TWEEDE BLAD PAG. 5 Kerknieuws.. CHR. GEREF. KERK Twee til: Te Amsterdam-West, W. Byli veld te Haarlem-Centrum en W. Kremer I Kornhorn. Te Rijnsburg, W. Bijleveld te Haarlem-Centrum en A. H. Hilbers te En- Beroepen: Te Sassenheim, K. G. var Smeden te Haarlem-Noord. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Giessendam, J. Fraanje te Barneveld. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Vianen, H. S. van Ryi te Hooge Zwaluwe. Aangenomen: Naar Velsen, J. Th. Meyer te Gendt ca. (O.B.) EVANG. LUTH. KERK Aangenomen: Naar Haarlem, G. J. Duyvendak ta NaardenBussum. GEREF KERKEN Beroepen: Te Nieuw Weerdinge, J. van Raalte te Laar (Graafschap Bentheim in Duitschland). AFSCHEID. BEVESTIGING. INTREDE D s. P. Bos, Geref predikant te Stad; kanaal, heeft Zondag 1.1., wegens verkregen emeritaat afscheid genomen van zijn Gemeen te, na ecu diensttijd van ruim 37 jaren, f rende welke hij steeds zijn eminente krachten aan het Noordon des lands heeft gegeven. Ds. Bos werd geboren 5 Sept. 1870 te Meeden, als zoon van den bekenden Ds. T. Bos, die o.a. te Dokkum stond, en in critieke jaren van de Tbeol School ie Kampen, zich doze inrichting zulk een bezield voorvechter betoonde. Nadat Ds. P. Bos in 1803 zijn studie te Kampen met de candidaatsbul had zien be kroond. werd hy 5 Nov van dat jaar te Zuid- brook bevestigd, welke Gemeente hij na viei jaar verliet voor die te Ten Boer, om vandaar in Mei 190b naar Delfzijl te gaan; deze plaats verwisselde hij 23 Juni 1918 met Winsum, van waar hy 27 Maart 1921 vertrok naar zijn te genwoordige Gemeente, welke hij dus juists 10 jaren heeft mogen dienen. Ds. Bos heeft leven vol activiteit achter den rug, op r dan éér. terrein. Meerdere malen was hij lid van de Part. Synode van Groningen, die nog afvaardigde naar de laatstgehouden Oen. Synode ie Arnhem, welke hij echter om toestand van zyn gezondheid niet kon bijwo- Ds. Bos bekleedde voorts in Classis en prov. verschillende kerkelijke deputaatschanpen. Hij is vertier voorzitter van de Chr. H.B.S. te Stadskanaal en van de Vereeniging tot Chr. Liefdadigh-lid te Wageningen. Van de Theol. School te t ampen is hij curator. De regeering benoemde hem tot Ridder in de Orde Oranje-Nas: au. December 1930 zal Ds. Bos zich genoodzaakt om gezondheidsredenen emeritaat aan te vra gen, hetwell hem op de meest eervolle wijze werd verleer il Het valt predikant en Gemeen te niet gemakkelijk, van elkaar afscheid te men, dzar ii de tien verloopen jaren menige band werd grlegd. Nadal reels verleden week een afscheids bijeenkomst ras gehouden, heeft Ds. Bos gelijk wi zeiijcn, Zondag 1.1. ook in den dienst des Wocrds afscheid genomen. Gelijk vernacht kon woiden, was het kerkgebouw overbezet. Ds. Bos hie H eer predikatie over Numeri (27 15—17 -,')e bede om een herder over de kudde d is H pren". Daarna volgden de ge bruikelijke to »spraken. Deze werden op harte lijke wy :e bi nntwoord, allereerst door ouder ling K. Hos, namens de Gemeente; deze wees er op, d it D: i Bos de geschikte man was ge bleken om I- riling te geven in de Gemeente van Sta Iskamal, aan welker opbouw hij ook door zy pr (diking zoozeer hpeft mogen ar beiden; hij xnrzocht den vertrpkkenden predi kant stannde toe te zineen Psalm 121 4. Ver volgens werden hartelijke wooi-.en gesproken door D t. A. Schouten, van Stadskanaal Pekelde (weg, namens de classis; Is. H. Drost, vai Nieuw-Buinen, namens genabuur- de kerlen; door Burgemeester P. Be»g- m e ij e r, n imcns de burgerlijke gemeente, terwijl Ds. S. W. Bos, van Leeuwarden, als broede vai Ds. Bos, namens de familie sprak en liet toeringert Psalm 72:11. Ds. Bos is voornemens zich metterwoon te Groningen te vestigen. Earid C. M. van der Loo, van Den Haag, werd Zondag jl. bevestigd bij de