ZATERDAG 2 MEI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien liet verzoek van: a. E. R. Beulink om vergunning tut het oprichten van een koek- en banketbakkerij in het perceel Lan ge Mare Nis 40/44, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie H, Nis 3197, 3481 en 1891; b. N. C. Overdevest om vergunning tot het oprichten van een zuivelinrichting in het perceel Heerenstraat No. 102, ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie M No 3985; c. N. van Rijnswou om vergunning tot het oprichten van een brood- en banket bakkerij in het perceel Heerenstraat No. 85, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie M No. 3388; d. P. Storimans om vergunning tot het oprichten van een ondergronds» he bewaarplaats voor benzine, petroleum en kunstterpentijn op het aan den Morscliain gel gelegen terrein der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, kadas traal bekend Gemeente Leiden, Sectie L No. 1305; e. W. Zaalberg om vergunning tot het oprichten van een smederij in het perceel Janvossensteeg No. 49, kadastraal hekend Gemeente Leiden, Sectie H No. 3303; I. A. Klootwijk om vergunning tot het oprichten van een machinefabriek en répara tie werk plaats in het perceel Utrechtsche Jaagpad No. 44, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie M No. 3457; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kenmis aan het publiek, dat genoen» de verzoeken met de bijlagen op de Secre tarie dezer Gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag den 16 Mei 1931 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeen tewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichen. Leiden, 2 Mei 1931. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. ZILVEREN JUBILEUM FA. P. S. ANES Zooals wij reeds eerder mededeelden heeft gister de heer P. S. Anes het feit herdacht, dat hij voor 25 jaar de brandstoffenhnndeJ vam zijn vader, wijlen den heer N. Anes, lieeft overgenomen. Ter gelegenheid hier van heeft de heer Anes gistermiddag ten zijnen huize gerecipieerd, van welke gele geheid vele zakenvrienden en andere belang stellenden hc-bb engebruik gemaakt om den zilveren jubilaris te complimenteeren. Be halve de persoonlijke gelukwenschen had de heer Anes ook vele schriftelijke felicitaties in ontvangst te nemen, terwijl een schat van bloemen aan het feest meerderen luister bijzette. DANKEN EN GEDENKEN. Bij gelegenheid van de herdenking van den 10-jarigen arbeid door de Commissie voor den Openbaren Eeredienst bij de Ned. Herv. Gemeente te Leiden is door de Hoofd commissie een gedenkboekje uitgegeven ter verspreiding onder haar contribuanten en yerdere belangstellenden. Het boekje is typografisch uitnemend ver zorgd en bevat verschillende artikelen waar- In de arbeid van de Commissie wordt uit eengezet en toegelicht, waarin gewezen wordt op de resultaten van dezen arbeid en de verwachtingen voor de toekomst worden uitgesproken. Verschillende bekende persoon lijkheden in de Ned. 1-Ierv. Kerk van Leiden hebben bijdragen voor dit werkje geleverd. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Door den heer Chr. Piket is heden in het perceel Diefsteeg 15 een eenvoudige maar ruime en lichte zaak geopend voor centrale yerwarming, sanitaire installatie, aanleg ,van gas- en waterleiding, lood-, zink- en mastiekwerken. In de toonkamer, die geheel is gerestaureerd, staan verschillende artike len overzichtelijk opgesteld, zooals baden en vaste waschtafels, gaskachels enz. We wen- schen den heer Piket gaarne goed succes in zaken. HET JUBILEUM VAN DEN HEER D. MEIJER. In vervolg op onze berichten over het zil veren jubileum van den heer D. Meyer, hoofd van de Geref. O. L. School op de Hoog landsche Iverkgracht, kunnen we nog mede- deelcn, dat de receptie ten zijnen huize gis termiddag druk bezocht is geweest. Onder degenen die den lieer Meyer kwamen geluk wenschen bevonden zich o. a. de schoolarts Dr. J. A. Schreuder, de heer J. Baak Jzn., inspecteur van het L. O. ir deze inspectie, Drs. H. Schilp, directeur van de Chr. Kweek school, inspecteur van de Vereeniging voor Chr. Schoolonderwijs, Ds. W. Bouwman, Geref. predikant alhier, vele oud-collega's en collega's, voorts de ouders der leerlingen en ,vele anderen. Velen deden hun gelukwen schen van bloemstukken vergezeld gaan. Gastelaars neemt de leiding. De uitslagen der 6de ronde zi/i; GastelaarsMolenaar 20 Kleer—Klinkenberg 1—1 Bornsende Jeu 0—2 Bergmanvan der Stel 11 Do stand der