blijft er bij EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND. Volgens een bericht in het „Journal de Genève" zou in diplomatieke kringen over wogen worden de Ontwapeningsconferentie tot nader order uit te stellen. Men zou in die kringen de meening zijn toegedaan, dat de algemeene politieke toestand zich sedert de bijeenroeping van de Ontwapeningsconferen tie in de Januari-zitting van den V.B.-Raad. als gevolg van de jongste vlootbesprekingen en de kwestie van de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie principieel gewijzigd heeft, zoodat uitstel van de per 2 Februari 1932 bijeenge roepen Conferentie gerechtvaardigd zou zijn Men is geneigd deze mededeeling te be schouwen als een door vooraanstaande Fran sche kringen van het V.B.-secretariaai ge ïnspireerd bericht, en wel omdat in Fransche regeeringskringen reeds geruimen tijd gere kend wordt op uitstel der Ontwapenings conferentie. HET DUITSCHE PUBLICATIE-VOORSTEL. De Rijksminister van Buitenlandsche Za ken Dr. Curtius heeft, in verband met het reeds eenigen tijd geleden ingediende voor stel voor de agenda van de Mei-zitting van den V.B.-Raad, waarin verplichte publicatie van den tegenwoordigen stand der bewape ning der onderscheidene landen gevraagd wordt, den Secretaris-Generaal van den Vol kenbond een nota doen toekomen, waarin dt- in bijzonderheden uitgewerkte tabellen voor de publicatie van den bewapeningsstand ver vat zijn. De Duitsche tabellen stemmen in het algemeen overeen met de van Duitsche zijde reeds tijdens de onderhandelingen van de voorbereidende ontwapeningscommissie ingediende voorstellen en behelzen tot in dé tails de gezamenlijke actieve en reserve-troe pen, de recruteeringstijd en het geheele ac tieve en in voorraad liggende oorlogsmate riaal voor land-, lucht- en zee-hewapening. De tabellen bevatten dus den totalen stand der bewapening van de afzonderlijke landen cn bieden aldus de mogelijkheid, dat de Ont wapeningsconferentie zic-h een duidelijk beeld van den tegenwoordigen stand der be wapening zal kunnen vormen. De Duitsche tabellen zullen thans op grond van het Duit sche voorstel tot openstelling van de bewa- peningscijfers in de Mei-zitting van den v.B.-Raad ter sprake komen. Een groote rede van Briand. De Fransche Kamer zal op 5 Mei a.s. voor den eersten keer na de Paaschvacantie bijeenkomen. In weerwil van de a.s. Presi dentsverkiezingen verwacht men een tame lijk uitgebreid debat over de Duitsch-Oosten rijksche Tolunie. Hoewel het werkprogram nog niet is opgesteld, meent men in parle mentaire kringen, dat het debat reeds Don derdag met de desbetreffende interpellaties zal aanvangen, waarop door Briand met een groote rede zal worden geantwoord. Men ver wacht reeds thans een groot succes van Briand. Naar gemeld wordt, zal de verordening tot uitvoering van het besluit van het ka binet inzake de nieuwe douanetarieven lieden werden gepubliceerd. De douane- tarieVéii voor haver en erwten treden op 3 Mei, de overige nieuwe tarieven op 10 Mei in werking. ALS GANDHI NAAR LONDEN KOMT. Met lendendoek op audiëntie. Als Gandhi naar Londen komt voor de bij woning van de Tweede Ronde Tafelconferen tie, zal hij, wanneer hij althans wordt uïtge- noodigd, als het weer het toelaat, op het Buckingham-paleis komen gekleed met een lendendoek, zoo heeft hij tot journalisten ge zegd. Het zou, volgens hem, onbeleefd tegen over den Koning zijn als hij in een andere I: leederdracht verscheen dan waaraan hij gewoon is. INGESLOTEN MIJNWERKERS. In een steenkolenmijn te Hornu bij Bergen zijn sedert eenige dagen 6 mijnwerkers inge sloten. Ze zijn nog in leven. Men heeft con tact met hen kunnen verkrijgen en een ver binding gemaakt, waardoor levensmiddelen kunnen worden neergelaten. Het bombardement begonnen. De rebellen in