Geref. Kerk van Appelscha, door zyn schoonvader, Ds. Joh. Jansen, van Wierden, met een pre dikatie over Jeremia 1 :610; na de beves tiging Tierd toegezongen Psalm 134:3. Des middags deed Ds. van der Loo zijn in trede, het Woord bedienend uit Ex. 4 12, :„Gods zending onherroepelijk tegenover be svaren van Mozes", waarbij hij achtereenvol- 5 er op wees, hoe God den gezondene 1. handhaaft; 2. bijstaat en 3. onderricht. Toe- lipra'/en werden gehouden door ouderling J. Daling, namens den kerkeraad. door Ds. J. S. Schzafsma, van Gasselternyveen namens de da /sis Assen, en doer Ds. J. Dijkstra, van Hr/ilerwijk als consulent. Gezongen werd nog P/alm 122 3. Ds. J. KRAAIJ. Naar men ons meldt, is Ds. J. Kraay, Ned. Hervormd predikant te Oldebroek, dermate ongesteld, wegens ernstige hartaandoening, dat voor ecnige maanden de hulp van de tingpredikanten is ingeroepen. De patiënt maakt het heden naar omstandigheden redely k wel. JUBILEA Ds A. Groenewepen, em.-predi kant van d Geref. Kerk te Woudsend, zal den eerste;-: Paasrhdag mogen herdenken, dat hïi vooor 40 jaar in het ambt werd be- ~»s. Groenevves-cn werd gebeden 13 Dec 1856, werd in 1890 cand t. d. H. D. op art 8 en deed 5 April v:in het volgend jaar zijn intrede hij de Geref. Kerk te Woudsend (Fr.) Na 19 jaren aldaar werkzaam te zijn ge weest, 7.as hij zich genoodzaakt, om ge- zondheidsredene. emeritaat aan te vragen hetwelk hen. op de meest eervolle wijze Werd verleend, ingaand 1 Sept. 1910. Ds. Groenewepen woont tegenwoordig te Charlois (Rotterdam), en dient sedert Mei 1925 iederen Zondag de kleine Geref. Kerk te Ahbenbroek. DUITSCH PREDIKANT TE ROME. De vele Nederlanders, d;e op hun reizen in Italië de Duitsch-Evaneelische Kerk te Rome en Napels hebben leeren kennen, zullen met belangstelling vernemen, dat de predikant, dien zij er zoo vele jaren hebben gekend, Dr. Schubert, thans opgevolgd is door den predi kant Watcher, van Stettin-Kiickenmühle. Deze heeft Zondag zijn intrede gedaan. RAAD VAN BEHEER er vergadering van de afdeeling Gelder land van de Verecnirring van Kerkvoogdijen in de Ned. Hervormde Kerk deelde de Voorzitter mee, dat de aanslagen van den Raad van Be heer verhoogd zullen worden. Reeds vóór deze mededeeling bracht de Voor zitter ter kennis van de vergadering, dat het Hoofdbestuur besloten had niet aan het ver zoek van de Kerkvoogdij te Zalt-Bommel re voldoen, om op de a.s. algemeene vergadering ,de Raad van Beheer" op den agenda te brengen. Wel heeft genoemde Kerkvoogdij een bespreking met den Raad van Beheer gehad, ook heeft er op 13 Maari jl. te Utrecht een samenspreking van drie leden van het Hoofd bestuur met den Raad van Beheer plaats ge had. Er zyn toen drie punten behandeld, waar van een verslag in h«t orgaan zal komen. Als gevolg var de discussies, die op do eerste mededeeling volgden, werd besloten den Raad van Beheer uit te noodigen, in de a.s. najaarsvergadering te komen. Een der aanwezigen wees nog op het goede dat er in ligt. als de Raad van Beheer boog aanslaat. Er bestaat een schuld, die in dezen op de Kerkvoogdyen zelf rust. Dr. Julius Garret, die in 1924 tot bisschop in Bolivia werd benoemd, is tijdens zijn reis, die hij maakte naar Rome tot het bezoeken van den paus, in die stad overgegaan tot het Pro testantisme, Hij is sinds 1930 predikant bij de Protestantsehe Episcopale Kerk in Amerika. WIJDINGSURE BIJ DEN TABERNAKEL Op Woensdag 1 April a.s. (Stille weck) des avonds 8 uur hoopt Ds. A. Klinkenberg JAzn., predikant bij de Herst.