JLruwr gciiisdft (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DE GRONDSLAG GEHAMDHAAFO BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Er N.ï, HOUTHANDEL M, J, VAN SCKIJNDEI CO, Ilff ABONNEMENT; Per kwartaal 3.25 (Brschikkingskosten 1 0 15.) Per week 0,25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending n 6. Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Lfisse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar lil nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3337 ZATERDAG 25 APRIL 1931 DE GEMEENTEN, HET RIJK EN DE OUDERS. De financieele gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs, zooals wij die thans kennen, vindt haar basis in art. 195 der Grondwet, voorlaatste lid, waarvan de eerste zinsnede luidt: „Het bijzonder algemeen vormend la ger onderwijs, dat aan de bij de wet te stellen voorwaarden voldoet, wordt naar denzelfden maatstaf als het open baar onderwijs uit de openbare kas be kostigd" En in de Lagerondenvijswet 1920 werd deze grondgedachte nader uitgewerkt. Dit stelsel gaf aan Rijk en Gemeente elk een deel der financieele taak te ver vullen. Wat het openbaar onderwijs be treft. werd de gemeente met het beheer daarvan belast, terwijl het Rijk haai de salarissen der verplichte onderwij zers vergoed. Uit den aard der zaak was de ver houding bij het .bijzonder onderwijs eenigszins anders. Daar hebben de schoolbesturen 't bewind van zaken in handen. Maar dt verdeeling van kosten tusschen de beide overheidskassen was dezelfde: het Rijk draagt dè kosten van de salarissen der verplichte onderwij zers, terwijl ten laste van de gemeente komen de kosten der gebouwen en de exploitatiekosten. In deze wijze van verdeeling der las ten wenscht de Staatscommissie geen wijziging te brengen. Zij spréékt zich uit voor behoud der bestaande grond slagen, wenscht de gemeente niet uit te schakelen en wil voor haar de plaats behouden, die de huidige Lageronder- wiiswet haar tpebedeelt. Voor het behoud der tegenwoordige regeling voert de Staatscommissie in hoofdzaak een tweetal argumenten aan: een historisch en een financieel j Dat historisch in deze de gemeente- I zorg aan de Rijkszorg voorafgaat, moet worden toegegeven. Het waren de ge- meenten, die aanvankelijk het lager onderwijs in handen hadden en beheer den. Dit volgde logisch uit de omstan- I digheid, dat de gemeente het dichtst stond bij het onderwijs en met plaat- j selijke behoeften het gemakkèlijkst kon rekening houden. Deze zeggingschap hield uiteraard ten nauwste velband met den plicht der fi nancieele verzorging. Zonder het laat ste ware bezwaarlijk denkbaar de groo- te mate van invloed en het beheer van gemeentewege, zooals dat thans nog wordt uitgeoefend. En hiermede komen wij op het twee de motief der Staatscommissie. „Het overbrengen van het beheer naar het Rijk zou eenerzijds voor tal van plaat sen, waar thans de uiterste zuinigheid betracht wordt, de kosten aanzienlijk doen stijgen, andererzijds in andere plaatsen, waar thans uit overwegingen van stedebouwkundigen aard of ook uit achtenswaardige traditie bij de stich ting van schoolgebouwen hoogere schoon heidseischen gelden, of waar bij de exploitatie van scholen met iets meer vrijgevigheid nieuwe methoden en nieu we leer- en hulpmiddelen worden be proefd, hieraan een einde te maken. Hei is duidelijk dat de gemeente, het on derwijs beheerende, ook in de kosten een belangrijk aandeel moet dragen. Haar kan niet als beheerster de vrije beschikking over 's Rijks kas worden wijs tot