$limm ^Triltertjr (JTuurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. _ADO! ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Roschikkingskosten I 015.) Bij dagehjksrhe zending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijghaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO- 3334 WOENSDAG 22 APRIL 1931 ADVERTENTIE N- Van 1 tot 5 regels...-l.l71/» Elke regel meer-0-22\'a Ir.gez. Mededeel!ngen van 1—5 regels 230 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr bestaat uit VIER bladen BINNENLAND. 3 DE LAATSTE DAG. Utrecht sluit de rij der verkiezingen en stelde deze op morgen. De centrumprovincie komt dus heelemaal achteraan. Dit wil echter niet zeggen, dat Utrecht achterlijk is. Integendeel, het wist meer malen vóór te gaan. Reeds in 1885 gingen de Staten van l'trecht óm; drie jaar vóór Zee land, vier jaar eerder dan Gelderland en zes tien jaar vóór Zuid Holland. Aan politiek inzicht mangelde het dus niet in Utrecht en ook ditmaal loopt het Sticht geen gevaar in de macht der linkerzijde te komen. Van de 41 leden behooren er thans 24 tot de samenwerkende rechterzijde en zoo zal het nó de verkiezingen óók wel zijn "Tenzijja, tenzij et ongelukken gebeuren Want, dezelfde dingen aan u veelmaal» te schrijven is ons thans opgelegd. Ook Utrecht staat er niet al te gunstig voor. De drie rechtsche partijen gingen in 1929 per centsgewijze achteruit, vergeleken mei 1927 De chr. historische partij leed wel het 'groot ste verlies: ze kwam van 15 op 13.8 pet.: doch ook de anti rev. partij kon zich niet geheel en ten volle handhaven. Dal moet dus aansporen tot waakzaam heid. Eerlijk gezegd: we rekenen er op dat do zeven ariti rev. en dé zes chr. hislnri sche zetels behouden blijven: maar /onder krachtsinspanning zijn tegenvallers niet uit gesloten. Dit echter is het mooie' bij' verkiezing» werk; als men ploetert om te behouden, wat men heeft, dan valt ons menigmaal overvloe digp vrucht toe. En de ware kiezersvangers maken daarom allerlei berekeningen, hoe hel mogelijk zou zijn een achtste zetel voor de anti rev partij te bemachtigen. Onmogelijk is dat niet. Wanneer iedere man en iédere vrouw van Christêlijken huize maar de 'juiste kijk op de politieke verhou dingen had en niet, om allerlei oorzaak op Zijwegen ging. Vooral kerkelijke factoren vertroebelen vaak de politieke strijd. Daarom zijn we zoo oprecht dankbaar voor de stemmen welke eenige predikantenIn ons blad lieten hoo ren We betreuren het alleen maar. dat onze •.plaatsruimte ons verhinderde noe eenige van dergelijke beschouwingen te plaatsen. Want er heerscht nog zooveel misverstand. Die dwaalbegrippen kent men ook in Utrecht. En deze breken de kracht der Chris tenen, die in de bestrijding van ongeloof en revolutip op politiek gebied één zouden kun nen en moeten zijn. AMSTERDAM KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN Bij de verkiezingen ter voorziening In een drietal vacatures van de afdeeung Grootbedrijf van de Kamer van Kixphen del zijn bij enkele candidaatstclling geku in de vacature II. Aud. du Vl.isch. ue heer VV. Hehbock. in de vacature E. J. a M Wierdels "de heer J M B van Vlijmen. n de vacature H. C. Mulder, de heer D. P. D. Fabius J.Czn. ZEGEN VERPLICHT. Utrecht kent de zegen der rechtsche poli tiek N11 reeds veertig jaar lang. Daarvoor komt Gode dank toe. Doch ook menschen mogen we erkentelijk zijn. En dat de zegen zóó groot was, heeft Utrecht voo? geen gpring deel te danken aan het lid van Gedeputeerde Staten, den heer H. van An d e I. die na