prowr (üaamnt ABONNEMENT: Per kwartaal 321 (Beschikklngskosten f 015.) Per week 0.25 \fpor het Buitenland bij Weke- lijksche /.onding 8.— Bij dagelijksrhe zending ?.-=• Alles bij voorulthetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad iVz cent Zondncshlnd niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefooi» 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3329 DONDERDAG 16 APRIL 1931 ADVERTENTIES: Van 1 tot 5 regels1.17% Elke regel meerD 0.22Va Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr Dit nummer bestaat%uit DRIE blader EERSTE BLAD. HET EERSTE TREFFEN. Gisteren gingen Groningen, Noord-Brabant en Limburg ter stembus. Indien we onze indruk in één woord moeten samenvatten, dan zouden we willen zeggen: de uitslag is bevredigend, maarniet in elk op zicht. Met de voorloopige 'Uitslagen vóór ons, Zijn we het best te spreken over Gronin gen. Daar werd de toestand in 't algemeen Zuiverder (precies, wat wij van Groningen verwachten mochten), terwij! de rechter zijde, doordat de Roomsch Kath. van twee op drie zetels kwamen, één zetel won. Ue bezetting is nu 10 Anti-rev., 5 Chr.- Hist. en 8 R.K., samen 18 van de 45 leden. Verliezende partijen waren: de Plattelan der», die in 1927 en 1929 resp. 5829 en 4638 stemmen uitbrachten en nu op 3134 terug vielen. zoodat ze nog geen 200 stemmen boven 75 pCt. van de kiesdeeler uitkwamen en dus bijna beide zetels hadden verspeeld: de Democratische partij: die 400 stemmen minder verkreeg dan in 1927 en nu met 2325 stemmen niet in aanmerking kwam; en de Vrijz.-democraten, die; 000 stemmen minder kregen dan in 1929' en nu van 5 op 4 zetels kwamen. De nuchtere Gronin gers geloöven zeker het sprookje der ont wapening niet Winst was er voor de S.D.A.P., die met 52000 stemmen wel 8000 bij de Kamerver kiezing van 1929 achterbleef (blijkbaar zijn er een 3000 naar de communisten overge- loopen) doch ruim 9000 stemmen meer had dan in 1927 en nu één Statenzetel won; de Communisten, die 3000 stemmen voor uitboerden, vergeleken met 1929 en 1200 vooruit gingen, vergeleken niet 1927 en ook een zetel winnen; en de Roomsch-Katholieken, die gerekend met 1927 (Staten en 1929 (Kamer-verkie zing) resp. 600 en 300 stemmen klommen en nu de derde zetel bemachtigden. De anti-rev. partij bleef op 10 zetels, doch ging percentsgewijze vooruit, zoowel ver geleken met 1927 als met 1929 en dat is altijd een mooi ding; terwijl de Chr.-Hist Unie haar 5 zetels behield, doch percents gewijze daalde. De schuld kan slechts gedeeltelijk bij de H. G. S. liggen, want deze haalde slechts 32 stemmen meer dan in 1927. Waren de H. G. S.-ers echter allemaal op de Anti-rev. lijst overgegaan, dan zou één anti-rev. méér en een Roomsch-Kath. minder gekozen zijn. Zoo steunt de H. G. S. de groep, welke ze voor alle bestrijdt. BRABANT EN LIMBURG. Wat te voorzien was ls in Brabant ge beurd. De Chr.-Hist. zijn van 3 op 2 zetels teruggevallen. In 1927 werden op deze partij 12454 stemmen uitgebracht, doch in 1929 daalde men tot 10807. Dat men nu met 200 stemmen klom, kan de derde zetel niet red den. Merkwaardig is hierbij, dat de H.G.S. ook hier niet de oorzaak was. Deze partij had nog 30 stemmen minder dan in 1929. Ook de S.G.P. boert niet best in Brabant. Deze verwierf Immers in 1929 ruim 2300 stemmen en bracht het thans tot nauwlijks 1400. Men schijnt in deze roomsche provin cie niet zoo bang voor Rome te zijn als elders. De anti-rev. partij heeft zich met glans ge handhaafd. Wel is de overdreven verwach ting om een derde zetel te behalen, niet uit gekomen, doch de vooruitgang was toch schitterend. In 1927 en 1929 reop. 10814 