groote voorjaarsbloemen- en tuinbouw-tentoonstelling te rotterdam Primavera GROENEWEGEN &Zn.i DE BILT (U). G. H. VAN DER ZELM - Tuinarchitect laan van eik en duinen F= K. HARTLIEB ARTISTIEKE H. DE LANGE - Tuinarchitect I ..BERKEL RODENRIJS" C A. ZATERDAG 18 APRIL 1931 iflseiEssiip? Eersteling van de Lente! Wij groe ten U! Wij groeten U met de vreugde vav het wederzien! Schoon waart ge, toen gij voor het eerst audiëntie gaaft. Schooner nog, toen gij een jaar later U aan uw aanbidders vertoondet tn hei strakke, maar wèl passend gewaad der strenge symetrie. En thans. Flora is veranderlijk can aard, is het heele kleed, waarin gij ge huld zijt van een bekoorlijke noncha lance en toont ge U nog schooner dan vorige jaren. Scnoon zijt ge, Prima Vera. Dat is de verrukkelijke schoonheid van de jeugdvan de morgen van het voorjaar. Jong groen, teedere frissche kleuren in wondere mengeling, in tinten, zooals geen Rembrandt en geen Michel Angela konden verkrijgen. De meest somber gestemde, de meest ontevredene met alles, de meest gebla seerde komt hier onder uw bekoring. Het oog krijgt weer glans, de rimpels verkleinen, de apatische trekken ver smelten. Prima Vera, gij zijt een toovenares! Maar een bekoorlijke! Gij verandert de menschen ten goede. Dat ziet men als men de bezoekers gadeslaat. Zelfs hij die anders zoo zelfbewust voor zich uitkijkt, rozit zic\ hie> klein 'worden. Dat ziet men. Dat moet ook wel, want Flora toont zich hier op haar mooist. En Flora is onwede.rstandelijk. Prima Vera, wij, uw d enaars, en allen uw bewonderaars wij groeten U! Wees welkom! Blommenpracht Toor GUIDO GEZELLE O wilde en onvervalschte prr.cht der blommen, langs dq watergracht! Hoe geren zie ik u, aangedaan Zoo God 't geliefde, in 't water staan! Geboren, arg- en schuldeloos, daar God u eens te willen koos, daar staat ge: en, in den zonneschijn, al dat gij doet is blomme zijn! Hoe eerbaar, edel, sohoone en fijn Kan toch een enkele blomme zijn, die, al med eens, en zorgeloos, uit de hand van heuren Schepper spruit! Door Hem en door geen menschenhand, lag hier een nederig zaad geplant; door Hem, op dezen oogenblik ontlook het, en dien troost heb ik, dat blomme, gij mij bidden doet, en wezen zoo ik wezen moet: aanschouwende en bevroedende in elk uiterste einde 't oerbegin, den grond van alles; méér gezeid maar nog niet al: Gods eerstigheid! oorjaars Bloemen- en Tuinbou w-Tentoonstelling „Primavera' Van 17 tot en met 26 APRIL 1931 te ROTTERDAM, voormalig NENIJTO-terre.n, Stationssingel. 't Nenijtoterrein, dat daar anders zoo ver laten, zoo onwennig ligt aan den drukken spoorlijn, is thans weer een middelpunt van ertic-r geworden. 't Weinige publiek dat anders met het tnooie weer de evolu:ies van Rotterdamsch bereden politie bewondert, is verhonderd, misschien verduizendvoudigd en keert het gerij en geros der gewapende macht de rug toe >m in dichte drommen zich door de in gangen van het Nenijtoterrein te wringen Er is drukte en vertier, men ziet vroolijke .'czichten. Men ziet het, het publiek leeft in groote verwachting iets moois tegem iet te gaan. Ze zullen zich niet vergissen. De Koninklijke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde heeft eer van haar werk en haar plan een ELK JAAR TERUGffEERENDF VOORJAARSBLOEMENTENTOON STELLING te houden vindt zooveel bijval, dat ze met voldoening op deze hesluiten mag terug z en. 