dertienjarigen arbeid het vorig jaar uit dit college trad. Gelukkig hoopt de heer Van Andel nog lid der Staten te blijven en is hij in Utrecht lijstaanvoerder. Een verlies lijden de Staten door het heen gaan van den heer Joh. Timmerman te Loosdrerht. Na ruim twintigjarige trouwv dienst meende de heer Timmerman zijn plaats voor een jongere te moeten inruimen Helaas mocht hij deze zittingsperiode niet geheel uitdienen. God nam hem dezer dager, plotseling weg. Men zal zijn arbeid, vooral op waterstaalkundig gebied, niet licht ver "eten. Hij kende deze belangen. Ook Ds A d r i a a n s e te Zeist keert niet in de Staten terug Sedert 1923 had hij zit ting en door kunde en ervaring oefende hij veel invloed. Met alle macht zal dus gewerkt moeten worden om de oude zetels door nieu wp mannen te doen bezetten. Dp Kieswet maakt het Utrecht niet lastig Terwijl b v. in Gelderland en Brabant slier ten van kieskringen zijn, heeft Utrecht er maar twee: de stad Utrecht en haar onder hoorige plaatsen en de kieskring Amersfoort. En in heide steml men op lijst 2. Aanvoer der in Utrecht is H van Andel; in Amers- foort Mr G. A. Diepenhorst De derrie zetel in Utrecht is bestemd voor den heer H. Bot ter weg. wethouder van Utrecht, een man. wiens naam een program is Utrecht kont en waardeert hem. llit de Aniersfoortsche lijst blijkt duide lijk. hoezeer men rekening hepft gehouden met kerkelijke en sociale stroomingen, doch ook met districtsbelangen. De heer J. F Engel van Uithoorn kreeg een kansbiedendr plaats en dat zal in deze streek, welke zich beklaagde, gewaardeerd worden. Alles te samen genomen kan niemand ontsticht zijn door de samenstelling der Stichtsche lijsten. Het resultaat daarvan moge zijn een krachtig opleven der pmt* stantsch rechtsche en inzonderheid der anti rev partij, welke sinds vele jaren zoo goede reputatie gpuiet en daarom in dubbele mate dient te beseffen dal adeldom verplicht Geve God al Onze mannen, die rppds geko- zijn of morgen nog gekozen zullen worden. Zijn zegen en wijsheid van boven. ARNHEM WIJDINGSSAMENKOMST Aan den vooravond der Prov. Statenstem bus is een vvijdings-samenkomst gehouden door de Antirevolutionairen. Sprekers waren de heeren A. Wiersinga, Ds. J VV. Gee s van Hilversum, C. Smeenk, de lüstaanvjerder. Ds J. Douma, terwijl Ds- B G Bouthoorn n Renkum met dankzegging sloot. DE ARNH. WATERLEIDING-MIJ. De N.V. Arnhemsche Waterleiding-Mij. zal aan de gemeente Arnhem f 110.576.63 uit keeren Over 1929 werd destijds f 99.375.42 uitge keerd. Op de gemeentehegrooting vonr 1931 was de uilkomsl uit dezen hoofde geraamd •p f 100.000 Als lid van den Raad van Bestuur werd herbenoemd de heer A. van Doorninck, als immissaris harm C.h. de Rossius d'Huma-n De bedrijfskosten bedroegen f 131 478.88. tie opbrengst (incl 't saldo van 1929, groot f 11.093.99) f 457.242 53. HET PARKEERVERBOD. In antwoord op eenige vragen de4elen B. en W. mede. dat over een plan tot verbetering van de S'eenstraat waardoor het parkeerver hod althans voor de eerste jaren zou kunnen worden opgeheven, overleg is gepleegd met de Commissip voor de verkeersvraagstukken en met het hpstuiir der vereeniging ter be hartiging van de belangen der Steenslmat. Thans wordt de Commissie voor de Gemeen tewerken gehoord. en VV hopen binnen enkele maandpn het desbetreffend voorstel aan den Raad te doen. De verbetering zal dan worden uit gevoerd op het daarvoor in overleg met de belanghebbenden te bepalen meest ge schikte tijdstip. WAT ONZEN RAAD WORDT VOORGESTELD. Beschikbaar stellen van gelden voor den houw van een spuitenhuis met politiepost aan den Kcinpenbergerweg onder Schaar» hergen. Voorstel van de leden van den Raad I. M. Hermans en J Bronkhorst om vast te verearleren om de 14 dagen. Motie van het lid van den Raad R. J. Brugman in verband met het verwijderen van het communistisch dagblad „De Tri bune" uit de Openbare Leeszaal. CHR. TECHNICL Vrijdag 24 April ledenvergadering Npd. Vereen, van Chr. Technici, afd. Arnhem, ge bouw Chr. Belangen. 