Het Communisme in de Practijk il\4n\4ncJ( ferhaai van vanaaaq Land- en Tuinbouw. Luchtvaart CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS Elch wat WilsJi UIT 'T LEVEN VAN BOERHAAVE Kunst en Letteren. Radio Nieuws. TWEE ENTHOUSIASTEN DINSDAG 28 APRIL 1931 DERDE BLAD PAG. 9 (Nadruk verboden) Objectieve mededeeiingen en critische beschouwingen OPPOSITIONEELE STUDENTEN Volgens berichten van de boerenpartij in de Roel heeft de centrale G.P.Oe. het van- mie bevestigd van haar Gharkofeche aidee- fcung, waarbij 347 etudenten vam Oékradn- eche universiteiten veroordeeld worden tnt gedwongen arbeid in de houtaankap-kaa/i- pen voor geïnterneerden in Noord-Rusland. De 6tudenten werden in Maart gearres teerd wegens deelmame aan geheime bij eenkomsten en wegens propaganda and ar de bevolking en het leger tegen het centra le comité der communristieche partij. De meerderheid dei- verbamnemen is lid van die communistische jeugdorgamiisatie. Oak bevinden zich èenige arbeid ere-communis ten onder ben. Een der verbannenen is de zoon van een vroeg eren volkscommissaris der Oekraïne, Shumdatski De partij -af dteeltoig der technische uni versiteit te Jekaterimoslaf bedreigt de stu denten, die niet meedoen aan de campag nes tot doorvoering van het vijfjarig plum met verlies der studiebeurzen. De weige raars zullen ook geen diploma kunnen krijgen wanneer zij hum studie hebben be edmdligd. Volgens d'eze berichten zouden er ook ar restaties hebben plaats gevonden onder de leerlingen en het onderwijzend personeel van de kweekschool te Samara wegens ge heime organisatie en verbreiding van Ille gale vlugsdhniftjes. VERDERE UITVERKOOP Eerstdaags wordt te Berdöjn een nieuwe verkooping gehouden namens de sovist- regeermg, waar de vroegere collectie van graaf Strogonof anoer den ham-er komt Het betreft een collectie schilderijen, waar onder stukken van v. Dijk en Rembrandt, benevens prachtige antieke meubelen en gobelins. BERICHTEN OVER DE ZAAICAMPAGNE Volgens de officieele mededeeiingen dor sovjet-regeering is de loop der zaaicarapag- me dat voorjaar in bet algemeen gunstig te noemen. Men is bijna overal eemge weken te laat tengevolge van het slechte weer, doch nu os de campagne in vollen gang. De groote sovjet-bedrijven zijn het eeret tot uitzaaien overgegaan. De grootste van hen, Gigant in het Noorden van den Kaa- kaeus, heeft in 9 dagen tijde 115.000 Hec taren bezaaid. Door het aanhangen van meerdere apparaten aan de tractoren heeft men de productiviteit ^er tractor opgevoerd tot 160 Hectare per dag (in drie ploegen, 's nachts wordt doorgeweekt). .Hieruit volgt, dat Gigant over ongeveer 100 tractoren be schikt In dit gebied was half April bijna de helft van het uitzaaiplan vervuld. Het volkscommissariaat van landbouw heeft besloten bet vólgend jaar 20 nieuwe eowchozen te organaseea en boven de 176 bestaande. Deze laatstezullen echter bo vendien een grooter areaal krijgen. Voor 1 Juli ven dlit jaar zal worden vastgesteld, ,-waar de .nieuwe groote landbouwbedrijven gelegen zuJUen zijn. De giraantrust had,'over'hot. geheel e land beo-eik ends haar plan ten uitvoer gebracht voor 7 prooent tot 18 April. In een groot doel van Rusland en in heel Siberië is de [zaaitijd nog 'niet aangebroken; op vele plaateen logt nog sneeüw. Men ken aanne men, dat de uitzaai tegen half Mei gereed moet zijn. In do groote landbouwbedrijven van Tur kestan woadt dat jaar op groote sohaal agyp- tisoho katoen uitgezaaid, in een bedrijf 1200 Hectaren. In verschillende andere gebieden neemt men proeven met Egyptische katoen. De in de groot landbouwbedrijven vrij komende tractoren gaan nu werken voor de collectieve landbouwbedrijven der kleine boeren. ZORG VOOR SPOORWEGREIZIGERS Het bestuurscollege van het volkscommis sariaat van spoorwegen heeft dezer dagen de kwestie van het passagiersvervoer onder de oogen gezien. De toename van het personenvervoer maakt, snellere tredniverbinridiigen noodza kelijk. Teneinde ie het tekort aan wagons te voorzien zullen voor het lokale verkeer 2000 groote goederenwagens worden inge richt De nieuwe dienstregeling, die 15 Mei In werking treedt, is berekend op een grootere treinsnelh-edd dan verleden jaar. De directie der verschillende spoorwegen krijgt op dracht in den kortst mogelijken tijd de ver- traging der personentreinen te liquideeren en een grondige verandering tot 6tamd te brengen in de behandeling der passagiers op die stations. Voor 15 Mei moeten de sta tions dn orde gebracht worden. Op de voor naamste