden als candidaten gesteld de heeren PI. den Otter, aftr. lid; W# Buitendijk, L. Roos en C. v. d. Heiden. NAAR „DE ONSTERFELIJKE STAD" V.*) 't Is Zaterdagavond. Wij liggen aan de foade van Beyroeth (Syrië, stad van 200.000 inw.) dus aan Aziatischen grond. Laat me <u nog kort onze reis hierheen beschrijven. Stromboli. Is dat Stroniboli? Maar dan Iheb ik or een geheel vorkeerde voorstelling van gehad. Ik dacht me een klem eilandje met een hoogen rookpluim. En nu? Ik zie een berg uit de zee rijizen 900 M. hoog. Hij [heeft den vorm van een gelijkibeenige kegel met een basisboek van 30 gr. Met twee top pen naast elkaar. Honderd meter onder den eenen top stijgt een grijze rookwolk, die dooi den wind zijwaarts uit wordt gdblazen. Het eiland is 17 vierk. K.M. groot entelt volgens mijn reisboek 3000 inwoners. (Ik lees daar juist in de soheepsmeldingen, be neden in de kooi, dat de krater weer hefti ger werkt en sommige dorpjes in gevaar zijn). Volgens 't zeggen is bier de ingang van het vagevuur. Reeds zien wij de bergen van Sicilië en van Calabrië (de neuspunt van de Italiaan- eche schoen). Daar moeten wij tussehendoor. Dat is moeilijker dan het lijkt. Dat wisten de ouden al en Homorus vertelt reeds van Scylla en Cbarihdls, die, do eene oostelijk, de ander westelijk, het leven van den armen zeeman belaagden. Nu had ik gemeend, «lat dat allemaal voorbij was en zoo'n snel- t IV stond in ons blad van 6 Mei j.l. schroevig schip zioh om al die gevaren ilit oude dagen niet te bekommeren had. Niets is minder waar. In deze zeestraat (van Mes sina) moet de kapitein altijd zelf op de brug zijn. En izie maar, het schip stuurt niet rechtuit, maar linksaf, recht oip den Italiaan- sohen oever aan; dan wendt het de steven en richt zich naar den Siciliaansc.hen kant. Dan weer zuidwaarts. De verraderlijke zee- stroomingen der straat zijn er nog en eischen nog steeds groote kennis van zaken en wak ker opletten. Hoe heette dat plaatsje ook daar aan de zuidpunt van het vasteland? Ik vraag het aan den dommee, ik vraag het aan nog eenige reizigers. En ik ben 't waarlijk ook vergeten op 't oogenblik. Enfin, de school jongens in Nederland, die weten het. En hun onderwijzers, 't Is Reggio, met een 50.000 inwoners het oude Rhegium, waar Paulus langs kwam (Hand. 28 13). Dat is niet. de eerste keer, dat ik Paulus' naam ontmoette; ik nxoest hem reeds gedenken te Puteoli (vs. 14) (nu: Pozuoli), de plaats, waar wij de solfaharen bezochten). En enkele uren zuidwaarts, daar worstelde de apostel met de stormen en baren en reu e hem bet ge loof .toen bij en zijn medereizigers het ge vaar ontkwamen „sommige op planken, en sommigen op eenige stukken van het schip" (Hand. 2"" 4'). Daar worstelde de apostel om het evangelie rijns Heerer. te brengen in Rome en daar de poort wijder te openen, die ook leidde naar onze lage landen aan de zee. Dat is wel een zaak om even te over peinzen, terwijl het oog daar neerziet op die blauwe wateren en het schip rustig zijn weg vervolgt. Toen was het niet rustig. Maar strijd en gevaar. Van Dinsdagavond Iaat tot Zaterdagavond gaat het maar voort. De zee is haast zoo vlak als een spiegel: de Heere maakt onze weg wel vlak. Wij zien in 't Westen den Etna, als een stillen berg zich af teekenen tegen de lucht Straks komen wij langs Kreta, wat verder langs Cyprus. Wij zien zijn steile kusten, hier en daar een vlaktetje met een dorpje, boven op een hooge klip een schitterend wit, eenzaam kapelletje. En ou de bergen van Kreta nog de voorjaars- sneeuw. Meestal is 't rondom enkel zee: mooi diep blauw, donkerder naarmate wij oostwaarts komen, veel krachtiger dan bij voorbeeld het meer van Genève. Ze is net een zoet spelend kind, dat wat beweegt en z| chtjes lacht, als gij 't aanziet. Maar ook hier heeft Paulus zijn zware dagen gehad en hier is ergens midden in den vliegenden storm, Jona in zee geworpen. En wij Wij leunen maar stil over de verschansing en peinzen maar zoo De dagen gaan voorbij, wij leven als oude renteniers eten en drinken en gaan op tijd naar bed. Net ais thuis als 't vacantie is. Zoo'n schip is net 'n hotel-restaurant met een wandeldek, om te zorgen, dat men niet aan zijn stoel vastgroeit. Wij, Hollanders, hebben een eigen hoek gevonden; daar zoe ken wij elkaar, daar zitten wij hij een. Daar praten we, daar behandelen wij zware en lichte stukken. Toch moet u, lezer, niet denken, dat wij dien heelen dag niiets doen dan de golven j bespieden, 's Morgens half 10 is het „An- daoht1', d,w.z. hebben wij een huiselijke godsdienstoefening, door Prof. Noordtzij, onzen leider, geleid. Dat zijn kostelijke half i uren, een oase iin het leven onzer gedachte, j alls wij daar ingeleid worden in de diepten I van Gods Woord. En samen onze Psalm zingen. En