Gemengd Nieuws. N.V. HOUTHANDELJ. VAN SCMUNDEL CO. SSS^'iS ABONNEMENT: er kwartaal 3.2b (Beschikkingskosten 0.15.) week 0.25 het Buitenland bij VVeke- lijksche zending 6.— ;ij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent ondaesblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3343 ZATERDAG 2 MEI 1931 ADVEHTENTIEN: Van 1 tot 5 regels1.17% Elke regel meern 0.22% Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meerB 0-45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. RIJHEID VAN ONDERWIJS WAARBORGEN, DOCH GEEN VRIJHEIDSBEPERKING De vrijheid van onderwijs is grond- gewaarborgd. Dat het geven n onderwijs vrij is, spreekt art. 195 r Grondwet met zoovele woorden uit. Uit deze bepaling der wet vloeit ech- 'niet tevens voort, dat de mogelijk- id van stichting eener bijzondere aan geen enkele voorwaarde en rmaliteit zou gebonden zijn. Het aan haalde artikel zelf uit de Grondwet kent vrijheid van onderwijs, behou- ns het toezicht der Overheid en het derzoek naar de bekwaamheid en de van den onderwijzer. Maar bovendien kent de Lageronder- jswet verschillende nadere voorschrif- Voor de stichting eener school rgt zij een aanvrage om lokaliteit, een rklaring, dat de school zal worden be- door een minimum aantal leerlin- n, dat verschillend is. naar de grootte r gemeente. Zij eischt bovendien stor- van een waarborgsom ad 15 pet. de kosten van bouw en installatie, bij daling van het aantal leerlingen neden een in de wet vastgelegd mini- urn wordt verbeurd. Wordt nu door deze nadere beperkin- de vrijheid van onderwijs "teniet ge- We meenen, dat zulks niet het .ge is. Deels zijn het voorschriften van Iministratieven aard, die ten doel heb- in een behoorlijken gang van zaken te Deels ook strekken ze om elementaire eischen te stellen, welke - behoorlijk onderwijs niet ogeljjk zou zijn en de capaciteit der hatkist zou tekortschieten. Ze betief- n dan ook niet het wezen, maar het élwezen der vrijheid van onderwijs. Als zoodanig kan echter niet worden het gebruik, dat van den kant m de voorstanders der openbare ihöolherhaaldelijk is gemaakt van de etsbepaling, die de bekende „verkla- ng" als eisch stelt. Met die verklaring gaven de ouders niets anders te dan dat zij op het moment, aarop zij hun handteekeiiing plaatsten jornemens waren hun kinderen naai nieuw te stichten school te zenden, at dit nu ook metterdaad geschiedde, bood de verklaring niet de linste garantie. En gevolgen tegen de iders had het niet nakomen dezer toe- ;gging al evenmin. De practijk leverde dan ook het be- ijs, dat de door de wet geëischte ver- van geen beteekenis was. Wel oogde men hier en daar aan haar een skere waarde te ontleenen door zich m weg van een onjuist gebruik der een zeker toetsingsrecht aan matigen en door middel van beroep totstandkoming eener bijzondere ihool te vertragen. Wel kon men meer an eens waarnemen, hoe de mannen an „Volksonderwijs" een tegenactie op zetten en een deel der onderteeke aars trachtten te brengén tot het terug emen van hun handteekening, met als evolg, dat het vuur van den politieken tvist hoog oplaaide., Van het gebrekkige der bestaande re eling is de geheele Staatscommissie, ok de minderheid, overtuigd. Herhaal- elijk is gebleken, zegt de minderheids- ota. dat de ouders niet het voornemen om hun kind naar de te stichten chool te zenden en dus hun handteeke- wenschten terug te nemen. Die ge- agenheïd wenscht zij krachtens wette- ijk voorschrift open te stellen. Krijgt dus de minderheid haar zin, zou men bij vrijwel elke aanvrage ot schoolstichting het vuur van den po- strijd hoog zien oplaaien, lóndom de verklaring wordt dan de al- >ude schoolstrijd gevoerd met de onge- felheid, die aan plaatselijke eigen is. Er is slechts één middel, dat een ein- kan maken aan de onverkwikkelijke ;ooneelen, die