kruispunten zullen volksgaarkeu kens worden ingericht, zoodat hongerigon niet meer afhankelijk zijn van de buffetten, waar de prijzen van de „vrije markt" galden, .voor de massa onbetaalbaar. Ook zal er heter voor het politieke en cul tureel e welzijn der passagiere moeten w-v den gezoogd- Op welke manier ai deze verbeteringen tot stand moeten komen meldt de beslissing van het bestuurscollege niet Dit decreteei-t slechts en laat het aan de lagere rangen over na te gaan, hoe aan die eischen kan worden voldaan. Maar deze officieele decre ten werpen wel een aprdlig lioht. op de to° standen bij de spoorwegen. Passagier te zijn schijnt in den heilstaat ook al niet b»nij dons waardig. SOVJET-RUBBER Het rubberprobleem zal, indien men de eowjet-hladen raag geilooven, binnen eenig» jaren nog meer onoplosbaar worden da- het thans reeds is. Sowjet-Rusland voerd*» tot nu toe rubber in, het laatste Jaar 15900 ton, tweemaal zooveel als voor de revolutie Zooals bekend, heeft Rusland groote fabric ken voor autobanden (Prowodnik), terwijl overschoenen er in grooten getale worden gebruikt, waarvoor fabrieken im Leningrad bestaan (Krasni Trugolnik Roode Drie hoek). Daaraan zal thans een eamd komen. Mag men de sowjet-bladen gelooven dan ia er in de bergen van Turkestan een plant ge vonden, die in Sartisdhe taal tau-zagyz heet. en door de bevolking ails een soort natuur lijke kauwgom wordt gebruikt Bij on dei zoek in het. laboratorium zou gebleken zijn, dat deze plant 40 procent rubber bevat Proef autobanden uit dit materiaal bleken na 5000 Kilometer rijden nog in uitstekenden staai Men zal dit jaar 14.000 Hectare tau-zagyz uitzaaien, terwijl eveneens proeven worden genomen met de plant, die to de Vereenigd-» Staten wordt getealt voor toheemsche rub ber. Het artikel uit de Izwestia, waaraan dez« gegevens zijn ontleend, verteld, dat de Brit sche en Holdandsohe rubbermagnaten schat ten verzamelen uit de slavenarbeid der to boonltogen. Daaraan zal de eowjet-uuie een einde maken. Binnen eenïge jaren zal «ij haar eigen rubber hebben. En dan.... „En dan verandert de sow jet-unie van een land, dat Britsche rubber invoert in een land van wereJduitvoer van rubber". De „slechtbetaaïde arbeid" der inboorlin gen zal de sowjets blijkbaar geen moeilijk heden opleveren bij de buitenlandsdhe con current!©. Wat prijzen betreft kan Rusland altijd mee. VERMAKELIJKHEIDSBELASTING Met 15 April heeft de sowjet-regeering een vermakelijkheidsbelasting ingevoerd op bil jetten voor clubvoorstellingen, theaters en bioscopen tot een bedrag van 30 procent der biljetkosten. Dat gaat ginds maar gemakke lijk, beraadslaging in vertegenwoordigende lichamen is onnoodig, een beslissing van een paar ambtenaren is voldoende. DE UITVOERING DER DUITSCHE MACHTIGINGSWET Gevaren voor onza export Het Comité van Economisch Verweer uit de Nederl. land- en tuinbouworganisaties heeft zloh met een schrtlven tot den Minister van Bultenlandeche Zaken gewend, waarin het wlJet op de In den Dultschen Röksdag tot stand gekomen Machtigingswet en de groote bevoegdheden, welke de Regeerlng-3rQnlng hierdoor gekregen heeft tot het nemen van maatregelen ten aanzien van den Invoer ven landbouwproducten, hetgeen groote beswaren voor onzen export kan opleveren. Als voorbeeld wordt genoemd de mogelijk heid om door eenvoudig beBlult het autonome Invoerrecht op boter te verhoogen. waardoor dan meteen het In het Duitsch-Flnsche handels verdrag vastgelegde contingentstelsel ln wer king zou treden Dit zou groote bezwaren voor den boter.export uit ons land opleveren, niet alleen door de nog zwaardere belasting van dit product, maar ook zou de praktische uit voering van dit stelsel voor onzen exporthan- del groote moelltfkheden veroorzaken. In verband hiermede zoii het Comité gaarne weten op welke wtjze de Dultsche Regeering de Machtigingswet denkt uit te voeren, o.a. of er besluiten zün te verwachten, waardoor wtj plotseling voor dergelijke verhoogingen van het Invoerrecht kunnen komen te staan en het verzoekt den Minister, zich te dien aan zien tot de Duitsche regeering te willen wen den. FORD-VLIEGTUIGEN MET RUW-OUE- MOTOREN De Ford Motor Company kondigde dezer da gen aan, dat de proefvluchten met een geheel metalen Ford.vliegtuig uitgerust met drie Packard-Dleselmotoren thans geëindigd waren en een vliegtuig van dit type. dat dus ruw- olie als brandstof gebruikt, thans als stan daard product leverbaar ls. De Ford maatschappö ls hiermede de eerste vliegtuigfabriek, die een standaard-vliegtuig