Jltrmtir ^riïtsdjf (Cmtrnnl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Zij gaan allen uit BINNENLAND. Uitslag Statenverkiezingen ABONNEMENT: Pei kwartaal 3.25 (Besrhikkingskosten f 0 15.) Per week 0-25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 8- Bi) dagelijksrhe zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent *met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijphap.r No. 3331 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 18 APRIL 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels149)$ Elke regel meer0.22Va Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 240 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarqanr Hit iwmet Cesbat waarcntbr ean VIER bladen 1 Zich verdeelende in benden Een leerschool is het mensch'Uik leven; en d' ondervinding, is docent.. Een leerschool is ook de historie en wan neer deze ons iets onderwijzen kan, dan is het dit, hoe ons volk in vroeger en later eeuw de waarheid zag van de echt nationale spreuk: Tweedracht breekt kracht. Zeker, ook het andere kennen wij. vooral als historie: eendracht maaki machtdoch de praktische lessen om de juistheid van de omgekeerde stelling te leeren, volgden immer zeer getrouw op liet mooie begin. En wanneer er iets is, wat bij de ver kiezingen van deze dagen duidelijk blijkt en hartstochtelijk bestreden moest worden, dan is het dit, dat tweedracht de kracht breekt. Het is waar, in sommige provincies gaat het nogal schappelijk toe, omdat drie factoren remmend werken. Eer stens, dat men 75 pet. van den kiesdee- ler moet halen om in aanmerking te ko men; dan. dat om we) te bevroeden re denen een Kamer- en een Gemeente- raads-verkiezing meer animo wekt dan de provinciale stembus;.-x- en.eindelijk, dat men tegen de moeite opziet om heel het verkiezingsapparaat.' !ih actie te brengen. En toch zien diverse kp^lpbcl- èn grab- belpartjjtjës nog kans om-heel-wat stem men waardeloos te maken door aan een verkiezing deel te nemen, waarbij ze niets te winnen hebben. Dit is een kwaad onder elke verkie- zingszon, welke ons beschijnt. Het kwaad der doorvretende splitsing, voor welke geen enkel argument te vinden is dan dit, dat men zonder heel veel moeite een ijdelheidspartijtje sticht. Bedenkelijker echter wordt de situ atie, als men vaneen scheurt, wat prin cipieel b\j elkaar hoort en mitsdien gaat leven van de negatie. Of, wellicht is het beter om te spreken van ontkenning, van hel uitsluitend teren op de werke lijke of vermeende fouten van anderen Van het liberalisme kan men zeggen, dat het thans louter negatief ishet zóó uitgehold en zoo ledig, dat het niets meer dan woorden heeftwoorden als vrijheid, ontwikkeling, vooruitgang, doch zonder reëele beteekenis. Het is echter duidelijk, dat als wii. nu en telkens weer, waarschuwen tegen de tweedracht, welke de kracht breekt, dat wij dan niet aan het negatieve libe ralisme denken, maar aan hen, die ten even dierbaar geloof als wij belijden, doch in politieke kortzichtigheid de doorwerking der Evangelische begmse len tegenstaan en de kracht van de ge meenschappelijke, revolutionaire vijand versterken. Voor ons ligt een verkiezingsbiljet van zoo'n divergeerende groep. We heb hen het gelezen en herlezer en we heb ben gezocht en gespeurd om er iets po sitiefs, iets van de groep zelf in te vin den Het was al te vergeefs. Men zegt, dat men uitvaart, doch dat men niet zal koersen op het compas der z.g. „Christelijke politiek"; neen, men hiischt de oude vlag der Nationaal- Gereformeerde beginselen in top; doch of deze vlag de lading dekt, geen sterveling, die het weten kan, want er is geen scheepspapier, dat u in licht en niemand laat u ook maar even in het laadruim zien. Dat is het, wat eigenlijk zoo