|M«m« grihscife (üounuil Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3345 DINSDAG 5 MEI 1931 ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- iijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Allea bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad iy% cent Zondacshlari niet afzonderlijk verkrijgbaar lil nummer bestaat uit VIER bladen 0 ZELFBESTUUR EN BIZONDER LAGER ONDERWIJS. Men gaat van vrijzinnige zijd/3 onvermoeid voort om de vrijheid der schoolbesturen en dus van de ouders te beknibbelen. Nu men het beginsel toe moet geven, zoekt men hinderpalen in de wet tie ontdekken. Een geliefkoosd middel zou zijn om Gede puteerde Staten of een ander college over de zuiverheid der handteekeningen te doen be slissen. Wie zijn kind naar de openbare school wil sturen, zou op zijn woord ge loofd worden; wie echter de bizondere koos, diende op zijn overtuiging getoetst te worden. Veel succes had men niet met dit proef ballon tje. Thans wijst een schrijver in het „Week blad voor Gemeentebelangen" een andere richting uit. Hij gaat de totstandkoming der L.O -wet na en meent, dat Dr. de Visser het zelfbestuur der gemeenten heeft aangerand. De Staatscommissie was van oordeel, dat een schoolbestuur een aanvrage tot den ge meenteraad had te richten om voor de bi zondere school een gebouw disponibel te stellen; maar minister De Visser was van meening, dat dan de volkomen gelijkstelling niet tot haar recht zou komen. De gemeente bouwt haar eigen scholen; dat recht komt dan ook aan het schoolbestuur toe; natuur lijk onder bepaalde voorwaarden. De Minister,kreeg zijn zin: het gemeente bestuur is tot medewerking ver plicht volgens de bepalincen van de wet en kan bij ongemotiveerde weigering door de hooge regeering tot medewerking g e- d w ón gen worden. Dit brengt den schrij ver in genoemd weekblad tot de verzuch- ting: Re vera heeft het schoolbestuur te regelen en te bevélen en het gemeente bestuur te gehoorzamen. Ook voor het opmaken van plan, bestek en begrooting en het uitvoeren van het bouwplan op kosten der gemeente, wordt als regel door het schoolbestuur zorg gedragen. De bordjes zijn verhangen; de overheid is onderdaan, de onderdaan overheid ge worden. Dat wat de gemeente heeft te doen komt behouden eenige weinig zeg gende modificaties neer op verstrekking der benoodigde gelden op verlangen van liet schoolbestuur. En ten slotte komt de conclusie: De hiervoren omschreven taak der ge meente om de belangen van het bijzonder onderwijs te dienen op de wijze als bij die regeling bepaald, is een weinig waar dige. Zij is vernederend voor de gemeente en de gemeentelijke bestuursorganen. Haar ontbreekt de kern van het zelf bestuur. Voor die kern heeft de wet den schijn in de plaats gesteld door dat waar toe zij de gemeentebesturen verplicht, medewerking te noemen. Laten we nu den schrijver maar toegeven, dat de wettelijke figuur eenigszins eigen aardig en van een bizonder soort is: gevolg van het feit, dat men het onderwijs niet geheel tot rijkszaak wilde maken; doch dat anderzijds de schoolbesturen niet overgele verd mochten worden aan die willekeur van gemeentebesturen. Doch, is daarom de conclusie gewettigd, dat het schoolbestuur beveelt en de gemeente gehoorzaamt? Zit er iets gewrongens in? Naar onze meening volstrekt niet. Men mag het geven van onderwijs niet op één lijn stellen met het uitvoeren van hin der-, drank> of begrafenis-wet Op dit terrein heeft de gemeentelijke overheid geen beslis send gezag. Zij staat, opkomend voor da ouders, die zelf geen initiatief bezitten, naast de schoolbesturen en met deze op één plan, tegenover de hooge overheid. Dat rij daarnaast nog weer een andere taak heeft (school bou w), komt, omdat ze de beurs houdt. Doch wat schoolstichting betreft, is er guen onderscheid. Minister de Visser heeft dat goed aange voeld. En gelukkig maar. Anders ware het leed der schoolbesturen niet te overzien ge weest, Er zijn nog zooveel „ouderwetsche" gemeentebesturen DE NEUTRALE VAKBEWEGING. 