zich op de basis van be- lordeeling der handteekeningen afspeel- heel den eisch laten vervallen. En radicale maar ook eenig mogelijke draagt de Staatscommissie 7001*. De practijk leert immers, dat de pu- Dlieke kassen van het bestaande voor dat een verklaring eischt, niet minste baat ondervinden. Van scho die werden opgericht en niet aan het toegezegde aantal leerlingen kwa men, vernam men nimmer. Dat men al te lichtvaardige school stichting voorkomt en de publieke kas niet openstelt voor ongewaarborgde proefnemingen, is redelijk. Maar daar voor heeft men de waarborgsom. Zij heeft ten doel, om de schoolbesturen van gewaagde stukjes op het gebied van schoolstichting te weerhouden. En mis lukt een van hun kant al te luchthartig opgezette onderneming toch, dan vervalt de waarborgsom aan de gemeente. Tegen versterking van deze garantie kan bij de voorstanders van bijzonder onderwijs bezwaarlijk bedenking be staan. Zij vragen recht, geen vrijbui terij. Maar evenmin mag de wet hun on- noodige verplichtingen opleggen. Ver dubbeling van het percentage der waar borgsom van 15 pet. tot 30 pet. is gemo tiveerd, maar alleen voor de kleinere scholen. Uiteraard is deze grens met geen wiskundige zekerheid te bepalen, Intusschen is het voorstel der Staats commissie, om den eisch der verdubbel de garantie te stellen voor scholen be neden 150 leerlingen, te aanvaarden. Het behoeft niet al te zeer te bevreem den, dat de minderheid der Staatscom missie zon op een middel om de vrijheid van schoolstichting aan banden te lég gen en over een aanvrage tot medewer king het oog der critiek wil doen gaan. Zij meent het oordeel over de toelaat baarheid van stichting eener nieuwe school te moeten laten aan een onpartij dig lichaam, en heeft daarbij gedacht aan het college van Gedeputeerde Sta ten. Mag hier de beslissing aan eenige buitenstaande instantie worden opge dragen? Wie de geschiedenis van den strijd voor Chr. onderwijs nagaat, zal tot de conclusie moeten komen, dat het verzet juist ging tegen de inmenging der over heid. De bekende wet van 1806 eischte zulk een autorisatie van het openbaar gezag, en het was deze vrijheidsbelem mering, die de ontwikkeling van het christelijk onderwijs onmogelijk maak te. De triumf van de vrijheid van onder wijs ging ten koste van de beslissende macht dér overheid. En naar dien goe den ouden tijd van knechting zou men thans teruggrijpen? Een dergelijk voorstel is voor het bij zonder ónderwijs-niet te aanvaarden. In dit opzicht wenschen we op den weg der historie niet terug te treden, wijzen we repristihatie van de hand. De geva ren, die hier dreigen, mag men vooral niet onderschatten. Men denke slechts aan den gedenkwaardigen 6den Juni van het jaar 1924, toen mej. Westerman in de Tweede Kamer haar hart liet spre ken en als haar oordeel te kennen gaf, dat naast een bestaande openbare school geen christelijke behoefde te worden op gericht, wanneer het verschil subtiel is, hetgeen van den geest dier openbare school afhangt. Is zoo in het algemeen eenig dusge naamd onpartijdig orgaan niet als be- oordeelaar te aanvaarden, met het col lege van Ged. Staten, dat de minder heidsnota als zoodanig'wenscht aange wezen te zien, staat het niet anders. Ook wanneer men zou aannemen, dat een ge schikter college niet aanwijsbaar is, mag men niet vergeten, dat Gedeputeer den der provinciën politieke colleges zijn, op wier keuze de staatkundige groepen invloed uitoefenen. Dat hiervan niets zou blijken, wanneer Ged. Staten over de wenschelijkheid van schoolstich ting handelen, valt moeilijk aan te ne men. Dezelfde argumenten, die pleiten voor een onafhankelijke administratieve rechtspraak in het algemeen, hebben hier waarde om Gedeputeerden buiten den schoolstrijd te houden. Niet aan een college van Ged. Staten noch