-Exange. Luth. Gemeente te Amsterdam, een „wijdingsure" te houden hij den Tabernakel in het Bij- belsch Museum. Hemonvlaan 19 A te Am sterdam. Afgewisseld door gewijde zang. Toegangsbewijzen zijn n f 0.25 per persoon \ooraf te verkrijgen adres: Bureau voor In wendige Zending, Stadhouderskade 137. te lefoon 20410 en voorzoover nog plaatsen be schikbaar zijn, 's avonds aan de zaal. TEGEN KALENDERHERVORMING. Te Amsterdam heeft in een bijeen komst in de vergaderzaal van de Ned. Israël Hoofdsynagoge het comité van actie ;oor het petitionnement tegen Je kalender hervorming aan de Kerkbesturen der beide Israëlietische Gemeenten de verzamelde hand- teekeningon overhandigd. Het petitionnement bevatte ruim 35000 handteekeningen. ZEVENDE ALGEMEENE ST'JDFNTEN ZENDINGSCONFERENTÏE Van 9—14 April hoopt de Duitsche „Stu- dentenbund für Mission", voor de zevende maal zyn vier-jaarlijksche bijeenkomsten te houden in Halle a. S. Bedoeling van deze bijeenkomsten is, om elke studentengeneratie tenminste één maal in nauwer contact te brengen met de Zen ding en haar werk. Hiertoe worden dan alle studenten van alle universiteiten uitgenoo digd. Als hoofdonderwerpen staan ditmaal op 't programma: lo. Het uitsterven der primitieve religies en de taak der Zending aan haar, door Dr. Gutmann. 2o. De huidige toestand in den Islam en de beteekenis daarvan voor de Zending door Dr. Simon. So. De religieuze toestand in het tegen woordige Indië en de Zending door Prof. Schermers. 4o. Het waarheidsgehalte der niet-christe- lyke religies door prof. Althaus. Verdere onderwerpen zijn o.a. Ras en Zen ding, Vrouwen-Zending. Het Christusbeeld in Indië, De crisis in de Chineesche Kerk enz De ochtendvergaderingen zu.len geopend worden met 'n Bijbellezing door de bekende Pastor H. Liijé, de secr der D.C.S.V. over: Paulus als Zendingsprediker. Ook Nederland zal vertegenwoordigd zijn op deze belangrijke conferentie en wel door 'n 40-tal academici en oud-academici. De reis zal geschieden onder leiding van Dr F. L. Bakker, van Djocja. Op de heenreis zal o.a 'n bezoek gebracht worden aan de bekende Stichtingen van von Bodelschwingh te Bethel-Bielefeld op de thuis reis aan de Wartburg, Eisenach etc. ongetwijfeld 6traks behooren tot een van die waardevolle ..stukken" in het archief van een oud-student, die zoo wonderlijk in staat ziin, niet uit te enreken «temmingen te wekken bij het doorleven van vroeger LAGER ONDERWIJS HOOFDBENOEMINGEN. Kamerik bij Woerden (Geref. Schooi, loofd B. Rienstra), G. J. van Nee, 1ste oud. te Weesp. Totaal 61 soil. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. F ey e n o o r d (2de Bogermanschool, tijde lijk gevestigd Overysselschestraat 49 b, hoofd J. van Vliet), mej. J. van Beveren, onder wijzeres te Pernis. Voor vast. Ing. 1 Juli. Aang. Ti el (Julianaschool, hoofd P. M. Ger- ritse), J. Bijl te Rynsburg. Voor afd. L. O. [ng. 1 Mei. Utrecht, mej. M. H. van der Laan te Apeldoorn. Apeldoorn (buurtschap Wenum, hoofd P. T. Maaskant), W. Geursen te Rotterdam ('ind. Juliana van Stolbergschool). Noor d-B e r g u m, E. Smedinga te Veen- wouden. Maarsseveen, mej. C. H. Stoet te Aagtekerke. Tng. 1 Juli. Ee, Fr. (Herv. School), mej. E. van den Herberg te Anium. Als kw. met akte. Steenwyk (Herv. School), mej. H. Kleistra, aldaar. Voor nutt. handw. Drachten (Oosteinde, hoofd G. C. Ho- man), mej. T. Turkstra te Dokkum. Aang. CHR. VOLKSONDERWIJS Tot inspecteur der Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs (Hervormde Scholen) voor Twente is benoend Ds. J P. A. Ie Roy, pre dikant der Ned. Herv. Gemeente te Almelo. CHR. SCHOOL TE LEMMER. Op de jaarvergadering van de Vereen, voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Lemmer bleek uit de mededeelingen der schoolhoofden over den stand van zaken, dat er om de zaak- Schurer niet meer dan 12 leerlingen aan de 1 school zyn onttrokken en dat er nu nog 198 leerlingen zijn en er voor April a.s. nieuwe ziin ingeschreven. Het aantal leden dat om genoemde kwestie