eerste klasse is: gesp. gew. rem. verl. pnt MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE LEIDSCHE PENKRASSEN 1 MEI Gastelaars v. d. Stel Bernsen Kleer de Jeu Bergman Klinkenberg Molenaar 6 1 1 3 HET 1 MEI FEEST DER S. D. A. P. Het 1 Mei-feest der s.d.a.p. is gistermiddag ingezet met een kinderfeest in de Stadsge hoorzaal, waarheen in optocht werd opge trokken. Na afloop werd een wandeling door de stad gemaakt. Des middags werd In de Stadsgehoorzaal een groote vergadering gehouden, waar het Kamerlid, de heer P. Hiemstra, het woora voerde. Des avonds werd de gebruikelijke optocht door de stad gehouden met vlaggen en ba nieren, terwijl tot. slot der feestelijkheden op het sportterrein aan den Hoogen Rijndijk een vuurwerk werd afgestoken. Alles had een rustig en ordelijk verloop. In de gisteravond alhier gehouden maan- ielijksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsohe Letterkunde heeft Dr. C. J. Wijnacndts Francken alhier een voor dracht gehouden over: Samuel Johnson en zijn levensbeschrijver. Samuel Johnson is een echte Engelsche beroemdheid, in zijn vaderland algemeen be kond als slech's weinigen, daarbuiten slechts zeer matig. Zijn geestelijke geaardheid is dan ook bijzonder zich aanpassend aan het nationaal karakter zijner landgenoolen, en mede daardoor kan hij bij dezen zooveel in vloed oefenen. Niet het minst aan zijn eigen aardige persoonlijkheid heeft hij zijn be roemdheid te danken, geenszins uitsluitend of zelfs in de eerste plaats aan zijn ge- schriften. En die persoonlijkheid is ons voor namelijk bekend gebleven door de lijvige biographie van zijn vriend Boswell, gewor den tot een tallooze malen in verschillende uitgaven herdrukt populair boek. Daardoor blijven de namen van Johnson en Bosweli innig en onverbrekelijk aan elkander ver bonden en danken die beiden aan elkander hunnen roem. Boswell was een Schotsch edelman en rechtsgeleerde. Hij zelf was geen markante of beteokenisvoHe persoonlijkheid, die ten opzichte van Johnson eenigszins een roi speelde als later Eckermans ten opzichte van Goethe. Hij reisde eenige jaren door Europa en vertoefde daarbij mede een tijd lang in Utreoht aan de hoogeschool. Wei nige jaren na Johnsons dood kwam ook hij zelf te overlijden. In leeftijd was hij een dertigtal jaren jonger dan de door hem be schrevene, met wien hij ïnl763 kennis maakte te Londen om hem in de laatste twintig jaren van diens leven herhaaldelijk daar te ontmoeten en ten slotte ook een maandenlange reis met hem door Schot land te maken. Vooral het oordeel van Marcaulay over Boswel!, door hem o.a. ui'gemaakt voor een onbesrhaamden parasiet in den trant van Helvetius, is verre van vleiend. Johnson evenwel scheen zich van den beginne af aan tot den zelfingenomen jongen man te vnelen aangetrokken, al kon hij hem duide lijk de les lezen, o.a. over zijn eindeloos on bescheiden uitvragen om den vereerden meester op zijn praatstoel te brengen. Het boek van Boswell over Johnson maakte al dadelijk bij zijn verschijnen in 1791 grooten opgang, en het beleef (de reeds na drie ja ren een tweeden druk. sedert gevolgd door ontelbare andere. In 1804 waren reeds duizend exemplaren van het omvangrijke en dure boek verkocht, en na twintig jaren reeds een zestal drukken noodig gevonden. Over Johnsons levensloop wil Spr. niet uil voerig uitweiden Geboren in 1709, liet zijn gezondheid al vroeg veel te wcnschen over. maar in gemakkelijkheid en snelheid van leeron overtrof hij reeds op de lagere school al zijn medescholieren. Kort na zijn huwe lijk met een veel oudere weduwe naar Lon den gekomen, had hij lange jaren te kam pen met materieele zorgen, die eerst in 1762 door een hem door den koning toebedeelde jaarlijksche ruime toelage voorgoed een einde namen, zoodat hij niet meer voor zijn brood behoefde te schrijven en op zijn lau weren kon gaan rusten, tot hij in 17S4 op 75-jarigen leef'ijd overleed en begraven werd in de Westminster-Abbey, na inzon derheid bekend geworden te zijn door zijn Dictionary, zijn uitgave van Shakespeare en zijn levensbeschrijvingen van Engelsche dich ters als inleiding op hun werken. Deze ge schriften worden door den Spr. nader be sproken, evenals van de overige, vooral de fantastische roman Rasselas, die vergeleken wordt, met Voltaires Candide. Uitvoeriger wordt dan stilgestaan bij Johnsons karakter en persoonlijkheid, die zich kenmerkte door zoovele eigendommelijk heden. Een aangeboren vadsigheid was hem eigen, waardoor