moede loos maakt in deze dagen. Voor een con- sciëntiekreet hebben we eerbied, zelfs al loopen er valsche toner doormaar wie zich in de politiek waagt, kan met een harde schreeuw niet volstaan; h\i dient aan zijn verkiezingsleuze een positieve inhoud te geven, anders blijft het een holle leuze! Behalve dan, want dat is het droeve resultaat, dat het naar de vaderland- sche regel gaat: tweedracht breekt kracht. Tegenover deze versplinterende fac toren zullen wij telkens weer wijzen op de lessen, welke de Schrift ons geeft, die ons op menigerlei manier de beteekenis en waardij van eendrachtige organisa tie voorbehoudt. Neem dat gedeelte uit Spreuken 30, waar gehandeld wordt over de vier. die van de kleinste der aarde zijn; doch ze zijn wijs, mei wijsheid wel voorzien. En vraag u af, waarom de les der sprink hanen van gescheiden marcheeren doch vereenigd slagen, ons Christenvolk van protesten Lschen huize zoo weinig te zeg- gen heeft. „De sprinkhanen hebben geen koning; i nochtans gaan zij allen uit, zich verdee lende m hoopen." De vertaling geeft door de cursivee ring van de laatste woorden aan, dat ze' slechts ter verduidelijking dienen. De Iiebreeuwsche lezer vatte zonder de toe voeging de zin der spreuk volkomen. En hij gaf voor zich zelf deze exegese de sprinkhanen hebben geen koning, die hen ten strijde voert met militaire commando's; doch meen niet dat zjj nu als ordelooze troepen, ieder doende wat goed is in zijn oogen, de velden ingaan; in geenen deele, zij gaan allen uit er ieder kent zijn plicht, maar ook zijn plaats; zij verdeelen zich in welgeor dende benden, volgen de aanvoerders, die het jure suo of bij keuze zijn; en door dit volkomen eendrachtig en streng organisatorisch optreden brengen ze buit binnen en verheugen zich. Dit is nu niet de wijsheid der wereld; neen, het is naar de Scheppingsorde Gods. En wat Hjj als instinct in de die ren legde, dat vraagt Hij ook van den mensch, wien Hij rede en verstand gaf om Zijn Woord te verstaan. Om te lee ren uit de Natuur, die als een openge slagen boek voor ons ligt en waarin de schepselen zijn als letters, door Hem ge schreven; en uit de Schriftuur, waarin Hü ons onderwijzen wil. Dat hierin een vermaning ligt tot or ganisatie en eendracht, is niet voor te genspraak vatbaar. De Schrift kent ook het woordGa tot de mieren en wordt wijs; en wanneer mieren en sprink hanen behooren tot de vier, die wijs zijn en met wijsheid wel voorzien, dan dan ken zij dat aan hun Schepper. Doch dan is onder de roeping om bü Natuur en Schriftuur in de leer te gaan. En willen we dan voor ons zelf de toepassing maken, gelijk het behoort, dan zullen we daarbij hebben te over wegen, dat het immer weer gaat om de principieele vraag, of we ook in 't be stuur van staat, gewest en gemeente al dan niet rekening zullen houden met de beginselen van Gods Woord. Heel de linkerzijde, hetzij men zich rood, liberaal of neutraal noemt, ver werpt de Schrift als richtsnoer in de Staatkunde. Het is in de laatste weiten meer dan eens zeer duidelijk gezegd. Daartegenover staat, da' de gansche rechterzijde, hoezeer ook kerkelijk ver deeld, kiest voor het behoud der Chris telijke grondslagen van ons volksleven. Die antithese is er en zij blijft er. En zij noopt ons om immer weer de ver maning van Spreuken 30 ter harte te nemen, om n.L, ook als. we uitgaan in verschillende benden, nochtans niet te vergeten, dat wij één gemeenschappelijk doel hebbenen het woord benden niet te verstaan in ongunstige zin. Daarom is elke scheiding, welke ver meden kan worden, in casu de gedeeld- heid der orthodox-protestantsche groe pen een zonde voor God, waarover wii ons te verootmoedigen hebben en kunnen we elkaar vooralsnog niet in één partijverband