en 9383 stemmen, bracht men het nu tot 11495. Waar de kiesdeeler 5599 is, zijn dus de twee zetels dubbel en dwars behaald en blijft er reeds een overschctje voor de vol gende zetel. Dat de S.D.A.P. zou winnen, was te ver wachten. De fabriekscentra zijn goede kweek plaatsen voor deze partij. Vrijheidsbond en Vrijzinnig-democraten ,die elk één zetel ver loren, hebben het ondervonden. Hoewel de cijfers van die partijen allervreemdst zijn in'het historisch verloop. Men lette op de zonderlinge sprongen. De V.B. kreeg in 1927, 1929 en thans resp. 7252, 3818 èn 7807 stem men; de V.D. in diezelfde jaren resp. 8637, 4088 en 4642. Wie kan daar nu bij? (In Limburg ziet men bij de V.B. h'-tzelfde verschijnsel: 4357, 1235 en 5271 stemmen). Merkwaardig is ook, dat de roomsche volkspartij ruim 5000 stemmen kreeg en daarmee royaal één zetel won, terwijl toch de R.K. Staatspartij de 50 leden behield met 3500 stemmen meer dan in 1927 en 700 stem men minder dan in 1929. In Limburg is een wonderlijke en veel- zins onbegrijpelijke verschuiving gekomen. Dat de S.D.A.P. er geen wol zou spinnen, was, na de domme actie daar ontwikkeld, te verwachten. Wel werden thans nog een 20U0 stemmen meer behaald dan in 1927, doch 3090 minder dan in 1929 on daar de kiesdeeler veel groo- tei is geworden, daalde het aantal roode ze tels van 5 op 4. Ongetwijfeld zal dit het leed der Roomsch- katholieken, die twee zetels aan de roomsche dissidenten moesten afstaan, verzachten. Overigens kwamen er in Limburg geen veranderingen voor. De vereenigde groep der Chr. Hist, en anti-revolutionairen behield de zetel van Dr. Frowein, doch de tweede zetel werd niet gewonnen. Integendeel, deze protestantsche groep bracht in 1927 niet minder dan 5534 stemmen uit en thans slechts 42^2. Die zijn toch niet naar de Vrijheidsbond gegaan? Wij kunnen van dit cijfer geen verklaring geven. Al met al handhaven we ons oordeel: bevredigend. Van een belangrijke ver schuiving is zelfs geon sprake. We piekeren echter over Limburg. Juist die vereen igde lijst hadden we zoo gaarne groot succes toegewenscht. BINNENLAND. AMSTERDAM Aan de Raadsleden zal een nadere nota worden overhandigd waarin B. en W. mede- dealen, dat op grond van nadere berekenin gen gebleken is. dat bij de heffing van op centen op de gemecntefondsbelasting vol staan kan worden met 38 in plaats van 44, omdat B en W. door een nieuwen meevaller er in geslaagd zijn de te derven gelden van de bedrijfsbelasting op andere wijze te dekken. PALEIS—RAADHUIS agen zij de i overleg me leskundlgen, De hoofdlngar de regeering /endlgen. DEN HAAG HOFBERICHTEN Z.K.H. de Prins heeft een' bijdrage ge schonken ter verhooging van de opbrengst van het op 17 dezer door het Residentie-or kest te geven concert ten bate van de leden van het orkest. Aangezien, gelijk gemeld, Z.K.H. dien dag te Vlissingen vertoeft ter gelegenheid van de opening van de haven aldaar, is hij ver hinderd dien avond het concert bij te wonen H. M. de Koningin is voornemens zich a.s. Vrijdagochtend met den boottrein van 10 uur naar Vlissingen te begeven in ver band met de opening van de haven aldaar Met denzelfden trein zullen Z.K.H. de Prins en Z.K.H. Prinses Juliana naar Vlissingen vertrekken. H. M. de Koningin zal des avonds weder naar den Haag terugkeeren. DE HAVENFEESTEN TE SCHEVENINGEN Voor den officieelen feestgids van de havenfeesten te Scheveningen hebben minister van Waterstaat, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, we wethou der van Openbare Werken te 's-Gravcnhage en de voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te 's-Gravenhage op verzoek van het