hij een sterken prikkel be hoefde om tot arbeid voor de pers te wor den aangezet, welke indolentie het ook was, die hem den ganschen morgen in bed deed doorbrengen. Maar hartstochtelijk lief hebber was hij van lezen en van boeken. Eveneens van goede en smakelijke maal tijden, want zijn eetlust liet niets te wen- schen over en de bevrediging daarvan kon zijn gansche aandacht in beslag nemen. En niet slechts aan spijzen, maar ook aan thee drinken was hij verslaafd en reusachtige hoeveelheden van dien drank kon hij ver zwelgen. In zijn omgang met mensehen muntte Johnson lang niet altijd uit door wellevendheid en beleefdheid, want in zijn spontaniteit was hij een vijand van alle vormelijkheid en gemaaktheid. Eigenbaat en winstbejag waren hem vreemd. Zijn verbeel dingskracht was weinig ontwikkeld, evenals zijn muzikale zin. Bpvenal was hij een in tellectualist en een boekenmensch. In zijn letterkundige kritieken streefde hij naar 'n stipte onbevooroordeeldheid zonder eenige zelfverheffing. Meer nog dan door zijn litterairen arbeid is hij bij het nageslacht bekend geworden door zijn gesprekvoering, in welke hij uit muntte. Hij ging om met de beste schrij vers en kunstenaars van zijn tijd als Gold smith, Garrick, Reynolds en Burke. Een club werd opgericht, waarin de corypheeen op vorschillend gebied elkander ontmoetten en waarin Johnson, die nagenoeg nooit ont brak bij de bijeenkomsten, de leiding voer de. zoodat de leden zich in verloop van tijd Johnsonius gingen noemen, want hij was er de ziel van en ieder luisterde gaarne naar hem, evenals aan de gastmaaltijden waartoe hij was uitgenoodigd. Conversatie met vrienden over interessante onderwer pen was hem steeds het hoogste genot en langzamerhand werd hij tot een soort van geestelijke dictator, wiens oordeel gezagheb bend was. Tal van die als orakelspreuken ten beste gegeven oordeelvellingen zijn ons door Bos- vvoll e.a. opgeteekend. Steeds stelde hij de waarheidsliefde hoog, al liet hij zich door zijn zucht tot debat en discussie dikwerf ver leiden tot paradoxen. Naarmate hij ouder werd, werd hij zachtzinniger in zijn oordeel, ook al bleven sommige schrijvers als Swift en Rousseau hem bijzonder onsympathiek. Een pessimistische stemming was hem niet vreemd en sommige zijner uitspraucen doen ons denken aan Schopenhauer. De Schotten stonden hij Johnson niet zeer in de gungt, beter kon hij de Ieren waardee- ren. De Franschen daarentegen trokken hem nog vpel minder aan dan de Schotten en dikwijls liet hij zich zeer afkeurend over dezen uit. In de politiek, al hemoeide hij zioh daarmede weinig, was hij een echte Tory met geringe democratische gezindheid Over de denkbeelden van Rousseau was hij niet te spreken, maar veel voelde hij voor een bPtere behandeling der Negerslaven in Amerika en hun vrijmaking. Mede daarom koesterde hij een wrok jegens de Amerikaan sohe volksplan'ers. waarvan de meesten vol gens hem niet anders dan oproerlingen scha vuiten en zeeroovers waren. Voor levensbeschrijvingen voelde Johnson veel, maar weinig voor de beoefening der geschiedenis. De historinis was volgens hem gedoemd tot oppervlakkigheid en groc „Al mint ge den wind en het licht en het itme der golven en den ontr f rden zang 'an een fluit in den avond, vergeet niet het hart, broeder, dat u voorbijgaat, want dat het schoonste." Zoo zingt. Margot Vos. En ze voegt er aan toe: „Kwistig zijn sterren gestrooid 'door de and'lende wolken en elke ster is een haard, een huis in 't heelal; doch meer is het hart, broeder, dat u voorbij gaat; want dat is de wereld". Ik weet niet, waarom mij dit juist nu te binnen moest schieten. De dag van den eersten Mei is stralend opengegaan over de wereld en er is een drang in ons om de armen uit te strekken naar de natuur, om met dwepende oogen ons te vermeien in een groote vreugde aan di schoonheid van de aarde die aan het uit barsten is tot vruchtbaar leven. Inderdaad, ij minnen den wind en het licht en het rhythme der golven en den ontróerenden zang van een fluit in den avond. Wij weten den zomer voor ons als een groot schoon boek, waarin wij eiken dag met groote ver baasde oogen en met een fel kloppend hart zullen lezen, met een gretigheid, die weet, dat we teveel zullen moeten overslaan. Het is 1 Mei, de maand der duizend beloftenis sen, de maand, die ons verlangen naar alles wat goed is en lieflijk en schoon, zóó groot maakt, dat het in onze borst tot heimwee wordt en intussehen vergeten we het