Rijkszaak te maken en de ge meente uit te schakelen. Die mogelijk heid wordt gaandeweg grooter, door dat ook met name het neutraal bijzon der onderwijs zulk een vlucht nam. Meer dan 200 gemeenten hebben thans reeds geen bemoeiingen met het open baar onderwijs en dit proces werkt door. Doch dit neemt niet weg, dat mo menteel het aantal leerlingen, dat de overheidsschool bezoekt, nog zeer be langrijk is. Voor de beantwoording der vraag, of en wanneer men in de toekomst het lager onderwijs tot Rijkszaak zal kun nen maken, zal veel afhangen van de ontwikkeling der openbare school, van de veerkracht der ouders. In dit ver band moge worden gewezen op de ou STATEN-KIESKRING LEIDEN HET FEEST TE SCHEVENINGEN „Dies zijn wij verblijd!" dercommissies, waaraan de Staatseom- c'tf,blljde dank! Zecl' zekar' Maal' dank missie ruimere bevoegdheid wenscht. te fcn !'°am ove.r MSen Inzicht en «woioou uc OLitaiseoiu- I missie ruimere bevoegdheid wenscht te schenken. Zulk een pogen juichen wij toe. Dat tot dusver van de oudercommissies wei nig kracht uitging, mag geen aanlei ding zijn om aan dit instituut het ver trouwen op te zeggen, Veeleer moet er kend, dat in de geringe bevoegdheden, waarover deze commissies beschikken, juist een der hoofdoorzaken schuilt van hun bescheiden werkzaamheid en ont wikkeling. Daarbij mag niet worden vergeten, dat een groot deel der onderwijzers eiken invloed der ouders op den gang van het openbaar ondenvijs gram is en in elk blijk van belangstelling van dien kant niets anders ziet dan een onwel kome inmenging in eigen (dat der on derwijzers) zaak. En ten slotte mag het oog niet wor den gesloten voor den verlammenden invloed, die van alle overheidsbeheer uitgaat, 'n invloed, die in de geringe be langstelling der ouders voor het open De uitslag der gehouden Startenverkiezin gen ?n ons land stemt tot groote blijdschap. We houden wat we hadden en gingen zelfs vooruit. De groei der A.R. als straks alles in procenten wordt uitgerekend, zal blijken! De uitingen in de z.g. neutrale en de link- sehe pers toonen trouwens ook dat wij voor uitgaan en dat dit beteekenis heeft Dat in de Staten-Kieskring Leiden een uitkomst werd verkregen, als nu, ook al herhaalden we geen lido zetel, is zéér be langrijk. 't Geeft den burger moed voor de komende Raadsverkiezingen. Is er oorzaak tot blijde dank? Zeer zeker. Maar dank aan Dan de belijdenis dat deze zegen ons ge schonken werd, niettegenstaande al het 'ge brekkige in de voorbereiding. Er is, laat mij dit ter voorkoming van misverstand zeggen, in de meeste plaatsen van ons district met lust gewerkt maar er kan meer gedaan worden. De 10500 stemmen nu op de A.-R. lijst uit gebracht, moeten behouden blijven en er moeten er bijkomen! Daartoe is noodig blij vende propaganda, liefde en gebed voor organisatie en partijvorming. Krachtige steun en hartelijke belangstelling Chr. pers. Het Chr. Dagblad voorop. Onverdiende zegeningen moeten, ons dezen eerbied dringen. Alles roept en roemt over „de dingen die gezien worden". Wij moeten aantoonen dat de waarde van de dingen die niet gezien worden verre daarboven uitgaat. Wij heb ben de dure plicht allen die A--R. hebben gestemd, en anderen die het nog niet deden, maar met ons buigen voor Gods Woord, te sterken in het geloof, dat God als onze "Schepper en Onderhouder, als bewijs baar onderwijs tot uiting komt. Het SchePPer en Onderhouder, als bewijs van spreekt wel vanzelf, dat hetgeen tien- Zijn Senade der zonde wil, de tallen jaren aan verkilling en verstij- 0verheid> met