comité korte bijdragen ge schreven. In de commissies van beoordeeling hij wedstrijden namen plaats de heeren C. J. M. van Duyne, architect, J. H. Mastenbroek, kunstschilder, G. H. van r'er Zelm, tuin architect, H. W. Blomjous, industrieel. Door H.M. de Koningin-Moeder is een zilveren medaille ter beschikking van het comité gesteld. Behalve de poort aan den Ouden Scheve- ningsrhen Weg, komen op d enweg naar de havens eveneons enkele poorten en de tra- ditioneeie nettenversiering. De belangstel ling voor de vischtentoonsteiling is bevredi gend. Er komt o.a. een collectieve inzending zeevisch uit reederskringen. J. P. H. HOFSTEDE f Op 88-jarigen leeftijd is hier overleden de heer J. P. H. Hofstede, oud-directeur der P.T.T. te Scheveningen. De heer Hofstede, die op 19-jarigen leef tijd in dienst van dit Staatsbedrijf trad, voor zijn directeurschap in Scheveningen. directeur te Enkhuizen en Ileerenveen. Hij verliet in 1905 den dienst met pensioen, na een diensttijd van ongeveer 43 jaar. De thans overledene, die ridder was in de Oranje Nassau Orde, heeft verschillende maatschappelijke functies hekleed. Ook hij commissaris van Eigen Hulp en lid van den Raad van Commissarissen van Nieuw en Oud Eik en Duinen. De teraardebestel ling ven het s'# ffelijk overschot heeft plaats a.s. Vrijdag om 12 uur van de Obrechtstraat 9 naar Nieuw Eik en Duinen. ARNHEM GEBOORTEHUIS WIJLEN PROF. LORENTZ ugu is, is een eeuvuuuige geaeuksteen ge mutst. De tuscupue tuiut: neuunk An.ome •orentz, 18 Juli 1853. EEN JUBILEUM. Heden herdenkt ile neer tl. VV. v. d. Brink en uug waarop uij 4U jaar lil utenst was uij e ueuieemeieinignig. tiet zal uezeu juu.mris, die bij vele Am- emineis vuur ue uuisueur Ue gjut al zal neb en scnuon geve>-gu, up Uezeu ieesniag niet au belangstelling DE RAAD AAN 'T VERGADEREN. In den Raad werd behandeld liet voorstel n t zuuU bescluKuuur te stenen voor hel ge iii van vuoriicijung en leiding door uen uooldingemeur bij uen dienst vau Publieke VverKeu, ciiei van de aioeemig bestralingen e Amsterdam, bij tiet vernieuwen en v<-ur nen van een z.g. modern wegdek van de /ooruaaiuste verkeerswegen in deze ge De lructieleider van de roomsch-katholie-. ken, de heer IJ sselmuideu, was .an meening, dat dit voorstel opnieuw bewijst dat b en W. geen vertrouwen nebbeu in He- newerken. Laten B. en W. eens onder zoeken waar de zaak hapert en dan niet aar uen om eens andere maatregelen te nemen. De heer Uziuga (v.b.) acht de door B eri W. gevolgde methode langzamerhand on houdbaar. l voorstel werd aangenomen met een stemmen verhouding van 223. De voorzitter heelt aan 't begin der zitting meegedeeld dal B. en W. in de volgende Raadsvergadering prae-advies zullen uitbien gen op de motie van den heer Brogman (comm.), over de verwijdering van „de Tri bune" uit de leeszaal. Verder deelde hij mé de dat B. en W. geen bezwaren hebben legen de instelling van een commissie welke zal hebben te rapporteeren over het vraagstuk: eigen beheer of aanbesteding. Op zijn voorstel benoemde de Raad tot le den dezer commissie de heeren Nyenhuis, Den Boon, Ozinga en IJsselmuiden; als voor zitter zal wethouder Bakker optreden. 