£üruuir ^rittsdjr o uraut AidA Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten f 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke* lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3344 MAANDAG 4 MEI 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels147% Elke regel meer0.22% Ingez, Mededeelingen yan 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganc Dit nummer bestaat uit DRIE blader EERSTE BLAD. t GROEN EN GROF. Het spreekt van zelf, dat de roode pers het ontwerp van Minister Donner afkeurt Toen nog niemand wist, welke maatregelen de regeering zou voorstellen, hield het Volk reeds een zeer eenzijdige en tenden- dieuze enquête, om op die wijze argumenten te verzamelen tegen wat zou kunnen komen. En nu het ontwerp er is, en de Minister slechts de meest gruwzame en meest-kren- kende godslastering strafbaar wil stellen, nu spreekt het wel vanzelf, dat de roode pers bij het eens ingenomen standpunt volhardt. Wij twijfelden daar niet aan en hadden ïiiets anders verwacht; de S.D.A^P. kan haar anti-godsdienstig karakter niet verloo chenen *n men spreekt ,en schrijft nu een- maal overeenkomstig den geest, uit welken men leeft. We hadden echter hoop en we hebben deze nog dat men in liberalen kring niet vijandig-afwijzend tegenover Mr. Donners voorstel zou staan. In onze verwachting echter, dat „de Groene Amsterdammer" een geheel aparte uitzondering zou zijn, werden we teleurgesteld. We ontvingen namelijk ,cen ander groen blad, dat zich volkomengedraagt als de spottende Groene: het is de „Indische Post", welke in haar nummer van 21 Maart een waardig en dus gruwelijk! pnwaardig pen dant levert voor het Amsterdamsehic Week blad. De schrijver van beide1 stükken kon dezelfde zijn. Want niet alleen dat in e'eh bèkfoonde inzending op een humorprijsvraag Gods Naam eenige malen wordt misbruikt; een apart schetsje over vloeken lijkt als twee droppels- water op het schandelijk geschrijf van Frajxs Coenen in de „Groene". Een kastelein houdt met zijn klant een ochtendpraatje en ze zijn 't er roerend over eens, dat een „vloekverbod" voor Indië niet minder dan een ramp zou zijn. Hun con clusie is, dat 'n man van veertig jaar geen kind meer is en dus zoo nu en dan eens gelegenheid moet hebben om krachtig te vloeken. Dan leeft men pas behoorlijk. De klant vertrekt dan ook met het vaste voornemen om straks „kokkie eens flink uit te vloeken, want hij heeft in den laatsten tijd rechtmatige klachten over het eten." Wij meenen, dat de Indische Post een liberaal blad is, en we denken er niet over, omliberale bladen in ons land aansprake lijk te stellen voor dit schandelijke geschrijf; maar we moeten toch verklaren, dat dit liberalisme ons tegen de borst stuit. En we vermoeden, dat de inlandsche „kokkie" weinig respect zal hebben voor den „Chris ten" uit Nederland, die aldus de hoogheid van zijn God aanrandt Hier zou het woord van Dr. Kuiper, zoo kwalijk door het Va derland uitgelegd, van pas zijn, dat hei dendom en bijgeloof dichter bij het Chris tendom staan dan een vloekend en spottend liberalisme. DE HISTORIE DER „JAMMEREN". Het heeft even geduurd, voor deNeder- lander reageerde op hetgeen wij en onze lezers te berde brachten naar aanleiding van de „jammerrijke" Hoogeveensche historie. Doch Zaterdagavond kwam het antwoord, dat ons volkomen bevredigt. Het blad merlct, naar aanleiding van wat de Standaard en wij schreven, na vastgesteld te hebben, dat de toon zeer welwillend was, het volgen de op: Wat de zaak betreft: het schijnt, dat ergens christelijk-historische candidaten aanbevolen zijn vanwege de vooraan staande plaats, die zij in de Hervormde Kerk innemen. En dat elders een christe lijk-historische kiesvereeniging