bedankte, bedroeg EEN AARDIG PAAR Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. By Kon. besluit is bekrachtigd de benoe ming van Prof. Dr. Conté R. Bian- hi Badinelli tot bijzonder hoogleeraar oor den leerstoel vanwege het Groning*che Universiteitsfonds aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de oude Grieksche en voor-Aziatische Archeologie ~)e nieuwe hoogleeraar is in 1900 te Siena Toscane geboren. Hij heeft tot 1923 aan de Universiteit te Rome philosophie gestu deerd. Zyn voornaamste werken zyn „Olu- sium", onderzoekingen over deze stad, ver schenen in 1925; „Opgravingen in Govana", verschenen in 1929 en een archeologische itias van Italië. Hij is werkzaam geweest ian de Universiteit te Cagliari en aan die te Pisa, .aan welke laatste hij nog verbonden is n voorleopig nog verbonden blijft. Hy houdt zijn voorlezingen in het Duitsch en is daar mede reeds begonnen. In den 'oop van de •olgende maand zal hy zyn intreerede houden PROF. Dr. B. SYMONS. De Senaat van de Rijksuniversiteit te Groningen heeft den oud-hoogleeraar Prot. Dr. B. Symons, die een halve eeuw geleden hel professoriaat aanvaardde, een brief mei gelukwenschen gezonden, herinnerend aan zijn groote verdiensten voor de weten schap, in het bijzonder voor het onderwijs. Ook herdacht de Senaat de adviezen, die deze van Prof. Symons heeft ontvangen ge durende de vele jaren dat hij deel uitmaak Ie van den Senaat. De letterkundige facul teit van de Groningsche Universiteit heeft Prof. Symons .die zich aan alle huldebe toon heeft onttrokken, een brief in denzelf den geest gezonden. 8. S. R. Het Maart-nummer van het orgaan der S. S. R. verscheen als een lustrum-nummer. jrband met het in Februari gevierde 9e lustrum der Societae. terwijl het zich boven dien aandient als een pseudo-Annuariuin. Het is een keurig en smaakvol uitgevoerd nummer, en beva mooie foto's van 't Unie bestuur, de lustrum viering en van Pr »f Dr A. Noordtzij en Dr. H. Colijn; ook maken de vele geestige teekeningen het doorlezen fot een genot. Opgenomen zijn de jaarrede van den afgetreden Uniepraeses. den heer P. van Loo. verder een verslag van Je histrumrede van Z.F.xc Dr. H. Golijn, en van Je huishouirlijke vergaderingen. 1e venslagen van d' verschillende afrieelingm. telkens gevolgd door voor ingewijden onae ijfpld levenswijsheid orakelende varia Niet het minst zal dit nummer echter wor den gewaardeerd om de geestige ..exprpseu-s van lustrum impressies", terwijl ook ve'en rnet dankbare instemming zullen lezen wat er wordt eezegd van ..Tans" en „Tjad" Voor ieder Unielid. vooral voor hem die de lustrumviering meemaakte, zal dit nummer „EFFATHA" TE VOORBURG. De vereeniging „Effatha", Chr. Instituut voor doofstomme kinderen, te Voorburg, zal Woensdag 6 Mei a.s. haar 42e algemeene vergadering houden in het gymnastieklokaal van „Hoekenburg", Hoekenburglaan 45 te Voorburg, aanvang half elf voorm. De agenda vermeldt o.m. verkiezing van een hestuursFd wegens periodieke aftreding van Ds. C. Lindeboom, die herkiesbaar is; Ds. Mr. W. S. de Vries te Voorburg zal een slotwoord spreken. Na de koffietafel na afloop der vergade ring, zal een openbare les worden ge- gevv in „Hoekenburg", terwijl ook werk van leerlingen zal worden tentoongesteld en verkocht. VOORLOOPIG GEEN CHR. DOOFSTOMMEN- INSTITUUT TE SOLO. Daar het door de steeds slechter wordende financieele toestanden in Indië nie moge lijk is binnen afzienbaren tijd een Chrisle lijk Deofstommenin&tituul te Solo op te rich ten, zal de heer Timmer a.s. Mei nie Ver trekken. Hij blijft aan „Effatha" te Voor burg verbonden. SCHOOLARTSEN Van het schoolartsendistrict Lek en IJs «el is het eerste verslag verschenen. Dr. P Vermet, van Lekkerkerk, derit daarin mee. dat bij dezen dienst aangesloten zijn 23 Openbare en 10 Bijzondere Scholen voor ge woon lager onderwijs. 