8 uur. DEN HAAG PECH EENS INBREKERS Gisternacht bemerkte een bewoner van ie as.iariestraat achter zijn huis onraad. Hi; hoorde n.l. een val en zag toen hij ging kijken een man door een gang vluchten. De man liep moeilijk en had zich blijkbaar ernstig bezeerd bij den val, dien de bewo- ;r geboord had. Inderdaad was, zooals later bleek de man. die door ovprklimming van een muur in de achtertuinen was gekomen, bij een po ging om een tweeden muur over te klim men met bet doel m het bontmagazijn van de firma Splitter aan de Lange Houtstraat te komen, boven van den muur gevallen en had hij daarbij zijn voet verstuikt. Toen hij bemerkte, dat hij ontdekt was, vluchtte hij zoo goed en zoo kwaad als het ging, door een gangetje, waarlangs hij in de Casuariestraat kwam. Daar trof hem nieuwe tegenslag, want toen hij de deur van de gang opende, liep hij een nacht waker van de Eerste 's-Gravenhaagsche Nachtveiligheidsdienst aan de Heerengracht tegen het lijf. die onmiddellijk den man vastgreep. Spoedig was de man. die den brekpr liet eerst volgde, ook aanwezig De aangehoudene verzette zich niet, maar telde, dat hij bij een ruzie in een café schop tegen zijn voet had gekregen Hij was niet in staat alleen verder te loopen en men droeg hem daarom naar het Plein, waar hij op een bank werd neergezet. De nachtwaker beloofde, dat hij den g-necs- kundigen dienst zou opbellen, doch telefo neerde inderdaad de politie. De ander bleef hij den inbreker achter. Toen de nachtwaker terug kwam zag hij dat de aangehouden: met zijn bewaker slaags was geraakt, de twee rolden al vechtend over den grond. Onmiddellijk greep de nachtwaker ook toe en blies tegelijk op zijn fluit, waardoor twee politiemannen, die in de omgeving sur veilleerden. werden gealarmeerd. De aangehoudene moest spoedig zijn ver zet opgeven en werd per taxi naar tiet hoofdbureau aan het Alexanderveld ge- bra ht, waar bleek, dat men te doen had met den 2fi-jarigen M B. W. uit Amstei dam. een bekende van de politie aldaar, 011 wiens komst de politie hier ter stede raels was voorbereid door de Amsterdamscha De man is aan het bureau in bewaring gesteld. «»M«bav-nisT anornnótn-MAHrf „Vóór a'les kwaliteit" OPENINGSFEESTEN TWEEDE SCHEVENINGSCHE BINNENHAVEN ONTHULLING VAN EEN EEREBOOG De Scheveningsche feestweek is gister middag ingezet met een bijeenkomst van het Algemoen Winkeliers Comité ilaven- feesten Scheventngen. Tal van geboodigden waren op een oer- Scheveningsch plekje: het Haagsch Koffie huis aan de Prins Willemstraat bijeengeko- en in opgewekte stemming. Het was wel iets na het vastgestelde uur, dat de comité-voorzitter, de heer J. D Brinkman, de bijeenkomst opende. Hij he- j groette in hartelijke bewoordingen de_ aan- wezigen, inzonderheid de „voorlieden" uil de kringen van het middenstandsleven. „Er j zal een belangriike bladzijde worden toege voegd aan de geschiedenis van Sche'venin- gen door de opening van de tweedé binnen haven Velen zullen thans het Schevenin- gen van den arbeid leeren kennen. Scheveningen wilde steeds een veilige haven. De eerste