^^^..kevordert economisch beheer erhaal VarA^daaq :derlandsch fabrikaat-demonstratie in 1932 te arnhem GROOTSCHE PLANNEN IN VOORBEREIDING S3T FINANTIEELEN STEUN VAN DE REGEERING on-zen Amnheimschen correspondent). s dezer dagen aan de pvibliciteit prijs ven: bet grootsche plain tot origani&atie een NedemlamdSioh Faforilkaat-deanon- ,ie op h;et fraaie landgoed Zijpen-claal te ï-ern in den zomer van 1932. ongetwijfeld zal men belangstellend iets ma/dcns te vernemen omtrent deze nen, die, wanneer ze uitgevoerd ver zuilen laddie? tot een voor staid en land belangrijk evenement, dat bedrie- voort.ee.kenen niet in succes de be Indische tentoonstelling van 1928 zal waar de opzet grootsoher is. we hebben ons daarom gewend tot aan wiens stuwkracht en volhardend de totstandkoming van de I. T. A. te danken ;s geweest, it feit alleen dat de energieke organisa- van de Indische tentoonstelling thans ïrom de man is onder wiens leiding plannen in voorbereiding en straks in jering zijn, wekt vertrouwen en waar- t welhaast succes. het onderhoud dat wij met mr. J. ;es hadden, legde hij er allereerst den uk op, dat, al is zijn plan definitief, het toch nog niet zeker is, waar zich nog belemmerende factoren en on- omstandigheden kunnen voordoen, t neemt echter niet weg dat een en reeds in een behoorlijk gevorderd sta- van voorbereiding verkeert. Idee voor het houden van een derge- demonstratie aldus mr. Huges is lij opgekomen in September-October vo- aar toen, precies als nu ook nog altijd val is, van alle mogelijke kanten, het ge vernomen werd: wij hebben het recht van het Nederlandsche volk te vragen, dan tot nu toe het geval was, aandacht henken aan het Nederlandsche product. nu meen ik dat, wat betreft de plaats deze demonstratie, Zijpendaal de aange- is om in den volgenden zomer een aantal menschen naar deze demon ie te trekken, temeerdit landgoed be- e zijn centrale ligging op zichzelf reeds aantrekkelijks biedt om vele Nederlan- derwaarts te doen gaan. .1 een goed resultaat'in dezen te ver- ;en, vervolgde rar. Huges, moeten naar overtuiging drie krachten sa-menwer- de regeering, de Nederlandsche fabri- en en Arnhem met haar omstreken Velp 'osterbeek. regeering dient de onderneming te fi omdat 't hief Wél zeer zichtbaar algemeen Nederlandsch belang geldt aangaat de Nederlandsche fabrikan- zij kunnen langs dezen weg den strijd met sleur en onverschilligheid bij publiek, als gevolg waarvan orders, die uit hoofde vajn prijs en volstrekt niet aan het buitenland ieven te worden gegeven, hun niet ont- i en alzoo aan eigen fabrikaat te stade t zal moeten geschieden niet zoozeer in lonstellingsvorm, maar veelmeer zal op mdaal ter plaatse en in demonstratieven moeten worden aangetoond de waarde die Nederlandsche producten in verband den prijs zoodat de bezoekers gedwongen lem om, na dat alles daar te hebben naar huis tegaan met een beeld omtrent het gewicht en de van de Nederlandsche producten, steunend: zij nadien aanleiding kun- vinden om het buitenlandsoh product te gaan. n aanzien van de deelname van Arnhem en Oosterbeek, welke drie plaatsen al- s, een geheel vormen, van deze zijde ort men zorg te dragen dat tijdens de onstratie-maanden (medio Juni tot m'a- \ugustus 1932) een extra toevloed van mdelingen verzekerd is. t is mogelijk indien door deze drie tsen in samenwerking een plan wordt en uitgevoerd, dat er op is in- om door zomerontspanning in den van op hoog peil 'staande feesten den van Nederland ambitie bij te bren- om, al was 't ook alleen maar daarvoor, weekend in deze streken door te bren- Door vooraanstaande