gezae bekleed, en het Staats- gegeven Zonder twijfel is dit argument dei- Staatscommissie van beteekenis, maar er is meer. Wanneer telkens weer de leuze weerklinkt: onderwijs Rijkszaak, heeft dit parool veel aantrekkelijks. Veel aantrekkelijks voor de voorstan ders van bijzonder onderw. vooral. Voor de bijz. school zou de uitschakeling der gemeente geen bedreiging vormen, omdat zij daardoor niet wordt overge leverd aan het toezicht van den staat, maar een orgaan bezit, dat haar belan gen van nabij behartigt. Het openbaar onderwijs mist een zo.odanig orgaan. Beroofd van de ver zorging door de gemeentebesturen zou de openbare school worden overgege ven aan het toezicht van den centralen staat, die zeker niet in die mate met plaatselijke nooden en belangen, met allerhande schakeefingen rekening zou kunnen houden. Naarmate het bijzonder onderwijs veld wint en de openbare school wordt teruggedrongen, zal theoretisch de mo gelijkheid nader korren om het onder- jving was prijsgegeven, niet zoo maar in een oogwenk tot nieuw leven kan worden geroepen. Daarom moet het deel onzer natie, dat nog altijd voor zijn kinderen de openbare school kiest, in den weg van meerderen invloed den gang van zaken der school tot grootere zelfstandigheid en veerkracht worden opgevoed. Nog slechts weinige jaren terug had nie mand kunnen verwachten dat het rijsje der bijzondere neutrale school zou op schieten tot den boom, dien wij thans aanschouwen. De ruimere werkzaam heid en bevoegdheid der oudercömmis- sies kan tot verdere ontwikkeling veel bijdragen. Intusschen blijft een andere vraag beantwoording eischenof de leuze „on derwijs Rijkszaak" practisch te verwe zenlijken zal zijn. Daarmee komt men op het terrein, waarop zich het gewij zigd Unnie-rapport bewoog, toen het ten behoeve van het lager onderwijs uit 's Rijks kas vergoeding vroeg naar den maatstaf eener eenvoudig ingerich te school. Het onderzoek, dat echter door de Staatscommissie ten aanzien van een zeer beperkt gebied is ingesteld om tot normalisatie van uitgaven te komen, geeft vooralsnog weinig moed op een gunstigen uitslag in deze. Gebleken is namelijk, dat reeds in een betrekkelijk gering aantal gemeenten de exploita tiekosten voor het lager onderwijs zóó sterk uiteenloopen (Weert maximaal f 6.56 tegen Oegstgeest maximaal f 40.32), dat iedere maatstaf hier ont breekt. Dat deze tegenstelling nog ster ker moet spreken, als de kosten van grond en gebouwen van Amsterdam en j Brabantsch Putte met elkaar worden vergeleken, ligt wel voor de hand. Zal liet gewjjzigd Unie-rapport en z(jn conclusiën nog beteekenis hebben I voor dezen tijd, dan zal het op de moge lijkheid van een dergelijke normalisee ring aankomen. Momenteel nijpt deze oplossing niet. Rebus sic stantibus, gezien den staat van zaken van nu komt het ons voor, dat het advies der staatscommissie in zake de organisatie van ons lager on derwijs aanbeveling verdient: behoud der bestaandeJ~1 leven, wel geordend. Voor elk die God vreest is plaats in de A.