't Natuurschoon komt In gedrang wanneer aan don Healbergherweg op den Braam berg straks de centrale u.l.o-school zal gaan verrijzen, voor den bouw waarvan de- Raad gistermiddag een bedrag van f 275.700 beschikbaar heeft gesteld. Wethouder Bakker (v.d.) kon niet veel inbrengen tegen bet betoog der heeren Goed hart en Van Munster, die het natuurschoon d,oor dezen bouw zagen bedreigd. Slechts ad viseeren om 't voorschot aan te nemen - wat ook is gebeurd omdat er maar één maand tiid is voor de gunning. Zonder discussie en zonder h. st. werd hei voorstel.van B. en W. aangenomen om eer» geldleening len bedrage van f 100.000 te ver strekken aan de N.V. tot keuring van elee troteehnische materialen te Arnhem, ter voorziening is een gedeelte van de kosten van aankoop van het Westelijk gedeelte van het landgoed „Den Brink" aan den Utrecht- schen weg. Voorts ging onder den hamer door het voorstel van B. en W. om f 66.718 beschik baar te stellen voor een nieuwe gemeente- bewaarschool op den Schuttersberg. Conform het voorstel van B. en W. Is be sloten tot het toekennen van een vergoeding uit de gemeentekas aan het bes'uur der ver eeniging tot bevordering van Chr. onderwijl te Arnhem wegens boventallige leerkrachten aan de school voor gewoon 1. o. aan het Roermondsplein no. 32. Kerknieuws. ling te Pea radja in de Bataklanden over „De nawerking van het vroeger heerschende hei dendom in de Chr. Batakkerk en de bestrij ding ervan". De belangrijke verschijnselen op zendings gebied behandelen: Dr. Mott over de wereld situatie, Dr. Mott over de home base, de kerkorde op Oost Java, de Thinto-cultus in Japan, de Ashram-beweging in Britsch-lndië, en Dr. Henry Beets over het besluit van de Gereformeerde Synode. De afdeeling sluit met literatuur-aankon diging. Ds. D. J. B. A11 a a r t, tijdelijk te Voor schoten, beroepen missionair predikant bij de Geref. Kerk van Amsterdam voor den dienst te Djogjocarta, hoopt in November a.s. naar zyn arbeidsveld te vertrekken. Dr. J. Berg. voorheen missionair arts te Waikaboekak (Soemba), thans verblijven de te Groningen, heeft de benoeming als zoo danig aan het Geref. Zendingshospitaal te Wonosobo (Java) aangenomen en hoopt 1 Mei a.s. per s.s. „Marnix van St. Aldegonde" van Genua af te reizen. Dr. J. J. Miedema, arts te Nijkerk. zoon van Ds. J. J. Miedema te Groningen, heeft de benoeming tot missionair arts aan het Geref. Zendingshospitaal te Poerbolinggo 'Java) aangenomen. Dr. L. W. V o g e 1 e s a n g, miss. arts aan het Geref. Zendingshospitaal te Poerbo linggo. d'e ernstig ziek was, wordt weer be ter. Er is een gunstige verandering ingetre- Mej. E. Meinders, hoofdverpleegster in het Zendingshosnitaal te Kehoemen, komt met verlof naar HoLand. Voor haar is plaats besproken op de „Prins der Nederlanden" die 25 April van Batavia vertrekt. Mei. H N i e b o e r, die' geruimen tijd als hoofdverpleegster werkzaam was in het Zendingshospitaal te Poerworedjo, heeft we e-ens voorgenomen huwelijk den dienst der Zending verlaten. De heer H. M e y e r i n k, directeur der Chr. Hollandsch-Inlandsche Kweekschool te SjIo (Java), met verlof in ons land, heeft voorloopig zijn adres te Hummelo (G.) Schoolnieuws. Voornaamste Nieuws. (hlz 1) Opening der Ambachtschool „Overveluwe'* te Harderwijk. (hlz 2.) De herdenking van het Jubileum van den Geref. Bond. Koning Alfonso heeft geen afstand gedaan maar is vertrokken in afwachting van de gebeurtenissen. Weer gifgassen in het Belgische Maasdal, (blz. 5) De overbrenging van de slachtoffers van de Noordpool. Zware pakhuisbrand te Amsterdam, (blz. Contact-commissie ingesteld voor de cul- In aansluiting op wat wy gisteren reeds me dedeelden aangaande het vijftig-jarig bestaan van het derde regimennt veld-artillerie, kun nen wy nog vermelden, dat 's middags in „Concordia" door Overste Quarles van U" ford een receptie werd gehouden, en dat er avonds een feestmaaltijd werd aangericht, waaraan ook de Prins deelnam. Op het Chassé-terrein hadden verder oefe ningen e.d. plaats welke door Minister Deckers werden bijgewoond. Deze was vergezeld van luit. kol. baron van Vorst tot Voorst en kapi tein van Weel. DEVENTER DS. P. GROOTE. Ds. P. Groote, em.