personen, is 't plan zeer sympathiek ont vangen. iorts deelde mr. Huges ons op een des- ïffende vraag mede dat zijn plan door vooraanstaande vertegenwoor- rs van de drie meergenoemde groepen sympathiek is ontvangen. Da Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft toegezegd dit plan principieel te zullen steunen. Wat de finantieele steun der regeering be treft, hieromtrent deelde mr. Huges ons nog mede, dat deze zoo moet zijn, diat de fabri kanten gratis beschikking krijgen over het volledig geoutilleerde terrein van Zijpendaal met gehouwen, licht, sanitair enz. An ders: Zijpendaal met het geld der regeering afgebouwd, wordt in z'n geheel den Neder- lanidschen fabrikanten aangeboden. De kos ten voor de fabrikanten begonnen dus pas met den aanvang van hun eigen actie. Het is de bedoeling dat de fabrikanten hun demonstraties coollectief zullen houden, opdat men groepsgewijs samenwer kend,den gemeenschappelijken vijand de sleur kan bestrijden. Last not least legd© mr. Huges er den na druk op dat deze Demonstratie niet zal be doelen: een depreciatie van het buitenland- sche product, doch uitsluitend een bevorde ring van de appreciatie van het eigen, Ne derlandsche product Zoo zal dan Gelres hoofdstad slagen de plannen van mr. Huges in den zomer van 1932 een demonstratie binnen haar veste herbergen, waarvan de nationale en locale beteekemis wel van zeer groot belang geacht moet worden. Dit blijkt allereerst wel wanneer men met aandacht kennis genomen heeft van boven staande uiteenzetting, die mr. Huges zoo wel willend was ons te geven. 't Is van harte te hopen en we zijn on getwijfeld aller tolk dat deze plannen ten uitvoer gebracht zullen worden en eventuee- le voetangels en klemmen spoedig uit den weg geruimd zullen zijn. Want 't staat immers wel vast, dat met deze demonstratie ons land met name dan ons eigen fabrikaat een grooten dienst be wezen wordt. Wat ten goede komt aan alle lagen onzer maatschappij. Deze moeilijke tijd immers roept om steun en bevordering van de Ne- dierlandsche industrie. Een demonstratie als deze kan dit noodzakelijk streven in belang rijke mate versterken. En daarom is zij alles zins gerechtvaardigd we bedoelen deze demonstratie meer nog: geboden: Niemand zal 't willen ontkennen, dat er met man en macht naar gestreefd dient te worden dat de werkloosheid zooveel moge lijk beperkt blijft. Dit streven nu kan mede volvoerd worden door eigen industrie te be- voordeelen, temeer waar thans de prijzen van inheemsche voortbrengselen niet hooger zijn en de kwaliteit niet minder is dan in het buitenland. De Voorzitter van de Geld. Industrieele Club de heer F. J. ten Kate heeft er voor eenige dagen in zijn jaarrede op ge wezen dat hut eenige opoffering van tijd kost om uit te zoeken of een artikel dat hier te lande vervaardigd wordt en of prijs en kwaliteit ooncurreerend zijn, naar aan leiding waarvan hij er de aandacht op ves tigde dat daarbij hulp is to vinden bij de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat, die zich ten doel stelt voorlichting te geven, waar het geld* de Nederlandsche industrie te eteu- Wij zouden er op willen wijzen dat het den industrieelen in deze donkere tijden als een moreele eisoh gesteld kan worden, dat zi; zich deze opoffering zoo 't al een opoffering moge zijn getroosten. Wijzen de statistieken niet uit dat onze bevolking jaarlijks met meer dan honderd duizend zielen toeneemt, waarvan meer dah de helft hun bestaan moeten vinden in de industrie; dat per jaar bijna 75 millioen gulden uitgegeven moet worden voor de le niging der gevolgen van armoede; dat dui zenden artikelen uit het buitenland worden betrokken, die even goed en even goedkoop in ons land worden vervaardigd? Alzoo heeft elke gulden, onnoodig voor een niet-Nederlandsch fabrikaat uitgegeven, tengevolge toenemende werkloosheid en dus toenemende verarming en toenemende belastingdruk. Ziedaar. Nogmaals: deze Nederlandsch Fabrikaat- demonstratie zal blijken te zijn een evene ment van nationale beteekenis dus aller steun en sympathie waardig Terugkeer van de I.T.A.