hart dat voorbij ons gaat. Het hart dat voorbij ons gaat. Dat schoonste, dat is de wereld, zegt Margot Vos. Is het waar? Het klinkt zoo dicp- menschelijk. Er gaan vele harten aan ons voorbij, die wij vergeten op te merken. Wij kunnen niet. Zij gaan altijd voorhij. Hier is weer de armoede, waarvan Ina Boudier Bakker gewaagt, de armoede in elk men- schcnbestaan, de armoede die de menschen naar elkaar toedrijft in hulpeloosheid van verlangen of ze van elkaar afstoot in bit terheid van haat, zoodat ze naast elkaar voort blijven tobben elk op zijn eigen ma nier, altijd, ook wanneer de liefde hen aan heeft geraakt. Dat alles is troosteloos. Het is 1 Mei. Velen hebben de oogen ge richt naar het omhoog worstelende prole tariaat, naar het socialisme. Daar zou de troost te vinden zijn. Hoor maar de stem, die tot het brocder- hart spreekt: „Broeder! uw arme lippen zijn zoo droog; uw hart is flauw, dat zoo onstuimig werkte; uw dapper hart, dat de wereld wou winnen. Drink nu den drank, dien alle dapp'ren minnen, den moeden mild en sterk, den zwakken sterkte, drink nu het socialisme in langen teug." Het. zijn een paar regels van Henriëtte Roland Holst, in sidderende ontroering neer geschreven uit een hart, dat het leed van duizenden in zich heeft voelen schrijnen. Maar wat is dat arm. Wat is dat alle maal ontstellend arm. Hier, in dit socialis me, vermeien de duizenden zich in een heidensche vreugde aan de natuur. Hier, in dit socialisme in zijn idealistischen vorm en wat komt er van dit ideaal terecht wordt de hand met mededoogen uitgestrekt naar het broederhart dat voorbij gaat, om het te grijpen en gevangen te houden voor een schoon aardebestaan, dat komen kan, misschien, ja misschien. Hoe schoon is de wereld op dezen eersten Meiedag. Hoe glanst de roode vlag in het zonlicht. Hoe fel kleurt de roode bloem op de borst. Maar hoe arm zijn wij met onze mpele vreugde daarover als in ons de eeuwige weemoed blijft naar het hart, dat voorbijgaat, neen, naar dat niet alleen, hoe ami zijn wij vooral, met ons rampzalig heimweeverlangen naar het verloren para dijs, naar God. Hoe arm zijn wij, als wij niet ons onrustige hart kunnen opheffen naar Jezus cn zijn onuitsprekelijk troost volle stem hooren als Hij zegt: Uw hart worde niet <#;itroerd. In het huis mijns Va ders zijn vele woningen, anderszins zoo zoude ik het u gezegd hebben. Uw hart worde niet ontroerd en zijt niet versaagd. SCHIETEN WEDSTRIJDEN GENERAAL SNIJDERS De uitslagen der gehouden schietwedstrij- len van bovengenoemde vereeniging luiden: Korps Buks: le prijs Politie Wassenaar 209; 2e. Schietvereen. Voorschoten 206; 3e. Schietver. Juliana, Wassenaar 202; hoogste korpsschutter v. Mourik, Voorschoten 47 p.; le prijs eerekorps Schietvereen. Voorscho ten, 122 punten. Korps K.S.O.: le prijs „Willem Teil" Lei den 458 punten, 2e prijs Schietvereen. Ju liana, Wassenaar 457 punten. Hoogste korpsschutter de Wit, Leiden, 9519 punten. lste prijs eere-korps Juliana Wassenaar 276 punten. Personeel Bulks: 1. Valkenburg, Wassenaar 48;2. v. Mourik, Voorschoten 47; 3. v. Tol. Wassenaar 4644; 4. F. Hollanders, Delft 4536; 5. J. Xoort, Voorschoten 4544; 6. Keereweer, Leiden 4513; 7. Worst, Leiden 4440; 8. Veelenturf, Bodegraven 4344 (8); 9. v. Dongen, Wassenaar 4344 6); 10. Sclierpenzeel, Wassenaar 43—38; 11. ter \vrest, Wassenaar 43—35: 12. Steenbergen, Leiden 42—43; 13. Krogt, Wassenaar 42—40; 14. Togteloo Warna, Wassenaar 42 (7); 15. v. Duijm te Voorburg 42 (5); 16. Wagenaar, Leiden 4140 punten. Vrije Baan Buks: 1. Dek 89—2x29 2. de Wit 89—29; 3. Scherpenzeel 89—5x28; 4. Valkenburg S8—3x29; 5. van Dongen .88—29; 6. Worst 88—8x28; 7. Tersmette 89; 8. Bar- then S63x28;; 9. Keereweer 86—2x28; 10. v. Mourik 86—28 punten. Personeel K.S.O.: 1. Valkenburg, Wasse naar 9S: 2-. Reijnders, Wassenaar 9797; 3. Bruins, Wassenaar 96—96 (19); 4. ter Avrest, Wassenaar 9696 (17); 5. De Wit, Leiden 9695; 6. J. Noort, Voorschoten 96—94; 7. Scherpenzeel, Wassenaar 96; 8. G. v. d. Zwaan, Wassenaar 9593; 9. v. d. Krogt, Wassenaar 95—89; 10. Wagenaar Leiden 95— 91; 11. Yperlaan, Voorschoten 9393 punten. Vrije Baan K.S.O.: 1. de Wit 29S; 2. Val kenburg 295; 3. Wagenaar 294; 4. v. d. Bosch 292; 5 Keereweer 291; 6. Yperlaan 291—96; 7 v. d. Krogt 28995; S. v. Dongen 2S9; 9. Kroon 287—94; 10. Bruinis 287—2x92 punten. Extra Prijs Buks: 1. Valkenburg, Wasse naar Korps 45, P .B. 48, V. B. 88, totaal 181 punten. Idem K.S.O.: 1. De Wit, Leiden; korps 9o; B. 