met ruw.ollemotoren aan de markt brengt. Dit nieuwste Fordproduet maakt een maximum snelheid van 200 K.M. per uur, klimt 228.6 M. per minuut en kan ln de praktijk stijgen tot oen hoogte van 5180 M. met 10 passagiers en 2 piloten, de krulsafstand bedraagt circa 1040 kilometer. ALGEMEENE VERGADERING TE UTRECHT CONTRIBUTIEBETALING DOOR WERKLOOZE LEDEN Na de openingsrede door den bondsvoor zitter, den heer W. Strijbis Pzn., waarvan wij gister reeds verslag deden, kwam aan de orde de bespreking der Jaarverslagen van secretaris en penningmeester. Hiervan gaven wij reeds de vorige week een uit- treksel. De secretaris, de heer A. Stapelkamp, constateerde met genoegen, dat er geen aan merkingen op de leiding van den bond of op het verslag gemaakt zijn. De arbeiders in de fabrieken van gecondenseerde melk behooren volgens een besluit der greua- regelingscommissie bij den FabrieksarLei dersbond. De Metaalbewerkersbond houdt ten onrechte vele arbeide-rs vast, die bij onzen bond behooren, aldus Spr. De botei fabrieken zijn aan den Landarbeidersbond overgelaten.. Het jaarverslag werd vervolgens goed gekeurd. De penningmeester, de heer S. Veld man, lichtte de verschillende posten nader toe, zette do regeling uiteen, welke er be staat met betrekking tot de contributie dei afdeelingen aan de Chr. Besturenbonden welke regeling geldt voor het heele land en voor alle bonden. Dat het onderhoud van het gebouw zooveel meer kost, komt omdat het bondsbureau in 1930 met een verdieping werd uitgebreid. De Voorzitter zeide, dat gezien de aandrang vanuit de vergadering geoefena, het hoofdbestuur zal overwegen of voor feest vergaderingen de zaalhuur uit de bondskas kan worden vergoed. Het jaarverslag werd daarop eveneens goedgekeurd. De heer Kruithof, voorzitter van het C. N. V., zeide dat er een geregeld contact bestaat tusschen C N. V. en Besturenbon den. Als dus een Besturenbond meen*, tt weinig te krijgen, dan kan deze Besturen bond zich wenden tot het C N. V. Bij de bespreking over de redactie van het vakblad voerde de afd. Leeuwarden het wuord over het feit, dat ©r over het jubileum- Spoelstra niets in het vakblad was vermeld. Delft vond de stukken soms te zwaar; kan daarin geen verandering worden gebracht, dat de stukken wat meer begrijpelijk wor den? Leeuwarden en Gouda wi'dcn dat het feuilleton uit het blad zou verdwij nen. Rotterdam had bezwaar tegen oe indeeling van den kop van het blad; '.ut devies van den bond, eemge dichtregels van Da Costa, is daardoor in het gedrang geko men. Spr. vroeg voorts meer plaats v.vr mededeeiingen der afd. Roüerd-ixn Spr. was er juist voor lat het feuilieton bleef op,- nomen, het blad wordt daardoor voor de wouwen aantrekkelijker en zij krijgen daar door meer liefde voor de organisatie harer mannen. En dat kan weer ten goede komen aan de propaganda om jongeren lid der or, garüsatie- te doen worden. De V o;o r z i 11 e r beantwoordde als redac teur de gemaakte opmerkingen. Op voorstel van een der leden der afdee- ling Amsterdam werd den Voorzitter, die zooveel voor den bond deed, toegezongen Psalm 121 4. Voorstellen. Aangenomen werden de beide voorstellen der afd. Leeuwarden, luidend: hoofdstuk 5, art 35 (H. Regl.) te doen luiden: Afdeelin gen van minder dan 50 leden zenden 1 af gevaardigde; afdeelingen van 50 tot 100 le den zenden 2 afgevaardigden; en vervolgens voor Iedere 100 leden of het grootste gedeelte daarvan 1 afgevaardigde meer, tot een maxi mum van 5 afgevaardigden, en voorts hoofd stuk 5, aft 41, (H.JRegl.) te doen luiden: De reis-, verblijf- en de verzuimkosten ko men voor rekening van der bondskas, Toespraak van den heer KrnithoL De heer Kruithof sprak de vergade ring daarna namens het C N. V. toe, en dankte namens het dagelijksch bestuur van het C. N. V. voor de ontvangen uitnoodigtog. Met den groei der Chr. vakbeweging dijt het werk van drie gesalarieerde bestuur ders van het G N. V. ook steeds uit. Kon den dus niet meer bestuurders komen, toch stelt het dagelijksch bestuur het op prijs op de hoogte te blijven van de organisaties. Deze organisatie is langzaam aan en steeds meer gegroeid, al is er dan ook evenals met heel de Chr. vakbeweging, een inzinking ge weest Op 1 Jan. 1915 telde de bond 137 leden, thans is het ledental de 14.000 gepas seerd. Mét d engroei wordt ook de verant woordelijkheid voor de leiders grooter. Daar om is genade van God noodig, Die bekwaam heid wil geven, als deze van Hem biddend wordt begeerd. Spr. mag dit hoofd voor hoofd gelooven van