-dagen in optima forma. Het locale belang van dit gebeuren? We kunnen er kort over zijn, wanneer we ons slechts in herinnering brengen de Indische tentoonstelling van 1928. Wederom belooft Gelre's hoofdstedelijke veste indien de plannen voor deze de monstratie verwezenlijkt worden in den zomer van 1932 het centrum te worden voor een belangstelling uit alle oorden des lands, die duizenden bezoekers naar hier zal brengen. Neen 't zullen er tien- en honderd duizenden worden! Immers: de I. T. A. bracht bijna een mil lioen bezoekers naar Arnhem. En deze de monstratie zal van een nog grooteren om vang worden. Verwacht mag dus worden dat de I. T. A. dagen terug zullen keeren en dan wel in optima forma! Radio Nieuws. ZONDAG S MEI HUIZEN (1875 M.). N.C.R.V. 8.30—9.30 Morgen -ijding, te hou-dei der-volle beteeker Da. J. Wlllemse, Ned. Herv Pred.. alda spel. 2 Votum en Zegen. 3 Zingen: Psalm 118 :1 en 11. 4 Lezing van de Apostolischo Geloofsbelij- 128. 5 Gebed. 6 Voor- Psalm lé 5. 13 Zegen. 14 Orgelspel. MAANDAG 4 MEI HUIZEN (1875 M.). N.C.R.V. 8.— Tijdsein. 8— 8.15 Schril tiering. 8.159.30 Concert. 10.30 Tijd sein. 10.3011 Korte Ziekendienst, te lelden door .Harten van Goud'1, door Jan Maclaren. 11.30 2 Gramofoonmuzlek. 12—12.15 Politieberichten. 12.15—12.30 Gramofoonmuzlek. 12.30 Tijdsein. den orgelist dier kerk. 12.30—1.45 Orgelw *h. Ke - her Jam Zwart 1.45—2 Gramofoonmuzlk. 2.— Tijdsein. 22.35 Uitzending voor Scholen. Spre- - van Andel J-werp: „D< 2.353.15 Beantwoording en kamerplanten, door den ht Bussum. 3.15—3.-15 Cursus Knl. ren, te geven door het Instituut Ë.N.S.A.I.D., Tol- steegsingel 54. te Utrecht 3.45—4 Verzorging der. 4.—Tijdsein. 4 Zieken uurtje, te lelden ih, Geref. Pred. deel-te der toespraak. 8 Gebed. 9 Zingen. 6Tijd sein. 56.30 Concert te geven dooi- het N.C.R.V. IClein-Orkest o. 1. v. Piot van den Hurk. 6.30— 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.457.15 Spreker: de heer A. P. Oosterhof, te Leeuwarden. Onderwerp: "-erderljbouw en voorkoming van brandge ur". 7.157.30 Spreker: de heer H. Amelink, De Bilt, Secr. van het Chr. Nat. Vakverbond. 7.308.Gramofoonmuzlek. 8.Tijdsein. 8 8.30 Spreker: Da J C Koningsberger, Ned. Herv. Pred. te Ams-terdam. Onderwerp: „Geloof en persoonlijkheid". 8.30 Kerkooncert vanuit te Ned. Herv. Kerk Westzijdekerk), te Zaandam. igel. Na afloop Persberichten uziek. HILVERSUM (298.8 M.). V.A.R.A. 8.Tijd sein. 8.01 Gramofoonmuzlek. V.P.R.O. 10.Mor genwijding. V.A.R.A 10.15 Voordracht. 10.30 Voor de aieken. 11.30 Gramofoonmuzlek. 12. Tijdsein. 12.01 Concert 1.45 Verzorging zender. 215 VoorIeznn.gr. 3.— Concert. 3.30 De Vegeta rische keuken. 4.— Concert. 4.30 Wie voor kin deren verhalen schrijven. 5.15 Concert. 6.25 Vi- Fotografie-Cu,rsus. 8.Cause- T!?;*8'?? Muzlek- 9.15 Voordracht. 9.45 Concert 10.15 Persberichten. 10.25 Concert 11Gra mofoonmuzlek. 12.