-predikant der Ev. Luth. Gemeente te Amsterdam, mag 3 Mei a.6. den dag herdenken, dat hij vijftig jaar geleden zich verbond aan de Gemeente van Deven ter. Nog s'eeds leeft het werk en de persoon van Ds. Groote in de Luth. Gemeente van Deven'er voort, weshalve hij op genoemden datum nog eens voor deze gemeente hoopt op te treden, teneinde een gedachtenisrede te houden. Luchtvaart LUCHTVRACHTVERKEER OP INDIE De Koninklijke Luchtvaart Maatschappij heeft met da andere Europecsche Luchtvaart maatschappijen een regeling getroffen voor de verzending van luchtvrachtgoederen naar Ned. Indië en naar de andere langs de Indië- route liggende plaatsen, waardoor dus vanaf alle luchthavens van het Europeesche lucht net vrachtverzonding op de Indië-lijn moge lijk is. De zendingen worden hetzij via Am sterdam, hetzij via Boedapest, verzonden. HET ZESTIENDE INDIE-VLIEGTUIG Hedenmorgen te half 7 is het 16e post vlieg'uig naar Indië vertrokken. Het heeft 208 K.G. post en 26 K.G. lading aan boord. NED. HERV. KERK e roe pen: Te Gouderak, W. Rijnsburger te Polsbroek. Te Oldebroek, J. Lekkerkerk te Molenaarsgraaf. ngenomen: Naar Voorburg (2de pred.-pl.), A. Hoekert te Reitsum. Naar Beekbergen (als hulppred.), cand. L. Buenk te Zeist. Bedankt: Voor Wierden (toez.), J. E. Klo'mp te Ede (G.). CANDI DATEN TOT DEN H. DIENST Cand. J. R. Sy brandy, van Stiens, be roepen predikant bij de Geref. Kerk van Zwartebroek, is in de Woensdag gehouden vergadering van de Classis Apeldoorn na pe remptoir examen met algemeene stemmen toe gelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. R. de Jager hoopt van de Geref. Kerk te Nunspeet afscheid te nemen Zondag 28 Juni a.s. en Zondag 5 Juli d a.v. te Ameron- gen intrede te doen, na bevestiging des mor gens door Dr. J. J. Berends, van Veenendaal JUBILEA Ds. J. van der Vlugt, geestelijk ver zorger aan de stichting „Vrederust" te Ber gen op Zoom, hoopt Woensdag 2*2 April a.s. zijn 25-jarig ambtsjubileum te vieren. Ds. vai der Vlugt werd 31 Dec. 1881 te Kampen geboren, studeerde te Leiden en werd in 1905 eandidaat in Overysel Op 22 April 1906 deed hij zijn intredp te Vrouwepolder, vertrok in 1909 naar Nieuw-Buinen, welke Gemeente hij in 1912 met Stadskanaal ver selde. *In deze groote gemeente heeft hij geveer 10 jaar gearbeid en werd 12 Maart 1922 geestelijk-verzorger van de stichting „Vrederust". Het zal Ds. van der Vlugt op 22 April ker niet aan belangstelling ontbreken. Zoowel in zijn vroegere Gemeenten als door vele oud patiënten en vertrokken personeel wordt met veel waardpering over zijn arbeid gesproken,1 terwijl op de stichting zelf ook deze dag niet| onopgemerkt zal voorbij gaan. KERKERAAD OF KIESCOLLEGE? Lunteren. Verkreeg by de eerste stem ming het Kiescollege de meerderheid, de uit slag van de noodig geworden nieuwe stemming is, dat de Kerkeraad met 59 stemmen in de meerderheid kwam, KERK EN BOLSJEWISME Het secretariaat van den Volkenbond heeft i eer? brief ontvanger, van Dr. F. J. Krop, van Rotterdam, waarbij deze namens een aantal vertegenwoordigers van de Protestantsche Kerken van Duitschland, Engeland Oosten rijk, België, Finland, Frankrijk, Neder land, Zwitserland en de Baltische landen protesteer1" tegen verschillende practyken van de bolsjewisten. OFFERS VOOR DE KERK Eerige kleine Luthersehe Gemeenten in Roe menië hebben, naar het „Hbl." meedeelt, ta- baklooze, alcohollooze, vleeschlooze en meel- looze Zondagen voor haar leden ingesteld ten einde haar voortbestaan financieel mogelijk te maken. Commissies van