m "Jet Communisme in de Practijk LINOLEUM KROMMENIE BINNENLAND. \ariV3ncl aa< VRIJDAG 24 APRIL 1931 (Nadruk verboden) jjectieve mededeelingen en critische beschouwingen HET TWEEDE VIJFJARENPLAN. de communistische academie te Mos- wordt een conferentie gehouden over groote uitbreiding der industrie, die skking heeft op de volgende jaren, tot toe, en derhalve een beeld geeft van en men gedurende de volgende vijf- is periode voor plannen heeft.. Het "t, dat men daarin wil trachten ook de lenigde Staten voorbij te streven. De erentie heeft tot onderwerp: Het Oeral le tsk plau. Dit plan omvat den bouw reusachtige metallurgische en chemi- zoowel als machinefabrieken in den en het Kuznetsk-kolenbekken, gegrond en kolenrijkdom van het laatste en den ralenrijkdom van den Oeral. Daar de ind tusschen de beide centra ongeveer kilometer bedraagt zal een heel net nieuwe spoorwegen cn autowegen noo- zijm De geheele tusschen liggende *k zal voor den grooten landbouw ge it worden gemaakt, terwijl alles ge- rif iceerd zal worden, rwijl op het oogenblik de productie metaal in de sowjet-unie beneden de lillioen ton blijft zal in 1937 in dit com- at alleen 27 millioen ton gietijzer wor- geproduceerd, ongeveer de helft van de uctie, die men voor de geheele unie l berekend. De kolenproductie zal ge- •n zijn van 13 millioen in d*it jaar tot aillioen ton, het aantal kilometer spoor- thans 12.000 bedingend, zal in dat >d in 1937 gegroeid zijn tot. 47.000. De lking in dit gebied wordt thans op 26 oen zielen geschat en zal, bij de vol- van het plan, gegroeid mogen zijn millioen. Alles zal derhalve bereikt worden met machines, daar deze IkLngs toename den natuurlijken groei relijks overtreft. De bezaaide oppervlak- n West-Siberië. hetwelk dit combinaat rijn territorium krijgt, is thans 25 mil- hectare en zal in 1937 tot 70 millioen aren gestegen moeten zijn. alles zijn nog slechts voorloopige plan- Men zal er thans toe overgaan do rale rijkdommen van den bodem gron- te bestudeeren, en hoopt daarna de |nen nog wel te kunnen uitbreiden, peer men meer grondstoffen vindt. den loop van dit jaar zullen twee jovenbedrljven, een te Kuznetsk en een lagndtogorsk in den Oeral, die nu nog aanbouw zijn, in exploitatie moeten jen, en daarmee is dan dlit Oeral-Kuz- k plaji in het begin van zijn verwezen- hg getreden. Het oorspronkelijke plan, r bescheiden opgezet, dateert reeds van I de revolutie. De oorspronkelijke ont- (>er is destijds als saboteur gevangen -l en krankzinnig IZET TEGEN DE COLLECTIVISATIE ar de Berlijnsche Vorwörts bericht, de gedwongen col ecti visa tie op vele sen in den Kaukasus hwftig verzet bij oeren, welk verzet' tot uiting komt in (opstandige bewegingen. Er zouden in totaal wel SOOO opstandelingen zijn in de ver- j schillende districten, die gedeeltelijk zelfs i over machinegeweren beschikken. De sowjet- bladen maken in het geheel geen m< Idling van ongeregeldheden in die streken. VERZET TEGEN DE PARTIJLEIDING De Roel bevat geregeld berichten, die naai zij zegt. uit Rusland afkomstig zijn, over toenemende oppositie tegen de Stalinsche leiding. Zoo zal, volgens dit blad, de partijorgani satie in de Krim geheel gezuiverd worden, daar deze geheel in handen is van „oppor tunisten", gelijk du tegenstanders van het huidige regiem officieel worden betiteld, i De Krim vormt een autonome Tartaarsche republiek. Eenige jaren geleden werd de voorzitter dier republiek gefusilleerd, om dat hij in verbinding bleek te staan met bandieten in zijn gewest, zoodat daar een regiem heerechte als waarover men soms berichten leest uit New-York en Chicago. Teekenend is het wel, dat het centrale uitvoerende comité der sowjets besloten heeft dit jaar ter gelegenheid van den eer sten Mei geen amnestie af te kondigen, ge lijk anders ieder jaar geschiedt. Dit wijst wel op een verscherping van het