terugvinden, dan zij er toch een hartelijk streven naar samen werken verdeeld in hoopen, niet in ben den van vrijbuiters en strevend naar één doel. En we behooren ons wel tienmaal te bedenken voor we een politieke ver scheurdheid bevorderen, welke de een dracht der Christelijke partijen breekt, derhalve de doorwerking der Evange lische beginselen schaadt, en onbe doeld. doch met onafwendbare nood zakelijkheid het revolutionaire ge vaar bevordert. Wij hebben een Koning en die vraagt van ons getrouwheid en eendrachtig opkomen voor de eere van Zijn Naam, ook als de stembus ons roept. i OVERIJSEL'S OVERZICHT. De secretaris van het Prov. Comité in Overïjsel, Ds. Hofstede te Blokzijl, besluit zijn leerzaam vergelijkend overzicht van dp stembuscijfers van 1925 en 1929 met deze woorden: ..Het Oosten der provincie hield zich dus beter dan het Westen. Hierbij dient men echter in het oog te houden, dat Twente voortdurend arbeiders trekt uit het Westen en Noorden en dat daardoor deze hoeken verzwakt worden. Ook heeft men in Twente niet te worstelen, zoo als in Zwolle en Kampen, met de mannen der S. G. P.". Men zou hierbij de opmerking kunnen maken, dat ook de kieskring Hengelo lijdt onder de gedeeldheid. want de S. G. P klom in Rijssen van 1024 stemmen in 1925 tot 1334 in 1929; maar de groote trek komt voor deze partij toch uit „de kop van Over- ijsel". Ze hebealde in 1927 reeds 4705 stem men en kreeg daarvoor één Staten zet el: in 1929 waren het 5090 stemmen en naar die maatstaf blijft het ook nu één zetel. De rechtsche meerderheid in de Staten, na zooveel moeite verkregen, wordt daar door nog wel niet in gevaar gebracht, doch de zevende anti-rev. zetel loopt eenig ge vaar. Immers, al gingen Ommen. Almelo en Enschedé percentsgewijze vooruit en kon Hengelo zich nagenoeg handhaven, het al gemeone resultaat was een achteruitgang van 13.1 pet. in 1927 tot 12.8 pet. in 1929. Over Enschedé—Lonneker verhonden met Hengelo, maken we ons niet bezorgd. Zelfs al ging Hengelo percentsgewijze iets naar omlaag en al brengen de revolutionaire par tijen in Enschedé 41 pet. van het aantal stemmen uit; onze Gedeputeerde Elshorst is een te populaire candidaat, dan dat ook maar één oogenblik aan zijn herkiezing te twijfelen valt Doch daarmee zijn we er nog niet. De lijst Almelo- Deventer heeft als aanvoerder Mr. Syhrandy, de Almelosche wethouder. En nu is Almelo op zich zelf buitengewoon goed Maar Deventer is onze zwakke plek in Over- ijsel. Alleen de gemeente Wijhe. welke thans een anti-rev. burgemeester heeft, gaat goed vooruit. Overigens waait er een links- radicale wind. De opzet is nu zoo. Almelo en Deventer komen met één lijst uit, in de hoop, dat Almelo het Sallandsche district omhoog zai trokken; doch. als dit geen voldoende baat geeft, dan moet zuidelijk Twente hijsprfn- gen. Vandaar, dat elke stem in Enschedé»— Hengelo zoo groote beteekenis heeft Zwolle en Kampen stemmen op lijst 1 (de anti-rev. partij heeft ditmaal heel wat lage nummers) en het moet een eere zijn voor onze menschen daar om Ds. Hofstede en de heer J. H. Kok, welhekend, in de Staten te houden of te brengen. Vooral in hel district Kampen maakte de S. G. P. vorderingen, natuurlijk niet ten koste van een revolutionaire, doch van de anti-rev. partij. In IJsselmuiden alleen wer- dpn op de S. G. P 400 stemmen uitgebracht Handhaaft de S. G. P. het cijfer van 1929 en haalt de H. G. S. ook weer een 15 a 10 stemmen, dan zal het resultaat zijn. dat de S. G. P één zetel behoudt en dat er, zeg 3500 orthodox-protestantsche stemmen, pre cies genoeg om de anti-rev. of Chr hist, par tij aan een zetel méér te helpen, verloren gaan. Dat Zwolle behoorlijk rekening houdt met de landbouwende bevolking van het Kerspel en er opnieuw