4 Scholen voor u.Lo. en één Fröbelschool (te Lekkerkerk). Nog 12 Bijzondere Scholen en enkele Bewaar scholen staan er buiten. Tot nu toe zijn volledig onderzocht 1600 kinderen, waarvan 1470 van Lagere Scholen. Omtrent 1400 van deze laatste categorip worden nadere bijzonderheden betreffende de uitkomst meegedeeld. De algemeene cijfers toonen aan, dat meer controle op ziekte-toestanden zeker geen luxe is en dat het grootste deel der ziek ten reeds vóór den schooltijd valt. Daarom dient de volle aandacht te worden gewijd, behalve aan het geneeskundig schooltoe zicht, aan de oprichting van kleuter-consul latiehureaux. Betreffende den algemenen lichamelijken toestand komt de schoolarts tot de volgende cijfers (1400 onderzochte kinderen) 650 of 17 pet. goed. 147 of 10.5 pet. ruim voldoen de, 492 of 35 pet. zeer matig, 83 of 6 pet. slecht en 18 of 1.5 pet. zeer slecht Te Zuidlaren besloot de Raad der Ge meente 4 jaren geleden, in combinatie met andere gemeenten een schoolartsendienst in te stellen Dit is mislukt, en nu was door Assen het initiatief genomen tot een samenwerking tusschen Assen, Eelde, Norg, Peize, Roden, Rolde Vries en Zuidlaren, waardoor de kwes tie van de schoolartsen thans weer in de Raad te Zuidlaren aan de orde kwam. Aangenomen werd een voorstel om dit punt van de agenda te verdagen tot betere tyden, en wel om principieele eri(of) financieele re denen. De schoolartskwestie is daar dus voor eerst tot een eind gekomen. CHR. LANDBOUWONDERWIJS. Te A m bt-H a r d e n berg (O.) zyn aan de Christelijke Landbouwwinterschool de openbare eindexamens gehouden. Het diploma der school kon worden uitgereikt aan de vol gende leerlingen: J. Breukelman, Heemse; J. B. Colenbrander, W. Feddes, D. ,T. Ormel (met lof), K. Salomons Lzn., W. Salomons Kzn., W. Wildeman, allen de Krim; A. G Dilling, Bergentheim; D. J. Habers, Ane (gem. Gramsbergen); G. J. Meilink Rzn. Hol theme (gem. Gramsbergen,) (met lof); H. J. Jans, Wielen (Duitschland); Z. Ricbte- rink, Brucht (gem. Ambt Hardenherel; G. Timmerman, Mariënberg (id.); B. Winter, Vriezenveen. Met 2 leerlingen, welke niet aanwezig konden zyn, wordt het examen voortgezet. Na de uitreiking der diploma's door den wn. directeur Ir. P. A den Engelse sprak de heer H. J. Bulten, van Blokzyl, enkele woor den ter nagedachtenis van Burgemeester Schuïte, tot aan zijn overlijden secretaris van de Commissie van Toezicht en van dank aan den vertrekkenden leeraar Ir. F. W. Honig. Door den oudleerling Joh. Weitkamp Jzn. werd gewezen op de groote beteekenis van goed vakonderwijs; vooral op later leef tijd leert men dit waardeeren. Namens het Gemeentebestuur van Grams bergen werden de leerlingen eelukgewenscht door Burgemeester van Riemsdijk, terwijl de heer Ir. J. Wind de geslaagden opwekte •'ooral lid te worden van de reeds vele leden lellende oudleerlingenvereeniging. Van hun belangstelling deden verder bliiken het lid van Gedep. Staten van Overijssel de heer J. van den Sande te Heemse; de Burgemee.ter van Coevorden, de loco-Burgemeester van Stad Hardenberg, de leden van het Bestuur der School, de Commissie van Toezicht, vele ROFFEL-RIJMEN. VERWISSELING tn de Eerste Ka Huizen krijgt z'n eigen zender Weer drie maanden in bezit; Huizen haalde 't korte golfje Voor den buurman uit de klit. Ongetwijfeld is die buurman Daar ook bijster dankbaar voor En komt nu de samenwerking Weldra in het goede spoor. Of de Avro moest niet willen Dat zou te betreuren zijn, Daar zij zich tot heden sierde Met een vriendelijke schijn. Als de samenwerking uitblijft Grijpt straks de minister in Om de orde op te leggen Aan het radiogezin. En dan regent het protesten, Wordt er