dwang regiem. DE TOERKSIB. Aldus wordt in het sowj et-jargon de nieuwe spoorweg genoemd, 5000 kilometer lang, die langs die Russisch-Chineesche grens is aangelegd en Turkestan met Si berië verbindt. Deze spoorweg is verleden jaar geopend, en de sowjet-regeering heeft den bouw ervan als propagandamiddel gebruikt zelfs een film uitgegeven onder den titel Toerksib. Thans berichten de sow jet bladen, dat de exploitatie der nieuwe lijn zeer slecht geschiedt. Men heeft geen loco motieven en wagons, terwijl de aanvoer van brandstof ook volstrekt onvoldoende is. Naar de sow jet-bladen beriohten is dit jaar veel minder in Amerika gekocht door de eowjet-unia dan verleden jaar. Thans is de afdeeling Seattle van de American Tra ding Corporation (Amtorg), de officieele handelsvertegenwoordiging der sowjets in de Vereenigde Staten, gesloten. Men schrijft deze houding jegens de Ver eenigde Staten minder toe aan het verbod van invoer van Russisch- hout dan we-1 aan het feit, dat de Amerikanen niet die credie- ten willen verstrekken voor den aankoop van producten, dife de sowjets b.v. in Duitschland ontvangen. Anders is de verhouding tot Canada, welk land den invoer Van alle artikelen uit de sowjet-unie heeft verboden. De sowjets hebben van hun zijde een dergelijke bepa- lioig uitgevaardigd en bovendien verboden Canadeesohe schepen te charteren. De Engelsche zaakgelastigde te Moskou heeft dé sowjet-regeering medegedeeld, dat zijn regeering niet in staat is bemiddelend op te treden tusschen de sowjet-unie en CanadaC Zooals te verwachten was reageeren de sowjet-bladen op de omwenteling op de wijze, zooals dat bij hen gewoonte is. De omwenteling wordt vergeleken met derge lijke gebeurtenissen in de Russische ge schiedenis, en daaruit de conclusie afgeleid, men in Spanje thans in de ppriode is, die onmiddellijk op den troonsafstand van den Tsaar in Maart 1917 volgde. De regeering van de Spaansche republiek bestaat, volgens de sowjet-schrijvers, geheel uit reactionairen, wier doel het is de arbei dtere neer te houden. Als eenig lichtpunt begroeten zij de vorming van revolutionaire sowjets in Barcelona. Volgens de sowjet- bladen hebben de arbeiders in het gebied van Bilbao reeds getracht de fabrieken in bezit te nemen. EEN NIEUW PROCES. Volgens de Roel zal 11 Mei te Moskou een nieuw monsterproces beginnen tegen de organisatie van de „boerenpartij", die even eens beschuldigd wordt van sabotage en contra-revolutie, evenals de „industrieele partij", onder leiding van Ramzin en de sociaal-democraten onder leiding van Gro- man. Het wordt een beetje oudbakken kost op deze wijze, temeer omdat men nu al tevoren kan veronderstellen, wat daar alle maal „bekend" zal wonden. WAAROM is het £fi uw voordeel om voor de vloeren in uw huis Iolaid-Linoleum te kiezen? Omdat Inlaid-Linoleum nooit kaal geloo pen kan worden, dus een practisch oer» versliitbare en bovendien een bij uitótek smaakvolle vloerbedekking EV! AANVULLING LEERPLICHTWET Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aanvulling van de Leer plichtwet. Het kan thans voorfcomen, dat een kind, bij het ontbreken van een achtste leerjaar aan de school voor gewoon lager onderwijs, het zevende leerjaar voor de tweede maal moet doorloopen alvorens vrij van leerplicht te zijn. De groote land- en tuinbouw-organi- saties hebben aangedrongen op aanvulling van de Leerplichtwet in dier voege, dat deze groep van leerlingen van heit nogmaals vol gen van het zevende leerjaar worde vrijge steld, indien zij het onderwijs aan de lagere land- en tuinbouwschool gaan volgen. De voorges'elde wijziging door invoeging van een nieu-vv artikel 7bis, strekt daartoe. DE OPLEIDING DER SCHEEPS- MACHINISTEN EEN COMMISSIE VAN ONDERZOEK De Minister van Onderwijs heeft een commissie benoemd inzake de opleiding van sch eepsmachina sten. Voorzitter hiervan