vollen aftocht. De Portugeesche kruiser „Vasco da Gama" heeft gisteren Pico Cruzin in de nabijheid van Funchal gebombardeerd, zonder dat de opstandelingen het vuur beantwoordden. Volgens Engelsche berichten bieden de op standelingen slechts zwakken weerstand aan de op verschillende punten van het eiland onder spervuur ontscheepte regee- ringstroepen. Hun hoofdmacht verkeert in vollen terugtocht naar Funchal. Vele opstan delingen hebben zich reeds aan de regee- ringstroepen overgegeven en zich met hen verbroederd. De verbonden van opstandelin gen tijn ten deele ontbonden. Verscheidene insurgenten zouden aan boord van een Engelsch schip in de haven van Funchal gevlucht zijn, toen het offensief der regee- nngslroepen aanving. Het moreel van de troepen moet, volgons berichten uit Lissa bon, uitstekend zijn. LONDEN, 2 Mei. De berichten over de re sultaten van de operatie6 der Portugeesche 1'c.geeimngètroepein tégen Madeira, zijn zeer tegenstrijdig. Terwijl uit Lissabon berichten worden ontvangen over geslaagde landin gen der regeeringstroepen, melden de be richten der opstandelingen uit Madeira, dat de regeeriingstroepen op ailie punten werden teruggeslagen en werden gedwongen zich M eer in te schepen. Volgens een nog niet bevestigd bericht, zijn Vrijdag nog een torpedojager en een schip met levensmiddelen en munitie uit Londen naar Madeira vertrokken, om de re- geeringstroepen te verst erken. De verliezen der regeeringstroepen bij de landingspogin gen zouden twee dooden cn verscheidene gewonden bedragen. PARIJS, 2 Mei. Volgens een Havas-tele- givtm uit Madrid, verluidt daar uit officieele bron over den opstand op Madeiradat in de streek van Pico da Fa-oha een lievig ge vecht met de opstandelingen heeft plaats gehad. Groote versterkingen der opstande lingen rukken op om hun kameraden te steu nen. Bij een landingspoging in de nabijheid van Vtllla Cecbico zouden de regeerinestroe- pen ernstige verliezen hebben geleden en gedwongen zijn terug te trekken. De opstandelingen wisten zich tot dus verre overall waar zij werden aangevallen, tc handhaven. DE 1 MEI-VIERING De 1 Mei-viering is in heel Europa over het algemeen kalm verloopen. (Men zie in- tusschen het telegram over Portugal.) Te Moskou was de dag weer een aanlei ding tot een groote apotheose, waarbij een groote parade van het roode leger en e?n défilé van bijna een millioen arbeiders de groote attracties vormden Te Berlijn hadden kleine botsingen plaats tusschen socialistische manifestanten en nationaal-socialisten. Overigens verliep de dag ordelijk. Een communist is er in ge slaagd op het universiteitsgebouw de sovjet- vlag te hijschen. Toen daardoor een me nigte op den Franz Joseph Platz te hoop liep, begaf zich een student onder leiding van een beambte van het universiteitsge bouw naar het dak. Hij haalde de vlag neer en verscheurde deze voor de oogen dei- menigte. Te Parijs is de dag vrij kalm verloopen. Evenals vorige jaren, had de politie ook dezen keer uitgebreide voorzorgsmaatrege len genomen en den avond tevoren 30 per sonen gearresteerd. In de meeste groote plaatsen van Duitsch- land is wel gedemonstreerd, maar voor zoo- bekend, kwamen geen incidenten voor, uitgezonderd te Mettmann, waar in den nacht vóór 1 Mei bij een botsing tusschen nazi's en communisten de communist Meyer den buik werd geschoten en vijf personen aan het hoofd werden gewond. In verband hiermee verbood de politie alle manifestaties Te Boedapest is, in tegenstelling met vo rige jaren, bij de openbare diensten ge werkt. Ook het onderwijs had het gewone verloop. Te \Varschau werden communisti sche demonstranten in de binnenstad uit eengedreven. Hierbij werden eenige commu nisten gewond, terwijl verscheidene perso nen werden gearresteerd. Een politiebeamb te werd door