alle bestuursleden en hoopt dat God aan alle hoofdbestuursleden en ook de leden der afdeelingsbesturen Ziin bekwaammakende genade moge geven. De Chr. vakbeweging wordt hoe langs zoo meer ingeschakeld in de ontwikkeling van het maatschappelijk leven. Bij de oplossing van tal van vragen wordt zij gekend en wordt er met haar gerekend. Geve God u vandaag en morgen gezegende dagen. (Ap plaus.) De Voorzitter wees er op, dat de taak voor de gesalarieerde bestuurders van het C N. V. steeds moeilijker wordt, naarmate de tegenstellingen zich meer toespitsen. Spr uitte de wensch, dat de gesalarieerde be stuurders in rijke mate Góds zegen mogen ondervinden om krachtig in het belang der Chr. vakbeweging werkzaam te zijn. (Ap plaus.) Contributievoorstellen. De voorstellen inzake contributie voor den bond door werklooze leden, welke voorstel len waren ingediend door Alpnen a. d. Rijn, Opheusden, Eindhoven, Franeker, Lobith, Pernis, Aalten, Bunschoten, Middelstiim, Zaandam en Zwijndrecht, en welke voorstel- 'en alle, gevarieerd, inhielden dat werklooze leden geen contributie zouden behoeven te betalen of een verminderde contributie, kwa men daarna tegelijkertijd in bespreking. Het hoofdbestuur had op deze gezamen lijke voorstellen een uitvoerig prae-advies uitgebracht Rotterdam zag zeer wel in de ellende der werkloozen, maar practisch is de uit voering der voorstellen zeer moeilijk. Et zijn weken geweest dat er 3000 werkloozen waren. Kan het H. B. niet een raming ge ven wat de bond zou derven als de voor stellen gedeeltelijk werden aangenomen? Er zijn leden, die niet eens aan hun regle mentaire verplichtingen voldoen. Hoe zul len dezen er dan warm voor te maken zijn om te betalen voor hun broeders en zus- ters die minder ontvangen dan zij? Rotter dam meent, dat de voorstellen niet moeten worden aangenomen. Zwijndrecht meende dat voor de werk loozen een klein offer door den bond moet worden gebracht Voor werkloozen is het onmogelijk om van f 13 of f 14 hun volle contributie te betalen, temeer daar de werk loosheid langer duurt dan een of twee we ken. Zwijndrecht is niet voor algeheele vrij stelling, maar een contributie voor werkloo zen van 15 cent plus werkloozenkas. Wij moeten de barmhartigheid ook in deze be- aefeneti. Den Haag kon zich aansluiten bij het voorstel der afdeeling Aalten (tijdens de wachtdagen alleen maar de contributie doen betalen voor de werkloozenkas). Delft was met groote droefheid vervuld door den grooten nood waarin zoovele leden van den bónd verkeeren. Maar toch meende deze afdeeling niet anders te kunnen doen dan het prae-advies van het H. B. te aan vaarden. Amsterdam zeide dat verhooging der contributie niet mogelijk izou zijn voor de havenarbeiders. Zaandam wilde aanvaarden het advies van het hoofdbestuur als niet tot oontributie- verhooging werd besloten. Alleen als de con tributie met 2 cent werd verhoogd dan zou den de werkloozen van contributiebetaling vrijgesteld kunnen worden. Maar dat is zeer fnoeilijk. Zou het dan zoo'n bezwaar zijn voor hen die werken, om twee of drie cent meer te betalen en zoo de werkloozen te hel pen, denkend aan het woord: „Draagt elkan ders lasten"? Wij zullen ten slotte toch ieta moeten doen in het belang der werkloozen. Beantwoording. De secretaris, de heer Stapelkamp, antwoordend, zeide dat allen het er over eens zijn, dat we de zwakken moeten dra gen. Dat komt reeds uit in de contributie regeling. Het gaat er dus alleen maar om of we een stap verder zullen gaan en de werkloozen geheel vrij zullen stellen. Voorts moet niet uit het oog verloren worden dat de contributie in dezen bond lager is dan in andere soortgelijke organisaties. Voorts moet niet vergeten worden dat we er op moeten rekenen, dat we voldoende middé len moeten hebben om het organisatiewerk te kunnen verrichten. Die middelen moeten komen van de leden zelf. Wil men dus las ten van de werkloozen afnemen, dan moet men die lasten leggen op de werkende le den. Door 't feit dat de werkloosheid de laat ste jaren geweldig toenam, is de contributie opbrengst reeds belangrijk minder. We staan midden in de crisis en hier en daar zullen we straks moeten optrden om te behouden wat we verkregen. Maar dan moet onze organisatie ongerept zijn en een goeden weerstand hebben. Het kan dat de contribu tie omhoog gebracht moet worden, maar da\ dan practisch deze hoogere contributie niet kan worden geïnd. HeJaas zijn er in onzen bond velen, en voornamelijk onder de beter gesitueerden, onder de menschen met de