zwaar geluistervinkt Tol het trotsche vuurwerk als een i Stroovuur in elkander zinkt. Deftig Holland laat zich kennen Van zijn allersmalste kant, En wij zitten met één zender. Voor het heele vaderland. (Nadruk verboden) LEO LENS In de Fröbelschool op de Nieuwe Keizersqracht te Amsterdam werd een cosluumfeesl gehouden. Alle bezoeksters waren 'f er over eens, dat vooral bovenstaand vaartje schattig en snoezig er uit zag. zitter der School, beëindigde het samenzyn met dank aan God. Van de eerste naar de tweede klasse zijn bevorderd 16 leerlingen. Twee werden niet bevorderd. ONDERWIJZERSSALARISSEN Actie tot verhooging. Het Bestuur dpr Ondcrwijs-Centrale heeft een open brief gericht aan den Raad van F inisters, waarin het „nog eens de motie ven uiteenzet, die de onderwijzers noodza ken om te volharden in hun actie voor een behoorlijk salarispeil; de ondeugdelijkheid aantoont van de gronden, waarop de regen ring haar afwijzende houding heeft verde digd en de gevoelens vertolkt, welke deze afwijzende houding van de regeering bij de onderwijzers heeft gewekt of versterkt". Resumecrcnde constateert het bestuur der O. C., dat de afwijzende houding der regee ring bij de jongste begrootingsdebattcn. speciaal t.o.v. de met nadruk naar voren gebrachte verlangens der onderwijzres, de hij hen bestaande ontstemming over achtei uitzetting in vergelijking met andere groe pen van rijkspersoneel opnieuw sterk heeft doen gevoelen; „dat de wijze, waarop zij in het overleg met de regeering zullen worden betrokken niet afhankelijk behoort gesteld te worden van het oordeel der ambtenaren-centrales, „dat, buiten eenig verhand met de huidige malaise, een opschuiving van de onderwij zers in de salarisschalen het eenig afdoen ■'■Id.-l is om in hun, uit maatschni.p lijk en onderwijskundig oogpunt,.onvoldoen de salarispositie verbetering te brengen'. nkelüke beteekenis ACADEMISCHE EXAMENS chn. Hoogeschool te Binge n. ngrd: voor werktuigkundig Ingenieur de - Ank.-i-smit, 1 If-n Haag; A. H Idem: R.' D. Bol lastricht; J A. L. H. Cordei Haarlem; J. v. DUren. -1 d. Lande.. -HÜPH Robbers Ezn.. Enschedé: voor electro-technlsch Ingenieur de heeren A. H. GUsbertl. Den Haag en B. Jederman. Idem. Rijksuniversiteit te Lelden. Ge slaagd: Geneeskunde, doct-ex.. de heeren J. Rotterdam: J B Thate. Vorden Wis- M. F. A. Matth. doct.-ex de da dük. rkundc. A. c idem. hoof. es J O. Wei .-.Jkken (met lof): Idem ifdvak dierkunde, doct.-ex.. de heer W. H. t lof): klem hoofdvak Wiskun- VVubbe te Vught. Theologische School ti Geslaagd: cand.-ex., de heer O. BINNENLAND. DIPLOMATIE AANBESTEDING VOOR DE TWENTE-RIJNKANALEN. Ten bureele van de Twente Rijnkana'er te Zutphen werd aanbes'eed het maker van een duiker en een tramhrug. heide van gewapend heton, en hel uitvoeren van b" komende werken, voor den aanleg dor Twentekanalen. De raming was f 23500 Het aantal insrhriivingshilie ten bedroeg•15, De langste inschriiver was: Gerh. Wolfs, te Eibergen, voor i 16.990 DE NEDERLANDSCHE ZEPPELIN-PLANNEN IN 41/z DAG NAAR INDIE HELIUM OF WATERSTOF Het „Alg. Hbld." heeft bij de Mij. Neder lanJ nadere informaties ingewonnen over de Zeppelin-plannen voor Indië en het vol gende vernomen: ,,'t Spreekt vanzelf, dat „Lloyd" en „Ne derland" zich reeds geruimen tijd met het vraagstuk eener luchtverbinding met Indië hebben beziggehouden. Van het moment af. dai de K. L. M. haar vliegdiensten op lm begon, hadden ze onze bijzondere aandacht, want de K. L. M. trad daarmee immers op' het terrein van de Indische stoomvaart maatschappijen. Van haar post- en pa; giersvervoer. Oorspronkelijk kon slechts sprake zijn van een studie van den he- staanden toes and en van de mogelijkheid welke het luchtverkeer op Indië biedt. De maatschappijen hebben 't