een revolverschot aan het been gewond. Te Lubartow (in Polen) is het bij de ont binding van een demonstratie tot botsingen gekomen tusschen cornunisten en politie. Twee politieagenten werden ontwapend, waarna de politie van de vuurwapenen ger bruik maakte. Hierbij werden twee perso nen gedood. Voorts werden twee personen gewond. Te Londen hebben demonstraties plaats gehad in Hyde Park. In verband met de Mosley-beweging had Mac Donald voor de redevoeringen als parool uitgegeven: Een heid in de Arbeiderspartij. Overigens werd in de redevoeringen het ontwapenings- en vredesprobleem behandeld. „Geen man en geen cent" is een frase. „De landsverdediging het hoogste voor de arbeiderspartij". Paul Boncour, de voorzitter van de Fran sche commissie van buitenlandsche zaken van de kamer, heeft naar. aanleiding van de 1 Mei-viering een redevoering gehouden voor de mijnwerkers van zijn kieskring over het probleem der nationale verdediging, welk probleem een der voornaamste punten vormt van de a.s. socialistische partijdag. Paul Boncour legde er den nadruk op, dat liet onmogelijk is, dat frases als „Geen man cn geen cent voor het militairisme" in de- partij van Jnures zijn uitgesproken. Spr. her innerde aan den gestorven leider der socia listische partij en zei dat de landsverdedi ging, ondanks de hooge socialistische idea len, voor de partij het hoogste vormt, wat haar aan het vaderland bindt. Het is een beleediging van de waardigheid der arbei dersklasse, wanneer men banden wil ontken nen, die haar aan het vaderland bindt, zelfs in den tegenwoordigen toestand. Paul Bon cour besloot zijn redevoering met tot de arbeiders de vraag te richten of Euro pa reeds zoo vredelievend geworden was, dat men de tijd gekomen kon achten om al deze opvattingen te wijzigen. Dit is „eenigszins" andere taal dan men van de Nederlandsche socialisten hoort wan neer ze het over het vaderland en het leger hebben. „DE ENGELSCHE ZIEKTE LOOPT ALS EEN ROODE DRAAD DOOR DEN KINDERLEEFTIJD," zegt Dr. F. van der Zande, een der secreta rissen van het# comité van voorbereiding voor de tentoonstelling „Moeder en Kind", welke begin 1932 te Amsterdam gehouden zal worden, in het „Algemeen Handelsblad" van 28 Maart j.l. Engelsche ziekte, het schrikbeeld van alle ouders, bedreigt ieder kind. Zij is des te gevaarlijker, omdat de allereerste symp tomen voor leeken niet te herkennen zijn. Dr. van der Zande zegt daaromtrent: „Hoe vaak worden wij, specialisten, ge roepen bij een kindje van een maand of negen, dat voor het eerst pogingen doet om zich op te richten of te staan, bij welke gelegenheid de moeder ontdekt, dat het kromme beentjes heeft En dadelijk ver moedt ze dan: het is Engelsche ziekte. Inderdaad. Het i s Engelsche ziekte." Maar in dit stadium is het kwaad al reeds geschied en het wordt een moeilijke en soms vergeefsehe strijd om de gevolgen te overwinnen. Want de gevolgen der En gelsche ziekte zijn treurig en blijven een menschenleven lang bestaan. Hieromtrent zegt Dr. van der Zande: „Zij (de Engelsche ziekte) doet haren nadeeligen invloed op den langen duur gelden b.v. op de borstkas, die er door wordt vernauwd. Bloedarmoede, overgevoe ligheid voor verschillende ziekten als bron chitis, longontsteking, kunnen er liet gevolg van zijn. De volwassene kan onder de ge volgen van deze jeugdziekte zijn leven lang blijven lijden." Wat te doen? Voorkomen! Engelsche ziekte kan en moet voorkomen worden. ITet is niets anders dan een gebrek aan bouwstoffen in het menschelijk lichaam; een gebrek aan kalk en phosphor, de voor naamste elementen, waaruit beenderen cn tanden worden opgebouwd. De aanbrenger en verwerker van deze bouwstoffen is het Vitaminc.D. Zoolang Vitamine-D in vol doende mate in het lichaam aanwezig is, gaat de opbouwende arbeid