vaste posities, die niet contributie betalen in de klasse waarin zij zouden moeten zijn gerangschikt En pogingen van het H. B., ook in den afgeloopen winter, om daarin verandering te brengen zijn gefaakLWanneer de leden dus willen vrijstelling der werk looze leden, dan moet meu de waarborg aan het H. B. geven, dat de middelen daarvoor zullen komen. Voor contributieverhoogmg is de tijd niet gunstig. Het denkbeeld van Eindhoven en Zwijn drecht, die het middel gaven om de zieken, die nu vrijgesteld zijn, een deel der contri butie te laten betalen, kan het H. B. niet bekoren, omdat men dan de lasten legt op menschen, die het toch ook moeilijk hebben. "I Van den bekenden Dr. v. Bergh, in le ven predikant te Voorthuizen, wordt een merkwaardige geschiedenis verteld. Toen op het groote Veluwsche dorp een dokter noodig was, bad de dominee eiken Zondag, dat er toch een geloovig geneesheer komen mocht Er kwam een nieuwe dokter. En in het vijandelijk kamp klonk een luid hoon gelach, toen bekend werd, dat deze een Jood wasi Maar Dr. van den Bergh bleef ook kalm en ernstig en vermaande zijn gemeente God te bidden, dat de Joodsche dokter tot het Christendom zou worden bekeerd. Dit gebed werd verhoord. De opvolger van den vroeg ontslapen predikant heeft den Joodschen dokter mogen doopen. Ik moest aan dit zeldzame voorval den ken, toen ik dezer dagen eenige bijzonder heden las uit het leven van een ander ge loovig geneesheer: den beroemden Leid- schen hoogleeraar Hermanus Boerhaave. Deze man was om zijn kunde wereld beroemd, maar dit belette hem toch niet om er steeds rond voor uiit te komen, dat God als de allerhoogste Koning behoort ge- eer d te worden. Hij roemde in Christus als zijn Verlosser, en zeide, toen hij eens een moordenaar naar het schavot zag leiden, met tranen in de oogen: „Het is Gods genade, dat ik geen moordenaar ben geworden". Vorsten en aanzienlijken getroostten zich verre reizen, om zich onder zijn behande ling te stellen. De driftige Czaar Peter de Groote moest twee volle uren in de wacht kamer doorbrengen vóór hij hem te spre ken kreeg, en de Czaar heeft geduldig al dien tijd gewacht, om een man te ontmoe ten, wiens vader een arme dorpspredikant was geweest Een brief uit het hartje van Azië wie hoorde van did, wonder niet reeds op de schoolbanken? met het eenvoudige op schrift: „Aan Boerhaave in Europa", kwam te Leiden aan het juiste adres terecht Uit de vier hoeken van den horizon stroomden de studenten toe, om aan de voeten van dezen merkwaardigen man de wetenschap in te drinken. Men zeide, op Boerhaave wijzende, dat Hippocrates uit zijn graf was verrezen. Hij was een groot geleerde, een onover troffen leeraar, de roem van zijn vaderland, de vaderlijke vriend van zijn studenten en zijn zieken, en zijn werken zijn in alle Europeesche talen en in het Arabisch ver* taald. Hij hield van het buitenleven. Gaarné vertoefde hij op zijn buiten „Klein Poel» geest" aan de vaan van Leiden naar Haar lem. Hij had het land aan waanwijze men schen, giftige insecten en godloochenaars- Een aanzienlijk man wilde hem spreken, en de knecht diende den vreemdeling aan. „Hoe is zijn naam?" De knecht noemde den naam het was de naam van een welbekenden grooten spot- ter. „Och zoo!" hernam de hoogleeraar: „is het die man? Zeg aan mijnheer, dat Boer haave niet opstaat voor een man, die niet voor God opstaat". Boerhaave bleef rustig zitten, om zijn krui den te onderzoeken, en mijnheer kon heen gaan. Daarin sprak het forsche, resolute van zijn godsdienst zich uit; maar de teedere kant van zijn geloof en zijn liefde blijkt duidelijk uit een schrijven, dat hij richtte aan een vriend, na het overlijden van zijn schoon moeder. „Gister", zoo schreef hij, „overleed mijn schoonmoeder, die sedert twintig jaren bij mij in huis was. Al mijn wetenschap, die ik God verschuldigd ben, heb ik aangew end, en halve nachten dacht ik over haar krankheid na, ten einde haar leven te verlengen, doch te vergeefs. Nu verheug ik mij, dat zij in die heerlijkheid deelt, waarin zij met al dc ver- losten juichen kan: „De Heere heeft een groot werk aan mij verricht, daarom verblijd ik mij. De snoeren zijn mij in liefelijke plaat sen gevallen, ja een schoone erfenis is mij geworden." Toch ween ik, wanneer ik bedenk, dat ik nooit meer gelegenheid hebben zal, haai! mijn liefde, mijn eerbied en mijn dankbaar heid met de daad te bewijzen, en ik waro ontroostbaar, zoo ik een enkele maal oneer biedig of ondankbaar jegens haar geweest ware. Haar graf zal mij