'tls voor de vrijzinnigen, die niet tot de S.D.A.P. behooren, wel een zeer moeilijke tijd. Ze vinden geen rust meer voor het hol van hun voet. We denken hierbij thans niet aan de stage neergang bij de stembus, maar aan een daarmee parallel loopend verschijnsel: de neutrale naast de roode vakbeweging. Ze i s er, de z.g. neutrale vakbew ging in ons land, welke zoowel het Christelijk als het socialistisch beginsel verwerpt en voorts in twijfel verkeert, of ze zal aanleunen tegen de liberalen of tegen de vrijzinnig-democra ten Ze i s er, doch veel meer valt er ook niet van te zeggen. Ongetwijfeld, er is plaats voor haar. Lang zaam maar zeker heeft de z.g. moderne vak beweging, ondanks voortdurende ontkennin gen, zich ond"' protectoraat van de S.D.A.P. gesteld; totdal men eindelijk de moed vond om openlijk het huwelijksfeest te vieren en de roode vakbeweging de socialistische pers ging financieren. Hierdoor kwamen d/a niet- roode arbeiders, die lid eener moderne orga nisatie waren, in 't gedrang. De meerder heid trok zich van hun protesten niets aan; betoogde, dat alleen de S.D.A.P. voor de arbeiders opkomt en dat zij dus verstandig deden zich maar bij die partij aan te sluiten. Ja, we gaan al in de richting, dat men geen lid der roode vakbeweging kan zijn zonder tot de S.D.A.P. te behooren en omge keerd. Wat nu? Mr. Marchant, die geen aarze ling kent, adviseert zijn partijgenooten: „Ik draag de neutrale vakbeweging een warm hart toe, maar als ik als vakman de keuze had tüsschen een krachtigen modernen bond of een neutralen met een slap handje, dan koos ik den eerste." Royaler kan het niet. Hij betitelt de roode vakbeweging zelfs met de geliefkoosde naarp: moderne bond. Dat maakt de keuze gemakkelijker. Maar voor de liberalen staat de zaak niet zoo eenvoudig. Zij tellen in hun kring te veel leden van de liberale werkgeversver- eeniging om de roode vakorganisatie in be scherming te kunnen nemen. Zij moeten het dus afkeuren, dat wat modern heet, rood i s; en liberale arbeiders dienen dus gewaar schuwd te worden om niet bij rood te blijven. Doch nu doet zich tweeërlei moeilijkheid voor. De Christelijke vakbeweging koos princi pieel stelling tegenover de moderne en daar in schuilt haar kracht. Altijd, ook al is ze ver in de minderheid Maar zóó kan men van liberale zijde niet argumenteeren. Men moet ijveren voor neutraliteit; waarvan echter in- de praktijk gebleken is, dat hierin 'gé§n stuwkracht schuilt voor gewenschte actie.- Bovendien, de roode bonden hebben zoo lang propaganda gemaakt met-hun neutra- liteitsleuze, met hun weerspreken van de stelling, dat S.D.A.P. en N.V.V. wagens waren achter één locomotief, dat zij alle arbeiders soms zelfs van Christelijke huize verstrikten in him het. En wiie ver ward zit, is niet spoedig vrij. Er is echter ook een ander mankement. De S.D.A.P. moge dan niet d e arbeiders partij zijn, zij telt toch vele arbeiders onder haar 'leden. De Christelijke partijen zijn volkspartijen in de wane zin des woords. Doch hoe staat het met liberalen en vrij zinnig-democraten? Dat men er in 't geheel geen arbeiders vindt, zouden we niet durven beweren. Maar men zal ze toch met een lantaarntje moeten zoeken. En zoo blijkt ook hier, dat de eindstrijd gevoerd zal worden tusschen de rechterzijde en de uiterste linkerzijde; het liberalisme in zijn diverse schakeeringen, wordt eenvou dig weggeknepen en buiten de ring gezet. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD 1 MEI Ie die 1 Med-viering in de oogen van een antirevolutionair nu het meest belangrijke feit dat in de afgeloopen week heeft plaats gevonden? Zijn er geen andere zaken ook an beteekenis voor het leven der stad, die in de wekelijksche correspondentie behan deling verdienen? Ongetwijfeld zijn ze er! Daar is nog al tijd de Paleis-Raadihui6kwestie, diie in de af deelingen der Gemeenteraad is onderzocht en die nog heel wat papier en drukinkt zal vergen. Daar is de behandeling van het plan voor de binnenstad, het z.g. verkeersplan, dat op de agenda, van onze komende naads zitting prijkt en dat op 75 milloen kosten wordt geraamd. Daar is de actie van verschillende kan ten opgezet tegen de door ons gemeente bestuur gevoerde loon- en woningpolitiek: wij herinneren slechts aan de bezwaren van het Verbond van Nederlandsche Werk gevers, die deze week door Gedeputeerde Sta ten zijn behandeld en aan de beschouwingen door de Kamer van Koophandel ten beste gegeven. Maar er is wel gelegenheid op al deze din gen terug te komen en over 1 Mei kunnen wij moeilijk schrijven als de viering van dien dag reeds lang achter ons ligt. Wij willen voorop stellen, dat, wanneer wij van de viering van den 1 Mei-dag spre ken, wij slechts denken aan de demonstratie der sociaal-democraten. Zeker de communisten hebben ook hun Meibetooging en Meivergadering en de z.g. revolutionaire arbeiders probeeren ook iets in elkander te zetten dat op een demonstra tie lijkt, maar ze kunnen er niets van maken omdat zoowel de menschen als de geest daar voor ontbreken. Over deze Meibetoogingen zouden we ze ker niet schrijven, ze rimpelen niet eens het water van ons stadsleven, ze hebben geen beteekenis, ze zijn in elkaar gezet, gemaakt, ze dragen in geen enkel opzicht het stempel van echtheid, al ontbreekt de gekruide taal natuurlijk niet Déze demonstraties voeren ons terug in de dagen van onze prille jeugd, toen ook een hoopje ongedisciplineerde arbeiders liepen met een roode. vlag. maar opgerold, en men ergens ir 'n uithoek ging luisteren naair de revolutionaire taal van Domela Nieuwen- huis of een der mindere goden uit den socialistisch-anarchistischen kring. Neen, de sociaal-democraten doen het an ders tegenwoordig. Ze hebben van de 1 Mei demonstratie, van de kreet van opstand een feestdag gemaakt. Ze hebben hun kleurige banieren er bij gehaald, hun roode valken en jeugd-organisaties. hun muziek en spel, zij vieren het lentefeest niet als de venvor penen der aarde, maar als de machthebbers van de toekomst, de profeten van den tegen- woord i gen tijd. Zij hebben in Amsterdam de massa der ar beiders weten te krijgen en te houden. Wie Vrijdagavond de lange stoeten zag, trekkend naar den Dam, wie de oude Plaatse zag. vol roode banieren en roode tulpen, fantastisch aandoende door de lichtschijn der vele hon derden fakkels en enkele lichtzuilen, die heeft begrepen dat er meer noodig is dan een enkele verkiezingscourant om den mach tigen invloed te breken die deze beweging onder ons volk heeft gekregen. En hij begrijpt ook, waarom de wethouder de Miranda het oude regentenpaleis weer wiil zien als Raadhuis van Amsterdam. Als heeft hij gezegd, als wij de meerderheid heb ben ir- clen Raad dan zullen van de torens onze Meiliederen klinken. daD zullen wij van den 1 Mei-dag een algemeene feestdag ma ken. Als wij dazen zin afmaken dan hoort er nog bij: dan zal de roode vlag van de Raad huiskoepel waaien, en de Miranda de men schen toespreken van het balkon van het Paleis. Het is de kracht van de sociaal-democratte dat ze het de menschen niet moeilijk ge maakt heeft met principes. Tastbare dingen heeft men de schare voor gehouden ën gegeven, badhuizen, goedkoope aardappelen, volksvoorstellingen, feestdagen. En nog is het einde niet Men kan en mag voor deze prestatie en organisatie, voor de werkkracht en voor het bereikte resultaat eerbied hebben, ook al ziet men de ontwikkeling van deze beweging met bezorgdheid aan. Met bezorgdheid niet omdat wij niet voelen voor een krachtige sociale politiwk. maar om dat wij weten dat de mensch ook bij sociale politiek alleen niet zal leven. Omdat het einddoel van deze actie steeds weer en uit sluitend is de mensch. Omdat dus het einde altijd weer desillusie zal worden. Natuurlijk hebben wij ook bij de verkie zingen een taak. Wij moeten dit breken met de historie zoo lang mogelijk te; inhouden Maar de strijd tegen de wassende sociaal- democratie wordt niet gestreden in onze po litieke colleges maair in de politieke actie van onze kiesverenigingen, in de social? ac tie van onze vakbeweging, in chr.