ongestoord ver der. worden de beenderen recht en sterk, de tanden hecht en gaaf. Geeft daarom uwe kinderen Vitamine-D. Geeft ze „Dohyfral"- tabletten. Philips-van Houten's „Dohyfral"- tablelten bevatten een nauwkeurig gedo seerde gewichts-hoeveelheid zuiver Vitamine, -D. Dit .prachtige middel ter voorkoming en bestrijding van Engelsche ziekte is in cho colade tabletten verwerkt, zoodat ieder kind ze inneemt als lekkernij. Wacht niet langer, raadpleeg Uw medicus. Elke „Dohvf ral "-ta blet bevat 0.01 mGr. zuiver Vitamine-D. Een half tablet of 0,02 mGr. per dag is even tueel voldoende om uw kind tegen Engel sche ziekte, ruggograats verkromming daarmee gepaard gaand0 borstkasver- nauwing te beschermen. (adv.) OE NIEUWE MARGARINE Vrijdag heeft op de tramlijn Rome—Cas telli Romani een hotsling plaats gehad tus schen twee tramwagens, waarbij 40 personen of meer ernstige verwondingen opliepen is een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van het ongeval. Men neemt aan dat de remmen van een der wagens heeft geweigerd. DE ONTPLOFFING TE NICTHEROY. Bon tl erd vijftig doodon. Driehonderd ernstig gewonden. Volgens de laatste berichten uit Rio de Ja neiro omtrent de ontploffing in het marine arsenaal van Nictheroy werden honderdvijf tig persoden gedood en driehonderd ernstig gewond. De ontploffing is veroorzaakt door de ont ploffing van een torpedo, die gevuld was met 300 pond explosieve middelen. LONDEN, 2 Mei. Omtrent de ontploffing in het marine-arsenaal wordt nog uit Rio de Janeiro gemeld, dat tot nu toe 45 lijken zijn geborgen, van welke 38 konden worden ge ïdentificeerd. Er worden echter nog vele per sonen vermist. Een motorboot, die de plaats van de ramp op het moment van de ontploffing passeer de, is spoorloos verdwenen, de beide inzitten den werden in een ziekenhuis te Rio de Ja neiro teruggevonden, zonder dat zij wisten hoe zij daar zijn gekomen. GROOTE BRAND TE BOMBAY LONDEN, 2 Mei. Naar uit Bombay wordt gemeld, heeft daar Vrijdag in de Bhendy- bazar, gelegen in de Mohammedaansche wijk, een geweldige brand gewoed. De schade wordt tenminste op 300.000 p. st. ge raamd. Honderden families werden door de politie uit de gevaarlijke zone verwijderd, om verlies van merischenlevens te voorko men. Bij het verzenden van dit bericht, was rnen er nog niet in geslaagd het vitur mees ter te worden. TETZNER TERECHTGESTELD REGENSBURG, 2 Mei. Zaterdagochtend te 7 uur is het vonnis tegen den moordenaar Kurt Erich -Tetzner voltrokken. Behalve de bevoègde vertegenwoordigers der autoritei ten. waren nog tegenwoordig 12 getuigen en zes journalisten. Ook de rechters, die Tetzr ner hebben veroordeeld, waren aanwezig. Tetzner zag bleek doch was volkomen rustig. Na voorlezing van het vonnis vond de terechtstelling plaats door den beul uit München. REVOLUTIE IN PORTUGAL. Verwarde berichten. LONDEN, 2 Mei. De onlusten op den 1 Mei dag te Lissabon zijn volgens uit de Portu geesche hoofdstad ontvangen telegrammen uitgeloopen op een revolutionaire beweging, met het doel een einde te maken aan de dic tatuur van president Carmona. Het kabinet heeft beschei-mirtg gezocht in de kazrnes van het derde regiment artillerie, dat haar trouw aan het huidige regiem heeft te kennen ge geven. Op alle strategische punten zijn troe pen geplaatst, terwijl sterke patrouilles alle hoofdstraten bewaken. Alle café's en amuse- mentslokalen zijn voorloopig gesloten. Ofschoon de autoriteiten toegeven dat de toestand zeer ernstig is, was tot middernacht geen staat van beleg afgekondigd. Hoever de revolutionaire beweging zich uitstrekt en zal uitbreiden, kon nog nietwor den vernomen. De beweging werd ontdekt door een bom ontploffing gedurende de 1 Mei-demonstratie op één der voornaamste pleinen der stad, waarbij een paard van een soldaat werd ge dood. In den laten avond deden wilde geruchten de ronde, doch het was niet mogelijk te we ten te komen of het tot een strijd is geko men. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE C a n d A. Borstjes, beroepen predikant btf de Geref. Kerk te Lemelerveld, hoopt op 17 Mei a.s. zijn intrede te doen na bevestiging door Ds. J. W. Tol, van Dalfsen. D s. A. Dercksen, te Klundert, lioopt Zondag 7 Juni afscheid te nemen van de Geref. Kerk aldaar, om 21 Juni d.a.v. intredè te doen te Rotterdam-Feijenoord; als bevestiger zal optreden zijn broer, Ds. K. W. Dercksen, te Maastricht. C a n d. J. R. S y b r a n d y, te Stiens, hoopt Zondag 17 Mei a.s. intrede te doen bij de Geref. Kerk te Zwartebroek (Gld.), na op dien dag des morgens te zijn bevestigd door zijn vader, Ds. J. Sybrandy, te Stiens. JUBILEA Ds. D. J. L a z o n d e r, Ned. Herv. pre dikant te Werkendam, hoopt 10 Juni a.s. dei dag te gedenken waarop hij vóór 25 jaar in he' ambt werd bevestigd. Ds. Lazonder werd geboren den 9den Mei 1879. Na voltooiing zijner studiën werd hij candidaat in Overijsel, in 1905. Den lOen Juni van het volgende jaar werd hij verbonden zijn eerste gemeente, nl. Zoutelande. Deze plaats verliet hij in 1911 voor Giessen-Nieuw- kerk, vanwaar lnj in 191S vertrok naar Anke veen. Daarna stond hij vanaf 1920 te Tuil vanaf 6 Mei 1923 te Oppenhuizen. Zijn tegen woordige gemeente dient hij vanaf 9 Sept. '28. De jubilaris is praetor van den ring Woudri- chem en heeft als secundus zitting in 't Class. Bestuur van Heusden. Zondag 14 Juni hoopt Ds. Lazonder een ge dachtenisrede uit te spreken. GRAFSTEEN-Ds. G. J. GOEDE Te Apeldoorn heeft zich een comité gevormd met het doel een steen te plaatsen op het graf van Ds. G. J. Goede, in levan predikant der Geref. Kerk aldaar. KERKGEBOUWEN. Te Blaricum wordt de kerk der Ned. Herv. Gemeente, dateerende uit 1450, gerestau reerd. Het Rijk draagt f 3000 bij. KERKORGELS. Te Emm en (Dr.) zal het kerkorgel' in de "kerk der Nes!» Hexv.rGemeentede-, firma H. W. Flehtrop te Zaandam belangrijk geres taureerd en uitgebreid worden. J. KRISHNAMURTI Na een bezoek aan Griekenland in October zal J. Krishnamurti naar Britsch-Indië vertrek ken en in Maart een bezoek brengen aan Java. Voorts zal hij eenige maanden in Australië daarna in Californië doorbrengen. In Juli li zal hij weer, in afwijking van zijn oorspronke lijk plan, in Nederland terugkeeren om ei wederom tijdens een kamp te Ommen te spre- Het EVANGELISATIE „Deventer kwartet." Kerknieuws. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Linschoten, P. Kuijlman te Doornspijk. Te Haarlem (vac. L. D. Poot) W. J. van Elden te Aalsmeer. Bedankt: Voor Nigtevecht (toez.) Th. G. Tonnon te Hoogmade. Voor Genemuiden, A. H. J. G. van Voorthuizen te Lage Vuursche. BEROEPINGSWERK Te Delfshaven (Rotterdam) kon de vergadering van het Kiescollege der Ned. Hervormde Gemeente, tegen gisterenavond belegd voor de vorming van een drietal pre dikanten in de vac.-Ds. C. B. Holland, wegens onvoltalligheid niet doorgaan. CAN Dl DATEN TOT DEN H. DIENST De heer W. F. ten R o u w e 1 a a r, Theol. cand. te Amsterdam, is door de Algem. Kerke lijke Commissie van het Hersteld-Evangelisch Luthersch Kerkgenootschap geëxamineerd en toegelaten tot de Evangeliebediening. De heer H. Bouroa te Haren (Gr.) is door de Classis Groningen geëxamineerd op Art. 8 K.O. en beroepbaar verklaard in de Geref. Kerken. De heer Bourna mag tot de volgende classisvergadering alleen nog maar proponeeren binnen het ressort van de Classis Groningen. De heer H. O. Molenaar, wonende te Arnhem, Sweerts de Landasstraat 14 Theol. cand. aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, is loor het Prov. Kerkbestuui van Drente toege- aten tot de Evangeliebediening in de Ned. Hervormde Kerk. korten tijd rustten de publieke beschouwin gen im betrekking tot deze Evangelisatie. In een dei- Geref. Kerkelijke bladen lezen we thans: Classis Ommen 15. Apriil 1931. In gekomen een schrijven van Ds. P.: „dat iik niet meer te beschouwen ben als Lid der Stadsevangelisatie", waarvan met blijd schap werd kennis genomen. Ook het Chr.