was dat niet; de tweede zal het wel zijn. De opening ervan, waarbij het 1 Koninklijke Huis zijn oude helangstell-ng voor Scheveningen opnieuw toont, moge het begin zijn van nieuwen voorspoed, ook vior den middenstand. Ieder moge in zijn branche de vruchten verkrijgen van het nieuw aangebroken tijd perk. Ook al is er inzinking Scheveningen wist steeds het hoofd hoog te houden Onder Godc zegen breke voor Scheveningen een mooie tijd aan, als de tweede binnenhaven zal zijn geopend. Vooral als ook de „dran. pel" eens zal worden opgeruimd en de 'weede binnenhaven zal zijn gekanaliseerd Dan eerst zal de glorietijd er volkomen zijn Deze moge binnen afzienbaren tijd aan breken (Applaus.) Nadat enkele berichten van verhindering waren medegedeeld, o.a. van de Kamer vnt. Koophandel en van B. en W.. die met de leden van het hoofriromité aan het „priel stoomen' waren in de haven, voerde de heet Noman, oud-voorzitler van Keizerstraat belangen" hei woord. Hij heeft de ad ie voor dp eerste haven meegevoerd en mp»«- geleefd en verheugde zich zeer, dat hij nu de totstandkoming van de tweede binnen haven mocht meemaken. Namens de reeders sprak de heer Cor Vrolijk: hij waardeerde het zeer, dat de winkeliers zoo krachtig tiadden meegedeeld en steun verleend aan de havenbelang-m F.n met spoed moet nu nog de drempel" verdwijnen. Dan is het pas goed. Het was inmiddels tijd geworden voor de onthulling van den eereboog. geplaatst op het kruispuni Badhuisstraat - Prins Willemstraat—Duinstraat—Schev. weg De Leger des Heils-muziek noodde uiet haar vroolijke marschen het feestcomité ad tot gezellig samenzijn. Plechtig schreden de hooggedopté comité leden naar den boog, die hulde bedoelt te brengen aan den grondlegger van de Sche veningsche haven, wijlen oud-Minister Dr. C Le!y, wiens portret aan de bovenzijde in hei midden was aangebracht Met liet gezicht naar Scheveningen ge keerd stelden allen zich op voor tiet breede oranjelint, dat den doorgang alsloot Aan mevr. W. König— H e u I f, het vrouwelijke lid van het couuté, was de taak toebedeeld 0111 den toegang te ontsluiten Zij sprak de beste wenschen uit voor den toe- koiusligen bloei van Scheveimigcn, nu oei een van zijn idealen lieell bereikt Na hui de te hebben gebrachl aan den arbeid van Mmistei Lely vior de Sche ven mgsctie ha veil, zette ze de schaar 111 liet lint, dat uaur beide zijden neerviel De muziek zeite het Wilhelmus in, dat duor de talrijke belang stellenden werd medegezongen. Terwijl men zich opstelde voor een rond gang van bel muziekkorps met padvinders door de versierde Badhuisstraat. Jurriaan Kokstraat en Keizerstraat naar bet piein llutel Zeerust, passeerde juist in auto H .VI de Koningin-Moeder, die luide werd toe gejuicht. Met opgewektheid werd daarna de wan deling door hei comité, waarachter zich nu spoedig een stevig geleide vormde van ouderen en jongeren, ondernomen. Te 8 uur verscheen opnieuw de muziek van het Leger des Hei Is en bleef tot half 10 de aandacht trekken in de versierde straten. De eereboog straalde in een keurige verlichting. Om half 10 was er In Seinpost een fees- lelijk samenzijn We ontvingen er geen «lit- noodiging voor en moeten dus tot ons le-ïd wezen ons tot deze eenvoudige vermelding bepalen. Alom waren de straten fraai versierd. Ook de winkels hadden in verhand met de win kelweek en den étalage-wedstrijd hun beste beentje voorgezet. Dat op het oude Scheveningen heel den avond een vroolijke stemming viel te con stateeren, behoeft geen vermelding. Dat spreekt van zelf. DE TWEEDE