de kundige landbouwer-wet houder Kloosterziel candideerde, zaJ KKf, goede invloed zijn. Over Ommen behoeven we niets te zég gen. Voor Beukenkamp, de bekwame bur gemeester van den Ham en Bramer» de ver dienstelijke wethouder van Hell»mdoorn, thans burgemeester van Stad-Hardenherp (en niet van Berlijn, zooals Het Volk te zien gaf) gaat elk anti-revolutionair gaarne ter stembus. In Overijsel moet wel hard aangepakt worden om het zevental te behouden; maar men weet er immers, wat werken is! schap geconstateerd worden: aan de orga nisatie en aan de actie zal ^ïet thans niet te wijten zijn. Verlies is te bejammeren, maar het is te dragen, als er van zelfverwijt geen sprake kan zijn. En de Geldersche anti revolutio nairen zijn thans in de weer, alsof de laat ste zetel gevaar loopt. Gelukkig, zoo ver is het nog niet; maar met de cijfers van 1929 voor oogen is de kans niet gering, dat de anti-rev. van 8 op 7 zetels dalen en dat een tweede zetel toe valt aan de S. G. P., die tusschen 1927 en 1929 haar stemmental wist te verdubbelen en op bijna 12090 kwam te staan. In Ede al leen haalde ze ruim 3000 stemmen. Ook de H. G. S. zal een goede gooi naar een zetel doen, omdat ze in 1929 nauwelijks 200 stemmen te kort kwam om voor een ze- in aanmerking te komen Hiervan zou dan de C. H. U. de dupe worden, welke toch kans loopt haar tiende zetel te verspelen. In de „coalitie" zou dan de R. K. fractie verreweg de sterkste worden, die wellicht van 19 op 20. indien niet op 21 zetels komt. We hebben dus tot Gelderland niets an ders te zeggen dan dit: Laten Veluwe. Be tuwe en Achterhoek nog zooveel van elkan der verschillen, als men verkies; als men bij de Staten-stembus maar één lijn trekt en één kreet aanheft: S. O .S.: stemt op Smeenk; no. 1 van lijst 61 Over Gelderland durven we. na de lofprijzing welke we gisteren, eerlijkheids halve aan de stemhusactie daar brachten bijna niet te schrijven. De heeren D. Gos- k er te Apeldoorn cn Mr. Verkerk te Hedel hebben voor het Provinciaal Comité zulk een schat van gegevens in overzichte lijke vorm hijeensehracht, dat de leiders in Gelderland zich op elk punt en in elke ge- mepnfp onmid.lrllijk kunnen oriënteeren. Dat dit dubbele beteekenis heeft voor Gel derland is met een paar woorden duidelijk te maken. Gelderland Is sedert onheuglijke tijden een rechtsche provincie. Fn daaraan valt nog niets te verwrikken Van de 62 leden behooren er thans nog 37 tot de samenwer kende rechterzijde en van omslaan is voorloopig zeker geen sprake. Maar de Gelders'iien mógen iets aparts over zich hebben; ia. de provinciale bevolking moge in de drie scherp onderscheiden dcelen een eigen stempel dragen; dit hebben ze met alle menschen gemeen, dat ze wen nen aan zekere toestanden. En nu is er bij verkiezingen niets gevaar lijker dan gewoonte en sleur. Wat de ver kiezingsactie betreft zou men eigenlijk wen- schen. dat men altijd in de minderheid was, want dan is er ijver en waakzaamheid. Wat het anders wordt, behoeven we niet nader te omschrijven, als we sle-hts wijzen op de dalende lijn. waarin de anti-revolu tionaire partij zich beweegt. Het percentage stemmen door de anti-rev. partij in de ja ren 1922. '23, "25, '27 er 29 op zich vereenigd. bedroeg resp. 13.97, 13.11, 11.67, 11.64 en 10.62 percent Aan wie deze verliezen te wijten - aren? De Veluwe verloor er en niet zoo zuinig -iok. aan de S. G. P.; in de Achterhoek gmeen heel wat anti-rev. kiezers hoofdzakelijk tengevolge van kerkelijke overwegingen over op de Chr.