is Ir. G. Hofstede, in specteur-generaal vain het nijverheidsonder wijs te Den Haag en secretaris de heer A. P, D. Meeter. hoofdcommies bij het departe ment van onderwijs. REIS NAAR HONGARIJE De Hongaarsche vereenigingen te den Haag Amsterdam en Rotterdam zullen op 10 Juli a.s. een 10-daagsche excursie naar Hongarije ondernemen. Op het programma staat het bezichtigen van de hoofdstad Boedapest en enkele provinciesteden. VERTEGENWOORDIGERS VAN LONDENSCHE REISBUREAUX IN ONS LAND Zaterdagmiddag zal op Schiphol arrl- veeren een gezelschap, bestaande uit een 20rtal vertegenwoordigers van Londensche reisbureaux, dat op uitnoodiging van de K. L. M. en Horecaf een tweedaagsch be zoek aan ons land brengt KON NOOIT BOTER ETEN Als kind reeds maagzuur. Geen voedsel slechte spijsvertering Denk toch niet, dat U bepaalde spijzen niet moogt eten, omdat U ze niet verdragen kunt De fout ligt immers meestal niet bij het eten, doch bij Uw spijsvertering. Zorg daarom dat Uw spijsvertering in orde is en U kunt eten wat U maar wilt. Zoo ging het ook met deze vrouw: „Ik gebruik Kruschen Salts nu ongeveer drie jaar. Ik begon het eigenlijk te gebruiken voor rheumatiek. waar ik toen hevige last van had. Kruschen maakte hier spoedig een eind aan en nu heb ik er zelden of nooit last van. Maar wat ik het grootste succes van Kruschen vind is, dat het een einde maakte aan mijn voortdurende maagzuur, waar ik reeds als kind last van had. Ik heb nooit boter kunnen eten en altijd maar een heel klein beetje vet. Nu eet ik juist erg graag boter, en eet bet zelfs veel. zon der eenig bezwaar. Ik heb Kruschen Salts al in honderd gevallen aangeraden. Mevr. A. M. W. Denk eens een oogenblik na over de oor zaak van Uw indigestie. Uw inwendige or ganen hebben aan veerkracht verloren, en de maag- of verteringssappen houden op voldoende te vloeien. Uw voedsel in- plaats van verteerd te worden en opgeno men ln Uw lichaam hoopt zich nu op in Uw maag en inwendige organen en brengt schadelijke zuren voort. Het onmiddellijke gevolg van de zes zouten in Kruschen is een natuurlijke aansporing voor de ver- terings- en andere lichaamssappen. Al spoedig nadat U met Kruschen Salts be gonnen bent, kunt U den invloed ten goede merken. U zult met groote voldoening be merken, dat V van alle maaltijden kunt genieten, zonder eenige onaangename ge volgen. En als U doorgaat met „de kleine dagelijksche dosis" zult U inzien, dut' de verbetering die Kruschen U bracht, van blijvenden aard is. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 cn f 1.60 per flacon. (Adv.) MINISTER VAN WATERSTAAT NAAR DE WIERINGERMEER De Minister van Waterstaat is voorne mens morgen een bezoek te brengen aan het Wieringerm eer, taneinde zich op de hoogte te stellen van de vorderingen van het in cultuur brengen der gronden. HET VERBURCH-MONUMENT DE ONTHULLING Naur we vernemen is thans officieel vast gesteld, dat de onthulling van het monument voor wijlen pastoor Verburch, grondlegger van de Westlandsche druivencultuur, zal plaats nebben op Maandag 1 Juni a.s. Het monument zal worden geplaatst te Poeldijk, in de gemeente Monster. Door de gemeente moet evenwel nog een plantsoen, van 30x30 M2 worden gereed gemaakt en daarom wordt het monument voorloopig ge plaatst op een perceel grond, terzijde van 't nieuwe veilinggebouw, aaa de zijde van den Nieuwenweg. De plechtigheid der onthulling zal worden verricht door Z. Ex. Minister Ruys de Beeren broeck, die zich hiertoe bereid verklaarde. Het ligt in de bedoeling, dat de burge meester van Monster, het lid van de Tweede K&nfetf de heer G. W. Kampschoër een kort openingswoord zal spreken, waarna de ont hulling zal geschieden. Tot bijwoning dezer plechtigheid hebben zich o.in. bereid verklaard de Commissarissen der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. dr. H. A. van Karnebeek, de