-R. partij. In ontvangen zegeningen moe ten wij zien: Bouwen en bewaren - en het als het ware uitroepen dat onze gees telijke goederen: het terrein waarop de Kerk van Christus zich kan openbaron, de rechts handhaving in ons staatsleven, veiligheid, orde, goed ondenvijs, en zooveel méér, onze liefde hebben en houden en in de regeerin gen als in het leven. Moeten worden bewaard en tot gelding gebracht Is dat de kracht van deze ver kiezing, dan is er hope ook voor de toe komst! W. WARNAAR Voorzitter Staten-Centrale Leiden EIND GOED, AL GOED. Na de officieele telling van de stem biljetten is het voor de anti-rev. partij „eind goed al goed" geworden. Ook in Overijsel, het eenige wolkje, dat over de uitslag hing, is de anti-rev. zetel behouden en 't is nu louter winst over heel het land. Overigens, een merkwaardig geval. Bij de officieele telling bleek, dat de R. K. partij in Enschedé 117 stemmen meer had gekre gen, dan de voorloopige rekening uitwees en als g e v o 1 g daarvan verliest deze partij één zetel, terwijl ook de S.D.A.P. een zetel verliest; welke twee nu toegewezen zijn aan de Anti-rev. partij on aan de V. D. Zonderlinge speling. Echter, zoo buiten- ewoon ingewikkeld is het niet Immers, door deze 117 stemmen kreeg de R. K. Staatspartij bij de eerste verdeeling niet 10 maar 11 zetels; 't gevolg was, dat er van de 47 zetels nu niet 38, maar deeld waren. Tengevolge daarvan voor de nog resteerende S zetels niet hel stelsel der gemiddelden, maar dat der grootste overschotten toegepast En nu kwamen de antirev. in Ommen met hun groot overschot van ruim 3000 stemmen direct aan de beurt en de heer Bramer (onze gelukweuschen!) werd herkozen verklaard. Doch de Roomscb- Kath. verloren een zetel. Door deze gewijzigde verdeeling kwam echter de S.D.A.P. ook in 't gedrang. Zij moest volgens dezelfde methode één zetel afstaan aan de V. D. Het eindresultaat voor deze partijen is dus, dat de R. K. geen zetel winnen, gelijk aanvankelijk de meening was; de S.D.A.P. heeft geen twee zetels, doch slechts één gewonnen; terwijl A. R. en V. D. zich vol komen handhaven; de anti-rev. partij is bovendien in percentage van het aantal stemmen vooruitgegaan. We betreuren het, dat de R. K. van de vergissing de dupe werden (zoo iets valt dubbel tegen); doch voor ons geldt het toch: eind goed, al goed: het was zoo'r. hinderlijke gedachte: stemmenwinst en zetelverlies, 't Is nu voor mekaar. De anti- rev. partij is bijna overal in stemmen percentage vooruitgegaan; nergens Werd een zetel verloren en door heel het tand werden er drie gewonnen. Ons betaamt groote dankbaarheid. ADVERTENTIE!?: Van 1 tot 5 regels1.17V» Elke regel meerB n r>y2 Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels D 2.30 Elke regel meer0,15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend j o.io 10e Jaargang Voornaamste Nieuws. De vier Scheveningsche omroepers, die ook een werkzaam aandeel aan het leest hadden. debacle, dit is toch weer een kleine troost voor de geslagen partij. Intusschen ziet men ook hier weer, hoe het op een paar stemmen kan aankomen. Knoop dit in uw oor tegen de komende Gemeenteraadsverkiezing. Vooral nu wind en tij gunstig zijn. AMSTERDAM de gemeenteraadsverkiezing De C.-H. hadden voor de Gemeenteraadsver kiezing Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze op de Candidatenlij st geplaatst. Deze heeft echter bedankt en thans zal de lijst als volgt worden mgediend: 1. Jan ter Haar; 2. mr. Frida C. Katz; 3. Jac. Rustige; 4. J. van Meerveld- 5. rar. Fr. Schokking; 6. J. C. Hierland; 7. L. reenstra; S. J. Vlugt; 9. H. W. Monsiles; 10. mr H. Muldezye; 11. C. H. van der Velden; 12. Joh. C. Londt; 13. mr. G. M. A. van Meer- 14. G. G. Baardman; 15. E. Dobbinga. ARNHEM ARNHEM'S BEVOLKING Het aantal inwoners van Arnhem be droeg op 31 December, volgens de voorloo pige cijfers van de volkstelling, 7S201 FRIESLANDS FOUT. Ook in Friesland is foutief geteld en ook daar was het van invloed op de uitslag der verkiezing. Het gaat echter buiten de anti-rev. partij om. 