96; V. B. 98, totaal 2S9 punten. (Ongecorrigeerd.) het interieur van het privékantoor nog be langrijk verfraait. Als elot kwam hierna nog aan het woord namens de leden de heer B. S p r e y, die wederom van zijn dichterlijken aanleg blijk if. De voorzit ter bracht aan allen dank voor de verschit'lenide gelukwenschen en cornpli- mentatiies en allen die tot de stichting en tot de totstandkoming van dit gebouw had den medegewerkt, en wel bijzonder de le en de daarvoor gevormde commissie de aanbieding dier geschenken, die een blijvende herinnering zuilen zijn aan dezen AGENDA De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren van Bockel, Jasperse, Meyboom en Rassers. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 27 April tot en met Zondag 3 Mei a.s. waargenomen door apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 9, tele foon 594. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegsl- geest wordt waargenomen door Dr. Vare kamp, telef. 1916. te bekwaamheden werden niet van hen ge- eischt. De diepere motieven der handelingen van personen uit het verleden blijven loch ns verborgen en veel in de geschiedschrij- ing wordt overgelaten aan de verbeeldings kracht zonder dat wij eenige wetenscnappe- lijke zekerheid erlangen. Ook voor wijsbe geerten miste Johson den waren zin en ont vankelijkheid. Zijn beroemden tijdgenoot Hurne kon hij niet waardeeren, nog als whig en historicus, nog als sceptisch philosoof. want daartoe was hij zelf veel te geloovig. Christen en allerminst geneigd tot het vrij- denkend-nationalisme zijner eeuw, dat hij niet anders beschouwde dan als een ijdele nieuwlichterij. Zelfs een man als Berkely vond geen genade in zijn oogen, niet in staat als Johnson was diens kenleerige uiteenzet tingen te volgen en te begrijpen. Al dergelij ke bespiegelingen misten voor hem alle waarde, liever bleef hij een Christelijk mo ralist, die o.a. streng vasthield aan 's men schen wilsvrijheid. Een vast geloof ook had hij in 's menschen persoonlijke onsterfelijk heid en terzelfder tijd kenmerkte hem een groote vreeze voor den naderenden aood, die olgens hem iederen rechtgeaarden mensch moet eigen zijn. TOELATINGSEXAMENS CHR. H. B. S. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, waarin mededeelingen worden ge daan omtrent de toelatingsexamens der Chr. H. B. S. in de Kagerslraat alhier. Blijkens een advertentie in dit nummer moet de aangifte voor het toelatingsexamen der Chr. Kweekschool alhier niet plaats hebben voor 7 Juli, maar reeds voor 7 J uni POSTKANTOOR Terug ontvangen in de tweede helft der maand April 1931: Brieven Binnenland: Drukkerij de Phoenix, Nijmegen (onbekend); Laterna, Warmoesstr. 130, Amsterdam (ge weigerd); IJ. de Jong, Korenmolen de Hoop, Schagen (onbekend). AANVULLINGSAGENDA RAAD Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel grond gelegen aan de Jongkindt Comnok6traat aan den heer A. van Daan, groot ongeveer 265 M.2 tegen een prijs van 5,50 per M.2. JAMMER Toen gdetermiiiddag een arbeider van den landbouwer v. D. in het Rietveld met paard en bri'k, geladen met nieuwe meubels, de ze vervoerde naar zijn nieuwe woning, ge raakten plotseling paard en wagen in de sloot. De a.s. bruidegom kwam met den eohrilk vrij, het paard werd gered ach, de meubels waren het nieuwe aanzicht kwijt. Wat zal het a.s. bruidje zeggen'' BEGIN VAN BRAND Gistermorgen te 6 uur werd het politie bureau opgebeld, gezien brand bij den land bouwer v. L. a an den Kanaahveg. Zeer 6poedig waren twee motorspuiten aanwezig, doch hun dienst was overbodig. Oorzaak is het broeien van kaf van het koren. AANGEHOUDEN Gister heeft de politie alhier aangehouden de 22-jarige schipper A. v. Z. van Wou- brugge, wdie gesignaleerd 6tond in het po litieblad wegens het moeten ondergaan van straf. Van Z. is naar Den Haag overgebracht ZOO NIET 1 Mei 's avornds ging de A.J.C. im optocht •door die straten, met opgerolde vaandels. Spoedig kwamen de Oranjejongens er ach ter, zoodat Internationale, en Oranjebi- .deren gezongen werden. Voor hotel „De Vergulde Wagen" werd door wielrijders, diie een haag gevormd hadden, de ingang versperd. De hoofden werden warm, die harten koud. Spoedig kwam de politie tussdhenbedden. Uit den Omtrek AFSCHEID J. BERGMAN. Ter aanvulling van ons bericht van het afscheid van den heer J. Bergman als onder ladingmeester bij de Ned. Spoorwegen al hier, moeten we nog mededeelen, dat tot de geschenken ook behoorde een fraai album niet de