zich zelf heeft aangediend als „als 't ware uitgaan de van de Hervormde Kerk". Nog meer desgelijks wordt ons geschreven. Liefst zouden wij de stukken zien, eer wij ons definitief oordeel geven. Maar het blijkt ons, dat dit eenigen tijd zou vorde ren. Zwegen wij echter tot aan dat ietwat -verwijderde tijdstip, dan kon ons zwijgen een min gunstïgen indruk maken. Daarom thans dit woord: wanneer wij een bepaald gedrag aan anti-revolutionai ren kant betreuren, dan wordt een soort gelijk gedrag aan christelijk-historischen kant natuurlijk door ons met klem afge keurd. Kerkelijke richtingvragen op het erf van een,der kerken mogen bij het werven om politieke stemmen niet woi'den in ge ding gebracht. Ginds niet. En hier niet. Vervolgens meent de Nederlander, dat op hooger plan de vraag wel eens onderzocht mocht worden, in hoeverre er sociologisch een parallel is te trekken tusschen hetgeen op kerkelijk èn op politiek erf in den loop der jaren zich voltrokken heeft. Men noeme dan naast Kuyper niet Loh- man gelijk steevast geschiedt doch Hoedemaker. Waarom zijn die twee na 1880 zoo ver uiteengegaan? Best mogelijk, dat die vraag, nu we reeds een halve eeuw na 1880 leven, zonder te veel hartstocht in bespreking zou kunnen ko men; maar de behoefte aan die bespreking gevoelen we voorshands nog niet. Voor het heden onderschrijven we volkomen de con clusie van de Nederlander: Doch met verkiezingsblaadjes in verkie zingsdagen over kerkelijke geschilpunten klimt men inderdaad geenszins tot de hoogte, die voor een zuivere behandeling van het probleem onvoorwaardelijk ver- eischt is. Natuurlijk niet, want die verkiezingsblaad- jes worden niet geschreven om verheldering te brengen, doch om met kerkelijk aas, poli tieke visch te verschalken. En het moet ons toch van het hart, dat we niet goed begrijpen, ho'e de Nederlan der kan zeggen, dat ergens (wij onder strepen dit nu) bij de verkiezing de kerk in 't. geding is gebracht. Immers, tenzij wij ons vergissen, werd het in eerste instantie door ons aangewezen blaadje door de redactie vande Nederlander aanbevolen als bizonder geschikt. Het versoheen om zoo te zeggen, onder de rook van de Residentie en was, als wij ons wel meenen te herinne ren, pasklaar te maken voor heel het land. Dit laatste voegen we er weer aan toe, want daarin zou de verklaring kunnen schui len. De redactie zou de „romp" onder de oogen gehad kunnen hebben en niet de arm zwaai met de aanbeveling der candidaten. Overigens zal het ons aangenaam zijn als de Nederlander, na de aanvankelijke beoordeeling, van de genoemde gevallen na der kennis nam en ze in bespreking bracht. Mogelijk, dat door wederzijdsche welwil lende actie het kwaad uitgeroeid kon wor den. Want het i s, naar ons inzien, een kwaad onder de verkiezingszon. AMSTERDAM GEZAMENLIJKE VERKOOPRECLAME. De georganiseerde kruideniers te Amster dam zullen in onderlinge samenwerking 'liet publiek voorlichten en gezamenlijk reclame voeren door middel van het centraal bureau voor verkoopreclame. Er zal o.m. een weke- lijksch orgaan worden uitgegeven, het Cebu- nieuws, dat de zelfstandige kruideniers, onder hun clientèle zullen verspreiden. Daar mee komen de alleenstaande ondernemers in het kruideniersbedrijf, die den gezamen- lijken inkoop reeds kennen, in Cili nieuwe phase, die van den gezamenlijken verkoop. OPGELEGDE SCHEPEN. Het totaal opgelegde schepen te Amster dam per 1 Mei bedroeg 33 Hollandsche met een tonnage van 170231, 2 Engelsch'e met een tonnage van 9261 en 1 Noorsch met een tonnage van 3139. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. De meeste partijen zijn met hun lijsten gereed. De Christ. Historische fractie zal vermoedelijk in de oude samenstelling in den Raad terug komen. De heer Ter Haar treedt weer als lijsttrekker op en zeker had men daar moeilijk een meer populair man vooraan de lijst kunnen plaatsen. Ze heb ben bovendien in sommige opzichten de poli tieke wind mee. Zoo lijkt het met de communisten niet Ze zullen niet alleen rekening moeten hou den met een lijst Lisser, maar ook de revolutionaire arbeiders brengen onder lei ding van Kitsz hun beste menschen in het vuur. Bovendien is Mevr. van Zelm-van den Berg die voor sommigen toch een zekere attractie was, van de lijst verdwenen. En W ij n k o o p staat op No. 3. Dat is toch wel heel hard. Dat hij achter den officieelen leider Seegcrs zou komen, wat te voorzien, maar dat hij ook nog een geheel nieuwe, onbekende Mos- coviet voor zijn neus krijgt is toch wel een beetje al te erg. Nu zal hij er wel komen, als Lisser niet te veel stemmen uit de oude Wijnkoopgroep krijgt. Maar loopt het cijfer van Lisser wat op, dan kan hij misschien met de hakken over de sloot komen. Dat is voor hem pijnlijk en niet verdiend, al zou de .Raad ongetwijfeld geen zwaar verlies lijden door zijn vertrek. De vrijheidsbond moet ook een van zijn beste leden missen. De heer Mr. J. Rutgers komt niet meer op de lijst voor. In zijn plaats krijgen wij d'a heer J. de Hoop, die in bioscoopkringen meer bekend schijnt en voor wien men ook reeds bij de statenver kiezing in de bioscopen reclame heeft ge maakt. Wij verdenken den Vrijheidsbond er van te willen profiteeren van deze gemak kelijke en wellicht doeltreffende manier om voor do lijst der liberalen, stemmen te Een versterking van de fractie dimkt ons echter deze persoonswisseling niet. Mr. Rut gers was iemand die in Raadskringen was gezien, een rustig en bekwaam man. Zoo worden de veranderingen vele en zal de nieuwe Raad een heel ander beeld ver- toonen dan de oude. DEN HAAG ERNSTIG ONGEVAL. Gistermiddag ongeveer 4 uur had bij de tramhalte van de tram WassenaarDen Haag bij het laantje tegenover het Bosch hek, een ernstig ongeval plaats, waarvan de heer W. A. B. en mej. W. C. J. H., beiden wonende Lange Poten 3, alhier, het slacht offer werden. Beide personen bevonden zich ter plaatse om de tram af te wachten, toen eenauto in volle vaart uit de richting Leiden iangs kwam. Bij het houten bruggetje raakte de chauffeur blijkbaar het stuur kwijt. Daar door kwam hij in aanrijding met de twee wachtende personen, die beiden gewond werden. Mej. H. bekwam een gecompliceerde rech terbeenfractuur en een fractuur aan beid+> armen, terwijl de heer B. een hoofdwond en een breuk aan het linkeronderbeen be kwam. Beiden werden door den Gem. Geneesk. Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal vervoerd. De auto kwam door de vaart over de brug leuning boven het water te hangen. De politie was spoedig ter plaatse en maakte proces-verbaal op. DE OORKONDE VAN DEN ESTAFETTERIT. Aan H. M. de Koningin aangeboden. Zaterdagmiddag is op het Huis ten Bosch aan H. M. de Koningin aangeboden de oor konde der Federatie van Landelijke Rijver- eenigingen, tot besluit van een estafetterit, waarvoor de deelnemers Donderdag jl. uit Leens startten. Tegen het vastgestelde uur vertrok de rui terstoet van het Malieveld naar het Huis ten Bosch, voorafgegaan door de muziek van de huzaren en reed do laan naar het Kon. Paleis op, alwaar H. M .de Koningin met den Prins en Prinses Juliana, alsmede een klein gevolg, zich op het bordes hadden opgesteld. Nadat de stoet voorgereden was en de ruiters zich hadden opgesteld, klonk het Wilhelmus. Hierna overhandigde de voorzitter der Federatie, Jhr. van Coehoorn van Sminia, de oorkonde aan H. M., waarbij hij een korte toespraak hield, welke door de Ko ningin werd beantwoord. Vervolgens