't Geval zit zoo. De Plattelanders ver wierven niet 2579 maar 2721 stemmen. De kiesdeeler bedroeg 3614 en driekwart van de kiesdeeler, welke een partij moet halen om bij de verdeeling der restzetels in aan merking te komen, bedroeg dus 2710. De Plattelanders kwamen dus tien stemmen boven dit driekwart uit cn hun werd een zetel toegewezen. Ook in dit geval waren de Roomschen de dupe, hetgeen wij natuurlijk dubbel be- treuren. De opruiming der Plattelanders deed ons zooveel genoegen en al blijft het GROOTE BRAND TE VRIEZENVEEN twee boerderijen en twee winkels in vlammen Het dorp Vriezenveen (O.) is Vrijdagmid dag omstreeks vier uur door een feilen brand geteisterd, waarvan de oorzaak onbekend is. Het vuur ontstond in den kruidenierswinkel van H. Nyen Twilhaar, die in korten tyd in de asch werd gelegd. Van den inboedel kon slechts zeer weinig worden gered. De brand sloeg ovei op de naast gelegen boerderij, be woond door de familie J. Lambers en voorts door de familie H. Hopsters. Ook deze percee- len brandden in een minimum van tijd geheel uit. Beide perceelcn lagen aan het Oosteinde. Een brandend stuk hooi schijnt overgewaaid te zijnnaar den overkant van de straat. Het kwam terecht op het stroodak in het achter huis van' den kruidenierswinkel van A. Dek ker, dat eveneens vlam vatte. Nog kon men aan het alles vernielende vuur geen weer stand bieden en spoedig stond ook de boerderij van F. Alberts in lichter laaie. Ook deze boerderij ging geheel in vlammen op. De brandweer was wel spoedig met twee autobrandspuiten aanwezig, doch kon tegen den geweldigen brand weinig uitrichten. Zy moest zich beperken tot het nathouden van aangrenzende perceelen om verdere uitbreiding te voorkomen. Dit gelukte tenslotte. Behalve de perceelen zijn alle inboedels een prooi der vlammen geworden, terwijl in de boerderij van Alberts een paard, een koe en een varken verbrandden. Voorts ging nog een bedrag van 150 gulden aan geld verloren. Ver zekering dekt de schade, die men op ongeveer f20.000 raamt. Persoonlijke ongevallen kwa men niet voor. Er was buitengewoon veel be langstelling van de zyde der bewoners. Bur gemeester Bouwmeester en Wethouder Pot waren op het terrein van den brand aanwezig. BROEDERMOORD TE AALTEN EEN VREESELIJKE TRAGIEK Te Aalrten is gisteravond omstreeks half tien gearresteerd de 21-jarige D. J. P. ver dacht van moord op zijn broer A. P.. mot wie hij met zijn moeder samenwoonde. Men meldt ons hieromtrent het volgende Het rustige Aal ten werd gisteravond op geschrikt, doordat enkele buren omstreeks 7 uur A. Prinsen op den deel van zijn woning vonden liggen, me enkele bloedende won den aan zijn hoofd. De plaatselijke dok'er H., door een buurjongen gewaarschuwd verscheen direct ter plaatse en constateer de dat de levensgeesten reeds geweken wa ren. De chef-veldwach'er A. v. d. Boom gaard werd met het geval in kennis gesteld en verscheen eveneens spoedig ter plaatse "n stelde een onderzoek in. Moeder en zoon gaven toen de volgende lezing van het geval: De ongelukkige zou na het melken bij het zeven van de melk I gestruikeld zijn en gevallen, waarbij hij met he- hoofd op het rad van een zoogenaamde leiderwagen was terecht gekomen. De ge volgen hiervan waren van dien aard, dat de ongelukkige bijna direct dood was. De plaats, de ligging en de verwondingen van het lijk waren echter van dien aard dat het vermoeden aan misdaad niet ge heel uitgeschakeld moest worden. Onrr-id dellijk wérd de burgemeester gewaarschuwd, waarna deze me* den chef-veldwachter een