aan eenig ander overheidsorgaan mag de stichting eener school ter beslis sing worden voorgedragen. Zulks zou strijdig zijn met de vrijheid van onder wijs, en deze werd in de Grondwet ge waarborgd. OP KOMENDE WEGEN. De raadsverkiezingen zijn op komende wegen. Nog ruim één week en de candi- daatstelling is daar; terwijl omstreeks half Juni of even later de stemming plaats vindt. De pasgehouden verkiezingen voor de Provinciale Staten getuigen van een stabili teit onder de kiezers, waarvoor we slechts dankbaar kunnen zijn. Zij, die hoop koesterden, dat de Christe lijke partijen langzaam maar zeker onder dén voet geloopen zouden worden, zijn be drogen uitgekomen. De Christelijke meer derheid bleef over het geheele land niet al leen behouden; ze werd in meer dan één opzicht aanmerkelijk versterkt. Zal het bij de aanstaande raadsverkiezin gen ook zoo zijn? Natuurlijk kan het dat, als er maar voldoende trouw is. Trouw, met name, aan het beginsel. Doch nu vestigt men er onze aandacht op. dat men in sommige gemeenten schijnt te denken: bij de raadsverkiezingen korru het minder op beginselen, dan wel op belangen »en personen aan. Gevolg daarvan i3, dat men zich de weelde veroorlooft om allerei be- langengroepjes te vormen of zelfs zijn stem te geven aan partijen, welke geheel andere staatkundige beginselen belijden dan wij. Zoo meldt men ons het optreden van Chris telijke Arbeiderspartijtjes en andere af wijkende groepjes, welke eigen candidaten stellen, hoewel van te voren vast staat, dat men niets bereiken kan. (In hoeverre het geval-Terrieuzen hier onder valt, weten we niet. We kregen er kennis van, toen dit artikeltje reeds ge schreven was). In plaats dus van de Christelijke partijen en haar invloed te versterken, speelt men welbewust in de kaart der politieke, tegen standers. Want weggegooide stemmen zijn feitelijk niet waardeloos; ze hebben groote waarde voor de partijen, die tengevolge van de oneenigheid der Christelijke groepen een overschotzetel bemachtigen. Indien men dat wat meer bedacht, zou men waarschijnlijk wel wat voorzichtiger zijn. Tenzij men reeds vreugde heeft,, als men de geestverwante groepen afbreuk kan doen. Doch zulks mogen «ij niet veronder stellen. Daarom gaat heden onzerzijds nog een waarschuwing uit naar ontevredenen en teleurgestelden om zich tienmaal te beden ken vóór men met eigen lijsten uitkomt. Verbrokkeling, waar eenheid gezocht moét worden, heeft nog nooit zegen gebracht. Vooral de Protestantsch-Christelijke groepen hebben door onderlinge verdeeldheid reeds zooveel invloed verspeeld. De candidaten zijn nog niet gesteld. De lijsten moeten nog ingediend worden. Het j kwaad kan nog gekeerd worden. Moge menigeen dan nog tot bezinning komen, opdat er over de uitslag der raads verkiezingen evenveel vreugde kan zijn als over het resultaat bij de Statenstembus. *4 DIE LEZEN WIJ NIET. Er komen vele kranten op ons bureau en we geven dagelijks Salomo gelijk, dajt veel lezens vermoeiing des geestes is. Doch plicht,'welke niet alleen hard is, eischt'het. Echter, één vrijheid behouden we ons voor; de vrijheid, welke ieder rechtschapen Leeszaalbestuur ook vraagt; om namelijk niet, a 11 e s te ontvangen eri te leien. En daarom: de Tribune komt niet op ons redactiebureau. Zelfs in spot en schimp is trap en mate en de spotternij van dir blad is zoo onmatig en zóó gruwzaam, dat men ze niet dan met weerzin onder de oogen krijgt. We verstaan het dan ook, dat Minister Donner slechts noodgedwongen deTribu ne ten tooneele voerde, om duidelijk te maken, dat strafbepalingen onmisbaar zijn. Zóó is onze houding ook. We lezen de Tribune niet, tenzij er speciaal onze aan dacht op gevestigd wordt. Trouwens, welk z a k e 1 ij k, belang zouden wé er bij hebben? Het feit, dat een algemeen geacht en ge waardeerd man