— Tijdsein en sluiting Gemengd Nieuws, AUTO-ONGELUKKEN Eén doode. Op den Maastrichtschenweg onder Echt, werd een vrachtauto van den heer Verheij- den te Kerkrade van achter aangereden door een uit de richting Roermond komende an dere vrachtauto van Hoenscheid. De eerste wagen botste tegen een aan den kant van den weg staande boom en werd zwaar be schadigd. Een inzittende knecht, de 18-jarige v. d. Heyden, werd op slag gedood. De chauf feur en de vrouw van Hoenscheid kregen verwondingen. De auto, die de aanrijding had veroorzaakt is doorgereden. De marachaussee uit Echt stelt een onderzoek in. Een zwaargewonde. Vrijdagavond om tien uur heeft op het gevaarlijke kruispunt Hilversummerweg— Nieuwe Rijksweg bij Laren (N.-H.) een ern stig auto-ongeval plaats gehad. Een two- seater bestuurd door den garagehouder Keyer reed op den Hilversumschen weg in de richting van Laren. Toen hij genoemd kruispunt was genaderd kwam uit de rich ting Amersfoort een vrachtauto, bestuurd door den heer Koningsdaaluit Zaandam, aanrijden, waarvoor de heer K. had moeten stoppen. Hij reed echter zonder vaart verminderen door met het gevolg dat hij tegen den vracht wagen aanbotste en dat zijn eigen wagen totaal verbrijzeld werd. Eenige personen die het ongeluk zagen gebeuren, droegen den heer Keyer, die het bewustzijn had verloren, uit de overblijfselen weg. Het slachtoffer, dat met de borstkas tegen het stuur bekneld zat, en eenige ernstige hoofdwonden had opgeloopen, werd in deerniswekkenden toe stand naar het St. Jansziekenhuis vervoerd. HET HOOFD VERBRIJZELD. Te Utrecht is op den Amsterdamschen Straatweg op den hoek van de Marnixlaan, een ongeveer 6-jarig jongentje, dat bij hel spelen den weg overstak, door een autobus overreden. Het linkervoorwiel ging het kind, dat op slag dood was, over het hoofd. E I c h wat W 115J bij den kuiper Onze tijd is de tijd van organisatie. 'n Menschenkind, dat van niet één ver eeniging, club of kring lid is, zou men ge neigd zijn als een bezienswaardigheid te gaan beschouwen. Er ontbreekt ons maar een organisatie van niat-georganiseerden. Maar die komt ook nog wel! Het doel on het nut en het voordeel van organisatie heeft men reeds op duizend manieren trachten aan te toonen. Zoo lang zamerhand wordt dat alles oude afgereden cliché's, waarnaar niemand meer kijkt, omdat ieder dit liedje wel kent. Daarom werden we werkelijk geboeid door 't origineele, frissche schetsje, dat we in „De Slagerscourant" aantroffen en hiei ouder later volgen. In een kuiperswerkplaats lagen reeds ge ruimen tijd twaalf veertien planden. Ze waren alle even lang, maar de breedte verschilde nog al iets. Meermalen hadden deze planken reedt een andere plaats gekregen en ook lagen ze soms in den weg en werden dan wat opzij geschopt Die planken waren erg ontevreden mc hun lot Wat was er al veel met hen ge beurd eer ze zoover gekomen waren- Eerst leefden ze in de vrije natuur. Zij waren van jong oud geworden en menigen storm hadden ze gekend en dat alles had hen groot en sterk gemaakt. Ze waren toen nog niet gescheiden zooals nu, maar één en warm bedekt met schors en meenden, dat dat hun eindbestemming was. Maar wat was er veel gebeurd. Geva! len, in het water geworpen, waai ze lang hadden gelegen, toen weer opgetrokken, de schors verwijderd en toen met een zaag be werkt. Dat alles was geduldig verdragen, want ze wilden wel dienstbaar zijn. Velen van hun zusters hadden reeds een nutt'gr bestemming, maar zij lagen daar nutteloos, misschien werden ze wel verbrand. Op zekeren dag kwam echter de kuiper, zette zijn bril op en begon ze te bekijken één voor één en knikte goedkeurend- Wat zou er nu met hen gebeuren? Ze werden medegenomen naar de schaaf bank en daar op een gevoelige wijze be handeld. Aan alle kanten moesten ze ge