-diist. dagblad „De Neder lander" kreeg van bovenstaande mededee- liing kennis en voegt er thans aan toe: Naar wij vernemen, betreft dit slechts een formeele verandering in de te Deventer be staande samenwerking daar Ds. Prins ook voortaan aan den arbeid hoopt deel te ne men, maar nu niet meer als persoonlijk vertegenwoordiger der Geref. Evangelisatie Vereeniging. Ds. P. heeft deze verandering aangebracht om daarmee aille recht van protest aan de bezwaarden te ontnemen. Te Bargercompascuum (Dr.) is tot voorganger bij de Ned. Herv. Evangelisatie benoemd de heer A. Dubbeldam, evangelist te Gorredijk, waar hij sinds 1927 werkzaam is. ZENDING Te Vlissingen wordt Dinsdag 23 Juni trigter, van Maarssen; Ds. H. Hoogendoorn, vain Zieiri'kzee; Ds. H. Janeeen, Leger- en Vlootprediikant i.a.cl. te Den Maag; Ds. S van den- Molen, van Rotterdam-Centrum; en Ds. J. Tolema, van Zaamelag. LAGER ONDERWIJS LEERAARSBENOEMINGEN. nsterdam, Herv. Kweekschool (vnor Engelsch), mej. C. M. Brants te Haarlem. HOOFDBENOEMINGEN. s (W. D.). W. Th. van der Mark, on ijzer (e Rotterdam; aangenomen, larlem (Sept. te op. nieuwe school), M. Groot te Hoensbroek (Limb.). ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Tiet jerk (Fr.l (hoofd A. Dijkstra!, mei M. Sprietsma, onderwijzeres te Twijzeler- heide. Voorburg (Effatha), W. Lengkeek te Rotterdam, voor tijdelijk; aang. Huïzum (Fr.), W. Swert, thans tijdelijk te Lemmer. Hemmen (Gld.), mej. H. A. Huogeu- kamp te Junnik. Benschop, mei. F. Vermue te Sluis. Krimpen a. cl. IJssel (Chr. School II), van der Meer te Gorinchem, voor tijdelijk. J. VERWOERD Het bericht dat men ons toezond betreffen de voorgenomen ontslagaanvrage van den heer J. Verwoerd als hoofd eener Chr. School te Arnhem, is geheel misplaatst. Wel wordt er waarscchijnlijk door de Schoolvereeniging, van de School Roermondsplein 32 uitgaat, binnenkort een nieuwe School geopend heeft de heer Verwoerd het voornemen als hoofd daarvan op te treden, maar de School aan hij thans werkt, gaat door, en hij hoopt daar ook voort te werken. NIEUWE CHR. SCHOLEN Te Nieu w-R oden is de School met den Bijbel officieel geopend en het schoolhoofd, de heer J. Meulenbelt, geïnstalleerd. O.m. heeft Prof. Dr. Th. L. Haitjema, van Groningen, bij deze gelegenheid het woord gevoerd. Te Seiooskeike (W.) had de ope ning van de Chr. Herv. Schóól plaats. De Open bare School is hier nu opgeheven. Te Stellendam werd Donderdagavond de school die uitgaat van den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk te Stellendam officieel ge opend. Deze plechtigheid had plaats in de Ned. Herv. Kerk onder leiding van Ds. A. Dek- k e r te Nieuwe Tonge consulent dezer ge meente. Ds. Dekker liet zingen Ps. 27 vs. 7 las voor Hebr. 11 vers 24 tot 40, ging voor in gebed en sprak een openingwóord naar aanleiding van Hebr. 11 1 en 2. Spr. heet te hierop alle aanwezigen welkom, rele veerde de historie die achter de geboorte dezer school ligt, waarop het personeel werd geïnstalleerd. Door de vergadering werd toegezongen de zegenbede uit Ps. 13!. Hierop werd de heer W. Bouman toegespro ken, die als godsdienstonderwijzer, de va der dezer school mag genoemd worden. Verschillende ingekomen stukken wer den voorgelezen, w.o. een schrijven van het gemeentebestuur, dat het dankt vooi de ontvangen uitnoodiging doch er geen ge bruik van wenscht te maken, vervolgens waren felicitaties ingekomen van Mr. J. J. Hangelbroek, Ds. H. H. v. Ameide te