stelde hij de leden afgevaar digden der deelnemende vereenigingen aan de Kon. Familie voor. Daarna defileerden de ruiters voor de Koninklijke Familie, waarop men weder met de muziek voorop langs het Bezuiden- hout naar het Malieveld terugkeerde. GOUDA LIBERALEN EN ECON. GROEP. De samenwerking tusschen de Vrijheids bond en de Economische groep voor Ge meentebelangen. gaat ondanks de daartoe m het werk gestelde pogingen niet door. De Vrijheidsbond had voorgesteld, den heer Zanen No. 3 op de lijst te plaatsen, zoodat diens verkiezing verzekerd was. Maar de Econ. Groep scheen nog meer wensehen te hebben, en de Vrijheidsbond kon deze niet inwilligen, zoodat geen samenwerking kon worden verkregen. Wij gelooven dat de Vrijh. Bond de nadeelen van deze misluk king zeker bij de a.s. Gemeenteraadsver kiezingen zal ondervinden. Uit de Antirev. Partij. CANDIDATENLÏJST GEMEENTERAADS VERKIEZING STAD a. h. HARINGVLIET. De antirev. candidatenlijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing te Stad a.h. Haring vliet is als volgt samengesteld: 1. J. van Sprang; 2. C. Arensman A.Pzn.; 3. H Trom mel Jz.; 4. J. Wagner; 5. D. Saarloos; 6. A. van Biert; 7. W. P. Jelier; 8. P. G. Diepen horst; 9. L. van Biert; 10. M. Koppenaal Az. HOE FLAKKEE ZICH HIELD. Men schrijft ons: Bij de verkiezingen voor de Prov. Staten van Zuid-Holland nam Flaklcee altijd een belangrijke plaats in. Toen in 1901 de Staten in onze provincie naar rechts om gingen had Flakkee in deze victorie geen klein aan deel gehad. Onder het liberale juk kon Flakkee nimmer groote invloed uitoefenen, omdat de liberale schaar er wel voor zorgde dat de districten zóó verdeeld werden, dat rechtsche stemmen zonder invloed bleven. Maar toen hierin verandering kwam en alle stemmen van Flakkee gingen meetellen, wierp Flakkee een geducht gewicht in de schaal. En er werd altijd trouw gestemd op dit anti-rev. eiland. Eerst bij het optreden van Ds. Kersten kwam hierin verandering. Kon de a.-r, partij op Flakkee altijd op een 8000 stemmen reke nen, in 1925 bij de Tweede Kamerverkiezing was de verhouding: 4039 a.-r. en 3037 op de s. g. p. Niet minder dan vijftig procent was ons afgevallen. Waarschijnlijk verloren we de andere 1000 stemmen aan de plattelan ders, die in '25 op Flakkee geducht gewerkt hadden. Bij de Statenverkiezing van '27 handhaafde de s. g. p. zich en wist 3060 op hun lijst te vereenigen en in '29 bij de Twee de Kamerverkiezing ging deze partij nop een stapje vooruit en bracht 3232 stemmen uit, terwijl de a.-r. partij toen 4103 stemmen behaalde. En nu bij de j.J. Statenverkiezing kwam plots de kentering: de s. g. p. zakte terug tot 2737 terwijl de a.-r. partij klom tot 4618 stemmen. Alleen de gemeenten Dirksland, Herkingen en Melissant brachten nog eenige winst voor de s. g. p., overigens werden ze op alle plaatsen zéér sterk terug gedrongen. Zoo b.v. in Sommelsdijk met 50 st-, Den Bom mei met 90 st., in Ooitgensplaat met 70 st, in Oude Tonge met 30 st, Nieuwe Tonge met 66 st., Stellendam met 40 st., en in Ouddorp (eenmaal het St.g. bolwerk) met 62 st.! Het verblijdende hierbij is, dat al deze stemmen weer ten goede zijn gekomen aan de a.-r. partij. Toch mag Flakkee, al zijn we dankbaar met dezen uitslag, niet het „voldaan" er aan toevoegen. De groote schaduwzijde bij deze verkiezingen is, dat links met belangrijke winst is gaan strijken. Rechts had slechts een verschuiving van s. g. p. naar a.