bidden. Wamt zoo'n eet- en drink leven heeft, vooral als het langeir duurt, todh zijn gevaar, het gevaar, dat overal het leven bedreigt, maar sterker in dagen van wedde, van niiet ingespannen werk, het ge vaar van verslapping. Wij danken naast God, den geleerden exegeet voor zijn werk; wij konden het moeilijk beter treffen. En 's avonds hebben we het bepaald druk Om hailf 8 avondeten. Half 9 Lezing van Prof. Noordtzij. Half 10 lezing van een Dudtscben professor. Lezer, ik zal ze u geen van beide oververtellen. Gaf ik de eerste gij zoudt de. door mij overgehevelde wijs heid maar gebrekkig genieten. Voor ons was de stroom van geleerdheid, zooals hij versch opwelde, een verkwikkend, toch zwaar genot, voor u zou hij, gestold en saamgepensf, ongenietbaar zijn, vrees ik. De professor leidde ons rond in Ie cul- inrvloeden, die in Kanaaai hebben gewor* tures aan de Oude Wereldzee, besprek de etelcL Wij hadden uren van groote inspan ning tegelijk van rijk genieten. Daarna naar da Duitsche lezing. Ik heb groot respect voor Duitsche professois en ook voor veel in het Duitsche leven. Maar Duitschland, waar ik zoo vele goede, dooi en door degelijke menschen ken, bracht, toch ook voort een hediieger geesten, die hun hoogste verdienste zoeken in een hooge borst, een hooge 6tem, een hoog oog, men schen bij laag en hoog, wier pummeligheid wier protserigheid, bij alle naties bekend on gehaat is en ten onrechte Duitschland als geheel doen haten. Wat de Duitsche professors ons gaven, was te eenvoudig, misschien geschikt bij ons voor een kmapenverp^ndcïng. Ik tq-vc dit natuurlijk niet wijten aan dieze geleer den, van professors blijf ak in 't alge meen af meer aan de slappe religieuse ontwikkeling van de schande -daar voor ben, in 't algemeen van bet Duitsche volk. En tot det peil moeeten zij als wijze mannen wel afdalen. Maardaardoor raakte 't toch voor ons beneden peil. Verscheidene van onze lui „liepen de kerk uit" Ook deze lezingen in haar uiteenloopende verdiensten, waren inmiddels een nuttige verpoozing en ook weer een lokking tegen- oven- een wereld van kaarten en dansen en van dampende dames. Vrijdagavond vooral was druk. Er was ergens een hoogmis bediend dooi- een aarts bisschop, die mede aan boord was; tegelijk hadden de Joden hun synagoge-avond. Daarna kwam Prof. Noordtzij, daarna de Duitsche lezing. Dat was een zware avond. Want ook naar dien synagoge-dienst zijn sommigen onzer gaan luisteren. De rabbijn, die de leidung had, was op reis, om persoonlijk uit h-et oude land de „heiililge aarde" te halen, waarop zijn over leden vrouw rusten zou. Hij 6tond voor een tafel, waarop twee kaaisen brandden. Als candelabres deden dienst een paai- erg wan kele bierfleschjes. Dadelijk valt u in heel dien dienst, in al die uitingen op: het rasverschil. Zoo ringen doen wij niet, kunnen wij niet. Er lag iets ontroerends in dien heftigen weemoed van den alleenzang en iets sombers in den beurtzang. Achter hem en ons toch stonden een tiental Joden; iets verder achteraf bijna evenveel vrouwen. De Rabbijn zong, de ove rige Joden, ook d vrouwen vie1"»! in, de meeeten zonder in een w te 1:.: n. Dat eentonige lied, dat ziui soms ophief en dan weer neerdaalde in kermend emee* ken, dat zoeken van het Koninkrijk en vin den Koning, daar waar hij niet te vinden is, moest ons, Christenen wel treffen en roeren. Te mikilden van de druk meezingende mannen staat er tooh ook een, die net een gezicht zet, of hij er niet bij boort. Heftig, met schokkend bewegen van stem en hoofd en lijf, gaat het lied door, afwisse lend in aditeenzang en koor. Dan volgen nog kleinere ceremoniën en dan is de dienst uit. Een brave dominee, een onzer men schen, as wel zoo goed en gewillig im hun laatste werk hen te helpen: hij blaast voor hen de kaarsen uit Eerst tobt hij nog wat om ze te vervoeren, maar, gezien de wan kele flesohjes, gaat dat niet. Nu blaast hij ze maar uit. De Jood zelf mag dat niet doen. Een Duitsche Jood komt naar mij toe; liij u iil een en ander uitleggen. Wij spreken een uur af. En dan spreekt hij een paar uur lang in schijnbaar rustige, tooh hartstochte lijke taal van ad den strijd van de Joden in cfe vei6t.ror.iing En als ik hem dan wijs op het tweeërlei feit: ten eenste van het blij vend bestaan van het Jodendom en ten tweede van hun smadelijk volksbestaan als verstrooiden en dat zie als 6traf van hun verwerping van onzen Heiiand en Heere, dan zegt hij: Wij hebben hem niet verwor pen en hij geeft mij don korten in hou van KLausner's bekend werk: Jezus. Ik zes hem: wij weten anders en heter en onze brr n van zeker weten is het Woord Gods Dat geeft zekerheid, niet uw Klausner. Wij worden het niet een6. 't Is bedtijd. H. J. VAN WIJLEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5