uitgebreid onderzoek instelde. Moeder en zoon werden in verhoor genomen, alsmede de personen die hii het ongeval ter plaatse waren geweest. Beide- eerstgenoemden ont- kenden ten stelligste, maar door hun bewo ringen werd de onschuld niet bewezen, doch wei het vermoeden gesterkt. Bereids was ook het parket uit Zutfen telefonisch ge waarschuwd. waarna het lijk in beslag ge nomen werd en door de politie bewaakt. Omstreeks halfdrie verscheen het parket ter plaa'se. alsmede twee doktoren, waarna de t>olitie-deskunrlige. Dr. Hesselink uit Arnhem, ter plaatse verscheen. Ook nu word aan den broer van den verslagene een ver hoor afgenomen door den rechter-commlssa ris, doch met hetzelfde resultaat, hij ont kende alle schuld. Foto's werden genomen waarna het lijk werd overgebracht naar naburigo rusthuis, waar de gerechtelijke sectie plaats had, waardoor, zooals officieus werd meegedeeld, kwam vast te staan, dat de ongelukkige door worging om het leven was gebracht. Onmiddellijk hierop werd to' arrestatie overgegaan van den broeder, die onder groote toeloop ven menschen geschied de. Bloedsporen werden gevonden op den deel, een muur en aan den binnenkant van den buitenmuur en op een zak met graan Eenige kleeding9tukken van verdachte, een jas en eenige handschoenen, waarop even eens bloedsporen voorkwamen, werden in heslag genomen. De verdachte is heden morgen ter beschikking van de jus'itic ge steld. Als tragische bijzonderheid kan worden gemeld, dat de verslagene juist Woensdag in ondertrouw was opgenonipu. Hoewel in hert gezin wel eens oneenigheid voorkwam, was van een gespannen verhouding niets ickpnd. VERDRONKEN. dPIeJS,meIilk oiei het 3~iariS zoontje van den veehouder G. J. m een sloot bij de boer derij terwijl men aan het melken was Men ontdekte liet ongeval aan het drijven vai. een paar klompjes. Ingeroepen geneeskun dige hulp mocht het niet gelukken de le vensgeesten weder op te wekken. Te Oude Wetering geraakte het 5-jarig zoontje van schipper T. te water. Het kind ■s verdronken. KIND LEVEND VERBRAND. Hpt 4-jarig zoontje van Spring in 'i Veld te Nieuwe Wetering, dat hij een brand ern 1 stige brandwonden opliep, is aan de gevol gen overleden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Men meldt ons uit Goor: Bij deze gemeente had een ernstig auto ongeluk plaats, waarbij twee personon ern stig en een derde licht gewond werd. Omstreeks dien tijd reed de heer C. O. Schwarz uit Apeldoorn, met zijn echtgenoote i per auto komende van Almelo, waar de lieer I S. werkzaamheden had verricht De wagon I werd bestuurd door den- chauffeur A. J. Harm en, wonende te Wapenvelde, gem. Hoerde. In de bocht op den Deldenschen weg bij Goor nabij de hoeve van A. J. Knoppers, rocd de auto, vermoedelijk door 'u defect aan de stuurinrichting, tegen een boom aan de rechterkant van den weg. De auto werd zoo goed als totaal vernield. De dok toren L. Kwister en J. E. Lieneman. beiden uit Goor. waren spoedig ter plaatse Mevr. S. bleek inwendige kneuzingen te hebben opgeloopen, evenals de ehaulleur II. Beiden werden ernstig gewond. De heer S. liop een aantal snijwonden aan hoofd, armen en beenen op. De heer en mevr. S werden met ?.ptj pas serende auto naar het rusthuis voor ouden van dagen en hulpbehoevenden op huize Van Heeckcren vervoerd, terwijl de chauf feur met de auto. van Dr. Lieneman even eens naar deze inrichting werd overge- hracht (biz. 1) Een huis te Amsterdam ingestort Vijf personen gewond. Broedermoord te Aalteu. Groote brand te Vriezenveen. fblz 2.) Gandhi