Oud dorp, het hoofd der school te Ouddorp, hel hoofd der school te Numansdorp en het hoofd der school te Dirksland. Hierop werd het woord gevoerd door den heer W. Bouman, godsdienstonderwijzer aldaar, die sprak naar aanleiding van Gen. 26 18 tot 20, waar gehandeld wordt over het weder opgraven van de putten die met steenen waren toegestopt. Spr. wees er op dat bij onze vaderen de school van de -.kéw uit ging, nu zijn die putten met stee nen toegestopt, maar toch blijft het 't ide aal dat de school van de kerk uitgaat. Ds. J. Polhuis sprak als vertegenwoordiger van den kerkeraad van Stad a. h. Haring vliet en Ds. C. v. d. Wal als oud-consulent van Stellendam en namens zijn kerkeraad van Dirksland, de heer J. v. d. Poe 1, hoofd der Chr. School te Sommelsdijk sprak als hoofd der school waaraan de heer Van Ek. benoemd hoofd aan de Ned Herv. school te Stellendam, onderwijzer was. De heet Overweel, godsdienstonderwijzer der Ned. Herv. Kerk te Herkingen, sprak na mens het bestuur der Ned. Herv school te Herkingen en namens zijn kerkeraad. Ten slotte sprak de heer v. Ek, benoemd hoofd der nieuwe school. De Inspecteur bij het L. Onderwijs, de heet S. Brandsm a, had reeds bij den aanvang van de samenkomst gesproken, daar deze weer spoedig vertrekken moest. Na een slotwoord van Ds. Dekker eindig de Ds. v. d. Wal de vergadering met dank gebed. De school, die onder veel strijd en tegen werking is tot stand gekomen, begint met 80 leerlingen. SCHOOLJUBILEUM. Te S t. N i c o 1 a a s g a (Fr.) heeft de Chr. Nat. School haar 40-jarig bestaan gevierd. Zij was de eerste School met den Bijbel in de gemeente Doniawerstal. Er hebben en kele samenkomsten ter herdenking van het feit plaats gehad. Tal van sprekers voerden het woord. Ook werden geschenken aange boden. Instructievaartuig. Naar wij ver nemen, ligt het in het voornemen van H.K.H. Prinses Juliana persoonlijk het nieuwe instruc- tievaartuis voor de Zee-, Rijn- en Binnenvaart van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, dat „Prinses Juliana" zal heeten, te water te laten. Het schip wordt, zooals bekend, gebouwd op de werf „Gideon" van de firma J. Koster Hzn., te Groningen. De te waterlating van het instructievaartuig „Prinses Juliana" zal plaats hebben op Za terdag 13 Juni, des middags te 2 uur. Weerbericht. Het dunne pijltje, geeft den vorigen stand aan Hoogste etand te Isafjord 767.9. Laagste stand te Lerwick 750.S. Stand vanmorgen half twaalf 754.1. WEERVERWACHTING. (Medeged. door '1 Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Zwakke veranderlijke wind, later uit Wes telijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regen, aanvan kelijk zelfde temperatuur, later koeler. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 14.6 C. 3 Mei Zonsopgang 4.29 u.; Zonsondergang 7.26 u. Maansopgang 9.58 u.; Maansonderg. 4.33 u. Laatste kwartier 9 Mei 1.08 nam. 4 Mei Zonsopgang 4.27 u.; Zonsondergang 7.2S u. Maansopgang 11.22 u.; Maansonderg. 5.01 u. Laatste kwartier 9 Mei 1.08 nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 3 MEI .Van 's avonds 7.56 u. tot 's morgens 3.57 tl* 4 MEI Van 's avonds 7.58 u. tot 's morgens 3.55 n* WATERSTANDEN RIVIEREN Constanz i i Hunfngen Kehl Hingen Caui Coblenz 'Keulen Duisburg. Ruhrort Maastricht HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 3 Mei Delfz(jl 21.10 Hellevoetsl. Terschelling 9.22 21.40 Willemstad Harlingen 30.13 22.36 Hrouwersh. Helder le 4 10 8.08 Zlerikzee Idem 2e 16.35 2019 Wemelelnge IJmuiden 332 15.56 Vlissingen 1-1. v. Holland 2.41 lö.Ol Terneuzen Rotjerdani 4.51 17.16 Hansweert Den Heidei Den Heidei IJmulden Zlerikzee 10.05 17.19 3.31 15.53 4.36 36.39 2.43 15.05 3.17 15.44 3.37 16.05 21.06 16.37 ló 48 2 Embden (Duitsclilai 135 H. O. W., do Schoolnieuws. geboren te Doon Nederl. Letteren, cand. i se te Rotterdam. Labordus te Den Haag. HOOGER ONDERWIJS LANDBOUWHOOGFSCHOOL TE WAGENINGEN Tot 1 Mei 1932 is wederom- benoemd tot vast assistent Ir. K. Bosnia, en wederom tot assistente mej. G. J. M. van Bredehoff de Vicq van Oosthuizen. THEOLOGISCHE SCHOOL TE KAMPEN De e.v. Theol.