-r. maar ging percentsgewijze in stemmenaantal ach teruit, terwijl de Vrijh. Bond en meer nog de s. d. a. p. winst behaalde. De s. d. a. p. klom van 1030 st in '27 op 1497 in '31 en de v. b. van 1601 in '27 op '1796 in '31. Deze cijfers geven te denken. De v. b. mag zijn winst toeschrijven aan het verlies der platt partij maar de roode stemmen zijn van jonge landarbeiders uit orthodoxen kring die verlokt werden door de roode verkiezings beloften en het pad der vaderen verlieten. Het ligt op den weg der Kerk, en op den weg van de rechtsche partijen te onderzoe ken in hoeverre zij hier schuldig staan. Het behoeft immers geen betoog dat er aan het sociale leven op het platteland nog wel een en ander mankeert Daarom moge onze partij zich verheugen -in den terugkeer van afgedwaalde broeders, zij mag tevens niet onderschatten het be denkelijk verschijnsel dat op een zwaar or thodox eiland de partij van" ongeloof en re volutie bij iedere verkiezing veld wint. Hieraan de volle aandacht te lenken zal op den weg liggen der plaatselijke kiesver- eenigingen en der Flakkeesche hulpcentrale. RECLASSEERINGSCONGRES VAN HET LEGER DES HEILS Gisteren en eergisteren is te Rotterdam het reclasseeringscongres gehouden van het Leger des I-Ieils. Zaterdagavond half acht werd het aangevangen met een zeer druk bezochte samenkomst in de „Verein", Witte de Withstraat. Deze bijeenkomst werd geo pend met het zingen van lied 112, waarna werd gebeden en brigadier W ij k h u i z e n een kort openingswoord sprak. Onder luide teekenen van instemming stelde hij voor een telegram te zenden aan den maatschap- pelijken secretaris, kolonel Schuurman, die door ziekte niet aanwezig kon zijn, rnaar wiens toespraak werd voorgelezen. Hieruit bleek o.m., dat er in het afgeloopen jaar 829 meer uren celbezoek zijn afgelegd dan het vorige jaar en 396 cellen meer zijn be zocht. Vervolgens werden welkom geheetcn de spreker, Ds. J. C. van Dijk, commandant en inevr. Vlas, de chef-secr. kolonel en mevr. Stankuweit, Mej. van Elzelinge, rijksambte- naresse voor de reclasseeringsarbeid en de heer Ledeboer, Directeur van het Rijks-Cen traal Bureau der reclasseerings-instellingcn. Daarna werd het woord verleend aan Ds. J. C. van Dij k Ned. Herv. predikant te Bloe- mendaal, om te spreken over Mathilde Wrede en haar arbeid onder de gevangenen. Hoe wel Mathilde Wrede haar geheele leven wijdde aan de gevangenen, heeft ze toch niet stelselmatig reclasseeringsarbeid ver richt zooals dat thans geschiedt, noch, heeft ze in haar vaderland, Finland, opzettelijk gestreefd naar verbetering in de strafwetge ving; ze voelde zich het best thuis in de cel len, en trad dan incidenteel helpend op. Al is het moeilijk, toch wil spr. pogen, uit de veelszins gekunstelde litteratuur het le vende beeld los te wikkelen van haar die licht heeft gebracht in tallooze sombere cel len. Daartoe achtte ze allereerst noodig, in te leven in het lot der gevangenen; ze wilde „hineinschauen" in hun ziel; en ze deed dit zóó, dat het werd een mededragen van hun leed; dit was een moeizame, zware arbeid. Mathilde Wrede was niet, gelijk wel is be weerd, een vriend van misdadigere als zoo danig, maar van gevangenen; met hun maat schappelijke straf bemoeide ze zich niet, maar ze bracht hun de boodschap van de barmhartigheid Gods. Vooral trad ze op den voorgrond op het internationale congres voor het strafwezen tc Petrograd in 189Ó, waar zij, de eenige vrou welijke afgevaardigde, Finland vertegenwoor digde. Het viel op dat zij alle zaken bezag van den Franschen afgevaardigde over onver an de zijde der gevangenen; vooral na de rede beterlijke misdadigere, voelde ze zich gedron gen, te getuigen dat Gods kracht in staat is den grootsten misdadiger te veranderen. Geen enkele van haar gevangenen achtte ze volstrekt onverbeterlijk. „Een beetje gek" noemde haar derhalve eens haar geneesheer, maar het is waar wat hij er aan toevoegde, dat de wereld zulke „gekken" bitter noodig heeft. Is het doen