spreekt zich uit tegen de Chris* telijke Zending. Nieuwe burgeroorlog in Afghanistan. Bij de parlementsverkiezingen in Turkije behaalt de regeeringspartij de meerderheid. (blz. 5) Dc uitslag der Statenverkiezing in Fries land. Vergadering der Vereen, voor Chr. Middel baar en Voorbereidend Hooger Onderwijs. CONGESTIES, hartbeklemming, benauwd heden, angstgevoel, orikkelbaarheid dei- zenuwen, migraine, zwaarmoedigheid, slape loosheid kunnen door het gebruik van natu'irlijk „Franz-Josef'-bitterwater spoedig overwonnen worden. Bij Apoth. en Dr. verkr. EEN HUIS INGESTORT VIJF MANNEN GEWOND Te Amsterdam werd Vrijdaamiddag op de Liindengracht, na een hevig gekraak, een zware slag gehoord, co- steeg vee' stof op. Het perceel 248, dat verbouwd «ml -as ira elkaar gestort Van a-le kanten wam men toeloopen. Men wist toch, dat m het gebouw werd gewerkt. Een jongeman kwam tevoorechyn, die aan het oog bloedde en vertelde dat er be halve de aannemer zes arbeiders ui bet huis waren. Drie mannen waren dadelijk tevoorschijn gehaald. Zij waren slechts licht gewaad. Inmiddels was oak de brand weer gekomen, die. geholpen door een aan tal burgers, het reddingswerk voortzette. Een vierde man. die dicht bij de straat on der eennge planken lag, was ook weldra weer op do been. Twee menschel, ontbra ken toen nog Zij weiden na een:.' zoeken gevonden. De eene kon gemakkelijk gered worden. Hij bad een beenbreuk en werd voorloopig neen-gelegd in een aangrenzend© drogisterij. Met cte laatste reddimg had wen eenige moeite. Het slachtoffer, lag achterin en bad behalve enkele andere verwojvJiia- gén ook een beenbreuk. VERKIEZIN GS V ARIA. Te Alblasserdam overhandigde een kie zer in stembureau ii zijn oproepiugskaarL welke evenwel bleek te zijn een trekkings- lijst van de loterij. De man had per abuis verkeerd gegrepen en moest de reis nog- "laals terug maken. Tegen het bestuur van de Antirev. Kiés- vereeniging te Harlingeii is proces-verbaal opgemaakt wegens het doen verspreiden van verkiezingsstrooibiljetten door kinderen beneden den leeftijd van 14 jaar. NIEUWSTE KAART VAN GELDERLAND. Verschenen is Ten Brink's Nieuwste kaart van Gelderland (N. V. H. ten Brink's Uitg. Mij., Arnhem). Gelderland blijft altijd nog de provincie, waarvan de meeste wanclel-, fiets- en autokaarten noodig zijn. Aan allo eischen, die men aan zulk een kaart kan stellen voldoet deze „Ten Brink's nieuwste". De afstanden zijn langs de hoofdwegen met duidelijke cijfers aangegeven. De aard dei- wegen ziet men ook in een oogopslag. Niet alleen heel Gelderland, maar ook een groot gedeelte van de aangrenzende provincies en een stukje van Duitsehland is met nauw keurigheid in kaart gebracht ten behoeva van den toerist, die tevens een groot ge mak zal hebben van de kleine stadsplan nen, waarvan eei) elftal onderaan de kaart is afgedrukt en van do alpliabetische lijst ■au plaatsnamen, die aan de achterzijde staat gedrukt inbraak in kerk en pastorie ...Tï J Ij10nde heeft men in den nacht ,erv- i>erk Door afwezigheid van ie& wofdt vïïuS WOrden Bij Scheren geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschnjnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid inwrijft -• slechts een weinig Uit de Antirev. Partij. „SS Dnncl.'rdacavond ,W meester brachten LtUaj'rlerel.g"^""'"^ Daarna hao de vaststelling v«r» plaats* Tr de 1 HWr hiJ s,emmi»K -tltlus samen rokkens sloot met dankgebed. ZAGERIJ EN SCHAVERU HOOFDKANTOOR oostzeedijk nassauhaven BÖERÉ'ng'at

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1