een der dierbaarste plekken op aarde worden." In de Pieterskerk te Leiden ls voor dert beroemden man een grafzuil opgericht En op die zuil is zijn levensspreuk ingebeiteld: „Het eenvoudige is het kenmerk van het ware". Hermanus Boerhaave was een groot man in 't oog van de wereld; maar zelf wist hij zich heel klein voor zijn God. En dat was 't geheim van zijn kracht Wil men dus vrijstelling der werkloozen, dan moet men eerst prinoipieel besluiten tot contributieverhooging, welke voor de hoo gere contributaeklassen dan wel drie of vier cent zal moeten bedragen, maar dan zal ook eerst moeten blijken in de practijk dat die verhoogde contributie binnenkomt De heer Kruithof sloot deze eerste zit ting met dankgebed. Daarna vereenigden de leden zich aan een gemeenschappelijken maaltijd. 's Avonds had "er ln „De Plompetoren" een begroettogssamenkomst. plaats, waar door Prof. Sybrandy gesproken werd over: „Maatschappelijke toestanden ïn de literatuur". Het was een mooie, welgeslaagde avond. T. VAN DER VEEN. f Te Groningen is ln den ouderdom van 69 jaar overleden de heer Y. van der Veen, in leven architect B. N. A. die zich vooral in kerk- en schoolbouw onderscheiden heeft. Verschillende kerken in Groningen werden door hem in samenwerking met den heer Tjeerd Kuipers uit Amsterdam gebouwd. WEDSTRIJDPRAATJE Wanneer men iets moet aanbevelen, en het is niet bepaald „eerste klas", dan is dat lang niet gemakkelijk. Zoo zou het ook lastig zijn ons blad aan te be velen, indien U er niet van overtuigd was, dat U elk gezin er een weldaad mee bewees. Natuurlijk zijn er menschen die al tijd wat anders willen en sommige zul len rechtvaardige wenschen hebben, en ook wel weten, dat wij altijd bereid zijn, indien mogelijk te verbeteren. Maar in elk geval staat vast, dat U ons blad onvoorwaardelijk kunt aanbe velen. Woensdag 30 April, HUIZEN (1875 M.) NCRV. 8 Tüdseln. 88.1« Schriftlezing. 8.15859.80 Morgenconcert. iu.Ji» Tüdseln. 10.3011 Korto zlelcondlermt. Ie leldcnf door Evs. D. Tom, Geref. Predikant t© Hilver sum. 11 Tijdsein. 1112 Harmoniumbespeling door den heer M. F. JurJannz te Hilversum» Zang MeJ. C. de Jager. Boprann. Mevr. R. MUn- hout. alt. 12—12.15 Politieberichten. 12.1512.3(1 Gramofoon. 12.30 Tijdsein, 12.302 Middagcon cert: H. Hermann, viool. K. Borgere. cello, P« v. d. Hurk. fluit; MeJ. Luloo Hauenroth, plan® en harmonium. 2 TUdaelq. 22.30 Gramorooo» 2.303 Lezen van Chr. Lectuur door moj. Wen- tink te Hilversum. 3 Tüdseln. 84.30 Concert» te geven door het Amsterdameeh Vocaal; Kwartet, bestaande uit: Mevr. vVllly Contév» Amerongen, sopraan, MeJ. NeUlo Huguee, altj Rob C. Tol, tenor. Jaap Stroomenborgh. bos, Alex Adema, plano. 4.301.46 Or.imofoon. 4.45 6 Verzorging van den zonder. 6 Tüdseln. 5S Kinderuurtje, te lelden door MeJ. N. Verjaar t® HiUlgersberg. Zang: MeJ. L. Steen te Rotter dam. Plano: MeJ. To Stelnz, te Hilversum. S Tüdseln. 66.80 Uurtje voor de landbouwers» te verzorgen door den heer H. Pllon. Onderwerpj „Stikstof op welde- en bouwland". 6.807 Half uurtje voor de rüpero Jeugd. Spreker: Da. J. A« van 8elms, Ned. Herv. Predikant te NU me gen» Onderwerp: „Bezieling". 7 Tüdseln. 77.30 On- derwüefonds voor de Binnenscheepvaart. 7.30— 7.46 Politieberichten. 7.46—8 Gramoioon. 8 Tüd seln. 88.60 Concert, vanuit ..Musis Sacrum" t® Arnhem, te geven door de Arnhemeche Orkeet- vereenlging, coder leiding van Martin Span jaard. 8.509.20 Spreker: Dr. Philip J. Iden- burg. chef van do afdeeling Onder» ilestatistielfi van het Centraal Bureau van de Statistiek, te 's-Gravenhage. Onderwerp; Het Rapport der Staatscommlasie-Rutgers. 9.2010.10 Vervolg» Concert. 10.1010S0 Persberichten van Vaa Dlaa to Amsterdam. 10.3011.30 Gramofoon. HILVERSUM (298 8 M.) VARA. 8 Gramofooa 9.30 Orgelspel. VPRO. 10 Morgenwüdtng. VAKA» 10.15 Onze Keuken. 11 Gramofoon. il.OS Kadlo- Volks-Unlversltelt. 11.35 Gramofoon. AVRO. 18 Tüdseln. 12.011.80 AVRO-Kwartet 1.30—3 Halfuur voor de vrouw. 22.46 Concert. 2.45— 3.15 Praatje 3.15I Voortzetting Concert. 4 Sluiting. VARA. 4 Maak het zelf. Cursus. 4.30 Voor de kinderen. 6.4S Vooravond-Concert. 6.8® Mandollne-cursue XXIII. 7 Radlo-Volka-Univer- sltelt 7.30 Vooravond-Concert. 7.50 Toespraak, 8 Uitzending vanuit Rotterdam, met medewer king van het VAStA-Orkest. 8.45 Tooneel. 10.0S Persberichten. 10.15 Vervolg Uitzending, 1L33 Gramofoon. 