als dr. Hekman, directeur van het Gemeenteziekenhuis aan de Berg weg te Rotterdam zijn naam gegeven had aan de anti-rev. candidatenlijst voor de Provinciale Staten was voor de Tribune (gelijk ons thans blijkt) aanleiding om te lasteren, dat in dat Ziekenhuis „barbaar- sche toestanden heerschen, waarbij de Clus ters afgebeuld worden en ware lijfeigenen zijn". In het slot van het stukje geeft de schrij ver zijn spotlust vrij spel, zooals men dat alleen in de Tribune kan vinden. Het ware te veel eer om verder eenige no ta van dergelijke vage en nietszeggende be schuldigingen te geven (dat het Ziekenhuis in Rotterdam en niet in Moskou staat, zegt genoeg); we releveeren het schandstukje slechts om te doen zien, hoe haat tegen de Godsdienst en communisme leden zijn van één stam. Opdat ons volk waakzaam blijve' BINNENLAND. DEN HAAG HOFBERICHTEN. Aan den disoh van H. M. de Koningin cn Z. K. H. den Prins der Nederlanden zaten gistermiddag ten Paleize Huis ten Bosch aan luit. ter zee le kl. N. A. Rost van Ton- rtingen, adjudant v II. M. de Koningin en mevr .uw Rost van Tonniingen, le luit- _R. Romer, ordonnans-officier van H. M. de Ko- niagim en mevrouw Romer. DE HOOFDCOMMISSARIS 25 Jaar politiedienst De hoofdcommissaris van politie, de heer F. van 't Sant, hei-dacht gister den dag, waarop "hij 25 jaar geleden in politiedienst trad. De heer Van 't Sant had .net nadruk te Kennen gegeven, dat hij van ieder hulde betoon verschoond wenscht te blijven. Hij verblijft eenige dagen buiten de stad. jevereenigingen, ds. Is. Voorsteegh, een aan dachtig gehoor volgde zijn boeiende rede. 'De Chr. Oratoriumvereeniging verleende medewerking, alsmede mevrouw F. van An- del—Romiin uit Rotterdam (sopraan) en C. de Wolf. Arnhem (orgel). Ds. I. I-I. Sch reu der en ds. H. L. Both, Ned. Iierv. en Geref. predikant te Arnhem spraken een openings- en slotwoord. In Irene had een gecombineerde feestelij ke bijeenkomst plaats, waarvoor de belang stelling wel zeer groot was. vooral van de zijde der jeugd. Deze avond stond onder de leiding van den heer J. K. van L o o n. Vooraf had een muzikale wandeling plaats door de stad met medewerking van de Chr. Muziekvereeniging „De Harp". In Irene werd een gevarieerd program ten beste gegeven. Muziek, zang en declamatie wisselden elkander af. Verdienstelijke me dewerking verieende de Arnh. Chr. Gym nastiekvereeniging. Tot een der meest im posante nummers van het programma mag gerekend worden de opvoering van het ta bleau „Het Wilhelmus", in beeld en zang symboliseerend de geschiedenis van het Wilhelmus. Voor de vocale begeleiding zorg de de Chr. Gem. Zangvereen. „Excelsior". In het Chr. Militair tehuis had tenslotte een prettige Jüiiana-avond plaats. De heei G. van Roekél van Arnhem trad als spreker op. GEBOUW VOOR CHR. BELANGEN IN LIQUIDATIE? Naar wij vernemen komt in de jaarverga dering van de vereeniging tot stichting eri instandhouding van een gebouw voor Chr belangen te houden op 19 Mei a.s. een bestuursvoorstel aan de orde om het ge bouw voor Chr. belangen. Weverstraat 16b i de inventaris te liquideeren. NIJMEGEN JULI ANA-AVOND Het Indisch Comité te Nijmegen, dat zich ten doel stelt de geestelijke verzorging van Indische militairen, bood Donderdagavond een Juliana-avond aan in 't Clir. Militair Tehuis aan het Sumatraplein. De ruime zaal van het tehuis was gezellig ingericht en gevuld met Indische militairen en dienstplichtigen van 't 11e en 15e Reg. In fanterie, benevens enkele belangstellenden. Na de gebruikelijke Opening door den heer Van der Pol, secretaris van het Comité, bracht het gezelschap-Kuin, een bekend ge zelschap onder militairen, de rechte stemming er in met voordrachten, zang en muziek. Vervolgens hield de legerpredikant Ds. Ruysch van Dugteren. van Breda, een Oranje rede, waarin