-sociale organisaties, in de breedere actie van Kerk en Evangelisatie. Daarbij gaat h-et niet om behoud van het oude dat moet verdwijnen, om het handha ven van tradities die hebben gegolden, om een machtspositie eenmaal bekleed. Wie het zoo ziet is toch wel heel ver ai van het verstaan der dingen die onder ons leven. Neen het gaat om het Koningschap van Christus en om de ziel van ons volk. Verdubbeling van actie, van propaganda, van gebed, dat is de roep die van het Mei feest der sociaal-democraten komt tot de christenen van Nederland. AREND VAN AMSTEL. BINNENLAND. AMSTERDAM RAADSAGENDA Doordien de voordracht inzake de Paleis- Raadihuiskwestie op verzoek van veie raads leden m de afdeelimger ie onderzocht, kwam er op de agenda voor de zitting van deze week ruimte voor een heele reeks belang rijke onderwerpen. Wij kunnen aan deze agenda zien hoeveei groot werk de Raad nog moet afdoen, wil hij niet zijn opvolger direct overladen met de overgebleven voordrachten. Daar ie allereerst een voorstel tot af schaffing van het Bruggeld voor de schip perij. Een oud beestje ad, maar dat een taaii leven bleek te hebben. Dan komt aan de orde de stichting van een overdekte Markthad aan de Soerabaja- etnaat, waarover een breede discussie is te wachten, wijl deze hal als proef is bedoeld, doch heefl groot wordt opgezet. De grootste stukken zijn echter het sche ma-plan voor de binnenstad en in verband daarmee de beslissingen over Vijzelgracht en Rokin. Naast deze voordrachten verschijnen nog een a an tad interpellaties, n.l. over het optre den der politie, de bescherming der kunst verzamelingen in het Rijksmuseum, de leve ring van brood door de coöperaties en den verkoop van Perzisdhe tapijten door de Bank wan Leening. Op deze agenda missen we nog het rap- p rt der commissie tot onderz »ek ven het 3500 woningenplan, de generale herziening van de Politieverordening, met de nieuwe regeling der Winkelsluiting, het 6aneerings- plan van de oude stad, de herziening v. n de subsidieregeling voor het Bijzonder Voor bereidend Onderwijs en de voordracht voor de Watervoorziening, terwijl ale vanzelf de Paleis-Raadhuiskwestie ook nog in deze periode dient te worden behandeld. Er zal uus nog heel wet werk verzet moe ten worden eer onze vroede vaderen met vacantie mogen gaan IN DAGEN VAN MALAISE In dagen van economische malaise is de genegenheid en gelegenheid om critiek te oefenen, grooter dan anders. Ieder die de besprekingen heeft medegemaakt in ver band met de vaststelling der candidaten- liisten voor den Gemeenteraad, zal dat heb ben kunnen constateeren. Maar het blijft niet bij die binnenkamer- sohe critiek, die goed is en noodig en dik wijls ook misverstand wegruimt, ook aller lei colleges die in gelukkiger dagen zioh met de politiek niet bemoeien, geven in couran ten en adressen van hun zienswijze blijk en demonstreer en de waarheid van het oude spi eek woord, da. de beste stuurlui 6oms aan den wal staan. Zoo zien wij de actie van het Verbon t van Ned. Werkgevers tegen de verlaging van den aftrek der pensioenpremie van het Gemeent.epersoneel. Voor Gedeputeerde Sta ten betoogde de Voorzitter van dit Verbond dat deze verhooging was in strijd met het algemeen belang, wijl de positie van het Overheidspersoneel reed6 veel beter is dan van hen die iin particulieren dienst arbei den. Hierdoor worden de laeton voor het particulier bedrijf zwaarder en de werkloos heid in de hand gewerkt Tegen deze opvatting kwam de Gemeente bij monde van den beer Kropman, Wet houder, op. De norm bij het bepalen der loo nen bij de Gemeente moet zijn het levens onderhoud, en de pneit.ie van het overheid* personeel moet niet al te onvast worden, en schommelen met elke