12 Sluiting. DE IJSLAWDSCHE ZENDER. De IJsl&ndeche zender te Reykjavik, die meC een vermogen van 12 K.W. op 1200 M. zendt, kondigt zich aan met de woorden; ..Utvarpsstod Islands! Reykjavik". (Omroepstatlon IJsland te Reykjavik). BU het einde van de uitzending zegt de omroepster: „Goda Nott" (Goeden nacht). FEUILLETON Naar het En^elsch van EVELYN EVERETT—GREEN Door J. VAN ZUYLEN (40 EitiJca gildmüadhta, maar haar zorg voor Beatrice was aan het verdwijnen. Ze was tot de overtuiging gekomen, dat ze in het eene geval zoowel als to het andere zich vergist had. Beatrice had niets gemeen met een gewone vrouw, en moest niet met dezelfde maat gemeten worden. Maar geen enkele vrouw, zoo redeneerde zij, kon zoo vr ooi ijk en onbevangen praten aJs Beatrice vanavond had gedaan. Ze had de ernst, die haar een paar dagen lang had geken merkt, aigedegd, en was weer de schitte rende, gracieuze gastvrouw, die ze altijd geweest was. Er wa6 een pak van Erica's hart ai, de laatste woflk was weggedre ven. Beatrice's hartstocht voor hard werken scheen met de dag te groeden. Niet alleen tad zij haar eigen dagelijksohe arbeid in het dorp en wat met de ontploffing in de mijn in verband stond, na te loopon, maar ze bad ook de regeling van Erioa's huwe lijk en -haar uitzet moest gekocht worden; want de meesteres van Highferrere had er op gestaan, dat ze vandaar zou trouwen en had do taak op zich genomen van ouder of voogd van haar, die bijna even zeer al Heen .-tand to de wereld als zijzelf. De zaken op Little Ferrams liet ze nu maar vrij well ovor aan de E verarde en aan Erica; zelfs de opening van de club en de organisatie van verschillende liefhebbe rijen van haarzelf, konden haar niet doen terugkeeren van het werk to het zwarte ongezellige mijnwerkersdorp, waar ze het grootste deed van den dag doorbracht. Er waren zooveel zieken te bezoeken, zooveel weduwen en kinderen, om wie gedacht moest worden en diie geholpen moesten worden, er waren zooveel plannen te maken voor hun toekomstig levensonder- onderhoud, en er was zooveel te doen om hun toekomstige ellende te verdichten, dat het geen wonder was, dat har tijd en haar gedachten ten volle bezet waren. Het scheen haar judet toe, dat het eenige dat het leven dragelijk maakte, was om zon der ophouden uit te gaan onder deze arme, verwaarloosde menschen, en wat gerief en een klein beetje geluk onder hen te ver spreiden. Men zegende haar, waar ze ook heenging, en ze luisterde naar hen met pijn en smart to het hart, terwijl ze zicb afvroeg of er to haar verduisterde leven ooit weer van zegen sprake zou kunnen zijn. Ze had plotseling een hekel gekregen aan Little Ferrars, en ze kon ha;ist niet zonder huiveren denken anm bet nieuwe gebouw, waarin zij zoo levendig belang had geetdM. De plaats was te zeer met herin neringen verhanden, waaraan te denken haar pijn veroorzaakte. Zo kon het nfiet uitstaan nu door deze bekende lamen te gaan; ze wist niet hoe ze hen moest ontmoeten die een huwelijk tus schen haar en de jonge meester altijd als een beklonken zaak hadden beschouwd Ze wist dat de b«e.e plaats was opgeschrokken door de bekendmaking van da verloving tusschen Raphael en Erica, en to haar hart was de vrees opgekomen, dat haar eigen gevoelen ten opzichte van hem we6 opge merkt en overal hot onderwerp van gesprek was geweest. Soms woe ze half krankzinnig van pijn en woede woedend wa6 ze op zichzelf, en soms op de heele wereld ook. Maar ze hield zioh de heele tijd goed en verraadde haar geheim aan niiemand; en antwoordde zoo opgeruimd en gevat op al le vragen en opmerkingen over het interes sante nieuws, dat niemand ooit vermoed de hoe wanhopig de strijd was, die gevoerd werd dn het binnenste van deze tnoteche en sterke natuur, die voor de eerste maal iets geproefd bad van de bitterheid van ver nedering en teleurstelling. Hard werken was voor haar het beste en eendgste geneesmiddel, en Beatrice won iedere hoogste achting door de wijze waar op zij onvermoeid voortiverkte, naet alleen toen de opwinding van de crisis en de vreeselijke omvang van de ramp de sym pathie van het land hadden gewekt maar ook toen de bedangsteUMng ging dalen en de rest van de helpens genoeg kregen van wat ze .deden on de lljde-re aan zichzelf be gonnen over te laten. Een trouwe vriendin en helpster had Beatrice echter to deze tijd verkregon in de persoon van Lusy Kedth. Ze had het meisje ongeveer een weck na het ongeluk ontmoet toen ze uit het huisje ven een mijn werker kwam. Ze was daarheen rezonden door haar moeder met een boodschap van troost. „VadeT en moeder hebben zooveel in de gemeente te doen. dat ze deze arme men schen niet zoo dikwijls kunnen bezoeken"; i