namen der schenkers van de ca deaux, vervaardigd door den 14-jarigen zoon van den onderladingmeesïer De Joode, dat algemeen bewondering afdwong. WATERTEMPERATUUR. De watertemperatuur in de zweminrich ting „De Zijl" bedroeg hedenmorgen te 9 uur 121/2 gh C. en te 12 uur 13 gr. C. VERDWENEN. Van de Veemarkt zijn gisteren een zwart bont stierkalf en een-zwart-wiltkopkalf ver dwenen, De politie verzoekt inlichtingen. K. VAN K. RIJNLAND ALPHEN AAN DEN RIJN OFFICIEELE OPENING NIEUW BANK GEBOUW COOP. BOERENLEENBANK In tegenwoordigheid vam tal vam autori teiten en gunooaiigdien werd gistermiddag het nieuwe snuds kort im gebruik genomen kamtooirgeboU'W vam die Goöp. Boerenleen bank aam de Stationsstraat geopend, waar van wij onlangs reeds een uitvoerige be schrijving en foto gaven. Alvorens tot de eigenlijke opening werd overgegaan, sprak die voorzitter, de heer Joh. v. Leeuwen een algemeen welkomstwoord, waarbij deze o.m. bijzonder welkom heette, den burge meester dr. H. J. Loviink, diie reeds meerdere malen vam zijn sympathie voor deize bank instelling liet blijken. De Voorzitter gaf hierna het woord aan Mr. O. G e z e 11 e Meerburgale voorzit ter vam de Central oCoöp. Raffeisenbank te Utreoht, die de eigenlijke opening verricht te. Deze schetst de verhouding der centrale batik tot de boermJeenbamik en hoe deze als het ware als haar adviseur optreedt, de ont wikkeling dei- Boecenleenbainken in het al gemeen. Hoe de Coop. Boerenleenbank al lereerst werkt voor de leden en hun belan gen im tegenstelling met andere bankinstel lingen. Reeds 35 instellingen der Coöp. Boe renleenbank bogen als 'n monument van saamhoorigiheid op een eigen gebouw, nog geen een gebouw dat werd geopend n,og nimmer na opening weer- gesloten be hoeven te worden. De Coöp. Boerenleenbank is im eenvoud groot geworden. Spr. biedt tenslotte het bestuur en dien naad vam toe zicht zijn geluk we neoben aan met dit nieu we gebouw met dan wem&öli, dat het be stuur de bank nog 6teeds im groeii zal moge zien toenemen en steeds de belangen der leden boven eigen bela.ng zaïl blijven gesteld. De Burgemee ter zelde met bijzon dere instemming gevolg te hebben gegeven deze opening bij te wonen, allereeist wel omdat dit nieuwe gebouw vooral op de plaats waar diit is gebouwd, een sieraad voor de gemeente is. Voorts omdat de be- teekenis van het oreditwezen bewijst, dat de bank noodig wa6 en zeen- gunstig werkt, vooral ten opzichte van het landbouwcre- dietwezen. Spr. eindigde met den wensch en zijn gelukwenschen aan het bestuur, dat de instelling nog steed6 im verdere ontwik keling mag voortgaan voor wat speciaal betreft het la-ndhouwcredietwezen voor laud en tuinbouw, en de heer Jas. v. Leeuwen nog >vele jaren het voorzitterschap zal mo gen vervullen. Namens de Kamer vam Koophandel oom- pliimenteerdie de heer D. ten Cate Brou- w e r hiemna het bestuur met het nieuwe gebouw, niet alleen omdat dat gebou' iderdaaid een sieraad v-ooir de gemeente Al phen a. d. Rijm beteekent, doch bovenal om trent haar beteekenis als bankinstelling die in het oredietwezen een groote rol inneemt. Spr. eindigde tevcn6 met dien wensch, dat de (instelling ouder het tegenwoordig be stuur dat vertrouwen heeft, en een kassier heeft die weet hoe zijn Cliënten te behande len, kortom over mannen beschikt die we ten wat zij doen moeten, zal blijven bloeien. Namens den kring Rijnland der Coöp. Boerenleenbank voerde hierna nog het woord de heer Penning de Vries en de directeur der N.V. Alphcnsdhe Bank, den hear L. de Groot, die eveneens het be stuur complimenteerden, waarbij de laatste maan- voren braöht dat het missohicn wel vreemd klink uit concurrentie-oogpunt, dat beid'e bankinstellingen toch heel goed naast eikander kunnen werken, vooral met een kassier als de heer J. P. Liefhebber. Onder een speech werd hierna door den heer C. Y. Ponsioem namens de zich daaimoor uit de leden gevormde commissie, aan het bestuur aangeboden en overgedra gen een in de wachtkamer keurig aange brachte rood marmeren gedenksteen, ver- rdigd door den steenhouwer W. Emams HAZERSWOUDF 40-JARIG JUBILEUM. Maandag 4 Mei a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat mej. F. Slappendel in betrekking kwam bij den heer D. de Bruijn Yzn., wet houder onzer gemeente. Ongetwijfeld zal de ze dag niet onopgemerkt voorbijgaan. FEESTAVOND CHR. ORANJEVEREEN. Aan den avond van 30 April werd door de Chr. Oranjevereen. een openbare vergade ring gehouden in de Ned. Herv. Kerk, waar