burgemees ter van den Haag, de Dagelijksche gemeente besturen uit het Westland, de Rector-Magni- ficus der Landbouw Hoogeschool te Wagenin gen, mr. dr. de Zaayer, Hoogheemraad van Delfland, besturen van verschillende organi saties uit het Westland en vele anderen. Het monument, dat ontworpen is door den beeldhouwer, Aug. Falisse te Wageningen, representeert den Pastoor, terwijl rond het voetstuk druiven-trossen zijn gehouwen. KRIJGSKUNDIG ARCHIEF Het Krijgsgeschiedkundig Archief van den Generalen Staf, de stichting van wijlen luit- generaal F. de Bas, bestaat heden 10 jaar. wat W1 Is EEN BUITENGEWONE PREEK k Ben vroeger „meester" geweest. Wel geen échte, maar Zondagsschoolmeester. Nog altijd vind ik dat mooi en heerlijk werk. En knappe, geleerde menschen, die altijd met de afgezaagde stelling komen aaniLragc-ii, dat „kinderen er tóch niets van begrijpen", zou ik willen aanraden: u moet eens op de Zondagsschool gaan kijken. Maar daar wilde ik 't nu eigenlijk toch niet over hebben. Op die Zondagsschool was er nog een „meester", die zes dagen in de week 't sla- gereberoep uitoefende. Of 't een goede slager was, weet ik niet, maar wèl, dat hij een uitnemend Zondagssdioolonderwijzer was. 'k Geloof niet, dat hij veel .studie van z'n onderwerp" maakte. Ook was da vorm, waarin hij vertelde, zeer gebrekkig. En zoo zouden er misschien nog wel tien alleszins gegronde opmerkingen te maken zijn. Maar niemand deed dit, omdat ieder over tuigd was. dat wat wellicht bij hem 't hoofd tekort schoot, alleszins door 't hart vergoed werd. Hij gaf zich aan 't heerlijke werk zooals hij was, en hij gaf zich geheel. En de kinderen hingen aan z'n lippen ze hielden van dezen „meester" als van. geen ander. De blijde boodschap des Evangelies wordt soms in zeer gebrekkigen vorm gebracht en nochtans rijk gezegend. Omdat de zegen niet van ons komt. Die moet, naar Schiller's onsterfelijk lied, van Boven komen. Maar dezer dagen las ik iets over een preek en een prediker, wat zeker wel zeer buitengewoon mag worden genoemd. Kothen een zeer gezien burger van Mar seille, was van geboorte een Zweed. Als pas gevestigd koopman reisde hij eens van Stockholm naar Abo in Finland, en had daartoe plaats genomen op een klein schip. Met 6chrik ontdekte hij op zee, dat de bemanning uit zeeroovers bestopd, en zijn angst vermeerderde niet weinig, toen hij hen in hun landstaal welke zij niet wisten, Jat Kothon verstond, hoorde overleggen, hoe zij hem berooven en zijn lijk in zee werpen zouden. Kothen was toen een geheel voor de we reld levend man, die wel door opvoeding het Evangelie kende, maar zonder eenige belangstelling in zijn inhoud. Hel over hem gevelde doodvonnis ver vulde zijn ziel met zulk een vreeze des doods, dat hij, zooals hij later .erhaalde, voor het eerst in zijn leven waarlijk tot God toevlucht nam en met ernst om hulp en bewaring smeekte. De voorgenomen moordaanslag werd niet terstond uitgevoerd, daar de zeeroovers be sloten Kothen eerst mee te voeren naar het rotseiland, waar hun hoofdkwartier was. Dit deden zij, daar zij in de meening waren geraakt, dat de reiziger predikant was. Toen zij dan geland waren, zeiden ze tot een oude vrouw, die het huisbestuur had en op hen «enigen invloed scheen te hebben: „Moeder, wij hebben een dominee voor je meegebracht". De oude vrouw had een godsdienstige opvoeding gehad; nadat zij zich lichtzinnig bij deze mannen had aangesloten, waren in de eenzaamheid de indrukken van vroeger Iweer hij haar boven gekomen, zoodat ze nu [met blijdschap zeid< „Dat is best. jongens! I 't Is morgen Zondag, en dan zullen wij een i preek hebben. Die heb ik sinds jaren niet j gehoord." De aime Kothen wist niet wat te doen. IZeide hij, dat hij geen predikant maar koop- I man was, dan was het voor hem met alle hoop op lijfsbehoud uit. Maar hoe zou hij prediken bij