coninnctminvijziginr Het liikt ons, dat in deze discussie <en paar belangrijke punten niet zijn toegelicht of althans niet scherp naar voren gekomen. I) or het Verbond was niet tegen het besluit bezwaar gemaakt, doch tegen de begrooting. Welnu, het is aan te toonen, dat de begroo- tingspositie deze meerdere uitgaven wal kan hebben. Zelfs nu de Raad besloot, zeker met instemming van het Verbond van Werk ge veis, om de Zakelijke Belasting op het Bedrijf al te sohaffen. In de tweede plaats dunkt ons moest meer belicht worden dat volstrekt niet alle groepen van ret Overheidspersoneel, zoover uitsteken boven de arbeiders in het particulier bedrijf. Uit geldt met name vo r de vaklieden en van velschillende groepen ambtenaren. Maar bovendien in de dagen va.n hooge conjunctuur toen in de particuliere bedrij ven dikwijls krankzinnige loonen werden betaald, toen groote bankinstellingen het personeel kochten met fabelachtige salaris sen en in de bouwnijverheid de patroons elkander geregeld overboden, is de Gemeen te nuchter gebleven, en heeft aan dien wed loop niet meegedaan, hoewel er toen wel persoonel heenging, wijl men elders beter terecht kon en meer verdienen. In vroeger jaren heeft men de slechte po sitie van de Gemeente wel eens dikwijls mis bruikt om lage loonen, te lage loonen te be stendigen. Hoog zijn de loonen ook nu mg niet, a! is de positie van het gemeentep «to neel in het algemeen goed te noemen. Dat er eenige rust kwam en niet van jaar tot jaar het personeel op een hoop gedreven, vas zeker ook een belangrijk voordeel van iet nu aangegane contract Gedeputeerden zullen later litspraak doen. Wij hebben eenige verwachting, dat het niet za.l zijn in den gee6t van het Verbond vanWerkgevers. Amsterdam behoeft nog niet te komen onder controle van het Ver bond van Ned. Werkgevers. DE KAMER VAN KOOPHANDEL Ook de Kamer van Koophandel is over den Amsterdamschen Raad niet tevreden. Dat zou in bepaalde gevallen te begrijpen zijn als men den koophandel of de industrie onnoodiig belemmeringen oplegde. Maar er is de laatste jaren juiot integendeel ge tracht de lasten waar mogelijk te verlich ten. Zelfs'is zoowel voor de Haven als voor de Industrie een speciale commissie be noemd, die moest nderzoeken wat er kan worden gedaan om de ontwikkeling en bloei van handel en bedrijf te bevorderen. Wat is de moeilijkheid nu? Het zijn er twee. In de eerste plaats heeft men bezwaar tegen de verordening op den verkoop van Deensch vleesch. Wij kunnen diit niet best begrijpen. Het wordt niet verboden Deensch vleesch te verkoopen, er wordt ook geen prijs voor vastgesteld, alleen meent men moet het publiek beschermd worden, (.oor dien moet worden aangegeven dat men bui ten landsch vleesch verkoopt. Men zegt, dat dit het Deensche vleesch. dat van goede kwaliteit is, impopulair ma ken zal. .Wij gelooven hiervan niets. Maar wel vreezen wij, dat voorheen heel wat Deensch vleesch voor prima. Hollamdech ie verkocht De Kamer van Koophandel moet toejui chen, dat gelet wórdt op de belangen der koopers, dat de eerlijke handelemanieren worden bevorderd er de eenste klas koop man geen oneerlijke concurrentie heeft te vreezen. Moeilijker nog verstaan wij, dat de Kamer zich ook uitspreekt over de bemoeiingen van de Gemeente met den Woningbouw en zelfs met de rentegarantie aan woningbouw vereenigingen. Hier is de Gemeente aan allerlei regelen door den Wetgever gesteld, gebonden, hier is een scherp toezicht, hier is het vo r bui tenstaanders waarlijk niet zoo gemakkelijk te oordeelen. Bovendien komt hier de bouwnijverheid geen oogenblik in het gedrang, omdat deze huizen ook gebouwd moeten worden en de leveranciers en aannemers zeker niet mon- cler 6afe zijn, dan wanneer particuliere bou wers voor eigen rekening een partij huizen neerzetten. Ook de Kamer van Koophandel, die e n zoo belangrijk instituut is en een groote taak heeft, moet niet over alles willen praten en daarmee den schijn van reactionnaire ge zindheid op zich laden. DEN HAAG HOFBERICHTEN TI. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juiiana zijn gistermiddag te drie uur per auto naar Het Loo vertrokken. Z. K. H. Prins Hendrik bracht gisteroch tend, vergezeld van zijn adjudant, luite nant ter zee le kl. Termij telen, een bezoek aan het Gemeente-museum ter bezichtiging van de tentoonstelling van Nieuw-Duitsch porcelein Hij werd door den directeur ont vangen en liet zich den heer von Pech mann, directeur van de Berliner Porzellan Manufaktur, voorstellen. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Ju liana woonden Zondag in de Willemskerk den jeugddienst bij onder gehoor van di Den Hertog. H. M. de Koningin-Moeder was Zondag ochtend in de Kloosterkerk onder gehoor van Ds. Ferguson. Mr. J. A. RIJKENS. De substituut-officier van Justitie bij de Rechtbank alhier Mr. J. A. Rijkens heeft na een ongesteldheid van enkele maanden zijn werkzaamheden hervat. RAAD VAP BEHEER DER H. T. M. De heer v. Vuuren bedankt en geelt een fijn lesje. Het lid vam den gemeenteraad, A. C. A. vain Vuuren heeft een brief tot den gemeen teraad gericht, waarvan we den korten in houd reeds meedeelden, maar die te fijn is, speoiaal voor de voorstemmens voor de mo tie-Vliegen, om niet don vollediigen tekst te publiceeren. Het schrijven luidt als volgt: „Wettig door u aangewezen als lid van den naad van beheer der N V Gemengd Redirijf Haageche Tramwegmaatschappij zou ik c.imiddel lijk vrijwillig van deze eer afstand hebben gedaan, indien mijn ge- acl te medeleden, die, naar hun zeggen, zich bij de stemming hebben vergist, waren begonnen te erkennen, dat d>e fout bij hen lag en, zonder iets te vraen of te eischen, hun spijt hadden uitgesproken, dat deze nlei meer ongedaan wa6 te maken. Het debat, waarbij ongeroepenen zich ala wakers opwierpen voor mijn eer en fatsoen die ik onder mijn hoede veilig voel, en de aanneming eener motie, waarbij de meer derheid in een waar deer img trad van een geheime stemming, maakten mij dat onmo gelijk. Hetgeen ik m.i. alleen mocht doen als vrijwillige daad en collegiale attentie zou dan een schijn hebben gekregen van eon wijken voor een heibeltje en wat erger is, zou mij gemaakt hebben tot med plich- tige aan een voor het bewaren va'i het ge heim der stemming bedenkelijk precedent. Wat ik toen, tot mijn leedwezen, niet kon doen, kan ik thans met een gerust geweten, dank aan de gewaardeerde houding van de pers, waarvan, bij mijn weten, geen enkel orgaan, onverschillig zijn politieke kleur, de wijze, waarop in deze zaak is opgetre den, heeft verdedigd en niet heeft getoond mijn houding in dezer volkomen te ver staan. Niemand zal dan ook in mijn heengaan thans een bukken kunnen zien voor het ge weld eener motie en niemand behoeft nog te vreezen, dat du raad zich op een prece dent eite dat van Maandag ooit zad durven beroepen. In volle vrijheid geef ik daarom bij dezen aan den raad de beschikking terug over den mij bij wettige stemming op 27 April toe- gekenden zetel in den raad van beheer der H.T.M. en stel ik daarmede mijn geachte collega's die zich door mijn verkiezing zoo verbijsterend zagen teleurgesteld, gnacieuse lijk in de. gelegenheid, hun vergissing te herstellen. WIJZIGING VERORDENING ARBEIDSVOORWAARDEN Artikel 1 van de Verordening nr. 10 van 1927 bepaalt, dat de dienstboden, de naai sters en de keukenmeiden bij de gemeente ziekenhuizen, evenals de schoolschoon- maa.k6ters en de werkvrouwen in gemeen tedienst, in dienst worden genomen krach tens overeenkomst naar burgerlijk recht, welke schriftelijk en in dubbel wordt opge maakt en geteekend door het gezag, waar door, volgens het Ambtenaren- of Werklie- denrelement 1911, de aanstelling anders zou zijn geschied. In verband daarmede werden de overeen komsten, die uit de toepassing van boven genoemde verordening voortvloeiden, voor het vaste personeel van de zijde der ge meente gesleten en geteekend door B. en W. 