nuttig geoordeeld, dat het publiek weet, dat zij de zaak 'er hand hebben genomen en dat „Lloyd" en „Nederland" als hun taak blijven beschou wen het opvangen van het verkeer tusschen Indië en Nederland, v.v., hoe 't ook ge schiedde. T Was intusschen de reis van de „Zeppelin" om de wereld, welke hun spe ciaal trof en tot nadenken stemde. Wei hadden we de Zeppelin-tochten voortdurend mei aandacht gevolgd, maar deze prestatie vormde een resul aat op luchtvaartgebied, dat even ueel ook van veel beteekenis mocht heeten voor de verbinding mei Indië Toen dan ook een groep Nederlanders hetzelfde denkbeeld bleek te zijn toegedaan en die groep zich op advies van deskun digen tot don „Lloyd" en de „Nederland" wendde, nadat de K.L.M. verklaard had lamsche Lloyd en „Nederland" terzake ge volgd. Te Friedrichshafen werd nu in de. eersle plaats het Zeppelin-bedrijf bestu deerd en directeuren van de lelfte man. schappijen maak'en in October 1930 den Zeppelin-tocht boven 7witserland met tan dingen te Bern en te Bazel mee. Op 't oogenblik is de zaak zoover, dat een studie gemaakt word» van het helium vraagstuk, waar oe Dr. Rckener zich nu in Amerika bevindt. Deze kwestie is m geheel opgelost en voor men verd gaan met de plannen, moet dat toch wel het geval zijn. Vullir.e der luchtschepen met wa erslcfgas is mogelijk en er zijn tal van welgeslaagde Zeppelin-iochten mee ge maakt, doch de raoip van de R 101 heeft den schrik er wel heel erg ingebracht. He liuni is echter unprmdhnnr en dat een enorm voordeel Met waterstofgas moet men hijzonder voorzich'ig omgaan, een spe ciaal getrair.de bemanning zorgt thans voor de veiligheid op Zeppeltn-reizen jiet dit gas. Als 'i eenigsnns mogelijk is. men luchtöcheoen. gevuld met helium, i ten hebben. Dr Fckener is er thans mee bezig de zaak zoo te regelen, dat het helium ook bui en Amerika ter beschikking wordt gesteld. De indruk is zoo vernamen wij verder dat, als Zeppelin-tochten tusschen Indië en Nederland, wat de veiligheid betreft, ino- "Plijk blijken, ze economisch eerder te ver- vcz. dijken ziin dan vlieglulgverkeer. De pnssngeprijs zal dan wellicht nie' veel hon ger behoeven te zijn dan thans het geval is. Ook bestudeert men thans of de mogelijk heid beslaat dat de overtochtsprljzen per vliegtuig op den duur verlaagd zullen w den. De Zeppelin zou honderd menschen tege lijk kunnen vervoeren en 4'/2 dag over de reis doen (dag en nacht doorvarend). De heer Fokker heeft er des'ijds in het „Altr. Hbl." op geweren, dat zoo'n Zeppelin nooit aan een bepaalde route gebonden kan worden, en dat is tot op zekere hoogte ook noodig V/ant men kan de Zeppelin verge lijken me een zeilschip met motorvermo gen. zij zoekt de gunstigste winden en daar op is dan ook in dit geval de gans he op zet gebaseerd. Als regel zal een Zeppplin een zeker punt in Nederland hebben, waar Indië vertrekt en aankomt, maar er zou bijvoorbeeld een winterdag kunnen zijn. dat 't noodig is de Zeppelin op een bepaalde plek in Europa 'e laten ankeren en dan gaan de rn««asiers ner trein verder, 't Gebeurt nu ook wel eens, dat een schip opn dng voor UmuHen moet' blijven liggen, voor 't, in verband met de Zoodra nu de helium-kwestie is opgelost, gaat Dr. Eckener een studiereis naar Indië maken, waarschijnlijk nog in den loop van dit jaar. De menschen van „Lloyd" en „Nederland" ondernemen intusschen ver schillende Zeppelin-tochten en 't zullen hun rapporten zijn en dat van Dr. Eckener uit Indië en voorts onze rentabiliteitsrekeum- gen, waarop wij dan tot bepaalde conclusies en beshiiten zullen komen. Tegelijkertijd met de voorbereiding van de Zeppelin-verbinding, bestudeeren de Maatschappijen het vraagstuk van de ver binding tusschen Indiè en Nederland met vliegtuigen en vliegbooten. Zij