Spi. schetst Hoe Holland in nood aan Oranje komt en dat 't later tijdens de Fransche revolutie, 't Oranjehuis, dat uitge weken was, weer terug roept. In den breede staat Spr. stil hij de régee- ring van Koningin Wilhelmina en citeert en kele stukjes uit redevoeringen door haar ge houden bij belangrijke gebeurtenissen. Ten slotte komt Spr. bij dè geboorte en het leven van Prinses Juliana en spreekt de wensch uit, dat zij eenmaal de kroon van haar Moeder zal overnemen, opdat het drievoudig verbond: God, Nederland en Oranje, in stand i hoog gehouden zal worden. Na deze enthousiaste rede bracht het gezel schap-Kuin nog enkele historische voordrach ten en liedjes ten gehoore, terwijl de heer Van der Horst enkele mooie stukjes op de cello Nadat nog enkele echt Hollandsche liederen door alle aanwezigen gezongen waren, sloot Ds. Ruysch van Dugteren deze schitterend slaagde avond met J j 1 ALMELO GEMEENTERAAD In de Raadsvergadering kwam aan de or de het voorstel der s.d. fractie om over te gaan tot aanstelling van een opzichter-uit voerder bij de gemeentelijke werkverschaf fing. B. en W. stonden afwijzend tegenover dit voorstel en willen deze zaak laten onder 't opzicht der Ned. Heide Maatschappij. Het voorstel wordt verworpen met 11 tegen 7 stemmen. Voor rioleering van een gedeelte van den Randweg en verharding van den toegangs weg naar de „Weitemanslanden" wordt een bedrag groot 67.300 toegestaan. In vervolge op het besluit (bereids goed gekeurd door Ged. Staten) tot toekenning van een vacantietoeslag aan de gemeente werklieden. wordt thans voorgesteld ook aan bepaalde groepen van ambtenaren de zen toeslag toe te kennen. Wethouder Sybrandy (a.r.) is voor het voorstel toi toekenning aan die ambtenaren wier salaris 3000 niet te boven gaat. Het voorstel van Georganiseerd Overleg, gesteund door Wethouder Sybrandy, wordt aangenomen met 16 tegen 2 stemmen. NAAR INDIE Zuster P. Strijker, thans werkzaam in het Ned. Herv. Diaconessenhuis te Almelo is be noemd tot verpleegster operatiezuster) aan het Zendingshospitaal te Poerworedjo (N.O.I.) het Zendingsterrein der Geref. Kerken van Utrecht en Gelderland. ARNHEM DRIE JULIANA-AVONDEN Een drietal feestelijke bijeenkomsten wa ren er georganiseerd ter gelegenheid van Princesse's jaardag. Vu.,! een stampvolle Groote Kerk sprak de voorzitter van den Bond van Chr. Oran- GOUDA WIJDINGSSAMENKOMST IN DE ST. JANSKERK Donderdagavond werd in de St. Jan een wijdingssamenkomst gehouden. Ds. Simon sprak het openingswoord, en deed o.m. voor lezing van een telegram, dat in den middag was verzonden aan H.K.H. Prinses Juliana. Daarna was het woord aan Dr. J. Hoek van den Haag, die de duizendkoppige menigte toesprak, over de verplichting, die wij als echte Vaderlanders hebben jegens 't aloude Oranjehuis. Ds. J. P. C. ten Brink sprak een slotwoord. De organist, de heer Henri C. J. de Man bracht eenige orgel-solo's ten gehoore Luchtvaart DE INDIE-POSTVLUCHTEN Het zeventiende postvliegtuig vertrok gis teren uit Boedape: arriveerde in Atheue Het vijftiende retourvliegtuig is vertrok- >n uit Batavia en te Medan aangekomen Het heeft in Medan nog post ingeladen. F.r is thans in totaal 1S7 k.g. post aan boord. DE K.N.I.L.M. EEN PROEFVLUCHT OVER NEDERLAND. De volgende week wordt de nieuwste ma chine van de K.N.I.L.M., een Fokker XII, naar Indië verscheept. En gisteren werd mét deze machine een proefvlucht over Ne derland gehouden, welke uitnemend is ge- DE LUCHTDIENST ENGELAND--AUSTRALIE Medewerking der K N. I. L M.? BATAVIA, 1 Mei. (Aneta). Kingsford Smith verklaarde in een interview, dat do luchtdienst EngelandAustralië het best in schakelvorm kan worden geregeld, n.l.: „De K.. N. I. L. M. neemt de vluchten boven Ned.