vrouwen zorgen er voor, dat het bespaarde geld ter juister plaat se terecht komt. ZENDING. West-Soemba. Het verslag over 1930 van de Zending der Geref. Kerken op West- Soemba (post karoeni) vermeldt o.m. dat in 1930 met 6 helpers meer werd gearbeid dan aan het eind van 1929. Dat echter nog niet op de gèwenschle wijze kan worden gewerkt, kan bujken int het lelt, dat er op de 107.000 inwoners van Wesi-Soemba, die uren ver van elkaar wonen, slechts 10 evangelisten zijn, terwijl men met colportage nog niets kan beginnen. Gedoopt werden 167 personen, waarvan 82 kinderen. Het aantal gemeenteleden steeg van 758 in 1929 tot 915 eind 1930, waarvan 547 belijdende. Deze Christenen zijn verdeeld over 10 kringen, waarvan er één dit jaar geformeerd is. Moeilijke zaken bij de leiding der gemeen- n waren het afgeloopen jaar vooral het eten van ofiervlecsch en het aangaan van een tweede huwelijk, terwijl de eerste viouw nog leeft. In de gemeenten is nu, daar forsch optreden ter voorkoming van verdere uitbrei ding van dit kwaad noodzakelijk is, bekend gemaakt, dat zij, die er een tweede of derde vrouw bij nemén, automatisch zich zélf af snijden (of ontdekken) van de gemeente. Verblijdend is het verschijnsel-dat in eiken kring zich stpeds meer een vaste kern begint te vormen, zoodat zich de eerste beginselen van Christelijke adat ontwikkelen. Op verzoek der Christenen zelf werden In enkele gemeenten oogstdankfeesten inge voerd: want beter dan het niet aan te beve len „vervormen" van heidensche feesten in Christelijke, wordt geacht, geheel nieuwe feesten in te voeren, die er intusschen bij de Christenen gemakkelijk ingaan. Tijdschrift voor Zendings we ten sell a p. liet Tijdschrift voor Zenumgs- we.enschap „Mededeelingen" opent zijn 75en jaargang met een artikel van den tegenwoor- digen eind-redacteur Ds. Joh. Rauws, ovei zijn beide voorgangers in die 75 jaren, den heer J. C. Neurdenburg en Prof. C. Poensen. Het was in 1857, dat op initiatief van den toenmaligen director van het Ned. Zend. Gen de eers.e aflevering verscheen. Het was in zonderheid de bedueling uit dagboeken, ver slagen en brieven van de zendelingen be langrijke mededeelingen en üesch juwingen op te nemen. Langzamerhand zijn die echter meer op den achtergrond geraakt en allerlei actueele artikelen op het gebied van zen- dingswetenschap kwamen op den voorgrond. De redactie zoekt naar een weg om aan de verslagen van de zendelingen weer meer ruimie te verschaffen. Daarna is opgenomen de rede van Dr. J. H. Oldham, gehouden op de Alg. Zend. Confe rentie van 1930 over: „The christianizing and unchristianizing of the world". Daarop volgt het slotwoord, dat op die conferentie over Gireren vertrok het m.s. Nijverdalvan Salomons Shipping van Rotterdam naar dat onderwerp gesproken werd door Dr. F. J. Londen en opende hiermede een nieuwe liln op de Britsrhe hoofdstad De schepen zullen 1-okkema, rector van de Ned. Zendingsschool voornamelijk worden gebruikt voor groente- en fruitverroer van het Westland naar d Verder schrijft de lieer O. Marcks, zende- Covent Garden Market in Londen, Een foto van de A ij verdal" HOOGER ONDERWIJS NED. H ANDELSHOOGESCHOOL TE ROTTERDAM. Op den tweeden Handelshoogeschooldag op 25 April a-s. zal Prof. Dr. N. J. Polak spreken over: „Aetivismen in en om de naamlooze vennootschap". «w® MIDDELBAAR ONDERWIJS AMBACHTSONDERWIJS. Te Harderwjjk werd Woensdagmorgen onder zeer groote belangstelling door Minis ter Mr. J. Terpstra geopend de Ambachts school „Overveluwe". De voorzitter der vereeniging, de heer J. de Jong Saakes, burgemeester dezer ge meente, herinnerde er in zyn openingswoord