't Is nu reeds de derde maal, dat ze komt in 't vroege voorjaar. De eerst van nel jaar, de eerste van de 'ente, dus: prima vera. En steeds gaat het vooruit Waar moei dat eindigen? De eerste was al zoo schitterend. De tweede overtrof de eerste in grootheid •n schoonheid. De derde, die van thans, is weer grooter. is weer mooier dan die van verleden jaar Onze taal kent maar drie trappen van ver gelijking, als Ik me uit mijn schooljaren wel herinner. Maar hoe moet het dan met het beschrij ven van de tentoonstelling in 1932 en vol gende jaren. Enfin, dat zullen we dan wel zien, we heb ben hét nu over deze tentoonstelling. Zooals we Woensdagavond in ons blad reeds mededeelden, hebben de initiatiefne mers veel eer van hun onvermoeid pogen en wel zooveel dat een tweede hal, eveneens 7500 M.2 groot, in gebruik genomen moes: worden. Enook deze is vol. Dat is even een prestatie: 15000 M.2 TENTOONSTELIINGS OPPERVLAKTE. Zijt ge verleden jaar in Aalsmeer geweest? Die besloeg een oppervlakte van 2500 M2. Deze, de Prima Vera, is zesmaal zoo groot. Overweldigend is de indruk die men bij de intrede van deze tempels van Flora ont vangt Sprakeloos staart men alles aan. Het is zóó mooi, zóó schoon, zóósohei uit, z\\ i]g en geniet Geniet van dat onuitsprekelijke, dat onbe schrijflijke, dat er van bloemen uitgaat Van bloemen, die zoo geschikt zijn, zóó gegrue peerd, zóó opgesteld, als hier. - 't Is een tuin, een sprookjestuin, met mooie zachtroode paden van Rodex, dat mooie materiaal voor de tuinpaden. Een dennebosch langs de zijwanden als zouden wij zoo uit dezen tuin het bosch in kunnen dwalen en waaruit een beekje zich door den tuin kronkelt, dat eindigt in een vijver, waaruit met rustig geklater een fon tein omhoog spuit Wat doen die rustieke brugjes het mooi, niet waar? En dan die koepels, die tempeltjes: T IS AL ROMANTIEK 't Is aan de tentoonstelling niet te bemei- ken, dat we een koud guur voorjaar gehad hebben. Uit de bollenstreek is een fraaie inzending i ngekomen. De tweede hal geeft eveneens een machti gen indruk. Wat geweldige inzendingen van de veiiln gen, wat mooie stands van de kolen. Steen kolen; wie zou daar een mooie stand van verwach en? Kom en zie, wat ze vermogen Die mooie kasjes groote en kleine in diver se so >rten. Bestrijdingsmiddelen, tuinbouw- gereedschappen en wat niet al. 't Is alles tot een groot mooi geheel ge maakt. De organisatoren, de opstellers, de rege lings- oftewel de technische commissie ze verdienen allen warme hulde voor wat ze getoond hebben te kunnen. Dat is niet zoo weinig. 't Zal iedereen gaan als ons, en wij zijn heusch wel een beetje gewoon, als we zeg gen, dat we zelden zoo iets moois gezien hebben- Wie nog geen tijd heeft kunnen vrijmaken, doe nog alle pogingen een halve dag, liever een heele, vrij te krijgen. En niemand, die geen plannen heeft om te komen, late deze plannen varen. Zooiets moet men zien. Men kan er dagen en maanden met genoe gen aan terugdenken. Zoo iets mee te maken doet met nieuwen ijver aan hel gewone werk weer gaan. De groote voorjaarsbloemen- en tuinbouw tentoonstelling Prima Vera is wondermooi. De offïcieele opening Juist een stad als Rotterdam, waar alUs dreigt op te gaan in handel en nijverheid, heeft aan niets meer behoefte dan aan uit breiding van de mogelvkheid om tc genieten van kunst en cultuur". Burgemeester DROOGLEEVER FORTUYN Vrijdagmiddag zijn de machtige hallen, die de Rotterdamsche floralies in zich verborgen houden, officieel opengesteld en ieder is in staat om van dit ongelooflijke schoone schouwspel van bloemenweelde en planten- schoonheid te genieten. Daar is hard voor gewerkt en het was een goede gedachte van het stichtingsbestuur om voor de officieele opening de regelingscom missie, de afgevaardigden der tuinbouwin- stellingen, jury en exposanten, een lunch aan te bieden. De heer B. C. D. Hanegraaf, voorzitter van de stichting heeft daarbij het werk zijner medewerkers geroemd en de tentoonstelling gekensohetst als een, die een buitengewonen indruk zal maken. Een woord van dank werd gebracht aan het gemeentebestuur voor de krachtige me dewerking die verleend is. Een woord van bijzondere hulde werd voorts gebracht aan de jury en de regelingscommissie. Hooge belangstelling. Na twee uur liep het In de groote voorhal druk van de