eigen geringe kennis? Slape loos en in klimmende vrees bracht hij den i nacht, door, terwijl de aankomst van een I nieuwe bende roovers zijn angst nog deed groeien. Eindelijk lichtte de morgen aan. De man nen hadden hun beste kleederen aangedaan, en hun houding was zelfs wat stemmiger. Naarmate de tijd tot spreken naderde, voelde Kothen zich al mear en meer be nauwd. zoodat het hem onmogelijk scheen, zijn gedachten eenigszins te verzamelen en te ordenen. Eindelijk toog men naar een bijzondere grot, waar den „dominee" zijn plaats als spreker werd aangewezen- Als een N'ehemia zag de beangstigdu op tot God, en Hij, die het oprecht gebed hoort, deed hem beseffen, dat evenzeer als zijn eigen hart gebroken was geworden, ook deze roovers door de blijde boodschap tot een nieuw leven kouden bewogen wonden. Die gedachte gordde den spreker op eens tot vrijmoedigheid aan, zoodat hij aanving zijn hoorders te bepalen bij het Schrift woord: „Dit is een getrouw woord en alle aanneming waardig, dat Jezus Christus in de wereld gekomen is, om zondaren zalig te maken." Zelf voor het eerst levendig van zonde overtuigd, en voor het eerst ook zich be wust van den rijkdom van Gods genade, sprak hij miet een warmte en overtuiging, die aan zijn woord meeir nadruk gaven, dan wetenschappelijke vorming had kunnen doen. De ruwe mannen luisterden met onafge broken aandacht; enkelen waren zelfs diep geschokt. Na het einde van deze „godsdienstoefe ning" dankte de oude vrouw den prediker hartelijk en gaf bevel, dat men terstond een der booten zou gereed maken, om den man. die zoo heerlijk gesproken had, met wat hij bij zich had, ongedeerd te Abo aan land te zetten. Of de indruk van zijn spreken bij één of meer dezer mannen meer dan voorbijgaand is geweest, werd aan Kothen. die spoedig daarna zich te Marseille vestigde, niet be kend. Wat hem zelf betreft die verande ring ln zijn levensbeschouwing en levens wijze was even diep als plotseling. Op den oever des doods door Gods genade als een brandhout uit het vuur gerukt, was zijn dankbaarheid niet alleen voor het oogenblik groot, maar zocht hij ook anderen te redden. Hij was een nieuwgeboren mensch. die van nu aan wandeldie in het licht: niet alleen door zijn weldadigheid, maar niet minder door zijn nauwgezet leven naar het Woord des Heeren. De buitengewone preok was in de eerste plaats voor den prediker tot rijken zegen geweest NEDERLAND EN CHINA Reuter meldt uit Nanking, d.d. 23 April, dat daar thans de onderteckening heeft plaats gehad van het exterritorialiteitsver- drag tussche/. Nederland en China NEDERLAND ERKENT DE VOOR LOOPIGE SPAANSCHE REGEERING Het ministerie van Buitcnlandsche Zaken deelt medé, dat heden is overgegaan tot erkenning door de Nederlandsche regeering van de voorloopige regeering van Spanje, die een verzoek dienaangaande had gericht tot Hr. Ms. gezant te Madrid. Dr. H. NANNING's N I \J£k tandpasta PS I VM25475cp.tubf reinigt mond en tanden. DE ..V. I. T. A." Opgericht ls de vereen iging van Lnheem- sche tarweafnemers, kortweg genaamd Vita Dit is e«n Centraal lichaam, dat zich in ver band met de uitvoering van de tanvewet heeft gevormd voor de afname van de daar voor in aanmerking kennende inheemsche tarwe. EN UIT EEN HARD LAND MET EEN HARTELIJKE BEVOLKING RAMP VAN DE NOORDPOOL IJM. 132 |t zusterschip ligt op te IJmuiden met top naar de Kaai, zwart en treurig, een tere blok ijzer onttakeld en stil als een reworpen 'schoen aan de zijde van den fte midden van ettelijke andere traw- jals een beeld van machteloosheid en iteriiheid. ft scheepsvolkvan „de Zuidpool" ls Lrooid als de vogels, wier nest is aan- tkt en verscheurd dloor kwajongerts- |en, en zoekt werk; werk; wellicht overal tl want ook in Amsterdams havenmond liden gaat het niet meer als een paar t geleden, toen een reisje met Noord- Zuidpool, met Oceaan