aan, dat Harderwijk reeds van oude tijden her bekend stond als een centrum van onder- wys, getuige de voormalige Latijnsche School, liet latere Nassau-Veluwsch Gymnasium en de Academie, welke laatste geleerden als Boerhave en Linnaeus voortbracht. Ook thans houdt Harderwijk, door zijn uitmun tend Christelijk Lyceum, dat leerlingen trekt uit geheel ons land, door de Vakschool voor Meisjes en door deze Ambachtsschool zijn roem als onderwijs-centrum hoog. Spr. bracht 'dank aan allen; die tot ver wezenlijking van de school hadden bijgedra gen, inzonderheid aan den Secretaris der Vereeniging, die gedurende ruim 12 jaren het secretariaat belangeloos waarnam. Hierna sprak de Minister, die den arbeid van vele jaren de Vereeniging werd reeds in 1914 opgericht om tot stichting der school te komen, thans zag bekroond. Hij bracht dankbare hulde ^ar. den vroegeren voorzitter der vereeniging, wijlen Burge meester Kempers, die veel voor de oprichting der school heeft gewerkt^ en hy wenschte het Bestuur, den Directeur en liet overige per soneel, alsook de gemeente Harderwijk gedeelte der Veluwe van harte geluk met deze school. Hij hoopte, dat zy door het goede technisch onderwijs^ldat hier verstrekt zal worden, met Gods hulp, vele jonge lieden tot zegen mag zyn. Hierna werd het bestuur gelukgewenscht door Ir. Houben namens de Generale Com missie Zuiderzeesteunwet; door den Voorzit ter van de Vakschool voor Meisjes; door den Garnizoens-Commandant; door den Directeur der Ambachtsscholen te Apeldoorn en te Amersfoort; door den Burgemeester van Er- melo; door den Voorzitter van het Bestuur van het Christelijk Lyceum en door den Voorzit ter der Vereeniging voor Chr. Onderwijs. De Vooraitter sloot daarna deze plechtig heid, waarna de genoodigden gelegenheid kre gen het gebouw te bezichtigen. Dit kwam tot stand onder den architect Kok en mag mede een sieraad voor Harderwijk heeten. Het werd gebouwd aan de Stationslaan naast de Vak school voor Meisjes. Heden 16 April ving het onderwijs In de school aan, met 47 leerlingen. LAGER ONDERWIJS ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Zwolle, mej. A. Orie te Lemelerveld (O.). N ie u w-Vennep (hoofd J. A. v. Arkel), mej. E. J. P. Homburg te Bloemendaal. RECHT IS RECHT Te G 0 u d a in het stadsdeel Korte Akkeren 4 de Ned. Herv. Schc' tech komen. De Kroon heeft thans bepaald, dat de ge meente Gouda alsnog haar medewerking moet verleenen voor den bouw van die School, zoo dat Links de stryd ook hier weer heeft moe ten verliezen. SCHOOLJUBILEUM Te Dieren heeft de Chr. School haax 40-jarig bestaan herdacht met een school feest voor de kinderen; een openbare avondsamenkomst, waarin Ds. J. Barbas, Hengelo (G.), een herdenkingsrede uit sprak; en een meer besloten vergadering van ouders en leden der Schoolvereeniging. ïn laatstgenoemde samenkomst hield Us. J. L. C. Krevt, van Diereu, een feestrede- De neer G. Hanskamp sprak als de eemg overgeblevene van de schoolstichters. Ver der hebben o.m, het woord gevoerd de heer L. van Koeveringe, hoofd der School; C. van Elten, onderwijzer; en B. van Nes Czn., bestuurslid. VEREENVOUDIGDE SPELLING. Naar de Vereeniging tot Vereenvoudiging van onze Spelling mededeelt, heeft een groep van 25 hoogleeraren, die de vereenvoudigde spelling toepassen, zich gewend tot hun arnbt- genooten in Nederland om hen op te wek ken, tot de praktijk van die spelling over to gaan, èn voor particulier gebruik, èn in publicaties. EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS. [CeUhoiz.GC Rilksu 1 oenmakers to NIEUWE LIJN OP LONDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1