-Schooldag is bepaald óp Don derdag 18 Juni a.s. te Kampen. Aan den voor avond heeft een .ure des gebeds plaats te lei den door Ds. C. Lindeboom, van Amsterdam. De Schooldag wordt geopend door den rector, Prof. Dr. Tj. Hoekstra. Voorts refereeren Dr. J. Thijs, van Zwolle, over: „Het kruis in de Christelijke Kerk"; Ds. K. Sietsma, van Eind hoven; Ds. H. S. Bouma, van Amsterdam- Zuid; en Ds. N. Ëuffinga. van Rotterdam. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN Prof. Dr. G. S c-h a a k e, nieuwbenoemd hoogleeraar in de Wis- en Natuurkunde, aan vaardde gisteren zijn ambt met een inaugu- ÏV-J?' reele rede over: „De bouw der meetkunde", j" u" PROMOTIES ACADEMISCHE EXAMENS mi -artsex., de heeren B. and. ex., de heer A- L. Vree- heer L. W. EXAMENS-APOTHEKERS-ASSISTENT. Leiden Geal. de dames H. M. Haspers te Loppersum. en E. H. M. van den Akker te Rotterdam, en de heeren J. Boom te Den Haag en J. Kostcnse te Rotterdam. Am sterdam. Geëx. 4 cand.. gesl. de da mes C. A. J. M. Don keiman. Haarlem, en E A van Willigen, Den Haag. en do heer P. V. C. Eyk, or het voorloopig dl- i Trierum, Nleuw-Hel- voet. J. Vuyk en C. Hebers. Den Haag, I. J. Vrcke. Vlissingen. G. Kaaper en H. de Jonge, Delfzijl. J- Pak. Haarlem, J. Suurmond Gapinge, L. Smit. Utrecht, cn W. Boone, den Haag. EXAMENS-BEWAARSCHOOLONDERW. Rotterdam. 1 Mei. Vereen. Chr. Bewaar, schoolonderivüzeressen: Hulpakte. theoret. ged., gesl.: A. Knippel, A. Lezer, M. Delhaas en L. Minnema, allen Rotterdam. EXAMENS-VISSCHERIJ Scheveningen. Elndi «lieden. Geslaagd: Vakschool voor _0_. ..ellbreler: C. de ld, Jac. de Niet, A. Pronk Gzn.. S. Schaap, M. Taal, A. P. Toet en roor motordrijver: G. Dijkhuysen, P. A. v. d. Harst, C. J. Hoogen- M. L. K Kul per, A. G. Mos, Joh. onk Gzn. Hooger Vrolijk. T. Vro- machinedrijver: .ad. W. Roos, W. slteit te An Rechtswetenschap cand. c beldlik cn F. R. Mönlieff. Handelswetenschappen, cand. J. "W. J. Eckhardt. R Ij kaunl veralt alt t Gesl.: Kerkelijk voorbereidend Rechtswetenschap, doet. ex.. :r N. K. :unde, artsex.. ct. ex.. mej. A. W. Haarhoff. de heeren J. Bo. d. ex., de heer ,M. 3 Utrecht, ex., de heer G. mej. N. Fabius J. van Ebben- Ta' dheelkunde theoret. ej. T. de Graaf f; iuem Bleus Schimmel, x., ^tweede gedeet C. B. F. ICorlnk i EX.-KRANKZINNIGENVERPLEGING en 1 Mei gehouden op de stichting „Wolfheze" to Wolfhezen. ten overstaan van de examen commissie uit het Bestuur der Vereeniging tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Ne derland.. bestaande uit de heeren Ds. A. M. Don- ner, te 's-Gravenhage. Dr. A. J. de Blinde, „Vo gelenzang" te Bennebroek en Dr. J. Ronda „Wolfheze", to Wolfhezen en met medewerking van Ds. B. van Halsema te Ermelo namens den Geref. Bond van Vereeniglngen en Stichtingen van Barmhartigheid, namen deel: J. Knecht. 1 3 Th. Bakke'i Zoni J. Sukkel. D. G. Ver\ V/oedei 18 z Hiervan slaagden de brot teln en M. terpstra en de aisters G. Ach berg, H. G. Achtenberg. H. Beekhof. C. Bronswijk, H. J. van den Ham, T. Kuipers G. Ruytenberg, J. Sikkes, A. H. Smit, J Sna JHP D. R. Ytsma en J. F. A. In de theologische vakken werden met het oog op het examen voor diploma geëxamineerd: 5 broeders en II zusters, die allen slaagden, t. w. de broeders J. van DUk. E. de Groot. H. te NUenhuls, G. Vegter en G. Verspui en de zus ters S. Bos. H. J. van Bosheide, J. Corporaal, t. "-tsonides. A. Klok, H. Snoeyer terhof ia. G. A. Vledder, A J. Wes

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2