SCHEVENINGSCHE BINNENHAVEN GRONINGEN HET BIOSCOOPCONFLICT. De door den Baad genomen betslisemg, om aan Vermakelijkheidsbelasting op de bioscoop tn plaats van 25 pel der bruto ontvangsten te heffen 25 pet. der netto-re cettes zal geen verandering brengen in het bioscoop conflict. De Nederlandsche Bioscoop Bond stelt zich op het standpunt, dat het bioscoop bedrijf, hetwelk 25 pet belasting niet kan opbrengen, alleen loonend is te maken als de vermakelijkheidsbelasting tot 15 pet netto verlaagd wordt. De bioscopen zullen dus. naar het zich laat aanzien, voor geruimen tijd gesloten blijven. GOUDA Dr. HOFFMAN KEERT NTET TERUG IN DEN RAADI Dr Hoffman, die 14 iaar li-d is geweest van den £r»ui<"Miterand. gaat heen Hij had reeds eenigon tijd geleden gezegd, dal hij. wanneer zijn verkiezing voor de l'rov Sta ten verzekerd was niet meer in de gemeen teraad zou terugkeeren. O7 Schtvmingen is hel feest. pe nieuwe tweede binnenhavenwaar de schepen tot rust kunnen komen, is qereed. De blijdschap is qront. Lanq gewacht en toch gekregen. We geven opnieuw een fijn getroffen, sprekende foto van den heer M. VAN DIJK te Scheveningen. Hier boven een duidelijk overzicht van de nieuwe haven. Een mast- boschwaaraan niets groeit en dat toch vruchten voortbrengt. CANDIDAATSTELLING GEMEENTERAAO Zooale reeds medegedeeld zal de ca-ndi- daatstelling voor den Gemeenteraad plaats hebben op Dinsdag 12 Mei a.s Vm van 9 tnt nam. 4 uur kunnen bij den voorzitter van het hoofdstemhureau in eiken kieskring ter secretarie lijsten van candidaten worden ingediend Formulieren hiervoor zijn ter 6ecretane kosteloos verkrijgbaar. OFFICIEELE OPENING BAZAR De officieele opening van de bazar ten bate van de Goudsche Chr Padvindersve1. „Sta Pal", zal plaats hebben as. Maandag 27 April 's avonds 7 uur door burgemeeöter G. Gaar landt Naar de G Ct mededeelt, gaat de fa, C H Vermólen en Zonen, het bekende Goud sche kermisbed-rijf. Gouda verlaten, om zich te Biltlioven te vestigen. NED. CHR. REIS VEREENIGING Wij herinneren aan de vergadering van de N.C.R.V. hedenavond 8 uur in „Het Blau we Kruis", Westhaven. ZWOLLE UIT DEN GEMEENTERAAD Gister konden wij reeds vermelden, dat door den Raad verworpen was het verzoek dei S.D.A.P om 1 Mei gedurende IVfc uu' ter opluistering van net 1 Meifeest 't carillon te loei» bespelen. De beslissing is echter niet genomen dan na voorafgaande discussie. De Voorzitter deelde mee, dat tn het col lege van B. en W omtrent dit verzoek geen eenstemmigheid heerschte over de beslis eing het vorig jaar genomen Kenige leien meenden, dat het toon alleen afgewezerj werd omdot er nog geen beiaardier was benoemd, anderen betoogden echter dat geen politiek tn het spel mag worden ge bracht. Namens de rechtsche raadsfractie sjraK de voorzitter, de heer Mr G bamn van Vooret tot Voorst en legde de verklaring af. oat de rechterzijde tegen het verzoek van het 1 Mei-Comité zou stemmen, omdat geen politiek nn de carillon-muziek moest wo- den gebracht Namens de S.D.A.P-fractie herinnerde de heer F W. T. Rumbrink aan de vergade ring van 15 Mei 1930 Toen was er geen positief verschil. Zelfs de heer Valeton (c.h.1 gaf toen te kennen, geen bezwaar te heb ben. dat 1 Mei de internationale zou wor den gespeeld. Dr J. J P. Valeton zette daarop uiteen zij", gewijzigde houding. Van verschillende zijden bewerkt, was hem o.m medegedeeld, hoe onder socials tisch bewind, men te Goor zelfs op 31 A'iv door geen vlag va.n 't gemeentehuis uit te steken, weigerde het staatshoofd te huldi gen, terwijl tijdens