verschillende genoodigden. Daar waren: Z. Ex. Jhr. Mr. van Karnebeek, Commissaris van de Koningin in Zuid-Hol land, de burgemeester van Rotterdam, Mr. P. Droogleever Fortuyn; de gemeentesecre taris, Mr. Smeding; de wethouders De Groot Ter Laan en De Zeeuw, de Raadsleden Donker, Schouten, Dijk. Kievit, mej. Grocne- weg, mevr. DoormanKielstra, Mevr. De VriesDe Savornin Lobman, mej. Knappert mej. Meijer, de heeren Lührs, Reumer, Hij man, Stolle, Reeser, v. d. Kraan, Verheul, Kranenburg, Jos de Jonge, Kleypool en Kraayvanger. Een bijzondwre groep van genoodigden vormden de gezanten der vreemde mogend heden. Hieronder werden opgemerkt: de gezant van Zwitserland, A. de Piery; de ge zant van Italië. Graaf Carlo Senni, de zaak gelastigde van de Vereenigde Staten, Holle Johnson; de gezant van de Unie van Zuid- Afrika, Daniël de Villjers, de Duitsche ge zant Graf Julius von Zecb Burgersroda; de Fransche gezant F. A. Kammerer; de zaak gelastigde van Chili Alfred Eweng; de ge zant van Portugal Francisco dos Santos Tavera; de gezant van Tsohecho Slowakije, Moslow Plesinger Bosinow, de zaakgelastig de van Griekenland K. C. Constalexis, de Een algemeen overzicht van Hal l vanaf het terras, van het restaurant. Burgemeester Droogleever Fortuyn, die de openingsrede uitsprak. echtgenoote van den gezant van Zweden madame Axlercreuz; de zaakgelastigde van Turkije Esad Djemal Bey en de gezant van Polen Stanislaw Krtinsky. Voorts moeten genoemd worden de pro fessoren De Vries, Verkade en Ribbius en de senaat van het studentencorps der H. S., de president van de Rechtbank Mr. Telting en Mr. van -Schalkwijk; de garnizoenscom mandant, de heer Duty van Haaften en Kolonel Oele, chef van het corps Mariniers; de directeur van Gemeentewerken Ir. van Dijk. de gemeenteontvanger, de heer For- tanier. Ir. Boom, directeur van den Tele foondienst. Ir. VVitteveen, chef van den Dienst der Stadsontwikkeling; de heer Sirks hoofdcommissaris van politie, de heer De Bruyn, directeur van de Reinigingsdienst; de heer James, ohef van het kabinet des bur gemeesters, de heer Engelbrecht, voorzitter van de Kamer van Koophandel en de heer Van Lier, secretaris van dien Kamer, de heer Valstar, voorzitter van het Centraal Bureau van Veilingsvereenigingen in Ne derland en tal van kopstukken uit handel ennijverheid, ten slotte vanzelfsprekend vele vooraanstaanden op het gebied van tuin bouw- en Dlanlkunde. Nadat alle genoodigden zich op het restau rant-terras hadden vereenigd, nam aller eerst het woord de heer B. C D. Hane- g r a a f f. l.d van het hoofdbestuur van de Kon. Mij oor Tuinbouw en Plantkunde. De heer H. Th. 's Jacob wilde er allereerst zijn spijt over uitdrukken, dat Je veorzittv de Maatschappij, Jhr. Tetz van Goid- srhalksoord door ongesteldheid verhinderd was hier tegenwoordig te zijn, hetgeen ook gezegd nicest wordeL \an den ondervoorzn «oi de heer Van Palland. Voor de Maatschappij, aldus spr, is het een dag waarop de harten warmer kloppen omdat thans in vervulling gaat een weuscli, die lang is gekoesterd, n.l. een jaarlijksche tentoonstelling op een vaste nlaats, een bloe- ruenshow, zooals Engeland en België die ock kennen. Tot nu toe mocht het nog niet gelukken dit tot stand te brengen, maar de maat schappij heeft gelukkig actieve afdeelir.gen en daarvan moet wel in de eerste plaats genoemd worden de afdeoling Rotterdam dio deze lang gekoesterde wensch in vervul ling doet gaan. Het is daarbij geholpen dooi het wakkere gemeentebestuur, dat er veel toe heeft bijgedragen om tot de vorming van een uermanente stichting te komen- Hulde wil spr. ook brengen aan de rege hugscommissie welke hij in haar voorzit ter, de heer Hartlieb toespreekt om de er kcntelijkheid van de Maatschappij over te brengen. Spr. uit den wensch, dat deze eerste Pri mavera moge slagen als de twee tentoon stellingen, die