schaafd, van de zijkanten moesten vooral van boven en beneden heele krullen worden weggeschaafd. Toch verdroegen ze ulles zeer gewillig, want ze hadden vertrouwen in hun gebrilden baas, die zoo zacht met ziin hand over ze heen streek, ze zeiden niets maar begonnen allen te glimmen van vreugde. Nu werden ze met het ondereinde tegen elkander geplaatst en kwamen tol de ont dekking dat de gchaaf van hun meester ze zoo had bewerkt, dat de eerste en laatste plank weer aan elkander raakte. Ze had den van louter plezier wel een rondedans willen maken, maar dat mocht niet, ze moesten zioh zeer stil houden en om elkan der niet kwijt te raken werd er een stevige band omgelegd. Hoe steviger die band werd gelegd, hor verder ze van boven uit elkander gingen Maar onze baas kuiper wist wel raad hij oou die planken wel leeren 't hoofd buigen. Hij maakte een vuur in de half afgewet k te kuip en hoewel het aanvankelijk nipts scheen te baten, toch hield hij vol,-totdat de stijve trotsche planken vanzelf het hoofd begonnen te buigen, zoolang tot de kuiper kans zag ook aan de bovenkant een band aan te brengen. En toen ging zijn ha mer langen tijd op en neer. Ja, hel ging cr gevoelig naar toe, de banden werden er h e langer hoe verder omgedreven, langzaam maar zeker, met een regelmaat als het tik ken der klok. En als hij eindelijk ophield stond daar een vat of kuip of ton, één geheel uit ver schillende deelen saamgestel d maar nu sierlijk, hecht en sterk, zeer doelmatig voer 't gebruik. Hoe is nu zoo'n vat tot stand gekomen? Ten eerste uit losse planken. Ten tweede uit planken, die alle wat krul len moeten laten. Ten derde uit naar elkander toebuigende planken. Ten vierde door het gebruik van hamer en vuur. Ten vijfde door een krachtig verband. Ten zesde door een vasten wil. Het zal wel niet meer noodig rijn op te nierken, dat we met bovenstaande bedoel den een voorbeeld te geven van de samen stelling van een verband of verbond. Voor dat een verbond gesloten wordt, staat en leeft en werkt ieder op eigen ge legenheid, ongeschaafd en ongebogen. Maar juist dat los zijn van eikander brengt mode dat men zich aan elkander stoot en soms ernstig bezeert en de verwondingen worden vaak aan beide zijden toegebracht. Om echter in één verband met elkander te leven en te werken, zal er zeker geschaafd moeten worden, de hoekige kanten moeten weg; heele/krullen soms, meerdere krullen vaak. De krtu van afgunst, rssst. De krul van zelfzucht, rssst De kruJ van eigenzinnigheid, rssst. De KaiDskrul ..Ben ik mijns broeders hoe der?" rssst, rssst. De krul van: vul zelf maar in, er zijn er nog velen. Wat de zaak echter moeilijk maakt is: dat men dat zware, moeizame, pijnlijke weik zelf moet doen. En dan dat naar elkaar toebuigen. Neen! geen buiging maken, om dan wear trotsch het hoofd op te richten en weer z'n eigen weg te gaan. Maar huigen tot men den ander raakt, ook zijn behoeften gevoelt; op hem aansluit zoodat ge steun ontvangt, maar ook geeft. Dat gaat maar niet zoo van zelf. Dat kunt u begrijpen! Hamer en vuur komen daarbij te pas Zinnebeelden van geweld en vernieling. Maar ook van kracht en loutering. En.... daar behoeft men niet zelf voor té zorgen. Dat doen anderen; meer dan een; waar door het vuur brandende wordt gehoudeii, totdat, totdat men van zelf wel buigen moet en.... dit is het mooie, aanraking krijgt niet anderen en steun vindt en biedt. Gelukkig dat er dan ook verstandige werk meesters zijn, die, wanneer het zoover is, een krachtige band weten te leggen, dia saamhecht wat op elkander is aangewezen. Een band wordt gelegd, die