der geloovigen in de oogen der wereld niet steeds „een beetje gek"? Mathilde Wrede werd geboren in 1S63, uit oen aanzienlijk Fransch geslacht dat ook in Duitschland voorkwam. Haar vader was gouverneur van de vesting Wasa en haar moeder stierf jong. In haar jonge jaren on derging ze de invloed van een opwekkings- samenkomst waar werd gesproken over Joh. 3 16. Een toevallig gesprek met een ge vangene, die onder toezicht eenig werk kwam verrichten in haar ouderlijk huis, een droom, waarin gevangenen haar toeriepen: kom over en help ons, het lezen van den Bijbel, waarbij ze werd getroffen door be paalde teksten, deed haar besluiten haar le ven te wijden aan de gevangenen. Door de positie van haar vader verkreeg ze van de regeeringsambtenaren gemakkelijk toegang tot de gevangenissen. Daar verspreidde ze vele jaren rijken zegen, tot de Russische machthebbers in 1918 kwamen met hun eisch, om haar arbeid te verrichten alleen in het bijzijn van derden, wat haar natuur lijk onmogelijk was. Voor met de revolutie uit Rusland vluchtende gevangenen heeft ze zich op velerlei wijze opgeofferd. Van haar vader ontving ze een buiten, waar ze samen met haar broer ontslagen ge vangenen onderbracht, wat dus meer ons reclasseeringswerk naderde. Haar arbeid heeft verrassende resultaten opgeleverd en velen mocht ze zijn tot eeuwi gen zegen. Een speciale methode had ze met. Bijzonder was hij haar, dat ze vol tact het moment aanvoelde, waarop door zwijgen en stil zijn meer kon worden „gedaan" dan door spreken. Haar voorbeeld laat duidelijk zien, hoe groot de macht is dey persoonlijk heid; inderdaad, een oud woord, in oprecht heid uit het hart komend, is van nieuwe kracht. Kerstdag 1928 is ze gestorven; en Christus die in haar leven was, stond ook bij haar levenseinde. Nadat nog een paar liederen waren gezon gen, ging commandant Vlas voor in dank gebed. Gistermorgen en gisteravond zijn twee be sloten geestelijke samenkomsten gehouden onder leiding van commandant Vlas, terwijl gistermiddag de heer Veenstra, Rijksinspec teur ter reclasseering, een lézing hield. Leger en Vloot. HERDENKING VAN DEN TIEN- DAAGSCHEN VELDTOCHT. Ter gelegenheid van de herdenking van den tiendaagschen veldtocht zal, naar de „Bredasche Crt." meldt, de Koningin in de eerste helft van Augustus in de buurt van Breda een leger-revue houden, vermoedelijk op de Molenheide, ongeveer op dezelfde plek waar 100 jaar geleden Koning Willem I een i'evde heeft gehouden over het vrijwilligers leger, dat aan den tiendaagschen veldtochl heeft deelgenomen. Aan deze revue zullen deputaties uit alle nnderdeelen van het leger meewerken. Ook de zeemacht zal vertegenwoordigd zijn'. Naar het blad verneemt, zal zooveel mo gelijk een uitnoodiging tot bijwoning van de revue worden gericht tot de afstammelin gen van hen, die aan den tiendaagschen veldtocht hebben deelgenomen. DE „NAUTILUS". Het ligt in de bedoeling H. M.'s „Nautilus" in de week van 11 tot 13 Mei een vaartocht te laten maken speciaal ten dienste van het visscherijonderzoek, waartoe dr. J. J. Tesch, chef van de afd. Zeevisscherij van het Rijks instituut voor Biologisch Visscherijonder- zoek zich aan boord zal inschepen. Voorts zal ook een der langere kruistochten ten dienste van het politietoezicht voor de Noordelijke Noordzee in Juni of Juli door dr. Tesch wor den meegemaakt tot het doen van waar nemingen. OVERPLAATSING. De kapitein van den Generalen Staf G, J. M. van Weel, adjudant voor de Landmacht van het Ministerie van Defensie wordt van 4 Mei af tot 1 September gedetacheerd bij het Zesde Regiment Infanterie te Breda. Voornaamste Nieuws. Auto-ongeluk bij Loenersloot: twee dooden. (blz. 2.) De opstand op Madeira is geëindigd met