I of II of welk |r schip ook brood gaf aan den zeeman, durf. en winst aan den ondernemer moed". moed schijnt nu in de cultuurlanden 'Europa owral in de schoenen of dieper in de schoenen, in den bodem gezakt malve de malaise der achteruitgaande n en prijzen is-er ook nog een malaise feest en mentaliteit, die mede de markt levens zwaar drukt eral is «en soort wantrouwen in den land wantrouwen in de toekon 1st, die Hand kent. elk een toekomst de bemanning van het jwschip „de Noordpool" in den nood- gen, duisteren nacht van den 2S Febr. ten len Maart heeft verwacht, heeft nog |»and met eenige zekerheid kunnen piben zijgeworsteld met all« macht? I ze plotseling door de ramp, die tot een Btrophe werd, overvallen? kbben zij nog veel moeten uitstaan vóór [door de kokende zee over kleine rots- Is werden heengeduwd en tegen de rotsen prpen? Zijn ze soms zwemmend, de E»n in het zilte schuim tot verweer in snood uitslaande, tegen de bonkige r van de Muray Firtli opgestuwd en iwende duinen van Holland cn met een ete zucht en laatste warme harteklop r vtottvt cn Vinderenj vader of moeder? De stoet op weg naar de begraafpalals. De man met den ambtsketen om is de Burge meester van Frasenburgh. Links van hem met opstaande kraag Mr Mae. Reid, vice-consul van Nederland te Aberdeen. Heel die lijdensweeën zijn heel onwaar schijnlijk. De „Noordpool" zette na behoorlijke vangst den steven huiswaarts. Daar werd zij ook verwacht. In don nacht vol schreeuwende ellende, den onvergetelijke, die Februari van Maart scheidde, waarin de sneeuw, met orkaan- woede voortgezwiept, plotseling alle licht hoven de donker glanzende kust uitblusclite, werd „de Noordpool" tegen de kust ge drongen. Eon verborgen rif keerde de kiel van het schip, de bovenkant werd ovorwiohtig, heel het gevaarte duikelde en "zeer spoedig was het lot van trawler en bemanning beslist. Nederland kent zulke rampen ook, hoewel de kans tot ontkoming aan den afgrond, die zijn ouverzaadbare muil opent, bij ons grooter is. Rosehearty, Sandhaven, Fraserburg door voelen de diepten en de donkere hoeken van het zeemansleven. F.n toch, wellicht wegens den eenvoud, de naaktheid van de schrikkelijke gebeurtenis, d'rong de doodstijding van de bemanning als een schelle bliksemflits door van de Muray Firth tot de Maas. Deze ondergang greep heel Nederland aan. Engelsohe ambtenaren, die ons bij aan komst met de Harwichboot plaats en be stemming afvroegen, waren wel zoo goed als wij op de hoogte van de nlaats, waar de Noord-Ooster stomi de „Noordpool" had neergesm&kt en afgemaakt. Sommige familieleden uitten zuchtend1 het verlangen om het overschot der slachtoffers te doen rusten in vaderlandschen bodem. Deze wensch, met bescheidenheid geuit, werd verstaan en vond weerklank. Een comité werd voorbereid, de IJmuiden- sche Reedersvereeniging li«t zich niet on betuigd. De Vereenigde Exploitatie Maat schappij stelde met royaliteit een bemand schip beschikbaar, terwijl een harer direc teuren, de heer S. Koster, welwillend in het comité zitting nam; de burgemeester van Maassluis, de heer C. P. I. Dommisse, fun geerde als ijverig voorzitter; de Bond van Christelijke Transport- en Fabrieksarbeiders deed, nu eens door den heer Stapelkamp, later door den heer van der Steen, vol activiteit, wat zij kon, de burgemeester van IJmuiden- de heer Rijkens bewilligde in het lidmaatschap van het comité en ook de Vereeniging Bethsaida, een oud bekende door haar werk te Lerwick en Dieppe onder de zeelieden, wees Ds. Heida aan op verzoek van familieleden om alles te doen in deze droeve zaak, wat maar mogelijk was. Geld moest er zijn en het bleef niet uit. Hare Majesteit, bewogen met het harde lot der gezinnen, ging voor met liet beschik baar stellen van een gift; de Vereeniging „Het Roode Kruis", het Frans Nare bout Fonds lieten zich niet onbetuigd; de