hoe langer hoe vaster wordt aangedreven; zeker, met vaste hand, maar toch zonder geweld, want een goede kuiper gebruikt geen enkele spj* ker om zijn werkstuk in elkander te zetten. Het is alleen de kunstenaarshand en de vaste wil van den werkmeester, die de ongelijke deelen, want het hindert niet dat de eene duig wat breeder is dan de andere, zoo weet te bewerken en te buigen, dat ze geschikt worden, in het verband te worden opgenomen en één sterk en sierlijk geheel vormen. Maar dan is ook de taak der deelen, iedei* op z'n plaats te blijven, want als er eert deel uit z'n verband springt, dan... dan is net verband verbroken en het geheel onnut geworden. Het woord verband komt te zeer met het woord verbond overeen, dat niet iedereen de bedoeling zal vatten. Als ieder voor zich zelf de toepassing maakt en zich afvraagt, of hij de ju.ste plaats inneemt en de juiste taak vervult, die als lid van het verbond van hem verwacht wordt, dan kan het aanleiding zijn, de schaaf nog eens ter hand te nemen of zich nog iets te buigen. Naar we hopen, zonder dat het vuur noodzakelijk is. Voor het Groot Nationaal Zang- en Mu ziekconcours te Aalsmeer, hetwelk zal wor den gehouden op 3 OJuni, 1 en 2 Juli a.sv bestaat veel belangstelling. Een 65-tal vereenigingen met pl.m. 3300 deelnemers(sters) schreef voor dit concours in. Alle rubrieken, als: Harmonie- en Fan faregezelschappen, Gemengd-, Mannen-, Da mes- en Kinderkoren, Dubbel Mannen- en Gemengde Dubbele kwartetten, zullen op het Aalsmeersche concours vertegenwoor digd zijn en dan wel van de lagere tot de superieure afdeeling. GEDENKTEEKEN PROF. LORENTZ. Waarschijnlijk in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin zal begin September het monument van prof. Lorentz in Sonsbeek onthuld worden. POGING TOT OPLICHTING Bij den voorzitter van het Herv. School bestuur te Teraar vervoegde zich een onbe kend persoon met een kwitantie van 70 wegens geleverde school behoeften. Hij gaf voor gezonden te zijn door het Hoofd .der school. De heer H. was zelf niet thuis, en hem werd verzocht nog maar eens terug te kom?»y wat hij tot nu toe heeft verzuimd. FEUILLETON TWEE ENTHOUSIASTEN Naar het Engelsch van EVELYN EVERETT—GREEN Door J. VAN ZUYLEN garf nriiet cran die bewomide- vam die een of amidere toevallige maar fret verging die arme man, d/ie baar sedert ze op Higfrfer- verBcfrenen was altijd had bewonderd vam, vond totaal betooverd was, ge- amders Arme Duncan. Z'n leven wa6 tijd heel anders geworden, en hij in fre laatste maanden meer gehoopt, iet met beviing en wanhopige vrees, dan ui die jaren vam zijn kallme bestaan die raam waren vooraf gegaan. Maar sedert was -die hoop in z'rn hand langzaam toe- omen. et bekend worden van de verloving van en Erica had z'n ergste vrees veir- vcn, en de opvallende gunst die de mees- is van Hiighferrars hem die laatste tijd had hem op het toppunt van z'n gebracht. Hij had eir geen notie van kon het ook? dat de gunsten van het gevolg waren van een ruste- 3 verlangen om met iemand te praten, peen vermoeden had van wat haar be rde. De gedachte kwam niet bij hem op, de gesp reiken oveir die kom ende brui- die hij dikwijls met haai Oo<had -ad, slechts diiiendien om miiet te moeten praten met freon, wiens stem de zoetste muaiek in haar ooren plecht te zijn, maai" wiens komst ze nu met beving tegemoet zag. Duncan was haar alleen trouwe hond, die haar op haar weniken gehoorzaamde, zonder er bij na te denken, en die niet het minste begrip had van het drama, dat zich onder z'n oogen afepeeilidie. Ze had niet die minste be doeling om hem