-hist. lijst; terwijl fn de Betuwe verlies te boeken was ten profijte van de S. G. P. en de C. H. en in het Wes ten zelfs ten voordeele van de S. D. A. P. Dat is de harde, maar nuchtere wprkelijk heid. Doch daarover thans geen woord rr »er. Dp diagnose is gesteld, thans moet het ge neesmiddel toegediend worden. En dan mag voor alle dingen met blijd te het heter hol zenden van eeii telegram aan de Koningin achterwege te laten, omdat in de Evangelische Maatschappij ook plaats is en moet blijven voor republikeinse!) gezinderd De vergadering besloot echter onder dave rend handgeklap, dit voorstel van den heer Inde niet te aanvaarden. Voorts werd door de afdeeling Den Haag voorgesteld, contact te zoeken met het Chr Nat Vakverbond on soortgelijke organisaties ten einde door overleg een weerbaar Pro testantisme te bevorderen. Dr. J A. van den Brink, van Den Haag, meende dat de moge lijkheid moest worden geopend om de sterke Protestantsche krachten van het socialisti sche N. V. V. (Ned. Vakverbond), en het C. N. V. samen te brengen: dan eerst zou een meerderheid zijn verkregen, die het R.-K Werkliedenverbond in de schaduw stelt Na voortgezette discussie werd besloten aan het Hoofdbestuur over te laten, dit on derwerp nader të overwegen en uit te wer ken, om zoo noodig contact te zoeken met andere Protestantsche organisaties. TERAARDEBESTELLING VAN ARIE ROG Op de alg. begraafplaats werd gistermid dag, na een rouwdienst in het woonhuis, onder groote belangstelling, vooral van de zijde der Scheveningsche visschersbevolking. ter aarde besteld een der leden van de be manning van den IJmuider stoomloggei „Noordpool" Arie Rog. Op de begraafplaats waren o. m. aanwezig leden van het Comité, dat zich had gevormd voor de overbrenging de slachtoffers van de scheepsramp, een afgevaardigde van den hoofdinspecteur voor de scheepvaart, zoomede vertegcnwpprdigers van reederijen en visscliersorganisaties. Door de heeren Verhey, Ds. ileida. Stapel kamp en Ds. Feenstra werd bij het graf ge sproken. AMSTERDAM DE BEZEM. In Bellevue werd een debatavond gehou den tusschen fascisten en communisten. De zaal aan den kant van de Marnixstraat was eivol. Kr bleven velen buiten staan. Zij, die huiten stonden, werden eenigszins rumoerig, toen binnen zoowel het fascisten lied als de Internationale klonken. De poli tie, die in grooten getale aanwezig was, ver spreidde deze buitenstaanders, toen zij zon gen „Hop, hop, hop, hang Mussolini op" Na het einde der vergadering vertrokken de fascisten in een vrachtauto. Op het Raam- plein werd naar deze auto met steenen ge gooid. Twee van deze steenen verbrijzelden een paar ruiten van een motorwagen van lijn 20. EEN HANGENDE SCHILDER. Aan een perceel op den hoek van den N.Z. Voorburgwal en de Wijdesteeg te Amster dam wordt door schilders gewerkt. Een de zer schilders stond op een opschuifbaren lad der tegen den gevel. Plotseling begon de lad der te zakken en de man gleed mee, tot het boveneinde van het onderste gedeelte aan de plek kwam waar des schilders voeten waren. Vermoedelijk door den schok schoten zijn beenen door de ladder heen, tot aan zijn knieën. De stijlen van den ladder liet hij los en kwam daardoor met het hoofd naar bene den te hangen. Een agent van politie schoot toe. Met be hulp van eenige burgers werd een tweede ladder naast de eerste gezet en werden po gingen aangewend den man uit zijn netelige positie te bevrijden. Die pogingen hadden in zoover succes, dat men hem kon oprichten, (toch niet bevrijden uit de sporten. Wat een Amsterdammer in zulk een geval doet, werd ook hier gedaan: de brandweer weer werd gealarmeerd. Een mechanische ladder, gevolgd door een motorspuit was binnen enkele minuten aanwezig. De brand weer bracht de mechanische ladder naast den in nood verkeerenden schilder. Een brandwacht bevestigde een gordel om hei tniddel van den man, terwijl intusschen een drietal andere hrandwachts voor het venstei verschenen boven de plaats, waar de schil