bij als spreker optrad de Weleerw. heer ds. G. D. Kuiper van Sassenheim. De voorzitter der vereen., de heer B. Offringa, opende het samenzijn door te laten zingen Ps. 29 1, ging voor in gebed en las Ps. 18 128. Hierop sprak hij een openingswoord, waarin erd gewezen op het groote voorrecht door God ons volk geschonken in Prinses Juliana die p dezen dag mag verjaren, ter herden king waarvan we samenkwamen. Spreker riep do talrijke aanwezigen een welkom toe, speciaal de burgemeester, de heer J. v. d. Meulen en mevr. v. d. Meulen, en Ds. Kui per, die bereid was gevonden voor ons op te treden. Ds. Kuiper verkreeg daarop het woord en bepaalde de aanwezigen bij Ps. 18 29, een Koningspsalm van David, en bracht hierme de in verband de rijke weldaad door God ons olk verleend in het Huis van Oranje en nns Vorstenhuis, dat zich buigt voor den Ko ning der Koningen. Met onverdeelde aandacht werd de boeien de rede gevolgd; aan het einde waarvan spreker voorging in dank aan den Heere. waarop staande twee coupletten van het Wilhelmus werden gezongen. KATWIJK BURGERWACHT De gewone oefeningen der Katwijksohe voor den gemeenteraad im de hierna te noe men rangorde gekozen: 1 D. v. Rlessen icftr.), 2 Jan Hasemoot Kzn., 3 D. C. vam Leeuwen, 4 T. vam Beeden Wzn., 5 J. van Elk OPRICHTING KINDERZANGKOOR Alhier is een kin dei-zangkoor opgericht voor meisjes vam 6tot 12 jaar met aanvan kelijk 73 leden. Het initiatief hiertoe is uit gegaan van mej. H. Meijerimg, die ook als directrice optreedt. De repetities worden gehouden des Woensdags vam 2 tot 4 uur in die zaal vam de Geref. Kerk. RIJKSPOSTSPAARBANK Gedurende de maand April werd op het Hu lp-Postkantoor alhier bij die Rijk&pofit" spaarbank ingelegd de som vam f 2070.50, terwijl werd terugbetaald f 1-462.52. 't Laatst uitgegeven spaarbankboekje is genummerd 210. KATWIJK AAN ZEE EEN NIEUWE VEREENIGING Opgericht is te Katwijk aam Zee een ver eeniging, die zich ten doel stelt, werkzaam te zijn im het blijvend belang vam de wel vaart dor gemeente. I11 deze vereeniging, welke den naam „Katwijk Vooruit" draagt, zijn nagenoeg allo plaatselijke corporaties te Katwijk ver tegenwoordigd. Hef bestuur d6 samengesteld ais volgt: A~ den Dikken, voorzitter; Dr. G« C. A. vam Dorp, 2e voorzitter; N. Parievltet, secr.; R. vam Amdel, 2e seor.; D. Schoonen- berg, penmimgm.; C. Reimcent, 2e penn.; A* Rovers, alg. adjunct. Juridisch adviseur ia Mr. C. Punt. KOUDEKERK DIPLOMA De heer A. van Dokkum alhier behaalde op de Internationale Bakkerswedstrijd to Utrecht een diploma. CHR. ZANGVEREENIGING. De Chr. Zangvereen. „Koudekerks Gem« Koor" alhier, hoopt op Hemelvaartsdag deel te nemen aan het zangconcours te Benme- broek, uitgaande van den ring Leiden enl Omstreken van Chr. Gem. Zangvcreenigin- gen. Opheffing. 1 Mei. J. W. Hoogemstraaten en Zn. Leiden, Lange Mare 67, kleinhandel go distelleerd. Wijziging. 1 Mei. Firma Kaas en Co. Lei den, I-Iooge Rijndijk 86, confectiefabriek. Vest. fil 's-Gravenhage, Nieuwstraat 6 on der den naam 't Pakhuis (afd. winkelver koop). „Boerderij Meerrust". Warmond, Dorp straat 38, café, restaurant, hotel. Bovenge noemde handelszaak is met ingang van 1 Januari 1931 in eigendom overgegaan aan de j aillh N.V. Restaurant „Royal", 1e 's-Gravenihage. I Gedachtig aam het spreekwoord „Tijd is Firma J. N. Geyer .Leiden, Botermarkt 26. geld" werd door denzelfdien 6pr. namrns Bock- en papierhandel, lederwaren, enz. N. deze commissie nog aan het bestuur oange- Gevolm. B. P. F. M. Geyer, Leiden, boden een fraaie moderne etaamJe klok, die TUINBOUW Waan- de tuinbouw hier bijna geheel uit kouden-grond-cultuur bestaat, is het begrij pelijk, dat alles zeer laat is. Enkele percee- ien vroege aardappelen staan even boven den grond, doch het koude weer werkt zeer remmend op den groei. Zoo is het ook ten opzichte vam vroege peen, enz. Het is dien tengevolge dam ook niet druk in de bedrij ven. En bijna evenzoo is het gesteld met de bloembollen. Ook deze zijn dit jaar zeer laat Omdat die teelt biervam voornamelijk besta at uit vroege en late tulpen, is het .voor deze omgeving dan ook a.s. Zondag pas de bloemendag. Geen enkel-e tulp is nog ge plukt. Op vele gewassen valt nog al iets aan te merken. Moge spoedig de „echte Lente" aanbi eken. VEILIGHEID Ten opzichte vam de veiligheid rondom de Rijksschietbanen zijn vanwege het min' lie vam Defensie nieuwe maatregelen ge troffen bimmen de z.g. gevaarlijke zone van het schietterrein. Werden voorheen