kwaad te dioen; ze dacht dat ze hem eng gelukkig maakte. Maar er is een Nemesis, die op onze onachtzaam heid met de gevoelens vain anderen volgt Dat zou Beatrice spoedig merken. Men kan nilet met vuur spelen en verwachten er zon der brandwonden af te komen. Reeds meermallen bad ze dien avond met Duncan gesproken; ze kon doen en zeggen wat ze wou; het was hem alles goed. Een hond zou eerder z'n meester een terecht wijzing hebben toegediend, dan dat een woord 'van orjtiek over Duncan's lippen kwam. Maar ze zou bemerken, dat zij niet geheel en aQ de aard van haar trouwe slaaf en proefdier had begrepen. Hij kon gevaar- hjik worden, als er net hem gespeeld werd. Aan het eind 'van die partij, leidde hij haar naar een dier zijkamers. De menschen gingen maar de buffetten, én hij begreep best, dat ze nu niet gestoord zouden wor den. Ze was niet in staat op te merken, vva.ar hij heenging of wat ze deden; ze ver keerde 'in rustelooze spanning, welke plaats was haar om het even. Hij stond tegenover ha-ar im het hel diere lioht Om hen heen heerschte een warme sfeer, maai' z'n ge zicht was bleek en hij ademde zwaar. Het was die crisis in zijn leven, daan- was hij van doordrongen. zei hij, ,ólk héb je Idief,'1 „Erg vriendelijk van je. Ja, Duncan, ik geloof dat je altijd vain me gehouden hebt Zullen we wat gaan gebruiken. Dat is ie b ete marnier, om je toewijding te laten blij ken. Ik ben uitgehongerd." Maar hij tnaid haar in dein weg en vatte haar hand, „Beatrice," riep hij uit, „zoo zal je me miet behandelen. Je zult geen grapje maken van wat voor mij leven of dood beteekent Ik heb je lief; ik heb je altijd lef gehad. Maar ilk heb er niet altijd op gehoopt, nog eens de belooning te zu/len vinden. Jij hebt me ten slotte doen hopen en nu laah je me uiit!" Zij begreep ten dlotte de tragische ernst van die woorden. Ze legde de band aan haar voorhoofd en keek hem als uit een droom ontwakend aarn. „VVat bedoel je? Wat heb ik gedaan?" „Je hebt me gunsten bewezen en mie op- gezooht. Het scheen alsof je graag in mijn nabijheid was, je hebt me boven anderen uitverkoren om je van dllenst te zijn. Je hebt me toegelachen en het liefdevuur in mijn borst aangewakkerd, dat ik bezig was te diooven. Nu keer je me den rug toe en 'lacht me uit. Wa,t is je bedoeling? Als je inliet van rve houden kunt, waarom heb je me dam laten hopen?" Zijm woorden sneden haar door de ziel, wamt ze zag dat ze in haar blinde zelfzucht een einder hetzelfde lijden had aangedaan, dat zij had te ondergaan. Kwam er dan geen eind aam de pijn van deze vernede ring? Het sdheen wel alsof ze een verrader lijke helling afgleed zonder vastigheid, zon der hulp en zonder hoop. Het drong tot haar dioor met de scherpte van een abnor maal verfijnde gevoeligheid. Ze zag de wem- hoop op zijn gezicht even duidelijk als ze da hopeloosheid zag van haar eigen zaak. Ze stonden elkaar sprakeloos en hulpeloos aan te staren. „Ik ben de ongelukkigste vrouw ter we reld," barnette Beatrice uit, op een toon waarvan de hartstochtelijke wanhoop haar zelf verbaasde. „Duncan, jij bent ongeluk kig, maar ik ben het ook. Ik geloof dat het lijden het lot is van alle ongelukkige ster- iveldngen. Wat geeft het feitelijk ook? Laat ons eten en drinken, want morgen sterven Ze keerde zich om, en verliet hem zonder nog een woord te spreken; hij had een ge voel alsof de bliksem voor z'n voeten was ingeslagen. HOOFDSTUK XVII Een storm „Verblijd u, o jongeling, in uw jeugd; en laat uw hart zich vermaken im de dagen uwer jongelingschap, en wandel im de we gen uws harten, en in die aanschouwing