der hing. Een redlijn liet men zakken, die gehaakt werd aan den redgordel. Er werd getrokken, de man kwam omhoog en stapte op de mechanische ladder van de brandweer om langs dezen weg den beganen grond te bereiken. De schilder was gezond en wel. DEN HAAG GAWASA-TENTOONSTELLING. Gistermiddag te 2 uur is de interna tionale ten tonmat el ling Ga6- Water-Sani tair im den Dierentuin onder groote belang stelling geopend. Deze tentoonstelling met haar ruim 9ü «stands mag er zijn, zoowel wat omvang be treft als op technisch gebied. Er zijn zeer veel interessante inzendnngen. "e tentoonstelling duurt van 17 tot 26 April. op uitnoodiging van het Uitvoerend Co mi té sprak de heer O. S. Knoinerus. voorzitter der vprron. van gasfabrikanten een welkomstwoord. Ir. J. R u 11 e n, riirecteu* van het Haag sche Gasbedrijf, bracht lof aan den opzet der tentoonstelling. Er valt veel te zien en er zijn nieuwe dingen te zien. Hij wenschte hei Lit voerend Comité veel succes. De heer W H. S l e e n b e e k, een dei promotors van de tentoonstelling, dankti voor den steun van de heeren Knottnerus Rutten en de inzenders. Alles Is naar beste kunnen tot stand gebracht. Jhr. H. J. Re p e I a e r v. D r 1 e I, bescherm heer der tentoonstelling, opende daarna de tentoonstelling. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. De Evangelische Maatschappij hield gis teren haar jaarvergadering te Den Haag Na behandeling van het jaarverslag werd voorgesteld een telegram te zenden aan H. M de Koningin. De heer Inde, van Amsterdam, hoewel niet sprekend namens de afdeeling aldaar, acht Wij publiceeren den uitslag van de Statenverkiezingen Woensdag 22 April a.s. op het bekende bord, dat ditmaal aangebracht zal worden op den gevel van het Gebouw „Patrimonium" aan de Hooglandsche Kerkgracht. Zoo mogelijk hopen we te ongeveer half zeven de eerste publicaties te kunnen doen. Voornaamste Nieuws. EDE „CHRISTENDOM EN VREDE" De zaal van „Buitenlust" was tamelijk ge vuld toen Z.Exc. J J C. van Dijk. zijn lezing hield over .Christendom en Vrede1'. Eerst sprak hij over Christendom en toen over vrede. In de Heilige Schrift werd over vier soorten vrede gesproken. Daarna wees de Spr. over het verband tusschen beide, waarbij hy wees op de plicht van de Overheid om altijd voor het welzfn van de onderdanen op te komen en dus de oorlog zoovee! mogelijk te keeren. Een viertal personen stelden daarop vragen die door den Spr. werden beantwoord. Tenslotte wekte de Voorzitter op trouw A.-R. te stem- (hli Z.) De omwenteling in Spanje. Madrid en Barcelona oneens. De Koninklijke familie in ballingschap. De tolunie-kwestie. De Duitsche voorstel len voor de Europeesche Commissie. Het Fransche tegenplan. (blz. 5) Circulaire van den Minister over de uit- voering van de Tarwewet (blz. 9) Het Communisme in de Practijk. (Primavera-nummer) De opening van de Voorjaarstentoonstel, ling Primavera te Rotterdam. M. 6IBA Dt GAAAf -ZIIST- 0»0nin6tn-HA«IT(fU^ „Vóór alles kwaliteit" GORINCHEM AANBEKTEDINC Door het bouwkundig bureau, architect de heer B. van der Zyp, is aanbesteed het op bouwen van het voer eenige weken geleden af gebrande slachthuis. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver Gebr. Kreukniet al hier voor f 8630, het yerfwerk aan C. A. Steers alhier voor 439. GOUDA DE COMMUNISTEN IN ACTIE! Het bestuur van de afd. Gouda van de Communistische Partij „Holland heeft zich met een verzoek tot den gemeenteraad ge wend <>m de Goudsche werkloozen, die mo- •nenteel in Giethoorn werkzaam zijn. in staat te stellen hier ter plaatse te stemmen. B. en W. hebben geantwoord, dat reeds door den minister een regeling is getroffen in den door adressanten bedoelden zin. HAARLEM GEMEENTERA A DSZITTING Aangenomen werd