15 April trad in werking de nieuwe re dactie der Gemeentewet, waarvan art 78 den burgemeester of diens gemachtigde aan wijst om de gemeente bij buitengerechtelijke rechtshandelinen te vertegenwoordigen. Dientengevolge moet genoemde Verorde ning worden gewijzigd in dien zin, dat B. en W. wel de beslissing houden over het vast im dienst nemen, maar dat niet in strijd met genoemd art 78, wordt voorge schreven. dat de onderteekening, d.t de ver tegenwoordiging de gemeente bij een bui tengerechtelijke rechtshandeling, ook door het College geschiedt. Tevens kan men dan rekening houden met de laatste technisohe herziening der salaris- en loonregeling, ala gevolg waarvan ook op de dienstboden, naaisters en keukenmeiden bij de gemeente het Werkliedenreglement 1911 van toepas sing werd; al hetgeen op ambtenaren be trekking heeft, dient dus uit de verordening te vervallen in de artikelen 1 en 2. HAARLEM Ds. L. HOORWEG Jz. Dinsdag 19 Mei zal Ds. L. Hoorweg Jr.. de beroepen 4de predikant bij de Geref. Kerk alhier, bevestigd worden door Ds. A. M. Boeyinga, terwyl de intrede is bepaald op Donderdag 21 Mei. Beide diensten zullen ge houden worden in de Kloppersingelkerk. ORGELBESPELING KLOPPERSINGEL. KERK. Vrijdagavond 8 Mei zal in bovengenoemd kerkgebouw de 13de orgelbespeling worden gehouden. Ds. G. R. Kuiper, van Kralingen, vroeger te Haarlem, zal spreken over het onderwerp: „Spiegels van het hemelsche verschiet". ZWOLLE DE WETHOIJDERSVERKIEZING. In de raadszitting van gister is de heer J. Balkestein opnieuw tot wethouder gekozen. HET MONUMENT AAN DE SASSENPOORT Hedenmiddag had plaats de onthulling van het monument aan de Sassenpoort, ter herinnering aan Zwolle's 700-jarig bestaan. ALMELO ALG. ZIEKENFONDS „ALMELO" Zaterdagmiddag werd het nieuwe kantoor gebouw va-n het Algemeen Ziekenfonds „Almelo"' officieel geopend. Hot woord werd gevoerd door mevr. B. F. Bon em) Faure, en Mr. M. Sichterman, bur gemeester. Dr. A. Santee Landweer bood namens de doktoren een bureau met stoel aan. Daarna sprak nog de heer J. C. Schrijver, oud-voorzitter van het Fonda Het Fonds telt thans 17.000 leden. GOUDA DE S. D. A. P. DRINGT AAN OP BELASTING VERHOOGING. De Raadsfractie van de S.D.A.P. heeft zich met een uitvoerig schrijven gericht tot Ged. Staten van Zuid-Holland. Adressante geeft in dit schrijven met een reeks becijferingen aan, dat de gemeente Gouda in 1933 met een groot tekort zal zitten, indien de door de meerderheid van den Raad goedgekeurde begrooting 1931 ook door Gedeputeerden zal worden aanvaard. Zy dringt er daarom op aan, dat Ged. Staten eerst dan hun goedkeu ring aan deze begrooting zullen hechten, wanneer de belastingheffing zoodanig zal zyn, dat ook in de komende jaren een slui tend budget zal kunnen worden verkregen. GEWESTEL. LANDSTORCOMMISSIE In de laatstgehouden vergadering van de Gewestelijke Landstorm com missie voor Gouda en omgeving, werd als lid dier com missie geïnstalleerd de heer Mr. Ram bon net, burgemeester dei- gemeente Schoon hoven. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regelsL17VJ Elke regel meer0.22Ya Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganc Voornaamste Nieuws. (blz. 1.) Bloedig drama te Amsterdam: huisbewaar- der vermoord. (blz. 2.) President Hoover over bewapening en wereldcrisis. De Kleine Entente bijeen,, ter bespreking van de Toluniekwestie. Engeland tegen hetuitstel der ontwape ningsconferentie. De plannen der sovjets voor Spanje. De broodprijs in Duitschland. Toenemende onrust in China. De rust op Madeira hersteld. Ahrenberg op Groenland aangekomen. Onlusten in Spaansch-Marokko. (blz. 9) Het gejuich der bloembollenvelden. Het gouden feest der Zuid-Afrikaanschs Vereeniging. Dr. Colijn zal in Juni voor de N. C. R. V. een rede houden. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der Stuwadoorswet. Ernstige aanrijding te Sloterdijk. (blz. 11.) Het advies der Staatscommissie inzake Arbeidszorg voor Onvolwaardigen. Jaarvergadering afd. Zuid-Holland vaö Pro Rege. Opening van het vliegveld op West-Schou wen, Gemengd Nieuws. EEN BLOEDIG DRAMA OP HET ROKIN TE AMSTERDAM EEN CONCIERGE AFSCHUWELIJK VERMOORD Maandagavond tegen negen uur bezocht de heer Fahrenholz zijn kantoor op het Rokin te Amsterdam. Toen hij de deur op den hoogen stoep had geopend, sloeg heni de schrik om het hart Overal vertoonden zich in de kleine vestibule bloedsporen. Achter de tochtdeur lag het lijk van een man. geheel met bloed overdekt Hij hleek op gruwelijke wijze te zyn vermoord. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd en binnen eenigen tijd waren aan wezig de commissaris van politie, de heer Harrebomee, de inspecteur Van Cleef, eenige rechercheurs en spoedig daarna de subst. officier van Justitie, Mr. Versteeg, benevens de politiescheikundige de heer Van Ledden Hulsebos en de anatoom-patholoog de heer Hammer. De heer Fahrenholz, die den moord had ontdekt, kon ook aan de autoriteiten mee- deelen, dat het slachtoffer was de concierge van het perceel, de heer Van de Velde, een man van omstreeks 55 jaar. Bij het eerste onderzoek bleek dat den man de hersens waren ingeslagen en dat hij een zevental steekwonden boven of in du maagstreek had. De vermoorde was de schoonvader van den tandarts V. C. de Munck, die in het zelfde gebouw de praktijk uitoefent. Deze laatste woont in Zandvoort en werd ge waarschuwd. De politie heeft zoo spoedig mogelijk een groot deel van het Rokin afgezet, opdat zoo weinig mogelijk personen de onmiddellijke omgeving van het huis zouden betreden in verband met het ontdekken van den dader. Hiervoor werd een politiehond gerequireerd. Voor deze er was, kon worden vastgesteld, dat de vreeselijke daad moet plaats hebben gehad omstreeks acht uur. Het lijk bleaf onaangetast liggen tot foto's waren geno men. Een onderzoek van het lijk bracht aan het licht dat deze moord niet was geschied uit roofzucht, want in de zakker werd emi portemonnaie met geld gevonden. Omstreeks 10 uur kwam de tandarts de Munck. Hij constateerde, dat het inderdaad zijn schoonvader was. die gevallen was als slachtoffer van een moordenaar. Hij deelde ook mede, dat de vermoorde, die wel con cierge is in het gebouw, er niet woont. Zijn woning is gelegen aan een der grachten, ter wijl zijn vrouw in Zandvoort woonachtig is. Het onderzoek met den politiehond om den nog onbekenden moordenaar te vinden, had weinig resultaat. De hond liep, nadat hem lucht was gegeven in de richting van den Dam. Hij bleef echter spoedig staan. Daarna ging hij naar het bekende pon'je en liep weer terug naar het perceel, waad de moord heeft plaats gehad. Een tweede poging leverde evenmin iets op. De politie tast op het oogenblik nog in het duister, wie op zulk een gruwelijke wijze den heer Van der Velde om het leveu bracht. Het mes, waarmedo de moord moet zijn bedreven, is niet gevonden. Lang na middernacht waren justitie en politie nog druk in het huis bezig alles nauwkeurig vast te stellen. Het lijk was intusschen door den Geneeskundigen Dienst naar het Binnen-Gasthuis overgebracht. Nader vernomen wij nog, dat bij een ver der onderzoek in het huis in een keukentje achter in de gang eerst gevonden is ren krant met bloed, daarna ontdekte de poh'tie een lang dolkmes en een houten hamer. Op het dolkmes werd bloed gevonden. De ze voorwerpen zijn in beslag genomen. Doop den heer Van I.edden Hulsebos zullen deze voorwerpen onderzocht worden. De politie vermoedt voorts, dat »le ver moorde is overvallen topn hij het huis be trad. Zij grondt dit vermoeden op het feit dat in den laatsten tijd reeds tweemaal in het perceel is ingebroken. De hoofdinspecteur van politie Van der Heul en de inspecteur Van Cleef *'jn in verband mat den moord por auto naar Zandvoort gegaan. De commissaris van politie de heer Harre bomee heeft hedennacht den heer De Munck nog een verhoor afgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1