uwer oogen; maar weet, dat God om al de ze dingen, u zal dioen komen voor het ge richt „Zoo doe dam de toornigheid wijken van uw hart, en doe het kwade weg van uw vleeech, want die jeugd, en de jonkheid is ijdelheid. „En gedenk aan uw Schepper in de da gen uwr jongelingschap, eer dat de kwa de dagen komen, en de jaren naderen van welke gij zeggen zult: Ik heb geen lust in dezelve. „Eer dan het zilveren koord ontketend wordt, en de gulden schaal in stukken ge-- stooten wordt, en de kruik aan de spring ader gebroken wordt, en het rad aan den bornput in stukken gestooten wordt; „En dat het stof wederom tot aarde keert, als het geweest is, en de geest weder tot God keert, die hem gegeven heeft „IJdelheid der .ijdelheden, zegt de predi ker; het is ai ijdelheid!" „Va.n adiles, wat gehoord is, is het einde van de zaak: Vrees God, en houd zijn ge boden, want dit betaamt alle menschen. „Want God zal -ieder werk in bet gericht brengen, m-et ai vva-t verborgen is, hetzij goed-, of hetzij kwaad." Deze woorden hoorde Beatrice, toen ze alleen zat in d-e groots kerkbank, des Zon dags na d-e bruiloft, luisterend naar de hel dere st-em van De. Keith. Gewoonlijk was ze er niet eng bij met haar gedachten, wan neer de dienst op die gewone wijze voort gang had-, en van wat er tot nog toe ge sproken was, was niiiet veel tot haar door gedrongen. Doch deze woorden trokken plotseling haar aandacht Ze luisterde ge spannen, en de woorden griften zich in haar beninmerimg. Tot op dit oogenbldk had ze met beslist heid a-ld-e gedachten teruggedrongen; tot Zaterdagavond had ze zelfs gasten gehad en ze had geen tijd om na te denken; maar nu kreeg haar gevoel de overhand, als een sterk getiji dat de dijken heeft doorgebro ken en dat alles voor zich uit zal etuwen. De voorbijgegane jaren sohen-en voor haar geestesoog op te doemen, en haar te vragen om te worden geoordeeld volgens de stan daard van d-e Prediker. „Hetzij goed, hetzij kwaad." Hoe waren haar deden geweest? Uiterbik was allies im ordp geweest vriendelijk en edelmoedig was ze geweest, bezield van een verlangen om de lijden len bij te staan en hen die het verdienden te helpen. Was dat niet genoeg? „Wamt God zal ieder werk in het gericht brengen, met al wat verborgen is, hetzij goed, hetzij kwaad." Hoe zouden al haar schoonschijnende wenken een dergelijk onderzoek doorstaan?. Beatri-oe drukte haar handen tegen el* kaar, maar zij kon de stem vam het gewe ten niet meen- tot zwijgen brengen. Gedu rende dagen en maanden en jaren was er een eluieir over haar hart geweest; ze wild© er niet im zien, en haid geen begeerte o-m te zien wat er geschreven stond. Deze 6duder was nu weggevallen en het scheen of ze een nieuw licht zag schijnen over het ver leden, het heden en d-e toekomst: maar het was een vreemdsoortig licht, dat te ontzet tender scheen, omdat het zoo onbarmhartig helder was. Op den voorgrond stond duidelijk de beel tenis vam het gouden kalf, waarvoor zij on bewust had gebogen, en die beeltenis was zijzelf. Om zich te vermaken had zij deze zor- gelooize jeugdjaren geleefd, anderen een ge noegen doende, omdat dat het gemakke lijkst en het aangenaamst voor haarzelf wae en het haar geen oogenbl-ilk van zelf opoffering kostte. Op het oogenbllk, dat haar weg een weinig moeilijk werd, en ze geen uitweg wist, had ze haar leven im eigen ham 1 genomen, en zioh vam de oude paden laten afdrijven, om een nieuw loven te berinnen, waarin ze alles op haar eigen wijze kon doen en haar bestemming zelf maken. (Wordt vervolgd.)]

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9