bij schietoefeningen alleen roode vlaggen uit gezet in de nabijheid der kogelvangers, thans strekt het terrein waar bij oefeningen roode vlaggen geplaatst moeten worden, zich uit tot meer da.n een uur vanf de schiet banen en zulks im een oiirked, zoodat het uitzetten dier vlaggen minstens 3 uur vor dert voor de miliciens, hiermede belast. In tussohen kam men tij diens de oefeningen ge rust zijn. VERKEERSWEG Naar men ons mededeelt, hebben de plan nen voor omlegging van den nieuwen ver keersweg Den Haag—Haarlem sinds de eer ste opmetingen eenige wijz.gimg ondergaan. Aanvankelijk werd gedacht aan het plan om de omlegging te doen beginnen bij de „Zwarte Weg", die leidt naar den Water toren Hiervan moet men zijm afgeweken en het plan werd daarna om bij de brug over de Zandierij'vaa.rt de weg naar links te doen ombuigen en dwams door de lande rijen en de zanderij „Westerbaan" uit te ko men even ten Noord-Weeten van „Komijns- hort" over den Nieuwen- en daarna over den Ouden Zeeweg. KATWIJK AAN DEN RIJN GEMEENTERAAPS\ ÜRKIEZING In de vsr°ra>i-i.;iaam de C.11 Kiesivereen. óibterawiund ge'Hiauje (&!i> als candidaten LEIDERDORP BURGERWACHT. Naar wij vernemen, is ten Raadhuize eert vergadering geweest van de Burgerwachten, vroeger behoorende tot den kring: Rijnland- Oost. Er zijn drie Burgerwachten: Hazerswou- de, Koudekerk en Zoeterwoude actief ge worden, die met de bestaande te Leiderdorp en Benthuizen den kling Rijnland zullen vormen. De vergadering was bijeengeroepen dooij den Burgemeester van Leiderdorp. Een bestuur van den kring zal binnen kort worden benoemd. De burgemeesters eü commandanten zullen daarvoor 8 Mei a.sj bijeenkomen. Besloten is op 22 Juli a.s. een kiingwed- strijcl te Katwijk op de schietbanen te hou den. Gehoopt wordt, dat binnenkort ook de' Burgerwacht te Roelof-Arendsveen zal her leven en zich bij den kring zal aansluiten, GEMEENTERAADSVERKIEZING. Door de Arbeiderspartij zijn de volgendë candidarten voor den Gemeenteraad gesteldï 1. J. A. Esmcijer, 2. A. Capaan, 3. G. Over devest. UITVOERING. Gisteravond heeft de muziekvereeniging „Devóte", onder leiding van den heer F. D. van Wijck, een uitvoering gegeven. De heer v. Osnahrugge opende dezen avond met een welkomstwoord, waarna ..Devote" gelegenheid kreeg de ingestudeer de muziekstukken ten gehoore tc brengen, welke werden afgewisseld door het piston- spel van den heer J. Vermeer, begeleid door: piano. Evenzoo werd met aandacht aange hoord „Grand Duo" van Wëber, gespeeld op piano en clarinet, resp. door mevrouw. Van Wijck en den heer Zaalberg; en dei „Feest-ouverture" van Leutner, een quatre- main, waarvan de heer en mevr. Van Wijck1 ons deden genieten. Het applaus, dat na ieder afgewerkt stuk door de zaal klonk, was een bewijs, dat dó luisterende schare met plezier dezen avond heeft bijgewoond. OEGSTGEEST BURGERWACHT. Onder voorzitterschap van den heer H. W. Rubenkamp is de algemeene vergadering gehouden in „Het Witte Huis" van de Bur gerwacht alhier. Verschillende nieuwe leden waren opge komen ter vergadering. De notulen werdert goedgekeurd en het rapport over 1930 van dem ommandant was optimistisch gesteld en gaf uiting van gestadigen bloei. De verslagen over 1930 van den secretaris en den penningmeester werden met applaus begroet Het laatste vermeldde een batig saldo van f 91.49 per 1 Januari 1931. De beg'rooting '31 werd vastgesteld. Van den oud-burgemeester was een schrij ven ontvangen, vermeldende de aanvaarding onder dankbetuiging van zijn eere-lidmaat- schap. Medegedeeld werd. dat de B. W. Oegsf- geest 24 Oct. a.s. I2,y2 jaar zal bestaan. Tot bestuursleden werden herkozen do 'heei'en Dr. D. Timmermans, A. J. Bakker en J. W. v. d. Poot. De rondvraag leverde enkele besprekingen op over het instellen van schietoefeningen, behalve Zaterdagmiddag, ook een avond per week voor die leden welke door zaken ge bonden zijn. De financiën laten uitbreiding niet toe. Wel is in overweging om in den komenden winter mnrgonoefeningen te houden. De hper Ruhenkamp zegde toe een beker besrh'kbaar te stellen voor een onderlinge wedstrijd. De Burgemeester, de heer Van Gerrevink', verheugde zich in het bijzonder dat op de zen 1 Mei-avond zoovele leden bijeen waren en zog dnarin een sterk groeiende saamhoo- righeid. Spontaan werd daarop het Wil helmus gezongen. De avond, die werd opgeluisterd door een' „strijkje'*, werd gesloten met dank voor d« opkomst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6