moeten we ien of nieuwe groote en snelle scheppn moeten worden gebouwd. Men rekent drie iaar voor het bouwen der schepen en voorts, dat ze twintig jaar varen. De ,J)empo" en „Marnix" zijn nu pas in de vaart gekomen en 't wordt dus alwe*r lnngzamerhand tijd om te beslissen om'rent nieuwen scheeps bouw, of om-trent een luchtverbinding. Mis schien zal ook een combinatie van lucht- vervoer en vervoer te water het beste zijn, 't zal alles nog moeten blijken. Comfort, kosten, snelheid en veiligheid, ziedaar de factoren, waarmede men rekening heeft t« houden, óók bij de Zeppelin-plannen. Gemengd Nieuws. FELLE BRAND TE OERLE L Men meldt ons uit Veldhoven (N.B.): Gistermiddag omstreeks 3 uur ontstond door tot nog toe onbekende oorzaak brand in de boerderij van Van Mol, in het gehucht Oerle, gemeente Veldhoven, op ongeveer vijf kwartier van Eindhoven. Het vuur greep snel om zich heen, waar door het niet mogelijk was iets van het huisraad te redden. Twee varkens kwamen in de vlammen om. Door het wegwaaien van vonken vatten ook drie in de nabijheid gelegen boerderijen vlam, die allen een rieten dakbedekking hadden, toebeboorende aan v. d. Berk, Gep- kens en Tieleman. Het bleek onmogelijk den brand met de brandspuit van Oerle te blusschen. Ook deze drie boerderijen gingen in vlam men op. Huisraad en vee kon men In veilig» heid brengen. DE VEILINGFRAUDE TE MONSTER Bij onderzoek is gebleken, dat de betaal meester van de Zwartendijksche veiling te Monster, de voortvluchtige De B„ zijn han delingen geruimen tijd heeft kunnen plegen, doordat de controleerende bediende van het accountantsbureau, waarbij de veiling was aangesloten, met De B. bevriend was. Deze bediende heeft zijn superieurs niet tijdig ge noeg van de onregelmatigheden in kennis gesteld. Of deze bediende, G. v. d. K. te Voorburg, aan de onregelmatigheden mede schuldig zou zijn, kon nog niet worden vast gesteld. Hij is echter op staanden voet ont slagen. Hij heeft aan de politie meegedeeld, waar de auto zich bevond, waarmee De B. ontvlucht was Men vermoedt dus, dat v. d. K.. ook na De B.'s vlucht, met den betaal meester in contact is gebleven. AUTODIEVEN Te Amsterdam werd Zondag een auto, ter waarde van f 5300 ontvreemd. Later bleek, dat de auto te Haarlem onbeheerd was ge- Volgens verklaring van een 24-jarige vrouw hadden twee onbekende mannen haar in een café aan het Rembrandtsplein een autoritje aangeboden, waarna zy met deze mannen was medegereden tot de Amsterdamsche Poort te Haarlem, waar de auto tegen een paal was gereden en defect raakte. Hierna waren de beide mannen verdwenen en had zij zich by de politie te Haarlem aan gemeld. De auto is tamely'k ernstig beschadigd. AMOK DOOR EEN ZIGEUNER In het Zeeburgerdorp te Amsterdam heeft een zigeuner de heele buurt op stelten gezet In een vlnag van woede had hij in zijn woning de heele boel kort en klein geslagen en kwam daarna de straat oprennon met een mes en een bijl, waarmede hij de voorbijgan gers bedreigde. De menschen trachtten zich zooveel mogelijk in veiligheid te brengen. Enkele mannen echter grepen den woeste ling om hem desnoods met geweld tot beda ren te brengen. Heel gemakkelijk eing dit echter niet Er ontstond een geregelde vecht partij en een van de toeschouwers belde in zijn verbouwereerdheid de brandweer op met het verzoek de politie te willen waar schuwen. Een achttal agenten herstelden in korten tijd de rust in het Zeeburgerdorp. De zigeuner is. toen alle menschen weer in hun woningen waren teruggekeerd, door de politie naar zijn huls teruggebracht VERDRONKEN Te Krimpen a. d. IJssel is het 8-Jarig zoon- tje van den landbouwer T. J. Schouten spelen de te water geraakt en verdronken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5