de overgave van de rebellen, zonder dat er noemenswaardig is gevochten. De Vlootbesprekingen zullen na de zitting van den Volkenhondsraad worden hervat. Het Italiaansche antwoord is inmiddels te Parijs binnengekomen. Blz. 8 Het Communisme in de practijk. (blz. 5) van Ds. P. Huet, door A. M. Uit het Sociale Leven. Verschenen is het 36ste Jaarverslag Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Hi bedienden. De christelijke reizigers, winkel- t blijkens het verslag sef. dat de organisatie voor hen noodzakelijk Is. De uitbreiding van het ledental ln 1930. waardoor deze vereenlglng op 1 Jan. tot bUna 5000 leden k|or jaar van 834 t den groei moes Het jaaiVerslag bevat tal van bijzonderhe den inzake de interne organisatie-aangelegen heden. i De opleidingsinstituten die van de Vereenl glng uitgaan, met name die te Amsterdam en te Rotterdam, konden zich krachtig ontwikke len. Deze bemoeiingen met de jeugdige kan handelsbedienden leidden er toe, dat ind 1930 het 1000 I :al roeg of beneden 21 lat t 21 <- i het eens dankbaar worden geconstateerd. Met name in verband met het afgekondigde werk tijdenbesluit voor de winkels en de lcomonde winkelsluitingswet is door de Vereeniging her haaldelijk geadresseerd aan den Minister en Gemeenteraden en geconfereerd met midden, standsorganisaties. Ter verkrijging van gegevens over net over werk stelde de Vereeniging een enquête in. waarvan het resultaat in vijf conclusies is vast gesteld. Deze gegevens hebben in do sub-com- Raad van Arbeid bij islult i -de nationale /ak- L heeft"gë\,uclw. Het financieel verslag doet zien. dat de vor. |jgfi 1 ook goed voor staat dan f 14.000 ilging o„ Uit de werkloozenkas werd uitgekeerd. Ruim f 3000 werd uit steuningsfonds uitgekeerd aan 173 personen."" DE DREIGENDE STAKING IN HET DAMESKLEEDINGBEDRIJF. Zaterdagmiddag had een zeer druk bezochte vergadering plaats van de personeelen, die bü HbL»?»!™01 te Amsterdam zijn betrokken. Me- dedeeling werd gedaan van een telegram van den rijksbemiddelaar ontvangen, die de par tijen b(j net conflict betrokken tot een be- wri °P DonderdaS twee uur te Den Haag heeft opgeroepen. kP „d,e.n daer /een V00r de bonden gunstige beslissing worden verkregen, dan "zal de staking rfldai 'enige be- BOND VAN CHR. POLITIEAMBTENAREN IN NEDERLAND D® Bond Y,an Chr Politieambtenaren hoopt ?k !"i ,Woensdas 8 en Donderdag 9 Juli het' «nnfe,ei«+i»e°nej ver^ader'ne te houden in den zendlngsstudie- aad Lunteren (Gld.) irlöksche bond CHR. VOEDINGS- EN GENOTMIDDELEN- ARBEIDERS gekomerrtteP°eifnr?HnLdenu het dPzer da*cn u't- tw^-Jaarldksch versing van den Ned van Chr. arbeiders in de be- genotmiddelen. te Nijmegen dc twee rgadering van dtzen ewnber^ l,3oe 1 J""'" "»»-« 1 jll.tolW'"' W"- a" h«' lea.nt.lo ki op, >rdt gehoudei icht t respondent- lke als motto draagt de woorden: Zijn waarheid"? rondas en beukelaar, worden de iSterne hond» aangelegenheden op den voet gevolgd. De sa- ^an C hoofdbestuur gehouden dls- u "lneen- de stellingen over „Mede voor Si» rPn waarover Prol. Mr. Gerbrandy voor den Bond refereerde, enz. Dit alles geeft een duidelijk beeld van den arbeid van dezen Chrlstelijken vakbond. Verder handelt het 120 bldz. tellende verslag over de Arbeidswet, do Ziektewet. Bakkers eczeem. Ongevallenwet en Tarwewet alios be trekking hebbend op bakkers- en slagersbo- dröven. Een belangrijk deel van het overzicht is ge wijd aan de onderhandelingen Inzake het col lectieve contract voor het bakkersbedrüf in d> groote steden. Het blijkt di door do Chi du'Jo.Uk. dat iat ao moaerno vakbond nderhandolingon deel te kend collet bond als contract Verdei wordt slagorsbedriif. hel De Bond is partt) bij 40 collectieve in de voedings. én genotmiddelenbedrj. Een uitvoerig overzicht hiervan is in het ver slag opgenomen, evenals de adressen der afd. de commissies de bond vertegenwoordigd is. Het Bondsvermogen ging met f 26.259.22 voor uit en bedroeg op 31 Dec. 1930 een totaal be drag van f 1555775.08. Het bezit van het bonds fonds Steun in Nood. in 1929 opgericht bedroeg f 3365.14. Het batig saldo in de Werkloozenkas wees aan een bedrag van f50.440.21. Het to- christel [jken Gemengd Nieuws. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE LOENERSLOOT Reeds twee dooden Zondagmiddag te vier uur heeft te Tér Aasche Zuwe, gemeente Loenersloot, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een per sonenauto met zeven inzittenden, is, vermoe delijk tengevolge van een defect aan de stuur inrichting in de Zuwe gereden. IJlings toe snellende voorbijgangers slaagden er na veel moeite in de drenkelingen te bevrijden en op het droge te brengen. De doktoren Pierot uit Vinkeveen en De Snoo uit Breukelen wer den onmiddellijk yan het ongeval op de hoogte gesteld. Toen zjj^ter plaatse verschenen ble ken by twee der drenkelingen de levensgees ten reeds geweken te zyn. Overleden zyn me vrouw Sweers en een harer dochters, uit Arn hem. De familie Sweers, bestaande uit de heer en mevrouw Sweers, hun twee dochters en hun zoon, alsmede twee kennissen, allen uit Arnhem, keerden van een tocht naar de bollenvelden naar laatstgenoemde plaats te rug, toen het ongeval geschiedde. Het volgende wordt nog gemeld: Van de familie Sweers zijn overleden me vrouw Sweers en haar 15-jarige dochter. De heer Sweers, die bewusteloos was, is bij ken nis gekomen. Hy is met zyn 11-jarig dochter tje, dat nog steeds bewusteloos is, en wier toe stand hoogst-zorgwekkend is, naar het Acade misch Ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Van de andere inzittenden werden licht-ge- wond het 12%-jarig vriendinnetje en het 15- jarig zoontje van den heer Sweers. Deze beiden zyn eveneens naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. De bestuurder van de auto, een bloed verwant van de familie S., bleef ongedeerd en is doorgereisd naar Arnhem. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ RAALTE Eén doode, één gewonde. In den nacht van Zaterdag op Zondag is, vermoedelijk tengevolge van het afloopen vaii een der achterwielen, een auto, waarin een paar monteurs gezeten waren, die reparatie- werkzaamheden verricht hadden, tusschen Raalte en Heino (O.), over den kop geslagen. De inzittenden H., 30 j'aar oud en ongehuwd, was op slag dood, terwijl de chauffeur aan een zijner armen werd gewond. De politie stelt een onderzoek in. GEVAARLIJKE STOEIPARTIJ. Te Amsterdam vermaakten in de douche kamer van het Sportfondsenbad aan de Lin- naeusstraat eenige heeren zich, door elkaar met water te gooien. Het werd een ware stoeipartij, waaraan plotseling een einde kwam, toen een der heeren, een ongeveer 40 jarig persoon, uitgleed en met het hoofd tegen den steenen vloer sloeg. Spoedig was medische hulp ter plaatse. Het bleek toen. dat het slachtoffer een. lichte hersenschud ding had opgeloopen. Per auto van den G. G. en G. D. is hij naar het O. L. Vrouwegasthuis vervoerd. DOOR EEN HOLLEND PAARD GEDOOD De 26-jarige P. N., zoon van een landbouwer te Maastricht, is, toen hy op een rywiel zat, door een hollend paard omvergeworpen. Hij kreeg een slag tegen het hoofd en was onmid dellijk dood. De man was ongehuwd. DOOR DE TRAM GEGREPEN EN GEDOOD. Zaterdagavond is de ongeveer 45-jarige J. J. H.. uit Leiden, even voorbij bet dorp Oegst- geest, door de electrische tram van de N.Z. H.T.M. overreden. De man werd geheel vermor zeld. De politie stelt een onderzoek in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1