nog niet onder dien naam njn gehouden. De vorige tentoonstelling werd bezocht door meer dan 100.000 bezoe kers en om verschillende redenen mag ver wacht worden, dat het bezoek thans niet ge ringer zad zijn. Moge dan, aldus spr. deze erste Primavera gevolgd worden door vele andere welgeslaagde t toonstellingen en moge elk van deze tentoonstellingen hoogte pi nten zijn in het leven van den Nederland schen Tuinbouw (applaus). De voorzitter van ue stichting, de heer E C. D. Hanegraaff reide den heer "s Ja cob dank voor zijn waardeerende woorden en heette namens het bestuur allen welkom. Daarbij richtte hij zich in het bijzonder tol Z.Kxc. Jhr. Van Karnebeek, de Commissaris der Kopingin, de burgemeester en de gezan ten der vieemde mogendheden, die met hun tegenwoordigheid de officieele opening op luisterden. Vervolgens gaf hij aanstonds het woord aan den burgemeester. Mr. P. Droogleever Fortu-yn die zei de gaarne te voldoen aan het verzoek om de TUIN ARCHITECTE N Tel. 339607 - 's-Gravenhage HO FLEVERANCIEK BLOEMWERKEN Noórdblaak 57 Rotterdam Telef 22127 TUINAANLEG ROTTERDAM - Tel. 33356 Codp. Groenten- B oemenveiling-Vereenioino Gelegen aan het station RODtNRIJS Electr. spoorbaan Rotterdam-Den Haag. I Ieders dag groote aanvoeren van diverse snijbloemen en potplanten Telefoon op Rotterdam 1633 (6 lijnen). Ia vooral zien de stand in Hal B van Het Centraal Bureau van Veilingen in Nederland Vertegenwoordigende alle Groenten- en Fruit veilingen van ons land. Bureau gevestigd: JAVASTRAAT 80 DEN HAAG. eerste Primavera te openen. Het Is, cl lus spr. voor de derde maal, dat in het voorjaar door de afd. Rotterdam van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een beroep wordt gedaan op het gemeentebestuur en steeds gaarne is die medewerking verleend. Voor de eerste maal zijt gij er thans in ge slaagd een blijvende organisatie aan de ten toonstelling te verbinden en het is wel van bijzondere bekoring, dat gij H. K. H. Prinses Juliana bereid hebt gevonden als bescherm vrouwe op te treden. Het leven van de stad kent dezelfde geva- n als dat van den enkeling, n.l. dat der eenzijdigheid. Daarom heeft juist een stad als Rotterdam waar alles opgaat in nijver heid en handel aan niet meer behoefte dan aan uitbreiding van de mogelijkheid tot het genieten van kunst en cultuur. Het heeft mij dan ook bijzonder verheugd, 1at het gemeen tebestuur uw pogingen heeft willen steunen n dat thans aan de tentoonstelling een blij kend karakter is gegeven, zoodat zij onder den naam Primavera een onverbrekelijk deel van het Rotterdamsche leven zal worden. De eerste pogingen van uw nieuwe orga nisatie zijn reeds geslaagd; moge, aldus spr. het succes van deze tentoonstelling beant woorden aan de verwachtingen die gewettigd zijn door de groote moeite .die gij er u voor hebt willen geven. Met den wensch. dat deze Primavera de eerste moge zijn van een lange rij van geslaagde tentoonstelling enverkiaar ik deze tentoonstelling voor geopend. Nadat staande het Wilhelmus was gezon gen werd door de genoodigden een rondgang over de tentoonstelling gemaakt. (Applaus). Daarbij werd vooral door die gasten, die nog nimmer een kijkje op de Rotterdamsche tentoonstelling hadden genomen, groote be wondering geuit voor het zeldzaam schitte rende kleurentafereel, dat ten toon wordt ge spreid. Ook de gezanten der vreemde naties uitten hun groote ingenomendheid met deze artis tieke en imposante expositie. Na den rondgang werd door het gemeente bestuur aan de genoodigden een thee aan geboden. Het Gemeentebestuur beoonde daarbij weer de courtoisie die de officieele ontvangsten te Rotterdam kenmerken, roo- dat ook in dit opzicht bij de gasten een goe den indruk van Rotterdam werd mecgeno- Dt tnooie rustieke inzending van G. H. can Zelm, den Haag

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9