het bezoek van leder der Prov Slaton te Giethoorn, toen de nn z:ek het Wilhelmus gimg spelen, de daar tegenwoordige scoialistische leden niet wis ten hoe spoedig ze zouden gaan zitten. Deze en andere voorbeelden hebben spr doen be sluiten zijn houding te veranderen. De S.DA Pers toonden door alleriei uit roepen. hu*» verkropte woede, met minacu tende woorden en toornige blikken ver klaarden ze. niet aan de stemming te zuilen deelnemen, 't was immers toch maar come d»e, en de heele rechterzijde boog vo>r t juk van Ds. Munnik, de A R politieke do- miné? (zooals ze het 't vorige jaar uitdruk ten.) Hierna werd met 15 tegen en 2 voor 't verzoek afgewezen, en Zwolle is bespaard, dat van haar toren de eerste revolutionaire liederen op 1 Mei worden gehoord. Hiermede was echter de ietwat onrustige stemming niet beéind'igd, een voorstel "an de commissie voor werkverruiming, om ecu ciodiet van ƒ5900. ter bestrijding der ke ten voor on terzoel; naar werk ibjecten vi»or namelijk om daarmede een technische h-i.p te kunnen verkrijgen, werd door wethoudur Bj:lkestei<n ,c.h.) niet klem bestreden. In geiuemde commissie hebben zitting de directeur der Gein Tech. dienst en de opzichter der landerijen, de wethouder vreesde. Jat de commissie i<n de plaats van B en W wilden treden. De heer Fransen ia.r.) trachtte door een bemiddelingsvoorstel de dtuatie nog te r.d- den. maar de raad bcs'iste. lat t crediet zonder nir;e zou worden verleend De heer Balk°steiu nam daarop dadelijk zun onlsl^.. daar de raad geen gehoor wenschte te geven aan de wenken van B en W Hij wenschte echter lid van den naad te blijven. (blz. 1) De Eerste Kamer heeft verschillende wets ontwerpen behandeld. Openingsfeesten der Tweede Schevening sche binnenhaven. (blz 2.) Alfonso XIII te Londen met een ovatie ontvangen. Maatregelen der Spaansche repu- blikeinsche regeering. Engeland erkent de publiek. De slechte kansen van het Vlootaccoord en de invloed hiervan op de ontwajienings- conferentie. Anti-Italiaansche studentenmanifestatie te Brussel. De vlucht voor de rebellen in Honduras en de maatregelen van de Ver. Staten. Blz. 3 Te Sluiskil zijn drie arbeiders door kolen damp bedwelmd, waarvan er twee zijn over leden. (blz. 5) Het Avro-rapport over de kwestie Vogt- Verbiest is verschenen. Naai de „Onsterfelijke Stad" II, door H. J. van Wijlen. (blz. 1 Verschener) is het jaarverslag van de N.V. Magazijn De Bijenkorf. Verschenen is het jaarverslag van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek. Verschenen is het jaarverslag van de Twentsche Bank. 3RIEVEN UIT DE HOOFDSTAD BIJ DE GALERIJ 't Is op een der vele mooie punten van onze stad, dat wij het Paleis voor Volksvlijt hebben gehad, stichting van den doortasten den en enthousiasten Sarphati. Nu loopen wij zoowel van de zijde der Weteringschans als van die der Sarphatistraat tegen een bont bemaalde schutting aan. Daarnaast en daarachter vinden wij de Galerij, die ook hoorde bij het afgebrande Paleis en die wellicht geheel gaat verdwij nen, wanneer de Raad mocht besluiten hier een nieuw Huis der """meente neer te zetten. Over de schoonheid en doelmatigheid van dt> Galerij ware zeker eens te schrijven, over de rentabiliteit der ondernemingen, die zich hier hebben gevestigd de rust die er heerscht te midden der stadsdrukte en de drukte te midden van de rust van de Paleis tuin. Rustig en onrustig zoo is het leven hier, 1 beide begrippen zijn betrekkelijk. Bij de Galerij merken wij dat op verschillende manieren. Wij hadden het zoo even over de schut