vertelde ze. „Ik vroeg of ik het mocht doen en moedor heeft me roet wat goed voor de baby erheen gestuurd. Maar vader zed, dat ik te jong was, om alleen naar een plaats als deze te gaan, ofschoon ik heelemaal niet bang ben. Ik wou dat ik zoo oud was als u, juffrouw Cholmondeley". Beatrice glimlachte, en stak het kind da hand toe. „Zouden je oudere je met mij mee willen 'laten gaan?" vroeg ze. „Ik zou graag wat gezelschap hebben. Zouden ze je kunnen missen, denk je* om mij te helpen?" Lucy's gelaat 6traalde van blijdschap. „O ja, ik weet zeker, dat ze me met U zouden millen laten gaan. Ik zou het erg graag willen en Rosa kan moeder thuis wel helpen. Mag ik nu vast mee? Goed, dank u, ik zal het gauw even aan Sam, onze tuinman, gaan zeggen, dan kan die aan moeder vertellen waarom ik niet met hem terug koon. ïk weet zeker, dat ze het aardig vindt. Ze is altijd blij, ails we ons nuttig kunnen maken." En Beatrice vond haar vriendinnetje erg nuttig, reeds op de eerste dag, terwijl ze tutöchen de havedooze woningen door lie pen. De pienterheid en het gezond verstand van haa.r kinderlijk gezelschap was een openbaring voor Beatrice en het inzicht dat zij bewees te hebben in de kleinigheden van het dagelijksch leven en de behoeften ran de velschillende soorten hujehoudómgen, j schenen merkwaardig voor iemand die j nooit op eenige manier economie had ge- stu leerd, of werkelijk had nagedacht over wat het leven van arme menschen eigen lijk was. j Ze kon ook zoo hondlc met de zieken om i traan, en met een kleinigheid een bed zoo gemakkelijk maken, waarbij ze opmerkto- jgen maakte over de luchtverv ersching en zindelijkheid, dde -vreemd aandeden van zulke jeugdige lippen; ze praatte ernstig over de noodzakeflijkheld om de kinderen naar school te zenden, zoowel om hun eigen bestwil ais ter wille van de zieke vader of broer, die niet zooveel leven konden ver dragen. Beatrice was verrukt over haar vrien dinnetje; want haar bescheidenheid en haar onbewustheid ervan dat ze iets eigen aardigs deed, viel evenzeer op als haar eigenaardige, vrouwelijke ernst en haar werkmethode. Beatrice was meer tot haar zelf gekomen dan het geval was geweest sinds de slag was gevallen, en toen ze Lu cy vroeg of ze nog eens met haar mee wil de, deed d.e gretigheid vam het antwoord haar aangenaam aan. „Ik zou iedere dog wél willen. Ik zou u altijd wél willen helpen en voor u werken. Mag ik zoo vaak ik kan? Ik zal probeeren niet lastig te zijn." „Mijn Meve kind, je hedpt me erg goed. Je bont vee] veretamdiger dan ik. Ik zaïl bij de pastorie langs gaan en met je moeder spreken. Als ze je een paar weken aam mij af kom staan, rail ik daar erg dankbaar voor zijn." Lucy's gericht straalde. „Wet zou ik dat graag wülen. Wat bent u goed. We dachten ad wat u zou doen zon den* juffrouw Grey om u te helpen." en ter wijl ze met een beweging vam plotseling vertrouwen hnar bond to die van Beatrice légde, voegde zij eraan toe: „Ik ben toch zoo blij, dat u niet met Sir Raphael graat trouwen, zooa's de menschen zeggen. Zoo is het veel aa rdiger „Waarom kleintje? Hou Je naet van Sir Raphael?" 1 „o ja, daar niet ur* Ik n-hj hem. Hij is eng goed en vriendelijk. Het us omdat we u zoo graag hebben, precies zoo- adB u bent, we zouden niet eens graag widlen dat u verandert; en als de menschen trouwen, veranderen ze ailtijd on ilk hou rviet \um veranderingen tenminste niiet als het zoo ook goed ia Ik geloof ndet dat u me goed begrijpt Ik zeg het niet erg goed maar u bent onze eigen lieve juffrouw ChodmondéLey en wij willen niet hebben dot u iemand andere wordt". B-eatrice lachte hartelijker, dam ze im langen tijd gedaan had. „Dat doet me tenminste go«1, JfJ kléine vteiBter. Ik géloof niet dat je erg bang hoeft te zijn, dat ik iemand amteire rail worden; wees daar dus maar gerust op. Als Erica weg is, kom je misschien wél eens naar me toe om me gezelsohnp te houden. Wel, Lucy, wat een kleur! Wat beteekenen dn* rozen?" Maar Lucy's armen lagen oen haar boie, en haar lippen hadden wat andere te doen dam vragen te beantwoorden. Deze uitbar sting. van krrxteriljke vreugde was te aan genamer, omdat Lucy andere zich zoo goed kom beheerechen. Beatrice lachte en lief koosde haar. t „Maar m'n kind! Wat is bet toch wat om populair te zijn. We zullen er *<n* met Je moeder over praten en zien of we de zaken zoo in orde kunnen brengen. .Int het naar ieder z'n zm is. Men moet «laar knop voor zijn maar we zullen liet probeeren." 'Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9