Veree niging Bctlisaida steunde op haar beurt; vrijwillige bijdragen van alle gezindten, o.a. te IJmuiden en Scheyeningen kwamen in; Gemeentebesturen werkten mede, Begrafe- nisvereeniglngen alB Simplicitas te Den Haag en de Eerste Onderlinge te Soheve- ningen, wilden enkele werkzaamheden vrij willig verrichten. Zoodra op het Ministerie van Buitenl&nd- sohe Zaken door welwillende medewerking, waarvoor een woord van dank niet achter wege mag blijven, zekerheid was verkregen, dat allerlei formaliteiten door het Neder landsche consulaat te Londen en het vice- consulaat te Aberdeen waren voort>ereid, werden Ds. Heida als lid van het „comité tot overbrenging der slachtoffers" en de heer A. Kool namens de Vereenigde Exploi tatie Mij. aangewezen tot verdere uitvoe ring van het voorbereiden. Ernstige moeilijkheden deden zich op dii reis, die den Sen April aanving, niet voor. Een zitje van meer dan 15 uren achtereen in den trein van Harwich naar Aberdeen, is geen opwekking. Somber en droef om schemerde nevel en regen den trein, tot Edinburgh naderde; geheel in harmonie met de stemming, die ons laag drukte. Gedurig gedacht ik ln het omwolkte ge moed de kleine waarschuwing, die tot mij was doorgedrongen, dat wij te Fraserburgh en Rosehearty een teere plek zouden aan raken, omdat wij moesten woelen in do ver- sch« graven, waar die Schotten met den diep- gten eerbied onze zeelieden hadden toever- De duizenden ronden de la tst bagrcvci lijken op dc b;g~*r.'vlaats. trouwd aan de moederaarde, nadat zij ze met levensgevaar hadden ontrukt aan de schuimende golven. Door de nevelen flitsten echter ook stralen licht, als wij de kleine droppels lafenis mochten bieden aan de familieleden, vrou wen en ouders, die nu in stomme droefenis en verslagenheid zuchtten: „hoe diep is de weg en hoe donker het lot van den zeeman, die brood zoekt en dood ontvangt van de onbegrijpelijke wereldzee!" Zeer laat was onze aankomst tv? Aberdeen. Vroeg begaven wij ons naar het Neder landsche vice-consulaat. De oude heer Mr. Mac Reid, die reeds lang zeven kruisjes op zijn nog ongebogen rug had. vertelde met voldoening van de begrafenis onzer land- genooten, van den stillen eerbied der dui zenden en de treffende toespraken. Onder felle koude had «,'e teraardebestel ling plaats gehad. Doah niemand had zich ontzien. Mannen met zeemanshanden en beende- rige gestalte, met zeemanshuid en zeemans hart, ontroerde vrouwen, alleen m»t omslag doeken tegen den snerpenden Noord-Ooster gewapend, kinderen en grijsaards waren ge tuigen van de laatste eere. Vele duizenden uit den omtrek en uit het stadje Fraserburgh, dat dezelfde zee als voedster en vijandin kent en ze bemint en ermee worstelt tot den dood toe, volgden den stoet, die slechts één doel bad: to too- nen, lioe diep men meeleefde en hoe innig men meeleed met weduwen en weezen, met oudere en familieleden, die niet hun harte liefde konden uitstorten op do plaats des verderfs. Zeemansharten kennen, als het op verlies aankomt, geen territoriale grenzen, maar smelten ineen bij het gemeenschappelijk gevaar en bij gemeenschappelijk" ramp. die de verborgenheid der diepe kolken telkens veroorzaakt Mr. Mac Reid, zelf vroeger kind der zee, wiens schip door een mijn uit elkaar vloog en die thans de missie onder de zeelieden in heel het district Aberdeen verzorgt, werd opgebeld. Hij had tweemaal op de begra fenis gesproken en wensch te ons, als wij kwamen, te vergezellen naar Fraserburgh. Nog volkomen het type van een kapitein ter zee. gul en hartelijk, zoo stond hij in een oogenblik voor ons. Hoewol wij in dien morgen nog allerlei formaliteit bij het openbaar ministerie aan de rechtbank haAlen in orde te brengen, s «raken wij toch af, dat wij kwart voor één zouden vertrekken naar Fraserburgh. VI. H J. HEIDA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3