-Indisch grondgebied voor haar reke ning, de Australische Luchtvaart-Mij. het Australische deel en de Imperial Airways de rest, zoodat elk voor zijn eigen lijnen zorgt". HET INTERNATIONALE LUCHT VERKEER GROOTE UITBREIDING. Het internationale luchtverkeer heeft thans zijn grootste uitbreiding ondergaan. In de eerste plaats vond gister de opening van den sneldienst co Scand'navië plaats. Reizigers di< op liet middaguur uit Londen en Parijs vertrekken, worden eerst met den sneldienst der K.L.M. rechtstreeks naar Amsterdam vervoerd, stappen' op Schiphol over op de nieuwe snulverbinding naar Scandinavië en vliegen rechtstreeks vanaf Amsterdam naar Kopenhagen, w«ar zij om 19.15 aankomen. Een kwartier later vertrekt het vliegtuig naar Malmö. waar het om 19.45 aankomt. Daar wachten hun de nachttreinen naar Stockholm, Gotenburg en Oslo. Deze snel dienst tussohen Nederland en Scandinavië exploiteert de K.L.M. in samenwerking met de Zweedsche Maatschappij A. B. Aero Transport. Heden is het eenste vliegtuig, een machine van het type okker F 12, waar mede. langs een" zoo snelle heen-en-weer reis naar Batavia werd gemaakt, met een aantal autoriteiten en vertegenwoordigers van de pers naar het Noorden vertrokken. In de tweede plaats werd de avondsneldienst der K.L.M. op Londen geopend. De machine verlaat te 1S.30 t/m. 14 Mei 17.30 Amster dam en komt te 20.55 te Londen aan. Met ingang van 1 Juni a.'s. wordt ook in de omgekeerde richting een avonddienst inge steld. Voorts vond de opening van een nieuwe K.L.M.-lijn op Berlijn plaats. Beide vorige jaren werd déze verbinding geëxploiteerd vanaf Rotterdam, doch ze is thans verlegd vanaf Amsterdam en doet voor het eerst in beide richtingen Hannover aan. Van en naar Rotterdam sluit op deze verbinding een heen-en-weer-dienst aan. Ten slotte wordt een nieuwe dienst op Hamburg geopend met een laat vertrek uit Nederland. Uit Amster dam vertrekt een vliegtuig om 16 uur tot en met 14 Mei om 15 uur en komt na een tusschenlanding te Bremen, om 18.35 uur te Hamburg aan. In omgekeerde rich ting vertrekt een vliegtuig om 14.30 uur uit Hamburg en komt te IS uur te Amsterdam De Belgische Luchtvaart-Mij. Sabena heeft een luchtdienst tusschen België en Neder land geopend, t. w. een vroegdienst uit Brus sel en een dienst op het midden van den dag uit Amsterdam. De vliegtuigen landen te Rotterdam en Antwerpen. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ Samenwerking tnsschen A. R. en C. H. In een gisteravond gehouden vergadering van de A. F,. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Vlaardingen, is met. algemeene stemmen een door den heer M. de H e e r ingediende motie aangenomen, luidende als volgt: De A. R. Kiesver. N. en O., kennis nemen de van het voorstel van wet inzake strafbaar stelling van godslastering, ten volle over tuigd van de noodzakelijkheid om in deze dagen van overheidswege paal en perk te stellen aan de openbare lastering van Gods Heiligen Naam, spreekt haar innige dank baarheid uit aan Minister Donner voor hei door hem bestaande initiatief. Voorts had in deze vergadering een be spreking plaats over mogelijke samenwer king met andere Chr. partijen bij de komen de gemeenteraadsverkiezingen. Ook in een vergadering van de C. H. Kiesvereeniging was reeds de wensch tot samenwerking met de A. R. besproken, doch van eerstgenoem- den waren geen voorstellen gekomen. Met bestuur had inlichtingen ingewonnen bij het Kuvperhuis. Uit dit verkregen advies bleek, dat verbinding van de beide lijsten in een kieskring niet mogelijk was. Er zouden gemengde lijstengroepen moeten worden ge maakt, welke groote en vele moeilijkheden Voornaamste Nieuws. (blz. 2.) De 1 Mei-viering verliep over het algemeen kalm. Te Lissabon is op 1 Mei een revolutie uit gebroken. Kans op uitstel van de ontwapeningscon ferentie. Duitsohe voorstellen bij den Volkenbond inzake publicatie van