een formeel voorstel van B. en W. om het bedrag, bestemd voor den bouw van een brug over het Donkere Spaame en de Bakenessergracht, beschikbaar te stel len, om daardoor een principieele uitspraak over den bouw in hooger beroep mogelijk te maken Gedep. Staten hadden nl. bezwaar te gen de uitgaven voor deze nieuwe bruggen. Eveneens werd aangenomen een voorstel van B. en W. om den verkoop by opbod op de groentenmarkt te verbieden, om daardoor te gen te gaan dat de pry's van groenten en fruit onnoodig wordt opgedreven. Voor de restauratie van de Bakenesserkerk werd toegestaan f 1000 voor 10 achtereenvol gende jaren, echter met dien verstande dat dit besluit eerst nog behandeld zal worden in de Commisie voor de subsidies. De maatregelen die B. en W. dezen winter genomen ^hebben om de werkloosheid te be strijden, (ongeveer 800 man zijn aan arbeid geholpen), hebben een gunstigen uitslag ge- bad. Haarlem heeft nl. van de gemeenten bo ven de 100.000 inwoners het laagste werkloo- zencyfer. Nu gaan er weer 25 arbeiders naar Giethoorn, mede als gevolg van de Rijksrege ling voor steun aan werkloozen. Bovendien blyft deze zomer de werkverschaffing te Cas- tricum bestaan. Bij dp ingekomen stukken was een adres van de Haarlemsche afd. van de Ned. Chr. Radio- vereen., om maatregelen tegen radio-storingen te nemen, by eventueele invoering van Trolley bussen. ARMENRAAD Tusschen de gemeente Haarlem en de Ar menraad is een geschil gerezen over perso neelsuitbreiding by deze instelling. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben de zaak be sproken zonder echter nog een beslissing te nemen Voor de Gemeenteraad trad op de heer J. P. André en voor den Armenraad Mr. P. E. Barbas. HILVERSUM „DE TRIBUNE" UIT DE LEESZAAL In een bijzondere zitting van d&h gemeen teraad is een interpellatie van den soc.-dem. Meyer over de verwijdering van „De Trbune" uit de leeszaal besproken. Nadat tal van sprekers het woord hadden gevoerd merkte wethouder Allessie op, dat B. en W. reeds voor het optreden der frac ties plan hadden in te grijpen, ook vóór de minister ingreep. Hierna werden een drietal moties, beoogende het optreden der drie rechtsche raadsfracties te diskwalificeeren, \erworpen. Vóór: de soc.-dem.. de Vrijheids hond en de vrijz.-dem. Tegen: de anti-rev., chr.-hist. en r.k. WADDINXVEEN HET LEIDSCHE ACADF.MISCH ZIEKENHUIS Op verzoek van hel Bestuur van Ziekenhuis verpleging en Eerste Hulp by Ongelukken is jl. Donderdagavond in het R.-K. Bondsgebouw door den directeur van het Academisch Zie kenhuis te Leiden voor de tweede maal een causerie, toegelicht met fraaie lichtbeelden, gehouden. Wy ga- en er onlangs een vry uit voerige beschrijving van. Volstaan wy met te zeggen, dat ook deze tweede lezing een waar succes is geworden voor de ondernemers De ruime zaal zat en stond stampvol; een 50-ta) belangstellenden konden geen plaats meer krijgen en moesten onverrichter zake vertrekken Er heerschte een doodsche stilte tijdens de vertooning dedr licht beelden en de gezellige causerie. Vermelden wij nog dat de Voorzitter der vereeniging voor I Ziekenhuisverpleging, Burgemeester T>oost; J de Directeur van het Academisch Ziekenhuis j en diens assistente, de secretaresse, in de pauze fraaie bouqetten in ontvangst hadden to ne- 00k OifTOfifiSintfrlRlen steeds voorradig In het Alléén depot: A. A. W. VAN DEN BERG, ROTTERDAM HOOFDS rtl£P 19. Tel 54111, "ostg. 150419 Het groote PAFTOOR HEUMANN BOEK 352 bladzijden, 150 afbeell ontvangt gratis en franco 'eder lezci. die zijn adres Inzendt aan L HEUMANN en Oo AMSTERDAM C 91, Staalkade 4, Briefkaart vi liluciule N.Ï. HOUTHANDEL V.H, J, m SCHIJNDEL CO, -■ w U NASSAUHAVEN - BOERENGAt

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1