ting die de laatste resten van het impo sante gebouw onttrekt aan de oogen van het voorbij wandelend, trammend of racend pu bliek. Deze schutting toekent ons nu de bewo genheid van het politieke leven in de dagen aan een verkiezing voorafgaande. Hier is het felle rood, dat wijst op den lijstvoerder der sociaal-democraten en vooral den eisch aan de kiezers gesteld Noord-Holland rood te maken. Pal daarbij zien wij de gelukkige lijstvoerder der Christelijk Historischen die de eerste lijst op ons stembiljet te veroveren wist en op wiens aanbeveling het helle oranje domineert Even verder op de breede banen van onze vlag rood-wit-hlauw bevelen de Vrijheid: bonders hun candidaat aan. Ze voelen zich blijkbaai de nationale partij bij uitnemend heid. Onwillekeurig begint men het Wien Neerlandsch bloed in de aderen vloeit te npuriën als men deze nationale aanbeveling leest. Maar de parvenu's ontbreken hier ook niet. Durven ze zich niet te wagen in de fijnste salons, ook al weten ze dat ze niet welkom zijn en al voelen ze zich er niet prettig? Hier adverteert de lijstvoerder van het Neutrale Blok aller Middenstanders zijn sroote bestuurskwaliteiten. En nevens hem prijkt de naam van zijn medestander en strijdgenoot, die voor eigen parochie preekt en demonstreert dat bescheidenheid moge lijk wel een sieraad is, maar in de politiek toch weinig voordeelig. Het zijn alleen de groote bonzen die hun muurvlakte hphhen op de imposante schut ring op het Frederiksprein. De partijen en personen die het aan middelen om dure reclame te maken, niet ontbreekt. De ande ren moeten het hpscheidener doen, doen het wellicht ook gaarne bescheidener. Ook hier zij alle misverstand afgesneden. De Communisten b.v. zijn noch In het be kladden van straten, bruggen en perceelen heseheiden geweest, noch zijn ze ooit ver legen als het er op aankomt stembus- eischen te stellen. Maar bescheiden zijn ze wel ten opzichte van de schutting bij de Galerij. Zoo ook de Anti-revolutionairen. Zij heh hen geen groote muurvlakte ingenomen. Zij hebben evenmin, nu niet en voorheen niet, groote beloften gedaan. Maar heel ons volk weet wat men aan deze partij heeft, ook in daeon van Troote economische moeilijkheid Ieder weet dat in hun politiek tot uiting komt een beginsel, dat heel het leven be- heerscht en dat herinnert aan de meest glorierijke dagen van het oude Gemeenebest Met dat beginsel gaan wij naar de stem bus. voeren wij onze politieke strijd, leven wij, en met dat beginsel zullen wij als het moet ook "allen en sterven, maar loslaten en prijsgeven, dat kan niet, dat is ons poli tiek succes noch kiezersgunst waard. Wij zullen. God geve het, in breede massa jvuor dat bpginsel getuigen, zij het dan niet bij de Galerij, dan toch hij de stembus van Woensdag a.s. En hij het wassen van den rooden vloed en het brallen der politieke gelukzoekers gaan wij .och onverschrokken door. Want wij weten het: Gods Woord houdt stand in eeuwigheid en zal geen duim breed wijken. Daar bij de Galerij, getuige wellicht van onze financieele zwakheid, is ook, zij het aan de andere zijde, onze kracht. Daar vvvrd geopend nu voor een week de Riibelkiosk die een plek had op de Wereld tentoonstelling te Antwerpen en die nu aan de N. W. hoek van het terrein waarop het Paleis voor Volksvlijt stond, bij de Galerij, getuigenis geeft van het blijvende en on vergankelijke, ia do .vordende en verdwij- Voornaamste Nieuws. Uriiri //cSir/oopenc HtVtA^™S4: EERSTE KAMER VERSCHILLENDE WETSONTWERPEN Gistermiddag is de Eerste Kamer weer kort