bewapeningen. De ontzettende, ontploffing van het Brazi- liaansche marine-arsenaal. (blz. 5) Algemeene vergadering van de Ned. Ver, an Chr. Technici. (blz. 8.) De reserverekening van de gewone aan deden van Calvé-Delft wordt uitgebreid. Belangrijke opdracht voor de Nederland- sche Scheepsbouw Mij. (blz. 9) Nederlandsch Fabrikaat-demonstratie te Arnhem in 1932. met zich zouden medebrengen. Met het uit komen van een bijlijst zou de uitkomst niet de gewenschte voordeelen brengen, en de kans van nadeel voor de hoofdlijst grooter maken. Gezien deze cn andere moeilijkheden besloot de kiesvereeniging, althans voor deze gemeenteraadsverkiezing, niet samen te wer ken, maar dat beide Chr. groepen, zooals ook het Kuyperhuis adviseerde, elk afzonderlijk door hard werken en intensieve propaganda, zouden trachten een zoo groot mogelijk aan tal mannen van hun partij in den gemeente raad te krijgen. Een en ander zal aan het bestuur der C.H. Kiesvereeniging worden bericht A.R. CANDIDATENLIJST TE IJSELMONDE Hoewel op de jongste Deputatenvergade- ring in het statuut is opgenomen, dat in een plaats slechts één anti-rev. bij het Centraal Comité aangesloten kiesvereeniging kan be staan, dient men toch in verschillende plaat sen naast de anti-rev. candidatenlijst een lijst, van ontevredenen in. Dat moet verkeerd gaan. Ook bij de raads verkiezingen moet het beginsel richting geven, en als dat niet het geval is, loopt het spaak. Met dit uit te spreken, zeggen we natuur lijk volstrekt niet, dat er nergens reden tot ontevredenheid is; dat kunnen wij niet be- cordeelen en wij treden daar ook niet in: maar in verschillende plaatsen gaat het niet goed. Tweespalt breekt kracht Daarom hebben we op deze dingen nog eens in een driestar gewezen. En we dach ten daarbij ook aan IJsel monde, waar de o f f i c i e e 1 e anti-rev. lijst thans aldus luidt: 1. Corn, van Rij (aftr.); 2. L P. Stur- rus (aftr.); 3. A. Luyendijk; 4. H. Timmer: 5 Jac. Cok; 6. M. P. Hollestelle; 7. L. van Rikxoort; S. A. Stam; 9. C. Bakker; 10. Jac. Buyse. ERNSTIGE AANRIJDING De landbouwer D. uit Ruurlo, fietsende op den weg van Ruurlo naar Horn (Gld.) stak plotseling zonder richting aan te geven naar links den weg over. Hy werd' door een hem achterop rijdende auto, bestuurd door den heer W. uit Vorden gegrepen. De ongeluk kige is met een ernstige schedelfractuur iu een nabij gelegen woning binnengedragen. W. had nog getracht door sterk remmen een aanrijding te vermyden, doch zonder resul taat. DIERENMISHANDELING Van de heer B. te Vijfhuizen (Haarlem mermeer) heeft men van diens hondje een stuk van een oor afgesneden. DE MUORD ONDER STOMPWIJK De heer J. Becude, die gearrestee -d is ge weest, als verdacht van den bekenden moord onder Stompwyk op den manufacturier v. d. Drift en die in verband hiermede vijf maan den in voorloopige hechtenis heeft doorge bracht. ontving heden van zyn raadsman de mededeeling, dat hem binnen eenige dagen 't exploit van buiten-vervolging zal worden be- teekend. De heer Becude deelde mede, dat hy voornemens is een schadevergoeding van ff 50.000 van den Staat te vorderen wegens onrechtmatig voorarrest. AUTO TE WATER. Te Amsterdam geraakte een auto van de Nederlandsrhe Sigarenfabriek Spaan en Ber tram, gevestigd aan de Leidschegracbt, door dat de chauffeur, toen hij achteruit rijdende de garage verliet, zijn wagen blijkbaar niet tijdig genoeg kon laten stoppen, te water. De chauffeur kon op het laatste oogenblik uit de auto springen. De brandweer werd gealarmeerd om de, den Amsterdammers welbekende auto met I de „rockende, sigaar" bovenop, weer op het droge te brongen. 'iiiiiiiüWE'inniiiiiüiiiiiiiiiiiiiiii HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN WAAK HET BEHCOET ZAGERIJ EN SLHAVERIJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1