bijeen geweest ter afdoening van do volgende wetsontwerpen: Naturalisatie van J. G. Alexander en 20 anderen; verhooging van hoofdstuk V der Rijksbe- grooting voor 1930 (Verschillende onder werpen); onteigening van eigendommen, erfdienst baarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor het opruimen van stoepen en hekken in de Heerenstraat en het West einde Ie Voorburg; vereeniging van de gemeenten Driebergen en Rijsenburg; onteigening van perceelen, erfdienstbaar heden en andere zakelijke rechten, noodig voor den aanleg en de verbetering van een weg van Spijkenisse naar het Voornsch kanaal, in de gemeenten Spijkenisse, Geer vliet en Heenvliet; onteigening van perceelen, erfdienstbaar heden en andere zakelijke rechten, noodig voor den aanleg en de verbetering van een weg van Son naar Woensel, in de ge meenten Son c.a. en Eindhoven; onteigening van perceelen, erfdienstbaar heden en andere zakelijke rechten, noodig voor den aanleg en de verbetering van een weg van Besoyen naar Tilburg, in do gemeenten Waalwijk, Sprang-Capelle. Loou op Zand en Tilburg; onteigening van perceelen, erfdienstbaar heden en andere zakelijke rechten, noodig voor de verbetering van den weg van Sommelsdijk naar Nieuwe Tonge, in de ge meenten Sommelsdijk, Middelharnis en Nieuwe Tonge; onteigening van perceelen, erfdienstbaar heden en andere zakelijke rechten, noodig voor de verbetering van den weg van Dirksland naar Sommelsdijk in de gemeen ten Dirksland, Melissant en Sommelsdijk; wijziging van de begrooting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor 1929 (Regulnrisntie); goedkeuring van een dading tusscheut den Staat en de gemeente Ditlnm en aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van het Rijk. Ze worden z.h.s. goedgekeurd. Alleen bij hd laatste ontwerp maakte do heer DE GIJSELAAR (c.h.) enkele op merkingen. Hij wees op de belangrijke rente-hespa ring, die van de voorgenomen conversie het gevolg is. Bij vermindering der crisis- lasten. gelijk ook nu weer geschiedt, zijn echter steeds de vermogens voorbijgegaan Inzonderheid mag het nu wel eens komen tot de door den minister in uitzicht ge stelde opheffing der crisis-opeenten voor 't ongebouwd en de vermindering dezer op centen voor het gebouwd. Die dragen in het I.eeningfonds meer bij dan anderen. Min. DE GF.F.R erkende de wenschelijk- heid van deze verlaging, maar merkte op, dat daarover thans niet kon worden heslist. 't Is billijk, dat de rente-verlaging ten goede komt aan de contrihuahelen van het Lee- ningfonds. De heer DE GIJSELAAR was het daar mee geheel eens en wees nogmaals op de urgentie van den bepleiten maatregel. Daarna werd de vorgridpring gesloten en ging de Kamer in comité-generaal ter vast stelling van haar huishoudelijke begrooting voor 1932. nende, in de stervende en veranderende wereld. Daar staat het simpele tentje, och het Is een kiosk, maar wat is het in vergelijking met het verdwenen Palris? Het simpele gebouwtje met den rijken Inhoud, rijker dan ooit Sarphati's schepping heeft gehad, de Rijhel .n 70 talen trekt ona moor dan de imposante schutting met haar felle reclameletters. En wat wij Ipzen op de kiosk, dat belijden wij door Gods genade ook nu nog in de. dagen van veldwinnend ongeloof en geeste lijke erdwnzing ..Hemel en aarde zullen voorbij gaan. maar mijne woorden zullen geenszins voorhij gaan" Moge Zijne woorden, moge de eisch Hem te hcliiden in <le dagen dezer week. ook in onze ziel branden. AREND VAN AMSTEJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1